Geding over beperkingen voetbalfoto's MEDIA Apple schudt aan digitale muziekboom Berdien Stenberg weet niet waar haar gouden platen zijn ■■■■Él I Spaanse tv beschermt kinderen Legale downloadwinkel iTunes nu ook in Nederland Al-Jazeera ook in het Engels Spoorloos doet DNA-onderzoek NL-Net stopt uitzendingen iilMK Hongkong - De toonaangeven de Arabische nieuwszender al- Jazeera lanceert een Engelstali ge zender die wereldwijd 24 uur per dag gaat uitzenden. Het nieuwe kanaal moet tegenwicht bieden aan Westerse nieuws zender als CNN en BBC, zo heeft het televisiestation uit Qa tar gisteren bekendgemaakt. Al- Jazeera International gaat eind volgend jaar de lucht in, zo liet een woordvoerder van de zen der tijdens een bijeenkomst in Hongkong weten. Het moet een „betrouwbaar, gezaghebbend en evenwichtig" alternatief worden voor Westerse media. Er komen redacties in Washing ton, Londen en Kuala Lumpur. Hilversum - Twee ziekenhuizen in Amsterdam stellen weefsel beschikbaar van een overleden man om met zijn DNA vast te stellen of hij de vader is van een 26-jarige vrouw. Dat gebeurt op initiatief van het KRO-program- ma Spoorloos. De vrouw is in 1978 geboren, volgens de moe der na een affaire van één nacht met een Amsterdamse student. De man is in 1995 overleden aan kanker, en werd behandeld in de ziekenhuizen. Die moeten weefsel tien jaar bewaren voor (erfelijkheids) onderzoek. De uitslag is in de uitzending van 1 november te zien. Hilversum - Het nieuwspro gramma NL-Net stopt er na ze ven jaar mee. Het programma is een samenwerking van de omroepen op Nederland 1 en de regionale omroepen, en toont opmerkelijke onderwer pen uit de regio. De laatste uit zending is op 5 november. Uit concurrentieoverwegingen ge ven de regionale omroepen geen toestemming meer om het programma om 17.35 uur uit te zenden. De uitzènding zou dan tegenover eigen programma's staan. Op een ander tijdstip is er echter op Nederland 1 geen plaats voor het programma. donderdag 28 OKTOBER 20C door Dolf Rogmans Hilversum - Fotografen, uitge vers en journalisten spannen de ze week nog een kort geding aan tegen de Eredivisie CV. Daarmee willen ze voorkomen dat de voetbalclubs in de hoogste divi sie van het betaalde voetbal ko mende vrijdag al de vrijheid van fotografen in het stadion aan banden leggen. De Eredivisie CV wil vanaf vrij dag aan alle fotografen nieuwe huisregels uitdelen. Daarin staat onder meer dat het foto grafen verboden is tijdens de wedstrijd beelden vanuit het stadion te verzenden via een mobiel netwerk. Daarmee wil len de clubs voorkomen dat uit gevers nu of in de toekomst fo to's verkopen aan bijvoorbeeld bezitters van mobiele telefoons. De clubs hebben die rechten namelijk al verkocht aan In- fostrada, de exploitant van sportstatistieken. Die levert naar verwachting de beelden aan de grote telecombedrijven. Wie vanaf volgend seizoen mo biel wedstrijdfragmenten wil zien, moet wel een umts-mo- bieltje aanschaffen. Deze tech nologie brengt bewegende beelden op de zaktelefoon. Al leen KPN Telecom, T-Mobile en Vodafone verkopen tot nog toe umts-telefoons. Voor enkele euro's per week kan de consu ment zich abonneren. Uitgevers van dagbladen en tijdschriften, verenigd in het Nederlands Uitgevers Verbond, de journalistenvakbond NVJ, het Genootschap van Hoofdre dacteuren en de Nederlandse bunnik/anp - Ook Nederland heeft sinds gisteren een eigen iTunes Music Store, de in de VS en elders in Europa al zeer suc cesvolle legale internetmuziek winkel van computerfabrikant Apple. Het bedrijf lanceerde dinsdag een Engelstalige versie van de winkel, die ook Neder landse muziekliefhebbers be dient. De catalogus bevat bijna 700.000 nummers, die 99 euro cent per stuk kosten. Nederlandse muziek is bij iTu nes helaas echter nog maar in beperkte mate beschikbaar. Marco Borsato, de bestverko pende Nederlandse artiest, is zelfs helemaal afwezig. Toch verwacht Apple de Nederlandse markt voor het legaal downloa den van muziek een belangrijke stimulans te geven. „Dat heb ben wij tot dusver overal ge daan", stelde Eddy Cue, bij de Amerikaanse computerfabri kant verantwoordelijk is voor iTunes. Cue zegt dat er hard wordt gewerkt aan een groter Nederlands aanbod. „We zijn nog maar net begonnen." De verkoop van digitale muziek via internet staat in Nederland in de kinderschoenen. Er zijn inmiddels vele aanbieders, maar de meeste computerge bruikers zoeken hun heil nog steeds in het illegaal downloa den. Onderzoeksbureau Forres ter schat dat de inkomsten uit legale verkoop dit jaar 2,4 mil joen euro zullen bedragen. Apple heeft wereldwijd al meer dan 150 miljoen liedjes ver kocht via iTunes. In juni de onderneming in Euro] eerste schreden met een I Franse en Duitse winkel, wel Apple dat niet hardop dient de muziekverkoop x als katalysator voor de vei van zijn populaire iPod ziekspelers. De muziekuitg strijken het overgrote dee de inkomsten uit iTunes O] Vereniging van Fotojournalis ten verzetten zich tegen de be perking van hun rechten. NVJ-woordvoerder Hans Ver- ploeg: „De clubs kunnen de media geen beperkingen opleg gen hoe ze nieuws verspreiden. Als de clubs de beelden zelf wil len verkopen, moeten ze dat doen. Maar dan kunnen ze niet tegelijkertijd ook de vrije nieuwsgaring beperken. Of uit gevers hun nieuws via een krant, het internet of een mo biele dienst verspreiden is hun eigen keuze, niet die van de Eredivisie CV. Nieuws moet ge woon vrij beschikbaar zijn." Volgens Sven Klos, advocaat van de voetbalclubs, beroepen de clubs zich op het huisrecht, waarbij een eigenaar of huurder van een gebouw kan bepalen wat er binnen gebeurt. „Dat is de kurk waarop het Nederland se voetbal drijft. Daarom kun nen er ook tv-rechten worden verkocht." De partijen hebben sinds deze zomer over de kwes tie gepraat. Volgens Klos zat er geen schot meer in de zaak, en is daarom besloten de nieuwe regels eenzijdig op te leggen. Verploeg wil voor die tijd een uitspraak van de rechter. „Ik begrijp niet dat de clubs het nu op de spits drijven, door zo snel met de nieuwe huisregels te ko men. Het leidt tot een verhar ding van de standpunten. In Engeland speelt deze discussie ook. Daar hebben kranten al af gesproken dat ze geen sponsor namen meer noemen en ook op foto's proberen ze namen en logo's uit beeld te houden. Ik sluit niet uit dat het in Neder land ook die kant op gaat." Met de entree van Apple's internetmu ziekwinkel iTunes in Nederland is de strijd om de gunst van de muziekliefhebber een nieuwe fase ingegaan. De aanbieders van legale digitale muziekbestanden konden tot dusver rustig pionieren, maar met de slagkracht van Apple is die tijd definitief voorbij. amsterdam/anp- De Amerikaanse com puterfabrikant begon dinsdagavond de langverwachte uitbreiding van de Euro pese activiteiten van iTunes. De grootste verrassing was dat de onderneming niet meer kiest voor een aparte winkel per land, maar voor een Engelstalige EU- versie die computergebruikers in Neder land, België, Italië, Spanje en nog een vijftal Europese landen bedient. Daarmee moet de liefhebber van Neder landse muziek zijn favoriete zangers voorlopig even ergens anders zoeken. De EU-versie bevat weinig Nederlandse artiesten. Eddy Cue, topman van iTunes, kon er amper een aantal noemen. André Hazes en Acda de Munnik kwamen met veel moeite uit zijn mond, en voor het gemak schaarde de Amerikaan K3 ook onder de Nederlandse acts. Bevreesd is Apple wel voor de reactie op het gebrek aan nationale artiesten. Cue had voor vragen daarover speciaal een lijstje klaarliggen met wat 'voorname' artiesten van elk land waarvoor de EU- versie van iTunes is bedoeld. Daar stond ook René Schuman bij, de Elvis-imitator van weleer die amper nog platen ver koopt. Apple is rijkelijk laat met zijn 'Neder landse' entree. In de vier maanden die Zanger Bono (links) en gitarist The Edge van U2 flankeren Apple-baas Steve Jobs bij de presentatie van de iTunes Store Europe en nieuwe iPods. Foto: Reuters/Monica Davey er tussen de Franse, Britse en Duitse in troductie en de EU-versie zaten, nam het aantal concurrenten flink toe. De be langrijkste zijn Free Record Shop en Mi crosoft, maar ook het Britse OD2 (opge richt door Peter Gabriel) timmert flink aan de weg door zijn muziekcatalogus te openen voor steeds meer internetaan bieders die de muziek doorverkopen. Toch hoeft de vrees voor de concurren tie niet zo groot te zijn. Apple heeft anderhalf jaar tijd van iTunes een ij sterke merknaam gemaakt. Daarna kan het met groot gemak klanten tr ken. In de Verenigde Staten, het mi kwalhalla, heeft de computerfabrik meer dan de helft van de muziekve koop via internet in handen. De iPc waarop de nummers kunnen word gespeeld, is momenteel de hipste n ziekspeler die er te koop is. Bovendien wordt iTunes geroemd zijn gebruiksgemak. Nummers zijn een mum van tijd gevonden en op len. Dat valt bijvoorbeeld bij Free R cord Shop bijhoorlijk tegen, omdat muziekketen nog schippert tussen traditionele verkoop van cd's en di< digitale bestanden. In het voordeel van Apple spreekt c dat het inmiddels zó groot is dat ex sieve overeenkomsten met grote ar ten mogelijk zijn. De onderneming bijvoorbeeld de rockband U2 aan z verbonden. Dat komt binnenkort t( ting in een speciale U2-iPod en in t digitale verzamelbox met alle numi van de Ierse band, inclusief 25 noo der uitgegeven tracks. Apple denkt dat steeds meer artiest voordelen van de onlineverspreidii zullen ontdekken. Ilse de Lange is 1 voorbeeld al eens bij Apple Nederli langsgeweest om te praten over he schikbaar stellen van haar muziek iTunes. Zij was toen net aan de kari zet door haar platenmaatschappij V ner Music. Volgens iTunes-topmar zijn de belangen daarbij groot, omi nationale artiesten met iTunes een groter bereik krijgen. „Wij brengen muziek de gehele wereld over." WAAR ZIJN ZE GEBLEVEN? door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Het moet afgelo pen zijn met de 'telebasura', het televisie-vuilnis, tijdens de uren dat de Spaanse kindertjes voor de buis zitten. En dat zijn er niet weinig. Uit het nieuwste onderzoek blijkt dat een Spaans kind gemiddeld vier uur per dag televisie kijkt. De regering eist van de tv-makers dat ze daar rekening mee houden. Minder geweld, minder seks en geen grof taalgebruik. Vóór de kerstvakantie, de periode waar in de kinder-kijkcijfers nieuwe recordhoogtes bereiken, moe ten de twee publieke staatszen- ders, de drie commerciële om roepen en de tientallen regio nale kanalen de stofkam door hun programmering halen. Vice-premier Maria Teresa Fer nandez de la Vega en de televi siebazen sloten eerder deze week een pact waarin de laat- sten beterschap beloofden. Wettelijk is er in Spanje al veel geregeld op het gebied van tele visienormen, maar niemand houdt zich er aan. Een bijko mend probleem is dat kleine kinderen in Spanje vreselijk laat opblijven, zodat ze veel zien. Om ergens een grens te trekken wordt in de overeenkomst uit gegaan van 22 uur als de gang bare kinderbedtijd, maar de praktijk is vaak anders. Een werkgroep heeft opdracht om normen te formuleren waaraan de programma's moeten vol doen. Er komt een commissie die dit controleert. De straffen bij overtreding lopen op van hoge boetes (tot 600.000 euro) tot een uitzendverbod. Belangenorganisaties van ou ders roepen al heel lang dat ze hun kinderen niet kunnen be schermen tegen de 'slechte in vloeden' van sommige tv-pro- gramma's. Het gaat niet alleen om films en series waarin veel geweld en seks voorkomt. Ook de Spaanse praatprogramma's zijn soms van een bedenkelijk niveau. Aan de hand van be paalde onderwerpen (overspel, verkrachting, echtelijk geweld etcetera) worden beelden ge toond die schokkend kunnen zijn voor kinderen. De Spaanse nieuwsprogram ma's schromen eveneens p om de gruwelijkste beeldej' tonen. En dan gaat het niej leen om bloederige actie- nieuws-uitzendingen die d en om verkeersongelukkej schietpartijen. Ook de ge^ journaals doen weinig mol om de kijker de meest gru| ke details te besparen. De belangenorganisaties ifi Spanje hebben positief ger geerd op de nieuwe afspra1' maar een woordvoerder v consumentenbond voor k wees erop dat het succes of valt met een efficiënte o trole en vervolging. Hij roi kijkers op om klachten in dienen als ze vinden dat t paalde programma's zich aan de normen houden. Berdien Stenberg: „Het was geweldig, maar ik hoef niet zo nodig meer te reizen. Dat heb ik gehad, eerlijk gezegd." Foto: Ton Kastermans Eens waren ze beroemd, nu hoor of zie je weinig meer van ze. Hoe zou het toch met die Bekende Nederlanders van weleer zijn? Vandaag: fluitiste Berdien Stenberg. door Flip Versteegh „Het waren geweldige jaren, ik heb er volop van genoten. Nog steeds trouwens. Dankzij het suc ces ben ik in alle uithoeken van de wereld ge weest, ik heb me helemaal gek gereisd. Nu is dat allemaal een stuk minder geworden, ik hoef ook niet zo nodig meer te reizen, dat heb ik gehad, eerlijk gezegd." „Wat het succes met me heeft gedaan? Niet zo veel eigenlijk. Ik kom uit Twente, en Tukkers zijn doodnuchtere mensen. Niet lullen maar poetsen, weet je wel. Bij mij thuis hangen er ook maar twee gouden platen aan de muur. Al die andere, en dat zijn er toch zo'n twintig, zitten ergens in dozen, bij de andere ouwe rommel. Ik zou niet eens weten waar." „Wat mij betreft zit succes niet in dergelijke din gen. Daar heb ik het in elk geval nooit voor ge daan. Waarvoor wel? In de eerste plaats voor mij zelf. Je kunt volgens mij dit vak pas goed beoefe nen als je het echt leuk vindt om te musiceren. Als je ontroerd kunt raken van een mooi stuk muziek. En wanneer je er dan in slaagt om met dat gevoel ook anderen te raken, doe je het goed. Mijn grootste voldoening haal ik - oké, het klinkt misschien flauw - uit het applaus. Dan weet ik dat mijn publiek een mooie avond heeft gehad." „Dat ik me al een tijd druk maak om het absurde systeem van de rechten in de artiestenwereld heeft denk ik te maken met een andere kant van mijn persoonlijkheid. Ik kan er niet tegen als ie mand onrecht wordt aangedaan. En dat is pre cies wat gebeurt met duizenden mensen in de muziek- en toneelwereld. Samen met Huub Sta pel, de acteur, heb ik de stichting IRDA opge richt, International Rights Collecting and Distri bution Agency. We willen daarmee de toeslagen veilig stellen die de consument tegenwoordig be taalt op elk beschrijfbaar cd-tje dat hij koopt. Die toeslag moet worden verdeeld onder uitvoeren den, componisten en platenmaatschappijen. Maar dat gebeurt nog steeds niet eerlijk. Daarom zitten we er nu met IRDA bovenop." „Tuurlijk, in Huize Stenberg staan ook compu ters. Vier zelfs, ja ook met cd-brander. Is ook he lemaal niks mis mee. Je mag voor jezelf namelijk best een kopietje van een cd maken. Maar niet tien om ze vervolgens weg te geven. En je moet ze ook niet gaan verkopen. Want dan pleeg je niet alleen broodroof, het is ook nog illegaal." „Toen ik in Almere kwam wonen, hoorde ik op de lokale televisie over crisis in het gemeentebe stuur. Het college was opgestapt. Daar wilde ik meer over weten. En ik kwam er achter dat er heel wat mis was. Ik verdiepte me erin, bezocht vergaderingen en voordat ik het wist werd ik voor het CDA gevraagd. Nu ben ik al enkele jaren raadslid en maak ik me over allerlei plaatselijke dingen druk." Woonplaats: Almere. Als Berdien Steu nenberg geboren in Almelo. Leeftijd: „Laat maar in het midden." Was bekend door: Dwarsfluit, gouden platen sinds 1983, onder meer Rondo Russo, Berdinerie, Flute Fiesta, Ode aan Ama- deus. Hoogtepunt: Geboorte kinderen. Dieptepunt: Overlijden moeder. Verdient nu de kost met: Nog steeds musiceren, za ken, politiek en natuurlijk de auteursrechten van tiental len succesplaten. Nog herkend op straat?: Ja Het laatst in de bladen: „In juni, toen ik in het Dolfi narium was ter gelegenheid van een nieuwe show." Amsterdam - Wat bezielt de jeugd van te genwoordig? BNN probeert de mentaliteit van elf jongens en meisjes in één kaleido- scopisch beeld te vangen. Het Elftal staat model voor 1,3 miljoen jongeren. Er zit helemaal geen Turk tussen, zeiden vrienden van Jihad Alariachi (21) over Het Elftal. De Amsterdamse vertegenwoordigt in haar eentje het islamitische smaldeel van de Nederlandse bevolking in de steekproef van BNN. „Nu ik er zo over nadenk, zit ik er vooral in omdat ik homoseksueel ben", zegt fotomodel Dominic van der Pas (22). In het programma Het Elftal bracht de jon gerenomroep elf jongeren bijeen die een afspiegeling vormen van de jeugd in de leeftijd van 18 tot 24 jaar. Uit onderzoek blijkt dat daarvan de helft bij hun ouders woont en nog op school zit, tien procent werkloos is en nog weer tien procent ho moseksueel. Geprobeerd is alle groepen naar rato van hun aandeel in de gehele ge neratie, een basisplaats te geven in het elf tal. In de eerste aflevering, twee weken gele den, werden ze door Jeroen Pauw, Bridget Maasland en Eddy Zoëy ontvangen. Met een werd duidelijk dat het team van BNN uit stuk voor stuk bijzonder bezige baasjes bestaat. In het Elftal ontbreekt bijvoorbeeld de stereotype student die een gat in de dag slaapt. Als overtuigd christen is Rogier (20) feitelijk de modelburger van premier Balke nende, zoals Zoëy opmerkte. Hij heeft zelfs politieke aspiraties, wil ook best premier worden, maar dan niet voor het CDA maar voor de Christenunie. Dennis (20), alias Spenk, is een rapper die uit alle macht de geneugten van (frank, drugs en sex bezingt. „Je zal mij niet horen zeuren over de maatschappij." Agnes (20) wil later graag boer worden, net als haar ouders die zestig koeien hebben. Clara (23) heeft thuis geen televisie. Ze doet liever vrijwilligerswerk en bezoekt ernstig zieke kinderen in het ziekenhuis. „Iedereen heeft wel een soort droom", er kent Dominic. „Het was leuk geweest als ze er ook iemand in hadden gestopt die hele maal niets doet. Maar ik ken niemand in mijn omgeving die niet keihard moet wer ken om het hoofd boven water te houden. Jongeren kunnen in de huidige samenle ving niet niets doen. Dat kan niet meer. Het is absoluut niet makkelijk." Als model heeft hij in de ogen van velen maar een luizenbaantje. Hij wil Het Elftal aangrijpen om voor eens en altijd met dat beeld af te rekenen. „Modellenwerk is niet alleen maar een feestje hier en een tapijtje daar," zegt hij. „Ik bezoek soms wel dertien bedrijven op een dag om maar werk te krij gen." Door zijn onalledaagse baan met on regelmatige verdiensten kan hij bovendien geen hypotheek krijgen. Zoals elke aflevering van Het Elftal een ei gen thema heeft, gaat het programma van vanavond over wonen. De problemen van Dominic worden vergeleken met de woon situatie van Sebastiaan die in een internaat woont, en Elisa die op achttienjarige leef tijd al een manege runt en van haar vader zomaar een kast van een huis krijgt. „Als je als jongere een huis wilt kopen, heb je rijke ouders nodig of je moet de Staatslo terij winnen", zegt Dominic. Jihad ('dat be tekent inspanning voor het geloof en niet onthoofdingen of terrorisme') zal te zien zijn wanneer ze de Ramadan afsluit. De studente Communicatie was blij dat ze Eli sa (18) kon laten zien dat niet alle meisjes met een hoofddoek worden onderdrukt en het doekje opgedrongen hebben gekregen. Maar het valt nog niet mee om je in te le ven in een volslagen ander standpunt. „Te gelijk heb ik met iedereen uit Het Elft iets gemeen, al is het maar heel weini s zegt Jihad. Volgens haar zijn jongerer j[ reid meer van elkaar te accepteren da^ deren. „Jongeren gaan naar school, sj|. en moeten werken en komen daarom totaal verschillende locaties waar ze 1 verschillende mensen ontmoeten." „We staan niet zo snel ergens van te 1 Toen Spenk zei dat je alcohol moet le drinken was mijn eerste reactie: dat i: chelijk. Maar ik denk dan niet meteei jou hoef ik helemaal niet meer te pra1( Omdat het ver van mijn bed staat, he rf geen begrip voor het snuiven van coc r maar als jij het doet omdat je het leul dan begrijp ik dat.r „Ik vind dat wij allemaal heel erg versjp lend zijn. Noem eens een typische jo Volgens mij zijn er geen twee dezelfd vinden", zegt Dominic. „Ik heb moei in te leven in het doen en laten van maar ik vind het wel goed dat hij erg voor staat." „Een cokeggbruiker zou een vriend van me kunnen zijn," ze had. „Maar geen hartsvriendin." Bart van Zoelen Het Elftal, BNN, Nederland 2, 23.15jwfi BNN's Elftal Een dwarsdoorsnee van de Nederlandse jeugd. FOTO GPD/BNN/Eric Keyze 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10