Voorlopig geen parkeerenquête LEIDE Antiek Steekpartij na ruzie over een cokedeal Waarom staat de brug open in de spits? Zware mishandeling met kapot bierglas in Leids café Eis twee jaar cel voor poging verkrachting Politiek trekt belofte aan Tuinstad in Poppen op de Garenmarkt Dé Beurs voor Kunst Belager na vier dagen gepakt R1 'Kritiek op ijbelvertaling kleinzielig' tsster door 0 aangereden - Een 21-jarige fietsster egstgeest is dinsdagmid- oor een auto aangereden kruising van de Lammen- isweg met de Lorentzkade Leliestraat. De 36-jarige aobilist uit Almere stond en op de kruising, trok op g daarbij de fietsster over tiofd. De vrouw liep been- op. tema interim- graaf Rijnland - E.H. Togtema uit iten wordt per 1 januari interim-dijkgraaf van het ve' hoogheemraadschap ijnland. Op deze datum is ie van Rijnland met de schappen Groot-Haar - ermeer, De Oude Rijn en, Wilck en Wiericke een treedt het onlangs geko- ;tuur officieel aan. Tog- il leiding geven aan het eemraadschap totdat er :uwe dijkgraaf is be- Naar verwachting zal tot in de zomermaan- a. Togtema was dijk- het Wetterskip Frylan van een adviescommis- r waterbeheer. b ambtenaar klappen - Een medewerkster van Iciale Dienst in Leiden is achtend mishandeld. Na icussie over zijn uitkering 1de vrouw geslagen door u-jarige Leidenaar. De po- fteld de man tegen elven 1 het kantoor van de Soci- nst aan de Langebrug. Er ces-verbaal opgemaakt. den haag - Ruzie over een co kedeal mondde uit in een steekpartij. Officier van justitie R. Steen eiste gisteren twee jaar gevangenisstraf tegen een 28- jarige Leidenaar die een 49-jari- ge stadgenoot met een keuken mes in zijn schouder stak. De steekpartij had plaats op 20 juli, in het huis van het slacht offer. Daar rookten beide man nen eerst een flinke hoeveel heid cocaïne en kregen vervol gens ruzie over verdovende middelen. Ze pakten allebei een mes, waarna de 49-jarige man op de trap in de portiekwoning werd neergestoken. Hij liep een slagaderlijke bloeding op. Tijdens de behandeling van de rechtszaak werd de precieze toedracht van de steekpartij niet geheel opgehelderd. Zowel slachtoffer als dader stelt dat hij 'uit zelfverdediging' een mes heeft gepakt. De officier van justitie acht een beroep op zelfverdediging on terecht. Dat leidt hij onder meer af uit bloedsporenonder- zoek en nogal warrige verkla ringen van de verdachte. Hij eiste 24 maanden cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook vroeg hij de rechtbank om een straatverbod; daar verzocht het slachtoffer om. Eerder op de julidag vond een soortgelijk incident plaats, waarbij de 28-jarige man was betrokken. Een Katwijker deed aangifte van een steekpartij met een aardappelschilmesje in het huis van de verdachte. Ook toen ging het om een conflict over drugs. De Katwijker raakte niet gewond, maar heeft tegen over de politie verklaard dat ze ven keer op hem is ingestoken. De verdachte ontkent dat hij een mes heeft gebruikt. De officier van justitie meent dat voor de aanklacht van de Katwijker onvoldoende bewijs voorhanden is. Hij eiste daarom vrijspraak. „Zou het kunnen dat u die dag een beetje van de wereld bent geweest door cocaïnegebruik", wilde rechter A. de Boer weten. „Ik heb alleen een grammetje coke gebruikt, maar dan weet je echt nog wel wat je doet", luid de het antwoord. De verdachte Leidenaar ge bruikt al tien jaar cocaïne en is de afgelopen jaren vele malen met justitie in aanraking ge weest. „Uw strafblad beslaat twaalf A4-tjes", aldus De Boer. De rechtbank doet uitspraak op 10 november. leiden - Een aardigheidje om de stad een beetje meer 'smoel' te ge ven. Zo omschrijven de kunstenaars van het kunstenaarscollectief aan de Garenmarkt hun laatste objecten. „Met die poppen kun je alle kanten op", aldus een van hen. „Het is gedaan om de stad een beetje leuker te maken, maar voor hetzelfde geld zien mensen er vogelverschrikkers in die de duiven hier in de buurt moeten verjagen om het culturele luchtruim te behouden. En we hebben die poppen er ook neergezet om een deel van ons werk zichtbaar te maken." Foto: Hielco Kuipers door Robbert Minkhorst leiden - Over betaald parkeren komt voorlopig helemaal geen enquête onder inwoners van Lei den. Ook de peiling in Tuinstad- wijk gaat niet door. Daarmee breekt de politiek een belofte aan de wijk. De raadscommissie economie en verkeer veegde gisteravond ook het tweede voorstel van wethouder Ruud Hessing van tafel over de mogelijke uitbrei ding van het betaald parkeren in de stad. Zijn eerdere voorstel over deze uitbreiding buiten de singels was ook al gesneuveld. Hessing wilde aanvankelijk de meningen peilen in delen van het Haagwegkwartier, Tuin- stad/Staalwijk, in Transvaal en in een deel van de Burgemees- ter-Professorenwijk. Als een meerderheid van de bewoners instemt met betaald parkeren, dan voert de gemeente dat in. In het aangepaste voorstel - het terugbrengen van het aantal enquêtes tot één in één wijk - zag de politiek uiteindelijk ook niets. Alle partijen wachten liever tot het gemeentelijk verkeer- en (advertentie) |29,30 en 31 oktoberl Leeuwenhorst-Noordnijkerhout vrijdag 17.00 tot 21.00 nor zaterdag en zondag 11.00 tot 18.00 oor Organisatie: Reijmerink li wereld, mijn krant. I .eidsch^' Dagblad leiden - Een 21-jarige Leidenaar bracht op 17 juli ernstige verwondingen toe aan een bezoeker van een café in de St. Aag tenstraat. Hij takelde zijn gezicht toe met een gebroken bierglas en moet daarvoor tien maanden de gevangenis in, vindt officier van justitie S. van der Kallen. Het openbaar ministerie acht poging tot doodslag bewezen, omdat snijwonden net naast een slagader te vinden waren. „Het bierglas was kapot toen hij in het gezicht sloeg. Dat kan dodelijk zijn." De toedracht van de ruzie bleef gisteren on duidelijk tijdens de behandeling van de zaak door de Haagse rechtbank. De ver dachte zei dat hij door het slachtoffer werd uitgedaagd. „Hij keek af en toe boos en dreigend mijn richting op", aldus de verdachte. Niet lang daarna zou het slachtoffer 'ex pres' zijn voet hebben uitgestoken om de Leidenaar te laten struikelen. Dat was voor hem reden om flink uit te halen. „Ik dacht dat ik alleen met mijn hand naar hem sloeg; ik wist niet dat ik een glas vasthad." De Leidenaar had flink veel gedronken toen het incident plaats had. Het slachtoffer moest naar het zieken huis om flinke snijwonden in zijn ge zicht en hals te laten hechten. „Heeft u de foto's van het slachtoffer gezien", vroeg rechter A. de Boer aan de verdach te. „Ook in kleur?" Na die vragen barstte de verdachte hard in huilen uit. De rechter opperde dat de verdachte een 'kwade dronk' heeft en vermoedelijk ook een drankprobleem. Elke zaterdag avond drinkt hij fors en daardoor is hij al eerder in problemen geraakt. In 2002 werd hij veroordeeld voor openlijke ge weldpleging en in 2003 werd hij door de politie gepakt wegens autorijden onder invloed. De poging tot doodslag cq. zware mishandeling waar de Leidenaar nu van wordt verdacht, is gepleegd in de proeftijd voor zijn eerdere veroordeling vanwege openlijke geweldpleging. Van der Kallen eiste een celstraf van vijf tien maanden, waarvan vijf voorwaarde lijk. Ze gaat ervan uit dat de verdachte het bierglas eerst heeft stuk getikt en daarna in het gezicht van het slachtoffer heeft gestoken. Van der Kallen ging ak koord met een vordering tot schadever goeding en smartengeld van in totaal 4.600 euro. De advocaat van de verdachte, G. Zwaai, pleitte voor vrijspraak. „Het is nooit de bedoeling van mijn cliënt geweest om de man te verwonden." De rechtbank doet op 10 november uit spraak. LEIDSE KWESTIES _j kwesties die als een eeu- ïagteken boven de stad Is de Leidse bevolking idom? Wie is de rijkste in Leiden? Kun je het Inwater drinken? De ru- idse Kwesties biedt een rd op vragen die elke Lei- zich wel eens stelt. Afle- 15: waarom staat de Lam- g zo vaak open tijdens de i ii el heel vaak raak. Wie Lei- et de auto in of uit wil via opaweg stuit letterlijk en ijk op een groot obstakel, nmebrug staat in de spits omhoog dat het lijkt of ïstdoende brugwachter igen in schept files te >tj zaken. Dat lukt aardig jant als de bomen een- horizontale stand zijn f131 ht, lopen de toch al ne wegen aan weerszijden brug onmiddellijk vol. p op de Lammenschans- Kanaalweg en de Voor weg aan de stadszijde - de uitvalskant tot bij kvoude. n|, and tussen dorp en stad gt hooguit anderhalve kilometer, maar vraagt ook bui ten de spits veel meer dan een paar minuten reistijd met de auto. Dat komt omdat de Eu- ropaweg met twee rijbanen to taal niet berekend is op de hoe veelheid verkeer die er dagelijks overheen dendert naar of vanaf de A4. Als in de echt drukke uurtjes dan ook de brug nog eens opengaat, is het helemaal gedaan met de voortgang van het verkeer op de belangrijkste zuidelijke toevoer- en uitvals weg. Van doorstroming is dan alleen sprake op het water van het Rijn-Schiekanaal. Het leidt bijna dagelijks tot irri tatie, onbegrip en verkeersover tredingen. Op het Lammen- schansplein verwisselen auto mobilisten nog even snel van baan waar dat niet meer mag en op de Europaweg schieten ze soms de busbaan op. Bij de op- en afritten van de A4 parke ren ze hun wagen pardoes op de rijbaan, waardoor ze het ver keer uit tegenovergestelde rich ting ophouden, of ze persen hun heilige koe meedogenloos in de trechter waar de weg ver smalt van twee banen naar een baan. Vreemd genoeg loont het vrij wel altijd de moeite om vanuit Zoeterwoude-Dorp meteen op de linkerbaan richting Leiden te gaan rijden. Hoewel daarop twee keer verkeer van de rijks weg invoegt, gaat het op een of andere manier veel sneller dan op de rechterbaan en met een beetje handigheid en doordruk- vermogen lukt het altijd wel om in te voegen. Als bedankje even de hand opsteken naar de be stuurder in de auto achter je, dan is die ook weer tevreden gesteld. Zoniet, dan is er nog niks aan de hand want schokkend in de file richt de ergernis van de weggebruikers zich niet op el kaar maar voornamelijk op het brugbeleid. Het kan er bij velen niet in dat een enkel schip - ook al gaat het dan om be roepsvaart - voorrang krijgt bo ven al het forensen- en vracht verkeer over de weg. Toch is dat wel het uitgangspunt van de provincie, de eigenaar van de huidige brug die dateert van 1960 en in 1983 werd verbreed. De provincie beroept zich daar bij niet eens op een of andere oude wet, maar laat beroeps- vaarders voor gaan 'omdat ze het vervoer over water wil sti muleren', zoals Jeroen Disco onverbloemd toegeeft. „En daar past spitssluiting van bruggen niet in", voegt de voor lichter voor economie en ver voer eraan toe. „Schippers die De Lammebrug staat in de spits zo vaak omhoog dat het lijkt of de dienstdoende brugwachter er beha gen in schept files te veroorzaken. Foto: Henk Bouwman pas om half tien 's ochtends kunnen gaan varen en tegen vieren weer stil moeten gaan liggen omdat de volgende spits er aan komt, kunnen hun be drijf niet winstgevend maken." Of dit beleid 'om het wegennet te ontlasten', veel uithaalt, is zeer de vraag. Een paar contai ners op een schip, 'staan' voor een paar vrachtwagens. „Maar die plekken worden op de weg natuurlijk meteen weer ingeno men", beseft Disco ook wel. Het lijkt de provincie bij de brugbewegingen dan ook meer te gaan om het principe dan om de praktijk. Voor tal van au- vervoersplan bekend wordt. Dat is naar verwachting later dit jaar. Op basis van de daarin voorgestelde veranderingen in de infrastructuur - zoals een mogelijke randweg om Leiden - zou de gemeente het huidige parkeerbeleid toch al evalue ren. Het is beter om ook dan te beslissen over een uitbreiding van betaald parkeren. „Ik houd niet zo van pleisters plakken", zei raadslid Filip van As van de Christenunie. „Ik ge nees liever alles meteen. Er zijn op meerdere plekken in de stad problemen met parkeren." Van As verwees zo ook naar ver schillende pleidooien van wijk bewoners uit de Professoren- wijk en uit Tuinstad voor de in voering van betaald parkeren, overigens zonder die nu al te ondersteunen. De overige fracties gingen daar in mee. Alleen zit het de PvdA nu dwars dat Leiden daardoor een belofte uit 2003 niet na komt. Toenmalig wethouder Alexander Pechtold zegde - on der druk van de politiek - een enquête toe in Tuinstad. Hes sing bekende dat die belofte ook zijn belangrijkste reden was om in ieder geval dan nog in die wijk de bewoners te onder vragen. „Ik weet het", zei PvdA-raadslid Liesbeth Hesselink. „het is hap- snapbeleid om in een wijk, of in een paar buurten nu ineens even een enquête te houden, terwijl het verkeersplan eraan komt. Toch: hoe zwaar tillen we aan een belofte?" Niet al te zwaar, bleek. Sommige raadsle den herinnerden zich die toe zegging niet eens meer, terwijl anderen de voorkeur gaven aan het wachten op het nieuwe ver keersplan. En wethouder Hes sing legde zich daar bij neer. IDE STELLING I Elke gemeente moet zorgen voor een openbaar toilet in het winkelgebied. Ceef uw mening www.leidschdagblad.nl den haag - Twee jaar cel eiste de officier van justitie gisteren tegen een 30-jarige Leidenaar, die wordt verdacht van een po ging tot verkrachting van zijn ex-vriendin. De verdachte sprak over een valse beschuldi ging. Zijn raadsman pleitte voor vrijspraak. De verdachte zou op 17 juli ge poogd hebben zijn ex-vriendin tot seks te dwingen. Dat ge beurde in haar huis, waar de vrouw zes uur lang gegijzeld zou zijn. De man stelt dat hij langskwam om te praten over hun relatie. Man en vrouw hebben samen een zesjarig dochtertje, uit een tienjarige relatie. „Ik heb hele maal niets verkeerds gedaan", zei de man in de Haagse recht bank. Hij was gedurende de hele zitting erg emotioneel. „Haar aangifte berust op een valse beschuldiging. Ze wil mij weer de cel in krijgen om van me af te zijn." De verdachte heeft er net een straf op zitten wegens het dealen van drugs. Officier van justitie R. Steen sprak over 'leugenachtige ver klaringen' van de verdachte bij de politie en de rechter-com- missaris. In verschillende ver klaringen staan tegenstrijdige feiten. „Het verhaal dat de aan- geefster heeft gedaan is aanne melijk." Advocaat M. Evers betoogde dat de tegenstrijdigheden in verdachtes verklaringen alleen gaan over kleine zaken. „Die gebruikt het openbaar ministe rie om de bewijsvoering rond te breien." De vrouw zou zelf ook tegenstrijdige uitlatingen hebben gedaan. „Die doen af breuk aan haar geloofwaardig heid." De raadsman is ervan overtuigd dat de vrouw zijn cli ënt 'een oor wil aannaaien'. „Ze zal wel van hem gebaald hebben." De rechtbank doet op 10 no vember uitspraak. leiden - Op aanwijzingen van het slachtoffer van een mis handeling heeft de politie dinsdagavond op de Kore- vaarstraat een 21-jarige man uit Leiden aanhouden. Het slachtoffer, een 39-jarige man uit Leiden, zou vorige week vrijdagavond op de Hoge- woerd zijn geschopt en gesla gen door de verdachte. Aan leiding was dat de 39-jarige man er wat van zei dat de ver dachte moedwillig met fietsen aan het gooien was. Die op merkingen vielen verkeerd bij de onder invloed zijnde ver dachte waarna er een handge meen ontstond. Het slachtof fer deed aangifte en zag giste ren zijn belager op de Kore- vaarstraat lopen. Hij belde de politie die de verdachte arres teerde. tomobilsten raakt het uitgangs punt kant noch wal. Paul de Tombe Zelf een kwestie indienen? Mail naar re el actie, ld (^h dc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! VI Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontb^tservics! Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro (€56,70) Naanv_ dm v Adres: Postcode/Plaats Tblefbon:(l.v.m. 1» iiiiinmniinli) Geboortedatum emailadres Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso. BVP4 Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 E-mail: lezersservice@hdc nl of surf naar www.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens i krant vindt u nadere informatie i de colofon van de Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad donderdag 28 OKTOBER 2004

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13