KUNST CULTUUR AKO-prijs voor Arnon Grimberg Klaas Gubbels: halve eeuw zelfportret als koffiepot L Pompeuze regie sneeuwt Nest onder Dingen doi die (eigenli niet kunne zaterdag 23 oktober 200 Jury: 'De wereld van Grunberg in optima forma' Fréderique Spigt. Foto: Lex van Rossen Lievelingsliedjes NCRV-leden Hilversum - 'Hallo Bandoeng' (ja moeder hier ben ik) en 'Schep vreugde in het leven' (zetje zorgen aan de kant) be horen tot de beste liedjes die de leden van de tachtig jaar oude NCRV zich kunnen heugen. De leden konden liedjes uitkiezen uit een lijst in hun omroepblad. Ze worden op zondag 14 no vember in Theater Orpheus in Apeldoorn tijdens een jubile umconcert uitgevoerd door be kende Nederlandse solisten. Het concert begint met de pre mière van zeven liedjes over de zeven dagen van de schepping die speciaal voor de gelegen heid zijn geschreven door on der andere de zangeressen De- nise Jannah en Fréderique Spigt, cabaretier Jeroen van Merwijk en musicus Spinvis. Ontslagen bij Filmmuseum amsterdam - Ten gevolge van de bezuinigingen in het nieuwe Kunstenplan ziet het Filmmu seum in Amsterdam zich ge dwongen per 1 januari 2005 zijn activiteiten in te perken. Tien arbeidsplaatsen worden opgeheven, hetgeen leidt tot ze ven gedwongen ontslagen. Er zullen ook minder films gecon serveerd kunnen worden en het aantal voorstellingen zal met de helft teruglopen. De voorstel lingen in het Vondelpark op za terdagmiddag en Zondagoch tend worden geschrapt en het aantal films dat het Filmmuse um aanbiedt aan de filmhuizen wordt ook minder. Van den Ende theater in Moskou amsterdam - Joop van den En- de opent in de eerste helft van het komende jaar zijn eigen theater in Moskou. Het gaat om een bestaand theater, dat nog moet worden opgeknapt. De eerste musical die hij er gaat brengen is 'Cats'. Later in het jaar wil Van den Ende met zijn internationale bedrijf Stage Holding een theater openen in Milaan. In totaal komt zijn aan tal eigen theaters in Europa dan op zestien. Stage Holding wil nog steeds groter worden en zich daarom vooral op de Euro pese markt richten. Daar ligt de musicalwereld meer open dan in de Verenigde Staten en ook Engeland, waar de musical zijn bakermat heeft. Amsterdam - Arnon Grunberg heeft gisteren de AKO-literatuurprijs 2004 gewonnen voor zijn roman 'De Asielzoeker'. Hij is daarmee de eerste schrijver aan wie de AKO-prijs (prijzen geld 50.000 euro) tweemaal werd toegekend. In 2000 werd Grunbergs tweede roman 'Fan toompijn' bekroond. Onder zijn pseudoniem Marek van der Jagt was hij vorig jaar met 'Gstaad 95-98' ook al genomineerd. Volgens de AKO-jury is 'De Asielzoeker de wereld van Grunberg in optima forma'. Het was de vijftiende keer dat de AKO-litera tuurprijs werd uitgereikt. Tot algemeen afgrij zen van de literaire wereld werd de winnaar bekendgemaakt in het show- en amuse mentsprogramma RTL-Boulevard met Albert Verlinde en Beau van Erven Dorens, nadat twee voorafgaande edities ook al bij de com merciële zender waren terechtgekomen (Ba rend Van Dorp). De populaire toon ten spijt - genomineerde Pam Emmerik was volgens de programma makers 'zeker geen saaie kunstcritica die ach ter haar bureau dooie stukkies schrijft', al gaat haar boek 'Het Wonder Werkt' over 'schrik niet - KUNST!' - kregen de genomi neerden in RTL-Boulevard ruimschoots aan dacht. De afgelopen week werden alle genomineer den, naast Grunberg en Emmerik de schrij vers Bemlef met 'Buiten Is Het Maandag', Hafid Bouazza met 'Paravion', Kees 't Hart met 'Ter Navolging' en Leidenaar Ilja Leonard Pfeijffer met 'Het Grote Baggerboek', in de uitzendingen en op internet geportretteerd. De schrijvers hoefden niet naar de RTL-stu- dio te komen, maar zaten in het Amsterdam se Cristofori aan bij het AKO-diner waar in de uitzending naar toe werd geschakeld. Grun berg liet daar verstek gaan, de traditie ge trouw dat hij op cruciale momenten niet bij prijsuitreikingen aanwezig is. Bij zijn eerste AKO-prijs, destijds uitgereikt in het VPRO- programma De Plantage met Hanneke Groenteman, bleef hij veilig thuis in New York. ,,Mijn fysieke aanwezigheid zou alleen maar de aandacht afleiden van mijn woorden en de prijs", liet hij toen per e-mail weten. Gisteren werd telefonisch contact gezocht met de schrijver, die in Bolivia verbleef. 'De Asielzoeker' werd door de AKO-jury van vijf literair recensenten onder voorzitterschap van Paul Rosenmöller verkozen uit 317 inzen dingen. Uit deze boeken, alle verschenen tus sen 1 mei 2003 en 1 juni 2004 in de categorie- en literair verhalend proza en non-fictie 'die zich onderscheid door de literaire kwaliteit van het proza', maakte de jury eerst een se lectie van 25 titels (de zogeheten 'longlist'). Eind augustus werd de 'shortlist' met de zes genomineerden op de Uitmarkt in Amster dam bekend gemaakt. De jury noemt 'De Asielzoeker' een 'soms ontluisterend boek' waarin Grunberg 'de losse toon uit zijn vroe gere boeken met de geobsedeerde wereld in zijn Marek van der Jagt-boeken tot een nieuw hoogtepunt combineert'. „Een 'soms ontluisterend boek' van Arno[ Grunberg." Foto: Hielco Kuipers Overzichtstentoonstelling in Museum voor Moderne Kunst door Werner Bossmann arnhem - Bij Klaas Gubbels moeten alle puntjes meedoen aan de vorm. In het Museum voor Moderne Kunst Arnhem is te zien dat de man van de koffie potten zich al een halve eeuw de pleuris werkt. Dat is het mooiste stuk van de tentoonstelling. Klaas Gubbels wijst naar een schilderij. ,,Ik noem 't 'Het vijfde wereldwon der'." Het stelt, zegt de kunste naar zelf, 'helemaal niets voor'. Een paar lijntjes heeft hij met zijn kwast gezet en toen stond er een tafeltje met twee stoelen en een tafelkleed, koffiekan, kopje en meer niet. „Het is bij na helemaal niets. Is dit niet het summum van lulligheid?" En toch: „Het zijn niet zomaar wat lijntjes. Ik heb de zuiverste vorm te pakken." Klaas Gubbels (1934, Rotter dam) praat over zijn werk als hij daarom wordt gevraagd. Dat is je plicht, als je als kunstenaar in het openbaar exposeert. Gub bels vindt het niet per se leuk - „Ik ben doodop", zegt hij na een uur - maar hij doet het ge duldig. „Dat wil'niet zeggen dat ik goed tot de kern kan komen. Dat heb ik eigenlijk nooit ge leerd." Waarom dat ene schilderij dan zo goed is? „Het is niet bijzon der geschilderd en het zijn geen bijzondere vormen. Ik doe geen enkele concessie aan esthetica of de technische vorm." Op 'Het vijfde wereldwonder' is nog vaag te zien hoe de aan hechting van de tuit aan de kof fiepot oorspronkelijk liep: in een iets scherpere bocht. Gub bels heeft het overgeschilderd. „Dat puntje daar deed verkeerd mee aan de vorm." Hij heeft zich niet bemoeid met de grote overzichtstentoonstel ling die in het Museum voor Klaas Gubbels: „Ik zie het nooit als een koffiepot als ik qan een schilderij begin. Foto: WFA/Frank van Rossem Moderne Kunst Arnhem aan Zijn werk is gewijd. „Ik heb me vijftig jaar de pleuris gewerkt. Dan is er wat." Het is voor het eerst dat het Museum voor Mo derne Kunst Arnhem wordt in gericht met het werk van één kunstenaar. „Gubbels is de grootindustrieel onder de Nederlandse kunste naars", zegt conservator Ype Koopmans van het Arnhemse museum. Dat wil zeggen hard werkend, bezeten en onderne mend, schilderend, lithografe rend, houtdrukkend, knutse lend. Met hulp van de kunste naar verzamelde de conservator in de afgelopen drie jaar voor de tentoonstelling ruim vier honderd kunstwerken. Dat was niet gelukt zonder de inspan ning van Gubbels zelf, die de stukken niet zelden bij vrienden of kennissen op ging halen. Het samenstellen van de tentoon stelling ging dan ook tot het laatste moment door, Gubbels bleef aanleveren. De koepelzaal van het museum wordt in beslag genomen door een metershoge koffiepot, die speciaal voor deze tentoonstel ling is gemaakt. De plechtigheid van de ruimte versterkt het ge voel dat je in een natuurhisto risch museum naar een opge zette olifant staat te kijken. De levende lijnen van Klaas Gub bels. In het museum is een vitrine gevuld met een deel van de ver zameling koffiepotten van Gub bels, bijeengescharreld op rom melmarkten tussen Arnhem en Parijs. De koffiepot, Gubbels' handelsmerk, maakte zich los van de tafel, waarop hij op het titelloze stilleven uit 1961 nog stond, onder een schoenma kerslamp. Sommigen zien de koffiepot als zelfportret. „Ik zie het nooit als een koffiepot als ik aan een schilderij begin. Die vorm ligt er toevallig. De koffie pot doet er niet meer zo toe." Gubbels krijgt deze overzichts tentoonstelling in het jaar dat hij zeventig is. Zelf is hij niet zo bezig met jubilea. Terugblikken doet hij wel. Sinds een jaar of tien koopt hij schilderijen terug, sleutelstukken die een bepaalde doorbraak in het werk marke ren of herinneren aan een ge slaagd experiment. „Ik was daar lange tijd heel drastisch in. Ik moest verkopen, daar mocht ik niet kinderachtig in zijn. Dat is de consequentie als je schildert. Je moet verkopen en jezelf laten zien." En daarom voelt hij zich niet te groot om een schoolex- positie te openen op een basis school. Vijftig jaar, eigenlijk is het lan ger geleden dat Gubbels begon met schilderen. In 1952 ver huisde hij vanuit Rotterdam naar Arnhem, waar hij de kunstacademie Kunstoefening bezocht. Op de tentoonstelling is een portret te zien dat Gub bels in die tijd van Jan Cremer maakte: niet meer dan een gro te rode kop met een paar oren. De strijd tegen het illustratieve die nu al een halve eeuw duurt, was begonnen. In één zin: „Ik wil zo snel mogelijk doordrin gen tot de kern van iets." 'Gubbels Totaal. Vijftig jaar schilde ren', t/m 30 januari, di. t/m vr. van 10.00-17.00 uur, za. en zo. van 11.00- 17.00 uur, Museum voor Moderne Kunst, Arnhem. DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschrevén? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tij den? Kortom: waarmee is Pieter-Gerrit Binkhorst, vei lingmeester van het Leidse veilinghuis Onder de Boompjes, in de zevende hemel? Beste boek? „Een boek dat ik nog niet zo gek lang geleden gelezen heb. Daardoor zit het nog vers in het geheugen. Van 'De Da Vin ei Code' van Dan Brown was ik echt onder de indruk. Dat boek zal ook de top 3 van mijn leven halen. Het is historisch interes sant, geeft inzicht in het wel en wee van de Rooms-Katholieke Kerk, is heel erg spannend en ik heb het gevoel dat het ver haal echt waar is. Ja, ik weet dat daar een enorme discussie over woedt. Ik zou al die plaat sen willen bezoeken waar het boek zich afspeelt. Helaas, ik heb een bedrijf en een gezin. Dat gaat dus niet. Ik heb wel een hang naar het historische. 'De Eeuw van mijn Vader' van Geert Mak vind ik daarom ook een prachtig boek." Beste cd? „Muziek speelt een belangrijke rol in mijn leven. Ik speel zelf trombone in een salsa-big band, in een jazzformatie en in een feestband. Deze vraag is voor mij dus moeilijk te beant woorden. Het liefst zou ik het hele oeuvre van Quincy Jones kiezen. Daarin komt alles sa men dat ik belangrijk vind. Zijn muziek is de ultieme vermen ging van jazz en pop. Boven dien weet hij alle grootheden uit de muziekwereld voor zijn cd's te strikken. 'Q's Jook Joint' is misschien wel zijn beste cd. Het is een echt meesterwerk. Net als 'Songs in the Key of Li fe' van Stevie Wonder trou wens. Tien jaar geleden draai de ik deze cd tien keer per dag, nu nog tien keer per jaar." Beste film? „Tja, dan kom ik weer bij jazz uit. Die muziek beheerst toch mijn leven. Mijn favoriet is 'Round Midnight' van Bertrand Tavemier, de eerste behoorlij ke jazzfilm die ooit gemaakt is. Dexter Gordon speelt de hoofdrol. Hij is geen acteur, maar muzikant. Toch is hij de beste acteur die ik ooit gezien heb. De film gaat over de jazz- cultuur in het Parijs van de ja ren vijftig. Amerikaanse musici keken met ontzag naar het ar tistieke klimaat. In de Verenig de Staten werden ze nog steeds niet voor vol aangezien en ie mand als Miles Davis kreeg hier veel aandacht van blank vrouwelijk schoon. In deze film wordt dat prachtig in beeld ge bracht. De muziek is van Her- bie Hancock, ook zo'n groot heid." Beste kunstwerk? „Er trekken dagelijks vele kunstwerken aan mij voorbij. Hoewel natuurlijk niet alles mij kan bekoren, geniet ik daar heel erg van. Werken van de Leidse School vind ik bijvoor beeld heel mooi. Uit die stro ming waardeer ik Willem Hen drik van der Nat het meest. Hij is niet de duurste, maar wel de meest krachtige schilder. Als favoriet kunstwerk kies is toch voor architectuur: het Tu- schinski Theater in Amster dam. Als ik een kunstwerk mooi vind, wil ik er graag in zijn. Bij een 19de-eeuws bos landschap gaat dat wat moei lijk, maar in Tuschinki kan dat wel. Daarnaast is het een voor beeld van stijlzuivere Art Deco. Voordat je naar de film gaat, zou iedereen eigenlijk op straat omhoog moeten kijken naar de gevel." tekst: Theo de With foto: Dick Hogewoning Stevie Wonder. Foto: AP/Paul Warner theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: Nest van Oscar van den Boogaard door Blitz, Muziektheater Transparant en ro theater. Spel, zang, regie: Steven Van Watermeulen. Muziek: Senjan Jansen. Gezien: 22/10, LAKtheater, Leiden. Nog te zien: 18/11, Theater a/h Spui, Den Haag. Een mooi ambigue titel heeft de eenmansvoorstelling van Ste ven Van Watermeulen. Nest: een warm, veilig hol, maar ook een akelig klein gat. Over die dubbelheid gaat het. Een jongen doet toelatingsexa men voor de toneelschool en wordt gevraagd een bloedende stier uit te beelden. Een verbijs terende opdracht overduidelijk, maar door goed te zoeken in zichzelf komt hij toch tot een - voor de commissie - bevredi gende verbeelding van getergd- heid, woede en kwetsbaarheid. Hij toont een bedplasser, een lieve, homoseksuele jongen, de zoon van een dorpse schoenen verkoper die droomt van een rijker leven dat hij met chin- chillafok probeert te verwezen lijken. We zien zijn eerste lief desavonturen en zijn opstan digheid jegens het leven dat voor hem uitgestippeld is. Maar ook zijn verbondenheid met en liefde voor zijn ouders. De tekst aarzelt, heeft iets droomachtig fragmentarisch, en werkt met sterke beelden om de gespletenheid van de jongen gestalte te geven. Zo staan de schoenen die zijn va der verkoopt, voor vernederen de bekrompenheid, maar wordt de veiligheid van zijn kinderbed met een schoen vergeleken. Ac teur Steven Van Watermeulen weet de woorden te laden met precies het juiste gevoel, speelt de jongen genuanceerd. Een tikje ongemakkelijk en gege neerd vaak, maar ook gulzig bij het ontdekken van zijn seksua liteit, en vastberaden in zijn los- makingsproces. Zo zonde dat regisseur Steven Van Watermeulen al die nuan ces laat ondersneeuwen in een bombardement van veel te aan wezige, niet altijd even heldere videoprojecties, gesol met pop pen en een geluidsband, gedo mineerd door overdadige effec ten die bovendien vaak de tekst dusdanig vervormen dat de be grijpelijkheid eronder lijdt. Het in wezen simpele gegeven van een zich aan zijn milieu ont worstelende jongeling bezwijkt onder die overkill aan trucjes en gadgets. IDE STELLING De wereld is beter af met nog eens vier jaar George Bush. Ceefuw mening www.leidschdagblad.nl theater recensie Dick van Teylingenl Voorstelling: Age of chaosj lllusionary Rockaz, Danscoaching: Mohamed 6 (Vagabond Crew). Dans: Justin Lek, Shailesh Bahoran, Richar Raymond den Uijl en Julian Bo Gezien: 22/10, Leidse Schouw Breakdance is ontwikkel straat en daar werkt het 1 kend: danser 1 imponeer een korte, explosieve acti dan laat danser 2 zien wa kan. Iedereen heeft zo zij cialiteit, en het is vaak ini wekkend wat die jongens dat zijn het meestal) kun Zo indrukwekkend dat h kunst best een groter en dachtiger publiek verdiei het theater bijvoorbeeld, daar is dat soort dans nie gemaakt. Je vult geen atle wedstrijd met zestig met van oneliners maak je ge man. Toch toeren er breakdan voorstellingen langs de E se theaters. Belangrijke v waarden voor een progra zijn dansers van een hoo veau en een handig kade in de korte kunsten sami langere adem van een vo ling krijgen. lllusionary Rockaz, de br dancetop van Nederland het handig aangepakt. In chaos stuurt de oppergoi krijgers naar een wereld paradijselijk was, maar v stierd wordt door een Da ce. De strijders krijgen df dracht om samen de wei van het kwade te redden van de vijf voeren hun ta maar één is kwaad op de pergod die heeft toegelat zijn vriendin werd vermi Maar vanuit de hemel o\ ze hem om toch het juist te kiezen. Dat klinkt bekt toch? Op film zien we hoe het i gers vergaat, dan kunnei helden even bijkomen v< vermoeiende moves tuss door. En die mogen er zi lijken net zo makkelijk o| handen te lopen als op h voeten; ook op één hand moet. Ze bevriezen in de onwaarschijnlijke evenv en laten lichaamsdelen e gen leven leiden. Ze doei om dingen die (eigenlijk kunnen, en op een heeli te manier. Het goed-tegen-kwaad-v doet sterk denken aan s{ jes als Lord of the Rings, eindigt met de stelling d ons lot niet in handen ra leggen van vijf magische gers, maar de mensheid moeten veranderen dooi verschillen en vooroordt heen te stappen. Die uit wordt kracht bijgezet do beelden van waivisvangs tuigen die wolkenkrabbf vliegen, slecht behandeli deren, noem maar op. A chaos is kortom moralist politiek correct, en daar voor deze doelgroep nik gen. Daarbij is de voorstellinj nisch en kwalitatief diki De makers putten voor muziek en vormgeving 1 enorme verscheidenheii sferen en culturen: fanta ban, reggae, gothic, tribi do, padvinderij, modern symfonische rock, funk, soul, ouwe hippies, olyn gymnastiek, duistere roi tiek, Fred Astaire, Micha son, Mohammed Ali, alli en iedereen die ze kunn bruiken verwerken ze in pruttelpotje van jeugdci Daarmee geven ze een s lustratie van de morele dracht van de voorstellii schillen zijn geen obstal maar zetten nieuwe deu open.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20