Halloween is een feestje en nog geen feest REGIO Rituelen rond de oude hijhei R 'Hier gaat het 1 tenminste eerlijk' VRIJDAG 29 OKTOBER 2OO4 NAVRAAG 'theken verhuren tegenwoordig minder dvd's en videobanden paar jaar geleden. De Nederlandse Videodetaillisten Organisa tie zegt dat het om een omzetdaling van acht tot vijftien procent gaat. In vergelijking ndere detaillisten is dit een zeer forse teruggang. Dat komt vol- Stichting Brein, die illegaal kopiëren tegengaat, door de opkomst ïgaal downloaden en branden van films. Door de snelle inter- rbindingen en dvd-branders is dat eenvoudiger dan voorheen, in die dvd's kopiëren, zitten mijn broodwinning op een illegale dwars", zegt GUIDO DUYVENDAK, eigenaar van videotheek !ZOiub in Alphen aan den Rijn. uw videotheek ook last van een Ta\^de omzet? e daling is hier niet vreselijk sterk, 9 V kan mijn boterham nog steeds beleggen. Ik merk dat sommige ïn wegblijven en vaste klanten niet zo vaak komen." ica omtdat? de verkoop van illegale dvd's. Ik -Ahorns over een markt en dan zie ik ie ik nog niet heb staan. Dat is na- hartstikke illegaal. Klanten zeg- :ds vaker dat ze een film al thuis liggen, illegaal gekopieerd." jfla loet u aan de teruglopende ver- ex helaas weinig aan doen. Ik kan Dbol en moeilijk dwingen om hun illega- 9. ijljes weg te gooien. Wanneer ik ü- idd verkoop zie, krijgt Stichting Brein ;foo slefoontje van me. Die geeft een Led ichuwing en kan bij een tweede reding alles in beslag nemen en een mbi opleggen." Elk indt u van de filmpiraterij? is een hele slechte manier van wer- Eur ilensen die dvd's kopiëren zitten iroodwinning op een illegale ma- ivars. Dat is gewoon verboden. Ik ben niet de enige die het I e filmmaatschappijen hebben er natuurlijk ook veel last van." voor de klanten het voordeel van de videotheek boven goed- ïllegale dvd's? insi gaat het tenminste nog eerlijk. En bij ons kun je nog een vraag 1, we hebben actief contact met de klanten. Ik zie ze graag te men. maar zo'n man die ze illegaal verkoopt, kan het allemaal worst schelen." Annelies Karman archieffoto: Dick Hogewoning UIT OE ARCHIEVEN 1954, Vrijdag 29 October m IJK - Maandag 15 November zal een van de bekendste figuren openbare leven van Katwijk jubileren. Die dag is het een kwart geleden dat de heer D. C. O. Boekhoven benoemd werd tot ge- miiesecretaris van de vissersbadplaats, waar hij voordien reeds in intedienst werkzaam was. In het openbare leven van de Katwijk- NP neenschap heeft de heer Boekhoven zich steeds een werkzaam ;hn|op velerlei terrein getoond in allerlei bestuursfuncties, heer Boekhoven kent, zijn rust en hoog plichtsgevoel, zijn ige bescheidenheid en afkeer van groot vertoon, begrijpt dat het van de jubilaris is geen feestelijk vertoon aan het komend ju- chète verbinden. Maar bij dat jubileum zal zeker vele malen de «orden geuit, dat zijn werkkracht nog lang aan de gemeenschap ede mag blijven komen. Wordt het ooit nog wat met Hallo- ween in Nederland, of blijft het een feestje op bescheiden schaal? Carna val en sinterklaas, dat zijn hier de feesten. Met Kerstmis op gepaste af stand. En weer een heel eindje daar achter komt de rest, zoals Halloween, ook al lijkt dat griezelfeest iets aan populariteit te winnen. In de Leidse regio althans, zeggen verschillende betrokkenen. Een aardige graadmeter voor de po pulariteit vormen uiteraard de ver koop- en verhuurcijfers van feestar tikelen en feestkledij, want juist Hal loween is één grote gekostumeerde en versierde gebeurtenis. Het inter nationaal georiënteerde Ece Good- mark in Sassenheim, producent van feestartikelen, kan nog niet goed in schatten welke kant het met Hallo- ween opgaat, zegt Ralph Berkel na mens het bedrijf. „De vraag naar Halloween-artikelen gaat met ups en downs. Drie jaar geleden dacht men dat het feest hier in Nederland heel groot zou worden. Misschien dat winkels en organisatoren van feesten toen te veel spullen hebben inge kocht en met een overschot zijn blij ven zitten, want de vraag daarna nam meteen weer af. We hebben dit jaar de indruk dat de belangstelling weer een beetje aantrekt." „De toekomst? We denken dat de scholen het de komende jaren gaan oppikken. Ons assortiment hebben we in elk geval iets uitgebreid. We hebben behoorlijk wat in huis. Hal- loween-spuitbussen bijvoorbeeld. Verf in de kleuren oranje, rood en zwart, de Halloween-kleuren. Voor het kleuren van de haren. Verder hebben we een soort spuitsneeuw, voor het versieren van de bar of het eigen huis. Kostuums, verlichting en pompoenen. En veel glow-in-the- dark producten, voorwerpen die licht geven in het donker, zoals zei sen en zwaarden." André Wielinga van Jolly Jumper Funshop, ook een zaak van feestarti kelen, is dezelfde mening toegedaan. „We verkopen hier redelijk wat. Bij voorbeeld lampionnen voor optoch ten in de straten. Kroegen die feest jes organiseren kopen hier ook spul len. Decoraties zoals grafzerken met oogjes. En grote spinnen. Vooral af gelopen week hebben we redelijk wat verkocht. Dan moet je denken aan enkele tientallen klanten. Sinds een jaar of vijf is er vraag naar Hallo- ween-spullen. Op de een of andere Halloweenvieringen in Hongkong... Foto: AP manier is het overgewaaid uit Ame rika. De vraag neemt elk jaar toe." Hoppezak is al van oudsher het adres in de regio voor de huur van traditionele en aparte feestkleding. De zaak aan de Pieterskerkgracht in Leiden is tot de nok toe gevuld met, om maar eens wat te noemen, rid derkostuums, smokings, konings mantels, kleding van Engelse adel en narrenpakken, laonen, ridderhel men en cowboy-hoeden. Daartussen bevinden zich ook ook Halloween- spullen. Pompoenmaskers van kunststof bijvoorbeeld. Of een klein setje 'horror-schminck' en hand schoenen met spinnenwebben. „We merken hier dat Halloween iets populairder wordt", zegtAdrienne Hoppezak. „De mensen gaan hun huizen en tuinen wat vaker versieren en datzelfde geldt voor hun straten. Kinderen doen vaker 'trick or treat', gaan dan verkleed langs de deuren. Er zijn cafés die Halloween als the ma-avond hebben, het personeel draagt dan bijpassende kleding. Het is iets van de laatste vijfjaar, daar voor hoorden we er nauwelijks van." Hoppezak denkt wel dat het Neder lands aandeel in het feest vooralsnog gering is. „Het zijn veel Engelsen en Amerikanen die hier in de regio wer ken, bij Shell en Estec bijvoorbeeld, die hier komen voor de spullen. Meestal komen de mensen hier voor een zwart gewaad. Verder willen ze dan hun gezicht bloederig laten schminken, we hebben hier een paar grimeurs rondlopen. Of ze wil len het gezicht van een zombie. Per soonlijk vind ik het bijvoorbeeld veel leuker om een prachtige jurk aan te trekken en dan daarboven een lelijk gezicht geschminkt. Dat is wat origi neler. Schmink hoort er in elk geval bij, als je het echt goed wilt doen. Met alleen kleding ben je er nog niet." Ondanks de toenemende vraag, denkt Hoppezak niet dat het griezel- feest een echte hit zal worden. „Het mag dan wel in opkomst zijn, echt storm loopt het niet. In de regel zijn het toch met name particulieren die bij ons aankloppen. De ouders doen wel gezellig mee, maar dat doen ze toch voornamelijk voor hun kinde ren. Kijk, iedereen kent Halloween wel, maar dat is dan voornamelijk uit films. Smokings en galakleding zijn bij ons heel populair. Van de historische kostuums verhuren we vooral de middeleeuwse. Heel veel bruiloften worden in die stijl gege ven. Wat ook populair is, is kleding uit de jaren zeventig. Glitter en gla mour. In december is het bij ons megadruk. Sinterklaas en Zwarte Piet. De Kerstman gaat een stuk minder. Ja, en ook die is net als Hal loween uit Amerika overgewaaid." Bad Habits in Leiden is een van de tot nu toe weinige zaken in de regio die een Halloween-feest houden. Morgen en zondag. „Ik meen dat dit voor de derde keer is dat we het doen", zegt Claudio Socci van het café. In dit geval is het een voor de hand liggend initiatief. „Want we zijn een internationale pub. Hier ko men veel Amerikanen. Engelsen, Ie ren. Nou, de Amerikanen willen hier graag Halloween vieren. En voor de Ieren hebben we elke keer St. Pa tricks Day." „Dat willen we volhouden. Voor on ze klanten is het een mooie gelegen heid om samen te komen. We mer ken dat, we krijgen er veel positieve respons op. Ook van Nederlandse bezoekers. We vragen onze klanten verkleed te komen. Veel mensen doen dat ook. Vorig jaar hadden we hier gremlins, zombies en Franken- steins. Dat vindt iedereen die van een feestje houdt leuk, welke natio naliteit ook." Herman Joustra 11979, maandag 29 oktober De 'exotische najaarsmarkt' Pasar Gambir die de afgelopen UIS igen in de Groenoordhallen werd gehouden, kreeg zaterdag be- het populaire trio LUV. De dames kregen op het podium ge- van een Leidse 'jongere' editie van henzelf. archief Leidsch Dagblad J in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk y^n 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer .v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO «Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. ...in Noordwijk... Archieffoto: Henk Bouwman ...en in Hoofddorp. Foto: United Photos de Boer/Marco de Swart TUSSEN PEN EN PAN COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc nl Mfdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl MJTOOR tstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden. «loa fax 071-5 356 415 PI Üe fax 071-5 356 325 1 W "ichten fax 023-5150 567 L 1 NTI EVERKOOP bes m.b t Jer 72-6813661 A «1 goed: 023-5150 543 k 075-6813677 letailhandel: 071-5 356 300 lureaus kunnen contact opnemen 6813636 'VICE n (gratis) !nd 72 - 5196800 h3^ HENTEN a (betaling (acceptgiro) D 10 (alleen aut. ine.) ,70 p/j €216,90 idie ons een machtiging verstrekken tomatisch afschrijven van het atsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel. 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd vani2tot22jaaren mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van de ze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en ach tergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld be staan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. „Je vergist je. Het is nog midden in de nacht. School begint veel later." Een roep in de duister nis. De donkere morgens zorgen er niet voor dat opstaan gemakkelijk gaat. In deze tijd, de aan loop naar Kerstmis, wordt er altijd veel ge kreund in ons gezin als Theo zo rond de klok van half zeven de kamers ontsluit. Hij is de eerste die vertrekt en de rest aanzet tot opstaan. De volgorde van douchen is bepaald. Daar is geen ru zie meer over. Wel zijn er vreselijke bonkpartijen over de duur van de wa terstroom. „Kom, onder die straal vandaan. Schiet op, mam zeg jij er eens wat van?" Onze stevig ge sloten badkamerdeur vangt gelukkig alle klap pen op. Ik grijp bijna nooit in. De kinderen voeden op dit punt zich zelf maar op. Ondanks, of misschien wel dankzij deze rituelen zijn ze elke dag op tijd op school. Ik vang deze gevoelige ochtendsessie onder het kopje rituelen. Terwijl om me heen op luide toon wordt gekrijst, pak ik het hele bed in beslag. Met het dekbed om me heen gekruld, neem ik dan de nieuwe dag door. Bedenk vragen voor in terviews, terwijl ook de inleidingen en slotzinnen door mijn hoofd kruipen. Een andere hersenkwab houdt zich steevast bezig met mooie beelden van het leven. Dat kan van al les zijn: een ontspannen man tot een genietende dochter of een levendige stad met op de achter grond een juichende na tuur. Die optimistische morgengedachten stro men op een gegeven mo ment een beetje door el kaar heen. Dan sta ik op. Het gaat bij elkaar om een stief kwartiertje. Voor mijn gevoel een kwali teitskwartiertje waar ik eigenlijk niet meer bui ten kan. Woensdagmorgen, de haan in onze wekker heeft niet gekraaid. Pa niek. Hoe laat is het? „Hoe kan dat? Wie heeft met de vingers aan het apparaat gezeten?" Ik probeer de naam van de zondebok voor mij te houden. We weten alle bei dat er maai- één in huis alle knopjes op ge zette tijden beroert. Dat is Sams ritueel. Als hij onze slaapkamer be treedt, wil hij altijd graag de wekker even horen. „Kukeleku, het is 7 uur 17." Dit keer is er dus iets heftigs mis gegaan. Een andere knop is bij de ac tie van gisteren ook ge raakt. Theo's rituelen ko men nu heftig in ge drang. Hij scheurt door het huis. Bekort zijn krant- annex toiletbezoek aanzienlijk. Kinderen roepen: „Wie mag nu het eerst?" Probleemloos wordt het opgelost. Zelfs de heer des huizes kan nog tussen de pubers door wat water gebrui ken. Het is één en al liefde op deze donkere morgen. Ik kan niet blijven liggen. Ik smeer boterhammen, zet de fietsen buiten, kus Theo, pak de afwasma chine uit en kus de jong ste. Zie hoe Fleur ter elf der ure nog twee keer van truitje wisselt en zie Sam als een ongelovige Thomas kijken als ik nu hardop zeg: dat het zijn schuld is. Zich van geen kwaad bewust stapt hij op de fiets. „Het is toch allemaal goed gegaan?" Inderdaad, als ook Fleur om kwart over acht zoe nend het pand verlaat, is het licht geworden. De radio meldt dat op deze dag des oordeels de nieuwe bijbel wordt ge presenteerd. Het begint al vroeg met de aandacht voor het boek der boe ken. Grote schrijvers, ge passioneerde dominees, vooraanstaande pries ters, andere grote gelovi gen en zeer aardige be kende ongelovigen staan te trappelen om het eer ste exemplaar in de hand te mogen houden, om het daarna snel te mogen lezen. Eindelijk een bijbel op de markt, waarin we ons kunnen herkennen. Mooier nog, in onze ei gen taal worden we nu door God toegesproken. Een hele verbetering na de vurige tongen van Pinksteren eeuwen gele den. Aan de inhoud van het geschrift is verder niets veranderd, de boodschap is helemaal hetzelfde gebleven, zo verzekeren alle kenners die via de ether tot mij komen. Knap. Ik heb nooit geweten dat er in Nederland zoveel enthousiaste bijbelken ners zijn. Ik wist niet dat het boek zo ongenadig populair is, dat zelfs vooraanstaande boek handels komende dagen besluiten dag en nacht open te blijven om het kleinood te verkopen. Eindelijk weer eens een programma met mooie muziek op de televisie. Ook hier doet iedereen zijn uiterste best om de toch nog moeilijke tek sten zo mooi mogelijk voor te lezen. De bijbel gaat zeker de eerste plaats van de bestsellers lijst halen. De eerste druk was al uitverkocht nog voordat er een exemplaar over de toonbank was gegaan. De nieuwe bijbel valt in goede aarde. Ge wijde aarde, denk ik zelfs. Na ons avondmaal pluk ik de voor die tijd zeer leesbare startbijbel uit 1989 van het Nederland en Belgische Bijbelge nootschap uit de boe kenkast. Wij volgen wel vaker de waan van de dag of beter gezegd: de actualiteit. Ik lies iets over Petrus enae haan die drie keer kraait, gelijk onze wekker. De discus sie binnenskamers barst los. „De bijbel zorgt op heel veel plaatsen voor een ingetogen feest", zeg ik nog. Samuël ziet de wekker als een verboden vrucht. Vanmorgen mijn ritueel hervonden. Ik zie allemaal bijbelse uitdruk kingen in mijn column. Ik zit in zak en as. Kan dit nog? Een engel vertrouwt mij toe dat ik op de wachtlijst sta voor druk drie. Als dan de aarde maar niet is vergaan, of komt nu juist alles goed met ons? Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoeiinga@hdc.nl i

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13