@0 SERVICE SPEURDERS Zuurkool met bleekselderij en kaas Regen en wind Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC 160 maandag 25 OKTOBER 20 CD VAN DE DAG Genre: rock/chaos/jungle The Go! Team Thunder, Lightning, Strike Memphis/Pias MI040CD Nee, nou even eerlijk! Hoor je wel eens wat nieuws? Grijp dan deze plaat van het Engelse collectief The Go! Team. Rammelende drums, ingeblikte strijkers, zangstemmen die afwisselend uit een megafoon of uit de achterkamer van je buren komen. Een mengel moesje van vrolijke, vitale stijlen, zo uiteenlopend als de orkestrale pop van Cilla Black, de vroege Burt Bacharach, tunes van oude po litieseries tot de collagetechnieken van Fatboy Slim en The Avalan ches. Ogenschijnlijk gaat* het nergens over. Ian Parton, het muzika le genie achter The Go! Team, schrok zich daarom een ongeluk toen McDonald's hem benaderde. De Amerikaanse hamburgerfa brikant wilde Big Mac's en salades aan de man brengen met heftig afwisselende camerashots, vol jong modellenwerk en doorbreken de glimlachjes. De vrolijke up-beat junglemuziek van deze Britten leek McDonald's er geknipt voor. Da's net zoiets als Ronald Reagan die aan de haal gaat met Bruce Springsteen's Born In The USA. The Go! Team ademt vrijheid en een wild associatief vermo gen. Kortom, de theatrale geest zoals die vanouds waait in Brigh ton. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: DDR Willem Melching Van het socialisme, de dingen die voorbijgaan Uitgeverij Bert Bakker Prijs: €17,95 Natuurlijk, het stonk er altijd naar tweetaktbenzine en 's winters ook nog eens naar bruinkool. Van iedere vorm van humor ge speende Pruisen in grauwe uniformen hielden het openbare leven er streng in de gaten. Maar toch: de eerste arbeiders- en boerenre publiek op Duitse bodem, de DDR dus, was ook het land van Ber- told Brecht, van Robert Havemann, van Wolff Biermann. Sinds de ineenstorting van de Berlijnse Muur is de DDR een merkwaardig historisch fenomeen - een staat waar tal van mensen in de ooste lijke Bundeslander van het nieuwe, verenigde Duitsland overigens weer met de nodige weemoed aan terugdenken. De Amsterdamse historicus Willem Melching heeft over de geschiedenis van de DDR een lezenswaardig overzicht geschreven. Zijn laatste hoofd stuk werpt licht op de ontwikkeling van Oost-Duitsland na de val van de Muur. KOKKERELLEN Vegetarisch hoofdgerecht voor 3-4 personen Zuurkool wordt in West-Europa al zo'n vijfhonderd jaar gegeten. Er zijn in de loop van de tijd ver schillende varianten op de oor spronkelijke zuurkoolgerechten ontstaan. De variant van van daag ligt voor de hand maar men dient de hoeveelheid bleekselderij in de gaten te houden. Het gerecht dient naar zuurkool te smaken. Ingrediënten 500 gram zuurkool; 1 struik bleekselderij; 125 - 150 gram (jong/licht) belegen Goudse kaas, grof geraspt; 125 -150 gram Roquefort of andere blauw geaderde kaas, verkrui meld; 3/4 dl droge witte wijn, zoals Pinot Blanc (Elzas); zout; witte peper uit de mo len. Bereiding Haal de zuurkool met behulp van twee vorken goed uit el kaar. Maak de bleekselderij schoon. Verwijder het blad groen en de al te harde delen. Houd eventueel takjes met het bladgroen apart voor de garne ring. Trek, indien nodig, de dra den van de bleekselderij sten gels. Snijd de stengels in smalle boogjes. Zet de zuurkool op met de wijn en dezelfde hoeveelheid water. Laat de zuurkool 15 minuten zachtjes, met het deksel op de pan, koken. Schep de bleeksel derij erdoor en laat alles dan nog 7 - 8 minuten koken. Leg het deksel niet terug op de pan omdat het de bedoeling is dat na de aangegeven tijd het vocht in de pan ver dampt zal zijn. Indien dat niet het geval is dient u de zuurkool af te gieten of even op een zeef te laten uit lekken. Schep de Goudse kaas en de helft van de Ro quefort door het ge recht. Voeg naar eigen smaak en inzicht even tueel nog wat zout en/of peper toe. Presentatie Verdeel het gerecht over voor verwarmde borden. Strooi de rest van de Roquefort erover. Schik er eventueel takjes met het bladgroen van de bleeksel derij als garnering bij. Geef er, het is niet per se noodzakelijk, enkele gekookte of gestoomde aardappelen of aardappelpuree apart bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: in beide richtin gen wordt gecontroleerd op de A27 tussen knooppunt Gorinchem en knooppunt Annabosch en op de A50 tussen knooppunt Grijs oord en Oss. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A7 bij Slochteren en A9 bij Beverwijk. Dinsdag: A2 bij Ouder-Amstel en Al7 bij Zevenbergen. Woensdag: A28 bij Haren en A67 bij Eersel. Donderdag: A27 bij Almere en A37 bij Coevorden. Vrijdag: A44 bij Haarlemmermeer en A79 bij Voerendaal. Zaterdag: A28 bij Olde- broek en A20 bij Nieuwerkerk a/d IJssel. Zondag: Al bij Laren en A13 bij Delft. HET WEER door Jan Visser Agrariërs hebben de afgelopen tijd hard gewerkt om de gewassen van het veld te krijgen en dat is maar goed ook want voor de tweede keer in een week tijd is er veel regen gevallen. Ten noorden van de lijn Leiden-Hilversum-Apeldoom-Almelo viel tijdens hel afgelopen weekeinde plaatselijk meer dan 20 mm, in Noord-Holland werd tot meer dan 30 mm regen af getapt. Koploper was Alkmaar met tussen eergister- nacht en gisteravond 42 mm. In onze streken kwam Nieuw-Vennep uit op 20 en Hoofddorp 21 mm. De regens werden veroorzaakt door een golvende fron tale zone, fungerend als overgang tussen opmerkelij ke warmte boven het Europese vasteland en relatief koude luchtmassa's over de Britse eilanden en het noorden van Europa. In het Franse Pau stond de thermometer gistermiddag om 14 uur op 29,9 gra den, in Lapland bouwde zich het eerste substantiële sneeuwdek van dit seizoen, plaatselijk 15 centime ter, op. Nederland bevond zich tijdens het weekein de ook in de warmte: in een vrij zonnig Hoensbroek werd het gistermiddag 22,0 graden. Qua tempera tuur baarde de nachtelijke warmte het meest opzien Op de vliegbasis Twente werd het gisternacht niet kouder dan 15,9, een jaar geleden werd eveneens op 24 oktober -8,5 gemeten. Rond een over de Noordzee naar het zuiden van Scandinavië koersende depressie worden vandaag onstabiele luchtmassa's naar ons land getranspor teerd. Daarin komen enkele buien tot ontwikkeling. Onweer en zware windstoten zijn niet uitgesloten. Over het algemeen is het trouwens een winderige dag: aan zee staat tot ver in de middag een harde tot stormachtige zuidwester. Morgen neemt de naar west tot zuidwest ruimende wind sterk in kracht af. Er kan echter nog wel wat regen of een bui vallen en met maximaal circa 13 graden (vandaag 15) is het minder zacht. Woensdag verloopt, dankzij een zich opbouwend hogedrukgebiedje, droog met geregeld zon; donderdag zijn er weer regenkansen onder in vloed van fronten van een stormdepressie nabij Zuid-Ierland. £2, d d ddd o o V d (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat ui ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B Omschrijving "dierenverblijf'. Antwoord zou zijn "stal", maar inj moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, ken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Boom; 5. knaagdier; 7. schriftelijke ove komst; 8. zedig; 9. ongeschonden; 11. bemoediging; 14. 16. vordering; 17. kil; 18. semi; 19. grond bij een boerdi 20. toiletgerei; 22. adellijke dame; 25. groente; 27. spelo 29. betrekkelijk; 30. Griekse god; 31. bladader. Verticaal: 2. Ongebleekt; 3. harde buitenkant; 4. nadeel 5. week, teer; 6. vleesgerecht aan stokjes; 8. slag; 10. gi soort; 12. mirakel; 13. onderwijsinstelling; 15. zanggroe 16. vragend vnw.; 19. azijn; 21. stop; 22. bleek; 23. herkauwer; 24. reeks; 26. ploegsnede; 28. berggeel. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Hap; 5. Ate; 7. felonie; 10. op; 12. fee; 14. zo 15. ober; 17. reek; 19. ce; 20. ra; 21. beul; 23. oude; 25. os; 26 28. er; 31. klonter; 33. fat; 34. vijl. Verticaal: 2. Af; 3. pel; 4. zone; 5. air; 6. te; 8. rookbom; 9. fo 11. pb; 12. frêle; 13. error; 14. ze; 16. ecu; 18. eau; 22. es; 24. 27. eind; 29. alt; 30. lev; 31. ka; 32. rij. UCineM il K£ lV/7/i'w iMdêing VAN HET SOCIALISME, DEDINGEN DIE VOORBIJGAAN Een geschiedenis van de DDR

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12