Britse Kamerleden declareren miljoenen BUITENLAND Opnieuw emotionele oproep gijzelaar aan Blair 'Gaza-plan Sharon overwinning intifada' Kerry al bezig met regeringsploeg 'Sommige vrouwen willen een macho man die slaat' België strijkt plooien glad in zaak-Congo Gemiddeld 171.000 euro per persoon Voormalige gevangenen Guantanamo weer strijder Oplossing parkeerprobleem Jeep idje legt Duits gveld stil I ipoRF - Een ontsnapt op de landingsbaan het verkeer op de luchtha- 3n het Duitse Düsseldorf jjf uur lang stilgelegd. De iil terriër Lumpi ontsnapte ia aankomst op de lucht- juit het reismandje waar- werd vervoerd. De hond js worden gevangen toen iasjes in een auto de lan- baan op werden gereden. ia zoekt 'schat' ode crimineel f. iiore - Dorpelingen in het nvan India zijn de afgelo- 1 agen massaal aan het toeken geslagen in de on- ikelijke jungle. Maandag lede politie de beruchtste ieel van India, Veerap- )e bevolking is er van iigd dat hij ergens in het iud miljoenen roepies verstopt, de opbrengst ijn jarenlange carrière in idaad. is Harry biedt er excuses aan 1 m - De Britse prins Hany zijn excuses aangeboden jnvader prins Charles, idaarvoor was zijn be nheid bij een handge- met een persfotograaf rdag. tie Colombia t valse dollars ia - De Colombiaanse po- «ft in een huis in de stad [in 30.000 valse biljetten dollar in beslag geno- De biljetten waren zeer lagemaakt en de valse- 1 is beschikten over ge- 1 terd materiaal voor het en van het geld. j pen dat Castro doodgaat' d - Loyola de Palacio, vi- jrzitter van de Europese lissie, hoopt dat de Cu eleider Fidel Castro „zo wgelijk doodgaat". De iard reageerde daarmee val die Castro woensdag- maakte. Hij brak daarbij lie en rechterarm. „Ik zeg it Castro vermoord moet n, maar wel dat hij zo togelijk moet sterven", zei ocommissaris gisteren, o is een kwaadaardige or die bloed aan zijn han- eeft kleven." tapende man ernreactor «est - De Roemeense po- eft een man gearresteerd !6 obeerde een machinege- Ie enige kernreactor van nd binnen te smokkelen, ■jarige slotenmaker zei dH oiand hem 100.000 lei oro) had geboden om snaar binnen te smokke- daar te verstoppen. Ana- denken dat het land doel- ïzijn van terroristen. ird-Koreanen ihten school in o Een groep van 29 l-Koreanen heeft gisteren oevlucht gezocht in een ioreaanse school in de se hoofdstad Peking. De Koreanen kwamen de jrji binnen via de achter in lie niet op slot was. China - geregeld grote groepen l-Koreanen terug naar en ind. Peking laat vluchte- 'a* idie hun heil in een di- itieke missie hebben ge- doorgaans ongemoeid. fell bezoekt ie Oosten ii» v0! incton - De Amerikaanse Ier van buitenlandse za- die "tin Powell is gisteren ver ren nvoor bezoeken aan eenvolgens Japan, China d-Korea. Tijdens de ge en die Powell gaat voe- 9e at de ontmanteling van 1 wrd-Koreaanse nucleaire flima centraal. "3 flict Oeganda m est vergeten' 9 ork - De rebellenstrijd in arden van Oeganda is de vergeten crisis ter wereld. eft de leider van humani sten van de Verenigde epc i.)an Egeland gezegd. Hij de wereld op een einde te 'aan de „litanie van hor aar het gebied al 18 jaar te lijden heeft. iet ma stemt in - 'Kyoto' N - De Doema, de Twee- oer van het Russische "ent, heeft gisteren inge- met het Verdrag van Ky- jarmee is eindelijk de ijgemaakt voor de inter- - ale afspraken over de te- aging van de uitstoot van asgassen. ZATERDAG 23 OKTOBER 2004 bagdad-londen/anp-afp - Pre- cies een maand na de emotio nele oproep van de Brit Ken neth Bigley is de Britse premier Blair gisteren wederom gecon fronteerd met een pleidooi om persoonlijk het leven te redden van een gegijzelde in Irak. Dit maal vroeg de dinsdag ontvoer de hulpverleenster Margaret Hassan om redding door Blair. Die zou daarvoor alle Britse troepen uit Irak moeten wegha len. Een videoboodschap van een geëmotioneerde Hassan werd uitgezonden door de Ara bische nieuwszender al-Jazee- ra. Hassan, een geboren Ierse die een Brits en Iraaks paspoort heeft, leeft al tientallen jaren in Irak. Ze is getrouwd met een Irakees. De hulpverleenster werkt voor de organisatie Care International, die alle werk zaamheden in Irak als gevolg van de ontvoering heeft opge schort. Volgens de Britse omroep BBC wilde Blair niet reageren op de video van Hassan. Minister van Buitenlandse Zaken Jack Straw zei de familie van Hassan te steunen. „Ik verwacht ook dat alle Irakezen ons steunen in de oproep haar direct vrij te la ten", aldus de bewindsman. De Ierse premier Ahem gebruikte al-Jazeera om de Iraakse ont voerders op te roepen de hulp verleenster te laten gaan. Het is niet bekend welke groe- De ontvoerde Margaret Hassan zei in de video dat ze vreest voor haar lot: „Dit kunnen weieens mijn laatste uren zijn". Foto's: Reuters pering Hassan in handen heeft. Kenneth Bigley werd ontvoerd door de groep van Abu Musab al-Zarqawi. Deze Jordaniër, die naar eigen zeggen Osama bin Laden trouw is, is volgens de Amerikanen de drijvende kracht achter de opstand in Irak. Bigley werd, net als twee anderen die met hem werden ontvoerd, door zijn gijzelne mers onthoofd. Hassan zei gis teren in de video dat ze vreest voor hetzelfde lot. „Dit kunnen weieens mijn laatste uren zijn." De oproep van Hassan kwam een dag nadat Londen had be sloten ongeveer 850 militairen in het zuiden van Irak tijdelijk over te plaatsen naar de omge ving van Bagdad. Die maatregel moet de Amerikanen de vrije hand geven om hun operaties rond rebellenbolwerken als Fal- lujah te intensiveren. Al-Zarqa wi zou zich in het verzetsbol- werk Fallujah ophouden. De groep opstandelingen in Fallujah en elders in Irak is veel groter dan Amerikaanse func tionarissen tot nu toe dachten. Regeringsfunctionarissen spra ken in The New York Times van gisteren him zorgen uit over de kracht van het verzet in Irak. Volgens de nieuwe inzichten is er een harde kern van 8000 tot 12.000 rebellen, inclusief bui tenlandse strijders als die van al-Zarqawi. Als actieve sympa thisanten worden meegere kend, komen de functionaris sen uit op een opstandelingen- leger van ruim 20.000 mensen. In eerdere rapporten stelden inlichtingendiensten dat er tus sen 2000 tot 7000 opstandelin gen waren. Volgens Amerikaanse militairen en hoge ambtenaren bestaat de kem van het Iraakse verzet uit ongeveer vijftig cellen. Die wor den gefinancierd door het on dergrondse netwerk van ex-lei ders van de Baath-partij en ver wanten van Saddam Hussein. Bovendien krijgen de rebellen geld van rijke Saudiërs en isla mitische liefdadigheidsinstel lingen. Dat zou via Syrië bij de opstandelingen terechtkomen. Een andere buitenlandse gijze laar in Irak wist vrijdag overi gens te ontsnappen. De 21-jari ge Turkse lasser werkte sinds vorige maand in Irak. Hij werd twee weken geleden in de stad Balad ten noorden van Bagdad ontvoerd, aldus zijn moeder. Zij vertelde dat haar zoon was ont snapt met hulp van een gijzel nemer. berlijn-tel aviv/anp - De voor- genomen Israëlische terugtrek king uit de Gazastrook betekent een overwinning voor de Pales tijnse intifada. Dat zegt de tot levenslang veroordeelde Pales tijnse leider Marwan Barghouti in een vraaggesprek met de Duitse krant Die Welt, dat giste ren is gepubliceerd. Het is het eerste interview dat de geestelijk vader van de twee de Palestijnse volksopstand aan een westers medium geeft. Vol gens Barghouti is het duidelijk dat Israël de strijd tegen de inti fada heeft verloren en is de te rugtrekking uit de Gazastrook de eerste stap op weg naar een onafhankelijke Palestijnse staat. Het plan van Ariel Sharon om volgend jaar alle nederzettingen op de Gazastrook te ontruimen en ook het leger uit het gebied terug te nekken, betekent vol gens Barghouti niet dat (le Isra ëlische premier is veranderd. „We zullen hem voor de aftocht geen blanco cheque geven", al dus Barghouti. „Gaza is niet meer dan 1 procent van het his torische Palestina en slechts 5 procent van het gebied dat Isra el sinds 1967 bezet houdt". De opstand van de Palestijnen in de door Israël bezette gebie den begon vier jaar geleden en heeft al aan circa 3500 Palestij nen en bijna duizend Israëliërs het leven heeft gekost. De di recte aanleiding voor de op stand was het bezoek in sep tember 2000 van Sharon, toen nog oppositieleider, aan de voor moslims en joden heilige Tempelberg. Barghouti werd in april 2002 op de Westelijke Jordaanover op gepakt door het Israëlische le ger. Een Israëlische rechtbank veroordeelde Barghouti in juni dit jaar tot vijfmaal levenslang wegens betrokkenheid bij het leggen van hinderlagen waar door vijf mensen om het leven kwamen. Onder de Palestijnen is Barghouti populairder dan de Palestijnse leider Yasser Arafat. Velen zien hem als de gedood verfde opvolger van de presi dent. Barghouti, die in het ver leden harde kritiek had op de corruptie en het bestuurlijk on vermogen binnen de Palestijnse Autoriteit, is in het interview met Die Welt betrekkelijk mild. Volgens hem „faalt iedere Pa lestijnse regering zolang de be zetting, de systematische ver nietiging en de collectieve be straffingen voortduren". Zijn leven in de zwaarbeveiligde Hadarim-gevangenis valt Barghouti zwaar. Hij zit geïso leerd van de medegevangenen in een vieze cel vol insecten en kakkerlakken. Eenmaal per dag wordt hij kort gelucht, met han den en voeten geketend. door onze correspondent Esther Gotink londen - Britse parlementariërs declareerden het afgelopen jaar gezamenlijk 113 miljoen euro aan onkostenvergoedingen. Dat is gemiddeld 171.000 euro per per soon, bovenop hun jaarsalaris van 83.153 euro. De onkosten betreffen vervoer en -naast hun woning nabij het parlement- een tweede huis en kantoor met personele bezet ting in hun eigen kiesdistrict. De declaraties zijn donderdag avond openbaar gemaakt. „De belastingbetaler kan nu echt goed zien waar zijn geld naar toe gaat", reageerde Sir Archy Kirkwood van de commissie die de publicatie goedkeurde. De overheid moet meer open heid van zaken geven volgens een nieuwe Wet op de Vrijheid van Informatie. Het is de eerste keer dat het volk inzage krijgt in het declaratiegedrag van de af gevaardigden. Het totale bedrag blijkt in twee jaar tijd met dertig miljoen te zijn gestegen. Een onafhankelijk orgaan dat topsalarissen controleert stelde dat sommige declaraties te ge nereus zijn. Parlementsleden vragen bijvoorbeeld een reis- vergoeding van 57,5 pence per mijl, terwijl de belastingdienst 40 pence per mijl adviseert. Het concludeerde dat er 'geen be wijzen' bestaan die zo'n hoge declaratie rechtvaardigen, en het een 'slecht voorbeeld is'. Op internetpagina's van Britse dagbladen verscheen gisteren een link met de titel 'Ontdek hoeveel uw Kamerlid decla reert'. Elk Kamerlid vertegen woordigt namelijk een eigen district, en zijn rechtstreekse kiezers kunnen nu met een druk op de muisknop precies zien hoeveel en waarvoor hij onkostenvergoeding vraagt. Het salaris van een Kamerlid be draagt inclusief de declaraties zesmaal het gemiddelde jaarin komen in Engeland. Er bestaat grote variatie in de cijfers. Zo vroeg Claire Curtis- Thomas, Kamerlid voor Crosby nabij Liverpool, met 244.000 pond de hoogste vergoeding. De parlementariërs die het meeste spenderen komen bijna allemaal uit het» noorden van Engeland of Schotland. Hun ar gument is dat zij meer kosten maken voor hun reizen tussen hun kiesdistrict en het parle ment in Londen, en dat ze per definitie een tweede woning hebben. Kamerleden uit kies districten in en om Londen hebben automatisch minder kosten. Curtis-Thomas verde digde gisteren haar eerste plaats in de ranglijst: „De ironie wil dat het Kamerlid dat het meeste uitgeeft, het hardste werkt. Ik verzeker dat ik mijn gemeenschap goed vertegen woordig en dat vergt hoge ope ratiekosten". De zeven hoogste declaranten blijken allen Labourleden. Pre mier Tony Blair schommelt aan de onderkant van de lijst met 117.000 euro aan jaarlijkse on kosten. Conservatief Kamerlid Michael Trend eiste het aller minst: 82.000 euro. Hij is echter geen lieverdje; vorig jaar moest Trend 130.000 euro terugbeta len die hij declareerde voor een huis in Londen dat hij niet be zat. Hij zal volgend jaar niet te rugkeren op de kiezerslijst. washington/anp - De Democratische presi dentskandidaat John Kerry is achter de schermen al volop bezig leden te zoeken voor zijn rege ringsploeg. Hij is uiteraard nog geenzins zeker van zijn overwinning op 2 november, maai- de zoektocht is er niet minder om, aldus The Was hington Post. De aandacht gaat vooral uit naar kandidaten voor posten die met het veiligheids beleid te maken hebben, zoals de ministers van buitenlandse zaken of van defensie. Die ploeg wil Kerry snel bijeen hebben. Kerry heeft eerder aangegeven graag vrouwen en leden van minderheidsgroepen te benoemen op hoge regeringsposten. Jeanne Shaheen, ex-gou verneur van New Hampshire, lijkt al zeker van haar kandidatuur voor een ministerspost. De voorzitter en vice-voorzitter van de commissie die onderzoek deed naar de aanslagen van 11 september 2001, Thomas Kean (Republikein) en Lee Hamilton (Democraat), gelden als mogelijke plaatsvervangers van Tom Ridge op het 'super ministerie' van binnenlandse veiligheid. Tienduizenden Amerikanen staan illegaal in twee staten geregistreerd als kiezer. Zij kunnen theore tisch ook in twee staten stemmen, maar velen weten niet eens dat ze dubbel geregistreerd staan. Uit een gisteren verschenen onderzoek van de krant Orlando Sentinel blijkt dat alleen al 68.000 geregistreerden in Florida ook als kiesge rechtigden staan ingeschreven in Georgia of North-Carolina. Eerder al bleek uit onderzoek van een andere krant dat 46.000 inwoners van New York ook in Florida als kiezer staan inge schreven. washington/anp-afp - Onge veer tien oud-gevangenen die hebben vastgezeten op de Amerikaanse marinebasis Guantanamo Bay op Cuba, hebben na hun vrijlating de strijd tegen de Verenigde Sta ten en hun bondgenoten her vat. Dat hebben functionaris sen van het Amerikaanse mi nisterie van defensie gisteren gezegd. De verdachten waren vrijgela ten, omdat de VS hen niet lan ger als een bedreiging be schouwden. Sommigen van hen zijn na hun vrijlating ech ter opnieuw aangehouden of gedood, aldus de Pentagon- medewerkers. Anderen zijn nog op vrije voeten, zoals het vermeende brein achter de ontvoering van twee Chinezen in Pakistan eerder deze maand. De actie kostte een van de Chinezen het leven. De VS houden in het zwaarbe veiligde gevangenenkamp Camp Delta op Guantanamo Bay nog ongeveer 540 perso nen vast die verdacht worden van terrorisme. Zij zijn veelal aangehouden tijdens de oorlog in Afghanistan in 2002. Ruim tweehonderd gevangenen zijn inmiddels vrijgelaten. Tegen degenen die nog vastzit ten, is in de meeste gevallen nog geen enkele aanklacht in gediend. Ook hebben zij sinds hun arrestatie, in sommige ge vallen bijna drie jaar geleden, geen enkel contact gehad met de buitenwereld. Diverse rege ringen en mensenrechtenorga nisaties trekken openlijk de rechtmatigheid van deze be handeling in twijfel. De Amerikanen houden echter vol dat het niet gaat om krijgs gevangenen. Zij beschouwen de verdachten als „vijandige strijders" op wie internationaal geldende regels niet hoeven te worden toegepast. Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft eerder bepaald dat de gedeti neerden het recht hebben hun detentie aan te vechten. new vork - In New York lijken ze een oplossing gevonden te hebben voor het parkeerprobleem van ter reinwagens en luxe suv's, dezer dagen een hot item in Nederland. Maar hier gaat het hier om een recla mestunt van autofabrikant Chrysler, die zijn nieuwste Jeep Cherokee onder de aandacht wil brengen. Dat is dan hierbij aardig gelukt. Foto: Reuters door correspondente Fidan Ekiz Istanbul - 'Waar de imam of de meester je slaat ont luikt een roos'. Of: "Wie zijn dochter niet slaat, slaat zich later op zijn hoofd van spijt'. Enkele Turkse gezeg den die aangeven dat je een vrouw mag -of zelfs moet- slaan. Een achterhaald idee? Volgens een nieuw onder zoek van de Hacettepe universiteit in Ankara vindt ruim eenderde van de vrouwen in Turkije het terecht om slaag te krijgen van hun man. In Turkije is gisteren verdeeld gereageerd op de uit komst van dit onderzoek. Veel vrouwen twijfelen over de juistheid ervan, maar is ook een grote groep die denkt dat de uitkomst op waarheid berust. Onderzoek ster Ilknur Yüksel Alyanak, verbonden aan de Hacitep- pe universiteit: „De uitkomst is teleurstellend, maar waar". De enquête, gehouden onder 8000 vrouwen, ging over gezondheid. Voor het eerst (de peilingen worden om de vijf jaar herhaald) kregen de vrouwen de vraag voor gelegd: In welke gevallen heeft de man het recht zijn vrouw te slaan? „Het onderzoek is verspreid over Turkije gedaan," legt Alyanak uit. „Het teleurstellende is dat ook opgeleide, moderne vrouwen slaag rechtvaardigen, in sommige gevallen. Niet alleen in het oosten van het land, maar ook in het westen. In Istanbul gaat het om 26,8 procent van de vrouwen." Als antwoorden werden gegeven, dat slaag mag als het eten aanbrandt, zij seks weigert, of wanneer ze ruzie maakt met hun man. Uit het onder zoek blijkt dat alleen al 32 procent van de vrouwen in West-Turkije slaag (soms) rechtvaardigt. In het gebied bij de Egeïsche zee is dat 46,7 en in Zuid-Oost Turkije 50,6 procent. „In de Turkse maatschappij wordt geweld in sommige gevallen getolereerd. De man heeft van oudsher een bevoorrechte positie. In Turkije kijkt niemand er raar van op als een man roept dat hij volgens de Turkse cul tuur en tradities zijn vrouw mag slaan. Ik zeg niet dat iedereen het ermee eens is. Maar het is een bekend ge geven. Veel vrouwen hebben niet eens door dat het verkeerd is wanneer ze worden geslagen", aldus Alya nak. Esin özbey van de Solidariteit Vereniging en Opvang huis voor Vrouwen betwijfelt of dit wel zo typisch Turks is. „Geweld tegen vrouwen gebeurt in heel de wereld. In Engeland worden vier op de tien vrouwen geslagen door hun man, in Spanje is dat zelfs een op de twee." Özbey gelooft er echter niets van dat 39 procent van de vrouwen vindt dat ze slaag van hun man verdienen en zet vraagtekens bij het onderzoek. „Wie zijn die 8000 vrouwen? Werken ze, zijn ze opgeleid? Die vragen blij ven onbeantwoord. Turkse vrouwen worden steeds sterker, ze komen voor zichzelf op. In vijf jaar tijd heb ben 3000 vrouwen bij ons aangeklopt. Ze stappen naar de politie en vragen een echtscheiding aan." Ze erkent dat mannen in Turkije een bevoorrechte po sitie hebben en dat de eerwraakmoorden in het land laten zien dat veel vrouwen het slachtoffer zijn van die ongelijkheid. „Te lang bestonden verzachtende om standigheden tegen daders van eerwraakmisdaden. Maar ook daarin begint verandering te komen. Vooral omdat vrouwen hun stem laten horen en vechten voor hun rechten." Volgens de islam mag de man zijn vrouw alleen slaan als zij na herhaaldelijke verzoeken en waarschuwingen dwars blijft, maar dit alleen wanneer de vrouw door haar gedrag het huwelijk op het spel zet. Hij mag de vrouw geen letsel aanbrengen. „Geweld tegen vrouwen zit geworteld in de religie en in de cultuur. Maar de is lam zegt niet dat de man mag slaan, wanneer het eten niet op tijd klaar staat. Helaas grijpen de mannen alle redenen aan om te slaan," zegt Gülsun Kanat van Mor Cati, het opvanghuis voor wouwen in Istanbul. Zij twijfelt niet aan de juistheid van het onderzoek. „De vrouwen kunnen nog zo sterk en goed opgeleid zijn, er zijn tal van reden waarom ze slaag toestaan: ze zijn bang om alleen gelaten te worden, ze zijn economisch afhankelijk van hun man of hun familie staat een echt scheiding niet toe." Volgens Kanat hebben sommige Turkse vrouwen er ook geen moeite mee om geslagen te worden. „Die wouwen willen geen watje. Ze willen een macho. Dat slaan nemen ze op de koop toe." brussel/anp-belga - De Belgi sche premier Verhofstadt heeft gisteren getelefoneerd met de Congolese president Kabila om een diplomatieke ruzie te sus sen. Hij deed dat nadat Congo had gezegd zijn ambassadeur in België terug te roepen naar Kinshasa. Het dreigement volgde op uitla tingen van de nieuwe Belgische minister van buitenlandse za ken De Gucht. Die stelde eerder deze week tijdens een rondreis door Afrika dat er in Congo te weinig sterke politici zijn. In de Kamer van Volkvertegenwoor digers voegde De Gucht daar donderdag nog aan toe dat Congo beter onder internatio naal toezicht kan worden ge plaatst. Vanuit de woegere Bel gische kolonie bleef een reactie tot gisterochtend uit. Verhofstadt heeft naar eigen zeggen in zijn telefoongesprek de woorden van De Gucht ver duidelijkt. De uitspraken van de minister zouden bedoeld zijn als aanmoediging voor de Con golese leiders om de hervor mingen voort te zetten. Volgens Verhofstadt heeft Kabila vervol gens verzekerd dat de ambassa deur niet wordt teruggeroepen. De Gucht bracht de afgelopen dagen zijn eerste bezoek aan Afrika en Congo, na zijn aantre den in juli. Op Buitenlandse Zaken is hij opvolger van de nieuwe Belgische eurocommis saris van Ontwikkelingssamen werking Michel, die van Afrika een speerpunt van zijn beleid maakte. Ook in de Europese Commissie wil de Afrika-liefhebber Michel zoveel mogelijk aandacht geven aan het zwarte continent.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5