'Typisch' beelden van mooi Zuid-Holland Youssou N'Dour: ambassadeur van hoop KUNST CULTUUR Bijbelvertaling is een 'brug van perkament' Dingen dii je liever ni( wilt horen Keith Richard! in film als pirl Last-minute voor concert en theater Toneelgroep Al Dente speelt 'Alkestis' John Yoko. Foto: AP Hilton exposeert John Lennon Rotterdam - Van de tekeningen die de in 198Ö vermoorde ex- Beade John Lennon maakte, heeft zijn weduwe Yoko Ono prints gemaakt die tussen 12 en 14 november te zien zijn in het Hilton Hotel in Rotterdam. De expositie is een herdenking van de Bed-In for Peace die het le gendarische echtpaar in 1969 in Hilton Amsterdam hield. Yoko Ono produceert al vanaf 1986 prints van die schetsen en teke ningen, waarvan ze sommige heeft ingekleurd. Veel van de prints, die in oplagen van drie honderd stuks zijn verschenen, zijn te koop. Valkhof krijgt collectie Toorop nijmegen - Museum Het Valk hof in Nijmegen is in het bezit gekomen van een forse collectie tekeningen van Jan Toorop. Het museum sloot onlangs een per manente bruikleenovereen komst met de Nederlandse Pro vincie der Jezuïeten en het Ar chief Kunstdepot, dat onderge bracht is in het Nijmeegse Berchmanianum. Museum Het Valkhof bezit hiermee een van de grootste collecties portrette keningen van de hand van Jan Toorop, de schilder die een tijd lang woonde en werkte in Kat wijk. De portretten zijn tot en met 20 februari 2005 te zien in het Prentenkabinet van Muse um Het Valkhof. Dunya failliet, festival blijft Rotterdam - De stichting Dunya, organisator van het jaarlijkse festival in Rotterdam, is failliet verklaard. Hoe het ver der gaat met het festival, is niet bekend. De gemeente Rotter dam wil het evenement voor de stad behouden. Het Dunya fes tival in het park bij de Euromast staat bekend als het 'oudste en grootste wereldculturenfestival' van Nederland en trekt jaarlijks meer dan 250.000 bezoekers. Dunya verkeerde al enige tijd in financiële problemen. Het te kort bedroeg dit jaar ongeveer twee ton. Heimat-kroniek in Filmmuseum amsterdam - Het Filmmuseum in Amsterdam staat in de maand november in het teken van een omvangrijke Duitse tri logie. De drie Heimat-kronie ken - met in totaal dertig afleve ringen - van de Duitse cineast Edgar Reitz geven een beeld van de Duitse geschiedenis in de vorige eeuw aan de hand van het leven van Maria Simon en haar zoon Hermann. De eer ste twee afleveringen zijn maandag te zien, de laatste op 17 november, afwisselend in de locaties Vondelpark en Cinera ma. Reitz besloot na het zien van de Amerikaanse serie Holo caust in 1978 uit ergernis over de in zijn ogen onwaarachtig heid van de serie een lang ge koesterd plan uit te voeren: een film maken over zijn geboorte streek Hunsrück. De Katteribrug bij Nieuwveen. Foto: Arno Klos muziek recensie Susanne Lammers Concert: Janis Ian: Billie's Bones T< Gehoord: 27/10, Stadsgehoorzaal, li Nog te horen: 28/10, Stadstheati Zoetermeer. Op het podium staat eenzaa uitgelicht eén klein vrouwtjf met een gitaar, die haast te groot voor haar lijkt. De sho het niet, waarmee ze de afg: den zaal inpakt, en ze heeft woon haar daagse kloffie aa Maar zo intens en meeslepe zijn maar weinig concerten, nis Ian lijkt bijna schaamtel: integer en is, na al die jaren, die avonden, nog steeds ins om haar liedjes zo oprecht 1 het hart te zingen alsof ze gi ren bedacht zijn. Nu zijn het bepaald niet de minste liedjes - de melodiet laten zich moeiteloos in ver schillende stijlen hullen, al houdt ze het deze avond sin en dicht bij de folky wortels Maar het zijn vooral de teks die de liedjes een ongehoori kracht geven. Eigenlijk zingt over dingen die je liever nie wilt horen, de minder pretti kanten van het leven, maar kiest haar woorden zo zorgv dig, zo onderkoeld en poëti een beetje cynisch maar to: ook melancholiek, dat bijna liedje raak is. Het meest schokkende is n: H wel, dat ze die gave door de ren heen heeft weten te bev ren. Haar oude hits klinken e steeds zuiver en oprecht en doen niet onder voor receni werk. 'You have a lovely wil j schreeuwt ze haar ex dappi toe, maar, oei, wat doet dat j pijn. Van sleetsheid geen spoor, onstilbare verlangen in 'Bel (l ween the lines' brengt ze bi r klassiek, in een gedragen te q met kleine versnellingen; 'S h lijkt in zijn simpelheid een j unieke persoonlijke bekent )j het toch wel een beetje Cali ro-achtige 'Seventeen' blijft S| zijn wrangheid een meestei werkje. En hoe mooi een li: als 'If I could only hear my ther sing again' - op een tei gevonden tekst van Woody thrie - 00k is, er gaat niets 11 ven Janis Ian die het over v broken relaties heeft. Darn 0 len de rafeltjes die haar stei b inmiddels toch wel vertoon 0 helemaal op hun plek. Zacl zingend dwingt ze concent 1 af, nu en dan markeert zet ji regel met expressieve uitha ie en betekenisvolle snibbighlb - en het lied staat. den haag/gpd - RockleSg Keith Richards beleeft voE jaar zijn debuut als acteurF tweede Pirates of the Caij an-film. De gitarist van da ling Stones speelt daarin der van piraat Johnny DepB opnamen voor deze cinefl grafische spin-off van em tractie uit de Disney-piB ken beginnen in februari. Depp vertolkte in de eed rates-film de rol van zee Jack, Sparrow, en kreeg voor een Oscar-nomi IE Destijds verklaarde hij d; e de door het leven getelri Stones-gitarist voor ogenrt als hij in de huid van Sp ei kroop. door Theo de With leiden/alphen aan den rijn - Wat is typisch Zuid-Hollands? Een lastige vraag, want deze provincie is een samenraapsel van oude steden en groeiker nen, strand en polders, zee en veenriviertjes. Fotoclubs zijn de afgelopen weken op zoek ge gaan naar de identiteit van Zuid-Holland. De Leidse foto grafen vonden een aankno pingspunt in Rembrandt en de Alphense collega's in bruggen. Acht fotoclubs hebben meege werkt aan het project 'Typisch Zuid-Holland' van het Kunstge bouw, de stichting voor kunst en cultuur in deze provincie. Ze kregen daarbij begeleiding van een professioneel fotograaf en een tekstschrijver. De opdracht was om een serie van tien foto's te maken die een actueel on derwerp in beeld brengen en toch een band met het verleden hebben. De acht series bij el kaar moeten duidelijk maken wat typerend is voor Zuid-Hol land. Het Kunstgebouw haakt hier mee aan bij de Week van de Ge schiedenis, die van 30 oktober tot en met 7 november voor het eerst wordt gehouden. Leden van de Alphense fotoclub Alp- hoto hebben zich op bruggen gestort. „De meeste Alphenaren zijn import. Ze hebben niet van oudsher een binding met deze streek", verklaart Herman de Kruyff deze keuze. „Maar water en bruggen zijn typisch voor Zuid-Holland en spreken tot ie ders verbeelding." De Alphense amateurfotogra fen zijn over de provincie uitge waaierd om bruggen vast te leg gen. In de serie is de ontwikke ling te zien van een klein brug getje over een sloot tot de ma jestueuze Erasmusbrug in Rot terdam. Zelf heeft De Kruyff een foto gemaakt van de Rem- brandtbrug in Leiden. „Dat bruggetje is natuurlijk niet echt oud, maar nagemaakt oud. Omdat het vlak bij de geboorte plek van Rembrandt is, heeft het voor mij toch historische waarde." De Alphenaar had voor de gele genheid bijna beter kunnen aanhaken bij de Leidse Ama teurfotografen Vereniging (LAV) Leden van deze club hebben zich laten inspireren door hun beroemde stadgenoot Rem brandt van Rijn. Net als hij heb ben ze geprobeerd het con- trastspel van licht en donker vast te leggen. De schilder Rem brandt deed dat met verf op doek. De hedendaagse fotogra fen konden schilderen met digi tale technieken. De Leidse fotografen hebben in de stad gezocht naar plekken waar licht en donker met elkaar de strijd aanbinden. Bijvoor beeld door het interieur van een oud pakhuis vast te leggen, waarbij door de buitendeur licht naar binnen glipt. Het kan ook gezien worden als een con frontatie tussen verleden (bin nen) en heden (buiten). Andere leden van LAV hebben het zon dagse kerkbezoek, grootmoe ders holjeswoning of het meel van de molenaar gefotogra feerd. Typisch Zuid-Holland' - 29 oktober t/m 18 november, provinciehuis, Den Haag. De expositie is begin volgend jaar in Alphen aan den Rijn te zien. Met Leiden wordt nog gespro ken over een tijd en een plaats. Amsterdam - Amsterdam krijgt mogelijk met in gang van maart volgend jaar een last-minute tic ketshop voor kaartjes voor theatervoorstellingen en concerten. Dat is voor het eerst in Nederland. Zoals de plannen nu liggen, zijn de resterende kaartjes voor dezelfde avond vanaf 12.00 uur be schikbaar voor de helft van de prijs. Het gaat om een selectie uit het totale aanbod, die dagelijks wisselt. Dat heeft Benieri van Berkel van het Holland Fes tival bevestigd. Ze kwam op het idee samen met Menno Tummers van De IJsbreker en Frank van der Schaar van Gastprogrammering Het Muziek theater, maar inmiddels zouden alle theaters en gezelschappen zich erachter hebben geschaard. Een winkeltje waar je voor dezelfde avond kaart jes voor een gereduceerde prijs kunt kopen, is in grote metropolen als Londen en New York al ja ren een begrip. Het is de bedoeling dat het in Amsterdam een proef van drie jaar wordt. Be langstellenden kunnen via telefoon en internet kijken wat er nog beschikbaar is, maar moeten net als in New York en Londen in de rij om kaart jes te bemachtigen. Het Uitburo van Amsterdam zal gedurende die eerste periode de faciliteiten aanbieden. leiden - Toneelgroep Al Dente speelt vanaf mor genavond in Theater De Ware Liefde het toneel stuk 'Alkestis' van Euripides. Deze schrijver staat te boek als de 'meest menselijke' onder de Griek se tragediedichters. Regisseur Jos Nijhof van Al Dente herschreef de tekst. 'Alkestis' is een minder bekende tekst van Euripi des, die in de. vijfde eeuw voor Christus leefde. Centrale figuur in het verhaal is Admetos, koning van Ferai. Hij accepteert het offer van zijn vrouw Alkestis die bereid blijkt haar leven te geven om daarmee dat van haar man veilig te stellen. Wan neer de halfgod Herakles op visite komt, raakt Admetos verscheurd tussen het verdriet om de vrijwillige dood van zijn vrouw en zijn verplich tingen als gastheer. Zodra Herakles de reden van Admetos' droefheid begrijpt, besluit hij Alkestis te redden. Al Dente speelt het stuk behalve morgen ook op zaterdag en op 5, 6, 10, 11, 12 en 13 november. De aanvang van de voorstellingen is steeds om 20.30 uur. Reserveren is mogelijk via de website van Al Dente (www.aldente.nl) of via 06- 10614663. De Ware Liefde is gevestigd aan de Kagerstraat 1 in Leiden. Door een open deur glipt het licht naar binnen in een Leids pakhuis. Foto: Cor Slegtenhorst den haag/gpd - „Wij bouwen aan een perkamenten brug waarover de Messias kan komen. Zo typeerde rabbijn Awraham Soetendorp bij het verschijnen van een nieuwe interconfessionele bijbelvertaling, de ver taalwerkzaamheden. De rabbijn, leidsman van de libe rale joodse gemeente in Den Haag, sprak de hoop uit dat deze gezamenlijke arbeid tot een beter begrip van eikaars geloof, en uiteindelijk tot een betere samenle ving zal leiden. Hij betrok ook de islam in zijn preek. Het 'perkament' in de beeldspraak van de rabbi heeft betrekking op de oude geschriftsdrager waarop de joodse, christelijke en islamitische boeken zijn ge schreven. De rabbijn sprak zijn woorden bij de ope- ning van de tentoonstelling 'Het woord is boek gewor den', waarin Museum Meermanno een grote verschei denheid aan bijbeluitgaven door de eeuwen heen toont. Soetendorp benadrukte dat de nieuwe bijbelvertaling het begin is van samenwerking tussen joden en chris tenen. Hij noemde het Nieuwe Testament, dat in het joodse geloof wordt verworpen maar nu ook opnieuw is vertaald, in navolging van de joodse filosoof en theo loog Maitin Buber 'een troostrijk geschrift van mijn grote joodse broeder', Jezus. Ook haalde de voorganger voorbeelden aan uit de ko ran, waaruit blijkt dat joden en christenen ervan kun nen leren ten behoeve van hun eigen vertalingen. Hij wees erop dat het begrip 'jihad' niet letterlijk heilige oorlog betekent, maar 'de overwinning van het positie ve op het negatieve'. Ook riep hij Palestijen en joodse Israëliërs, met een verwijzing naar de actuele situatie rond de Gazastrook, op vreedzaam land te delen. 'Het Woord is Boek geworden' - t/m 23 januari, Mu seum Meermanno, Prinsessengracht 30, Den Haag. Openingstijden: di t/m vr 11-17 uur, za/zon 12-17 uur. Zondag 7 november zal Nicolaas Matsier, een van de vertalers, spreken in de Paschaliskerk, Goed- lijfstraat 5 in Den Haag. Aanvang 12.00 uur. Nicolaas Matsier. Foto: GPD Afrikaanse zanger ontvangt Unesco-muziekprijs 2004 door Rob Cobben aken - Youssou N'Dour krijgt vanavond in Aken de Unesco- muziekprijs 2004 uitgereikt. Het is de zoveelste onderscheiding voor Afrika's succesvolste zan ger. Momenteel is hij op tournee met het Fathy Salama Orchestra uit Caïro. Volgende week staat hij in het Concertgebouw in Am sterdam. Bewierookt en gelauwerd, we derom de hemel ingeprezen, nu vanwege zijn nieuwe album Egypt, en vanavond bekroond met de Unesco-muziekprijs 2004. Menig artiest zou van zo'n succesverhaal naast z'n schoenen gaan lopen. Zo niet Youssou N'Dour, uitvinder van de swingende m'balax die tra ditionele West-Afrikaanse rit mes koppelt aan moderne stadsmuziek. De 45-jarige zanger uit Senegal reageert nuchter op de zoveel ste prijs waarvoor hij een plekje moet zoeken in de trofeeënkast. „Ik zie het als een bevestiging dat ik op de goede weg zit en als een aanmoediging dat ik moet doorgaan", zegt hij en voegt eraan toe dat hij deze on derscheiding opdraagt aan zijn moeder en grootmoeder. „Zij zijn griots, verhalenvertellers, aan wie ik veel te danken heb. In feite hebben zij mij het vak geleerd." N'Dour krijgt de Unesco-prijs niet alleen voor zijn muzikale oeuvre, maar ook voor zijn maatschappelijke inzet en be trokkenheid. Als ambassadeur van Unicef, Amnesty Interna tional en de Wereld Voedsel Or ganisatie zet de muzikant uit Dakar zich al jaren in voor een betere wereld. „Ik zie het als mijn taak om die organisaties te steunen. Dat is uitstekend te combineren met mijn muzikale carrière. Via mijn liedjes kan ik problemen bespreekbaar ma ken, mensen aan het denken zetten. En interviews met de media bieden de mogelijkheid mijn boodschap van hoop en tolerantie uit te dragen." In Senegal zet Youssou N'Dour Youssou N'Dour op het podium: „Ik wil van godsdienst weer een feest maken. Als mijn cd daarbij helpt is het meegenomen." Foto: GPD zich in voor nieuw talent. In zijn Xippi-studio biedt hij hen de mogelijkheid om cassettes en cd's op te nemen op een ei gen muzieklabel. Daarnaast heeft hij computercursussen opgezet om jongeren ver trouwd te maken met het inter net - 'kennis maakt macht' - en investeert hij in de infrastruc tuur van zijn vaderland. „Ik ver dien genoeg om een deel af te staan aan de ontwikkeling van mijn land. Ik ben gelukkiger met een extra baan die ik kan creëren voor iemand dan met een nummer-1-hit. Al zofgt dat laatste er wel voor dat ik banen kan scheppen of kan investe ren." N'Dour toert momenteel door Europa met het Fathy Salama Orchestra uit Caïro. Met dat or kest nam hij zijn nieuwste cd Egypt op, waarmee hij de posi tieve kanten van de islam wil belichten. De islam is een reli gie die openstaat voor toenade ring en uitwisseling van ideeën, zegt hij. „Ik heb lang getwijfeld of ik deze cd wel wilde uitbren gen. Het hele project was aan vankelijk bedoeld als een eerbe toon aan mijn vader, die een grote fan was van de Egyptische zangeres Oum Kalsoum. Maar toen Bush Irak binnenviel, kreeg het allemaal een andere dimensie en wilde ik er een sterk statement van maken. Ik heb nu een brug gebouwd tus sen Dakar en Caïro. Maar het moet ook mogelijk zijn om an dere bruggen tussen landen of steden te bouwen." Volgens N'Dour, een fervente aanhanger van het soefisme, zorgt onwetendheid voor de grootste misverstanden die uit eindelijk kunnen leiden tot blinde haat. „Een kleine groep zonder normbesef haalt het nieuws en vormt het totaal beeld van een in wezen zeer vredelievende religie. Ik wil van godsdienst weer een feest ma ken. Als Egypt erin slaagt een juister beeld van de islam te ge ven, is mijn doel geslaagd." Op het podium voelt hij mo- Concert Youssou N'Dour - vrijdag 5 november in het Am sterdamse Concertgebouw. Met het Fathy Salama Orches tra. Aanvang: 20.15 uur. menteel een diepere beleving van zijn muziek, vertelt hij. „De meeste mensen kennen me als iemand die een flinke dosis stu wende ritmes loslaat, maar ik wil ook een andere kant van mezelf laten zien. Ik heb het ge voel dat ik deze spirituele num mers intenser kan beleven. Het positieve beeld van wat er zich op het podium afspeelt, kan een voorbeeld zijn voor het pu bliek in de zaal." Plannen voor de toekomst heeft de charismatische zanger, die twee jaar geleden ook al de Prins Clausprijs ontving, volop. Hij droomt van vrede en een heid in Afrika en wil om dat te bereiken een vredestournee or ganiseren met optredens, con ferenties en ontmoetingen met diverse leiders. Meer concreet zijn de concerten die hij in 2005 met zijn band Super Etoile gaat geven in tal van Afrikaanse lan den. N'Dour: „Die tournee zal in het teken staan van de strijd tegen malaria. Deze ziekte doodt nog altijd veel te veel mensen en moet uitgeroeid worden. Ik hoop dat ik daar mijn steentje aan kan bijdra gen." N'Dour houdt van verhalen en van verha len vertellen. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16