kabinet weer lm de tafel Let bonden Verzet Irak slacht tientallen rekruten af :en beroep op bemiddelaar Griezelen in medisch rariteitenkabinet Primeur van Floris en Maud op Leids ijs Nieuwe beving treft Japan maandag 25 oktober 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Enkele buien i-Een 17-jarige mede ster van de Hema is zater- chtend onder werktijd in schacht van de perso- en goederenlift gevallen, andweer heeft het meisje tar benarde situatie be- waama ze met onbekend tsel naar het LUMC is ge it. emamedewerkster wilde kwart voor tien met de ineelslift van de begane I naar de eerste verdie- Maar vrij snel nadat de ie in beweging was geko- stopte de lift door nog on- ïde oorzaak. De mede werkster zat daardoor in de lift- cabine gevangen tussen de be gane grond en de eerste verdie ping. In een poging het meisje te bevrijden, wrikte een van haar collega's de liftdeuren op de be gane grond open. Omdat de lift nog niet voorbij de deuropening van de begane grond was, kon het meisje via een smalle ope ning uit de cabine klauteren. Wat er toen misging, is volgens de politie niet helemaal duide lijk. Maar waarschijnlijk is het meisje bij haar landing op de grond uitgegleden en in de lift schacht onder de hangende ca bine terechtgekomen. aag/gpd - Het kabinet is water bij de wijn te doen conflict met de vakbon- :r vut en prepensioen, in deed staatssecretaris Knaap (defensie) ver in zijn 'verkennende ge ien' met vakbeweging en rersorganisaties aan mi- De Geus (sociale zaken), prekken bieden het ka- Jdoende aanknopings om weer aan de onder- lingstafel te gaan zitten", kringen rond het kabinet. eus is niet van plan een ddelaar of iemand 'van te vragen de onderhan- ;en te leiden. Eerder was irake van SER-voorzitter ils te vragen te bemidde- mdat de relaties tussen de lolspelers in het kabinet vakbeweging erg slecht i Premier Balkenende, De I en Zalm (financiën) Wil li et echter zelf doen. wordt zorgvuldig geheim uden waar het kabinet on- ndelingsruimte ziet en :r de onderhandelingen nen. „Dat zou de ge- cen alleen maar onder setten. Als we er uit willen i, dan kan dat alleen als veel mogelijk in stilte gaan", aldus een betrok- ootste vakbeweging FNV en „het telefoontje van abinet af te wachten". Gis- titend gingen de FNV-be- stuurders Jongerius en Heerts nog op bezoek bij Van der Knaap voor een laatste ge sprek. Na afloop toonden ze zich weinig hoopvol dat er nog wat in het vat zit bij het kabi net. „Van der Knaap kon niets toezeggen, terwijl wij hadden gehoopt dat hij enige onder handelingsruimte kon bieden. Voor ons verliep het gesprek dus teleurstellend", aldus de FNV-woordvoerster. FNV-voorzitter De Waal liet vorige week al weten dat de vakbeweging op de hoofdon derdelen van het conflict over de sociale zekerheid 'het volle pond' blijft eisen van het kabi net. De FNV wil dat het kabinet zijn plannen voor het nieuwe WAO-stelsel versoepelt. Het zelfde geldt voor de plannen voor vut en prepensioen. En ten derde is een nullijn voor de lonen definitief van de baan. Over de gespreksruimte bij al deze punten is voorzitter Ver hoeven van vakcentrale MHP optimistischer dan zijn FNV- collega. „Over alles valt nog te praten. Het heeft ook met ge zichtsverlies te maken." De MHP verwacht dat het kabinet het geduld van sociale partners 'nog enigszins op de proef zal stellen'. Ondertussen gaan de door de vakbeweging aangekondigde acties gewoon door. Pagina Economie: WAO maakt oplossing lastig COMMENTAAR KOSOVO 'o heeft gestemd. Hoewel Bciële uitslag waarschijn- s vandaag wordt bekend staat al vast dat de de zittende president als winnaar uit de bus gevolgd door de PDK van irmalige Albanese rebel- Thaci. En dus zal de onafhankelijkheid van ivincie van Servië toe- De Balkan daarmee op- n uiterst tijd tege- belang dit ide was de opkomst onder de De Albanezen vormen de meerderheid in Koso- t nog steeds onder toe staat van de VN. De Ser- voelen zich niet veilig in ld waar rust en vrede nog ver te zoeken zijn. Eerst et Milosevic die de Alba- de stuipen op het lijf joeg Ijn misdadige bewind. Na tiovo-oorlog in 1999 zijn i de Albanezen die op hun de Serviërs letterlijk weg- met bloedig geweld. Aan Jroep onder Serviërs de zingen te boycotten werd dan ook massaal gehoor gege ven. Een veeg teken. Voor de nog maar kortgeleden benoemde president van Servië, de gematigde democraat Tadic, is de boycot een hard gelag. In tegenstelling tot premier Kos tunica riep hij wel op tot stem men. Dat zou van democrati sche kracht getuigen. Vergeefse moeite, blijkt nu. Toch zal van met na me diezelfde Tadic worden verlangd een passende oplossing te vinden voor het 'pro bleem KosovoEen opdracht waarbij hij internationale steun verdient, temeer daar aan de rol van de VN volgend jaar formeel een einde komt en de nieuwe status van de provincie moet worden vastgesteld. In die zin past het Europa niet om aan de zijlijn te blijven staan. Van de EU - met Neder land als voorzitter - mag dan ook worden verlangd dat het Kosovo hoog op de politieke agenda zet. De geschiedenis van de Balkan kent immers al ge noeg zwarte bladzijden. Adriaan Brandenburg leiden - Om het publiek te laten kennismaken met het werk van de Universiteit Lei den, openden tal van universitaire instanties gisteren hun deuren. Bij de duizenden be zoekers van deze Leidse Wetenschapsdag bleek het relatief onbekende Anatomisch Museum aan de Wassenaarseweg erg in trek. Jong en oud vergaapte zich hier aan de even indrukwekkende als eigenaardige collectie die ooit de basis van het medisch on derwijs vormde. Pagina Ri: 'Wat zielig, er zit een dood poesje in dat potje.' Foto: Mark Lamers (advertentie) bagdad/anp - Het Iraakse ver zet heeft afgelopen weekeinde een bloedbad onder rekruten aangericht, omdat de autoritei ten van Irak met de Amerika nen samenwerken. Opstande lingen schoten zeker 49 solda ten dood. De slachting is in middels opgeëist door de ter reurgroep van de Jordaniër al- Zarqawi. De politie trof de lijken van de bijna vijftig rekruten gisteren aan bij Baquba ten noorden van Bagdad, samen met vijf ge dode burgers. De militairen wa ren zaterdagavond met verlof op weg naar huis, nadat ze drie weken in een trainingskamp hadden doorgebracht. Ze lie pen in een hinderlaag. Iraakse opstandelingen, verkleed als agenten, dwongen de rekruten op de grond te gaan liggen, waarna ze werden geëxecu teerd. Een overheidsfunctionaris zei dat de militairen in burger wa ren en ongewapend. Ze reden in drie busjes, die na de aanval in brand zijn gestoken. De chauffeurs van de busjes zijn ook gedood. Waarnemers spre ken over een van de meest koelbloedige aanvallen op de nieuwe Iraakse veiligheids macht sinds de verdrijving van Buitenlands kind ontvoerd in Irak Een Libanees jongetje van zeven jaar is ontvoerd in Irak. Zijn kidnappers eisen een losgeld van 150.000 dollar. Dat hebben Li banese functionarissen gisteren bekendgemaakt. De jongen, wiens ouders al jaren in Irak wonen, werd vrijdag ontvoerd bij zijn woonplaats in het oosten van Irak. Het is voor zover bekend het eerste buitenlandse kind dat in Irak is ontvoerd. Eerder wer den wel Iraakse kinderen gegijzeld voor losgeld. de Iraakse dictator Hussein an derhalf jaar geleden. De zelfmoordaanslag eerder za terdag op een politieacademie in de Iraakse stad Khan el-Bag- dadi nabij een Amerikaanse le gerbasis kostte negentien agen ten in opleiding het leven. Min stens 47 personen raakten ge wond. Een grote groep rekruten had zich verzameld voor een cursus toen de zelfmoordenaar zichzelf in een auto opblies. Op drie andere plaatsen kwa men zaterdag zeker nog acht mensen om door aanslagen. Pagina Buitenland: Irak nu school voor jonge terroristen Kijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl door Theo de With leiden - Het is de laatste voor stelling in Leiden, maar officieel de Nederlandse première. En dus ligt op deze zondagmiddag de rode loper uit bij de ingang van de Groenoordhallen. Tal van bekende Nederlanders zijn naar Leiden gekomen om de première van de nieuwste show van Holiday on Ice bij te wo nen. Ze krijgen als primeur op het ijs een scène uit de film 'Floris' te zien. Deze avonturenfilm gaat pas in december in de bioscopen draaien, maar door een samen werkingsverband met produ cent Johan Nijenhuis krijgt het publiek van Holiday on Ice in tien Nederlandse steden vast een voorproefje. In de originele kostuums wordt de op de le gendarische tv-serie gebaseerde film op het ijs in zo'n zes minu ten samengevat. Wie op specta culaire vechtscènes zit te wach ten, komt bedrogen uit. Floris en zijn maatje Pi draaien op de filmmuziek wat pirouettes en dat is het dan. De toeschouwers hebben het geluk dat Maud, die bij de tv-ta- lentenjacht 'Idols' als tweede eindigde, de titelsong van de film 'Floris' live komt zingen. Op schaatsen nog wel. Wat on wennig beweegt ze zich op de ijzers voort. De zangeres steekt onbeholpen af bij de doorge- tokyo/gpd - In het noordwes ten van Japan heeft zich gister avond opnieuw een aardbeving voorgedaan, nadat bij een serie bevingen zaterdag zeker 23 mensen om het leven kwamen. De nieuwe beving had een kracht van 5.6 op de schaal van Richter. Over slachtoffers of schade was nog niets bekend. Zaterdag raakten ongeveer 2000 mensen gewond, terwijl voor het leven van een nog onbe kend aantal vermisten wordt gevreesd. De meeste slachtof fers kwamen om, omdat hun huizen instortten. Meer dan 60.000 mensen brachten uit angst voor nieuwe bevingen de nacht op straat of in opvang centra door. Voor het eerst in het 40-jarige bestaan van de shinkansen, de supersneltrein, ontspoorde een trein. Clinton gaat Kerry helpen Washington - Het machtigste wapen van de Democratische partij keert terug in de strijd. Voormalig president Clinton gaat vanaf vandaag campagne voeren voor zijn Democratische partijgenoot John Kerry. Waar nemers spreken over een krachtige steun voor de presi dentskandidaat. Clinton begint met een interview voor een na tionale televisiezender en een bijeenkomst samen met Kerry in Philadelphia (Pennsylvania). De 58-jarige ex-president was zes weken lang praktisch uitge schakeld door een viervoudige bypassoperatie. Duizenden in de rij voor ruimtereis londen - Al meer dan 7000 mensen hebben zich bij de Britse zakenman en avonturier Richard Branson gemeld voor een ruimtereis. Dat berichtte The Guardian zaterdag op zijn website. Onder de belangstel lenden bevindt zich onder an deren de acteur William Shat- ner, beter bekend als Captain Kirk in de film Star Trek. Ook de voormalige gitarist Dave Navar ro van de Red Hot Chili Peppers heeft zich aangemeld. De ruim- tevlucht, die een kleine drie uur uur gaat duren, kost de passa gier 170.000 euro. Voor dit be drag kan hij gedurende enkele minuten buiten de dampkring de gewichtloosheid ervaren. Vorige maand ging Branson er nog vanuit dat over vijfjaar 3000 mensen een ruimtevlucht hebben gemaakt. Vrouw (74) pakt zakkenrolsters eindhoven - Een 74-jarige vrouw uit het Limburgse Neer heeft zaterdag zelf de dief van haar portemonnee in de kraag gegrepen. De vrouw zat in de trein op het Centraal Station in Eindhoven toen haar porte monnee werd gestolen door twee vrouwen, 27 en 24, uit het Franse Lille. De bejaarde be merkte het meteen, greep een van de verdachten beet en schudde haar flink door elkaar. Daarbij kwam de portemonnee onder de jas van de verdachte te voorschijn. De Franse vrou wen zijn aangehouden. 'Habseligkeiten' is mooiste Duits hamburg - 'Habseligkeiten', dat vertaald kan worden als spulle tjes, is verkozen tot het mooiste Duitse woord. Een jury met veertien Duitse journalisten, ar tiesten en academici koos het woord uit een lijst van 95 woor den, die was was samengesteld uit inzendingen van ruim 22.000 mensen uit 111 landen. Het populairste woord onder het publiek is 'Liebe' (liefde), maar de jury koos voor 'Habse ligkeiten' omdat het woord het menselijke streven naar bezit koppelt aan het meer spirituele 'Seligkeit', wat zaligheid bete kent. Bij de jury kwam 'Liebe' op de derde plaats, na 'Gebor genhert' (geborgenheid). Een primeur op het ijs van de Leidse Groenoordhallen: een scène uit de film Floris. Foto: ANP/Govert Coebergh winterde schaatsers van Holi day on Ice. Met veel vaart laten zij in rap tempo tal van legen darische filmscènes de revue passeren in de voorstelling 'Hollywood'. Filmhelden als Fred Astaire, Audrey Hepburn, Charlie Chaplin en James Bond worden daarin tot leven ge wekt. De show is al eerder te zien geweest in Duitsland, Frankrijk en Midden-Amerika. Deze winter zijn Nederland en Engeland aan de beurt. Omdat er begin jaren zeventig voor het laatst een ijsrevue in de Groenoordhallen te zien was, viel de keuze op Leiden als premièrestad. Diverse ca- merateams en handtekenin genjagers proberen een glimp op te vangen van de beroemd heden die over de rode loper naar binnen gaan. Met een beetje geluk kunnen ze onder anderen musicalster René van Kooten, soapster Aukje van Ginneken, dichter Bart Chabot en actrice Nelly Frijda scoren. En ook Maud is niet te beroerd om een handtekening te zetten op een cd, een programma boek of desnoods een ballon. Na afloop van de show gaat een aantal stevige mannen het ijs met ijzeren staven te lijf. Het kost te veel tijd om te wachten tot het ijs gesmolten is. Ook kan het ijs niet in een sloot naast de Groenoordhallen worden ge kieperd, want ómdat kalk aan het water is toegevoegd - om superwit ijs te krijgen - moet het als chemisch afval worden afgevoerd. En er is haast gebo den. Nog negen Nederlandse steden wachten. Het circus moet verder. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 3.75 81 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0.41 per dag! Naam DM Adres Postcode/Plaats: Telefoon: (iv.m bezorgcontro Geboortedatum e-mailadres Stuur de bon in e w Leidsch Dagblad. Antw nr 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 E mail lezersservicetf hdc.nl of surf naar www. leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch i*l*t Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1