PSV laat Ajax aanmodderen Noordwijk en het grote onrecht Cocu: 'Ik verwachtte een moeilijker duel' Sneijder: 'We knokken tot de laatste wedstrijd' Doornbos geeft visitekaartje af Amsterdammers verliezen met armoedig voetbal in Eindhoven hdc 981 maandag 25 OKTOBER 2004 SPORT opT *|keyster raakt pink kwijt - Helene Hendriks, ster van de hoofdklasser it Breda, is gistermiddag redstrijd tegen Kampong kje van haar pink kwijt- Het vingertopje sneu- ien ze een snoeiharde haar hand kreeg. Hen- ot ep vroeg in de wedstrijd, strafcorner voor Kam- p volle snelheid in de (njan het schot. Ze voelde 1 dat het goed mis was, ntdekte de ernst van de e pas in het ziekenhuis. renner ngelukt itian - De Spaanse ler Jokin Ormaetxea is bij een auto-ongeluk Sebastian om het le men. Diens collega Jo- jizu, die de wagen be liep bij het ongeval irwondingen op. De lers waren met hun au- !t verlaten van de snel de bocht gevlogen en ikop geslagen. De 24-ja- 1 naetxea, een renner van aternina, overleed niet er in het ziekenhuis. Al- dienst van Euskaltel, ler andere enkele rib- 'op. tz houdt - taart - Zonder in Madrid te ïeeft Rolf Muntz giste - Europese tourkaart be- De golfer was al naar nigde Staten vertrokken j komende week pro- et Amerikaanse profcir- men te dringen. De uit- 3 1 het Madrid Open was rs id voor het Europese 3 sement. De top-115 kre- elrecht voor het seizoen I untz zakte met 154.369 de euro's van de 112de 114de plaats. Een van bj :rs die hem passeerde ivinnaar in Madrid, de e Zuid-Afrikaan Richard Robert-Jan Derksen was Nederlandse speler in werd 63ste met euro. Maarten Lafeber als 69ste met 302.426 is geeft goud gterug est- De Hongaarse atleet innus heeft gisteren zijn gouden olympi- idaille teruggegeven. Hij plak in Athene bij het ïgeren, maar hij raakte aak wegens doping en de uitslag geschrapt, ligerde lange tijd zijn in te leveren en stelde at Paul Schmitt, de :r van het nationaal h comité, hem persoon- m ophalen. Annus werd p van zijn olympisch i bij de dopingcontrole ti negatief bevonden, ;r rezen er twijfels over mst van de urinestalen lad ingeleverd. -elona is maakbaar FC Barcelona is in de uicompetitie vooralsnog ikbaar. De ploeg van de ini ndse coaches Rijkaard "Cate won gisteren voor ïbliek de topper tegen ve i met 3-0. Het was al- 4 zevende zege van het De beslissende doel- kwamen, aan het slot ;1° erste helft, op naam o en Ronaldinho. Een el [oal van Michael Owen gi al Madrid zaterdag in 5e n stadion Bernabeu aan winning op Valencia. ir van de Engelse aan- a acht minuten, was de n het duel. Real steeg rvan de elfde naar de plaats, in punten gelijk 26 ïmer vier Espanyol. Va- erd van de tweede fo irdreven door Sevilla 4. ico Madrid versloeg: 2- eindhoven/gpd - Het gat met koploper PSV groeide naar tien punten, maar wie in het Ajax- kamp de opmerking liet vallen dat de competitie na het duel in Eindhoven beslist is, kon reke nen op een dodelijke blik. „Het is nog niet gespeeld", zei Wes ley Sneijder na afloop van de met 2-0 verloren klassieker. „We zullen knokken tot.de laat ste wedstrijd." Voor Ajax-trainer Ronald Koe man is rust de cruciale factor voor de komende dagen en misschien wel weken. Eén ding is zeker in Amsterdam: met het vertrek van Louis van Gaal uit de Arena is een afscheid van Koeman bij Ajax voorlopig on denkbaar geworden. De direc tie schaarde zich in de interne machtsstrijd de afgelopen we ken zó nadrukkelijk achter de oefenmeester, dat beide partij en nu zo'n beetje tot elkaar ver oordeeld zijn, nederlagen of geen nederlagen. Niemand in Amsterdam sprak gisteren dan ook nog van een crisis, ondanks het feit dat Ajax zijn tweede competitieneder laag op rij leed en maar één punt in de laatste drie duels pakte. Koeman had zelfs aan knopingspunten gezien voor een betere toekomst. Ook de spelers van Ajax hadden het idee dat ze het in Eindhoven helemaal niet zo beroerd had den gedaan, in elk geval niet zo heel veel minder dan PSV. „Ik vond het helemaal niet zo'n beste wedstrijd", zei aanvoer der Rafael van der Vaart, „ook niet van PSV-kant. We kregen alleen een paar ongelukkige doelpunten tegen. Het waren in elk geval geen goals waar je niks aankon doen." Van der Vaart kreeg bijval van de meesten van zijn ploeggeno ten. Zo vond Wesley Sneijder Einde van blok 2 evenmin dat PSV zich een maatje te groot had getoond voor Ajax.De manier waarop Ajax aan het duel met PSV begon, stond in schril contrast tot de agressieve strijdwijze waarmee het dins dag in Europees verband Mac- cabi Tel Aviv de mond snoerde. „Wij konden vandaag niet brengen wat we dinsdag wel brachten. Toch denk ik niet dat het aan onze inzet lag", vond John Heitinga. „Dinsdag slaag den wij er steeds in de vrije man te vinden, dat zag er van daag niet goed uit. Van achter uit werd veel te veel balverlies geleden, er was totaal geen aan voer naar de aanval. Dan kun je nooit goed spelen." Dat laatste was ook Ronald Koeman opgevallen. In zijn po gingen om de rust te bewaren zocht de oefenmeester echter vooral naar pluspunten. Het was even zoeken, maar uitein delijk prees Koeman de team geest in zijn elftal. „Het spel bood toch hoop", aldus de trai ner. „Natuurlijk hebben we ver loren, maar dat wil niet zeggen dat ik het niet meer zie zitten. We moeten nu hard werken en als we in de winterstop een en kele versterking kunnen halen, moeten we er bovenop kunnen komen." eindhoven/gpd - De ploeg die vooraf door negen van de tien mensen als titelkandidaat num mer één is bestempeld, werd gisteren op een immense ach terstand gezet. Het is nog maar oktober, maar „tien punten is héél veel", weet ook John de Jong. „Dat zijn vier wedstrijden, die ze moeten goedmaken. Dat zie ik niet snel gebeuren. Maar over is het niet. Je mag Ajax niet te snel afschrijven." Ook in de topper van gistermid dag deed PSV in feite wat het wilde. Ajax mocht relatief rustig opbouwen, maar kon PSV nooit in verlegenheid brengen. De Eindhovenaren sloegen vervol gens op de goede momenten toe. De cijfers vertellen veel. In ne gen duels heeft PSV nog maar vijf doelpunten geïncasseerd. Erg bijzonder is dat overigens niet, want vorig seizoen stond de teller na negen duels ook maar op acht tegentreffers. En een jaar daarvoor, het eerste seizoen onder Hiddink, zelfs op drie. Gezien het vertrek van Kezman, Rommedahl en Rob ben is de productie wellicht op merkelijker. In negen duels scoorde PSV al 27 keer, tegen 23 vorig seizoen. Het PSV van de herfst van 2004 is vooral qua voetbalintelligen tie verder dan voorheen. John de Jong: „We hebben veel spe lers die zien wat er moet gebeu ren in het veld. Die zien waar de zwakke punten van de te genstander liggen en daar dan op reageren. Vandaag lieten we Ajax een beetje komen, leunden we op een goede organisatie en van daaruit waren we heel ge vaarlijk." PSV speelde vaak één-op-één. Phillip Cocu, die door de afwe zigheid van Alex opnieuw naast Wilfred Bouma in het centrum stond, schoof veelvuldig door naar het middenveld. Deson danks kwam de thuisploeg zel den of nooit in de problemen. Het ging gemakkelijker dan ver wacht, gaf Cocu toe. „Ik had in derdaad een moeilijkere wed strijd verwacht. Ajax heeft bijna geen kansen gecreëerd, terwijl dat normaal gesproken toch een grote kwaliteit is. Je zag dat als er vanuit hun centrum werd opgebouwd, ze geen oplossing konden vinden." Gedisciplineerd, calculerend, efficiënt, het is allemaal van toepassing op PSV. Spranke lend hoort niet in dat rijtje. „Het is degelijk", aldus Jan Vennegoor of Hesselink. „Maar zeker in de tweede helft spelen we Ajax toch een paar keer goed 'open'. Je wordt gevaarlijk door balverlies van Ajax, maar je creëert die kansen wel zelf. Als je die kwaliteiten hebt, moet je ze Ook benutten." Vennegoor of Hesselink haalde bewust de naam Farfan aan. „Die doet het, zeker na rust ook, fantastisch. Dat is toch een speler voor wie je naar het sta dion komt." Wedstrijd tegen Ajax onverwacht op kunstgras door Willem Spierdijk amsterdam - Vloekend en tie rend kwam hij de gang van de kleedkamer in, boos over zoveel onrecht. „De KNVB neemt dit zo niet serieus, het is een min achting van het zaterdagvoet bal", vond Noordwijk-trainer Andries Wendt. De ochtend voor de wedstrijd (om 11.30 uur) had zijn ploeg te horen ge kregen dat er tegen Ajax op sportpark De Toekomst op kunstgras zou worden gevoet bald. Op het nepgras verloor Noordwijk kansloos van de amateurtak van Ajax- 3 -1. De KNVB-reglementen staan clubs tegenwoordig niet alleen toe met eerste elftallen op kunstgras te spelen, het is zelfs verplicht naar zo'n veld uit te wijken indien het gras is afge keurd. Het hoofdveld op sport park De Toekomst werd zater dagmiddag eerst gebruikt voor een wedstrijd van Ajax Al tegen FC Twente. De grasmat zou volgens de Amsterdammers te zwaar worden beproefd als daar nog een duel op zou wor den gespeeld. Ook dat viel ver keerd bij de Noordwijkers. Geert Jan Bakker, de andere helft van het trainersduo: „Op dat veld is natuurlijk prima te voetballen, ze vinden het alleen zonde." Noordwijk moest dus volledig onvoorbereid op kunstgras aantreden. „Als je dit op maan dag weet, dan probeer je een paar keer op zo'n veld te trai nen. Dan wordt het een heel ander verhaal", vond Wendt. Zo wisten de spelers van Noordwijk niet welk schoeisel ze het best konden aantrekken. „Je kan er met alle schoenen op spelen", had Wendt van de Am sterdammers te horen gekre gen. „Maar met pinnen onder je schoenen heb je op kunst gras niets te zoeken", vond Wendt. Natuurlijk hadden de trainers nog geprobeerd er het beste van te maken. „Vaak zitten jul lie te zeuren over een slecht veld, over kuiltjes en over hob- beltjes. Nu speel je op een vol komen egale mat", had hij de spelers voorgehouden. Maar het Amsterdamse kunstgras - op een veld van minimale af metingen - was wel egaal, maar vooral ook glad. De bal stuiter de hoog en schoot snel door. ,Als je over de bal heen stapte en hem in bezit dacht te heb ben, was-ie al weer weg", ver telde spits Rocky Pitti. Maar ook Ajax maakte niet de indruk het spelen op kunstgras onder de knie te hebben. Bij beide ploegen lukte in de eerste helft geen combinatie en rolden ballen van de voet. Balbezit duurde nooit langer dan luttele seconden en het leek onmoge lijk dat er in deze wedstrijd ooit gescoord zou worden. Dat ge beurde vlak voor rust toch. Door balverlies kwam Ajax- spits Dilshan Fong ineens één tegen één tegen Arie van Rijn te staan. De aanvaller maakte het handig af: 1-0. De Noordwijk-trainers hadden ook wel gezien dat er in de tweede helft iets totaal anders moest gebeuren, wilde dit duel nog iets opleveren. Omdat rechterspits Jeroen van Wetten door een blessure niet verder kon, werd de lange verdediger Berry Janssen van de bank ge haald en in de spits geposteerd. Dat bleek ook niet de speelwij ze om op kunstgras resultaat te boeken. De ballen die Janssen raakte, stuiterden alle kanten op. „Dat weten we nu tenmin ste, lange ballen werken ook niet", concludeerde Geert Jan Bakker. Ajax kon de score verder laten oplopen door fouten bij Noord wijk die overigens niets met het kunstgras van doen hadden. Eerst verloor Stefan Schaafsma een luchtduel, collega centrum verdediger Peter Bos maaide over de bal heen en Fong profi teerde. Bij het derde doelpunt nam geen van de Noordwijkers de moeite om mee te lopen met de in de diepte sprintende Or- ville Blankendal: 3-0. Bram Meurs bepaalde de eindstand op 3-1 met een mooie vrije trap. Noordwijk kon niet anders dan met spijt de stand bekijken. De club had zaterdag zo mooi goe de zaken kunnen doen op de ranglijst en zich bij de topvier kunnen spelen. Wendt: „Als Bram Meurs zorgde met een doeltreffende vrije trap voor het enige hoogtepunt van de wedstrijd voor Noordwijk. Archieffoto: Cees van Hoogdalem Ajax dit geintje nog een paar keer flikt, halen ze genoeg pun ten om in deze klasse te blijven. En als wij in de toekomst vaker op kunstgras moeten spelen? Dan gaan we scouten in de zaalvoetbalcompetitie. noordwijk: Van der Veldt; Reumer, Bos, Schaafsma, Van Rijn (75. Van der Niet); De Vries, Van der Kolk (75. Schoonen), Meurs; Van Wetten (46. Janssen), Van Dam, Pitti. Pagina S8: rubriek 'De Kwestie'. sao paulo/gpd - Robert Doorn bos heeft bij zijn laatste Formu le 1-optreden van dit seizoen een uitmuntende indruk ach tergelaten. De 23-jarige coureur uit Roterdam was tijdens de vrije trainingen voorafgaand aan de Grand Prix van Brazilië beduidend sneller dan de twee reguliere rijders van het Jordan- team, Nick Heidfeld en Timo Glock. Doornbos klokte met de Jordan EJ14 de dertiende tijd (1.12.345) in een veld van 25 rij ders. Heidfeld moest bijna 0.8 seconde (1.13.114) toegeven op de Nederlander, terwijl Glock 1.13.966 liet noteren. Doornbos heeft reële kansen een vast stekje te bemachtigen in de Formule 1. BAR heeft in teresse getoond om hem te contracteren als eerste test- en reserverijder. Verder proberen zijn belangrijkste sponsors bij Minardi of Jordan een contract los te peuteren voor zowel Doornbos als Jos Verstappen. Een dubbele Nederlandse be zetting, waarbij Verstappen als een soort leermeester zou kun nen fungeren voor Doornbos. „Met een beetje extra steun, re ken ik erop in 205 op de start- grid te staan bij de eerste race in Melbourne", zei Doornbos. :1. intoya wint i ind Prix e li Brazilië door Henri van der Steen eindhoven - De competitie is op een kwart en de zo zekere kam pioen staat tien punten achter op de outsider. Die tussenstand is sensationeel, maar al wat min der sensationeel voor wie giste ren Ajax zag tobben tegen PSV: 2-0. Vriend en vijand waren het er in augustus over eens dat Ajax met afstand de beste papieren had om weer kampioen te wor den. De titel is overigens nog niet vergeven. Drie jaar geleden stond PSV na een kwart van de competitie liefst dertien punten achter Ajax, kort voor het einde van het seizoen nog maar één puntje. Ajax werd overigens toen wel kampioen. Het was de eerste titel van Ro nald Koeman, die sindsdien nog altijd moet bewijzen een topcoach te zijn. Gisteren wer den nieuwe twijfels aangedra gen. Ajax speelde niet alleen slap, maar was/werd ook slap gecoacht. Het leek wel of het De Jong en Heitinga was verboden te proberen een man-meer-si- tuatie af te dwingen op het middenveld, toch een aloud uitgangspunt in het Ajax-voet- bal. Koeman heeft kennelijk niks met aloud Ajax-voetbal; hij vindt alleen winnen interes sant. Maar ook dat lukte dus gisteren niet. Hij houdt er ove rigens alle vertrouwen in dat het binnenkort weer beter gaat, al kon hij er niet bij vermelden waarop die hoop is gestoeld. „De geest in dé groep?", pro beerde een verslaggever. Ja, de geest in de groep geeft hem die hoop. Koeman sprak met dunne lip pen en was in niets meer de op geluchte man van twee dagen eerder, toen hij zo lekker had kunnen vertellen hoe fijn dat het was dat die vervelende Van Gaal was vertrokken. Guus Hiddink zat er natuurlijk zelfverzekerder bij. De winnen de coach beweerde met een stalen gezicht dat het niet de bedoeling was geweest op de middencirkel te verdedigen - die op eigen helft nog wel - maar de wedstrijd gaf toch echt de indruk dat hij zijn spelers een simpele instructie had ge geven: laat Ajax maar voetbal len, dat kunnen ze op het mo ment toch niet. Hij kreeg wel gelijk. Vorig jaar werd PSV-Ajax een vervelende wedstrijd vanwege incidentjes tussen de spelers, gisteren was het vervelend omdat er niks ge beurde wat het hart van de lief hebber verwarmde. Bij vlagen was het werkelijk stuitend wat de twee topclubs het publiek te bieden hadden. Bondscoach Van Basten kon tegen het einde van de eerste helft ook rustig een broodje hamburger gaan kopen; hij had bij terugkomst niets gemist. Ajax kwam voor rust tot welge teld één goeie actie (Trabelsi, Pienaar), PSV noteerde een schotje van Farfan èn een goal. Lee was de maker, Lamey hielp met een leuke solo, Lobont met een zwakke ingreep. Na rust werd het snel 2-0 (en was de wedstrijd gespeeld). Lee produceerde de voorzet, Max well deed niks, Lobont ook niet, PSV-aanvoerder Mark van Bommel haalt Wesley Sneijder onderuit. Foto: ANP/Olaf Kraak John de Jong wel. Hij sprong en zag de bal ook tot zijn eigen verbazing tegen het net vallen. Juniorengoal. De Ajax-bank wachtte ook toen nog met maatregelen. Pas na ruim een uur ging Koeman een op een spelen, haalde hij Sonck naar binnen en liet hij Pienaar vanaf de rechterflank spelen. Het hielp geen fluit, PSV kreeg zelfs nog de meeste en beste mogelijkheden de score op te krikken. Pikant was alleen nog dat beide keepers geblesseerd uitvielen. En het dubbele spandoek van de PSV-aanhang: 'Koeman kijk nog eens rond - Dit was de laat ste keer dat jij hier stond.' Dat is niet zeker. Ajax heeft zich voorlopig door het vertrek van Van Gaal gecommitteerd aan Koeman, die in Europa zal overwinteren en tot de kerst al leen nog thuis tegen Feyenoord een tegenstander van kaliber krijgt. Het armoedige voetbal van zijn ploeg tegen PSV, de kwetsbare relatie met zijn spelers en de gebrekkige voorhoede (gisteren stond spits Sonck rechtsbuiten, was rechtsbuiten Rosales links buiten en liep middenvelder Van der Vaart in de spits) kun nen echter ook leiden tot ellen de. En de schande zal hilarische vormen aannemen als Co Adri- aanse met AZ straks boven Ajax eindigt. Uitgesloten is dat niet. En dan zal het vakmanschap van Koe man (en dat van Adriaanse) op nieuw gedefinieerd worden. psv: Gomes (71. Zoetebier); Lamey, Bouma, Cocu en Lee; Van Bommel, Vogel en De Jong (58. Beasley); Park, Vennegoor of Hesselink en Farfan. ajax: Lobont (54. Vonk); Trabelsi, Heitinga, De Jong en Maxwell; Pie naar, Obodai (69. Aborah) en Srieijder; Sonck, Van der Vaart en Rosales (58. Mitea).

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13