BINNENLAND 1 Landgraaf huilt om familiedrama Nu in de winkel! KH Vaker snelheidslimiet van 80 km in Randstad Maij op het matje over commissariaat bij ING Driehonderdduizend ex-rokers nog gestopt Sociaal akkoord nog niet in zicht woonideeen A gijl fi* IP%. ÊÊf Paus: Nazipraktijken in Gronings ziekenhuis Privacywaakhond in de fout met persoonsgegevens Schuttersassociatie kondigt maatregelen aan na schietpartij Liever een dildo dan een tuinkabouter Politie pakt spoorvandalen VUT, prepensioen en WAO voornaamste knelpunten nri i'fvkJD lil ai Het woonblad waar je écht wat aan hebt! Duizend e-mailadressen op straat door computercrash rwerkopslag altijd veilig lac - Van de ongeveer rerkooppunten van vuur- voldoet maar iets meer e helft aan de eisen die in lurwerkbesluit staan, zo uit een inventarisatie door OM-Inspectie. Het meest omende probleem is het r( *ken van sprinklers. r bjsecretaris Van Geel heeft brief alle gemeenten, <hcies en politiekorpsen oepen om vuurwerkop- -'lali te controleren. Voldoen november nog niet aan en, dan mogen zij geen k rerk opslaan en verkopen. >P' ïuwe regels zijn opgesteld vuurwerkramp in En- v e. Vervolgens heeft de 11 rerkbranche 2,5 jaar de had om maatregelen te jes tegen jolverzuim aag - SMS staat voor Message System, maar ïkort ook voor Spijbel- ïgsysteem. Scholen kun- iiders met een sms'je n dat hun kind die dag verschenen. Ook de leer- ilf kan een melding krij- iet ingang van volgende rrijdag gaat basisschool tectrum in Amsterdam als het systeem hanteren, is het bedrijf Citizen Alert ïs, dat het systeem heeft tkeld, is in Frankrijk hier- let aantal lichte spijbelge- met 70 tot 80 procent iderd. „Vooral beginnen- jbelaars krijgen er be- jk de schrik van", zegt di- r P. Feltzer van CAS. steem kan de school veel sparen. Het melden van orloofde afwezigheid kan n teruggebracht tot vijf en. Nu vergt dat ander- ïr. Bij ongeoorloofde af leid selecteert de mede- r op de computer de be lde leerlingen. Binnen en- iconden ontvangen alle Is en verzorgers of leerlin- e melding. Eventueel ont- de leerplichtambtenaar bericht. >rschade [reel jongeren ag - Het aantal jongeren jihoorschade is bedui- Jroter dan wordt veron- Bd. Dat zegt Jan de Laat, ■van het audiologisch i van het Leids Univer- |4edisch Centrum. De iseert zich op de uitkom- een gehoortest onder ■jongeren van de Natio- oorstichting op internet, lit dat zo'n vijf tot zeven pt van de Nederlandse ren een slecht gehoor Tot nog toe wordt uitge- i CBS-gegevens die het louden dat 2 procent van (geren tot 20 jaar slecht praken clubs fotografen aag - De voorwaarden die divisie CV (Eredivisie NV aaldvoetbalclubs) wil i aan de verspreiding van idie in stadions worden fikt, worden waarschijnlijk 1 de winterstop van De afspraak werd ge- I tijdens een kort geding (e rechtbank in Den Haag. e divisie wil de versprei- an nieuwsfoto's van voet- pstrijden aan banden leg- Jet gaat dan vooral om leiding via mobiele net- In, zodat consumenten al S de wedstrijd beelden ngen. urgse moord: ire eis OM pscH - Het openbaar mi- e heeft gisteren voor het pshof in Den Bosch acht- lar celstraf geëist tegen l-jarige man, die ervan 'verdacht op 18 juli vorig &rt Raaij makers uit Til- e hebben doodgestoken, erige drie verdachten en vijftien, twaalf en tien gen zich eisen. De jongen toen hij samen met zijn en een vriend fietste, Uien door het viertal. Sj werden klappen en pen uitgedeeld. Toen het offer versuft op de grond ïk de verdachte hem vier l de rug. rvensbeleid k onbesproken !>orn - Veel verpleeg- en gingshuizen kennen de n over zorg en behande- in de bewoners rond hun einde niet. In slechts iets lan de helft van alle ver luizen wordt hier con- iaar gevraagd. In verzor- luizen gebeurt dat nog ff. Ook informeert de helft verpleeghuizen de be- s niet over het stervens- i Van de verzorgingshui- tizeilt zelfs driekwart het werp. Dat blijkt uit on- ;k van de stichting Cliënt liteit in driehonderd ver en verzorgingshuizen. vrijdag 29 OKTOBER 2004 landgraaf/gpd - „nou, dan maak ik mezelf ook maar van kant". Met die laatste woorden tegen zijn schoonmoeder, zet Alphons N. het vuurwapen op zijn hoofd, waarmee hij eerst zijn vrouw en haar vriend heeft gedood, en schiet. Een drama tisch einde van een familiedra ma in Landgraaf (Limburg). De 47-jarige Alphons N. uit Heerlen trekt woensdagavond laat naar het huis van zijn schoonouders in Landgraaf. Hoogstwaarschijnlijk omdat hij de ruzie met zijn 34-jarige vrouw wil uitpraten. Zij is enke le weken geleden met hun an derhalf jaar oude dochtertje uit hun huis vertrokken. Ze woont weer bij haar ouders. Bij het gesprek met haar man rond middernacht is ook een goede bekende van de vrouw aanwezig, een 33-jarige man uit Sittard. Haar moeder is boven en haar dochter ligt daar te sla- Het huis in Landgraaf waar gisternacht drie doden vielen bij een schietpartij. Foto: ANP/Armindo Armino pen als plots een paar schoten gelost worden. De moeder rent de trap af en ziet haar dochter en vriend liggen, doodgescho ten. Haar schoonzoon staat met een vuurwapen in zijn hand. Een wapen, overigens, waar hij een vergunning voor heeft van wege zijn lidmaatschap van een schietvereniging in Kerkrade. Hij richt het op zijn hoofd en lost een dodelijk schot, waarop de moeder overstuur uit het huis vlucht. Omwonenden die door de schoten gealarmeerd zijn, ho ren de moeder van de vrouw te genover de politie verklaren dat de dader zei: „Nou, dan maak ik mezelf ook maar van kant." Wat hij vervolgens ook deed. Ook zou N. een afscheidsbrief hebben geschreven. Het dochtertje slaapt door het drama heen en wordt dezelfde nacht nog bij familieleden on dergebracht. De dag na de schietpartij drom men buurtbewoners samen om hun gevoelens te delen. Een en keling loopt schreeuwend en vloekend over straat. Een ander pinkt een traan weg. Otto van Doren, oom van de gedode vrouw, zegt dat ze haar man bij Nedcar in Bom ontmoette. Vanwege haar onregelmatige diensten bracht ze haar doch tertje vaak naar haar ouders om op te passen. Alphons N. kent iedereen alleen van gezicht. Hij wordt gety peerd als een 'ruig' type. De omwonenden van zijn huis in Heerlen bevestigen dat beeld. Niemand in de straat wist dat schieten ook zijn hobby was. In het huis vinden agenten nog twee (legale) vuurwapens. De Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie heeft giste ren een reeks maatregelen aan gekondigd naar aanleiding van de schietpartij. De eisen voor het lidmaatschap zullen wor den verscherpt. Verder zal het programma van eisen waaraan schietverenigin gen moeten voldoen, worden verzwaard. En op 1 januari, een jaar eerder dan gepland, beginnen 20 con troleurs van de schuttersassoci atie met hun werkzaamheden. den bosch - Kunstenaar Ralph Posset heeft vannacht in de binnenstad van Den Bosch her en der zo'n tweehonderd beschilderde kunstpenissen en vibrators uitgezet uit pro test tegen de vertrutting van Nederland. De kunstwerkjes zijn voor de eerlijke vinders. Posset refereert met zijn protestactie aan een tentoonstelling over beschilderde tuin kabouters, die ongeveer een halfjaar geleden werd gehouden in het Museum voor He dendaagse Kunst in Den Bosch. Foto: ANP/Robert van den Berge den bosch/gpd - De commissa ris van de koningin in Noord- Brabant, Hanja Maij-Weggen, wordt volgende week vrijdag in Provinciale Staten aan de tand gevoeld over met name haar commissariaat bij het bankcon cern ING Nederland. De Socialistische Partij heeft om een debat hierover ge vraagd, naar aanleiding van een publicatie in het Brabants Dag blad. Daarin kwam naar voren dat Maij in strijd met de Provincie wet drie betaalde bijbanen heeft aanvaard zonder die openbaar te maken. Evenmin werden ze met Pro vinciale Staten besproken. Het commissariaat bij ING is daar van de belangrijkste. Ook zit Maij in de Raad van Toezicht van de Universiteit Wagenin- gen. Maij-Weggen is de enige com missaris van de koningin met een bijbaan bij een commercië le bank. Maij kan met haar ING-com- missariaat en negen andere bij banen evenwel niet tippen aan met name de commissarissen J. Franssen (Zuid-Holland, WD), B. Staal (Utrecht, D66) en H. Al ders (Groningen, PvdA). Die grossieren in betaalde en onbe taalde nevenfuncties. Wat de commissarissen van de koningin bijverdienen met bij banen buiten hun ambt, hoe ven zij op grond van de wet niet in de provinciekas te storten noch openbaar te maken. Geen enkele bijklussende com missaris doet dit wél. Sommige commissarissen (Staal, Fransen, Nijpels van Friesland en Kamminga van Gelderland) geven niet aan voor welke bijbanen zij betaald wor den. den haag/anp - Kabinet en vak beweging hebben voorzichtig stappen gezet op weg naar de oplossing van hun conflict over onder meer VUT, prepensioen en WAO. Een akkoord wordt echter op z'n vroegst in het weekeinde verwacht. Waarschijnlijk vandaag komen vertegenwoordigers van de so ciale partners samen met amb tenaren om een nieuw overleg met de top van het kabinet voor te bereiden. Omdat premier Balkenende vertrokken is naar Rome voor de ondertekening van de Europese grondwet van daag, vindt een nieuw overleg tussen de hoofdrolspelers niet voor het weekeinde plaats. Vlak voor vertrek naar Rome zei Balkenende dat de wil om eruit te komen er is. De sfeer tijdens de besprekingen karakteriseer de hij als zakelijk. „Je bent er niet zomaar uit." Ingewijden geven aan dat er tij dens het laatste overleg woens dagnacht tussen Balkenende, de ministers Zalm (Financiën) en De Geus (Sociale Zaken) en de top van de vakbeweging vor deringen zijn gemaakt. „Er zit beweging in", meldde een be trokkene. Ook anderen wijzen op voorzichtige vooruitgang, maar noemen het proces nog „precair". De voornaamste hobbels die genomen moeten worden zijn VUT- en prepensioen en de WAO. Ook WW en loonmati ging staan op de agenda. Het kabinet is niet van plan af te zien van de voorgenomen in greep in VUT en prepensioen, die in mei leidde tot een breuk met sociale partners, verwach ten ingewijden. Wel is het be reid de levensloopregeling, waarmee werknemers straks kunnen sparen voor allerlei den haag/anp - Het College Bescher ming Persoonsgegevens heeft per onge luk de e-mailadressen van duizend op zijn nieuwsbrief geabonneerde mensen prijsgegeven. „Er is technisch iets fout gegaan. Dat ons zoiets overkomt, vinden we bepaald niet leuk", aldus een woord voerder gisteren. Het college, dat zich inzet voor de be scherming van de privacy van Nederlan ders, heeft sinds 2003 een nieuwsbrief die via e-mail wordt verspreid. Elke twee tot drie weken krijgen 4000 abonnees de nieuwsbrief. De brief gaat in plukken van duizend e-mailadressen via het e- mailprogramma Outlookexpress naar de abonnees. De redactie van de nieuws brief zet de adressen in het BCC-veld (Blind Carbon Copie) en verstuurt de mail. „Normaal zie je dan de overige na men en adressen niet, maar nu stonden ze toch allemaal in het Aan- of het CC- veld van de mail", aldus de woordvoer der. Vervelende bijkomstigheid was dat de excuusmail die het college daarop verstuurde, opnieuw alle namen en adressen bevatte. Volgens de woord voerder is het e-mailprogramma ver moedelijk gecrasht, maar wat er precies is foutgegaan, is nog niet duidelijk. „Het eerste wat we zullen doen is Outlookex press opnieuw installeren. Bij de volgen de nieuwsbrief is hopelijk alles weer in orde. Het moet gewoon veiliger, want deze fout krijgen we natuurlijk recht in het gezicht terug." den haag/gpd - De maximum snelheid op een aantal delen van snelwegen in de Randstad gaat volgend jaar omlaag naar 80 kilometer per uur. Minister Peijs (verkeer) hoopt zo de geluidsoverlast en de uit stoot van schadelijke stoffen te beperken. Op een aantal andere wegen kan de maximum snel heid mogelijk op de lange ter mijn omhoog van 100 naar 120 kilometer per uur. De snelheidslimiet van 80 kilo meter wordt van kracht op in totaal 25 kilometer snelweg in de Randstad. Minister Peijs gaat ervan uit dat de verlagingen buiten de spits leiden tot een vertraging van 30 tot 60 seconden op een afstand van 5 kilometer. Op de A13 tussen Den Haag en Rotterdam is ter hoogte van Rotterdam-Overschie al bijna twee jaar met succes een 80- km-limiet van toepassing. De snelheid gaat nu ook om laag bij Amsterdam op de A10- West van knooppunt Nieuwe Meer naar de Coentunnel in beide richtingen, op de A20 bij Rotterdam van knooppunt Kleinpolderplein naar de aan sluiting Crooswijk en eventueel het Terbregseplein in beide richtingen en op de Al 2 bij Den Haag CUtrechtsebaan tot Voor burg) in beide richtingen. Op de lange termijn zou vol gens Peijs op een aantal wegen de snelheid kunnen worden verhoogd van 100 kilometer naar 120 kilometer per uur. De minister doet daarmee een handreiking naar de regerings fracties CDA en WD. Eerst zullen de auto's in Neder land echter een stuk schoner en stiller moeten worden voor de ze maatregel ingang kan vin den. De verhoging van de snelheid gaat gelden voor in totaal 110 kilometer snelweg, waaronder de A4 van knooppunt Burger- veen tot Leidschendam (25,4 km). Minister Peijs sluit uit dat de snelheid op Nederlandse snelwegen omhoog kan naar 130 kilometer per uur, zoals in Duitsland op veel wegen het geval is. Dat zou te grote gevolgen heb ben voor het milieu en de ver keersveiligheid. den haag/gpd - Van de ruim één miljoen Nederlanders die op 1 januari zijn gestopt met roken, raken nog steeds zo'n 300.000 geen sigaret aan. „Een ongeëvenaard hoog aantal", zegt directeur Trudy Prins van antirookstichting Stivoro. Het antirookbeleid van het kabinet is de belangrijkste reden voor Nederlanders om van de tabak af te blijven. Eind 2003 waren nog bijna 3,7 miljoen mensen van 15 jaar en ouder verslaafd aan tabak. Dat zijn er nu nog 3,4 miljoen. Om gerekend is dat een daling van acht procent. Trudy Prins: „Het is lang geleden dat we in één jaar zoveel mensen hebben zien stoppen. Tussen 2002 en 2003 was er nog een stijging." Stivoro gaat ervan uit dat het grootste deel van deze ex-ro kers ook in 2005 nog van zijn tabaksverslaving af is. Prins: „De meeste stoppogingen mis lukken in de eerste drie maan den. Wie daarna nog steeds niet rookt maakt een goede kans het vol te houden." Minister Hoogervorst (Volksge zondheid) reageerde gisteren verheugd op de cijfers. Volgens hem zijn ze een direct gevolg van het antirookbeleid dat hij eind vorig jaar heeft aange scherpt. De vermindering van het aantal rokers heeft ook gevolgen voor de sigarettenindustrie. De Brit se sigarettenfabrikant British American Tobacco (BAT) ont slaat in Nederland ongeveer 180 van de in totaal achthon derd werknemers in de fabriek in Zevenaar, zo is gisteren be kendgemaakt. maarssen/gpd - De spoorweg politie heeft zeven spoorvanda len uit Maarssen op heterdaad betrapt. De jongens, van 13 tot 16 jaar, legden tegels op de rails en bekogelden treinen met ste nen. Ze waren de afgelopen we ken een plaag voor de Neder landse Spoorwegen. Het zevental werd door de spoorwegpolitie opgepakt toen twee van hen een halve stoep tegel op de rails (traject Utrecht-Amsterdam) legden. De andere vijf keken toe. Een aantal van de jongens heeft be kend. De NS gaan proberen eventuele schade aan treinstel len op hen te verhalen, zegt woordvoerder Wind. Omdat de zeven minderjarig zijn, worden mogelijk de ouders aansprake lijk gesteld. Het vandalisme op het spoor wordt van kwaad tot erger, al dus de spoorwegpolitie. (advertentie) vormen van verlof, aan te pas sen aan de wensen van bonden en werkgevers. Minister Zalm zou hiervoor ook wat extra geld beschikbaar willen stellen. De FNV is op haar beurt bereid afspraken te maken met werk gevers over het verhogen van de ouderenparticipatie in de komende jaren, aldus een woordvoerder. Volgens het ka binet is het noodzakelijk dat ouderen langer aan de slag blij ven om de gevolgen van de ver grijzing te kunnen opvangen. Een belangrijk knelpunt in de onderhandelingen vormt de WAO. De bonden eisen dat het kabinet zijn eigen WAO-plan vervangt door het minder ver gaande voorstel dat de Sociaal- Economische Raad hiervoor heeft gedaan. Maar het kabinet zou vooralsnog niet verder wil gaan dan een versoepeling van de keuringscriteria. w n*oomladwaa*jteo<1watmj«hf»«l mui Kijk ook op www.101woonideeen.nl Groningen - Paus Johannes Paulus II heeft zware kritiek op het Academisch Ziekenhuis in Groningen. In de officiële krant van het Vaticaan, l'Osservatore Romano, wordt het AZG van nazipraktijken beticht. Aanleiding voor de kritiek zijn de afspraken tussen het zieken huis en het openbaar ministerie over het melden van levensbe ëindiging van kinderen die ern stig en uitzichtloos lijden. De bewoordingen zijn bij het AZG in het verkeerde keelgat geschoten. De discussie wordt zo in een sfeer getrokken die volstrekt niet op z'n plaats is, zegt woordvoerder Rogier Verhagen van het ziekenhuis. „Een arts wil niets anders dan kinderen zo goed mogelijk bijstaan." Het Academisch Ziekenhuis Gro ningen gaat uitzoeken hoe er in het Vaticaan precies wordt ge dacht en gesproken over het ziekenhuis. Verhagen: „We zijn het eerste ziekenhuis waar die moreel ethische discussie tot een pro tocol heeft geleid. Dat heeft de media in Italië ge haald en wij weten niet precies hoe onze standpunten zijn weergegeven."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3