TOERISME Brussel viert verjaardag met mosselen uenties eldomroe) eldomroep blijft opu- edereen die in h< bui- is, toerist, zakeman of nt: Nederland op e kor- Nederlanders in Uropa i dagelijks uitgebiid Wereldomroep liste lers in de wereld indt eldomroep mininal il per etmaal het en uur e radioprogramir. lijn uit. Om een zopti- ogelijke ontvangste ga- ;n, past deze omrep elk de zendfrequents frequenties en uÈend- lie gelden voor deo- winter, van 31 okiber naart, staan op ereldomroep.nl ein de omroepgids. Dezgids verkrijgbaar bij c bibliotheken, eegroot eisbureaus en erele licazaken. Op Scjphol ereldomroepgidser- ar bij diverse aud/vi- kels. Ook gratis ai te via e-mail: werebm- nw.nl. De actuelfire- >s voor Europa shn ook tekstpagina 269. iptimal niuw et Zillertal )ij Nederlandse viiter- s zo populaire Oeten- illertal wordt beg de- een groot nieuufkige- opend. SKi-optiill is nenvoeging van ree al ide gebieden; Hthfu- Hochzillertal - Kaen- )ie samenvoeginwordt jk gemaakt dooren zespersoons stdtjeslift expres) vanuit h Hoch- 1, die samenkomnet de rsoons gondelbm (Zil- huttle) vanuit Ffchfü- i-optimal telt 1» kilo- )isten tot 2500 Eter en beslaat de patsen igen, Fügen, U<rns, altenbach, Asctu en rinder in lant in Zuidoost labant en cd-rom geiiakt voor Baars, fietsers t ruiters, pgitale gids behrijft n natuurgebuen in de p geeft een ovzicht van iwegwijzerdeVandel- nountainbikeen ruiter- Wandelaars nden op om per natugebied aal drie routt inclusief atie over het in tal kilo- startpunteroicknick- n, horeca enchter- nformatie or wat er ireg te zien is)ok de bindingen eNS-sta- rorden op déadvinder even. Fietse en ruiters met behulvan het hun eigen ute samen- Voor mouninbikers 3 de cd-rorren aantal ivijzerde roes. De Pad- is voor 7,50uro ver- ar bij alle V7-kantoren oost-Brabat en via weindhovenl. i weg <m eniete :rs in de Lcaine -Frankrijklebben voor :rfst en de intermaan- arrangemiten samen- voor meren die be- hebben aa een paar da- tspanningn culinair ge- De arranjmenten wor- een rijtje ezet in een brochun'Even weg irraine'. zemogeliiheden in het open uiten van een ver een eenvudig hotelletje len en slaen in een luxe De brocure is te be- bi] het reionaal bureau ïrisme irde Lorraine, 3 38380180 of in te www.crlorraine.fr. deliigen in dcosje Noord-en Midden- g heeft d veel speciale routes ij het gebied sa- teld dahet tijd is voor rte opbrgdoos. In deze en 'Waidelbox Maas- passerzestien wan- :rs. Eergroot aantal outes i in augustus al nen, laer dit jaar komt nog mit trajecten in de ten Geinep en Venlo. wancfclbox kost 3,00 wandlfolders 1,50 eu- tuk. eren in ele brochure Liele brochure. Zo om- èrryrraatschappij ;awa\s de nieuwe gids biedingen die via inter- adplq»en is. De bro- et diverse arrangemen- ïeerdaagse cruises is :te kopie van de papie- De pagina's kunnen, het echt, een voor een gen worden. Een uitge- ip kan direct geboekt Meer informatie is te ip www. sopzakformaat.nl. Plaats: Bflé Afstand vanaf Amsterdam: 1200 km Hoogte: 520-780 meter Liften: 4 Pistes: 4 km alpineski, 45 km langlauf Niveau: 1 rode, 2 blauwe Scholen: 2 Kunstsneeuw: ja Avondski: ja Kinderopvang: nee Prijsvoorbeeld 6 dagen: skipas 46 euro, materiaal (incl. schoenen) 25 euro, les 10 euro p.p. per dagdeel Voor meer informatie: www.skibila.cz Plaats: Spindleruv Mlyn Afstand vanaf Amsterdam: 940 km Hoogte: 740-1235 meter Liften: 15 Pistes: 25 km alpineski, 75 km langlauf Niveau: 3 zwarte, 6 rode en 8 blauwe Scholen: 4 Kunstsneeuw: ja Avondski: ja Kinderopvang: ja Prijsvoorbeeld 6 dagen: skipas 80 euro, materiaal (incL schoenen) 70 euro, 2 uur pri- vé-les 35 euro p.p. Voor meer informatie: www.skiarealspindl.cz; www.spindleruv-mlyn.cz en www.skolmax.cz (skischool) Skiën in voormalig Oost-Europa wint enorm aan populariteit. Sneeuwzeker, niet verder weg maar wel goedkoper dan de Al penlanden. Een infrastructuur die steeds beter wordt en aan après-ski geen gebrek. We be zochten twee geheel verschillen de skigebieden in Tsjechië: het kleine rustige Bila en het ai bijna mondaine Spindleruv Mlyn. door Gerard Chel Onderweg worden we inge haald door een laagvliegende helikopter. We zien iets dat lijkt op het embleem van een red dingsdienst. Lekkere binnenko mer. Later die avond horen we dat er inderdaad in Bflé een skiongeluk is gebeurd. Een overmoedige jongeman sprong iets te wild. Maar ook hier, in het voormalige Oost-Europese Tsjechië, staan de hulpdiensten paraat. Wel zo'n veilig gevoel. Druk is het niet in Bflé. In het centrumpje langs de enige weg overziet het oude hotel Pokrok de situatie. Een hotel, waar de tijd heeft stilgestaan en alles nog ruikt naar strenge partij en starre kameraden. En waar wij helaas geen gebruik kunnen maken van de sauna. Daar sla pen tijdelijk enkele personeels leden, want met tachtig jeugdi ge gasten meer dan hotelbed den, moet er geïmproviseerd worden. Ons logiesadres is het chaletje van de lokale skiclub die de vier liften mede exploiteert. Op de bovenverdieping een aantal slaapkamers voor de medewer kers, beneden huist de kassa en de enige lokale 'bruine kroeg', waai' je voor 2 euro een alles zins eetbare steak krijgt voorge schoteld. Bflé, Moravië, Tsjechië. In het hartje van de heuvelen van Bes- kydy, dicht tegen de grens met ex-zusje Slowakije. Driehon derd inwoners, vier skiliften, vijf afdalingen - mét sneeuwkanon nen - twee pistenbulls, twee skischolen en één snowboard- klasje. In het begin vragen wij ons af wat we hier doen. Bflé heeft geen uitgebreid skigebied, kan een enorme toeloop van buitenlandse wintersporters niet aan. Wil dat ook niet. Waarom er één letter aan wij- Het centrum van Spindleruv Mlyn: al bijna mondain. Foto's: GPD/Tsjechisch Bureau voor Toerisme den? Maar 's avonds, wanneer wij op de verlichte piste de eerste sneeuw van dit jaar weg roetsjen, begint het langzaam te dagen. Jong en oud uit omlig gende dorpen hangt zich mas saal in de ankertjes. Na een dag werken of school 's avonds even ontspannen in de witte wereld. En in de enige bruine kroeg lokale notabelen, zoals de onderwijzer annex burgemees ter, ja zelfs de hoteldirecteur en diens ober. En nog een handvol bewoners die het nieuws van de dag doornemen. Met bier, worst en schapenkaas. Anders Dan begrijpen wij het. Bflé staat symbool voor dat éndere ski plezier. Kleinschalig, eenvoudig en heel veel couleur locale. Met veelal ongerepte natuur en vooral rustig en ontspannen. Gevorderde skifamilies op zoek naar uitdagende pistes hebben er weinig te zoeken, voor iets minder fanatieke echtparen, die hun skigenoegens af willen wis selen met het opsnuiven van de lokale Moravische sferen, is het 'the place to be'. Als de lichten op de pistes ge doofd zijn, is het snel stil en leeg in het bergdorpje. Dat heb je met die dagjes- en avondtoe risten. Wel een uitgelezen mo ment voor een nachtelijke wan deling door het onberispelijke landschap, diffuus verlicht door een trotse maan. Bflé - dat overigens wit bete kent en vermoedelijk iets zegt over de sneeuwzekerheid, al ligt de hoogste top Zbojnické op slechts 780 meter - weet zich omringd door plaatsen van ge lijke garnituur. Dat maakt een verblijf in de Beskydy aantrek kelijk. Je kunt iedere dag ergens anders een paar pistes of loipes nemen. Pustevny, Kohütka, So lan, Jasenka, ze zijn alle van hetzelfde laken een pak. Ro mantisch besneeuwde wegge tjes, niet schoongepoetst, wel berijdbaar, leiden naar mens vriendelijke skigehuchtjes met niet veel meer dan een handvol liften. Wat grotere steden, die ietsje verderop liggen Frdek- Mistek, Vsetin, Velké Karlovice en Roznov - bieden voldoende voorzieningen om als uitgangs punt voor deze dagtripjes te dienen. De entree in het Boheemse Spindleruv Mlyn daarentegen, vormt een schril contrast met die in Bflé. De reclameborden van hotels schieten als vuurpij len op ons af wanneer wij er te gen de avond binnenrijden. Een hoop volk op de been, taxi's met ski's op het dak rij den af en aan en menige bar begint vol te lopen. Dit skioord in de bergen, waar volgens de legende reuzen heersten, heeft 12.000 bedden, tegenover 350 stuks in Bflé. Begrip Spindleruv Mlyn, het grootste wintersportcentrum van Tsje chië, is een begrip onder (Oost- Europese) skiliefhebbers. Het krijgt zelfs al mondaine trekjes. Hier kost een voedzaam maal toch snel 15 euro en weet me nig lokaal uitbater de toerist aan zich te binden met avon tuurlijke edoch prijzige neven activiteiten. Zoals een avondlijk ritje met de slee. Niet geheel zonder risico, want het sleetje zelf neigt voort durend naar de verkeerde kant en remmen met de hakken in de sneeuw lukt niet altijd. De snelheid kan gevaarlijk oplopen en wanneer de niet echt gewel dig geprepareerde baan ook nog eens onverwachte hobbels kent, moet je verdraaid goed uitkijken wil je niet gelanceerd worden en in de bomen belan den. Met een drijfnatte kont ko men wij beneden aan, waar het busje van de organisatie ons weer oppikt en terugbrengt naar het centrum. Daar lopen we Hans Burgers- dijk uit Wageningen tegen het lijf, die al enkele jaren achter een 's zomers en 's winters een paar duizend landgenoten naar deze streken brengt. Hij is in middels mcdc-cigcnaar van het pensionrestaurant Hotlek Diana, zoals er overigens meer Nederlanders zijn die hier zo hun zakelijke besognes hebben. Skiën doen we met Martin, di recteur van de plaatselijke ski- school Skol Max en aanverwan te bezigheden. Spindleruv Mlyn kent twee gro te skigebieden, Svat Petr aan de ene en de hellingen van Medve- din aan de andere kant. Helaas niet onderling verbonden, zo dat je met eigen vervoer, hotel busjes of de gratis skibus van de ene naar de andere piste moet rijden. Met 15 liften en 25 km aan blauwe, rode en zwarte afdalin gen en mooie, brede pistes die er redelijk geprepareerd bijlig gen kan dit Noord-Boheemse skistadje moeiteloos wedijveren met menig oord in de Alpen landen. Met een levendige dorpskern met winkels, bars, restaurants en hotels. Prima ge bied ook voor langlaufers, waarbij meerdaagse tochten mogelijk zijn en in berghutten overnacht kan worden. Martin vindt dat Spindleruv Mlyn genoeg gegroeid is. Het wordt nu tijd, zegt hij, de be staande voorzieningen te ver beteren, de service uit te brei den en vooral de laatste restjes van het communisme definitief onder de (besneeuwde) graszo den te werken. Deze reportage kwam tot stand met medewerking van het Tsje chisch Bureau voor Toerisme in ons land. Informatie in het Ne derlands op de website www. czech tourism.com Spindleruv Mlyn kent twee grote skigebieden, Svat Petr (foto) aan de ene en de hellingen van Medvedin aan de andere kant. Bila: klein maar fijn. Geen lange rijen voor de liften in Bila. De oudste Belg? Een indrukwekkende iguanodon heet bezoekers van het Museum voor Natuurwetenschappen welkom. door Rob de Vries België viert volgend jaar zijn 175ste verjaardag. De feestelijk heden beleven hun hoogtepunt op de nationale feestdag, 21 ju li. Maar daarvan zullen vooral de Belgen zelf genieten. Buiten landers zullen het veeleer moe ten hebben van de diverse cul turele manifestaties die op het programma staan. In Brussel, waar de Belgische dynastie in 1830 gesticht werd nadat de zuidelijke provincies zich van het Koninkrijk der Ne derlanden hadden afgeschei den, wordt uitgepakt met niet minder dan vijf grote tentoon stellingen. Van die vijf is een tentoonstel ling over de mossel ongetwij feld de meest opmerkelijke. Ja wel, de mossel. Onze zuiderbu ren, die over het algemeen be kend staan als lekkerbekken, vinden de mossel een typisch Belgisch gerecht. Terwijl elke mossel die in België gegeten wordt, ingevoerd moet worden. Onder meer uit Nederland. Maar met de titel 'Mosselen Natuur' beloven ze er in Brussel toch een leerzame en grappige tentoonstelling van te maken, die op 4 mei 2005 in het Muse um voor Natuurwetenschap pen begint en tot 30 juni duurt. Voor de inrichting van de expo sitie Visionair België: 'c'est arri vé prés de chez nous' (het is dichtbij ons gebeurd) is Harald Szeemann ingehuurd. Hij kreeg Romantiek getoond, een kunst richting die ongeveer gelijktij dig met de Belgische staat op kwam. Op deze expositie ook veel aandacht voor Koning Leopold I, de eerste koning van de Belgen. Een topevenement op tentoon- stellingsgebied in het verjaar dagsjaar wordt de expositie Art Nouveau en Design, die van 25 mei tot en met de laatste dag van 2005 in de Koninklijke Mu sea voor Geschiedenis en Kunst in het Jubelpark wordt gehou den. Art Nouveau, in Nederland be kender onder de Duitse naam Jugendstil, beleefde rond het begin van de 20ste eeuw een enorme bloei in België. Een sierlijke stijl die zich manifes teerde in alle kunstuitingen, ze ker ook in de architectuur. Daar zijn in de Belgische hoofdstad tal van voorbeelden van te vinden. Uiteraard is wat Brussel op cul tureel gebied doet maar een deel van alle verjaardagsevene menten die volgend jaar in Bel gië plaatsvinden. Meer informatie over Brussel is te verkrijgen bij het Brussels Toerismebureau, tel. 00322513 8940, www. brusselsi nternational. be of bij het Belgisch Verkeersbu reau voor Wallonië en Brussel in Den Haag: tel. 09002020 107 (45 cent p.m.) of www. belgie- toerisme, net. De monumentale drievoudige triomfboog van het Jubelpark, met het bronzen vierspan. Foto's: GPD/PR veel faam met projecten in Zwitserland en Oostenrijk. In het Paleis voor Schone Kunsten - dat nu Bozar heet - in Brussel zal hij van alles en nog wat to nen dat met het unieke karakter van België te maken heeft. Denk aan kunstgrootheden En- sor en Panamarenko. Maar ook aan Kuifje en Suske Wïske, Eddy Merckx, Hercules Poirot, Maigret, kant uit Brugge, Ant werpse mode, friet en mayonai se. Ook de geschiedenis van België, van het koninklijk huis, de taalgebieden en de ko lonisatiepolitiek komen aan bod. Deze tentoonstelling, waar Szeemann ongetwijfeld een dikke knipoog in zal stoppen, begint op 18 februari en eindigt op 15 mei. Made in Belgium, van 7 maart tot 31 december 2005 te bekij ken in Kunstcentrum Van Der Borght, biedt een wat serieuzer beeld van onze zuiderburen. Dat beeld wordt geschetst aan Een traditie die nog steeds stand houdt: bij alle belangrijke gelegenhe den trekken Reuzen door Brussel. de hand van twaalf thema's, waaronder vrijheden, muziek, vrije tijd, folklore, sport, show biz en stripverhalen. Zaken die mede dankzij driedimensionale decors op een bijzondere ma nier tot leven zullen worden ge bracht. Jugendstil In het Museum voor Oude Kunst wordt dan nog, van 18 maart tot 31 juli, kunst uit de

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21