Technieken van de toekomst bijeen in China WEG WIEL 2 'Ik laat mijn schatje niet in de kou staan' Strenge milieumaatregelen op komst voor autofabrikanten Fluorgassen taboe in airconditioning ering BMW >oS vertraagd k - Om één minuut voor heeft BMW gereageerd f lite kritiek op de nieuwe 9S motorfiets. Motorrege- :hakelen en elektronica 11 tijdens de introductierit liet in orde. Een week e aflevering van de eerste en aan klanten trok de fa- lan de handrem. Officieel je 'problemen met de Igslaag van de nokkenas- V*)e kenners weten beter, woordvoerder Diederik ha meldt, dat niet duide- C 10e lang de vertraging ïl uren. Ook dealers tasten se duister. Ze melden dat de sj zending motoren voor S n nooit is binnengeko- m leeds aanwezige demo- m en moeten waarschijnlijk n werkplaats worden louwd. ru iatsu wil weer >pees scoren - Daihatsu moet groei- |d leiding van de Japanse brikant is verre van tevre- »er de resultaten in Euro- kampioen van de kleine 2 van weleer ziet met lede lan hoe de Koreaanse - n in het kleine segment sterker worden. Daihat- 1 Azië erg sterk. Het merk ootaandeelhouder Toyo- procent) komt volgend et een nieuwe kleine au- Boon, op de markt. En gens wil het elk jaar met euw model komen. Dai- verkocht in de jaren ne- nog 90.000 auto's in Eu- Ju zijn er dat minder dan B. Geruchten dat Daihatsu B> Aziatisch grondgebied feilen terugtrekken schij- irgens op gestoeld. il occasions lechte staat' idam - Het is slecht ge net de staat van occa- Dat concludeert het keu- ïstituut TDCV na analyse Lfc cijfers uit de periode B004. In totaal zijn meer n miljoen tweedehands- de meest voorkomende ;en onderzocht. Aangera- (Drdt een gebruikte auto e laten keuren. Verlich- een heikel punt: ook bij jk jonge occasions is bij 8 it van de auto's de ver- niet in orde. Ook aan n en schokdempers man- u ïog al eens iets. Verder v ak remblokjes wel ver- Ti, maar remschijven niet. ing modellen Yeldoorlog II rpen - Veilinghuis Col li s Bank uit Antwerpen 1( 3 zaterdag 20 en zondag 2 rember in het Belgische 1; n uitgebreide collectie uurmodellen met als hema 'Wereldoorlog II in 1| uur'. De collectie uit de 4: nschap van de Nederlan- 31 itok en de resterende 3- lsvoorraad van Stok-Ver- 3( komen onder de hamer. K sortiment bestaat uit K ouwdozen en gebouwde 1 Jia's. De kijkdagen zijn op en 19 november. Meer latie op de website: collectorsbank.com 1-32-(0)3 440 52 44. vrijdag 29 OKTOBER 2004 Een autobus met brandstofcel wordt met waterstof getankt. De vreemd ogende, maar indrukwekkend rijdende elektro-auto van de Parijse madame Courrège, een trouw bezoekster van de Challenge Bibendum. De elektrische superzuinige Hypermini van Nissan was ook van de partij op het jaarlijkse zuinigheids-festival van Michelin en Bosch. door Rien van der Steen Waterstof zal het worden, zeg gen mensen die het weten kun nen. En of we het straks bij de supermarkt kunnen tanken of thuis laten bezorgen, onze mobi liteit hangt af van alternatieve energie. In China kwamen de verschillende alternatieve per spectieven aan de orde tijdens de zesde Challenge Bibendum, een door Michelin en Bosch ge organiseerd forum over duurza me mobiliteit en schone auto's. Een indringend gezoem nemen we waar als we in een elektrisch aangedreven VWTouran zitten. De auto heeft een tank aan boord met 1,9 kilo waterstof, waaruit een brandstofcel elek triciteit aanmaakt. De waterstof zit onder een druk van 350 bar opgeslagen in een tank. De ac tieradius van de auto is 120 ki lometer, maar met een hogere tankdruk (tot 750 bar) wordt de actieradius aanzienlijk groter. Het zoemen van de motor blijkt de compressor die voor de lucht zorgt die door de brand stofcel gejaagd wordt. Uit de uitlaat druppelt water. Opvallend is het flinke accelera tievermogen van deze super- schone toekomstauto. Een eindje verder komt een pick-up van General Motors aandraven met een reeks accu's van 42 volt en een benzinemotor. De hy bride oogt heel normaal, maar is oneindig veel zuiniger dan de gloe-gloe's waarmee een afgrij selijk aantal Amerikanen zich verplaatst. Plaats van hande ling: het splinternieuwe Formu le 1-circuit in de Chinese me tropool Shanghai, waar Miche lin met de zesde Challenge Bi bendum is neergestreken. De technologie voor de mobili teit van de toekomst is er al, al is het vaak op experimentele basis. Die mobiliteit hangt af van alternatieve energie. Dat zal niet alleen waterstof zijn, maar ook tussenvormen als elektrici teit, zonne-energie, gas, alco hol, biodiesel en combinaties daarvan (hybrides). Er komen ook synthetisch samengestelde brandstoffen, terwijl onder Elektrisch tanken. Moderne lithium-ion accu's zijn veel beter geschikt voor aandrijving. meer Shell druk in de weer is om gas chemisch om te vormen tot vloeibare brandstof (Gtl gas to liquid). Wie in China rondkijkt beseft, dat het heel hoog tijd is om ons te bezinnen op energiegebruik. De Challenge Bibendum bracht in Shanghai -de stad telt ruim 16 miljoen inwoners en het au toverkeer is er niks rustiger dan in Parijs- de alternatieve aan- drijfvormen van vandaag sa men. Zoals accu-auto's met elektromotoren. Een paar jaren waren ze slecht vertegenwoor digd, maar nieuwe technieken lijken de elektro-kar weer in de kaart te spelen. De loodaccu's waren tot nog toe veel te zwaar om een alternatief te zijn. De laptop en de gsm-telefoon hebben meegeholpen aan een oplossing. Want daarvoor zijn lichte, maar energiesterke bat terijen ontwikkeld, die nu ook voor aandrijving geschikt ge maakt zijn. In gsm's zijn het vaak nog lithium-polymeer exemplaren, maar lithium-ion accu's, die in China heel goed koop geproduceerd worden, kunnen veel meer energie op slaan dan loodzuur batterijen en zijn oneindig veel lichter. In China zijn ze wild op alter natieve brandstoffen, omdat de huidige olieprijzen van ver bo ven 50 dollar een ongebreidelde groei danig in de weg staan. Bio-ethanol is een mogelijk heid: een soort van alcohol, waarop een benzinemotor kan draaien. In Shanghai liet Peu geot een 307 met die uitrusting meerijden op het Formule I-cir cuit. Toyota had er natuurlijk zijn succeshybride Prius, Nis san, Ford en Audi lieten hun al ternatieve producten zien, maar Honda was dit keer opval lende afwezige. Terwijl de Ja panners toch naam hebben ge maakt met hybrides en andere technische hoogstandjes. Volgens PSA (Peugeot/Citroen) topman Jean-Martin Folz be gint het terugdringen van de emissies door autoverkeer in Europa vorm te krijgen. PSA werkt nauw samen met de Chi nese fabrikant Dong Feng en gelooft, aldus Folz, in de diesel als motor van de toekomst. Hij is 20 procent efficiënter dan vroeger en als hybride kan de brandstofcel/diesel een perfect alternatief bieden, voorziet Folz. Toch blijft waterstof de hoofdzaak, als er aan nieuwe brandstof en alternatieve aan drijving gedacht wordt. Nu wordt er nog breed mee geëx perimenteerd. Waterstof wordt door elektrici teit gescheiden van zuurstof in water. In Shanghai stond een scooter met brandstofcel met ^ert van Klaveren ge motorrijders zijn zo dol machine dat ze er ook lar willen kijken. Heiko lit Sittard geeft zijn Har een prominente plek in kamer. zijn motorfiets elke utenlang ademloos be en. De hele winter hoeft te doen, alleen maar wezen. De Harley-Da- van Bruns heeft perma- n belangrijke plaats in ikamer. ,,Ik laat mijn niet in de kou staan", met liefdevolle stem. woning van de 42-jarige iadert, kan niet vermoe- hier een echte motorfa- tont. Doorsnee-huis in irsnee Sittardse wijk. is de ruime woonkamer ield in een woon- en ho- ïl. Bruns verdient de kok in een Brunssums en heeft een stuk van inkamer ingericht als useum. Tussen de fo- luvenirs van Harley-eve- jten, miniatuurmotoren, di en zonnebrillen, blinkt ."lkerblauwe Dyna Super ^Heiko en zijn 11 -jarige ir Maxim genieten er da- van. De alleenstaande tijdt jaarlijks bijna tien- Ad kilometer op zijn Har- ivordt dan vaak vergezeld JE«n dochter. werijdt al vanaf zijn 19de op *njor en zegt nog nooit zo'n Jejachine te hebben gehad Harley. Maar waarom je motor in de woonka- Heiko Bruns koestert zijn Harley in zijn woonkamer. Foto: CPD/Peter Schols mer? Naast zijn grote liefde voor het vehikel blijkt het ook een verzekeringskwestie. Enkele jaren geleden zijn binnen enke le maanden twee motoren van Bruns gestolen. Om de Harley te kunnen verzekeren gelden strenge eisen voor de beveili ging van de ruimte waar de mo tor staat en de wijze waarop de machine op slot moet. „Om al het gedoe te ontwijken heb ik voor de meest praktische ma nier gekozen. En sindsdien staat mijn schatje gewoon lek ker bij ons binnen en niet in de koude garage!" „Als het weer het toelaat laat ik de motor even afkoelen, maar als het regent gaat hij direct naar binnen", zegt Heiko Bruns. Dan wordt de poetslap te voorschijn gehaald om de machine weer van voor tot ach ter te laten blinken. Een krant onder de motor blijkt niet no dig. Want hij lekt geen druppel, zegt Bruns. Ongenode gasten mogen niet van de Harley genieten. Rond- onder het zitje een container met vier cilinders met elk twee liter vloeibare waterstof onder een druk van 700 bar. Elke ci linder is goed voor een afstand van 30 kilometer. De cilinders moeten straks in een automaat bij het pompstation eenvoudig gewisseld kunnen worden. Want willen we naar een water stofeconomie dan zal die mi- lieuneutrale brandstof gemak kelijk verkrijgbaar moeten zijn. En het zal duidelijk zijn dat oliemaatschappijen en autofa brikanten voorlopig andere prioriteiten hebben. Dé producent van brandstof cellen is het Canadese Ballard, dat voorziet dat het over tien jaar miljoenen van die appara ten zal moeten leveren. Want, gevoed door waterstof, gaat de brandstofcel voor elektriciteit voor de auto, maar ook voor elektriciteit in huis zorgen. Een brandstofcel van 1 kilowatt kost momenteel 40 dollar. Voor een beetje automobiel heb je een brandstofcel van 85 kilowatt nodig: die kost dus zo'n 3400 dollar. Maar die prijs zakt de komende jaren nog, vertelt Debby Harris van Ballard in Vancouver. „Sterk punt van zo'n brandstofcel is dat hij geen onderhoud nodig heeft. Geen filters, geen olie, geen bougies. Hij produceert behalve elektri citeit waterdamp en warmte." De verbrandingsmotor wordt nog altijd beter. En vooral scho ner. Maar hij blijft een afstam meling van de stoommachine. Water, wind en zon moeten de brandstof van de toekomst le veren. Vooral wanneer de wa terstof straks met zonne- en windenergie uit water gehaald wordt, ligt een superschone op lossing van onze energieproble men in het verschiet. Grootste markt In de VS hebben 940 van de 1000 inwoners een auto, in Europa is dat 580 op 1000 en in China is de verhouding momenteel 8 op1000. Maar dat verandert in angstwek kend tempo. En er is niet veel fantasie nodig om te beden ken, dat binnen korte tijd de Chinezen aanspraak zullen maken op een wezenlijk deel van de aardolie. Want zelf hebben ze in China van alles, behalve olie. China (1,3 mil jard inwoners) heeft nu al de grootste automarkt van de wereld en mag zich de derde grootste autoproducent noe men. Vorig jaar werden in China 4.3 miljoen auto's ver kocht, 25 procent meer dan in 2002. Een van de keerzij des: sinds 1985 is de vervui ling door autoverkeer vervier voudigd en in 2020 zullen er 90 miljoen auto's en motor fietsen in China rondrijden. Het moet leuk blijven Dr. Phyllis Yoshida van het Amerikaanse ministerie van energie zei in Shanghai dat de VS momenteel 60 procent van alle olie invoert. Het land verstookt een kwart van alle beschikbare energie in de wereld, terwijl de auto in gro te landen als China, Brazilië en India nog maar in de kin derschoenen staat.Als de auto van de toekomst leuk blijft, zal de consument hem blijven kopen", aldus Yoshi da. Met andere woorden: de auto met brandstofcel zal net zo gerieflijk moeten zijn als de conventioneel aangedre ven auto. Didier Miraton, technisch directeur van Mi chelin. verklaarde dat er nog heel valt te halen op het ge bied van rohveerstand van banden. „De luchtweerstand van een voertuig is één ding. de inertie (de traagheid waar mee hij op gang komt en de hardnekkigheid waarmee hij uitrolt) is moeilijker te be dwingen. Maar de rolweer- stand van de banden kan een stuk omlaag.." om zitten rolluiken voor de ra men en de schuifpui is alleen van binnenuit te openen. Ver der zitten er zeven sloten met verankering in de muur en wacht een alarminstallatie om gierend haar werk te doen. En naast de machine rust een af schrikwekkende doodskop met een helm op. luxemburg/anp - Airco's van nieuwe auto's mogen vanaf 20T7 geen fluorgassen meer be vatten, omdat die te sterk bij dragen aan de opwarming van de aarde. Autofabrikanten mo gen vanaf 2011 geen nieuwe modellen meer op de markt brengen met fluor-airco's. Bo vendien mag de apparatuur minder lekken. De milieuministers van de 25 landen van de Europese Unie, die deze beslissing hebben ge nomen, willen ook fluorgassen in een grote groep andere pro ducten verbieden, onder meer in dubbel glas, verende sport schoenen en bepaalde brand blussers. Het verbod kan vanaf 2006 ingaan. „Fluorgassen zijn erg agressief voor het kli maat", zei Europees commis saris Wallström. „Deze maat regel betekent omgerekend 40 tot 60 miljoen ton C02 minder in 2020. Dat is vrij veel." Groot verzet tegen het EC-voorstel kwam van Zweden, Denemar ken en Oostenrijk. Die landen vinden het plan niet ver ge noeg gaan. Ze hebben zelf strengere normen voor de fluorgassen en moeten ze nu waarschijnlijk verplicht af zwakken om het eigen be drijfsleven niet op achterstand te brengen. „Dat kan ik onmo gelijk aan mijn inwoners uit leggen!", riep een verbouwe reerde Deense minister. De maatregel heeft voor de Ne derlandse industrie en over heid praktisch geen gevolgen, aldus een hoge Nederlandse ambtenaar. De milieuministers willen ook snel zuinigere en schonere au to's. Ze overwegen de fabri kanten op te jagen met strenge normen. Het wegverkeer stoot nu een kwart van alle C02 (kooldioxide) in Europa uit, door de verbranding van brandstoffen als benzine. „Hoezo kunnen de fabrikan ten het gemiddeld verbruik niet verlagen van 5,3 naar 5,0 liter per honderd kilometer in 2010? Dat is toch maar een kleine stap!", foeterde de Duit se milieuminister Trittin. „Dat zou een brevet van onvermo gen zijn!" Zijn Zweedse colle ga Sommestad stelde voor meer milieuvriendelijker etha nol en koolzaadolie te laten mengen in gewone brandstof. Ze wil het maximum verhogen van 5 naar 10 procent per liter dat moet flink wat diesel en benzine schelen. Haar Spaan se collega Narbona opperde zelfs om simpelweg zware en grote autotypes te verbieden: dat zijn immers de brandstof- verslindende wagens. Maar zuinigere motoren al leen zijn niet genoeg, vinden de ministers. Het blijkt mo menteel onvoldoende om het groeiend aantal auto's in Eu ropa te compenseren. Het wegverkeer stoot momenteel zelfs meer broeikasgassen C02 en NOx uit dan voorheen. Europees milieucommissaris Wallström bereidt daarom een nieuwe set emissie-eisen voor. De maximale uitstoot van C02 zou omlaag moeten van 140 naar 120 gram per autokilo meter. De emissie van NOx (stikstofoxide) is in het nieuwe dieseltype Euro-5 mogelijk 70 procent lager dan limiet huidi ge type Euro-4. Diesels mogen bovendien minder kleine roetdeeltjes uit stoten: die tasten nu de lon gen aan, waardoor elk jaar tienduizenden Europeanen eerder sterven dan nodig. Wallström zei dat landen ieder op eigen wijze het roetfilter mogen stimuleren. Staatssecretaris Van Geel beet in het stof met een pleidooi voor stillere autobanden. De bewindsman had via de ban den het verkeerslawaai willen verminderen. Maar in veel landen is verkeerslawaai geen probleem, vooral niet in dun bevolkte gebieden. De meeste ministers zeiden daarom geen haast te willen maken met scherpere geluidsnormen voor autobanden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19