BINNENLAND Kamer eist onderzoek zorgpremies Nu een zakelijk krediet voor 4,9%" Meer geld van goede gevers naar directie fondsenwervers Confrontatie PSV- en Ajax-supporters Rotterdam geeft huizen weg in strijd tegen verpaupering Spangen Totale maansverduistering De geschiedenis herleeft Frits Bolkestein winnaar Big Brother Award Geert Wïlders verhuist vanwege bedreigingen De Geus bepleit kinderopvang (in één telefoongesprek geregeld) 04 idooi voor motiebeurs [HT - De Vereniging van ;rsiteiten (VSNU) ziet toe rt in de zogeheten student- ovendus die niet in dienst I de universiteit maar een s krijgt. Deze vorm wordt lairder als gevolg van het flor-master-systeem, zo pelt de VSNU. Nu zijn ovendi nog meestal in ivan de universiteit, of ze onderzoek in hun vrije 'en ivoorzien ze zelf in hun 1 sonderhoud. Een beurs 68 als voordeel dat de pro- leu' tndus zelfstandiger kan en, geen les hoeft te geven Mil it de universiteit geen loon en te betalen, ïen !i; n Den Bosch idgestoken iosch - Bij een steekpartij 'h tn Bosch is een 31 -jarige uit die plaats vrijdagavond 'nP et leven gekomen. De po- re ieeft een 30-jarige man uit ,e enveen ter plekke aange- ^ej len. De politie houdt er re- 1 ig mee dat de steekpartij 'Pri evolg is van problemen in Wi latiesfeer. De recherche vrijdagavond al getuigen e' lord en een buurtonder- n<^ gedaan. 5 verdrinkt Amsterdam :aai EioAM - Een 33-jarige Brit u'! Je nacht van vrijdag op za- ve( g verdronken in het cen- van Amsterdam. Getuigen adat de man op een stei ler een hek klom en ten akte. Hij viel daarbij met loofd op de steiger waarna het water aan de Zwanen- val terechtkwam. Ge al ar de duikers van de brand- haalden de man uit het f, maar reanimatie mocht neer baten. maandag 2$ oktober 2oo4 de bilt/anp - In Nederland is donderdagochtend vroeg een totale maansverduistering te zien. Als het weer meezit ten minste, want we gaan een wis selvallige periode tegemoet, meldde het KNMI gisteren. De vorige maansverduistering, op 4 mei, ging schuil achter een dik wolkendek. Tussen 4.23 uur en 5.44 uur hangt de maan volledig in de schaduw van de aarde. Vanaf 3.14 uur valt de eerste aardse schaduw over het hemelli chaam. Vanaf dat moment ont breekt linksboven een steeds groter wordend stuk. De maan is bij de verduistering niet helemaal onzichtbaar maar krijgt een rood-oranje kleur. Onze aardse atmosfeer buigt namelijk nog een aantal rode zonnestralen richting maan. Om zeven minuten voor zeven is de verduistering voorbij. Een maansverduistering komt 66 keer per eeuw voor, onge veer tweemaal in de drie jaar. Het verschijnsel treedt op wan neer de aarde zich tussen de zon en de maan bevindt. arrestaties houseparty - De politie heeft in de llvan zaterdag op zondag p loods in het Gelderse n vijf arrestaties verricht [zij wegens geluidsoverlast inde maakte aan een hou- tty. Veertig ME'ers moes- i te pas komen om de lisapparatuur in beslag te tn en de ongeveer vierhon- lezoekers te laten vertrek- e vijf arrestanten kregen roces-verbaal voor onder belediging en verzet. vonde bij etpartij Bij een schietpartij iade is zaterdagavond -jarige man uit Vaesrade gewond geraakt. De ted in een auto op een e toen die vanuit een ïem rijdende auto meer- onder vuur werd geno- )e toestand van het iffer is volgens de politie De politie tast in het over het motief. terdammer dgeschoten iam - Een 29-jarige Rot- mmer is zaterdagavond •men na een schietpartij n woonplaats. Het incident 'ie rond 19.00 uur plaats in ighekstraat in Rotterdam- De man werd zwaarge- I naar het Zuiderzieken- :ich overgebracht, waar hij la- 'c( de avond overleed. Agen- liei ielden een 34-jarige Rot- iat mmer aan, maar hij ar( it na verhoor weer naar lin De politie weet niet wat de ee tiding was voor de schiet- e i en onderzoekt de toe- on it. :ni orzorgslanding brandmelding erdam - Een vliegtuig van savia heeft zaterdag een zorgslanding gemaakt op ththaven van Palermo op taliaanse eiland Sicilië. Het el was van Amsterdam op naar Catania, een ander feld op het eiland. De pilo- etten uit voorzorg de ng aan de grond, omdat istrumentarium in de pit een brandmelding aan- 2j kozen voor Palermo, it hier de landingsbaan tr was. De melding bleek tderzoek vals te zijn. slzone in cht overvol - De tippelzone in it is overbezet. Doordat lere drie grote steden lam, Rotterdam en Den raatprostitutie verbie- onaantrekkelijk maken, tn er steeds meer vrouwen de Europalaan in de chtse wijk Kanaleneiland. 5 «an is ontworpen voor 01 «zetting van 40 tot 50 en; er zijn veertien af lekken, parkeerplaatsen i houten schotten voor in de auto. Nu werken er fwel 120 tot 130 vrouwen i: n avond. den haag/gpd - Alle grote par tijen in de Tweede Kamer willen dat er op korte termijn onder zoek wordt gedaan naar de noodzaak van de aangekondigde prijsstijging voor particuliere ziektekostenverzekeringen. CDA, PvdA en WD wantrou wen de zorgverzekeraars en vermoeden dat zij onderling prijsafspraken maken. Het is juist de bedoeling dat verzeke raars onderling gaan concurre ren. Vorige week kondigde branche vereniging Zorgverzekeraars Nederland (ZN) aan dat de pre mies voor volgend jaar tot 23 procent zullen stijgen. Wel zal dit per verzekeraar verschillen. De Tweede Kamer vraagt zich echter af waarop ZN zich ba seert. Volgens CDA, PvdA en WD heeft het er alle schijn van dat er kartelafspraken worden gemaakt in de zorg en er geza menlijk over de prijzen wordt onderhandeld. Ze willen daar om dat de kartelwaakhond NMa een onderzoek instelt. De tariefstijgingen worden vol gens ZN, behalve door de stij gende kosten van de vergrij zing, grotendeels veroorzaakt door een nieuwe manier van fi nancieren. Voortaan mogen ziekenhuizen geen nota meer indienen gebaseerd op het aan tal dagen dat iemand daar is verpleegd, maar per behande ling. Dit terwijl bijvoorbeeld ouderen langer moeten herstel len van een operatie dan jonge ren. Gevolg is dat de prijzen van een behandeling worden geba seerd op een gemiddelde ver- pleegduur. Jongeren gaan daar door meer betalen. En aange zien de meeste ouderen in het ziekenfonds zitten, zijn particu lier verzekerden meer geld kwijt. De nieuwe opzet van het zorgstelsel is juist bedoeld om de zorg betaalbaar te houden, was het idee van de politiek. Minister Hoogervorst (volksge zondheid) gaat nu met de ver zekeraars om de tafel zitten. Volgens hem is een premiestij ging per 1 januari komend jaar van vier tot vijf procent genoeg om de stijgende kosten te dek ken. etten-leur - Een bonte, zij het voornamelijk legergroene stoet, trok zaterdag door het Brabantse land. Op doortocht naar Breda reden de voertuigen van de vereniging Keep Them Rolling over de markt van Etten Leur. De vereniging probeert iets levend te houden van de geschie denis van de Tweede Wereldoorlog. Foto: GPD/Dick de Boer amsterdam/anp - EUTOCOm- missaris Frits Bolkestein heeft gisteren een Big Brother Award in de wacht gesleept. Burger rechtenorganisatie Bits of Free dom reikt de prijs jaarlijks uit aan personen en bedrijven die burgers overmatig controleren en het niet zou nauw nemen met de privacy. Bolkestein krijgt de award omdat hij als Europees commissaris een overeenkomst met de Verenig de Staten sloot over de over dracht van de passagiersgege- vens. Ook het Digidoor project in Al- mere kreeg een Big Brother Award. Het project van scholen verzamelt gegevens van basis schoolleerlingen. De informatie is beschikbaar via internet. Vol gens Bits of Freedom ontbreekt een reglement en hebben de ouders van de leerlingen nooit informatie ontvangen. In de categorie overheid was er een award voor het Centrum voor Werk en Inkomen. Het CWI volgde het internetgebruik van werkzoekenden en per soonlijke gegevens van werk zoekenden kwamen terecht op internet. Het Europese plan 'bewaarplicht verkeersgege vens' kreeg een prijs in de cate gorie voorstellen. Telefoon- en internetbedrijven zouden vol gens dit plan alle gegevens van bel- en surfgedrag moeten op slaan. Volgens de jury komt uit alle nominaties naar voren dat de overheid bezig is informatie te verzamelen van burgers die nergens van worden verdacht. utrecht/gpd - Het Tweede-Ka merlid Geert Wïlders en zijn vrouw vertrekken vanwege be dreigingen uit de Utrechtse wijk Kanaleneiland. Ze hebben de huur van hun woning opge zegd. Wilders zal zich niet meer vertonen in de Utrechtse wijk. Wïlders wil niet ingaan op de aard of herkomst van de be dreigingen. „Maar ik kan er voorlopig niet meer zijn, is mij verteld", zegt het kamerlid. „Voor mij is het er niet al te vei- lig" Wilders, die in september brak met de WD en nu een een mansfractie vormt, staat be kend om zijn uitgesproken op vattingen over de islam. Kana leneiland telt veel bewoners van allochtone afkomst met een islamitische achtergrond. De politie surveilleert sinds enige tijd extra rond de woning van Wilders. amsterdam/anp - De salarissen van directeuren bij goede doe len slokken een steeds groter deel op van de donaties van ge vers. De salariskosten bij de vijftig grootste fondsenwervers stegen in 2003 met 6,5 procent naar 6,9 miljoen euro. De totale opbrengst aan giften daalde in hetzelfde jaar echter met 5,5 procent naar 660 miljoen euro. Dat blijkt uit een zaterdag ge publiceerd onderzoek van de Volkskrant naar de vijftig groot ste goede doelen in Nederland. Van elke 100 euro aan donaties is ruim 1 euro nodig om de in totaal 66 directieleden te kun nen betalen. In 2002 was dat nog 90 eurocent. Het brutojaarsalaris van een doorsnee directeur bedroeg vo rig jaar 83.000 euro. Inclusief pensioenkosten en sociale las ten kostte een directeur gemid deld 100.000 euro. De Hartstichting staat weer bo venaan in de ranglijst van goe de doelen die het meeste uitge ven aan kosten voor de directie, hoewel die kosten afgelopen jaar met 7 procent daalden. Ge middeld bedroeg het brutoloon voor de top bij de Hartstichting 146.391 euro. Vorige publicaties over directiekosten leidden er uiteindelijk toe dat medisch di recteur Manger Cats met ver vroegd pensioen ging. Ontwikkelingsorganisatie Uni cef staat op de tweede plaats met 139.000 euro. Het Ronald McDonald Fonds (nummer 6) en het Prinses Beatrix Fonds (8) komen hoog binnen op de lijst met respectievelijk 115.619 eu ro en 109.604 euro. Onderaan de lijst staat opnieuw het Leger des Heils met 25.730 euro. Het Wereld Natuurfonds geeft absoluut gezien het meeste geld uit aan zijn directie. Daar is na melijk het aantal fte's (3,85) het hoogst en bedraagt het gemid delde jaarsalaris bijna 91.000 euro. Het Prinses Beatrix Fonds is verhoudingsgewijs veel geld kwijt aan zijn directeur. Van alle donaties ging 3,9 procent op aan diens salariskosten. Het christelijke Open Doors weiger de voor het onderzoek informa tie te geven. De branchevereniging voor goede doelen, VFI, ontkent de stijging van directiesalarissen. „Wij betreuren de onjuiste sug gestie die uitgaat van het Volks- krant-onderzoek", aldus de ad viseur van de organisatie, B. Pauw. „In het onderzoek wordt ten onrechte gesuggereerd dat de directiesalarissen in 2003 met 6,5 procent zijn gestegen." Volgens de VFI is de stijging vooral veroorzaakt door stijging van werkgeverslasten, andere sociale lasten en directiekosten. De organisatie benadrukt dat het gemiddelde jaarsalaris van de directeuren „aanzienlijk la ger ligt dan de salarissen voor vergelijkbare functies in soort gelijke sectoren". eindhoven-maastricht/gpd- anp - De politie heeft zaterdag avond en -nacht de handen vol gehad om in Eindhoven een confrontatie tussen PSV- en Ajax-supporters te voorkomen. Er werden 29 Ajax-supporters aangehouden. Ondanks de grote politiemacht die op de been was, wisten groepen fans van beide clubs voor opstootjes te zorgen, waarbij enkele klappen vielen. De Ajax-fans arriveerden zater dagavond per auto en waren van plan op de vuist te gaan met hun PSV-rivalen. Bij aan komst werden de Amsterdam mers 'opgewacht' door de poli tie, die wist dat de fans zouden komen. De Ajax-fans hadden al stenen uit het wegdek gehaald en wilden op weg gaan naar de binnenstad. De politie greep di rect in. Ook werden op de we gen rond Eindhoven verdachte auto's in de gaten gehouden. De meeste Ajax-supporters werden zaterdagnacht weer op vrije voeten gesteld. Twee fans zaten langer vast. Het gaat om een 16-jarige Amsterdammer die een boksbeugel bij zich had en een 27-jarige man uit Bame- veld, die zich hevig verzette bij zijn aanhouding. Ook waren er vrijdagavond vlak voor het begin van de voetbal wedstrijd MW - Fortuna Sittard in Maastricht problemen. Vier MW-supporters opgepakt, meldde de politie zaterdag. Drie van hen bekogelden sup porters van Fortuna met bier glazen. Ze zijn in verzekering gesteld wegens openlijke ge weldpleging. Een vierde MW- supporter werd opgepakt we gens baldadigheid en is met een proces-verbaal op vrije voe ten gesteld. MW hangt een boete boven het hoofd. Maar de club overweegt die te verhalen op de supporters van het door financiële tegenvallers geplaag de Fortuna. (advertentie) Rotterdam/anp - De gemeente Rotterdam geeft in de wijk Spangen woningen weg om verdere verpaupering tegen te gaan. Rotterdam stelt als voor waarde dat de huiseigenaren hun optrekje wel opknappen. De gemeente heeft berekend dat ze dat ongeveer 90.000 tot 210.000 euro zal kosten. Spangen is een van de pro bleemwijken, die de gemeente onder de loep neemt. De wijk kampt onder meer met drugs overlast en malafide huiseige naren. Dé gemeente wil kopers trekken, omdat zij doorgaans meer betrokken zijn bij de buurt, waardoor die opknapt. De gemeente vond het Wallis- blok, waar het in het experi ment om gaat, architectonisch zo interessant dat ze verder ver val zonde vond. Het blok staat grotendeels leeg. De gemeente had de keuze om het zelf op te knappen en te verkopen of het - gecontroleerd - uit handen te geven en koos voor het laatste. De nieuwe eigenaren moeten gezamenlijk de buitenkant la ten renoveren door een aanne mer. Ook aan de binnenkant moet het een en ander gebeu ren. Zo moeten er gescheiden opgangen komen en dient de riolering te worden vernieuwd. De inrichting wordt aan de mensen zelf overgelaten, aldus projectleider Blom. Mensen mogen zelf bepalen waar het toilet komt, maar de riolering en het water wordt voor ze aangelegd. Handige ei genaren mogen ook zelf aan de slag gaan, wat ze weer winst oplevert. De gemeente heeft een aantal kwaliteitseisen opgesteld. Die eisen bepalen de indicatieprijs van de woning. De eigenaar mag kiezen hoeveel verdiepin gen hij wil. Het kleinste huis van ongeveer 100 vierkante me ter kost minimaal 90.000 euro, een heel pand van drie etages (advertentie) 210.000 euro. Het is nadrukkelijk niet de be doeling de woning later te ver huren. De gemeente hoopt na melijk dat er een sociale cohe sie onder de eigenaren ontstaat, wat de wijk ten goede komt. Ze is niet bang voor huisjesmel kers. „We kennen ze en boven dien komen ze wel bovendrij ven, want het is een intensief proces. Daar willen ze niet veel tijd in investeren." Het project loopt al even. In een maand tijd hebben zich on geveer vijftig belangstellenden gemeld. De gemeente heeft on geveer dertig tot 35 huizen te vergeven. Blom verwacht dat september 2005 de bewoners kunnen beginnen met opknap pen en dat ze een jaar later in hun huis wonen. Als het project slaagt, wil Rotterdam onderzoe ken of het experiment ook in andere wijken kan worden toe gepast. groningen/anp - Sociale part ners moeten de financiering voor kinderopvang veilig stel len, ook al liggen onderhande lingen over CAO's stil. Minister De Geus (sciale zaken) heeft za- teidag tijdens een EU-confe- rentie werkgevers opgeroepen mee te betalen aan kinderop vang. „Kinderopvang maakt in Nederland deel uit van de ar beidsvoorwaarden. Het behoort dus tot de verantwoordelijkheid van sociale partners. Daarom is het dan ook niet meer dan lo gisch dat ook werkgevers mee betalen. Ook zij hebben er be lang bij", zo zei de minister. Bij de Postbank kunt u tot 5 november aanstaande een zakelijk krediet afsluiten tegen de uiterst lage rente van 4,9%*. U hoeft alleen te bellen met de Postbank Kredietadviseurs. U krijgt direct de maximale hoogte van uw krediet te horen. Zo kunnen ondernemers in één gesprek een krediet regelen tot zelfs 400.000. Samen met de adviseur bepaalt u dan ook welk krediet het beste bij uw situatie past. Profiteer nu van dit unieke tarief. Bel tijdens kantooruren naar 0900 0508 (5 cent per minuut) of kijk op postbank.nl/zakelijk Bij S jaar vul. Dit aanbod is geldig tol 5 november 2004. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van ING

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3