Eerherstel voor Slippens en Stam SPORT 2 Formule 1-jaar om snel te vergeten Succes van Li Jij zorgt voor rellet Richard Groenend; zesde na lekke ban( Koppel verwerkt olympische teleurstelling in Zesdaagse van Amsterdam Safin groeit langzaam na oude niveau Delmee weer beschikbaar den bosch - Hockeyer Jeroen Delmee stelt zich toch weer be schikbaar voor het Nederlands elftal. De 31-jarige middenvel der van Den Bosch nam na de verloren olympische finale te gen Australië afscheid. Delmee wilde zich richten op een maat schappelijke loopbaan, maar hij heeft nog geen baan gevon den. Daarom meldde hij zich bij bondscoach Terry Walsh. Nederlagen Schaakteam calvia - De Nederlandase man- nenploeg heeft bij de schaako lympiade op Mallorca in het weekeinde tweemaal verloren. Zaterdag was Georgië iets beter. Van den Doel verloor van Ge- lasjvili, Van Wely, Timman en Tiviakov maakten remise. Gis teren verloor het Oranje-viertal, met ditmaal Nijboer in plaats van Timman, met 3-1 van Oez bekistan. Kasimdzjanov ver sloeg Van Wely, Garejev bleef Nijboer de baas. Door deze te genvallende resultaten zakte Nederland in de algemene rangschikking naai' de 34e plaats. El Guerrouj stopt in 2006 rabat- De Marokkaanse atleet Hicham El Guerrouj heeft voor 2006 zijn afscheid aangekon digd. De beste middellange-af standsloper van zijn generatie heeft zich komend seizoen tot doel gesteld het wereldrecord op de 5000 meter van de Keni- aan Bekele te verbeteren. Bridgevrouwen openen met winst Istanbul- De Nederlandse bridgevrouwenploeg is gisteren de Olympiade in Istanbul be gonnen met een overwinning op Japan. Het verschil was dui delijk: 22-8. Valverde naar llles Balears madrid- Wielrenner Alejandro Valverde heeft eindelijk een nieuwe ploeg voor volgend sei zoen. Een van de meest begeer de renners van het peloton heeft een akkoord bereikt met llles Balears, zo heeft die ploeg gisteren bekendgemaakt. Val verde, dit jaar goed voor vijftien overwinningen, stond in de be langstelling van vrijwel alle top- ploegen waaronder Rabobank. Probleem was dat de 24-jarige Spanjaard een doorlopend con tract had bij Kelme, dat moest worden afgekocht. Totmjanina in ziekenhuis na val Pittsburgh- De Russische kunstschaatsster Tatjana Totm janina is na een val bij grand- prixwedstrijden in het Ameri kaanse Pittsburgh met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Tijdens de kür met haar partner Maxim Marinin kwam de we reldkampioene paarrijden met haar hoofd op het ijs terecht. Totmjanina bleef roerloos lig gen. Ze werd met een brancard van het ijs gedragen. Wennemars weer snel in Erfurt erfurt- Erben Wennemars heeft dit weekeinde opnieuw snelle tijden gerealiseerd op de schaatsbaan van Erfurt. Wen nemars kwam op de 500 meter tot een tijd van 35,97. Ook won hij de 1000 meter: 1.10,47. Bij de vrouwen won Frouke Oonk de 500 meter in 39,72. Moniek Kleinsman was de snelste op de 1500 meter in 2.01,35. Bij de mannen won Mark Woude in 1.54,04 de schaatsmijl. Hofstra verslaat Van Barneveld bridlington- Rick Hofstra heeft zaterdag bij de Winmau World Masters in de Engelse plaats Bridlington voor een grote ver rassing gezorgd door landge noot Raymond van Barneveld uit te schakelen. De rijzende ster van de Nederlandse dart- sport versloeg de Haagse favo riet met 3-2. Barney moest zich troosten met de gedachte dat hij gemiddeld per pijl iets beter scoorde dan zijn talentvolle be dwinger: 31,07 tegen 29,83. Hofstra trof Tony David in de kwartfinale en verloor. De titel ging naar MerVin King. Trina Gulliver won bij de vrouwen. Molik verslaat Sjarapova zurich- De Australische Alicia Molik heeft ten koste van de Russische Maria Sjarapova het tennistoernooi van Zürich op haar naam gebracht. Ze ver sloeg de winnares van Wimble don in de finale met 4-6 6-2 6-3. Het was voor Molik haar derde toernooizege op de WTA-tour. In augustus won ze in Stock holm. maandag 25 OKTOBER 200, door Edward Swier Amsterdam - Na de Spelen in Athene, die louter teleurstellin gen opleverden, hadden ze el kaar enkele dagen met rust gela ten. De boezemvrienden vielen stil. „We hadden elkaar even niets te vertellen." Toen ieder voor zich de kater verwerkt had, werd een vlotte analyse ge maakt. En harder en doelgerich ter dan ooit getraind. De winter zou in het teken staan van eer herstel. Welnu, Robert Slippens en Danny Stam hebben hun re vanche. In de nacht van zaterdag op zondag won het duo de Zes daagse van Amsterdam. Ieder mens heeft wel eens een dag dat hij zich niet zo lekker voelt, dat het niet naar wens loopt. Ook voor baanwielren- ners is er zo'n dag. Robert Slip pens en Danny Stam hadden uitgerekend hun off-day op de Spelen in Athene. In de koppel- koers werden ze slechts der tiende, het liep voor geen meter en Slippens viel zelfs. De trai- ningsopbouw was niet goed ge weest, ze waren bovendien - op advies van de doktoren en wie lerbond - veel te vroeg in Athe ne neergestreken. Ze hadden op het verkeerde moment ge piekt. „Het was voor ons ook een verrassing dat we in Athene niet meededen om de prijzen. Maar hier, op het Velodrome van Amsterdam, hebben we be wezen dat die dag een negatie ve toevalstreffer was. Hier wa ren we zes dagen goed. Dit zegt meer over ons niveau, al waren dat natuurlijk wel de Spelen." Wie de vreugde na afloop rond de box van het Noord-Holland se koppel aanschouwde, zag vooral opluchting. „Hoe het hier ook afloopt", schreeuwde Slippens - opboksend tegen het zware stemgeluid van een der artiesten op het middenterrein - al voor de afsluitende koppel- koers, „we hebben wat mij be treft al een hoop rechtgezet." In de slotwedstrijd, over 45 minu ten en 60 ronden, werd een laatste aanval van het konings- koppel Risi-Betschart afgesla gen. De Zwitsers - als koppel goed voor 32 zeges - hadden veel minder punten dan de Ne derlanders, maar plaatsten in de finale nog een laatste uit looppoging. Twaalf ronden voor het einde hadden Stam en Slippens de aanval geneutrali seerd. „We hielden er al reke ning mee dat Risi het nog eens zou proberen. Ze spaarden zich op de laatste avond een beetje bij de andere onderdelen, wis ten dat ze ons puntentotaal toch niet meer konden overtref fen. Als je Risi kent, dan weet je dat er nog wat gaat komen. Dat hij nog eens zal proberen een ronde voorsprong te nemen." De twijfels, die in het Neder landse duo was geslopen na Athene, waren echter verdre ven. Het juiste gevoel terug. Stam (32) en Slippens (29) be dienden de 3000 toeschouwers, het Velodrome was op vijf van Stam en Lippens (rechts) lossen elkaar af in de slotronden van de Zesdaagse. Foto: ANP/Ed Oudenaarden de zes avonden uitverkocht, op hun wenken. In de laatste vijf ronden vierde Slippens alvast zijn feestje. „Het is toch mooi. Al dit volk is hier toch wel een beetje voor ons. Als je die men sen allemaal kan laten genieten, laten meegenieten van jouw succes, dan groei ik." De winter is nog lang. Er kan nog meer succes bij. In 2002 wonnen Slippens en Stam, nu vijf jaar een professioneel kop pel, hun eerste zesdaagse, in Bremen. Vorig jaar waren ze ook al de besten in Amsterdam, eindigden ze de overige zes daagsen telkens bij de beste vier. Maar dit jaar is de kans groot dat ze meer gaan winnen. De komende weken volgen Dortmund, München en Gent. Dan een WK-kwalificatiewed- strijd in Los Angeles en net na de jaarwisseling staat de vol gende reeks op de rol: Rotter dam, Bremen, Stuttgart, Berlijn door Ivo Op den Camp den haag/sao paulo - Met het vallen van de finishvlag op het circuit van Interlagos is een Formule 1-seizoen afgesloten dat de boeken in zal gaan als oersaai en conflictueus, kort om: een jaar om snel te verge ten. Alleen wereldkampioen Michael Schumacher, de Ferra- ri-tifosi en de enkeling die mag teren op een persoonlijk inci denteel succesje zullen af en toe met een glimlach terugblik ken op het Formule 1-jaar 2004. De voortekenen deden de lief hebbers watertanden. Nadat Michael Schumacher pas in de slotrace van 2003 zijn vierde opeenvolgende wereldtitel vei- Montoya wint De Colombiaanse autocou reur Juan-Pablo Montoya heeft in een Williams-BMW de Grand Prix van Brazilië voor formule-1-wagens ge wonnen. De Fin Kimi Raikko- nen eindigde in een McLa ren-Mercedes op 4e tweede plaats. Derde werd de Brazi liaan Rubens Barrichello in een Ferrari. De Duitse Mi chael Schumacher, die als zevende eindigde, was al lang zeker van zijn zevende we reldtitel. Schumacher heerst in veel statistieken van de autosport in de Formule 1. De Duitser heeft de meeste wereldtitels en de meeste overwinningen. Wereldtitels: 1. Michael Schumacher (Dui) 7 (1994,1995, 2000 t/m 2004) 2. Juan Manuel Fangio (Arg) 5 (1951,1954 t/m 1957), 3. Alain Prost (Fra) 4 (1985, 1986, 1989,1993), 4. Jack Bra bham (Aus), Jackie Stewart (Sch), Niki Lauda (Oos), Nel son Piquet (Bra), Ayrton Sen na (Bra) 3. Overwinningen: 1. Michael Schumacher (Dui) 83,2. Alain Prost (Fra) 51,3. Ayrton Senna (Bra) 41,4. Ni gel Mansell Eng) 31,5. Jackie Stewart (Sch) 27. Seizoenszeges: 1. Michael Schumacher (Dui) 13 (2004), 2. Schumacher 11 (2002), 3. Schumacher 9 (1995, 2000, 2001), Nigel Mansell (Eng) 9 (1992). Starts: 1. Ricardo Patrese (Ita) 256,2. Michael Schumacher (Dui) 213,3. Gerhard Berger (Oos) 210, 4. Andrea de Cesaris (Ita) 208, 5. Nelson Piquet (Bra) 204, 6. Jean Alesi (Fra) 201, 7. Alain Prost (Fra) 199, 8. Rubens Barrichello (Bra) 198, 9, Michele Alboreto (Ita) 194,10. Nigel Mansell (Eng) 187,50. Verstappen (Ned) 107. Pole positions: 1Ayrton Senna (Bra) 65, 2. Michael Schumacher 63, 3. Jim Clark (Sch), Alain Prost (Fra) 33. WK-punten: 1. Michael Schumacher (Dui) 1186,2. Alain Prost (Fra) 798,5,3, Ayrton Senna (Bra) 614. lig stelde, heerste de overtui ging dat er een einde zou ko men aan de suprematie van de Duitse recordcoureur en Ferra ri. Williams; McLaren en - in mindere mate - Renault en BAR zouden de Italiaanse renstal en alleenheerser Schumacher aan banden gaan leggen. Al in Australië, aan het prille begin van een liefst achttien ra ces tellend Formule 1-seizoen, konden alle optimistische prog noses in de prullenbak. Ferrari domineerde in Melbourne als nooit tevoren. Michael Schu macher en teammaat Rubens Barrichello degradeerden de concurrentie tot een stelletje prutsers dat gedurende de win termaanden het huiswerk niet naar behoren had gedaan. Melbourne bleek geen incident. De combinatie Ferrari-Schu- macher in samenhang met vaak superieure banden van Bridge- stone was bijna onverslaan baar. Na vijf overwinningen op rij - en de titel dus al zo goed als op zak - waren er zelfs al zwart kijkers die voorspelden dat de Duitser dit jaar alle races zou winnen. Zover kwam het geluk kig niet. In Monaco maakte Schumacher een inschattings fout waardóór hij de wedstrijd moest staken, maar het bleek slechts een incidentje. Pas na nog eens zeven zeges op rij was de honger van Schumacher enigszins gestild en gunde hij ook zijn Braziliaanse kompaan een paar succesjes. Waren er dan helemaal geen lichtpuntjes voor de concurren tie? Slechts zeer sporadisch. Jar- no Trulli won tot ieders verras sing de Grand Prix van Monaco, maar het bleek slechts het be gin van zijn eigen teloorgang die er uiteindelijk zelfs toe leid de dat Renault hem op straat zette. Kimi Raikkonen mocht uiteindelijk ook nog een krui meltje meepikken in de vorm van een overwinning in Fran- corchamps. Een triomf die vooral voor opluchting zorgde bij zijn renstal, want McLaren speelde dit jaar lange tijd zelfs minder dan de tweede viool. En dan was er natuurlijk nog het team van BAR. Geen overwin ning, maar Jenson Button was wel de enige die met regelmaat het Ferrari-duo het leven zuur maakte. Was 2004 sportief gezien al geen succes, ook naast de baan zat het vaak fout. De construc teurs en de autosportbond FIA lagen om de haverklap in de clinch om te komen tot een eensluidend reglement. De FIA wil de kosten drukken, de snel heden omlaag brengen en het extreem dure testen tot een mi nimum beperken. De teamba zen dachten echter alleen maar aan het eigenbelang, met als gevolg dat met name de kleine re renstallen het faillissements- water tot aan de lippen is geste gen. Jaguar - en in het keilzog Ford - heeft zijn vertrek uit de Formule 1 al aangekondigd. De FIA heeft inmiddels lering getrokken uit de starre houding van de teams en het heft zelf in handen genomen. Onder het mom 'verbetering van de veilig heid' zijn er voor de komende twee jaar strenge beperkingen HHPil I ,v r V In de allerlaatste vrije training van dit seizoen crashte Michael Schumacher. Hij vloog op het circuit van Interlagos met hoge snelheid in een bandenstapel, waarna zijn Ferrari vlam vatte. Een marshall bluste het vuur. Schumacher kwam met de schrik vrij. De wereldkampioen moest het weekeinde wel verder in de reservewagen, waardoor hij reglementair tien plaatsen werd teruggezet op de startrij. Foto's: Reuters/Agliberto Lima en Kopenhagen. Voor alle wed strijden is het duo gecontrac teerd. Na de Zesdaagsencyclus volgt nog het WK, eind maart in Los Angeles. Robert Sfippens: „Het is mijn droom om ooit nog een keer wereldkampioen te wor den." madrid/anp - Aan de hai de Zweedse coach Peter gren groeit Marat Safin zaam naar zijn oude nive 24-jarige Rus won de l Masters. In de finale wal over de 22-jarige Argentij vid Nalbandian heen: 6-2 3. Safin, in 2000 winnaar vi US Open, zegevierde kori den in het ATP-toernoi Peking. Eerder stond hij finales van het Australian en in Estoril. Een blessu de linkerpols wierp hem i ver terug. Levensgenieter Safin kon moeizaam op zijn nivea 2000 terugkomen. Hij ra jaar Lundgren in dien Zweed werkte jarenlanj Roger Federer. Kort nai Zwitser in 2003 op Wiml zijn eerste grandslam vi de, dankte hij de alom g coach af om alleen ven gaan. Dit besluit schaat speler niet, want hij w jaar drie grandslams: Me ne, Wimbledon en Newlf De samenwerking met gren bleek vooral de laat vruchtbaar. Safin was doi mand te stuiten. In Madn hij ook de sterke Amerika dre Agassi weg in de halv le. Door de winst in de 1 Masters verzekerde Safi van een plaats in de Cup en kan hij volgende in Houston de wereldtit overen. Hij ontmoet daai geval Roger Federer, di voor Madrid wegens ven heid afmeldde. aarhus/gpd - Het sterke spel van de sinds kort tot Neder landse genaturaliseerde Chine se tafeltennisster Li Jiao heeft de nationale bond (NTTB) gis teren in problemen gebracht. Li Jiao versloeg zaterdagavond in de kwartfinale van de Open Deense kampioenschappen verrassend de Japanse nummer veertien van de wereld Aya Umemura en moest toen spoorslags terug naar Neder land om op tijd aanwezig te zijn bij de competitiewedstrijd van haar team Den Helder tegen Fürst uit Heerlen. Vorige week ontsnapte Li Jiao tijdens de Open Poolse nog aan problemen door in de kwartfi nale kansloos te verliezen van een Koreaanse. Dit keer lukte dat niet. De Nederlandse Chi nese speelde de sterren van de hemel en versloeg Umemura met 4-1. De weg naar de finale lag open omdat de Duitse Sil- bereisen een te kloppen tegen standster leek, maar werd ver sperd door haar club Den Hel der. Die eiste haar speelster op voor de belangrijke competitie wedstrijd. En zo won Li Jiao niet de hoog- aangeschreven Open Deense, maar reed ze samen met bondscoach Peter Boon en haar Russische teamgenote Galina Melnik door de Deense, Duitse en Nederlandse nacht om op tijd in Heerlen aanwezig te zijn. Melnik dreigde in Aarhus ook nog even in problemen te ko men, maar verloor in de finale toch nog van de W sin Viktoria Pavlovich. debuteerde een maand g voor Nederland tijdei Open Vlaamse kampioen pen en schreef het to meteen op haar naan smaakte naar meer. De schreef haar in voor and temationale toernooien was echter al bekend toernooien deels samei met de competitieweekei Bondscoach Peter Boon risico was bekend. Voon ben we nog geprobeerde competitiewedstrijd te v gen, maar daar wilde Fü aan meewerken omdat d een Chinese niet op tij Nederland kon krijgen, dus geen enkele keus." Boon legde de Deense satie zaterdagavond eet wat het geval was, maar i 'not amused', net als di koepelende wereldtafel bond ITTF overigens. De bond, die natuurlijk te was met de niet verwach leplaats van Silbereisen zelfs van een schandaal. De NTTB schaamt zich wijkt niet van haar fijn a eindelijk weer eens een in het oranje speelt. Li Jiao is ook ingeschrevi de Open Duitse en de Oostenrijkse kampioei pen, die samenvallen 1 play-offs van de national petitie. opgelegd aan de teams. Verkap te bezuinigingsmaatregelen die vooral worden toegejuicht door de niet-fabrieksteams. Het heeft er zelfs al toe geleid dat in 2006 waarschijnlijk twee nieu we Formule 1-renstallen hun opwachting zullen maken. Nieuw, en daarmee meteen tr endsetter voor de rest van de wereld, waren dit jaar de cir cuits van Bahrain en China. Fa buleuze architectuur, gecombi neerd met uitmuntende facili teiten kenmerken deze staaltjes van perfectie in het Midden- en Verre Oosten. Belangrijker nog voor Formule 1-baas Bernie Ec- clestone was echter het aanbo ren van twee belangrijke geld bronnen. Nooit eerder immers acteerde de Formule 1 in de puissant rijke Arabische wereld en de verovering van masto dont China opent de deuren naar een ongekende afzet markt. hamme-zogge/gpd - Het veld rijden is nog altijd aan de Bel gen. In een bomvol Hamme- Zogge spurtte Sven Vanthou- renhout voor Tom Vannoppen en Sven Nys naar de zege van de tweede Superprestigecross van het seizoen. Richard Groe- nendaal is ook nog altijd de voornaamste 'uitdager' van de Vlamingen. Gisteren was (na een lekke band) de zesde plaats zijn deel. Maarten Nijland (14e) en Camiel van den Bergh (17e na een kopstart) kwamen in het spel niet voor. „Ik hoop de kar nog even te kunnen trekken", zegt Groe- nendaal over zijn rol in het Ne derlandse veldrijden. Hij heeft wat mindere seizoenen achter de rug, maar hij gelooft nog al tijd een wereldtopper te zijn. „Als ik het gevoel heb geen crossen meer te kunnen win nen, stop ik er mee. Van de overmacht die Wellens vorige winter toonde, werd ik echt niet moedeloos. Ik was toen veel meer met mezelf bezig. Omdat mijn voorbereiding verstoord was geweest. De situatie nu is anders. Ik sta er beter voor en denk dat ik een heel eind in de richting van mijn topvorm ben. Ik juich niet te vroeg hoor, maar feitelijk gaat alles goed. Dat wil zeggen: de basis chaam Richard Groenei goed." Wat soms nog 011 het juiste wedstrijdritme dosis zelfvertrouwen, voel ik na een paar mete het goed is. Dan krijg adrenafine-kick, dat je voel hebt alleen maar bi rijden." Groenendaal startte ste reed even aan de leiding toen al voelde ik dat h dag niet was." Hij han< zich desondanks lange de kopgroep, maar na e de fietswissel brak zijn el Groenendaal heeft een zware jaren achter de Vlaanderen. Hij werd e jouwd en als trieste die] ging hij enkele winter gefrustreerd en getergd gem op de vuist met e schouwer. „Die tijd is v zegt hij. „Ze waarderen doe. De situatie van to op zich begrijpelijk. San Adrie van der Poel had Nederlanders jaren ac het veldrijden gedon Toen de Belgen gingen 1 kwam alle fmstratie van boven. Ze reageerden omfantelijk af op mij. den ze het weer mooi d Belgen tegenstand geef.'

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14