Geldproblemei Rembrandtjaai krant Ode aan de regionale LEIDEN REGIO Leids ondernemersfoiK Verder weg dan ooit' 'Er moeten meer meisjes naar school Gemeente rekent niet langer op zes miljoen Oude tijden herleven in Week van de geschiedenis Halloweenfeest op Bonaventura r HDC 972 vrijdag 29 OKTOBER 2OO4 door Robbert Minkhorst leiden - Voor het Rembrandtjaar 2006 in Leiden is veel minder geld beschikbaar dan waar op gerekend is. Sponsors laten het afweten, blijkt. Wat de gevolgen zijn voor de plannen van de ge meente is nog niet duidelijk. For se bezuinigingen op de festivi teiten lijken onvermijdelijk. Leiden aast niet langer op een bijdrage van zes miljoen euro voor het Rembrandtjaar. Met de speciale aandacht voor 'Lei- dens beroemdste zoon' wil de stad zichzelf internationaal op de kaait zetten. Wethouder Alexander Geertse- ma van toerisme zei bij de be grotingsbehandeling in de raadscommissie economie en verkeer dat er een streep gaat door extra inkomsten van sponsors. Hij beloofde later dit jaar duidelijk te maken welke gevolgen dat heeft voor de acti viteiten die de gemeente in 2006 wil organiseren. Leiden wil groots uitpakken met het 400ste geboortejaar van de schilder, die in Leiden op groeide en daar zijn vroegere werk schilderde. Zo moet er een bezoekerscentrum naast de La kenhal komen, een speciale ex positie in het museum, en een nog onbekend aantal toeristi sche evenementen. Bovendien wordt de Latijnse School, waar Rembrandt op heeft gezeten, bij de plannen betrokken. Ver der wil de gemeente de omge ving van de plek van het ge boortehuis van Rembrandt on der handen nemen. Het idee om dat huis opnieuw te bou wen in de Weddesteeg was al eerder vanwege de hoge kosten gesneuveld. Verschillende politieke partijen maken zich zorgen over de haalbaarheid van de plannen, blijkt. Zo had D66 gehoord dat de werving van sponsors 'heel moeizaam verliep'. Het CDA is benieuwd in hoeverre de ge meente zelf nog wel wil investe ren in het Rembrandtjaar. Geertsema zegt dat hij al de zomer heeft gewaarsc dat het 'binnenhalen vai miljoen twijfelachtig word wethouder voegt er nu aa dat de gemeente inmiddel meer rekent op zoveel spo geld. De oorzaak is volgens Ge ma dat er geen draagvl voor een landelijke spons tie. Voor het Rembran werkt de gemeente onder re samen met de gemeenti sterdam en de VW. ,,Zelf j we onze 1,3 miljoen eur woon uit. Wij hebben partners in Amsterdam niet kunnen overtuigen va landelijke sponsoractie, gaan ervan uit dat we op kracht hooguit een of twei joen kunnen binnerihalei zullen onze ambities ster stellen. Dat spijt mij zeer.' dat betekent voor alle pla J maakt de wethouder late delijk. Hij zegt al wel dat i richting van het Wedde pleintje soberder wordt. Ozb-verhoging levert niet genoeg op door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Rond de invoering van het ondernemersfonds in Lei den zijn grote problemen ont staan. De baan van de alom ge waardeerde centrummanager staat daarmee ook op. het spel, tot woede van de gemeente raad. Wethouder Alexander Geertse ma (WD/economische zaken) zegt dat hij wil blijven proberen een fonds van en voor onderne mers in het leven te roepen. In Leiden kunnen uit dat fonds de ijsbaan op de Beestenmarkt, de intocht van sinterklaas, de ver fraaiing van winkelcentra of de beveiliging van bedrijventerrei nen worden betaald. Groot voordeel is dat alle on dernemers bijdragen aan zulke zaken. Dé ergernis bij winke liers en ondernemers vormen de freeriders - vaak de winkel ketens - die kosteloos profite ren van bijvoorbeeld de sierver- lichting of de extra omzet als sinterklaas de stad aandoet. Dat is omdat zij geen lid zijn van de winkeliersverenigingen die deze activiteiten nu financieren. Het idee voor het ondernemers fonds komt van het Centrum management. Uit het ondernemersfonds moet ook het salaris van cen trummanager Robert Strijk worden betaald. Zijn contract loopt op 1 februari 2005 af. Strijk heeft veel krediet als weg bereider voor ondernemers die zaken willen of moeten doen met.de gemeente. Geertsema heeft bekendge maakt dat de beoogde financie ring van het fonds niet door kan gaan. Hij zegt op zoek te gaan naar een alternatief. De bedoeling was dat de ozb voor bedrijven het toekomstige fonds gaat voeden. Door deze te verhogen, komt er geld vrij. In de ozb zit echter onvoldoen de rek om het fonds voor lange re termijn te kunnen voeden, zegt de wethouder. De ozb voor bedrijven is in Leiden al vrij hoog. Politieke partijen reageren ge schokt, sommige zijn woest. Geertsema had volgens deze partijen beloofd in oktober met een voorstel voor het fonds te komen. In plaats daarvan is het fonds verder weg dan ooit, is de indruk van bijvoorbeeld de ChristenUnie. Geertsema's eigen p; WD reikt de wethouder ternatief aan. Niet de ozl bedrijven, maar de precL.. fing moet het toekoif* fonds voeden. De WD zich steeds verzet zich teg beoogde opzet van het f( juist vanwege de financi Bij een ozb-verhoging ook kerken, scholen en bij beeld speeltuinen wordei extra belast, terwijl zij gee fijt bij het fonds hebben,}? de partij. Bovendien koi geld zo eerst in de gemj kas, en pas daarna bij de c nemers. Een ander nadeel de ozb voor bedrijven in al vrij hoog is. Door de precario te verl kan de extra opbrengst naar de ondernemers overgemaakt, zegt de der worden anderen niet dig belast. Nog een andej gelijkheid is de invoert reclamebelasting. Hoe partijen over het idee v| WD denken, is niet bekei partij moet haar altematit cieel nog presenteren. De koffer zette Sonja Stroobach uit Den Helder aan tot een zoektocht in het verleden. An dre Haye diende tijdens de Tweede Wereldoorlog in het 321ste squadron van de Royal Netherlands Naval Airforce. Een squadron dat opereerde vanuit het toenmalige Ceylon en deels bestond uit Neder landse vliegboten die Indone sië ontvlucht waren. Haye ging in 1972 of '73 uit dienst en ging vanuit zijn woonplaats Scha- gen naar Leiden of Leiderdorp, Oegstgeest of Zoetermeer om dat hij dichter bij zijn kinderen wilde wonen. Maar daar liep het spoor voor Stroobach dood. Een oproep in deze krant bracht uitkomst. Een vriendin van mevrouw Haye had het be richtje gelezen en seinde Hay- e's vrouw in. Dochter Ingrid Haye uit Naarden belde vervol gens met Stroobach. „De dochter was zeer emotioneel. Ze huilde aan de telefoon. An- dré Haye is nog maar drie jaar geleden overleden. Ingrid ver telde dat binnen de familie ei genlijk niemand goed weet wat haar vader in de oorlog heeft meegemaakt. Het is een stuk van zijn leven waar niets be kend over is, een zwart gat. Die koffer, en het verhaal erachter vult dat gat deels op." Stroobach heeft met de familie Haye afgesproken dat de koffer binnenkort wordt opgehaald. Paul de Tombe en Eric-Jan Berendsen leiden - Een Open Archieven dag, nieuwe historische boeken en een puzzelspeurtocht voor kinderen. Dat zijn Leidse on derdelen van de Week van de geschiedenis, van 30 oktober tot en met 7 november. Het is de eerste keer in Nederland dat een dergelijke week wordt ge houden. Het evenement heeft als thema 'Typisch Nederland'. In Leiden is zaterdag 30 oktober het Regionaal Archief Leiden op de Boisotkade geopend van 11.00 tot 16.30 uur. Het thema is: 'Het verleden spreekt'. His torische verhalenvertellers staan dan in het gebouw om bij prenten en archiefstukken het bijbehorende verhaal tot leven te wekken. Zo is Gravin Ada van Holland te zien met een verhaal over de Burcht en de Burggra ven. Historische figuren als Jan van Hout, burgemeester Van der Werf en Jan van der Does (Janus Dousa) vertellen het ver haal rond Beleg en Ontzet in 1574. De Kruitramp van 1807 kan opnieuw worden beleefd, maar ook armoede, ellende en cholera-epidemieën uit de 19de eeuw. Een brandweerman ver telt het verhaal van de Stad huisbrand van 1929. Op de studiezaal is een nieuwe database met prentbriefkaarten in te zien en kunnen vragen worden voorgelegd aan studie zaalambtenaren, bijvoorbeeld over stambomen. Er is in het gebouw een doorlopende voor stelling met een collage van his torische films over Leiden. Op donderdag 4 november worden twee boeken gepresen teerd, het Leids Jaarboekje 2004 en het vierde en laatste deel van 'Leiden: Geschiedenis van een Hollandse stad'. Dit gebeurt tij dens een gratis toegankelijke bijeenkomst in de Stadsgehoor zaal. Professor Hans Blom vdn het NIOD, redacteur van dit vierde deel, houdt een lezing van een half uur over het thema 'Typisch Nederlands, typisch Leids'. Zijn optreden wordt om lijst door 20ste-eeuws cabaret, uitgevoerd door de leden van het Leidsch Studenten Toneel. Deze presentatie begint om 20.00 uur Voor de jeugd is er zaterdag 6 november een puzzeltocht die de geschiedenis van Leiden on der de aandacht brengt. De puzzeltocht is geschikt voor leerlingen van de groepen 6, 7 en 8 van de scholen voor basis onderwijs en speciaal basison derwijs. De tocht van ongeveer een uur beslaat een deel van de binnenstad en voert langs his torische plekjes, zoals de Latijn se school, het Academiege bouw, de Hooglandse kerk, het Rijksmuseum van Oudheden en het stadhuis. De start is van af 12.00 uur bij de Waag waar ook het eindpunt is. De kinde ren moeten op verschillende lo caties vragen stellen aan figu ren in historische kledij. leiden - Wie wil griezelen kan vanavond naar het Bonaven- turacollege. In de aula van de tijdelijke vestiging aan de Eij- merspoelstraat, het voormalige Agnescollege, wordt van half acht tot tien namelijk een hallo weenfeest gehouden. Hoewel Halloween een traditioneel Amerikaans feest is, wordt het al heel wat jaartjes op het Bona gevierd. Voor de meeste scho lieren is het eigenlijk een ge woon Hollands feest geworden. Met als hoogtepunten de ont spannen sfeer en het er 'eng' uitzien door kleding en schmink waardoor iedereen met z'n alleen gezellig kan grie zelen. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en k uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Kaarten en sjoelen kan vrij dag 29 oktober weer in het ge bouw van wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat 2. De zaal gaat om 19.30 open, de activi teiten beginnen om 20.00 uur. SP-Eerste Kamerlid Ronald van Raak, tevens hoofd van het wetenschappelijk bureau van de partij, komt vrijdag 29 okto ber naar Leiden. In het gebouw SPeer aan de Marnixstraat spreekt hij vanaf 20.30 uur over het onderwerp 'Wat betekent het om anno 2004 socialist te zijn?' Op zaterdag 30 oktober is er in De Rondedans aan de Juliana- straat 74 een rommelmarkt, vanaf 12.00 uur. De opbrengst is bestemd voor activiteiten voor ouderen in Leiden-Noord. Op zaterdag 30 oktober is een kunstveiling in veilinghuis On der de Boompjes aan de Nieuwstraat. De veiling is geor ganiseerd door Rotary Oegst geest en Stichting Exodus Lei den. De opbrengst komt ten goede aan Exodus, de organisa tie die ex-gedetineerden helpt om terug te keren in de maat schappij. Ed van der Vlist, auteur van het boek 'Cronesteyn: van broekland tot polderland', geeft zondagmiddag om 14.00 uur een lezing over het polderpark in de Openbare Bibliotheek Lei den (OBL) aan de Nieuwstraat. De toegang is 2,25 voor OBL-le- den en 3,40 voor niet-leden. De jaarlijkse bazaar van Ma nege Moedig Voorwaarts is op zondag 31 oktober. Van tien tot vier uur worden er allerlei goe deren verkocht en draait Rad van Avontuur in de ge aan de Wassenaarsew< Het IVN houdt zondag c. 14.00 uur een vruchten- e' denexcursie in Park Cro- |f nesteyn rond het thema Bf1 sen, zaden en bladeren. Hp vertrekpunt voor de wand!1 is bezoekerscentrum Het Pc gersbos. Spelletjesfreaks kunnen j° dagmiddag hun hart ophac buurthuis 't Spoortje. Ied#{ die wil kan een bordspel 1?' nemen en tegen anderen jt' len. De bordspelmiddag F1 13.00 tot 17.00 uur. De mij} mumleeftijd voor deelnam; 13 jaar, de kosten bedrag^) cent per persoon. Liefhebbers van Countm sen kunnen elke maandal avond van 20.30 tot 22.30^ terecht in buurthuis 't SptP1 aan de Bernhardkade. De sen worden gegeven door61 Distelveldt. De kosten peru avond bedragen 2,50 eurd1 Voorinformatie en aanme 071-5247933. F Vanaf dinsdag 2 novemlr in het Leidse Stadsbouwh0 fototentoonstelling Bijzo6- Gewoon te zien. De tenjg stelling toont zestien porti van mensen met een han< die 'gewoon bijzonder' zijl0 Vinoloog Ge Knol geeft <P' wijncursus bij K&O. Er zi)r ven bijeenkomsten op dine avond, de eerste is op 2 nfc ber. Inschrijven kan via w!1 .keno-leiden.nl of dagelijk11 de volksuniversiteit aan d^r de Vest 45. e' Leids 'Derde-Kamerlid' denkt mee over ontwikkelingssamenwerking wat 'nieuws' uiteindelijk tot 'nieuws' maakt. De regionale krant is daarbij „als een aardige buurvrouw die je voortdurend op de hoogte houdt, die je ver rast en die de taal spreekt die je verstaat. Wat trouwens niet hetzelfde is als de lezer naar de mond praten." Van der Malen (52) heeft ruim dertig jaar journalistieke erva ring. Hij deed die op bij onder meer de Provinciale Zeeuwse Courant, NRC Handelsblad en Leidsch Dagblad, waar hij on langs als hoofdredacteur ver trok. De nu bij het Haarlems Dagblad werkzame auteur meent dat de rol van de regio nale pers in Nederland toe is aan een herwaardering: „Opi niemakers, politici en maat schappelijke organisaties heb ben de neiging zich overtrok ken te richten op de landelijke media. Zij miskennen de kracht van de regionale krant die dicht op de huid van de le zer zit. Naast nieuwsbron is een regionale krant via allerlei sociale en culturele activiteiten vaak een gewichtige maat schappelijke factor in haar ver- schijningsgebied." Van der Malen is er dan ook „voluit van overtuigd dat regionale kranten toekomst hebben." Koffermysterie opgelost Het mysterie rond de bijzonde re legerkoffer van koiporaal vliegtuigmaker A.H. Haye, die in een kringloopwinkel in Den Helder is gekocht, is opgelost. door Nienke Ledegang leiden - „Het droomscenario is dat de minister zegt: dat is een mooi plan." De Leidse rechten studente Janou Zoet (25) is van daag een van de 150 Derde-Ka merleden die hun ideeën over ontwikkelingssamenwerking uit eenzetten tegenover minister Van Ardenne en enkele Tweede- Kamerleden. Het gesprek over ontwikke lingssamenwerking gaande houden. Zo luidt de doelstelling van de Derde Kamer, een 'scha- duwparlement' van 120 men sen uit het hele land plüs 30 uit ontwikkelingslanden die zich een jaar lang samen inzetten voor het Nederlandse beleid voor ontwikkelingssamenwer- king. „Of wij door Van Ardenne seri eus worden genomen? Nou, dat hoop ik toch wel", zegt Zoet bijna verontwaardigd. „We zijn een jaar lang hartstikke serieus met het onderwerp bezig ge weest. Zo zit ik in de the- magroep onderwijs en ben ik vice-voorzitter van de commis sie kinderarbeid. Die commis sie alleen al heeft één beleids voorstel en drie moties voorbe reid. En dan zijn er nog zes the- magroepen, bijvoorbeeld han del en gezondheidszorg. Je mag toch hopen dat de minister, maar ook de Tweede-Kamerle den, daar iets van meenemen." Zoet hoorde een jaar geleden voor het eerst van de Derde Ka mer, die er toen net het eerste jaar van zijn bestaan op had zit ten. „Ik ben altijd al geïnteres seerd geweest in ontwikkelings samenwerking, heb ook een tijdje bij Memisa gewerkt. Met de studievereniging heb ik vorig jaar een reis naar Bosnië ge maakt. Daar besloot ik dat ik met het onderwerp meer wilde doen. Toevallig kwam ik een oproepje voor de Derde Kamer tegen. Ik heb gereageerd en werd aangenomen." Het is bedoeld als een ode aan de krant in het algemeen, aan regionale kranten in het bij zonder en bovenal aan het Leidsch Dagblad. In het boekje 'De kracht van de krant' schetst Kees van der Malen, gewezen hoofdredacteur van het LD, in een aantal artikelen de unieke positie van de regionale pers. Die maakt stormachtige tijden door sinds de economie in guur weer is beland, maar mag volgens de auteur nooit ver dwijnen. „Zonder een regiona le krant verliest een regio haar identiteit", waarschuwt Van der Malen. Hij vindt het zo be langrijk om daarop te wijzen dat hij de bundel in eigen be heer heeft uitgegeven. Het eer ste exemplaar overhandigt hij vanavond om zeven uur aan burgemeester Lenferink in de vestiging van boekhandel De Kier aan de Leidse Breestraat. Hubert Smeets, hoofdredac teur van De Groene Amster dammer, zet in de inleiding van het boekje de ontwikkelin gen van de hedendaagse jour nalistiek neer. 'De kracht van de krant' zelf bevat artikelen die eerder verschenen in het LD. Van der Malen probeert er in te laten zien hoe een redac tie functioneert, hoe die soms tot moeilijke keuzes komt, en Leidsch Dag Kees van der Malen en zijn bundel over de 'aar dige buurvrouw die je voortdurend op de hoog te houdt'. Publiciteitsfoto's Janou Zoet: „De minister geeft helemaal geen prioriteit aan het oplossen van kinderarbeid. Ze ziet het ais een noodzakelijk kwaad. Daar wil ik iets aan doen." Foto: Dick Hogewoning Zoet vertelt dat de Derde Kamer een afspiegeling is van de hele samenleving. „De jongste is 16 jaar, de oudste 80. Er zitten professionals bij en leken. En ze zijn van alle politieke kleuren. Zo kiest iedereen het beleids terrein dat hem of haar aan spreekt." Voor Zoet is dat onderwijs. „Onderwijs heeft mij altijd ge trokken. Het heeft met kinderen te maken. Ik vind dat je kinde ren altijd de kans moet bieden iets van hun leven te maken. Het belangrijkste beleidsvoor stel dat de onderwijsgroep de minister vandaag aan de hand wil doen, draait om de gelijk heid van jongens en meisjes. Er moeten meer meisjes naar school. Daarin zit nu nog een enorme achterstand." Binnen de onderwijsgroep nam Zoet plaats in de commissie kinderarbeid. Acht keer ('maar tussendoor ook in kleiner comi té of via de e-mail') kwam haar groep bij elkaar. „Het is heel veel praten. Maar dat moet ook wel, wil je met een gedegen plan komen", vertelt ze. Zelf is Zoet net terug uit Ban gladesh, waar ze zich voor de Derde Kamer liet informeren over onderwijs en kinderarbeid. De reis heeft indruk op haar ge maakt. Verontwaardigd vertelt ze: „Een van de Millennium doelstellingen luidt dat in 2015 alle kinderen naar school moe ten. Maar zolang er kinderar beid bestaat, zal dat niet luk ken. Het gekke is: de minister geeft helemaal geen prioriteit aan het oplossen van kinderar beid. Ze ziet het als een nood zakelijk kwaad. Daar wil ik iets aandoen." Na de conferentie van vandaag, in de Nieuwe Kerk van Den Haag, komt de hele Derde Ka mer nog één keer bij elkaar. „Je wilt toch samen vaststellen wat er terecht is gekomen van het werk dat je hebt verzet. Daarna wordt een nieuwe Kamer geko zen. Misschien stel ik me wel weer verkiesbaar, ik weet het nog niet. Ik kan ook begeleiding geven aan nieuwkomers. Dat lijkt me ook wel wat. Vaststaat dat iJk met dit onderwerp nog lang niet klaar ben." Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10