'Irak is nu school voor terroristen' BUITENLAND In Brazilië is geen koperen kabel veilig Israëlisch kabinet koopt kolonisten in Gaza uit Sharon wil per gezin vertrekpremie van 300.000 euro betalen Paleis van Westminster verandert in een fort Franse geheime dienst slaat alarm Schamele overwinning in Kosovo België waarschuwt voor besmetting met vogelgriep Pronk: Humanitaire situatie Darfur verbeterd maandag 25 oktober 2004 57 d Betancourt odziek' De ruim 2,5 jaar gele- tvoerde Colombiaanse Ingrid Betancourt Pule- loodziek. De senator en alig presidentskandidaat, cht tegen corruptie, is verzwakt na drie hon- dngen. Dat heeft haar r gemeld. olen Bolivar er de hamer drk - Het veilinghuis 's gaat twee pistolen Zuid-Amerikaanse vrij- trijder Simon Bolivar vei- sierlijke Franse pistolen ïaar schatting 800.000 opbrengen. Bolivar kreeg lens omstreeks 1805 toen jonge man in Parijs ver- Later zou hij ze hebben kt in de onafhankelijk- lorlog tegen Spanje. erbod voor :e chauffeurs - De Belgische ver- ninister Landuyt wil het ;hauffeurs verbieden op en zaterdagavond ach- stuur te kruipen. Lan- oopt daarmee het grote jonge verkeersdoden te- dringen. lal Karzai nt nederlaag De belangrijkste rivaal Afghaanse president Karzai, Yunus Qanuni, isteren zijn nederlaag er- de presidentsverkiezin- n twee weken geleden. ,ou 55 procent van de :n hebben gehaald. De ieve uitslag wordt van- irwacht. kui >ek hedhi paJ door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische regering heeft gisteren een nieuwe stap gezet op weg naar een 'losmaking' van de Palestijnen. Met ruime meerderheid gaven de minis ters hun goedkeuring aan een wet die de financiële compensatie regelt voor kolo nisten die hun huis in de Gazastrook uitmoeten. Sharon wil dat Israël zich komende zo mer volledig terugtrekt uit de Gaza strook en vier nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever ontruimt. De Knesset, het parlement, begint vandaag een debat over het losmakingsplan. De verwachting is dat Sharon een meerder heid van de parlementsleden achter zich krijgt. Maar hij zal die winst voorname lijk te danken hebben aan de linkse op positie. Sharon wil na de aanvaarding van het losmakingsplan proberen zijn coalitie uit te breiden, ook al omdat zijn politie ke tegenstanders uit alle macht blijven proberen hem over te halen tot het uit schrijven van een referendum. Ook een meerderheid van zijn eigen partij, de Likoed, wil een referendum. Volgens onbevestigde berichten heeft een aantal van hen, onder wie ex-pre mier Benjamin Netanyahu, gedreigd in de Knesset tegen de losmaking te zullen stemmen als Sharon zich blijft verzetten. De premier op zijn beurt heeft gewaar schuwd dat hij ministers die morgen avond een tegenstem uitbrengen, op staande voet zal ontslaan. In de komende dagen zal het kabinet geld vrijmaken voor de compensatiere geling die gisteren is aanvaard, en vol gende week moet de Knesset er over stemmen. Met het uitkopen van kolonis ten is een bedrag gemoeid van tussen de 2,5 en 3 miljard shekel (ruim een half miljard euro), gemiddeld bijna 300.000 euro per gezin. Daar komen nog de kos ten voor het terughalen van het leger bij. Het kabinet ging gisteren ook akkoord met extra financiële steun voor Israëli sche bevolkingscentra in de buurt van de Gazastrook, die al maanden te lijden hebben onder aanvallen met Kassaam- raketten door de Palestijnse islamitische verzetsbeweging Harnas. londen/anp - Het paleis van Westminster in Londen, waar het Britse parlement zetelt, wordt veranderd in een modem fort. Rond het gebouw komen hekken onder stroom, wegver sperringen en een grote hef boom om de nabijgelegen rivier de Theems af te sluiten. En in het paleis komen bewakingsca mera's te hangen op elke hoek. Dat meldde The Sunday Times op basis van een uitgelekt vei ligheidsrapport. De Britse ge heime dienst en de Londense politie komen met de maatre gelen naar aanleiding van een aantal incidenten waarbij ont hutsende veiligheidsgebreken aan het licht kwamen. De afge lopen maanden wisten onder meer demonstranten tegen het verbod op de vossenjacht het Britse parlement binnen te dringen en smokkelde een journalist een nepbom naar binnen. Er is grote vrees dat terroristen het Britse parle ment op het oog hebben voor een aanslag. iez-capsule wd g op aarde ,aa ov - E n Sojoez-capsule ers n boord drie ruimtevaar- u gistermorgen veilig te- g eerd uit het ruimtesta- r r De kosmonauten reis- !t de capsule waarmee 'k-i Kuipers een halfjaar ge- h"9tt ïaar ISS vloog ilims vernielen I in Jakarta a - Een groep van onge il militante moslims h de Indonesische hoofd- rta een café vernield [daar tijdens de vasten- I Ramadan bier werd ge- 1. De militanten, leden ft Islamitische Verdedi- Front (IDF), stuurden de bweg, waarna ze de boel I klein sloegen. S Jeurverdachten ;er vast De Spaanse onder- :hter Garzón heeft de verlengd van zeven- ionen die worden ver- het beramen van een De verdachten zijn lid iepering 'Martelaren okko'. Een verdachte ilgens de krant El Pafs ••ii derlands paspoort. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Franse inlichtingendien sten hebben dit weekeind alarm geslagen over wat zij een nieu we ontwikkeling in het interna tionale terrorisme noemen. Na Bosnië, Tsjetsjenië en Afghanis tan is volgens hen nu Irak de plek waar jonge moslim-funda mentalisten 'ervaring' opdoen voor het plegen van aanslagen in de westerse wereld. De dood van de 19-jarige Fransman Redouane El-Hakim in Fallujah is de aanleiding voor de in Frankrijk vrij onge bruikelijke stap van de gehei me diensten om naar buiten te treden. De Fransen zeggen al enkele maanden te vermoeden dat er vanuit Frankrijk vrijwilli gers naar Irak afreizen, en met de dood van El-Hakim zien ze hun vermoeden bevestigd. Re- douanes oudere broer werd begin dit jaar aan de Syrisch- Iraakse grens gearresteerd. Te genover Franse specialisten verklaarde hij samen met Re- douane aan een pelgrimstocht te zijn begonnen. De reis was betaald door een islamitische organisatie, IQRA, die zijn hoofdkantoor heeft in de Parij- se voorstad Levallois-Perret. Bij een inval werden daar Er werden handvuurwapens, val se paspoorten en geld aange troffen. Uit verhoren van familieleden van de beide broers werd dui delijk dat Redouane al 'een tijdje' in de buurt van Fallujah werd vermist. Enkele dagen ge leden kwam de officiële beves tiging. De 19-jarige Fransman had zich aangesloten bij de Iraakse guerrilla's en is bij ge vechten met het Iraakse leger om het leven gekomen. De Fransen zien in de affaire van de twee broers een bevesti ging van hun theorie dat de jongste lichting terroristen veel onafhankelijker opereert dan met name de Amerikaanse in lichtingendiensten geloven. De Amerikanen gaan nog steeds uit van een groot centraal net werk, geleid door Osama bin Laden. Maar volgens de Franse onderzoeksrechter Jean-Louis Bruguière, de bekendste anti- terreur rechter van het land, is het onzin om alle aandacht op Bin Laden te richten. „Al een paar jaar, zelfs nog voor de aan slagen in New York en Was hington, is het netwerk van Bin Laden versplinterd", zei hij vo rige week op een topbijeen komst van anti-terreur magi straten in Monaco. al-Zarqawi wijzigt naam De groep opstandelingen van de Jordaniër Abu Musab al-Zarqawi heeft de naam gewijzigd, nadat de bewe ging zich afgelopen week tot bondgenoot van het terreur netwerk al-Qaeda had ver klaard. De groep in Irak gaat verder onder de naam Tan- zeem Qaedat al-Jihad Fee Bi- lad al-Rafidain (al-Qaeda or ganisatie van de heüige oor log in Irak). Tot dusver pre senteerde de opstandelin genbeweging zich onder de Tawhid wa al-Jihad (één god en heilige oorlog). De naamswijziging is zaterdag bekend gemaakt op ver scheidene websites die vaak door militante moslims wor den gebruikt. pristina - Met een toast met een glaasje water viert zittend president Ibrahim Rugova de overwinning van zijn partij, de LDK, bij de parlementsverkiezingen van zaterdag in Kosovo. Het is een schamele overwinning: niet alleen boycotten de in Kosovo wonende Serviërs - nog altijd zo'n ioo.ooo mensen - de verkiezingen mas saal, ook onder de etnisch Albanezen was de opkomst gering: slechts 53 procent ging stemmen, 11 procent minder dan in 2001. Aan Rugova de moeilijke taak om de puinhoop die Kosovo is te gaan bestu ren. Minstens 40 procent van de beroeps bevolking is zonder werk, wegen verke ren in een deplorabele staat, en vier jaar na de oorlog zit de provincie nog dage lijks zonder elektriciteit. Als tweede ein digde de PDK van Hashim Thaci, die tij dens de oorlog van 1999 leider was van de rebellenbeweging UCK. In 1999 verlie ten Servische troepen Kosovo, nadat de Navo hun land maandenlang had gebom bardeerd. Bij het vertrek werd bepaald dat Kosovo een Servische provincie zou blijven, bestuurd door de Verenigde Na ties. De Kosovaarse regering heeft maar beperkte macht. Foto: EPA Openbaar leven permanent verstoord door massale diefstal van kabels iw bloedbad erije Een gewapende groep indamentalisten heeft in Algerije zestien bur- jjrmoord. Dit heeft de tlevisie van het Noord- j^»i4nse land zaterdag ge- Het is de eerste massa- ïg sinds het begin van de i an. Tijdens de religieuze naand zijn fundamenta- e terroristen traditioneel ef in Algerije. Sinds 1992 Mgerije al meer dan (Algerijnen door politiek om het leven gekomen. -dekker Ötzi id in ravijn rg - De Oostenrijker Hei non, de man die in 1991 )0 jaar oude gletsjerlijk tdekte, is zaterdag dood aeek bij de berg Geiss- el gevonden. De 67-jari- on werd al sinds een n armist. Vermoedelijk liep s een ongemarkeerd ja- 1 toen hij naar beneden mnderd meter lager in ijn terechtkwam. Simon L-fte in 1991 in de Oosten- lpen het 5000 jaar oude een prehistorische ja- later de naam ötzi lij had onder meer een RINF boog bij zich. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Frequente stroomstoringen, verbroken telefoonlijnen, pikdonkere straten en ontregeld treinverkeer; dieven in Brazilië gaan in toenemen de mate aan de haal met elektriciteitskabels. Het daarin verwerkte koper is namelijk goud waard door de sterk stijgende vraag vanuit China naar dit metaal. Het levert de nutsbedrijven in Brazilië niets dan kopzorgen op. Voor het losknippen en oprollen van een kilome tertje elektriciteitskabel draaien ze hun hand niet om. Bendes van twintig personen, gespeciali seerd in de roof van koperdraad, ontdoen mas ten in heel Brazilië van de stroomdraden. Daarbij hullen ze zich in uniformen en helmen van de te lefoon- of elektriciteitsmaatschappij en maken gebruik van vrachtwagens met het bedrijfslogo. Soms gaat het om ex-werknemers. Ze opereren op het dunbevolkte platteland, maar ook in de grote steden. Meestal op drukke doorgangswe gen. „Want daar kraait er geen haan naar. Wie kabels gejat ziet worden voor zijn deur, is eerder geneigd de politie te bellen", verzucht onder- houdsdirecteur Rafael Judeikes van het Gemeen telijke Departement voor de Straatverlichting (ILUME) op zijn kantoor in de metropool Sao Paulo. „We hebben dertig monteurs in dienst, maar die kunnen het herstelwerk nauwelijks aan." Judeikes heeft het probleem van 'kwaad tot on beheersbaar' zien worden in de tien jaar dat hij aan het hoofd staat van ILUME. Grote boosdoe ner noemt hij de hoge internationale koperprijs. Schroothandelaren betalen voor een kilo 'oud koper' op dit moment bijna driemaal zoveel als in 2001. ILUME is in de eerste 10 maanden van dit jaar beroofd van 500 kilometer kabel. Een toename van meer dan de helft ten opzichte van 2003. Zo'n 8 procent van de straten in de miljoenen stad kwamen hierdoor langere tijd zonder ver lichting te zitten. Judeikes: „Met alle consequen ties van dien voor de openbare veiligheid. In de door diefstal getroffen zones is de criminaliteit flink toegenomen. Reparaties nemen al gauw een week in beslag. Voordat we aan de slag kunnen, moet eerst het politiewerk afgerond zijn." Het stelen van 100 meter koperkabel is een fluitje van een cent. Met een beetje gereedschap lukt het twee personen in tien minuten. Zelfs onder grondse kabels zijn niet 'roofbestendig'. Honderd meter koperkabel levert de dieven circa 60 euro op. Maar de schade voor ILUME bedraagt bijna het driedubbele. Ook andere bedrijven staat hulpeloos. Telefoon maatschappij Telemar -die 64 procent van de Braziliaanse markt bedient - is dit jaar tot dusver beroofd van ruim 1100 kilometer bedrading. Dat is het dubbele van vorig jaar. Vorig jaar konden twee miljoen klanten als gevolg hiervan kortere of langere tijd niet over hun telefoon beschikken. Dat gold ook voor de politie, brandweer en zie kenhuizen. De stroom valt vaak uit. Niet gek, want sinds 2002 is al 5500 kilometer kabel gejat. Waar schuilt de oplossing? In Rio de Janeiro en Sao Paulo - waar de meeste kabels ontvreemd worden - richt de politie zich op de helers. In deze laatste metropool houden vijftig politieagenten zich permanent bezig met dit type misdaad. Maar veel illusies dat het helpt, maakt ILUME-di- recteur Judeikes zich niet. Hij stelt dat ook de po litie eigenlijk machteloos staat. „Het aandeel van professionele bendes is relatief klein. Het leeu- wedeel van de kabelroof wordt gepleegd door werkloze sloppenbewoners. Honderd meter be drading levert bijna een minimumloon op en is snel verdiend. Het is moeilijk dat aan te pakken." brussel/anp-belga - Het Bel gisch ministerie van volksge zondheid en de Europese Com missie adviseren vliegtuigpas sagiers die afgelopen maandag van Bangkok via Wenen naar Brussel zijn gereisd een arts te raadplegen, wanneer zij zich koortsig of grieperig voelen. De waarschuwing volgt op de vondst eerder deze week op vliegveld Zaventem van twee roofoogels die besmet waren met het vogelgriepvirus. De Belgische veearts die de vo gels heeft afgemaakt, lijdt in middels aan een ooginfectie. Onderzoek moet binnen drie dagen uitwijzen of de veearts ook vogelgriep heeft opgelo pen. De eigenaar van de twee kuifarenden, die de dieren had meegenomen in zijn handba gage, heeft zich inmiddels ge meld bij de politie in zijn woonplaats Antwerpen. Hij reisde op maandag 18 oktober met EVA Airways van Bangkok naar Wenen, waar hij overstap te op een vlucht van Austrian Airlines naar de Belgische hoofdstad. Hoewel het risico op overdracht van dier op mens beperkt is, wil Volksge zondheid alle voorzorgsmaat regelen nemen om versprei ding van het virus in Europa te vermijden. In Brazilië lopen bijna alle leidingen bovengronds. Er hangt voor ka pitalen aan koper aan de lichtmasten en voor criminelen is het een fluitje van een cent om te oogsten. Foto: GPD/Frans Lindenkamp abuja/anp-afp-rtr - De specia le VN-gezant voor Darfur, Jan Pronk, heeft gisteren gezegd dat de humanitaire situatie in de westelijke Sudanese provincie is verbeterd. Wel waarschuwt de Nederlandseoud-minister dat het geweld tussen de door Khartum gesteunde Arabische milities en rebellen in het ge bied is toegenomen. Volgens Pronk, die in de Nigeri- aanse hoofdstad Abuja is voor overleg met vertegenwoordi gers van de Afrikaanse Unie (AU), komt de internationale hulp voor de honderdduizen den vluchtelingen in het gebied steeds beter aan. „In een maand zijn de voedselleveran- ties met 50 procent toegeno men en ook wat betreft de wa tervoorziening en medische voorzieningen is de situatie aan het verbeteren".In het door et nisch geweld geteisterde Darfur zijn sinds maart ongeveer 70.000 mensen omgekomen. Circa anderhalf miljoen men sen zijn op de vlucht geslagen. De VN beschouwen de crisis in Darfur als een van de ergste hu manitaire crises in de wereld van dit moment.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5