11} .1 II GESPREK VAN DE DAG 'Dwergmens pas nét uitgestorven' Huisarts nog steeds bedolven onder cadeautjes Parachutesprongen en yoga voor goed rijgedrag L E V I N bU 4 rSvQf 3, 0/ Bed-time-story vrijdag 29 oktober 2oo4 HEaJK H6AJK ,HEMK,wWr WlUJE prttik NU Pot,? Moet ik je vermoorpen?" MENSELIJK Een groep OLIFANTEN heeft in een DRONKEN BUI zeker drie mensen gedood en twee anderen verwond in een dorp in de deelstaat Assam in India. De twaalf dieren hadden zich te goed gedaan aan bier van gegiste rijst, vertelden natuuropzichters. Deze drank wordt door de dorpelin gen gebrouwen en opgeslagen in containers buiten hun huizen. De laatste twee weken zijn er meerdere incidenten geweest waarbij olifan ten dronken werden van het rijstbier en grote schade aanrichtten in dorp jes in Assam. In de afgelopen vijf jaar zijn in Assam zeker 150 men sen gedood door dronken olifanten. Wraakzuchtige dorpelingen hebben op hun beurt minstens tweehonderd dieren gedood. J.R. (Larry Hagman), Sue Ellen (Lin da Gray), Pam (Victoria Principal) en Bobby (Patrick Duffy). Deze en andere sterren uit de televisieserie DALLAS zijn 7 november weer op de Amerikaanse buis te zien in een twee uur durende Dallas-reünie. De acteurs geven een rondleiding op de Southfork Ranch, het huis van de familie Ewing in de serie, die der tien seizoenen meegingen eindigde in mei 1991. De fans kunnen zich ook verheugen op het weerzien met Cliff Barnes en Ray Krebbs en Lucy (foto). Voor degenen die het even kwijt zijn: Lucy was het sexy blonde nichtje van J.R, Barnes was de zwa ger van J.R. en Krebbs was de voor man op Southfork. Foto: GPD De ZINGENDE KROEGBAAS Thierry Kamminga gaat zijn café verkopen om zich helemaal op zijn zangcar rière te kunnen storten. Na twaalf jaar doet hij CAFÉ CHEERS in Sneek van de hand. ,,lk hoop als ik mijn café heb verkocht zeker een keer per week op te treden", aldus de man die vorig jaar werd gekozen tot 'Meest markante horecaonderne mer van Nederland'. Kamminga (37) zingt al sinds zijn veertiende, maar in 1995 werd zijn zangcarrière een succes. In 1997 schoorde Kam minga zijn een eerste hitje met 'Hier is iedereen gelijk'. De Amerikaanse filmster JULIA RO BERTS, die zeven maanden zwan ger is van een tweeling, is met valse weeën in een ZIEKENHUIS opgeno men. Volgens medische bronnen is de gezondheid van Roberts en haar baby's met in gevaar. Wel moet ze nog een tijdje in het ziekhuis moe ten blijven en heeft ze het advies ge kregen bedrustte houden. Haar man Danny Moder bracht haar naar het ziekenhuis. Toen de weeën wa ren gestopt, hield het echtpaar een geïmproviseerd feestje voor de ko mende geboorte, waarbij zij cadeaus kregen aangeboden. Foto: Reuters Zestig automobilisten kunnen bin nenkort yogalessen, bezoekjes aan Formule 1-races en parachutespron gen winnen als ze zich over een lan gere periode goed gedragen op de weg. Rijkswaterstaat is een experi ment begonnen dat het rijgedrag van automobilisten elektronisch contro leert. Zes maanden lang worden snelheid, afstand houden en ander rijgedrag nauwkeurig bijgehouden. Zijn de prestaties goed, dan bouwen de rijders punten op. Bij voldoende Graham Greene We noemen iets sentimenteel als het een gevoel betreft dat we niet delen punten volgen cadeautjes. De cadeautjes worden niet uitge deeld door het rijk, maar door een leasemaatschappij en partner in de proef. „Ons gaat het vooral om de vraag of rijgedrag meer beïnvloed kan worden door te belonen, dan door te straffen", stelt woordvoerder Flesch van het innovatieproject. „Maar ook gunstige resultaten, bete kenen nog niet dat we in de toe komst alleen gaan belonen." Het controleren van het rijgedrag gaat via een GPS-systeem, dat zeer nauwkeurig kan bepalen waar een auto zich op elk moment van de dag bevindt. Verder wordt er gebruik ge maakt van een digitale wegenkaart waarop alle maximumsnelheden staan aangegeven. Overigens is niet iedereen even blij met het experiment. Zo laat WD-ka- merlid Hofstra zich kennen als een fel tegenstander van het belonen van goed rijgedrag. Eerder vergeleek hij dit met een bonus voor inbrekers die een nachtje niet op het dievenpad gaat. gpd Huisartsen krijgen nog altijd veel kleine cadeaus van artsenbezoe kers. De vertegenwoordigers van de farmaceutische industrie delen concertkaartjes, koffiezetappara ten, strandmatten en andere pre sentjes uit. Met de cadeautjes wil len ze huisartsen overhalen om bepaalde medicijnen voor te schrijven aan patiënten. Dat blijkt uit onderzoek van het DGV, het Nederlands instituut voor verantwoord medicijnge bruik. Namens het instituut heb ben 53 artsen ruim anderhalfjaar Concertkaartjes, strandmatten, kookboeken en speelgoed de bezoeken en aanbiedingen van medicijnverkopers genoteerd. In totaal kregen ze 819 keer een ver tegenwoordiger over de vloer. De verkopers boden in ruim vier van de tien gevallen presentjes aan. Het DGV zegt dat er geen sprake is van 'ernstige overtredingen', zoals enkele jaren geleden, toen buitenlandse reisjes en dure ap paraten werden aangeboden. In de meeste gevallen zijn de ca deautjes niet duurder dan 50 eu ro, zoals in 2003 afgesproken in een aangescherpte richtlijn. Niet temin wordt er wel een andere re gel overtreden: de presentjes moeten namelijk functioneel zijn voor het artsenberoep. Directeur R. Coolen van Brakel: „En ik zie niet in wat een schroe vendraaier daar mee te maken heeft." Datzelfde geldt volgens hem ook voor kookboeken, klok ken en speelgoed. De directeur benadrukt dat de waarde van het cadeau niet zo belangrijk is, „Uit onderzoek blijkt dat llle cadeau tjes uiteindelijk van invloed zijn op het voorschrijfgedrag van art sen." Uiteindelijk resulteerde ruim één op de vijf bezoeken van de medi cijnverkopers in een actie van de huisarts. De arts voegde het mid del toe aan bestaande middelen. Of de arts gebruikte het nieuwi medicijn als vervanging voor b staande geneesmiddelen. Het instituut vindt het ernstig artsenbezoekers tijdens hun k( fie-uurtjes bij de huisarts veela zwijgen over de bijwerkingenv de nieuwe geneesmiddelen. Meestal worden de negatieve k ten van het medicijn pas bespr ken als de arts daar om heeft gi vraagd. In zeven op de tien gev len sprak de verkoper niet over risico's voor specifieke groepei patiënten, gpd Wetenschappers aan het werk in de grot op het Indonesische eiland Flores, waar de botten van de 90 centimeter hoge mensachtige werden gevonden. Inzet: Een onderzoekster met de schedel van de homo floresiensis, wiens hoofd volgens wetenschappers on geveer zo groot was als een grapefruit. Foto's: Reuters Onderzoekers van het Leidse museum Naturalis hebben de basis gelegd onder de opzienbarende ontdekking van uitgestorven miniatuurmensjes op het eiland Flores in Indonesië. De Homo Floresien sis was een behaarde hobbit van nog geen meter hoog. Botten van het mini-mensje zijn gevonden in een reusachtige grot op het eiland. De onderzoekers denken dat de dwergachtige ongeveer twaalfdui zend jaar gèleden uitstierf. Gert van den Bergh, gastmedewerker van Naturalis, vermoedt echter dat er tot een paar honderd jaar geleden nog hob- bits hebben geleefd op Flores. Hij maakt dat op uit verhalen die onder de plaatselijke bevolking de ronde doen. De Homo Floresiensis, waarvan onderzoekers nu botresten hebben gevonden in een grot op het In donesische eiland Flores, was net negentig centi meter lang en behaard. Hij geldt als een 'achter neefje' van de mens. De dwerg was een nazaat van de menselijke voorouder Homo Erectus, die even groot was als de moderne mens en met maar vierhonderd centiliter minder hersenin houd. De Flores-dwerg had hersenen die niet groter waren dan een grapefruit. Toch kon hij waarschijnlijk werktuigen maken en gebruiken. De vaststelling dat kleine hersenen en handigheid best samen kunnen gaan, is ook van grote beteke nis voor de kennis over het ontstaan van de mens. Volgens een reconstructie lagen de ogen van de Homo Floresiensis diep in zijn schedel, was zijn neus plat, zijn tanden groot en had hij bijna geen kin. Dat de Flores-mens zo klein was, komt door het geïsoleerde leven op een eiland. Van den Bergh: „Op een eiland worden grote beesten steeds klei ner, en kleine beesten groot. Olifanten 'verdwer gen', schildpadden worden reusachtig. Een voor deel van groot zijn is dat je een grote afstand kan afleggen, maar dat heeft weinig nut op een ei land." De dwerg stierf vermoedelijk 18.000 jaar geleden uit. Waarom dat gebeurde, is onduidelijk. Mis schien betekende een vulkaanuitbarsting de nek slag. Van den Bergh gelooft echter dat de dwerg mens nog veel langer heeft voortgeleefd, en nog tot een paar honderd jaar geleden nog op Flores is voorgekomen. De Nederlanders die er in de ze ventiende eeuw aan land gingen, hadden de 'hobbit' dus tegen het lijf kunnen lopen. „Dat vermoed ik op basis van allerlei volksver halen. Zo heb je het verhaal van de 'vraat zuchtige oma'. Ik heb mensen daarover geïn terviewd, die een beschrijving geven van een harige, kleine aapmens. Die aapmensen plunderden voortdurend voedsel uit de huizen en de tuinen. Ze aten alles wat hen werd voorgeschoteld en werden ook wel eens op feestjes uitgenodigd in de dorpen. Ze aten het aangeboden voedsel dan met bord en al op en maak ten een murmelend geluid. Op een gegeven moment is er een baby gestolen door de aapmensen. De dorpsbewoners hadden er genoeg van en hebben de dwergen toen levend verbrand in een grot in een vulkaan helling. Ze brandden lekker, omdat ze zo harig waren. Die verhalen, van mond op mond overgeleverd, leven nog heel sterk. Ik neem die verhalen nu héél serieus. Het zet ook allerlei verhalen zoals die over de Ver schrikkelijke Sneeuwman in een heel nieuw licht." Silvan Schoonhoven Te mooi om waar te zijn, is de eerste gedachte. Zestig dagen helemaal niets doen, alleen maar liggen en daarvoor dan ruim vijftienduizend euro krijgen. Wie wil dat niet? Ja maar... Dat is wel heel makkelijk hè... Er moet een adder tje onder het gras zitten, of beter ge zegd; onder het bed in dit specifieke ge val. Zestig dagen lekker liggen ja, maar onder welke omstandigheden eigen lijk? In verwarring gebracht door het verleidelijke aanbod, ging ik nieuws gierig op zoek naar de feiten. Het onderzoek, ook wel bed-rest study genoemd, is van de ESA (European Space Agency). Bij dat gegeven moeten de eerste alarmbellen al gaan rinkelen. In het kort komt het op het volgende neer: De ESA is op zoek naar vrouwelij ke proefpersonen die zestig dagen plat willen blijven liggen. Niet helemaal plat trouwens, de ligging heeft vanaf de tenen een daling van 6% ten opzichte van het horizontale niveau om het li chaam op volledige gewichtloosheid te krijgen. Het onderzoek moet antwoord geven op de vraag wat de effecten zijn van langdurige gewichtloosheid op de functies van het lichaam, de weerslag op de spieren en botten, de bloedcircu latie en het immuunsysteem. Maar ook de hormonale en geestelijke condities worden onderzocht. Vooral over die laatste valt natuurlijk heen en weer te praten. Zestig dagen languit in bed, even helemaal niets. Wat een heerlijk idee! Eindelijk rust, tijd om te lezen, te denken, te slapen en vrijblijvend weg te dromen. Beetje vi- deootjes kijken en muziek luisteren. De wereld twee maanden lang om je heen laten draaien, zonder een vin te hoeven verroeren. Geen verplichtingen van werk of studie, geen wekker en geen so ciale moetjes om maatschappelijk op peil te blijven. Een droom? Is dat zestig dagen vol te houden? Zon der op te mogen staan, zonder echte be weging. Hoe lekker is niks doen als je niks mag? Ik voorzie geestelijke strub belingen, zelfs voor iemand die liever lui is dan moe. Lichamelijk gezien mag het op het eer ste gezicht dan niet veel eisen, het eist eerder het uiterste van niets, toch zie ik daar uiteindelijk de meeste problemen, je moet er maar wat voor over hebben, om vrijwillig een katheter in te laten brengen, te moeten wachten op een 'wasbeurtje en kunnen ze je bed über haupt wel verschonen als je niet mag bewegen? Wat nou als je ongelofelijke jeuk krijgt... een niesbui? Of ongesteld, - dat is iets wat al die vrouwen toch minstens tivee keer zal gebeuren gedu rende het onderzoek. Het is één van de vele details die na een korte overden king toch vrij snel de balans laat over hellen richting een nee-laat-maar. En dat betreft alleen de ligging zelf, onder tussen draait de wereld buiten genade loos door; dus werk stapelt zich op, de studie loopt achterstand op en het lief desleven ondergaat een crisis. Allemaal weinig verleidelijke vooruitzichten voor 'the live after', als je dan tenmin ste nog op je benen kunt staan... Behalve dit alles loop je uiteindelijk ook nog de kans om in de derde groep terecht te komen... En dan is zelfs het enige lichtpuntje van de dag tot iets van niets gedegradeerd. Groep 1 is de controlegroep, groep 2 krijgt een bewe gingsprogramma voorgeschoteld en groep 3 krijgt voedingssupplementen toegediend. Uiteraard is dat een inte ressant onderdeel van het onderzoek. Tenslotte wordt het onderzoek gedaan om te kijken naar de menselijk condi ties tijdens een lang verblijf in de ruim te en daar is moeilijk aan boerenkool met worst te komen. Maar niks doen én niks eten!?! Wat denken ze nou helemaal??? Dat onze sekse bestaat uit een stel tuthola's? Dat we ons voorzon luttel bedrag graag zestig dagen op non-actief willen laten vertroetelen met een katheter vanonder en van boven via zo'n zelfde slangetje toediening van slobbervoedsel dat onder alle omstandigheden smaakt naar laffe havermoutpap? We zijn dan wel vrouw en gevoelig voor alle vormen van ontspanning, alle vormen van da- vitamonpillen, vitaminekuren, diëten en aandacht, maar zó makkelijk zijn we niet te paaien, toch? Dat de prinses na honderd jaar slaap, blakend van gezondheid wakker werd gekust vin den we een prachtig verhaal en liefst zouden we nog steeds in sprookjes geloven, maar we weten inmiddels helaas beter. De wanna-be Doornroosjes die zo gek zijn dit onderzoek te ondergaan, zullen wakker worden als verlept kasplantje en iedere cent van die vijftienduizend euro nodig hebben voor therapie, ge zondheidskuren, revalidatie en ver- zekeringen om weer enigzins op te bloeien. Jammer, want het klinkt zó mooi... slapend rijk wór den- Reageren? reacties_op_ column@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2