SPORT 8 Martin Jol gelukkig bij Spurs:gebeurt het' 'Louis Kwartje-kaart Kunstgras HDC988 maandag 25 OKTOBER 20( Wat een van weinig klasse getuigend optre den was er afgelopen week te zien bij Ajax. Hebben ze net een op en top professionele tech nisch directeur (Van Gaal) met veel tamtam bin nengehaald voor een beleid van vijfjaar, gooien ze hem er bij twee nederlagen op advies van een huilende Koeman weer net zo hard uit. En hard was het. Zeker voor Louis, iemand die keihard voor zijn duppie aan het werk was. Ik ontmoette hem voor het eerst op de school voor gymmeesters, de ALO, in Amsterdam. Hij was piepjong, 17 jaar en net fluitend geslaagd voor zijn HBS A. Ik was 23 jaar, had in zeven jaar tijd mijn feestelijke zesjarige HBS met de hakken over de sloot voltooid en had ook nog even in dienst 'gezeten'; vierentwintig maanden. Ik viel meteen op als provinciaaltje met mijn kastanje (volgens mijn lieve moedertje dan) bruine haar en een iets te grote mond. Maar Louis was niet zo op de voorgrond tredend, al liet hij wel af en toe merken dat Amsterdamse bluf hem niet vreemd was. Tussen de lessen door werd er veel gekaart en Louis won regelmatig van alles en iedereen. Bij het 'eenentwintigen' nam hij altijd met zijn po kerface, om verwarring te zaaien, voor 25 cent een keuzekaart. Wat hem op de academie de bij naam 'Louis Kwartje-kaart' opleverde. Voor veel colleges onderbraken we het kaartspel nooit, be halve dan voor de lessen van Nils Lommen. Een docent die het saaie, maar zo belangrijk vak Theorie Lichamelijke Opvoeding, op een ook nog eens heel saaie manier gaf. Maar ja; je ging er wel heen, want de man had een fenomenaal fotografisch geheugen. Hij herinnerde je er altijd fijntjes aan dat hij niet blij was als je een keer niet was geweest. Maar Louis Kwartje-kaart niet. Hij schudde de kaarten wel vast voor als we te rugkwamen. Tot we rond Kerst ons eerste tentamen hadden. Lommen keek de zaal met honderd man in en sprak de historische woorden: 'Zo, meneer Van Gaal. U ook hier?' Hij kreeg meteen antwoord 'Ja, we hebben toch tentamen of vergis ik me nou? Dat doe ik namelijk weinig! Want als u nu weer college gaat geven dan ga ik. Want zo boei end zijn uw colleges niet.' Pats boem, net acht tien jaar, al in het bezit van een duidelijke me ning en nooit te beroerd om die ongezouten te geven. „Dat gaat je een voldoende kosten", zei jaargenoot Rob Bianchi toen we op weg waren naar de kantine. „Kon dat niet wat tactischer", vroeg klasgenoot Dirk Dortmundt? ,,'Luiz', maar waarom pakje hem voor een vol stadion aan?", vroeg ik hem. „Hij pakt mij toch ook aan en de waarheid mag, nee moet, gezegd worden, vrien den!", sprak hij, inmiddels de kaarten delend. Hij haalde voor het tentamen een 8,5 en dat ver baasde hem niks. Ons wel. Wij hadden een John Jaakke-achtige reactie van Nils Lommen ver wacht. Zo van: 'jij ons (lerarencorps) terechtwij zen, snotneus? Hier is ons antwoord: een dikke vier en wegwezen!' Niks daarvan; de persoon lijkheid Lommen incasseerde de kritiek, gaf Louis waar hij recht op had en sprak hem later nog even onder vier ogen. Wat jammer toch voor Ajax dat zij geen bestuursleden meer heb ben van het niveau Nils Lommen. Ruud Bröring Ruud Bröring uit Noordwijk voetbalde op het hoogste amateurniveau en was jarenlang trainer in de hoofdklas se van het amateurvoetbal. SPORT IN BEELD UIT GESPROK éPaul De Geyte manager van i omstreden Be sche wie lr e rui Frank Vanden broucke, in NRC Hani blad: „Het is met Frank nett met schotels die net te\ kant zijn als je ze eet. J1 achteraf zegje, het was wel lekker. Oud-tennisser Boris B er in TV Weekeinde. „In 1990 heb ik de Win don-finale tegen Stefan berg gespeeld terwijl ik dig versuft was. Ik had die dag verslapen, dooi de slaappillen hun wei goed meer deden. Zati midden in de nacht al rechtop in mijn bed verslavingen hebben n nekt. Ik kon niet meer doneren." De voorzitter van de f derlandse supporters eniging van Manchesl United, Ron Snellen, Voetbal International de ontmoeting die hij had met George Best: „Ik kwam hem tegen ii supportershome van 0 Trafford. Hij vloog me nek. 'Hello, my friend! are you?', riep hij. Ik hi hem daarvóór nog non ontmoet natuurlijk. H stomdronken." Trainer Aad de Mos ii quire: „Als ik voetbal, vergeel les. Ik weet niet meer i maandag of dinsdag i getrouwd ben of kinds heb... Ik zit op een arn planeet." Herman Helleputte, t ner van het Belgische Beveren, in Humo: Toen ik 28 was, ben i drie weken tijd mijn a moeder, een pasgebort kindje en mijn moedes loren. Toen hield het n mij definitief op. Als G stond, zou hij zoiets m toestaan. God hoort gi zijn." Peter Pieters, bondsc van de Nederlandse 1 wielrenners, in Troui „Ze moeten ook niet a mijn kop komen zeurt beleidsplannen. Jonge zijn in dit land genoeg mooie plannen geschi waar nooit wat van te komt. Bij mij kan het\ A4-tje." Voormalig Ajax-midi velder Jan van Halst i Volkskrant: „Het is té goed gegaan Sneijder, Heitinga en der Vaart. Ze hebben fantastisch ontwikkelt maar dan moet je juis denken dat je fantasti bént." Jacco Verhaeren, zw< coach van Pieter van Hoogenband, in NR( delsblad: „Men beseft niet dat d lips-profploeg loutert leen bestaat bij de gra Pieter. Als hij daar get van zou uitmaken, zo ploeg niet bestaan, sii zat." Nogmaals Jacco Verh „Pieter is ondernemei investeert uit eigen za 2 tot 2,5 ton om die pl draaiende te houden, draagt risico, hij prob mensen in zijn kielzq te trekken. In wezen s ik bij hem op de loonl Oud-Ajacied Mido o\ mentaliteit bij zijn h club, AS Roma. In Vo International: „Het maakt ze niet ui met een Ferrari of een kopter naar het veld k Ze willen dat eigenlijk Een speler uit de A-klt moet in hun ogen ook auto uit de A-klasse h ben. Voetballer André Oo De Telegraaf: „Toen ik bij PSVkwcv je als jonge speler: gro over het hek. Een bepi hiërarchie moet er all zijn." Alyson Annan, coach1 de hockeysters van r Zwitserland en tot v< kort betrokken bij h derlands team. In de krant: Hard werken is een i tra zetten om de bal 1j gen. Werken hard is g lopen, jezelf het idee dat je bezig bent. Je kunt op basis van dat verschil een fi nale verliezen. d World Series honkbal. Boston, oktober 2004. DE KWESTIE Noordwijk hoorde zaterdag pas om half twaalf dat de wedstrijd tegen de amateurs van Ajax op kunstgras zou worden gespeeld. Nu kunstgras als ondergrond is erkend door de KNVB, zijn clubs zelfs verplicht dat te doen. Hoe denkt de voetbalwereld daar over? Jozef van der Voorn, competi tieleider KNVB West II: „De gang van zaken bij de wed strijd Ajax - Noordwijk was cor rect. Als het hoofdveld is afge keurd, moet je uitwijken naar een ander veld dat aan de eisen voldoet. De enige reden om dat niet te doen, is de veiligheid. Je kan Quick Boys tegen Katwijk niet op een bijveld spelen. Het doet het er niet toe of er kunst gras ligt of niet. De hoge heren hebben beslist dat kunstgras acceptabel is als ondergrond. Ik denk dat deze discussie over een paai- jaar niet meer wordt gevoerd, als kunstgras nog meer ingeburgerd. Als Noord wijk het met de gang van zaken niet eens is, dan moet de club het op de agenda van de KNVB- vergadering zien te krijgen. De wedstrijd GHC - RCL, die zater dag is afgelast, had eigenlijk ook op het kunstgras gespeeld moeten worden." Dick Barnhoorn, voorzitter van GHC: „Jozef is in de war. We hebben aan het begin van het seizoen aan de KNVB aangegeven dat ons eerste elftal op het hoofd veld speelt en niet op kunst gras. GHC is meer dan het eer ste elftal, we hebben 600 leden. We zetten niet onze recreanten van het veld om de selectie te laten spelen. Bovendien trekje de competitie scheef door wed strijden van GHC altijd door te laten gaan. We hebben ook nog te maken met sponsors. We hebben meer dan honderd re clameborden. Onze sponsors willen graag dat er wedstrijden worden gespeeld op het hoofd veld. We hebben naar eer en geweten gehandeld. En als ik niet gelijk krijg van de KNVB? Dan ga ik mijn gelijk halen?" Ed Bos, bestuurslid van Rijns- burgse Boys dat op een bijveld over kunstgras beschikt: ,We hebben er nog geen mo ment bij stil gestaan dat wij bij een afgelasting op het kunst gras moeten spelen. Ik zie niet gebeuren dat wij tegen Katwijk of Quick Boys op het kunstgras spelen. Tegen Deltasport ook niet trouwens. Er kan maar langs één lange zijde publiek staan bij ons kunstgrasveld." Leo Kruithof, secretaris van w Noordwijk: „We hebben zaterdagochtend nog contact gehad met de KNVB of we op kunstgras móesten spelen. Het bleek dat Ajax zelfs niet verplicht was om ons tevoren op de hoogte te stellen van het feit dat we niet op echt gras zouden spelen. Ik geloof niet dat Ajax een spelle tje heeft gespeeld, ze zaten er ook mee in de maag. Noordwijk is niet van plan de zaak aan hangig te maken. Kunstgras is de toekomst, deze ontwikkeling gaat door. Ik vraag me wel af waarom. Voetballers en de toe schouwers vinden het allemaal niks." Hans van Leeuwen, trainer van hoofdklasser UVS, dat op het tweede veld over kunstgras beschikt: „Het was mij niet bekqnd dat je ook als standaardteam moet uitwijken naar kunstgras. Dat is natuurlijk voor ons geen na deel, we trainen regelmatig op dat veld. Het is toch een ander spelletje; minder slidings, de echte duels zie je minder. Het gaat sneller, je moet een bal in de voet aanspelen in plaats van in de loop. Het wordt een beet je zaalvoetballen, maar dan elf tegen elf. Het lijkt me heel vreemd voor de ploegen die je ontvangt en niet gewend zijn aan zo'n veld. Gezien onze re sultaten moeten we misschien wel naar kunstgras..." door Jos Pak londen - Zó klinkt dus een mi nuut stilte. Het eerbetoon aan Bill Nicholson, tot zaterdag de levende legende van Totten- ham Hotspur, is zeer indruk wekkend. In het met 36.025 toe schouwers volgepakte stadion, dat klaar zit voor de match te gen Bolton Wanderers, zorgt al leen de gestaag vallende regen voor 'geluid'. Er worden tranen weggepinkt, emotie weggeslikt. Ook door spelers, jonge kerels die de voormalige speler en manager helemaal niet hebben gekend. Na zestig intense seconden daalt een daverend applaus van de tribunes neer op de schitte rende grasmat van White Hart Lane. Bill 'Nich' is dood, maar zal voortleven in de harten van de fans, de miljoenen fans van de Spurs. Want Tottenham (van 1882) is niet alleen geliefd in Noordoost Londen, maar in heel Engeland. De zogenoemde fanbase is na die van Manches ter United, Arsenal en Liverpool het grootst. En dat voor een club die sinds 1991 geen Euro pees voetbal meer speelde. „Mooi, zeer gepast", zegt Mar tin Jol, assistent-trainer van Tottenham, na het duel. „Die man was een icoon. Een grote als voetballer en een grote als manager. Onder hem wonnen de Spurs de dubbel. Dat was toen (begin jaren zestig, red.) nog niet eerder gebeurd in En geland. De laatste man die echt succes heeft gehad. Er wordt veel over respect gesproken. Hier hébben ze het. De liefde voor de club en het voetbal is enorm." Martin Jol uit Scheveningen wist dat al toen hij zelf in Enge land voetbalde, eerst bij West Bromwich Albion en later nog bij Coventry. Als rechterhand van Jacques Santini ervaart hij het opnieuw. Hij wist reeds lang waar zijn toekomst als trai ner lag. „Zolang als ik uitge- voetbald ben al. Engeland en Martin Jol. Archieffoto: GPD/Ad van Hasselt dan wel in Londen. Hier ge beurt het, hier leeft het. Alleen al die derby's. Vrijwel alle wed strijden in Londen zijn uitver kocht. En dat wil wat zeggen hoor, want een beetje zitplaats voor een belangrijke wedstrijd kost bij ons 65 euro. Van het Mandenmakersstadion in Waalwijk naar White Hart Lane in Londen lijkt een reu zenstap, maar dat ziet Jol toch een tikkeltje anders. Natuurlijk zijn de clubs qua status en bud get volstrekt onvergelijkbaar, maar in de manier waarop moet worden gewerkt, zit geen verschil. In de beleving en de druk natuurlijk weer wel. Maar de top lonkte nadrukke lijk, na zes jaar RKC, absoluut. „Misschien ben ik er toch een jaar te lang gebleven. Als ik kijk naar Mourinho (trainer van Chelsea, afgelopen seizoenen bij FC Porto, red.), die is 41. Wat heeft die man al gewon nen. Ik zat van mijn 42ste tot mijn 48-ste bij RKC. Begrijp me goed, ik heb er geen spijt van. Maar als je een echte streber bent, blijf je hooguit drie jaar. Ik ben wel eerzuchtig, voor de club. Een streber is meer voor zichzelf bezig." Jol werd de afgelopen jaren al om geroemd vanwege zijn con structieve arbeid bij RKC, dat onder zijn bezielende leiding opkrabbelde van een staartver- eniging tot een stabiele eredivi sieclub die een paar keer maar net naast Europees voetbal greep. En dat met minimale middelen. Logisch dat ze bij ADO Den Haag, tenslotte Jols duppie van oudsher, naar zijn hand don gen. Dat feest ging niet door, maar het kostte hem wel moei te om nee te zeggen. „Ik heb achthonderd e-mailtjes gekre gen van supporters. In eerste instantie heb ik ze niet eens ge lezen omdat ik bang was dat ik het dan toch zou doen." Het werd dus Tottenham Hot spur. Als assistent-trainer wel teverstaan. Dat nieuws leidde her en der tot gefronste wenk brauwen. Daar was hij toch he lemaal de man niet naar? Hij begrijpt de twijfels wel, maar relativeert ze tegelijkertijd. „Hoe vaak krijg je de kans om bij een club als Totttenham te komen werken? Ik weet nog goed dat ik net m'n auto op de Frederik Hendriklaan in Den Haag had neergezet om een paar cd-tjes te gaan kopen, toen Frank Amesen belde. „Heb je interesse?" Mijn broer Cock zei gelijk: Tottenham, de club van Jimmy Greaves. Die naam, dat gevoel. Ik heb hier niet voor drie jaar getekend om maar een baan te hebben. Ik geloof hierin." Eerlijk: „Natuurlijk kostte het me moeite om in die nieuwe constructie aan de slag te gaan. Ik moet mezelf wegcijferen, af leren haantje de voorste te zijn. Ik kan wel wat zeggen, maar Santini beslist." Santini, Jol en Amesen staan voor flinke opgave. Ze moeten er voor zorgen dat de oude tij den van Bill Nicholson herle ven. Over de laatste successen van de club ligt alweer een dik ke laag stof. De belangrijkste aandeelhouders van Totten- ham Hotspur, voorzitter Daniël Levy voorop, steken veel geld in de club. „Zestig miljoen euro in de laatste drie jaar", weet Jol. Veel leverde dat niet op, hoog uit meer frustratie. Vorig jaar fi nishte Tottenham als veertien de. Een plaats de club onwaar dig. Dat móet beter. „Het be langrijkste in de top is iemand die visie heeft", weet Jol. Frank heeft die. Natuurlijk had ik zelf ook graag hoofdcoach willen worden. Maar grote clubs in Engeland willen een grote naam. Scolari, Ranieri, O' Neill en nog een paar anderen wil den niet. Die kiezen liever voor een grote club waar ze een prijs mee kunnen pakken. Santini zei gelijk ja." De selectie werd voor dit sei zoen onder meer versterkt met Pedro Mendes (Porto), Erik Ed- man (Heerenveen), Noureddi- ne Naybet (Deportivo) en het Zwitserse talent Reto Ziegler (Grasshoppers). „We begonnen goed tegen de toppers, maar nu we het spel tegen de 'mindere' ploegen moeten maken, wordt het een stuk lastiger." Goede spelers maken nog geen goed elftal. Vertel Jol wat. Hij ziet veel, is altijd met het spelle tje bezig. Ambitie genoeg, voor nu en later. „Wat ik belangrijk vind, is dat zich iets ontwikkelt bij een ploeg." Mijmerend: „Ik heb mooie din gen gedaan. Heb bij de ama teurs en de profs successen ge haald. Maar ik zou graag nog eens Nederlands kampioen worden en ik droom van een Europa Cup. Waarom niet? Ik denk dat het binnen mijn mo gelijkheden ligt om dat voor el kaar te krijgen." Waar en wanneer, ligt in de schoot der toekomst verborgen. Voorlopig telt alleen Tottenham Hotspur. Dat er op deze sterf dag van de gelouterde Bill Ni cholson, helaas niet in slaagt om een passend sportief resul taat neer te zetten als huldeblijk aan de 85-jarige ster van weleer. Bolton wint, met 1-2. Totten- ham is ook dit seizoen nog geen top. Maar er wordt hard aan ge werkt. „Als trainer geloof ik dat je ieder proces kunt aansturen. Het geld is er, de wil is er. We missen vooral nog wat creativi teit in de ploeg. Gelukkig kun nen we in de winterstop nog wat 'doen'. Ik wil hier ook win nen. Niet voor mezelf, nee voor de club. De mensen verdienen het." Foto: EPA/Jasori Szenes

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20