ECONOMIE U Unilever grijpt harder in na fors dalende verkopei 'Platvissector rammelt aan alle kanten' American Hotel in de verkoop Pleidooi vóór startbaan DSM presteert beter dan verwacht Conducteurs verdwijnen op verliesgevende lijne Topman Burgmans ontevreden over prestaties Eerste stap referendum over vut en prepensioen Te weinig kaas en vlees in verpakking Supercomputer NASA Omzet Hagemeyer daa Olieprijzen flink omlaag new york - De prijzen van ru we olie zijn gisteren flink ge daald nadat bekend was gewor den dat de voorraden in de Ver enigde Staten vorige week zijn toegenomen. Op de termijn- markt in New York zakte de prijs van Amerikaanse olie voor levering in november in korte tijd met 1,92 dollar naar 53,25 dollar per vat (159 liter). Dat is het laagste peil in een week. Uit de wekelijkse cijfers van het American Petroleum bleek dat de voorraden aan ruwe olie in de VS groeiden met 4,4 miljoen vaten en die aan benzine met 2,3 miljoen vaten. Eerder op de dag had de prijs van Ameri kaanse olie nog een recordni veau bereikt van 55,65 dollar per vat. VEH tegen hogere woonlasten 2005 Amersfoort - De Vereniging Ei gen Huis (VEH) roept huiseige naren op bij hun gemeenteraad te protesteren tegen de stijging van de woonlasten. Op 1 janua ri wordt de waarde van wonin gen en bedrijfspanden voor de onroerendzaakbelasting op nieuw bepaald. Tussen 1999 en 2003 is de waarde van wonin gen met 50 procent gestegen. „Die waardestijging mag geen reden zijn voor een toename van de gemeenteinkomsten. De gemeenten moeten de tarieven van de onroerendzaakbelasting verlagen", zei een woordvoer der gisteren. Eigen Huis vreest dat gemeenten de gestegen on- roerendzaakwaarde niet of nau welijks compenseren in de ta rieven. Huiseigenaren kunnen vanaf de VEH-website een kant en-klare brandbrief ophalen. Deutsche Bank naar Nederland? frankfurt - Deutsche Bank, de grootste bank in Duitsland, overweegt haar hoofdkantoor om belastingtechnische rede nen te verplaatsen naar het bui tenland. Dat heeft de voorzitter van de raad van commissaris sen Breuer, verklaard tegenover het weekblad Stern. Breuer noemde Nederland en Jersey als mogelijkheden. „Duitsland is niet de meest voor de hand liggende locatie voor een houd stermaatschappij. Dit moeten we veranderen", aldus Breuer. Hij voegde eraan toe dat het bankbedrijf in elk geval in Duitsland blijft. „Niemand zal erover denken onze particuliere klanten te bedienen vanuit Am sterdam of Jersey, of van waar dan ook onze houdstermaat schappij zou komen te staan." Een flink aantal internationale concerns heeft zich wegens be lastingvoordeel statutair geves tigd in Nederland. Stijging uurloon vlakt verder af brussel - De arbeidskosten van een werknemer in Nederland zijn in het tweede kwartaal ge stegen met 2,1 procent ten op zichte van een jaar eerder. Vol gens een gisteren uitgegeven tabel van bureau Eurostat zit Nederland daarmee precies op het gemiddelde van de twaalf eurolanden. De afgelopen jaren stegen de arbeidskosten per uur in Nederland telkens har der dan in de eurolanden. In Duitsland zit de arbeidskosten stijging onder het gemiddelde van het eurogebied. Volvo en Renault leggen ruzie bij cöteborg - De autoconcerns Volvo en Renault hebben giste ren een einde gemaakt aan een jarenlang slepend conflict over de overname door Volvo van de vrachtwagendivisie van Re nault. De bedrijven kregen na de transactie, in 2001, ruzie over de waardering van de be zittingen en de uitstaande ver plichtingen van het Renault - onderdeel. De ruzie is nu bijge legd. Renault betaalt 108 mil joen euro aan Volvo. Volgens de Zweden heeft de overeenkomst een gunstig effect van 20 mil joen euro op de resultaten in het vierde kwartaal. Netwerk Bouw krimpt weer in enschede - VolkerWessels Net werk Bouw schrapt 440 van de 1200 banen bij het beheer van het telfoonkabelnetwerk. De di visie is voor 55 procent eigen dom van VolkerWessels en voor 45 procent van KPN. Eind dit jaar wordt VolkerWessels hele maal eigenaar. In de zomer van 2002 werkten er nog circa 2500 mensen. VolkerWessels betaal de voor het belang 13,75 mil joen euro. De resterende koop som is een fractie, want die wordt bepaald over de resulta ten in 2003 en 2004. Investerin gen in het 'vaste' telefoonnet blijven achter. Volgens de di rectie is er niet veel geld voor een sociaal plan. Velen van hen hebben langjarige dienstver banden en de gemiddelde leef tijd ligt achterin de veertig.' donderdag 28 OKTOBER 20Ü hamburg Een paar duizend werknemers van de Hamburgse fabriek van de Europese vliegtuigbou wer Airbus liepen gisteren samen met familieleden in optocht over de start- en landingsbaan van het bedrijf in Finkenwerder. De tocht ging naar het na burige Neuenfelde om te protsteren tegen het feit dat landeigenaren daar weigeren hun land te ver kopen om de noodzakelijke uitbreiding van de baan mogelijk te maken. 'Airbus vliegt ook voor Neuenfelde', schreeuwden de demonstranten. De tekst van een van de spandoeken luidde: "589 me ter voor onze toekomst'. Foto: EPA/Kay Nietfeld heerlen/anp - DSM heeft een beter dan verwacht derde kwar taal achter de rug. De omzet steeg naar ruim 1,9 miljard euro en de winst kwam uit op 103 miljoen. „De resultaten waren duidelijk beter dan we aan het begin van het derde kwartaal verwachtten", constateerde topman Elverding gisteren bij de presentatie van de cijfers. Elverding is alleen minder te vreden over het onderdeel dat grondstoffen fabriceert voor vaccins zoals penicilline. Daar werken wereldwijd 3000 men sen. Voor penicilline zijn de prijzen historisch laag mede door zware concurrentie uit China. Hij kondigde maatrege len aan. Financieel bestuurder Van Dalen kon nog niet zeggen welke. „We bekijken het goed, zodat het geen paniekreactie wordt. De maatregelen moeten er toe leiden dat de productie beter en slimmer wordt en dat we de leveranties beter kunnen spreiden." De verkoopprijzen van de peni- cilüneproducten zijn sinds het derde kwartaal van vorig jaar gedaald met 40 procent. „Een daling van 10 procent leidt tot een 25 miljoen lager bedrijfsre sultaat", aldus Van Dalen,. Voor heel 2004 gaat Elverding uit van een resultaat dat de helft beter zal zijn dan de 219 miljoen uit 2003. Hij merkt wel op dat het herstel in zowel Europa als de VS nog tekenen van zwakte ver toont. De hoge prijs voor ener gie en de zwakke dollar zijn niet bepaald gunstig. De aanwinst DNP, voorheen de vitaminedivisie van het Zwitser se Roche, draaide een iets lage re omzet (2 procent) dan in het vorige kwartaal. DSM is daar nog bezig om de productiekos ten omlaag te brengen. De divi sie die speciale plastics en su pervezel Dyneema maakt, pres teerde sterk. De omzet steeg 20 procent, vergeleken met dezelf de periode vorig jaar. Ook de verkoopprijzen stegen. De vraag naar de speciale plas tics is groot uit vooral de auto- en electronicaindustrie. Dynee ma, dat ook wordt gebruikt voor kogelwerende cockpitdeu ren in vliegtuigen of kogelwe rende vesten, is een verkoop succes in onder andere de VS. Er is daar onlangs een nieuwe productielijn in gebruik geno men en DSM verwacht er ver dere uitbreiding. Bij de divisie industriële chemie, waar grondstoffen worden gemaakt voor plastics en nylon en voor de agrarische industrie, steeg de omzet fors met 22 procent. Het aantal werknemers daalde met 368 naar 24.694 wereld wijd. Resultaat DSM 3e kwartaal 2004 bedrijfsresultaat per sector vóór afschrijving goodwill (EBITA) in miljoenen euro 2003 2004 Life Science Products 27 i 18 i -Nutritional Products 58 Performance Materials 13 41 Industrial Chemicals 4 I 35 Overige -11 j -13 Totaal 33 i 139 nettowinst in miljoenen euro 103 2003 2004 -78 utrecht/anp - De conducteurs mogen verdwijnen op de ver liesgevende spoorlijnen. Ook kunnen de treinen korter wor den of minder vaak rijden. Dat heeft minister Peijs (verkeer) aan NS geschreven. Het gaat om 19 trajecten die het ministe rie gaat aanbesteden. NS rijden nu nog op deze lijnen, maar hebben voor vier ervan het contract opgezegd omdat een winstgevende exploitatie niet mogelijk is. Het ministerie liet een onafhan kelijk bureau onderzoek doen naar bezuinigen op de trajec ten. In de brief schrijft Peijs er verschillende opties zijn om de lijnen tegen lagere kosten te ex ploiteren. Een daarvan is het schrappen van de conducteur waar dat mogelijk is. NS en het ministerie benadruk ken dat de treinen niet onveili ger worden als de conducteur verdwijnt. „We kunnen bijvoor beeld camera's gebruiken of mobiele controleteams inzet ten", lichtte een NS-zegsman toe. De invoering van de chip kaart voor het openbaar ver voer moet zwartrijden boven dien veel moeilijker maken. De mogelijkheden die Peijs biedt, maken het volgens de NS veel interessanter om te bieden op de verliesgevende trajecten. Ook andere vervoerders kun nen er nu voor kiezen geen conducteurs in te zetten als ze de aanbesteding winnen. NS benadrukken dat alleei de 19 verliesgevende lijnei conducteurs mogen verc nen. Op het kernspoomet ven ze aanwezig. De traje waarvoor de NS het com per april 2005 heeft op ge; zijn de Zoetermeerstadsüjr Hofpleinlijn, Dordrecht-Gel malsen en Arnhem-Tiel. De doeling is dat deze vier lij liefst al in 2006 worden ui steed aan regionale vervoei ganisaties. rotterdam/anp Voedings- en wasmiddelenconcern Unilever, bekend van Becel, Ola en Unox, grijpt versneld in om de omzet te herstellen. Er komen prijsaan passingen, hogere reclame-uit gaven en meer steun voor ver nieuwingen. Een besparingspro gramma, dat 700 miljoen euro per jaar moet opbrengen, wordt sneller uitgevoerd. Het bedrijf zit in zwaar weer door dalende verkopen van ijs (Ola) en ijsthee (Lipton). Verder ging het de afgelopen maanden slecht in de huishoudelijke (Cif, Glorix) en persoonlijke verzor ging (Dove, Andrélon). De omzet tegen actuele wissel koersen zakte in het derde kwartaal met 8 procent tot 10,26 miljard euro. Bij bereke ning tegen constante wissel koersen daalde de omzet met 4 procent tot 10,6 miljard euro en was de bedrijfswinst 3 procent lager op 1,8 miljard euro. Het resultaat is iets beter dan ana listen hadden verwacht. Unile ver boekte wel een 4 procent nettowinst van 867 miljoen eu- Resultaten Unilever 3e kwartaal 2004 netto-omzet 3e kwartaal naar regio (constante koersen) in miljoenen euro 2003 nettowinst (tegen actuele wisselkoersen in miljoenen) Europa Noord-Amerika Afrika, M-Oosten Azië en Pacific Latijns-Amerika Totaal 4.776 2.553 859 1.802 1.091 11.081 4.443 2.492 1.718 1.119 „We zijn ontevreden over onze prestaties en nemen maatrege len om de concurrentiepositie te verbeteren", aldus de be stuurders Burgmans en Cescau. „We houden onze uitgangs punten voor de periode tot 2010 opnieuw tegen het licht." Het concern concentreert zich sinds enkele jaren op 400 be langrijke merken. Unilever ver kocht of saneerde honderden andere merken. De 400 zijn goed voor 95 procent van de omzet. In het derde kwartaal anp - bron: Unilever zakten de inkomsten uit die be langrijke producten met 0,9 procent. Naast de omzetdaling had Uni lever ook te maken met een stij ging van de kosten. Zo stegen de prijzen van grondstoffen. Door de hoge olieprijs stegen ook de kosten voor verpakkin gen, transport en chemicaliën. Unilever had vooral te lijden onder omzetdalingen in Euro pa. Het consumentenvertrou wen is laag, de discountsector groeit flink en het weer was slecht. Ondanks deze verz< tende omstandigheden v het bedrijf de eigen prestj in Europa teleurstellend, een omzetdaling van 5 proc Er waren ook lichtpuntjes, ging het beter in de culin producten (Becel), de dressi en spreads. In de VS bleven de verko gelijk, maar daalde de on door prijsdalingen met 2 cent. Het marktaandeel van afslankproduct Slim-Fast st liseerde sinds het begin van jaar. Ten opzichte van deze periode vorig jaar was er ecl nog sprake van een flinke i zetdaling. Over de gehele 1 lieten de voedingsmiddelen flinke groei zien. In de rest van de wereld verf het Unilever wisselend. In 5 di-Arabië wordt minder gedronken. Daar staat tef over dat de bouillonblokjes Royco het goed doen in Nig en Unilever-thee aan popul teit wint in Turkije. In Ir kijkt het concern aan te agressieve concurrentie wasmiddelen en haarven ging. den haag/gpd - Met het open stellen van een internetpagina hebben vakbonden en politieke partijen de eerste stap gezet voor een referendum over het vroegpensioen. Mensen kun nen zich opgeven voor de eer ste .ronde van het referendum, die bestaat uit het zetten van een handtekening op het stad huis. In ieder geval 40.000 men sen moeten dat doen om de raadpleging mogelijk te maken. De website, met als titel 'ikwi- leenreferendum', geeft uitleg over de vele stappen die moe ten worden gezet voordat de bevolking zich rechtstreeks over de kabinetsplannen voor vut en prepensioen kan uitspreken. De site is opgezet door FNV, CNV en MHP en PvdA, SP en Groen links. Overigens moeten nog heel wat barrières worden overwonnen. Zo is nog onduidelijk of het ka binet er voor 1 januari in slaagt het wetsontwerp vroegpensi oen door Tweede en Eerste Ka mer te loodsen. Op die datum vervalt de tijdelijke wet die het referendum mogelijk maakt. Is het wetsvoorstel aangeno men, dan moeten minstens 40.000 handtekeningen worden overlegd voor een 'inleidend verzoek' tot een referendum. Daarna moet het referendum door nog eens 600.000 mensen worden ondersteund. Pas daar na is het kabinet wettelijk ver plicht de volksraadpleging te organiseren. Het kabinet is ge dwongen het wetsontwerp te heroverwegen, als minimaal 30 procent van de kiesgerechtig den (3,6 miljoen mensen) de wet verwerpt. Het is niet ver plicht de uitslag over te nemen. Volgens een enquête van Mau rice de Hond zou 60 procent van de bevolking willen mee doen aan een referendum, van wie driekwart het vroegpensi oen wil behouden. Twee ande re enquêtes bevestigden dat beeld. De volksraadpleging heeft een opschortende wer king. Zolang de uitslag niet be kend is, moeten de voorberei dingen aan de wet worden stil- gelegd. den haag/anp - In de meeste verpakkingen met plakjes vlees of kaas zit minder dan er op staat vermeld. Op elke tien heb ben er zeven een te laag ge wicht. Dat blijkt uit onderzoek van de Voedsel en Waren Auto riteit (VWA). De voedselinspec- tie heeft 511 monsters voorge sneden vleesproducten en 87 monsters voorgesneden harde kaas onderzocht. Een groot aantal overtreders is gewaar schuwd, een aantal anderen kreeg boetes van 450 tot 900 eu ro. Gemiddeld heeft de consu ment 2 procent te veel betaald. Overigens zijn er ook winkels die meer geven dan op het pak je staat. Voor plakjes vlees lag het gewicht tussen de 87 en 122 procent van het aangegeven ge wicht, voor kaas was dat 89 tot 115. Eerder controleerden in specteurs ook filet americain op gewicht. Daar zat in 40 procent van de gevallen minder in dan aangegeven. los angeles - NASA heeft gisteren de eerste foto's vrijgegeven va een nieuwe supercomputer in het Ames Research Center in Moffe Field in de Amerikaanse staat Californië. De 'Columbia' bestaat ul een cluster van 20 met elkaar verbonden systemen en wordt be schouwd als een van de krachtigste computers ter wereld. Het ve tienvoudigde de computercapaciteit van NASA en zal worden ge bruikt voor ruimteonderzoek, onderzoek naar de opwamring van aarde en het ontwerpen van ruimtevoertuigen. Foto: EPA/NASA naarden/anp - De omzet van Hagemeyer is in het derde kwaï gedaald van 1426 naar 1385 miljoen euro. Het technisch hand huis, dat een moeilijke tijd doormaakt, blijft erbij dat het netti sultaat in het tweede halfjaar beter zal uitpakken dan in de twe helft van 2003, maar negatief zal blijven. In financiële kringen men meer van Hagemeyer verwacht. In de eerste zes maanden was er een verlies van 166 miljoen e In het derde kwartaal was er wel sprake van een omzetgroei 3,8 procent. Negatief werkten de afstoting van activiteiten, tei Hagemeyer ook last had van valutaverschiflen. Volgens topman De Becker verloopt de uitvoering van de plan om het concern weer in het rechte spoor te krijgen naar wens. der dit jaar zei Hagemeyer al dat het er vanuitging dat er in 2 weer winst wordt geboekt. Vorig jaar ging het Naardense con( langs de rand van de afgrond. Het kon zijn schulden niet meer talen en werd gered door een reorganisatie en uitgifte van aan len. De dure leningen blijven voorlopig op het resultaat drukl Dit jaar verdwijnen er 1000 arbeidsplaatsen. Er werken nu meer dan 17.000 mensen. Minister Veerman: Aantal visafslagen moet verdwijnen urk/gpd-anp - Visafslagen moeten volgens minister Veerman meer samenwerken en een aantal moet verdwijnen. De visserijsec tor moet zich bovendien meer richten op de consument om het hoofd boven water te houden. „De aanvoer is gedaald maar er be staat nog altijd dezelfde afslag- en handels structuur", aldus Veerman. De sector wacht volgens hem een gelijksoortige verandering als de groente- en fruitsector. Grimbert Rost van Tonningen van advies bureau Rost Co leverde gisteren op Urk, waar de visafslag ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan een jubilieumcongres or ganiseerde, ook kritiek. „De misère in de platvissector is niet alleen te wijten aan de ingrijpende vangstbeperkingen maar ook aan het gebrek aan samenwerking in vrij wel alle schakels van de keten. Doordat vis- sers, visafslagen en handel de handen niet ineenslaan ontbeert de sector een goede kwaliteitswaarborg en marketing. Super markten durven nauwelijks verse schol en tong in het koelvak te leggen. Er verdwijnt daardoor te veel platvis in het vriesvak. „Dat kost de sector handen vol geld", Rost Co deed in opdracht van het Pro ductschap Vis een voorstudie naar knel punten en kansen van de platvisbranche, de belangrijkste visserijtak in Nederland. Onderzoeker Rost van Tonningen: „Het rammelt aan alle kanten. De sector lijkt soms op haaien die elkaar opvreten." De macht van de vissers en de visafslagen is zeer zwak. De conservering op zee moet beter en vissers moeten het aanbod meer op de vraag afstemmen. Nu is er vaak spra ke van grote prijsschommelingen en dat schrikt afnemers af. Eenvoudig middel is om op de terugreis de vangst al op te ge ven. De visafslagen zouden veel meer aan kwali teitsbewaking moeten doen. ,,Af en toe vliegt er een meeuw door de hallen. Onbe grijpelijk", aldus Rost van Tonningen. Het merendeel is echter te klein om de beno digde investeringen te doen. Hij pleit daar om ook voor een forse inkrimping zonder aantallen te noemen. Nederland telt 11 vis afslagen. Urk verhandelt jaarlijks 35 mil joen kilo vis en is met 30 procent markt aandeel de grootste. Andere grote zijn IJmuiden, Den Helder en Stellendam. Voorzitter Daalder van de Federatie van Visserijverenigingen benadrukt dat de vis serijsector van huis uit 'traditioneel' van karakter is. Veranderingen moeten daarom toegesneden worden op die aard. De ko mende jaren moeten vissers, handelaren en overheid daaraan samen werken. Want dat de sector moet inspelen op de huidige ontwikkelingen staat voor hem als een paal boven water. amsterdam/gpd - Het Ameri can Hotel staat te koop. De Britse eigenaar, Intercontinen tal, wil van het hotel aan de Amsterdamse Leidsekade af, omdat het niet meer in zijn portefeuille past. Interconti nental heeft zijn hotelbezit in Amsterdam de afgelopen maanden doorgemeten en be sloten dat het American niet langer binnen zijn formules past. Bovendien wil de Britse keten al langer van zijn vast- goedbezit af. Makelaar Jones Lang Lasalle moet het American nu aan de man brengen. „Het vastgoed wordt vrij van het bestaande managementcontract en merk naam aangeboden," prijst de makelaar het hotel aan. „Zo krijgt een nieuwe eigenaar de zeldzame mogelijkheid het ho tel een nieuwe merknaam te geven en op die manier toegang te verkrijgen tot deze belangrij ke hotelmarkt." Volgens bronnen in de vast goedwereld is de vraagprijs voor het hotel 45 miljoen euro, maar zou Intercontinetal al ge ïnteresseerd zijn bij een bod van 33 tot 35 miljoen euro. De verkoop gaat buiten het Am sterdamse management om. „Het is besloten op het hoofd kantoor in Windsor," zegt ma nager Rob Spiekerman. American-Amsterdam maakt onderdeel uit van Interconti nental-dochter Crowne Plaza. Dat zijn over het algemeen nieuwbouwhotels bij luchtha vens. Zo staat er een Crowne Plaza in Hoofddorp. „American past daar niet goed in," zegt Spiekerman. „Het is geen merkhotel. Het heeft ka rakter van zichzelf." Als het aan de manager ligt, valt Americ helemaal niet meer onder keten. „Wat mij betreft word het Hotel American Amster dam. Het American is een merknaam op zich, net als 1 voorbeeld The Grand." Het uit 1902 stammende Au rican Hotel telt 174 kamers, verbouwing van het hotel, d vier jaar geleden is begonne gaat ondanks de verkoop ge woon door. Naast het Ameri is het Amsterdam City Cenü Hotel aan de Nieuwezijds ot een Crowne Plaza. De afgeli pen maanden zijn, tevergee pogingen gedaan ook dit ho van de hand te doen, voorni melijk onder druk van mede genaar pensioenfonds ABP. Verder is Intercontinental e naar van Holiday Inn bij stó RAI en het vanwege legioné gesloten Amstel Hotel.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6