Weinig controversi in bijbanen LEIDEN REGIO De oudste bezorger van het Leidsch Dagblad is 90 Leiden mikt op Chinese bedrijven Directeur en gynaecologe voelen zich niet schuldig Negen maanden cel wegens mishandelin Strandhuisjes in Katwijk: ordelijk en bescheiden Solidair met metaalstaking Minder klachten over gemeente leiden - De gemeente Leiden heeft 36 klachten ontvangen over het jaar 2003, een daling van 32 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. De helft van de ldachten ging over de werkwijze van de afdeling soci ale zaken en bijna éénderde van de klachten betrof de beje gening door medewerkers van de gemeente. Een derde van de klachten werd geheel of gedeel telijk gegrond verklaard. In to taal bood de gemeente acht keer haar excuses aan. 'LSRG kan naar DIOK' leiden - De rugbyers van het Leidsch Studenten Rugby Ge zelschap kunnen met ingang van volgend seizoen terecht bij DIOK. Dat zegt D66-wethouder Ruud Hessing (sportzaken) naar aanleiding van de verkoop van het LSRG-veld 'Palenpadje' in de Leeuwenhoek bij het uni versitair sportcentrum. Volgens Hessing heeft de Universiteit Leiden, eigenaar van de grond, de gemeente gevraagd een op lossing te zoeken voor LSRG. DIOK staat niet onwelwillend tegen de komst van LSRG naar de Smaragdlaan, maar sluit een fusie tussen beide verenigingen uit. LSRG, dat ook niet wil fuse ren, heeft bedenktijd gevraagd over een mogelijke verhuizing naar De Morsch. katwijk - De dertig strandhuis jes die volgend zomerseizoen in Katwijk worden verhuurd, mo gen het aanzicht van het strand niet verrommelen. De gemeen te presenteert daarom een reeks voorwaarden. De huisjes moeten ordelijk naast elkaar staan, met voldoende afstand tot de duinen en ze mogen maximaal 3,50 meter breed en 4,50 meter hoog zijn. De gemeente wil dat er een or delijk beeld ontstaat. Strandex- ploitanten die de huisjes willen neerzetten, kunnen binnen de voorwaarden en met toestem ming van de welstandscommis sie zelf een draai geven aan de afmeting en de architectuur. Op die manier kunnen ze zich onderscheiden, zonder dat het een warboel van zeer verschil lende huisjes wordt, denken burgemeester en wethouders. Om te voorkomen dat er een 'muur' van strandhuisjes wordt neergezet, moet er steeds drie meter afstand zitten tussen de objecten. De duinen blijven dan ook goed zichtbaar. De huisjes moeten in een rechte lijn loodrecht op de kust staan en parallel aan de strandtenten. De gemeente wil geen platte daken, maar schuine hellingen van 25 tot 45 graden, in over eenstemming met de strandpa viljoens. De gemeente gaat voorlopig uit van vijf huisjes per strandex- ploitant, met een totaal van dertig stuks. Maar als onderne mers op geschikte plekken méér huisjes willen neerzetten, wil het college naar dat verzoek nog wel eens kijken. donderdag 28 OKTOBER 200 leiden - De gemeente Leiden probeert Chinese biotechbe- drijven naar de stad te lokken. Omgekeerd moet een aantal Leidse bedrijven uit die sector uitbreiden naar China. Het ambitieuze plan maakt deel uit van het South-Holland- Shanghai-Pudong Co-Innova tion Program, een project waar bij de Chinese stad Shanghai en een aantal Zuid-Hollandse uni versiteitssteden samenwerken. „Startende biotechbedrijven uit China kunnen een plaats krij- gen in het Bio Science Park", zegt wethouder Geertsema. „Daarvoor hebben we ruimte gereserveerd in het Academisch Bedrijven Centrum. De kosten voor de huisvesting komen voor rekening van de gemeente: zo'n 100.000 euro per jaar. In China wordt op soortgelijke wijze ruimte vrijgehouden voor Zuid-Hollandse en dus ook Leidse bedrijven." Op 1 november ondertekent de Provincie Zuid-Holland een convenant met de Chinezen waarin deze samenwerking wordt vastgelegd. „Maar dat houdt niet automatisch in dat Chinese bedrijven voor Leiden kiezen", zegt Geertsema. „Wij hebben laten weten dat we graag Chinese bedrijven in Lei den huisvesten. En volgens mij hebben we ook wel wat te bie den. Het Bio Science Park staat goed aangeschreven en boven dien heeft Leiden een universi teit met een goede Chinese fa culteit." Niet alleen Leiden probeert Chinese bedrijven te trekken, ook andere steden en gebieden in Zuid-Holland, zoals Delft en het Westland, mengen zich in de strijd. Toch verwacht Geert sema dat in elk geval een paar bedrijven uit China voor Leiden kiezen. „Voor een Chinees be drijf gericht op kasbouw, zal het Westland interessanter zijn. Maar voor biotechbedrijven hebben wij de beste papieren." Volgens Geertsema hebben in middels al een paar Leidse be drijven interesse getoond voor het project in China. „Maar welke dat zijn, hou ik nog even voor me." leiden - 'Metaal in actie' en 'Nederland verdient beter*. De teksten op de spandoeken aan de gevel van de studentenflat aan de Klikspaanweg zijn niet te missen. De span doeken zijn opgehangen door werknemers van het bedrijf Betuwe Montage die mo menteel de raamprofielen van de appartementen vervangen. „Eigenlijk werken wij in de metaalsector en zouden we dus moeten staken", aldus een van hen. „Maar omdat leiden - De directeur patiëntenzorg en een gynaecologe van het Leidse Diaco- nessenhuis zijn in beroep gegaan tegen de officiële waarschuwing die zij kregen vanwege de dood van een pasgeboren baby, zeven jaar geleden. Beiden zijn het oneens met het oordeel van het Regio naal Tuchtcollege. Volgens de advocaten van het duo is er wel iets fout gegaan, maar is daar niet direct een schuldige voor aan te wijzen, zo betoogden zij voor het Centraal Tuchtcollege. „Er is iets vreselijks met het kind en daardoor met de ouders gebeurd. Mijn cliënt heeft zich dat aangetrokken. Maar dat wil niet zeggen dat het haar in tucht rechtelijke zin te verwijten is", betoogde de Rotterdamse advocaat J. Loorbach namens de gynaecologe. De gebruikelij ke beleidsregels zijn volgens de beide raadsmannen gevolgd. De bezetting was die nacht minimaal, maar dat zou hen niet kunnen worden aangerekend. De zwangere vrouw was bijna zeven jaar geleden aan het einde van de ochtend in het ziekenhuis opgenomen omdat haar vliezen waren gebroken voordat zij vol ledige ontsluiting had. Om half negen 's avonds was het kind nog niet geboren. De gynaecologe ging naar huis en liet de zorg over aan een assistent. Om half een 's nachts kwam de baby via een spoed- bevalling ter wereld. Zij had ernstig zuurstoftekort gehad en werd overge bracht naar het LUMC, waar ze over leed. Of hij de oudste krantenloper van Nederland is, weet Gerar- dus Jacobus Smit niet. Feit is wel dat de vandaag 90 gewor den Leidenaar de oudste be zorger van het Leidsch Dagblad is. „Ik wil niet de hele dag in mijn stoel zitten." Smit, geboren Voorschotenaar maar nu woonachtig in De Ro bijn, wilde eigenlijk boer wor den. Hij was in zijn jonge jaren arbeider bij boer Van Swieten in Stompwijk en overwoog naar Canada te emigreren om daar een eigen 'farm' te begin nen. Toen dat niet lukte, werk te hij in een wasserij, verkocht verzekeringen en maakte ben zinepompen bij Tokheim aan de Lammenschansweg. Maar toen hij na zijn pensioen het thuis zitten zat was, besloot hij een krantenwijk te nemen. „Eigenlijk wilde ik toen bij Duinrell in Wassenaar werken, maar dat bleek een beetje moeilijk op mijn leeftijd, ik was toen al dik in de tachtig. Via, via kwam ik in mei 2001, bij het Leidsch Dagblad terecht en ik doe het werk nog steeds met De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - S3 56 424 veel plezier. Het is beter dan de hele dag maar thuis te zitten." Zes keer in de week bezorgt Smit 123 kranten in delen van de Lage Mors en het naastgele gen De Boekhorst. „Je hoort ouderen tegenwoordig vaak klagen dat ze niet kunnen rondkomen. Ik heb daar geen last van ook al heb ik het niet breed. Ik ben een zuinig mens. Het geld dat ik verdien, gaat in de algemene pot zullen we maar zeggen. Het is een spaar centje. Naast het Leidsch Dag blad loop ik ook nog een keer in de week reclamefolders. Maar dat is niet voor het geld, hoor. Dat is om iets om han den te hebben." Smit maakte dit jaar dus ook de omschakeling van middag- naar ochtendkrant mee. „Ik heb nooit problemen gehad met vroeg opstaan. Elke och tend gaat om half vijf de wek ker af Dan doe ik het een uur tje rustig aan en om half zes haal ik op de fiets mijn kranten op. 's Avonds ben ik niet ge wend om op tijd naar bed te gaan. De laatste tijd merk ik wel dat ik soms slaap te kort kom maar dan dommel ik 's middags een uurtje. Ik ben nog steeds gezond van lijf en leden al voel ik nu 's ochtends als het kouder wordt mijn knieën weL Aan de andere kant ging ik vroeger ook op de fiets van huis naar huis om verzekerin gen te verkopen en toen kon het ook al koud zijn. Kun je je dat nog voorstellen? Verzeke- Krantenbezorger Gerard Smit (90): „Ik heb er nog steeds lol in. Er is niemand die mij dwingt dit te doen. Alles is beter dan thuis zitten." Foto Henk Bouwman ringen verkopen op de fiets. Daar heb je nu een dure auto voor nodig anders kopen de mensen niks meer. Eén ding heeft Smit nog nooit gedaan, aan het einde van het jaar aangebeld met het kaartje waarop de bezorger van het Leidsch Dagblad de abonnee prettige feestdagen wenst. „Ik gooi de kaartjes wel in de brie venbus, maar ik heb nooit mijn hand opgehouden. Dat staat me tegen. Ik heb een hekel aan bedelen." Joost Mostert, van de uitdeel- post van het Leidsch Dagblad in de Mors, is zeer tevreden over zijn oudste bezorger die hij opa noemt. „Het is wel eens gebeurd dat opa een krant over had aan het einde van zijn wijk. Toen is hij alle adressen op nieuw af gegaan om te kijken waar geen krant was bezorgd. En als er iemand ziek is, is opa nooit te beroerd om 's och tends een tweede wijk te rij den." Opa zelf vindt het de ge woonste zaak van de wereld dat hij nog actief is. „Ik heb er nog steeds lol in. Er is niemand die mij dwingt dit te doen. Alles is beter dan thuis zitten." Eric-Jan Berendsen we veel op bouwplaatsen werken, staken we alleen als de bouw plat gaat. Maar we zijn wel degelijk solidair met onze collega's in de metaalfabrieken die het werk hebben neergelegd. We hebben de spandoeken bewust opgehangen omdat we langs de druk ke Churchilllaan bezig zijn, zodat iedereen kan zien dat ook wij het niet eens zijn met de kabinetsplannen voor vut, prepensioen en langer werken." Foto Hielco Kuipers De ouders zijn van mening dat het Dia- conessenhuis geen goede zorg heeft ver leend. Zij denken dat er adequater was gereageerd op de complicaties als er meer personeel was geweest. Daarvoor houden zij de directeur patiëntenzorg en de gynaecologe verantwoordelijk. Voor het Regionaal Tuchtcollege in Den Haag was dat reden voor een officiële waarschuwing. De uitspraak in hoger beroep van het Centraal Tuchtcollege wordt over enkele maanden verwacht. door Robbert Minkhorst leiden - De lijst van bijbanen van raadsleden en wethouders in Lei den levert weinig opvallends op. Op het oog bekleden de Leidse stadsbestuurders geen contro versiële nevenfuncties. Van gro te financiële belangen, zoals bij de band tussen de Pieterskerk en de burgemeester, is bij het werk van raadsleden geen sprake. De griffie van de gemeenteraad en het college van burgemees ter en wethouder hebben de lijst met nevenfuncties open baar gemaakt. Dat gebeurde na een verzoek van deze krant en de PvdA-fractie. Aanleiding was de ophef die is ontstaan rond om het voorzitterschap van burgemeester Henri Lenferink van de Stichting Pieterskerk, die feitelijk voor vier miljoen euro bij de gemeente in het krijt staat. Als er geen extra subsidie van het rijk komt voor de res tauratie van het (nationaal) mo nument, draait de gemeente op voor het tekort. Belangenverstrengeling, riep de WD, die wil dat Lenferink zijn voorzittershamer van het be stuur van de Pieterskerk neer legt. De coalitiepartij vindt de verschillende rollen van Lenfe rink niet zuiver. De zes wethouders in Leiden bekleden vooral nevenfuncties die gerelateerd zijn aan hun da gelijkse baan. Zo zitten zij in al lerlei besturen, organen en stuurgroepen die met hun por tefeuille te maken hebben. Een uitzondering is Ruud Hes sing. De verschillende belangen die hij moet dienen, zouden in de praktijk wel eens kunnen Zo zit het Veelomvattende richtlijnen voor wat wel en niet past aan nevenfuncties voor raadsle den, burgemeester en wet houders, zijn er niet. In elk ge val is er de wettelijke plicht om deze bijbanen te registre ren en openbaar te maken. „Maar het is de eigen verant woordelijkheid van raadsle den wat ze opvoeren", zegt de griffier van de gemeenteraad, Noor van der Vlist. Veel haast om deze verplich ting na te komen, had de ge meente niet. Wie deel uit maakt van het openbaar be stuur, moet zijn onafhanke lijkheid beschermen. Deze voor de hand liggende voor waarde is de leidraad voor raadsleden en wethouders bij werk dat ze doen of aanne men. Voordat iemand lid mag wor den van de gemeenteraad, worden zijn of haar zogeheten geloofsbrieven onderzocht. Dat houdt in dat bekend is wat voor werk deze persoon doet en dat hij of zij verklaart zich niet te laten omkopen, en dat het aspirant-raadslid niet chantabel is. In het verleden hebben func ties van raadsleden buiten het politieke vlak wel opschud ding veroorzaakt. Opvallend genoeg betrof het de afgelo pen jaren juist PvdA'ers. Die partij heeft het opgenomen voor burgemeester (en partij genoot) Lenferink. Liesbeth Hesselink stond bij haar kandidaatstelling nog op de loonlijst van de gemeente en werkte in het onderwijs. botsen, valt uit de lijst maken. Zijn bijbanen ki daarom voor de gemeent minder voor de hand lij blijken. Hessing is weth van cultuur, maar tegelij schermheer van het kunstkoor Leiden eo, ni Lenferink bestuurslid bij d terskerk en voorzitter v; Streekmuziekschool. Bij de nevenfuncties van leden bleek die van WD'e rijke van Dobben de Bn omstreden. Van Dobbe Bruijn is voorzitter van universiteit K O, die me deeltelijk financiële) probl kampt en voor subsidie kelijk is van de gemeente fractiegenoot Arend-Jan ster, de aanstichter van e hef rond Lenferink, blij! zonder actief op het gebie cultuur. Sleijster is zelf ge houder en zet zich via ve lende stichtingen in voo tuurbehoud in Nederland PvdA'er Daan Iken is be der bij het werkhotel voo geren die problemen heb hadden. Het werkhotel steun van de gemeen stand gekomen. Zijn fra( noot Jamal Tchiche is bes lid bij Leiden, Stad van VI lingen. Hilde Jansen (ook zet zich in voor de stede met Buffalo City en is coö tor van het comité Leiden^ Uitzetting. De raadsleden Anton DrJ (Groenlinks) en Wim (CDA) zijn in zekere ziï verbonden aan de Piete Ze zijn bestuurders bij d vormde Gemeente in die eigenaar is van de waarop de kerk staat. Charlotte Driessen was dj 1 teur van B4Kids, dat toen de Centrale Organisatie K deropvang Leiden (COKI heette. Daan Iken en Hik a Jansen hebben hun funct F respectievelijk als directe van zorgcentrum De Rob en coördinator van het V< huis, dat een onderdeel is de LWO, nog voor hun as I den onder druk van de p top neergelegd, juist om cussie erover te voorkom Huidig fractieleider Conr Broeyer legde uit eigen b ging haar voorzittersfunc bij het LVC neer. Wethouders in Leiden bli wel eens uit hoofde van If functie voorzitter bij een nisatie die onderdeel is v gemeente, een nauwe (si diejrelatie met de gemee heeft, of het product is v; een gemeenschappelijke ling. Dat is een regeling t gemeenten, zoals de gen schappelijke vuilverwerk of de nieuwe regio Hollai Rijnland. Belangen kunn soms botsen. Vaak zijn d situaties jaren ongemoei laten. Een voorbeeld is h voorzitterschap van Run Hessing bij de Streekmuj'c school. Waarschijnlijk m de raad een uitspraak do deze nevenfunctie inden wel gepast is. Een discus over alle bijbanen was o< toegezegd. InAmsterdan hebben de wethouders a sproken dat zij geen ftine accepteren bij organisati financiële banden onder den met de gemeente. den haag/leiden - Een 32-jarige man uit Leiden die op het trein station een voorbijganger een gebroken tand sloeg, is gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Er was een jaar celstraf tegen de man geëist. Op 27 mei mishandelde de man een toevallige passant op trein station. Het slachtoffer had net een paar blikjes bier gekocht en de man wilde per se één van de blikjes hebben. Toen de voor bijganger weigerde een biertje af te staan, ging de man door het lint. Hij probeerde de tas af te pakken. Tijdens de duw- en trekpartij die ontstond, haalde de man flink uit en sloeg de tand van het slachtoffer kapot. Een kleine maand later was het weer raak, toen de verdachte op 23 juni in de kroeg naar een voetbalwedstrijd zat te kijken. De café-eigenaar wilde verdachte iets bestelde dat weigerde hij. Toen naar hem daarop de dei schoot de verdachte slof. <n 11 CORRECTS De voorlichtingsavondei de Rijnzicht Oogkliniek i Oegstgeest zijn gratis, er niet 100 euro, zoals woe stond vermeld in de rub Navraag. Het vooronderf" kost 100 euro. >e Het lijstje dat gisteren in11' krant stond met de mees leende boeken van de Lc dorpse bibliotheek is ni<rc seerd op gegevens van die ste drie jaar, maar op die^ dit jaar. 01

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14