Massale staking ondanks overleg BINNENLAND 1 Balkenende moet meteen al topprestaties leveren Verdonk houdt vast aan inburgeringsplan Verdachte arts heeft kinderporno in huis Justitie: Arts pleegde geen euthanasie maar moord Stalker wilde samen met Mel C. door hemelpoort Sabotage van brandalarm Zo'n 20.000 arbeiders in de metaal leggen werk neer Schieronmogelijk op de Waddenzee r^rr «uw poogde d te doden jen - Een 23-jarige vrouw chtenvoorde wordt ver- ivan een poging tot het ftigen van haar tweejarige tertje. Ze zou tussen 1 en ril van dit jaar de stof jdiazepine aan het toetje aar kind hebben toege- 1. Benzodiazepine wordt srkt in slaapmiddelen en [uillizers. De poging mis- en het kind leeft nog. De v wordt primair poging tot d ten laste gelegd en zit april in voorarrest. De iverd gisteren op de recht- in Zutphen voor drie iden aangehouden. Er [gewacht op een onder- van het Pieter Baan Cen- itkop krijgt ikje eigen deeg incen - Pestkoppen zijn de dupe van hun eigen ge- Onder klasgenoten zijn oppen verre van populair, zijn ze zelf erg kwetsbaar rstoppen die emotie ach- sterig gedrag richting tere kinderen. En daar zijn leerlingen niet van ge- L Dat blijkt uit onderzoek e Rijksuniversiteit Gronin- n Academisch Ziekenhuis ingen, waarbij ruim 2800 ren van hun tiende tot !4ste levensjaar in hun Ickeling worden gevolgd, lijden hebben met pest- sn is zeker op z'n plaats, ocioloog en onderzoeker Veenstra. Hij denkt dat [offers soms beter af zijn e echte pestkoppen. ing collegegeld ir inkomen aag - Studenten die straks ning willen om hun colle- i te betalen, mogen het !t later naar inkomen te- talen. Wie veel verdient, aandelijks meer af dan ie met weinig salaris. Na n jaar wordt een eventu- itantbedrag kwijtgeschol- )at is de kem van een tel dat staatssecretaris van wijs Mark Rutte vandaag de aandacht brengt van nisterraad. De bewinds- vil dat afgestudeerden na aar beginnen met het af- ivan de lening. Rutte het geen probleem als lenaren een jaar willen en met werken om een Ireis te maken of langdu- it te nemen. Ze hoeven in ar niets af te lossen. estaties na iisensmokkel (OL - Het team specialisti- echerche van de Konink- larechaussee op Schiphol aan het slot van een den durend onderzoek mensen aangehouden arden verdacht van men- ïokkel. Onder hen bevin- ich twee medewerkers van M. Zij werden op heter- betrapt toen zij illegalen n personeelsdoorgang op hthaven Nederland bin- aokkelden. as een woordvoerder van irechaussee kwam het re- tieteam tijdens het onder- ;en criminele organisatie t spoor die zich toelegde t smokkelen van mensen en Haag naar de Britse laats Dover. ionella maakt !r slachtoffer itede - Een bewoner van irtekamp Groep in Heem- is afgelopen zaterdag den als gevolg van een le- labesmetting. Dit is giste- ikendgemaakt. Onduide- nog waar de verstandelijk idicapte man de besmet iet de bacterie heeft opge- De instelling heeft de les in het paviljoen waar in woonde, uit voorzorg oten. De waterleidingen paviljoen zijn onder maar daar is volgens een Ivoerder geen legionella- ie aangetroffen. luon wordt lositieruimte oven - Electronicacon- 'hilips wil het Evoluon in oven weer openstellen als instellingsruimte voor me wetenschappelijke en atieve technologie. Dat t directeur H. Hendriks lilips Electronics in een an burgemeester Sakkers ndhoven. Het Evoluon, jn karakteristieke UFO- krijgt daarmee een deel jn oude functie terug. De ïnte Eindhoven is erg ge- met het besluit van Phi- )e gemeente en bedrijven regio willen het Evoluon on voor technologie, in- ie en industrie laten die- loe dat er precies uit zal s nog niet bekend.Eind tachtig sloot het Evoluon leuren voor het publiek, t het nog maar weinig be- rs trok. Sindsdien worden ferenties gehouden. breda/gpd - Het Openbaar Mi nisterie in Breda eist tegen een 32-jarige gewezen arts-assistent van het Amphia ziekenhuis in Oosterhout een voorwaardelij ke gevangenisstraf van een half jaar. Volgens justitie heeft de inmiddels naar Noorwegen uit geweken arts een dodelijke in jectie toegediend aan een 77-ja- rige patiënt. Het OM bestem pelt dat als 'moord'. Het is de tweede grote euthana- siezaak die het OM in ons land aan de rechter voorlegt Eerder legde het gerechtshof in Am sterdam een arts een week voorwaardelijk op. „Maar deze zaak is ernstiger. In Amsterdam ging het om een al vijftien jaar bedlegerige patiënt, die de arts goed kende. Hier in Oosterhout gaat het om een arts die de pa tiënt nog nooit had gezien en die zonder overleg met een an dere arts, zonder toestemming van de patiënt en onzorgvuldig een dodelijke injectie van mor fine en dormicum toedient", al dus officier van justitie A. Jans sen. Zij zegt de zaak te hebben besproken met de procureurs generaal en de minister van jus titie. Het OM heeft de zaak voor de rechter gebracht omdat het behoefte zou hebben aan juris prudentie over de niet-levens- verlengende behandeling in de stervensfase. Volgens het OM heeft de arts zich schuldig ge maakt aan moord en valsheid in geschrifte. De arts gaf een overlijdensverklaring van een 'natuurlijke dood' af. Volgens door de rechtbank ge raadpleegde deskundigen was die verklaring echter juist. „Wat de arts heeft gedaan, was bij deze stervende patiënt, van wie niemand bestrijdt dat hij nog hoogstens enkele uren te leven had, volstrekt normaal en des kundig medisch handelen zo getuigde prof. B. Crul, hoogle raar pijnbestrijding, voor de rechtbank. Advocaat Cees Korvinus spreekt van een 'absurde en kwaadaar dige vervolging' van zijn cliënt. De rechtbank mag hem niet straffen, meent hij. De arts zelf voelt zich door de vervolging 'diep beledigd'. „Dit is niet alleen een aanval op mij, maar op de hele medische stand." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. utrecht/anp - Minister Ver donk van Vreemdelingenzaken en Integratie verwacht dat ze haar inburgeringsbeleid kan doorzetten. Ze zegt niets te we ten van onderzoeken waaruit zou blijken dat het nieuwe stel sel juridisch en financieel niet haalbaar is. De bewindsvrouw bezwoer gis teren dat zij niet op de hoogte is van de uitslag van drie nog lopende onderzoeken. Zij wil die eerst afwachten en gaat dan ook nog niet in op eventuele negatieve gevolgen. „Het is raar dat iedereen nu al concludeert dat het allemaal niet kan", al dus Verdonk. De nieuwe wet moet medio 2006 in werking treden. Ze vindt niet dat ze te hoog heeft ingezet met haar beleid om naast de nieuwkomers ook de oudkomers (immigranten van vóór 1998) verplicht te la ten inburgeren. Volgens haar is het juist belangrijk dat hoog wordt ingezet, omdat dat jaren lang niet is gebeurd. Verdonk tekende in Utrecht overeen komsten met zes gemeenten die proefprojecten gaan uitvoe ren waarbij allochtonen met een bijstandsuitkering tegelijk een inburgeringscursus volgen en geholpen worden een baan te vinden. arnhem/anp - Een 39-jarige Utrechter geloofde in zijn rela tie met ex- Spice Girl Mel C. Hij stuurde haar ongeveer tien postpaketten, brieven en cas settebandjes. Dat Mel C. zich ernstig bedreigd voelde, nieuwe sloten op de deuren van haar appartement in Londen liet zet ten, nooit meer alleen thuis was of de deur uitging en uiteinde lijk vluchtte naar een 'safe house' in Noord-Engeland, daarvan was hij zich niet be wust. Hij leefde in een waan. De Utrechter stond gisteren te- recht voor het gerechtshof in Arnhem. Eerder veroordeelde de rechtbank in Utrecht hem tot een maand celstraf voor het stalken van Mel C. in de zomer en het najaar van 2001. De man ging in hoger beroep. Hij vindt dat hij Mel C. niet heeft be laagd. Ook het openbaar minis terie (OM) stapte naar het hof. Het OM meent dat hij Mel C. niet alleen belaagde, zoals het vonnis stelt, maar ook bedreig de. De advocaat-generaal eiste gis teren dezelfde straf die de offi cier van justitie eerder eiste: 334 dagen celstraf waarvan 240 da gen voorwaardelijk. Hij kon het woensdag niet vatten, de in vloed die hij op het leven van "Sporty Spice' had. In de post paketten zaten foto's van Mei C. die hij had gekust met lip penstift. Maar het ging veel ver der dan dat. Op videobanden die de politie aanvankelijk voor Mel C. achterhield, was te zien hoe de man zichzelf bevredigde boven een foto van de Spice Girl. Hij liet haar weten dat zij op 8 oktober 2001 samen door de poort zouden gaan en sa men in de hemel zouden zijn. De Utrechter zei gisteren dat dit een beeldspraak was. Hij was nooit van plan Mel C. iets aan te doen. gers kregen daardoor te maken met flinke vertragingen. Alle drie de keren bleek het te gaan om loos alarm. ProRail kondigde gisteren aan dat het aangifte gaat doen van de incidenten. In de tunnel hangen al bewakingscamera's. De spoorwegpolitie gaat probe ren om de daders te pakken aan de hand van het videomateri aal. De zegsman van ProRail kon niet zeggen hoeveel schade de vandalen hebben veroor zaakt. rotterdam/anp - Voor de derde dag op rij is gisterochtend het brandalarm in de Willems spoortunnel tussen Rotterdam en Rotterdam-Zuid afgegaan. Spoorbeheerder ProRail denkt dat vandalen de brandmelders opzettelijk activeren. Maandagochtend, dinsdagoch tend en woensdagochtend ging het brandalarm telkens af om streeks hetzelfde tijdstip, tussen 10.30 uur en 12.00 uur. Op last van de brandweer ging de spoortunnel steeds dicht. Reizi- Het aantal stakers dat heeft meegedaan aan de werkonderbreking bij Corus is volgens de bonden hoger dan verwacht. In totaal zijn 4.500 mensen niet op hun werk verschenen. Bij Corus IJmuiden werken ongeveer 9.500 personeelsleden. Foto.- GPD/Phil Nijhuis den haag/gpd - De vakbonden zijn tevreden over het verloop van de acties tegen het kabinets beleid. In de metaalsector leg den in heel Nederland in onge veer 150 bedrijven naar schatting ruim 20.000 mensen gisteren het werk de hele dag of enkele uren neer. In Rotterdam was in de Maas hal bij stadion De Kuip een re gionale manifestatie, waar FNV-voorzitter Lodewijk de Waal ongeveer 1.200 actievoer ders toesprak. Bij staalbedrijf Corus in IJmui den waren 3.000 mensen uit de regio bijeen gekomen. Voorzit ter Henk van der Kolk van FNV Bondgenoten sprak van een groot succes. Volgens de vakbe weging zijn de acties de groot ste in de sector in vijftien jaar. Voorzitter Arie Kraaijeveld van werkgeversorganisatie FME- CWM toonde zich bezorgd over de schade die de stakingen de bedrijfstak toebrengen. Hij schat die op 25 miljoen euro per dag. „Dit is een slechte boodschap aan buitenlandse investeerders", zei hij. Bij autofabriek NedCar in Born lag de productie voor 24 uur stü. Een woordvoerder van vak bond FNV Bondgenoten ver wachtte dat zeker 90 procent van de 2.500 productiemede werkers niet aan het werk gaat. Werkwilligen (vooral kantoor personeel) werden met een fluitconcert en pamfletten be groet. De Waal benadrukte in Rotterdam en later ook in Al- mere dat er in het conflict met het kabinet nog geen oplossing in zicht is. „Er is geen bijna-ak- koord", zei hij. De bonden heb ben gisteren wel vertrouwelijk 'technisch overleg' gevoerd met ambtenaren van het ministerie van sociale zaken. In het ver volg van de verkenningsopera tie van staatssecretaris Van der Knaap (defensie, CDA) probe ren alle partijen in het conflict nu uit te rekenen wat de finan ciële en andere mogelijkheden zijn voor een oplossing. Ondui delijk is wanneer gesprekken tussen het kabinet en de top van de vakbeweging beginnen. Volgens CNV-voorzitter Doekle Terpstra moet er snel een op lossing komen. „Het is geweldig spannend, want deze week moet het gebeuren", schrijft hij in zijn column op de CNV-web- site. Hij twijfelt aan de uit komst. „Kunnen wij wel tot een vergelijk komen en al die men sen, die op het Museumplein stonden, recht in de ogen blij ven kijken?" Echtgenote al drie jaar zoek eindhoven/gpd - De politie in de Noorse hoofdstad Oslo heeft in het huis van de Nederlandse arts wiens Filippijnse vrouw uit Nuenen al drie jaar zoek is, kin derporno aangetroffen op diens computer. De man is niet aan gehouden, maar zijn paspoort is op verzoek van de Neder landse justitie ingenomen. „We zouden hem kunnen arreste ren, maar zolang we controle over alles hebben, is dat niet nodig," aldus de Noorse officier van justitie T. Henning Knud- sen. Het openbaar ministerie in Den Bosch onderzoekt nog of het mogelijk is de man vanuit Ne derland voor het bezit van kin derporno te vervolgen. De man wordt nog steeds verdacht van betrokkenheid bij de (mogelij ke) dood van zijn vrouw Fatima Bebe Pana met wie hij jaren in het Brabantse Nuenen heeft ge woond. Raadsman G. Spong bevestigt desgevraagd dat er bij een huiszoeking op 18 oktober kinderporno is gevonden bij zijn cliënt. Volgens de Amster damse strafpleiter heeft de arts dat materiaal niet zelf gedown- load, maar stond het al op de harde schijf van de computer toen hij die tweedehands aan schafte. Een eveneens in beslag genomen cd met kinderporno heeft de verdachte volgens Spong vermoedelijk bij de com puter gekregen. De zaak rond de in 2001 verdwenen Fatima Bebe Pana (destijds 31 jaar) kwam onlangs opnieuw in de aandacht door onderzoek van misdaadverslaggever Peter R. de Vries. Beelden van getuige nissen van familie op de Filip pijnen gaven justitie voldoende aanleiding om een nieuw on derzoek in te stellen. Volgens De Vries is het dossier over de verdwijning te lang op een te laag 'echelon' binnen de politie blijven liggen. Vanavond be steedt De Vries op SBS6 om 20.30 uur opnieuw aandacht aan de affaire. Schiermonnikoog - Een marinearts wordt door een helikopter op een partyboot afgezet, die op de Wad denzee in aanvaring is gekomen met een brandend schip van Rijkswaterstaat. Zo'n honderd hulpverle ners van KNRM, politie te water, luchtmacht, marine en brandweer van Friesland namen gisteren deel aan de oefening Schieronmogelijk. Jaarlijkse oefenen de gezamenlijke hulpdiensten op de Waddenzee. Foto: ANP/Gert Gort Premier concentreert zich vooral op sociaal conflict en Turkije-kwestie Volgende week neemt premier Balkenende na een langdurig ziekbed weer zijn intrek in het Torentje. Hoe zal de 'reïntegra tie' van de eerste minister verlo pen? Zijn entourage doet er alles aan om te voorkomen dat hij op nieuw in de lappenmand be landt. Niettemin worden van de minister-president meteen al topprestaties verlangd. door Paul Koopman den haag - Jan Peter Balkenen de is geen rustig herstel ge gund. Morgen stapt hij op het regeringsvliegtuig voor een tweedaagse trip naar Rome. Vanaf dat moment staat de mentale pook meteen al in de hoogste versnelling. De minis ter-president moet zijn aan dacht immers zien te verdelen tussen een crisis in Europa en een minstens zo explosieve cri sis in Nederland zelf. Op beide terreinen wordt beslissend en doortastend optreden ver wacht. Nederland gaat de laatste twee maanden in van het EU-voor- zitterschap, traditiegetrouw de 'snelkookpan' waarin allerlei moeilijke dossiers tegelijkertijd tot een goed einde moeten wor den gebracht. Zo is daar vol gende week al de EU-top in Brussel over een gemeenschap pelijk asiel- en economisch her stelbeleid. Morgen en vrijdag buigen de EU-regeringsleiders zich in Rome over de jongste aanvaring tussen het Europees parlement en de Europese commissie. En dan ligt er nog de hete aardappel van de Turk se toetreding tot de EU. In eigen land is er het conflict over vut en prepensioen. Ook hier wordt veel van de premier verwacht. Afgelopen maandag avond al riep hij enkele hoofd rolspelers op zijn Haagse pied- a-terre bijeen voor crisisover leg. De komende weken zal er - ook onder zijn leiding - nog veel voor en achter de scher men onderhandeld moeten worden. Daarbij staan niet al leen de arbeidsverhoudingen in Nederland op het spel. Als Bal kenende de binnenlandse crisis weet te bezweren, straalt dat onvermijdelijk af op zijn gezag en reputatie. Voor iemand die drie operaties onder narcose achter de rug heeft, is het geen gedroomd scenario. Met een gemankeerd been begint de premier vrijwel onmiddellijk aan een lastige hordenloop. De vraag is: gaat dat wel goed? Jan Schreurs, algemeen secreta ris bij de ArboUnie en mede auteur van een recent onder zoek naar de combinatie stress/politiek, constateert: „Er wordt meteen wel erg veel van de premier gevraagd. Het socia le overleg legt een enorme druk op de persoon. Ik verwacht dat het medisch team dat hem be geleidt, precieze instructies heeft gegeven: wat doe je wel en wat doe je niet? Maar in zo'n publieke functie is dat natuur lijk lastig. Balkenende gaat maar zeer ten dele over zijn ei gen agenda." De mensen die er wél over gaan, bezweren dat zij de afge lopen dagen alle overbodige ballast hebben verwijderd. Dat de premier na zijn ontslag uit het ziekenhuis buiten beeld en buiten de publiciteit bleef, was geen toeval: het bood hem de kans zijn belastbaarheid en grenzen af te tasten. Bovendien werd zo voorkomen dat de Tweede Kamer hem al te snel ter verantwoording zou roepen. Inmiddels durven artsen én naaste adviseurs de reïntegratie van de premier weer aan. Het ambtelijk apparaat spant zich in om zijn leven niet onno dig belastend te maken. „We zijn met een stofkam door de agenda gegaan. Alle niet echt noodzakelijke verplichtingen zijn geschrapt. De premier con centreert zich op w^Jbelangrijk is: het sociaal conflict en Tur kije," meldt een topambtenaar. Bij buitenlandse reizen wordt wat scherper op vertrek- en aankomsttijden gelet. Zo ver trekt de premier morgen ruim op tijd naar Rome en volgende week eveneens vroegtijdig naar Brussel voor een EU-top. Schreurs, tevens een ervaren bedrijfsarts, vermoedt: „Er zal wel iemand in de nabijheid van Balkenende zijn die zijn belast baarheid en grenzen heel goed in de gaten houdt. Het voordeel van Balkenende is dat hij rela tief jong is en daardoor snel kan herstellen. Mentaal zal het hem goed hebben gedaan dat er heel veel blijken van medeleven in het ziekenhuis zijn bezorgd. Dat neutraliseert hopelijk weer die niet altijd even vriendelijke uitingen bij demonstraties en in de media."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3