i REGIO Bouwfraude bij stadhuis van Alphen Leiderdorp probeert ozb-verhoging te beperken Judoleraar Lotens introduceertop middelbare scholen Jos Verkerk: 'We hebben wel voor hetere vuren gestaan' R3 ,iajad Warmond ,teperkt stijging belasting rbijstering ,nfer 'voorbarige' ie Sassenheim 'Medisch straatje' aan Splinterlaan Ter Aar zwaait Stolker uit 00 heropent nieuwd pand vrijdag 29 oktober 2oo4 jrGEEST - De Stichting Wel- buderen Oegstgeest viert biddag de heropening van ■^onderkomen. In het dien- I pentrum van de SWOO zijn hgstellenden vanaf 14.00 ivelkom. Een half uur later iit het rond de heropening kaar gezette programma, it 17.00 duurt. Wethouder man verricht om 14.30 le officiële opening. Aan- •nd is er, aldus SWOO, 'een ige afternoon tea'. De tes van de SWOO zijn te tn op de eerste verdieping iet gebouw aan de Lijtweg ;stgeest. wermans in id Oegstgeest tgeest - Cocq Ouwermans Oteravond geïnstalleerd als -?nteraadslid van Oegst- Hij vertegenwoordigt de Leefbaar Oegstgeest. Ou- is volgt Willem Hazel- op, die stopt omdat hij druk heeft met zijn nieu- Het nieuwe raadslid ach voornamelijk bezig- ïn met de onderwerpen en 'wonen'. Hij zei zich leugen op het decorum ig in het stadshuis heerst, raad zeg je nog u tegen en geen jij. Ik ga er van leiF =Hond - De gemeenteraad jVarmond is er gisteravond s vaststelling van de begro- Jn geslaagd om de verho- "■van de onroerendezaakbe- tMg (ozb) te beperken tot procent. In de door burge tter en wethouders opge- e begroting was nog sprake ïen ozb-stijging van 6 pro- mtf' zijover te zeggen heeft. „In ft flan van Aanpak, dat het zi|roces begeleidt, staat dat elementen nog niet aan nfde moeten komen. De j van een eventueel nieuw lijyuis zou het eindpunt zijn van een discussie, et vertrekpunt." door Nancy Ubert vervolg van voorpagina woubrugge - Jos Verkerk wacht nog steeds op de politie, zegt hij. „We hebben al een paar keer zelf geprobeerd om in ge sprek te komen, maar tot nu toe is dat niet gelukt. Dat is toch raar. We zijn wel eigenaar van de drie panden waar dinsdag een inval is gedaan." De verhalen zijn losgebarsten nadat in de pers artikelen zijn verschenen over de grote vondst die de politie in Ter Aar deed. „Hoe het voelt dat je naam in verband wordt ge bracht met het kweken van hennep? Nou daar word je niet blij van. Al hebben we als fami lie wel voor hetere vuren ge staan." Volgens Verkerk is het allemaal 'stom toeval'. Meer dan 25 pan den heeft de familie Verkerk in bezit. En meer dan 60.000 vier kante meter wordt verhuurd. Ook de drie panden waar de politie dinsdag een inval deed en (sporen van) illegale wiet- teelt vond, worden verhuurd. Aldus verklaart Verkerk. De naam van zijn vader, Hans Verkerk, is onlosmakelijk ver bonden met het keukenbedrijf dat in Ter Aar zijn hoofdkan toor had. De bovenverdieping van dat voormalige hoofdkan toor is als wietakker gebruikt, zo heeft de politie verklaard. „Onvoorstelbaar", reageert Ver kerk daarop. „Niet te geloven." In maart 2001 verkocht de fa milie alle keukenwinkels. „Maar niet alle panden werden in die verkoop meegenomen." Eind november 2003 ging het keu- kenconcem, dat ondanks een nieuwe eigenaar nog wel de naam Verkerk droeg, op de fles. „Ik vind het belangrijk dat je in de krant vermeldt dat het be drijf failliet ging op het moment dat wij er al drie jaar uit wa ren." Anders krijg je van die in dianenverhalen, vreest Verkerk. „Zo van 'gewend op grote voet te leven, failliet gegaan en dus de wietteelt maar in'. Nou, wij weten van niks. Of ik stiekem toch op zwart zaad zit omdat mijn sloep te koop staat? Ben je helemaal gek geworden." De keurig onderhouden Golden Hom Sloep moet ruim 47.000 euro opbrengen, staat te lezen op internet. „Ja dat klopt. Vol gend jaar wil ik namelijk een nieuwe boot kopen." Op de vraag waarom de politie nu juist in drie Verkerkpanden een inval doet, heeft Jos Verkerk geen antwoord. „Dat zou ik ook graag willen weten. Mijn hele familie is daar nieuwsgierig naar." De woordvoerder van de politie, geeft ook geen reactie op die vraag. Het onderzoek is nog in volle gang. „Maar ieder een die de familie Verkerk kent, moet weten dat we niks te ma ken hebben met illegale praktij ken. We hebben dat toch hele maal niet nodig." le lastenstijging een beetje ïperken, kwamen college- jen Warmond Anders en EDA samen met het voor- j-jm een greep uit de reser- fc doen en voor het sociaal eel centrum Het Trefpunt voltijds beheerder aan te maar twee medewer- '^jvoor samen 75 procent. 'eld dat daarmee werd be- jd, was voldoende om de meer dan te halve- f*pe oppositie stemde overi g-tegen het voorstel. „4e voorgestelde belasting- ig van 6 procent zaten B overigens fors boven de lalf procent die ze vorige nog trots presenteer- orjpat de belasting plots aan- mjjk meer omhoog moest, e ^en direct gevolg van de Qej waardestijging van de n Aondse huizen. Doordat prmondse huizen de afge- ,eri jaren sneller in waarde testegen dan het landelijk ,.,ddelde, komt de gemeente jproblemen wanneer ze de ren zoals gebruikelijk zou met de gemiddelde lestijging. In de algemene 'ng die gemeenten van aag krijgen wordt name- fechts rekening gehouden le gemiddelde waardestij- "in heel Nederland. ■n*M» van der Veer we qHond/voorhout - Sassen- dloopt op de zaken vooruit o- j grond te reserveren voor j raieuw gemeentehuis, voor fusiegemeente Teylingen. ncj> de unanieme mening van et porhoutse politici. In War- 1 lopen de emoties over jonderwerp wat minder Daar wordt de grond- door Sassenheim van de nieuwe ge- (teraad genoemd. pheim wil een stuk grond de Hoofdstraat, het Roodemolen en de jggijk Wildrijk reserveren het gemeentehuis. Oor- was de grond be voor huizenbouw. Sas- 30?im komt met dit plan ter- jp(gr een onderzoek loopt 3e de huisvesting van de )OIënaren en het gemeente- ,erur van de fusiegemeente ircpheim, Voorhout en War- -nd op 1 januari 2006. ilst over het Sassenheimse tel is de fractievoorzitter foorhouts Belang Van der zoe. Sassenheim loopt in en|gen niet alleen ver op de 3rtj vooruit, het laat zich uit onderwerpen waar het leiderdorp - Het appartementencomplex op de hoek van de Splinterlaan en de Dijk- gravenlaan in Leiderdorp kruipt langzaam maar zeker uit de steigers. Volgend voorjaar moeten de 28 appartementen en tien commerciële ruimtes klaar zijn voor de toekom stige eigenaren. Vier appartementen en één bedrijfsruimte wachten nog op een koper. Het complex heeft de naam 'Le jardin de bois', omdat de woningen uitkomen op een binnenplaats van hout op de eerste verdieping. Daaronder bevinden zich de parkeer plekken en de bedrijfsruimten. Er komen vooral medische voorzieningen te zitten, zo als een tandarts, een voettherapeut en een logopedist. Foto: Hielco Kuipers door Nancy Ubert alphen aan den rijn - De ge meente Alphen aan den Rijn is getild bij de bouw van het nieu we stadhuis. Dat is zo goed als zeker nu blijkt dat het project voorkomt in de schaduwboek houding van aannemersbedrijf Boele en Van Eesteren, één van de zes aannemers die destijds hebben ingeschreven voor de bouw van het stadhuis. Wethou der Wienbelt laat onderzoeken wat er precies aan de hand is. Hij wil weten of hij juridische stap pen kan ondernemen. Voor hoeveel de gemeente Al phen het schip is ingegaan, is nog niet duidelijk. „We hebben een berg papier door te werken om een helder beeld te krij gen", aldus de wethouder. „Als we genoeg harde bewijzen bin nen hebben, kiezen we een strategie." De bouw van het stadhuis heeft 45 miljoen euro gekost. Begin februari kwam de scha duwboekhouding van Boele en Van Eesteren in handen van het openbaar ministerie. Ook de Nederlandse Mededingingsau toriteit (Nma) doet onderzoek naar de gegevens. Alphen is op de hoogte gesteld door de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). „Hoe die aan de boeken is gekomen, weet ik ook niet. Voor hetzelfde geld is het een storm in een glas wa ter." Het college heeft met 'onder- buikgevoelens' rondgelopen in de tijd dat het stadhuis werd gebouwd. „Ergens worden we genept, hebben we wel eens ge dacht. Maar ja, dat zeg je niet tegen het bedrijf waarmee je moet samenwerken." De vermelding in de schaduw boekhouding is een aanwijzing van fraude. In schaduwboek houdingen staan de financiële afspraken die voortvloeien uit onderlinge prijsafspraken. Die afspraken kwamen erop neer dat de goedkoopste inschrijver flink boven de werkelijke kost prijs ging zitten, en dat alle an dere inschrijvers - die een nog hogere prijs opgaven - mee deelden in de extra winst Deze vorm van prijsopdrijving is ille gaal en strafbaar. Mogelijk wordt Alphen lid van de stichting Regres Bouwfrau de. De VNG richtte deze stich ting in juni 2003 op om de be langen te behartigen van ge meenten die het slachtoffer zijn geworden van prijsafspraken tussen aannemers. Afhankelijk van het geld dat Alphen bij het bouwbedrijf denkt te halen, be sluit Wienbelt of Alphen lid wordt van de organisatie. door Janneke Dijke leiderdorp - De onroerendezaakbelasting stijgt in Lei derdorp mogelijk minder fors dan de aangekondigde 12,5 procent. Een meerderheid van de Leiderdorpse gemeenteraad probeert om de belastingverhoging die het college van B en W volgend jaar wil invoeren, te be perken. WD, BBL en D66 dienden daartoe gister avond, tijdens de algemene beschouwingen, verschil lende voorstellen in. Vandaag wordt duidelijk met hoeveel procent de on- roerend-zaakbelasting (ozb) daadwerkelijk stijgt. De gemeenteraad hakt dan de knopen door over de begro ting voor 2005. Gisteren hielden de partijen hun alge mene beschouwingen. De oppositiepartijen stelden voor om de ozb minder te laten stijgen, en de collegepartijen PvdA en Groenlinks zagen wel wat in dat voorstel. Het CDA daarentegen vindt dat de voorgestelde verhoging van de ozb verant woord is. Volgens BBL geeft de gemeente veel te veel geld uit aan ambtenaren. Het ergste vindt de partij het dat veel werk van die ambtenaren - 36 procent van de loonkos ten - niet regelrecht aan een project is toe te schrijven. Door hier drastisch in te snijden en de subsidiekraan voor diverse instellingen dicht te draaien, wil de partij een ozb-stijging voorkomen. De WD wil snoeien in de subsidies, de gemeentewin kel afschaffen, het opleidingsbudget voor ambtenaren kortwieken en minder extern personeel inhuren. D66 pleit er onder meer voor minder rampoefeningen te houden en tijdelijk geld uit de reserves te halen. BBL was na afloop van de vergadering tevreden over de reactie van de collegepartijen, maar bij oppositie partij de WD was men niet zo optimistisch. WD-frac- tieleider Langenberg blijft erbij dat de collegepartijen alles hebben voorgekookt en de oppositie daarmee buitenspel hebben gezet, een mening die Staal aan het begin van de vergadering deelde. Door een artikel in het Leiderdorps Weekblad, dat repte van geheim voor overleg tussen de collegepartijen, sloeg de vlam in de pan nog voordat de algemene beschouwingen begon nen waren. De oppositiepartijen overwogen om de jassen aan te trekken en naar huis te gaan, maar na een schorsing besloten ze toch te blijven. Staal na afloop: „We heb ben het gevoel dat er toch nog ruimte is voor onze in breng. Het is niet zo dichtgetimmerd als het van tevo ren leek." WD'er Langenberg is het daarmee niet eens. „De collegepartijen doen opeens alsof ze op allerlei punten van mening verschillen, maar dat zijn maar heel kleine onderwerpen." Drastische bezuinigingen zijn nodig in Leiderdorp, en de voorstellen van het college om te snijden in het per soneelsbestand, minder uit te geven aan groenonder houd en nieuwbouw van het milieu-educatief centrum op de lange baan te schuiven vinden gehoor bij een meerderheid van de raad. Een groot deel van de frac ties is ervoor een kleiner sociaal-cultureel centrum te bouwen dan gepland door ouderenwerk Pluspunt niet daar te huisvesten, maar in het toekomstige woonzorg complex. De bezuiniging op het leerlingenvervoer valt bij vrijwel niemand goed. Over de muziekschool blijft er onenigheid, maar voor het eerst vinden alle collegepartijen hetzelfde: de school moet dicht. Als er mensen zijn met lage inko mens die hun kind naar de streekmuziekschool Leiden en omstreken willen sturen, kunnen zij subsidie krij gen via het minimabeleid. De muziekdocenten op de publieke tribune hoorden het ontsteld aan. Vanmiddag reageert het college op de wensen en plannen van de raadsleden. "We hadden het slechter kunnen treffen' ter aar - Ze kwam voor slechts vier maanden maar het werden er elf. Met het omhangen van de ambtsket ting bij loco-burgemeester Jonker werd waarnemend burgemeester Stolker-Nan- ninga van Ter Aar gisteren of ficieel ontheven van de last die Ter Aar heet. „Hartverwarmend", noemde Jonker de burgemeester, die haar laatste raadsvergadering voorzat. Hij is blij dat Stolker langer is gebleven om het be grotingstraject af te maken. Maar nu is het tijd voor haar om te gaan. Fysieke proble men breken haar op. „Je moet omgaan met een lastig lichaam", zei Jonker. In december 2003 werd Stol ker benoemd als waarne mend burgemeester ter ver vanging van de zieke Eps- kamp. Het stond van tevoren vast dat de burgemeester tij delijk zou blijven, toch be treuren alle partijen het ver trek. „We moeten weer op zoek naar een nieuwe burge meester", volgens Van der Veen van het Progressief Ak koord. „Je hebt het goed ge daan, we hadden het slechter kunnen treffen." Aanstaande maandag wordt waarschijnlijk bekend wie de burgemeester opvolgt. Tot die tijd neemt Jonker de hon neurs waar. door Maarten van Wijk woubrugge/lisse - Tijdens de les zit je netjes rechtop en luis ter je naar de meester. Tijdens het speelkwartier mag je even tjes rennen, spelen en stoeien, maar daarna moet je weer stil zitten. Want van dat geravot leer je niks. Een hopeloos ouderwets idee, volgens gym- en judoleraar Yos Lotens uit Woubrugge. Stoeien is juist heel leerzaam: wat hem betreft wordt het voortaan op alle scholen onderwezen. „Stoeien verbetert niet alleen de motoriek van de leerlingen, maar het leert ze ook samen werken en regels volgen", zegt hij. Over de opvoedkundige waarde van het stoeien is bij uitgeverij Elmar een boek verschenen van zijn hand, getiteld 'Opvoeden door stoeien'. Het boek is be doeld voor gymleraren en bevat een uitputtende hoeveelheid spelletjes en stoeivormen die in de gymles gebruikt kunnen worden. Het eerste exemplaar is deze week overhandigd aan Anton Geesink. Maar kinderen stoeien toch uit zichzelf al, waarom dan ook nog tijdens de les? „Op het schoolplein is stoeien vaak op winnen gericht", zegt Lotens. „Kinderen willen elkaar ver slaan. Ze gebruiken daarbij soms gemene en pijnlijke trucs, zoals een armklem. Zwakkere kinderen verliezen daardoor juist hun zelfvertrouwen." Bij Lotens' les zijn de stoeiers geen tegenstanders maar part ners. Met beider instemming worden duidelijke afspraken gemaakt over wat wel en niet mag. Het kan zelfs zover ko men, dat de ene stoeier de an der helpt bedenken hoe hij hem het beste op zijn rug kan leg gen. „Je moet eerst leren bewe gen," zegt Lotens, „De wed strijdjes komen later wel." Lotens geeft les op een VMBO- school in Lisse, de locatie 'Lu cia' aan de Achterweg van het Fioretti College. Op de school zitten vaak 'moeilijke leerlin gen', die moeite hebben zich met woorden te uiten. „Stoeien is een manier voor deze kinde ren om elkaar beter te leren kennen. Iedereen kan het, en door het lijfelijke contact heb je heel directe respons. Je ziet hier de grootste schreeuwlelijken goed samenwerken. Maar om dat er zulke duidelijke regels zijn, voelen de zwaWceren zich ook veilig. Zo komt er meer saamhorigheid in de klas." Lotens is al geruime tijd bezig met het aan de man brengen van zijn methode. En met suc ces. Een aantal Academies voor Lichamelijke Opvoeding is be zig met de invoering van het idee, en scholen in de regio zo als het Scala College in Alphen, de technische VMBO-school KTS in Voorhout en het Da Vin ei College in Leiden werken er al mee. „Veel leraren zijn in de eerste instantie bang dat dit soort lessen helemaal uit de hand loopt, maar later zijn de reacties erg positief." De kinderen van de brugklas van het Fioretti zijn in ieder ge val ook enthousiast. Bij hun eerste kennismaking met de stoeiles moeten ze elkaar in tweetallen van de grote mat du wen. Vol overgave duwen ze el kaar omver en trekken aan el- kaars armen en benen. Het twee-aan-tweesysteem wordt snel verlaten: spontaan ont staan er allianties, waarbij voor malige tegenstanders samen optrekken om een ander duo van de mat te werken. Lotens laat het gebeuren. „Nu gaan de kinderen uit zichzelf samen werken. Precies wat ik wil be reiken." Het is natuurlijk de bedoeling dat de kinderen ook in de ande re lessen baat hebben bij deze oefening in het samenwerken. Een goede basis voor een her nieuwd verblijf in de school banken dus, deze les? Een leer linge weet het na afloop van de gym nog niet: „Jee, ik ben vet moe man. En ik moet nog twee uur!" 'Stoeiles'. Twee meisjes hebben zojuist een 'overwinning' behaald door een klasgenootje van de mat te duwen. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11