)en Os ziet Ltel gloren ij BS Leiden SPORT )nzekere tijd voor Bas van Velthoven LSG geeft zekere winst weg tegen Oegstgeest Effe op scherp zetten... BALLETJE MET Keeper Kees Guijt kapt ermee 'Een prachtig blaaskakenverhaal' HDC 992 donderdag 28 OKTOBER 2004 R6 remmer uit Hazerswoude traint op eigen kosten onder Fedor Hes Willem Spierdijk Bas van Velthoven dacht een •loze zwemtoekomst tegemoet te De Hazerswoudenaar maakte dit en de overstap van het Leidse De ,GB naar TZA (Topzwemmen Am- am). Maar een paar maanden na de sfer' trekt hij op eigen kosten baan- inder leiding van trainer Fedor Hes over de duurzaamheid van dit sa- werkingsverband nog niets bekend, -jarige Van Velthoven koos dit sei- voor een bestaan als fulltime mer. Peking 2008 is het grote doel e 100 en 200 meter vrije slag. Om bereiken stapte hij over naar TZA net zwemmers als Marleen Veld- Johan Kenkhuis en Thijs van Val ued te kunnen trainen onder lei ding van Fedor Hes. Maar TZA en de trainer kregen een conflict en de zwem mers kozen de kant van de trainer. Nu trekken ze op eigen kosten hun baantjes. Van Velthoven lijkt zich er niet al te druk over te maken. „We delen een baan met 'n zessen. Die kosten zijn nog te overzien." Intussen hebben de zwemmers een plan opgesteld en proberen ze sponsors te werven. Uiterlijk begin januari moet het allemaal rond zijn. Zo niet? „Ik heb wel het een en ander achter de hand. Mis schien dat ik bij de professionele zwem ploeg in Dordrecht terecht kan of anders toch bij TZA", aldus Van Velthoven. Het ziet er allemaal heel anders uit dan op het moment dat de zwemmer ervoor koos De Zijl/LGB te verlaten. „Ik was trots dat ik bij TZA was aangenomen. Ik heb daar een gesprek gehad en dat is zeer positief verlopen. Ik heb de stap ge maakt omdat ik de indruk had dat er meer inzat. Daarvoor moest ik meer trai ningsuren maken en dat kon bij TZA." Van Velthoven verhuisde naar Amster dam en combineert het trainen met een stageplaats als geschiedenisdocent in opleiding in Alphen aan den Rijn. Het liep anders. Toch ligt Van Velthoven nu - onder leiding van Hes - twintig uur per week in het water. Daarnaast is hij nog drie keer anderhalf uur in het krachthonk te vinden. „Door meer 'vo lume' te maken, gaat je conditie vooruit. Daardoor is het mogelijk om langer de goede techniek vast te houden. Daar naast train ik veel op de keerpunten en de start." De Hazerswoudenaar hoopt zo zijn per soonlijke records te breken. Die zijn 51.39 op de 100 meter vrije slag en 1.53.24 op de 200 meter vrije slag. Daar moet over een half jaar een seconde vanaf. „Ik hoop, mogelijk als vijfde zwemmer, mee te gaan naar het WK in Montreal volgend jaar. Dan moet ik me zelf wel flink verbeteren. De zwemmer beschouwt de twee vrije- slagnummers als zijn sterkste onderde len. Toch is hij ook Nederlands kampi oen op de 400 meter vrije slag en trekt ook de 50 meter vrij hem aan. Van Velt hoven is er zelf nog niet uit of hij voor het langere werk moet gaan of voor de sprintafstand. „Die keuze moet ik later nog maken." Ondanks de huidige pro blemen gaat hij zeker door als prof zwemmer. „Ik ben enorm gemotiveerd. Ik wil verder in het zwemmen." (bij)zaken in oe sport 'Balletje met' testte gehaktbal len in sportkantines en beoor deelde voetbalterreinen in de regio. De komende maanden is het de beurt aan websites van sportclubs. Zijn ze informatief, zijn ze goed vormgegeven, zijn ze actueel? Dit keer is het de beurt aan Alphense Boys (ww- w.alphenseboys.nl) Routebeschrijving: Zo willen we het zien. Een keurige route beschrijving met de waarschu wing dat de NI 1 (tussen Lei den en Alphen aan den Rijn) op sommige routeplanners nog niet bekend is. Uitslagen: Er zal bij deze club ongetwijfeld iemand rondlo pen die de uitslagen van het weekeinde verzamelt. Is het heel veel moeite die ook op de website te plaatsen? Actualiteit: De webmaster doet duidelijk zijn best de site regelmatig te verversen. Maar heeft de club niet meer nieuws dan dat er een Sinterklaasfeest is en dat we volgende week za terdag bingo kunnen spelen? En waar is het verslag van het eerste elftal? Het laatste verslag dateert van september. Vormgeving: Het ziet er netjes uit in de clubkleuren rood, wit en zwart. Sponsors: We hebben het ern stige vermoeden dat Alphense Boys over sponsors beschikt. Je kan ze maar beter geheim houden anders worden ze straks nog benaderd door ARC of Alphia. Overige informatie: Geen woord over de club zelf. Is-ie groot, is-ie klein? Hebben we veel jeugd of weinig? Op welk niveau speelt dat vermaledijde Alphense Boys eigenlijk? Of kunnen we beter van ARC lid worden? Eindoordeel: Leuke poging, maar het is nog niet voldoen de. SPORT SPEL biljarten rdediger en koploper in ercompetitie, Euro-amu- is opnieuw het slacht- eworden van een team ïollenstreek. Nadat in de ronde Sportrust/Van n te sterk bleek, won nu ;el/Van der Aart met 4-2 lijstaanvoerder. André Aart speelde een sterke in won in slechts negen Nadat captain Louis in acht beurten had ver werd invaller Erik van gevierde man door na rke opening zijn duel in urten te winnen. De Lis- hebben nog een in- dstrijd tegen hekkenslui- imeer tegoed en kunnen :e de voorlaatste plaats bowlinc ial topbowlster Paula ïmert (BV Leiden ZW) lin het open kampioen en Middelburg niet op |st. Ze verdiende voor de ranglijst slechts 2,5 punt en daarin staat ze evenementen met 42 op een derde positie, [-bowler Willem van He- [erd bij de mannen ze vende. Hij gooide een gemid delde van 203 pins. bridge BC Crash uit Leiden is de natio nale competitie in de meester klasse matig begonnen. In het eerste competitieweekeinde verzamelde de ploeg 75 punten. De verliezend finalist van vorig seizoen boekte in de zes zittin gen over twee dagen slechts twee nipte overwinningen: te gen BC 't Onstein (16-14) en BV Pegasus (18-12). Grote nederla gen tegen onder meer Conti nental (20-10) en koploper BC De Lombard met 25-5, wierpen de Leidenaars naar een voorlo pige tiende plaats in het klasse ment. darts Brandewijn United uit Leiden kon in de regionale eredivisie ondanks een eclatante 9-1 zege op het eveneens Leidse Wim's Tattoo Boys, niet inlopen op koploper De Bolle Olifant II. De lijstaanvoerder won tegen de Jambessies (Leiden) eveneens met 9-1. John Mead wierp in deze competitieronde drie keer 180 en Jilles Vermaat tekende met 145 voor de hoogste finish. Stand aan kop: 1. Bolle Olifant II 3-28; 2. Elbee 3-26; 3. United 3-25; 4. Ramses Sjaffies 3-20; 5. Tarsal Koos Minck 3-19. go Arnoud van der Loeff (LGoC) eindigde in het Nederlands kampioenschap (InDis) op de elfde plaats. De Leidse go-spe ler kwam tot een vijfdg-pro- centscore met vier punten uit acht ronden. Van der Loeff (vierde dan) had met vier pun ten uit zes ronden aanvankelijk een goede notering, maar ver loor in de laatste twee ronden van onder anderen de nummer één Nico Spruit. Hij werd met acht punten ongeslagen Neder lands kampioen. snooker Snooker-toppers Florian Moe- derscheim en lijstaanvoerder Ronald Blok sneuvelden in de halve finales van het Open kampioenschap van Warmond. Tony Jabery won de finale van Leon Alewijnse. Nationaal se lectiespeelster Lea Lindhout uit Noordwijk verloor in de finale van de verliezersronde van Vin cent Simmer. Tussenstand: 1. Blok 71; 2. Versteeg 53; 3. Seis- veld 49; 4. Zevenhoven 48; 5. Moederscheim 43. door Jan Bey schaken - De promotieklasse van de Leidse Schaakbond (Lei- SB) bestaat dit seizoen weer uit negen teams omdat Katwijk uit de landelijke competitie degra deerde. De ploegen zien er op papier gelijkwaardig uit. De ge middelde rating van LSG 5 is het hoogste, maar de verschil len zijn klein. De kampioen van de LeiSB promoveert naar de KNSB-competitie. In de ope ningsronde speelden de teams van dezelfde club tegen elkaar - dit om eventuele combines la ter in het seizoen uit te sluiten. Het sterke jongerenteam van Leiderdorp komt pas in de tweede ronde in actie. In de eerste wedstrijd tegen Oegstgeest 3 kwam LSG 5 niet verder dan Vorig jaar wandel de het LSG-team nog eenvou dig over Oegstgeest heen, maar de Oegstgeestenaren hebben nu meer routine in huis. Door dat aan de kop- en staartbor- den remises vielen, moesten de punten uit het middenrif ko men. Jura Agaian en Wim Zwinkels brachten LSG op een riante 3-1 voorsprong. Harro Weiland pakte voor Oegstgeest een punt terug en Teun Tim merman redde het gelijkspel voor Oegstgeest ondanks nade lige stelling tegen LSG'er Leen den Pols. Pols sloeg om onbe grijpelijke redenen zelfs een re miseaanbod af. Daarmee zou zijn team hebben gewonnen. De Zwarte Pion uit Lisse ging met 6-2 ruim onderuit tegen de Alphense Schaakclub 2. De Lissenaren waren zeker niet zwakker, maar de sterke top- borden van ASC met Eric Frai- kin, Norbert Jansen en Ada van der Giessen (3-0) maakten het verschil. Alleen Guus van Dijk scoorde voor Lisse een vol punt. In het duel van Katwijk 2 tegen Katwijk 1 kwam een groot kwa liteitsverschil voor de dag (1-7). De Katwijkse reserves scoorden slechts twee remises. Philidor 2 kwam tegen Philidor 3 eerst nog wel door twee vooruit ge speelde partijen op achterstand (0-2), maar die werd op de wed strijddag door winstpartijen van onder anderen routinier Ab Smit en de achter het schaak bord teruggekeerde Theo Piket meer dan rechtgezet: 5,5-2,5. Waarom heet Aspasia Aspasia? Een korte uitleg van de herkomst van namen van regionale sportclubs. isia is als een Koudekerkse gymnastiekvereniging op gericht in 1926. Daar kwam ongeveer 25 jaar geleden een volleybalafdeling bij die later fuseerde met Orion uit Ha- zerswoude-Dorp en TOI uit Hazerswoude-Rijndijk. Wie de naam Aspasia heeft bedacht, daarover tast het huidige bestuur in het duister. Maar wie Aspasia wés, is wel be kend. Het is de naam van een Griekse vrouw die in de tweede helft van devijfde eeuw voor Christus leefde en be roemd werd om haar intelligentie en schoonheid. Op haar achttiende werd ze uitverkoren één van de vrouwen te worden van de machtige Perzische koning. Ze vluchtte en kwam terecht in Athene, waar een voorname staatsman haar in zijn hart sloot. Toen zij eenmaal getrouwd was met hem, bleef ze trouw aan haar idealen en probeerde andere vrouwen ook zover te krijgen. Aspasia moet wor den beschouwd als een van de eerste in de geschiedenis bekend geworden wouwen. petitie spelen. De onderste zes zijn gewoon te zwak. Ik kan wel op de training die meiden op hun flikker geven als ze iets fout doen, maar vervolgens winnen ze met twee vingers in de neus met 5-0 van KFC '71. Daar leer je niks van. De beste speelsters moeten trainen met de besten en spelen tegen de besten." Dus dat idee van de KNVB en het LOW? „Een blaaskaken- verhaal", oordeelt Scholte. „Ze zeggen: 'als je beter wilt wor den, moet je meer trainen'. Hoezee, ze hebben het bus kruit uitgevonden. Maar ik heb ze nog nooit kunnen betrap pen op een manier om dat te bewerkstelligen. Het stond afgelopen maandag onomwonden in deze krant. Doelman Kees Guijt van FC Rijnvogels voelde zich gepas seerd en heeft zich niet meer op De Kooltuin laten zien. Wat is er aan de hand? Trainer Arie van Duijn: „We hadden twee gelijkwaardige keepers, daar zijn voor het sei zoen afspraken overgemaakt. Kees begon als eerste doelman en na zeven wedstrijden zou er weer een gesprek komen. Dat is Ik heb in alle rust en eerlijkheid verteld dat ik een andere keus heb gemaakt. Rut- gerRijerink is voorlopig de eer ste keus. Sindsdien hebben we Kees niet meer gezien. Kees Guijt wil er niet veel over kwijt: „Het is een conflict tus sen mij en de trainer. Dat hoeft niet in de krant. Een conflict, dus. Kan het nog bijgelegd worden? Arie van Duijn: „Hij is gewoon lid van de club en wat ons be treft staat de deur altijd open. Maar dan moet hij me eerst even bellen. Hij heeft de groep in de steek gelaten, dus heeft hij eerst wat goed te praten. Dat is Guijt niet van plan, meldt de 25-jarige doelman. Kees Guijt: „Ik zie het ons niet meer bijleggen. Ik ben bij deze gestopt met voetballen. Het zou sowieso mijn laatste seizoen zijn, ik wil de tijd die ik eraan heb besteed nu anders gaan in vullen. WWW.BALLETJE.NET Gertjan van Geen choten - In zijn eerste Is hoofdcoach van BS Lei alt Richard den Os meteen jn neus in de boter. Twee rkingen dienden zich spon- an en met hun kwaliteiten raring is het team 'af. BS gaat na zes duels onge- aan de leiding in de eer- risie. „Met dit team, met rereniging en met wat er W aal achter zit, moeten we ^tiedivisie kunnen spelen", 138-jarige Den Os. Leidenaar van geboorte, Dheeft een groot deel van ven in Voorschoten door at. Opgegroeid in Zuid- aakte hij door de roem- eredivisiejaren van Par- de ban van basketbal en etballen bij VNL voor wat 'as. Omdat wienden bij peelden, koos hij voor hoten en later ging hij er amen)wonen. Om vervol- nadat Blitz ter ziele ging, )ij Leiden terecht te ko- tz was hij manusje van al- ijna in de letterlijke zin :t woord. Den Os speelde vijftien jaar in het eerste, ainer en een van de wei- urken waarop de vereni- reef. „Ik deed heel veel. k naar Leiden ging, heb ewust voor gezorgd dat ik toefde te regelen. Ik ben an spelen met Blitz-mak- n het tweede gaan trai- Toen Martin Hoekstra te stoppen als coach, wel weer zin om wat te oen. Het kost nu ook wel aar niet meer zo veel als r." grote cultuurverschillen Blitz en Leiden was geen De hele operatie van ïlting verliep soepeler edacht. Den Os: „Ieder- ieft vrij snel zijn draai ge- n. De jeugd kent elkaar al van school en de seni- lallen nog steeds met el- üleen de jongste jeugd is Hen. Voor hen is het net te ver fietsen. Enerzijds is het jammer dat Blitz is opgehou den te bestaan, maar aan de andere kant heb je nu een mooie grote vereniging waar het op zaterdag van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat druk is in de sporthal. Dat hadden we in De Vliethorst niet." BS Leiden vocht jarenlang met te veel spelers van buitenaf te gen degradatie uit de landelijke competitie. Vrijwel ongemerkt is het de laatste seizoenen uit gegroeid tot een gezonde ver eniging met veel potentie. De junioren werden vorig seizoen tweede van Nederland en staan dit jaar ongeslagen bovenaan in de eredivisie. „De dichtstbij zijnde eredivisionist zit in Am sterdam of Rotterdam. We zijn de enige vereniging in de regio die op dat niveau speelt. Dat trekt spelers uit andere plaatsen aan. Zelfs nu er vijf spelers overgestapt zijn naar de senio ren, is er toch weer een team dat bovenaan staat." Talent genoeg dus bij Leiden. Het tweede en derde - een team voor basketballers onder de 23 jaar - speelt op rayonni veau, net als het tweede junio renteam. Het vlaggenschip be staat volledig uit door Leiden en Blitz opgeleide spelers. Zelfs de versterkingen Bob Vegter en Cees Aanhanen hebben er hun roots liggen. „Ze hebben zich zelf aangemeld", zegt Den Os. „En eerlijk gezegd twijfelde ik even of ik ze in het team moest opnemen. Ik wilde niet dat hun komst ten koste zou gaan van eigen jeugd. Spelers van Zoebas (Zoetermeer, red.) en Voorburg heb ik 'nee' moeten verkopen. Net als Roberto van den Broek, die nu het team onder 23 coacht. Hij zou met zijn eredivi sie-ervaring een geweldige aan vulling zijn geweest, maar het ging me te ver om hem te laten spelen." Vegter en Aanhanen bleken de missing links bij BS Leiden. Met de twee centers is de eerstedivi- sionist ook 'inside' gevaarlijk. Leiden scoort een ongekend ge middelde van bijna honderd Richard den Os: „Als iedereen scherp blijft, hard werkt en zich aan de afspraken houdt, moet dit team om een promotieplaats meedoen. En eigenlijk gewoon kampioen worden." Foto: Mark Lamers punten per wedstrijd. Den Os: „Schieten konden we al. Onder de borden hadden we minder scorend vermogen. De dreiging 'inside' gecombineerd met de basketbalintelligentie van Bob en Cees maakt het verschil. Daarbij is Bob Vegter ook nog eens een leider. Hij weet pre cies wat nodig is om te winnen en maakt anderen daarin be ter." Den Os verwacht te promove ren. Daarvoor mag BS Leiden tweede worden. Maar de coach 'eist' bijna de titel. „Het begin is veelbelovend, maar het moei lijkste is om een heel seizoen constant te blijven. Als iedereen scherp blijft, hard werkt en zich aan de afspraken houdt, moet dit team om een promotie plaats meedoen. En eigenlijk gewoon kampioen worden." Een stukje in het Parool: de KNVB en het Landelijk Overleg Vrouwenvoetbal (LOW) willen het voetbal voor vrouwen in Nederland naar een hoger ni- veau tillen. Daarvoor moeten hoofdklasseclubs zeven keer per week gaan trainen. Mooi plan, vindt trainer Alex Scholte van veelvoudig landskampioen TerLeede. „Hartstikke leuk, echt geweldig." Maar heeft hij er vertrouwen in? „Nee." Scholte legt het uit: „Je kunt twee dingen doen om het ni veau omhoog te brengen. Eén: je kunt er een semiprofessio- nele organisatie van maken. Als je wilt dat de vrouwen ze ven keer per week trainen, moet je zorgen dat ze vrij kun nen krijgen van hun baas. Voor trainers geldt hetzelfde. Maar ik denk niet dat ik mijn baas zo gek kan krijgen en er zijn geen amateurclubs die een vrouwentrainer een con tract voor dertig uur kunnen aanbieden." „Of twee: je kijkt naar de hui dige mogelijkheden en veran dert de competitie-opzet. We hebben twaalf ploegen in de hoofdklasse, dat moet terug naar zes en een dubbele com- NA AM KAARTJE 'Op scherp zetten', je ploeg klaarmaken voor een toppres tatie. Hoe trekje als trainer de trukendoos open om de spe lers met het schuim op de mond het veld op te krijgen. Die extra motivatie, waar haal je die vandaan? Soms helpen wij journalisten de trainers een beetje, schrijven we een stuk- kie dat hij op de kleedkamer deur kan plakken. Nou, we zul len die journalist eens even la ten zien dat hij ongelijk heeft. Zo moet dat dan werken. Maar het is de bedoeling dat de trainers dat doen, Rocky Pitti, linksbuiten van w Noordwijk! Rocky dacht: op scherp zetten, dat kan ik ook. Hij knipte een stukje uit de krant van een van de voetbalkenners van onze sportredactie. Die had ge schreven dat Noordwijk niet tot de topploegen zou beho ren in de hoofdklasse A. Rocky plakte het verslag voor de wed strijd Ajax amateurs - Noord wijk op in de kleedkamer. Nou, dat heeft gewerkt... Zel den werd een ploeg zo inspira tieloos naar een nederlaag ge- Ter Leede, eerder dit seizoen. Rocky Pitti mist een kans tegen Archieffoto: Hielco Kuipers speeld als Noordwijk afgelo pen zaterdag. Zelden werd het gelijk van een verslaggever zo overtuigend bewezen. Hier volgt dus een nieuwe po ging om de boel scherp te krij gen:) Komend weekeinde gaat FC Lisse dat nog eens doen. De Lissenaren zullen aantonen dat w Noordwijk niet meer is dan een modale middenmo ter, die loopt te miepen als ze een keertje op kunstgras moe ten spelen in plaats van als ke rels de mouwen op te stropen. Wat wil je ook met dertigers in de voorhoede als Van Dam en Pitti die nooit een doelpunt maken en met spelers die vooral op dreef waren bij hun vorige club. FC Lisse wint dus van Noordwijk, daar willen wij van 'Balletje met' wel een paar kratjes op zetten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21