Britten nu ook actief bij Bagdad BUITENLAND Europees Parlement zet zichzelf op de kaart Britten hebben een pervers beeld van Duitsers Niemand weet hoe het in Brussel nu verder moet Suriname wil hulp Nederland voor kustwacht ra Japan zwicht niet voor ontvoering Tandeloze tijger blijkt plotseling wel te kunnen bijten Kleuter gered uit puin Buffelen in Thailand Nieuw wapen John Kerry: jeugd lokken met porno >4* ging autoschip olor beëindigd liCGE - De berging van het ie vrachtschip Tricolor, ei 14 december 2002 in het 1 zonk, is gisteren met s beëindigd. Dat heeft de en linatie Berging Tricolor en bekendgemaakt. De Tri- 'T(h lcapseisde en zonk in de- 't I er 2002 na een aanvaring Je< et containerschip Kariba. rging begon half juli 2003 eft ruim 40 miljoen euro t. De Tricolor was 190 me- ig en 42 meter breed. Aan bevonden zich bijna lij deuwe auto's. Ui! e' nen van 6ooo nisten bekend ivo - Bijna 6000 mensen Iids de oorlog in het voor- e Joegoslavië worden ver- zijn geïdentificeerd op ba il DNA-onderzoek. Daar- 1300 van de 7000 mos- lie na de val van Srebreni- i vermoord. Dat heeft de I ationale Commissie voor iste Personen (ICMP) gis- in Sarajevo bekendge- 1 Ruim tien jaar na de gzijn 25.000 slachtoffers iet geïdentificeerd. it' iklacht na ieling Beslan ;s ju - Drie hoge ambtena- t Noord Ossetië en Ingoe- ssj ijn aangeklaagd wegens ptreden in het gijzelings- koj ivan Beslan. Ze zouden on lordig handelen en nala- r d de dood van minstens m nensen op hun geweten st ben. Het gaat om de an vervangend directeuren ze !t ministerie van binnen erf i zaken in de betrokken e Het gijzeling van een 1 Idoor Tsjetsjeense rebel- in ite meer dan 350 slachtóf- e helft van hen kinderen. ;er chef Turkse igheidsraad lig A - De Turkse Nationale )u| ïeidsraad (MGK) is giste- Ii or het eerst bijeengeko- te inder leiding van een bur- Dt dusver was de voorzit- ei ijd een hoge militair. Om tunnen worden van de ese Unie moet Turkije ide invloed van het leger politiek beperken. In de aten voorheen alleen ho- iraals, nu militairen en istaande burgers. lezen winter under stroom Tientallen miljoenen en in zeker negen pro- krijgen de komende te maken met veelvuldi- lomonderbrekingen. De is het gevolg van aanhou- energietekorten in het nel ontwikkelende land 3 miljard inwoners. De s, republiek kampt al jaren korten. De grootste pro- in zijn doorgaans in de wanneer huishoudens conditioner aanzetten. w 'Irid accepteert ■n.ooo illegalen e- io - De Spaanse regering in ca 200.000 illegale immi- i ;n een verblijfsvergunning Daarmee moet het mas- rartwerken, waardoor de se belastingdienst jaar- ïiljoenen euro's misloopt, n tegengegaan. Illegalen ai een half jaar in Spanje li cslag zijn en kunnen aan- tt dat ze zeker nog zes Jen van werk verzekerd n iuden de verblijfsvergun- unnen aanvragen. De e egel zou begin volgend werking treden, ei ie uur uitstel 1 executie D miE - Ondanks een gra- 3 wek van nabestaanden n slachtoffer, is gisteren ij erika de 30-jarige Domi- i Green geëxecuteerd voor •odscheiten van een man s een gewapende roof- d in Houston in 1992. De ie van de vermoorde - ond Green een tweede erdiende, en kreeg daar- un van onder anderen and Tutu.Het gratiever- iverde slechts twee uur a van de executie op. pprotest 1 atkinderen t li - Ruim honderd gedeti- i. straatkinderen in Kenia t n zichzelf en hun cellen e Deerd met uitwerpselen p itest tegen hun gevangen- ii De brandweer moest er- 0 pas komen om ze b te spuiten. De dakloze li en zaten al enkele weken e afwachting van hun o aatsing naar een tehuis, :n kwamen ze in opstand 'beerden te ontsnappen. leerden zichzelf in met smeerden het overal en Iden deuren in een po- iontsnappen', aldus een Woordvoerder. donderdag 28 oktober 2oo4 doha/bagdad/gpd-rtr-afp - Ondanks het dreigement van Iraakse militanten een Britse hulpverleenster te onthoofden, zijn Britse troepen gisteren van uit het zuiden van Irak opgerukt naar Bagdad. Daar nemen ze de posities in van Amerikaanse mili tairen die bij Fallujah slag leve ren met het Iraakse verzet. De Arabische zender Al-Jazeera zond gisteren een nieuwe vi deoboodschap uit van Margaret Hassan, die is ontvoerd door Iraakse militanten. Ze riep Tony Blair op de Britse troepen uit Irak terug te trekken en alle vrouwelijke Iraakse gevangenen vrij te laten. Hassan stond op de opname rechtop in een schemerige kamer. Haar verkla ring was slecht te verstaan. Hassan is directeur is van de hulporganisatie CARE Interna tional in Irak. Op de videoband waren geen ontvoerders te zien en ook geen spandoeken, zoals op eerdere video-opnamen van ontvoerde westerlingen in Irak. Hassan is de achtste vrouw on der de tientallen mensen die sinds april zijn ontvoerd. Geen van de vrouwen is tot nog toe gedood; wel zijn inmiddels zo'n twintig mannen geëxecuteerd. Japan heeft gisteren laten we ten dat het niet van plan in te gaan op de eis van militanten van Abu Musab al-Zarqawi om zijn troepen binnen 48 uur te rug te trekken uit Irak. De Iraakse strijders dreigen een 24- jarige Japanner te onthoofden. „Terrorisme wordt door ons niet getolereerd en wij geven daarom ook niet toe aan terro risten", aldus verzekerde de Ja panse premier Koizumi gister morgen. De ontvoerde man was volgens zijn familie sinds begin dit jaar op wereldreis. Hij zou onlangs in een hotel in Jor danië hebben gewerkt en te kennen hebben gegeven graag naar Irak te willen gaan. Japan heeft 550 soldaten gele gerd in as-Samawah, in het zui den van Irak, vlakbij het Neder landse contingent. Zij houden zich vooral bezig met humani taire activiteiten en de aanleg van wegen, watervoorzieningen en gezondheidscentra. Het be sluit van Koizumi om troepen naar Irak te sturen is zeer om streden in Japan. Veel mensen vinden die inzet in strijd met Japans pacifistische grondwet. door onze correspondent Hans Gertsen straatsburg - Het woord 'histo risch' viel gisteren met grote re gelmaat te beluisteren in Straatsburg. Niet vreemd, want het feit dat het Europees Parle ment commissievoorzitter Jose Manuel Barroso tot een forse knieval en tot wijzigingen in zijn team dwong door te dreigen de hele ploeg anders weg te stem men, is zonder veel overdrijving historisch te noemen. Nooit eerder kreeg het Euro pees Parlement het voor elkaar de samenstelling van een Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, te beïnvloeden nog vóórdat die aan het werk is gegaan. De lid staten hebben nu eenmaal van oudsher het exclusieve recht kandidaten voor de commissie aan te wijzen. En het parlement kan slechts de hele commissie goed- of afkeuren, niet indivi duele commissarissen. Zo was het althans tot gisteren. Ondanks zware druk op indivi duele parlementariërs vanuit de verschillende hoofdsteden bleef een meerderheid zich hardnek kig én principieel verzetten te gen de kandidatuur van de Ita liaan Rocco Buttiglione voor de post Justitie. Buttiglione noem de tijdens een eerdere hoorzit ting homoseksualiteit 'zondig'. Ook vanwege zijn opvattingen over zaken als het huwelijk en de rol van de vrouw was Buttig lione volgens veel parlementa riërs ongeschikt voor zo'n ge voelige portefeuille. In die func tie zou hij immers direct ver antwoordelijk zijn voor het be strijden van alle vormen van discriminatie in de EU. Excuses van Buttiglione moch ten niet baten. De Portugees Jose Manuel Barroso. Foto: EPA Barroso dacht lang dat hij, on danks alle kritiek op Buttiglio ne, toch wel een meerderheid voor zijn ploeg zou vinden. Hij onderschatte met name de standvastigheid van veel libera len. Die weigerden hun „princi pes te verkopen voor politiek gemak", zoals Graham Watson, de liberale fractieleider, het omschreef.Als een imam in Nederland zoiets over homo's zegt, is het land te klein. Zou zo'n opmerking dan wél ge maakt mogen worden door een man die de komende jaren in het dagelijks bestuur van de EU verantwoordelijk is voor het be strijden van discriminatie?", vroeg Janine Hennis-Plas- schaert (WD) zich af. Geconfronteerd met een drei gende afgang in het Europees Parlement, restte Barroso gis termorgen niets anders dan toe te geven aan de wens om Butti glione ofwel te vervangen, ofwel een andere, minder gevoelige portefeuille te geven. „Dit is een enorme overwin ning voor het parlement", con stateerde Kathalijne Buitenweg (Groenlinks). Ze was niet de enige die Barroso's knieval zo vertaalde. Zelfs de fractieleider van de christen-democraten, de Duitser Hans-Gert Pottering, was er positief over gestemd, hoewel zijn fractie de commis sie, inclusief Buttiglione op Jus titie, wel wilde steunen. „Dit is een nieuwe fase in de parle- mentarisering van het Europees Parlement. Tien of vijftien jaar geleden zou niemand dit voor mogelijk hebben gehouden", aldus de oude rot Pottering. Het Europees parlement heeft zichzelf niet alleen volgens hem een goede dienst bewezen en begint steeds meer op een 'echt' parlement te lijken. Een parlement waarmee niet alleen de Europese Commissie, maar ook de regeringen van de lid staten serieus rekening moeten houden. „Europa is vandaag een stuk democratischer ge worden", klonk het gisteren in Straatsburg. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Het uitstel voor de nieuwe Eu ropese Commissie-Barroso veroorzaakt in Brussel een niet eerder vertoond machtsvacuüm. De huidige commissie- voorziter Prodi heeft EU-voorzitter Bal kenende telefonisch laten weten dat zijn ploeg bereid is om na 1 november nog een tijdje aan te blijven, maar niemand weet wat zo'n 'demissionaire' commis sie wel en niet mag doen. Om de continuïteit van het Europees bestuur te waarborgen, blijft de ploeg van Prodi zitten zolang de Comissie- Barroso niet kan aantreden. Wanneer een Eurocommissaris per 1 november in een andere functie moet beginnen, kan zijn taak eventueel tijdelijk worden waargenomen door een van zijn colle ga's. Zo'n situatie is door Europese wetgever niet voorzien, en er staan geen artikelen in het Europees verdrag die het optre den van de Commissie-Prodi na 1 no vember legitimeren. Ook de bevoegdhe den van de interim-commissarissen zijn niet geregeld. „Ze zullen op een voor zichtige manier op hun post blijven", al dus de jurist in dienst van de Europese Commissie gisteren. Op praktische vragen heeft niemand in Brussel een antwoord. Veel Europese ambtenaren hebben per 1 november een andere baan. Zo heeft Prodi's woordvoerder, de Fin Reijo Kemppinen geen idee hoe het na 1 november moet. „Ieder individu moet zelf kijken wat no dig is", zei hij in een reactie. Kemppinen zelf heeft per 1 november in Helsinki een nieuwe baan. De nieuwe Europese Commissie zou per 1 november haar intrek nemen in een volledig gerenoveerd gebouw in Brussel, waar de meeste ambtenaren de afgelo pen weken al naar verhuisd zijn. Prodi is van plan om gewoon kantoor te blijven houden in het oude gebouw, dat tweehonderd meter verderop staat. De huidige Nederlandse Commissaris Bolkestein was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. Zijn woordvoerder „neemt aan" dat hij aanblijft tot zijn opvolger aan het werk kan. 'Rode wijn beschermt tegen longkanker' londen/anp-rtr - Het drinken van rode wijn kan beschermen tegen long kanker. Witte wijn ver hoogt het risico juist. Dat schrijven Spaanse weten schappers, verbonden aan de universiteit van Santia go de Compostela, van daag in het wetenschappe lijke tijdschrift Thorax. Rode wijn bevat looizuren, die werken als anti-oxidan- ten en schadelijke vrije ra dicalen afbreken. Ook zit in rode wijn resveratrol, dat de ontwikkeling van tu moren kan afremmen. Dat zou de beschermende wer king van de drank kunnen verklaren, aldus de onder zoekers. Witte wijn lijkt het risico op longkanker slechts zeer licht te verhogen. Dat zou komen door de ethanol die die drank be vat. Ethanol kan genen aantasten. Ook rode wijn bevat overi gens ethanol, maar het risi- coverhogende effect daar van lijkt teniet te worden gedaan door de bescher mende stoffen die in rode wijn zitten. tokyo - Reddingswerkers halen een Japans jongetje levend uit een auto die afgelopen zaterdag was be dolven na de zware aardbeving in Japan. Ook zijn moeder werd gered, maar die overleed later in het zie kenhuis. Onbekend is nog of het 3-jarige zusje van de peuter, dat ook in de auto zat, de ramp heeft over leefd. Het noorden van Japan is gisteren opnieuw getroffen door aardbeving met een kracht van 6,1 op de schaal van Richter. De meteorologische dienst waarschuwt voor naschokken die een kracht van 7 op de schaal van Richter kunnen bereiken. Foto: EPA chonburi - Jonge boeren racen om het hardst op hun waterbuffels in de traditionele wedstrijd die al honderd jaar lang het begin van de rijstoogst markeert. De traditie dateert uit de tijd dat Chonburi, 85 ki lometer van de Thaise hoofdstad Bangkok, de belangrijkste handelsstad was aan de oostkust van het land. Foto: EPA Paramaribo/ANP - Suriname wil technische assistentie van Nederland bij de oprichting van een kustwacht. Dat heeft minis ter R. Assen van defensie giste ren in Paramaribo kenbaar ge maakt. Ook wil Suriname met Nederland samenwerken op het gebied van de militaire ge zondheidszorg. Nederland stel de enkele jaren geleden 220.000 euro beschikbaar voor het op richten van een Surinaamse kustwacht. Assen zegt dat de voorbereidingen nu technische assistentie vergen. Bij de hulp in de gezondheids zorg gaat het om Nederlandse expertise voor begeleiding van Surinaamse militairen met een posttraumatisch stresssyn droom. Zij hielden die over aan de binnenlandse oorlog in de jaren tachtig. Nederland heeft drie militaire DAF-trucks aan het Surinaamse leger geschonken. In een vol gende fase komen daar twee ambulances en medische hulp goederen bij. In ruil daarvoor kunnen mari niers zich in de Surinaamse jungle trainen. De jungletrai ning begon drie weken geleden bij de Ajoko-kazerne in de om geving van de luchthaven te Zanderij. Ongeveer 110 man schappen van het Korps Mari niers en de luchtmobiele briga de nemen tot 4 november aan die oefening deel. Behalve Nederlandse zijn er ook Surinaamse instructeurs bij betrokken. xaag/gpd - ..Vroeeer likten Sexv-Alahia hezoekt. Inree den haag/gpd - „Vroeger likten campagnemedewerkers alleen aan enveloppen", grapte de Amerikaanse televisiekomiek Jay Leno onlangs. Leno maakte zich vrolijk over een nieuw wa pen dat aanhangers van John Kerry hebben ingezet in de ver kiezingsstrijd: porno. De por nofilm 'Fahrenheit 69: Pom For Kerry' is het product van drie jonge ondernemers uit de staat Florida. Ze hopen vooral jonge ren te bereiken, want die zijn met geen stok naar een partij bijeenkomst te krijgen, en voor bijdragen aan de campagnekas hebben ze geen geld. Harde pomo spreekt deze doelgroep wel aan, leggen de makers uit in het internettijdschrift Salon. In de film is onder meer te zien hoe president Jorge Bush zijn goede vriend koning Fahk van Sexy-Alabia bezoekt. Jorge smeert zich eens lekker in met Iraakse olie, terwijl de koning zijn seksslaven laat aanrukken. Minister van veiligheid Rugs Ridge doet een inval bij Jenteal Bush, de alcoholistische doch ter van de president, waarna het een al snel tot het ander leidt. Iedere gelijkenis met pre sident George Bush, diens dochter Jenna, minister van veiligheid Tom Ridge en de Saudische koning Fahd berust volgens de makers van het film pje uiteraard op louter toeval. De DVD is voor 19,99 dollar te bestellen via internet. De ma kers beloven de winst in de campagnekas van de Democra ten te storten. Hoeveel DVD's ze tot nu toe hebben verkocht, willen ze niet zeggen. Geschiedenisleraren uit Verenigd Koninkrijk op bijscholingscursus in Berlijn door onze correspondent Wierd Duk berlijn - Britse geschiedenisleraren ma ken op uitnodiging van de Duitse autori teiten een vierdaagse trip naar Berlijn. Hier moeten zij kennis maken met het nieuwe Duitsland, dat niet langer door Adolf Hitier wordt geterroriseerd en nu een van de beschaafdste democratieën ter wereld is. Het Duitse ministerie van buitenlandse zaken betaalt voor de verkapte bijscho lingscursus voor de 24 leraren. Minister Joschka Fischer meent dat de kennis over het moderne Duitsland onder Brit ten abominabel is en dat het Britse ge schiedenisonderwijs een onredelijke preoccupatie heeft met de nazi-tijd van 1933 tot 1945. Vooral rond wedstrijden van de nationa le voetbalploegen van Engeland en Duitsland trekken de Britten alle clichés uit de kast. De Britse schandaalpers maakt het met toespelingen op de Tweede Wereldoorlog en cartoons van agressieve Teutonen die met vuurballen Britse steden in vuur en vlam zetten meestal het bontst. Maar ook in Britse tv-komedies worden Duitsers regelmatig afgeschilderd als humorloze oorlogshetzers. Fischer heeft genoeg van die Britse 'Hitler-obsessie'. Als je wilt weten hoe de Pruisen hun militairen drilden moet je naar de Britse tv kijken", zei Fischer onlangs in Lon den. „Want wij in Duitsland hebben na melijk geen idee hoe dat moet." Het Duitse 'Wirtschaftswunder', de bouw en de val van de Muur en de her eniging: het gaat allemaal aan Britse leerlingen voorbij. Dit leidt tot een per vers beeld van Duitsers en de Bondsre publiek bij veel jonge Britten, meent niet alleen Fischer. De feiten geven de critici geen ongelijk. In Groot-Brittannië zijn Duitse uitwisselingsstudenten vanwege hun afkomst op straat aangevallen. De Britse leraren leggen bezoeken af aan de Rijksdag in Berlijn, aan Dresden - de stad die aan het einde van WOU door de Britse RAF in de as werd gelegd - en aan Bonn. Ook wordt het geschiedenison derwijs aan Duitse gymnasia vergeleken met dat in Engeland. De Britse pedagogen bleken onder de indruk van de Duitse aanpak. Cheryl Stafford uit Dundonald in Noord-Ier- land, die aan het Schiller Gymnasium een les over belastingpoli tiek in het 18e eeuwse Frankrijk had bijgewoond, roemde de breedte van het verplichte geschiedenis curriculum. „Maar onze kinderen zouden zich bij sommige on derwerpen waarschijnlijk te pletter ver velen." Om de aandacht van de kinde ren vast te houden, wordt in Groot-Brit tannië zoveel nadruk gelegd op de Tweede Wereldoorlog, zei Stafford tegen de Britse krant Daily Telegraph. „Het is nu eenmaal een zeer dramatische perio de." Hoewel ook in Nederland de vooroorde len over Duitsers hardnekkig zijn, ziet perswoordvoerder Jan Boeles van de ambassade in Berlijn geen noodzaak voor bijscholing van Nederlandse ge schiedenisleraren. „Welnee, Duitsland is voor Nederlandse scholieren het popu lairste uitwisselingsland. Bovendien schetsen de Nederlandse media een heel ander beeld van Duitsland dan de Engelsen, en kennen veel Nederlanders Duitsland goed. Nederlanders vormen hier de grootste groep toeristen. In de voormalige DDR komt zelfs zeventig procent van de toe risten uit Nederland."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7