SERVICE eccö @0 SPEURDERS Gevulde paprika's Sarkozi Licht wisselvalig Dé oplossing voor uw zoektocht! Win een ECCO bon t.w.v. 50,- HDC160 vrijdag 2g oktober 2004 CD VAN D E DAG Genre: Pop Manic Street Preachers Lifeblood Sony Music UK 518885 2 Omdat de 'omloopsnelheid' in de pop groter is dan in de rest van de maatschappij, liggen opkomst en onvermijdelijke ondergang dicht bij elkaar. Zo gelden The Manie Street Preachers al geruime tijd als passé. Voor dit trio geldt dat er meer ontbreekt dan de al ja renlang vermiste vierde man. Ze weten het en dit zevende album vormt het resultaat van die zelfkennis. In het prachtige lied The Lo ve Of Richard Nixon (met een quote uit diens afscheidsspeech) heet het: „The world on your shoulders/The love of your mother- The fear of the future/The best years behind you." Een versla vend synthesizermelodietje, een gorgelend reverb-gitaarsolootje en heuse buisklokken doen de rest. De ruige kant van The Manies heeft hier helemaal plaatsgemaakt voor goedvervaardigde, op het eerste gehoor gelikte pop. De songs zijn echter bijna alle formida bel en maken van de zielennood op een geraffineerde manier een deugd. Als je denkt dat Keane melodieën van formaat uit een pia nootje hamert, draai dan Empty Souls of verbaas je over de grote schoonheid van I Live To Fall Asleep. BOEK VAN DE DAG Genre: Poëzie KOKKERELLEN Voor 4 hoofdgerechten De met rundergehakt gevulde paprika's van de van oorsprong Hongaarse Dudusch Sarkozi heb ik in de loop van de jaren zelf al vele tientallen malen gemaakt. Ze smaakten ons goed maar de paprika's die Dudusch zelf maak te, waren toch altijd net iets lek kerder. Ingrediënten 4 grote rode paprika's; 300 gram gehakt (half-om-half); 6 eetl. droog kruim van witbrood, 1/2 dl melk; 3 eetl. losgeroerd ei; 1 grote knoflookteen, ragfijn gehakt of uitgeperst; 2 fijnge snipperde bosuitjes; zout; witte peper uit de molen; 1 mespunt je suiker; 1 eetl. olijfolie, tradi tioneel; 25 gram boter; 1 1/2 dl vleesfond, uit potje; 1 1/2 dl ro de wijn; 1 1/2 dl gezeefde toma ten, uit pot, blik of pak; 1 bleek- selderijstengel, schoongemaakt, in piepkleine stukjes (kruimels) gehakt. Bereiding Spoel de paprika's, en snijd van elke paprika een kapje (met steelaanzet) af. Neem daarna de kernen, het zaad en de zaad lijsten weg. Snijd van de top van elke paprika een dun schijf je af waardoor de paprika's ook na het vullen rechtop kunnen blijven staan. Schenk de melk in een kom en roer het losgeroerde ei er door. Schep er vervolgens 4 1/2 eetl. broodkruim, knoflook en bos uitjes door. Laat alles 10-15 minuten rusten. Doe daarna het gehakt erbij. Strooi er zout, peper en bleekselderijkruimels over. Werk alles goed door el kaar en laat de massa 15-20 minuten rusten. Vul er daarna de paprika's mee. Bestrooi de vullingen met de rest van het broodkruim en leg er dunne flintertjes boter op. Roer in een kom vleesfond, wijn en gezeefde tomaten krachtig door elkaar. Voeg er naar eigen smaak zout, peper en het mespuntje suiker aan toe. Bestrijk bodem en wand van een lage ovenvaste schaal met olie. Schenk het sausje in de schaal en plaats de gevulde pa prika's er in het midden, niet al te dicht op elkaar, in. Zet de schaal in het midden van de tot 180 o C. voorverwarmde oven. Reken op een oventijd van 20 - 25 minuten. Zodra er mooie goudbruine korstjes op de vullingen zijn verschenen kunnen de paprika's worden opgediend. Presentatie Leg de gevulde paprika's op voorverwarmde borden. Schep de saus er rondom. Geef er, in eigen oven afgebakken, knap perig stokbrood, droog gekook te rijst of een kleine Italiaanse pastasoort, zoals farfalle, bij. VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op A44 bij Haarlemmermeer en A79 bij Voerendaal. Morgen: A28 bij Oldebroek en A20 bij Nieu- werkerk a/d IJssel. Zondag: Al bij Laren en A13 bij Delft. (advertentie) HET WEER door Jan Visser Spanje en Frankrijk krijgen het de laatte tijd flink te verduren. Actieve storingen zorgen er/oor veel neerslag, lokaal met stevige onweersbiien. Gister ochtend werden in S.Pablo De Monte (Spanje) en in Aubenas (Frankrijk) 68 mm afgetap op een et maal. Toch is niet heel Zuid-Europa oiderhevig aan dergelijke regenvlagen. In het noordoisten van Spanje, Griekenland en het zuiden vai Italië bleef het droog met maxima rond of zelfs b<ven 28 gra den. In Spanje wordt het de komende lagen kouder met geregeld buien, in Griekenland darentegen blijft het droog en worden 30 graden nogelijk. Gisterochtend viel ook bij ons enige re;en van bete kenis, al waren de hoeveelheden beduiend minder indrukwekkend met meestal 2 of 3 mn Daarna werd het een fraaie najaarsdag. Het werbeeld in on ze regio wordt nog steeds bepaald doo de voormali ge stormdepressie nabij de Britse Eilanlen. Een zachte zuidelijke luchtstroming duwt frt kwik rich ting 16 graden en na het opruimen vamevel en mist in de ochtend zijn er opklaringen. Vanniddag is de atmosfeer voldoende onstabiel om hieien daar een bui te genereren. Vooral tijdens de cbotocht van een trogvormige storing. Plaatselijk lar het evenwel droog blijven. De zwakke tot matigezud- tot zuid oostenwind voelt niet al te koud aar, k/acht 2 tot 4. Vannacht blijft het meestal droog erzijn er opkla ringen. Later luwt de wind en vormfcich wat nevel met hier en daar ook enkele mistbarcen. De minima liggen tussen 7 en 9 graden. Morgen, na het opruimen van nevel n mist, moeten we opnieuw rekening houden met ekele buien, al zijn er ook vaak droge perioden met pklaringen. Een donderslag is niet geheel uitgeslten. Het wordt een fractie koeler met maxima rond B of 14 graden. (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via wiww.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Horizontaal: 3. Stellig met hout afgezet (7); 6. Aantrekkelijk voor iemand uit Noord-Ierland (6); 8. Bridgers worden er n vrolijk van (4); 10. Afgeschoten ter afscheiding (5); 12. De bedoeling dat het dikker wordt (5); 13. Hier m( je niet zijn! (6). Verticaal: 1. Die loods wordt getrapt (4); 2. Het harige van een sleutel (5); 4. Die noot van u is nog niet warm genoeg (4); 5. Voortgebracht door een kleine oefening (7); 7. Wapenbord dat op pad gaat (6); 9. Juist over de tem baan gespannen (3); 11. Breien is geen simpel werkje! (4). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Onnut; 5. vee; 6. ros; 8. Tokio; 11. els; 13. Goa; 15. rij; 16. uso 18. bd; 19. ar; 20. ne; 21. op; 23. nat; 25. ir; 26. dot; 28. neb; 29. repro; 32. was; 33. iel; 34. spion. Verticaal: 1. Oets; 2. neo; 3. Uri; 4. toog; 7. periode; 9. kus; 10. naderbij; 12 14. Ob; 16. urn; 17. ont; 22. po; 24. amp; 25. ie; 27. tras; 28. noen 30. esp; 31. rio. Puzz Hans Tentije Deze oogopslag uitg. De Harmonie P"jS: €14,75 Misschien hebben we wel te maken met een laatste spasme van de beschaving, maar er wordt op dit ogenblik in Nederland enorm veel goede poëzie geschreven. De dichter Hans Tentije is daar al zo'n kwart eeuw mee bezig. In zijn bundel Deze oogopslag is elk gedicht een stukje film, dat je telkens weer opnieuw wilt laten af spelen. Tentije schrijft zeer precies, weet soms aan de hand van een enkel detail een wereld op te roepen die we niet kennen, maar die we, zijn regels volgend, diep binnendringen om er ontroerd en met beelden die we nooit meer vergeten weer uit te gaan. In deze bundel zijn het steden, dorpen en landstreken die centraal staan. In Montmédy, op de Place Raymond Poincaré, ziet hij hoe iemand een vos uitlaat. Deze rover bij uitstek wordt aan een lijntje gehou den, een vernedering van de eerste orde. Dat vindt Tentije ook. Hij eindigt met de regels: 'misschien gaven ze je een naam, kammen ze/van tijd tot tijd de klissen uit je vacht -/ als je je maar nooit, nooit aaien laat.' Het is een van de vele juweeltjes in dit boek Verkoopinfo: 073 - 523 11 23 Ga voor deelname naar www.ecco.com/nl f 'Ontvang bij aankoop van een paar ECCO GORE-TEX® een Windstopper^-shawl cadeau!'* Oriëntatieprijs: 139,95

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24