REGIO R3 Onderzoek naar asbest in geluidswal geëist i! Driedelig grijs en koeienmest agdromen van wonen in een de lege school in Wassenaar Taakstraf Leiderdorper na ontucht met kleuters Schoof: Reis naar Iran is Verkennend bezoek' Leiderdorp wil bomen in verontreinigde groenstrook snel kappen Fioretti wil nieuwbouw op sportveld I?huis dat ik nu heb, is me veel te gewoon' dy Nihof iR - Liefkozend glijdt id van Peter van Selm muur van de Europa- .Bijna tachtig jaar oud nergens een scheurtje." lm is samen met een rienden al vier jaar bezig school aan de Van Zuy- Nijevelstraat in Wasse- kopen. Ze willen in de leugel van het gebouw gezinswoningen maken örte deel verbouwen tot inenten voor ouderen, leente Wassenaar heeft id geen ja of nee gezegd, eginnen nu echt een verdrietig te worden. Je willen uitroepen: Was- neem nu eens een be at het gebouw niet ver- otten!" ten negentig werd dui- lt de Europaschool leeg nen. Sindsdien droomt m, die helemaal weg is architectuur van het pbouw uit de jaren der- In om in het karakteris- nd te wonen. „Ik ben zoek naar gekke din- !t huis wat ik nu heb, is me veel te gewoon." De Wassenaarder zocht een aantal mensen bij elkaar om zijn droom te verwezenlijken. Daar zitten handige jongens bij, zoals een loodgieter, een elek tricien en een timmerman. Zij maakten met elkaar een ambiti eus plan om de school in oude luister te herstellen en er wo ningen voor hun vijf gezinnen in te maken. Van een woonge meenschap of een commune is geen sprake, stelt Van Selm met klem. „Ieder gezin krijgt een lo kaal met de verdieping erop. We trekken de muren verder door en daarna is het 'ieder voor zich'." De vijf gezinnen hebben door hun gezamenlijke ideaal een hechte band met elkaar gekre gen. „We gaan wel eens met el kaar uit eten en gaan nu ook sa men op vakantie. Als we bij el kaar zijn, hebben we het bijna nergens anders over dan over ons plan. We zijn er helemaal vol van." De Europaschool is al sinds 1982 niet meer in gebruik als school. In het pand zitten een aantal instanties, zoals de speel-o-theek en de Stichting Welzijn Ouderen Wassenaar. Het is de bedoeling dat zij bin nenkort gaan verhuizen naar een ander onderkomen. In afwachting van een nieuwe functie voor het schoolgebouw wordt al jaren niks meer aan onderhoud gedaan. „De goten zijn lek waardoor het water langs de binnenmuren loopt. En het houtwerk is rot." Verder staat het gebouw er volgens Van Selm nog steeds goed bij. „Het pand is ontzettend dege lijk gebouwd. De fundering, de muren, alles klopt." De verbouwing van de school gaat zeker twee jaar duren, ver wacht Van Selm. Grote zaken willen hij en zijn vrienden uit besteden, maar de rest komt op hun eigen schouders neer. „Er moet heel erg veel gebeuren, maar ik heb in de bouw gezeten en schrik nergens van terug. In de bouw begin je met een hoop rotzooi, maar op een gegeven moment staat er een huis. Dat is het leuke." Het frustreert de vijf gezinnen dat het zo lang moet duren voordat er een beslissing valt over de school. „Procedures die nodig zijn om het bestem lerdruk terug neterwoude vvoude - Uit de kranen in ivoude komt sinds gister- gweer een normale hoe- id water. Zondag ont- rer een lek in een trans- iding- Ter vervanging iet water door een andere (gestuurd, maar daar- I las de druk minder hoog im er slechts een mieze - ialtje water uit de Zoeter- e kranen. Gistermiddag n lit een meting dat de wa- ing goed is gerepareerd het water dat er door- 1 1 troomt schoon is. Water- j" bedrijf Hydron kon de ie reerde waterleiding ver ijl s weer aansluiten. )li i ierlid Spies rOegstgeest hst - Tweede-Kamerlid D di Spies (CDA) komt 501 dag 27 oktober naar aai eest. In het kader van de en imdat de toekomst van- 311 egint' geeft de politica 'SSf iver de ambitieuze her- a ïgsagenda van kabinet el ende en de standpunten 01 zes van het CDA. De in- van Oegstgeest krijgen igenheid vanaf 20.00 uur vaj Witte Huis aan het Wil- n'f iapark met Spies van ge- te wisselen en te dis- en over het kabinetsbe de uitgangspunten van Fractievoorzitter De de plaatselijke afdeling yi m: „Het CDA beseft dat .a' itregelen die het kabinet iel ilt, veel vragen oproepen 1 n; ïsen raken. Daarom gaan a lente CDA'ers, Tweede- eden én bewindsperso- a aag het gesprek aan met er- ers. Ze leggen verant- ng af, luisteren naar i en gaan in debat." L ter gewond I, anrijding eest - Een 79-jarige fiet- - Oegstgeest heeft donder - Idag ernstig beenletsel pen toen hij werd aange- in de De Kempenaer- n zijn woonplaats. Het ffer reed achter de auto ie werd bestuurd door jarige Leidenaar die lit een parkeerplaats op- Iben de automobilist in egel iets achter zijn auto irok hij. Maar in plaats emmen, trapte de man ;elijk het gaspedaal in, e ite tegen een houden i tegen de fietser. Het ffer is overgebracht naar JC. lil dichting voor isI verleners k>rp - ZorgKracht houdt ig 15 november een ten itingsavond in Leider- in e bijeenkomst is onder- een voorlichtingscam- ire im verpleegkundigen en enden in de Leidse regio lei meren over de moeilijk- tn elfstandig ondernemer pra en. Uit onvrede over de uk en gebrek aan vol- noi keren zorgverleners ing rkgever regelmatig de et (Jom voor zichzelf te be- Zij hebben volgens acht vaak echter geen t daarbij komt kijken, id is gratis toegankelijk nt om 20.00 uur in de ingskerk aan de Poel- in2. ■ffffljfc hh n zaterdag 23 oktober 2004 door Janneke Oijke leiderdorp - De gemeente Leiderdorp moet een gespecialiseerd bedrijf laten aantonen dat er asbest in de geluids wal langs de A4 zit. De commissie be zwaar- en beroepschriften begrijpt niet dat de gemeente slechts na oppervlak kige waarneming door een sloopbe drijf constateert dat de geluidswal ern stig verontreinigd is, een reden waar om 161 bomen met spoed gekapt zou den moeten worden. Commissielid F. Appel kon gister middag tijdens de zitting zijn oren niet geloven. „Ik dacht dat u dit on derzoek door een gewaarmerkt be drijf had laten doen, maar het is ge woon het bestek van een aannemer. Daar kunt u toch niet mee aanko men?", hield hij de gemeenteambte naren voor. Het rapportje, door de gemeente be titeld als een onderzoek, werd inge bracht door R. Spema Weiland van Comité Doesbrug, één van de be zwaarmakers. Ook de vereniging Houdt Leiderdorp Groen, Holtlantbe- woners L van Paridon en I. van den Enden en de Bomenbond Rijnland dienden hun bezwaren in. De protesterende verenigingen uit Leiderdorp stellen dat Leiderdorp een reden zoekt om de bomen in de geluidswal snel te kunnen vellen en suggereren dat de gemeente daarom blij is met het asbest. Op de plek van de geluidswal moet een nieuwe weg komen, waarvoor op diverse plekken langs de snelweg heel veel bomen moeten wijken. Het asbest in één van deze stukken grond kwam aan het licht toen de politie Hollands Midden en de Levensstroom Gemeente ille gaal bomen kapten en grond ver plaatsten in het gemeentelijke ter rein. „De gemeente zegt dat de zaak ur gent is, maar die urgentie blijkt niet uit de maatregelen die genomen zijn sinds het asbest deze zomer werd ge vonden", aldus Spema Weiland. „Er staan geen hekken omheen, er han gen geen waarschuwingsborden en je kunt er gewoon met je hond lopen." Volgens hem kan de gemeente de opengewoelde grond ook tijdelijk af dekken. Ambtenaar T. Massaro bestrijdt dat een aannemer na een vluchtige blik heeft geconcludeerd dat er asbest in de grond zit. „De Milieudienst West- Holland kan het bewijzen. Uitgebreid onderzoek doen kan nog niet, want daarvoor moeten we de bomen kap pen." Commissielid Appel heeft daarnaast kritiek op de manier waarop de ge meente met de herplantplicht om gaat. Leiderdorp moet voor elke ge kapte boom een exemplaar terug- planten, en wil dat doen langs de nog aan te leggen parallelweg langs de snelweg. „Daar komen sowieso bo men. Het is eigenlijk van de zotte dat je dat compensatie durft te noemen", vindt Spema Weiland. Appel is dat met hem eens en hield dat de ge meenteambtenaren voor. „Bomen verschuiven naar de parallelweg is geen compensatie. U heeft het over financiële compensatie, maar er moet ook feitelijke compensatie plaatsvinden." De commissie brengt advies uit aan burgemeester en wethouders. Zodra die een besluit nemen, wordt bekend wat de commissie exact heeft geadvi seerd. Europese politici en ambtenaren hebben aandacht voor de jonge geiten op boerderij 't Geertje in Zoeterwoude. Foto: Mark Lamers Europese conferentie op bezoek in Geerpolder door Ben Zwirs zoeterwoude-dorp - Het was gisteren even wennen voor de Europese politici en ambtena ren op boerderij van de familie Van Leeuwen aan de Geerweg in Zoeterwoude. In een door dringende geur van verse mest en veevoer luisterden zij in een koeienstal naar toespraken van burgemeester Waaijer van Zoe- termeer en boer Van Leeuwen. De koeienvlaaien kletterenden tijdens de redes op de grond en zorgden voor een aantal on derbrekingen. „Voor de veran dering wel eens leuk", lachte de Bulgaarse ambtenaar Veli- nova. „We maken de praktijk een keertje van dichtbij mee." De excursie voor de ambtena ren en politici was onderdeel van de tweedaagse Europese conferentie over de balans tus sen stedelijke en agrarische ge bieden. Om de conferentiele den de sfeer van het Hollandse platteland te laten proeven en ruiken, werd een bezoek ge bracht aan 'het Land van Wijk en Wouden', oftewel het veen- weidegebied tussen Leiden, Zoetermeer en Alphen. De excursie begon 's morgens bij boerderij 't Geertje. De or ganisatie had bij aankomst moeite om de groep naar de juiste plek te dirigeren. De ambtenaren en volksvertegen woordigers namen liever eerste een kijkje bij het voeren van de varkens. Luid schreeuwend en over elkaar heen klimmend probeerden de met mest en modder besmeurde beesten zo veel mogelijk eten te bemachti gen. 'Fantastic', oordeelden een Engelse en een Franse be zoeker. „Dit gebied past helemaal bij het onderwerp van de confe rentie", vindt organisator Ver douw van de gebiedscommis- sie. „Hier wordt een balans ge zocht tussen de belangen van traditionele boerenbedrijven en de eisen van oprukkende steden." Veel boeren in het ge bied bieden stedelingen die op zoek zijn naar rust en recreatie steeds meer mogelijkheden, 't Geertje, met zijn geiten, zijn trekkershutten en zijn kano's is daar een mooi voorbeeld van. In 't Geertje spraken gedepu teerde Van der Sar van Zuid- Holland en voorzitter van de gebiedscommissie (en tevens oud-burgemeester) Haver- mans de groep toe. Daarna stond een wandeling naar de boerderij van Van Leeuwen op het programma. Onder een warm najaarszonnetje en met een frisse zuidwesterwind in het gezicht stapten overheids- medewerkers en volksverte genwoordigers door de Geer polder. In driedelig grijs of in een warme trui praatten ze in het Duits, Frans of Engels over de gebiedsinrichting in hun ei gen land en over het Europees voetbal van donderdagavond. „Een heerlijke wandeling", vond een Nederlandse deel neemster. Statenlid Helder uit Koudekerk aan den Rijn was blij dat de Europese conferentie het Land van Wijk en Wouden aandeed. „Ik vind het bijzonder waarde vol dat buitenlandse beleids medewerkers zien met wat voor problemen we te maken hebben in Nederland. Ook on ze eigen Kamerleden zouden wat vaker in dit gebied moeten komen. Het is nog geen half uurtje rijden." leiderdorp/zoeterwoude - Een 71-jarige Leiderdorper die vorig jaar enkele tientallen kleuters onzedelijk betastte, krijgt een taakstraf van 240 uur. Gaat hij binnen drie jaar opnieuw in de fout, dan moet hij elf maanden de cel in. Bovendien moet hij de behandeling volgen die de reclassering van hem eist en moet hij bedragen van 500 en 600 euro schadevergoeding be talen aan twee slachtoffertjes. De rechtbank in Den Haag ver oordeelde de man gisteren en vonniste exact de straf die de officier van justitie twee weken geleden eiste. De bejaarde Lei derdorper betastte vorig jaar talloze kinderen van 3, 4, 6 en 8 jaar in hun kruis, zowel over hun kleding heen als eronder. Hij sloeg toe in de vestigingen van Albert Heijn in Winkelhof in Leiderdorp en Leidschenha- ge in Leidschendam, in BCC op de Rijneke Boulevard en in een tuincentrum op het Forepark in Den Haag. Daar gedroeg hij zich meestal als 'lieve voor- leesopa'. Zijn ontuchtige handelingen kwamen aan het licht nadat een kordate moeder in Leidschen- hage lont rook, zijn kenteken noteerde en aangifte deed bij de politie. De aangifte kwam overeen met die van diverse an dere ouders. Veel slachtoffertjes zijn onbekend. De man heeft namelijk verklaard dat hij in elk van de genoemde winkelcentra een keer of zes toesloeg, en daarmee komt het aantal slachtoffers hoger uit dan het aantal aangiftes. Met een aantal meisjes gaat het niet goed, zo werd tijdens de rechtszaak duidelijk. Sommigen zijn teruggetrokken geworden, slapen slecht en zien in elke op afiguur een vieze man. door Nancy Ubert vervolg van voorpagina den haag/alphen - Burge meester Schoof van Alphen aan den Rijn had voor zijn vertrek naar Iran de plaatselijke pers beloofd om volgende week uit gebreid verslag te doen van zijn reis en bevindingen. Die af spraak staat nog steeds. Schoof, koud terug van het werkbezoek, reageerde gistermiddag niet op vragen over de aanval van LPF- Kamerlid Eerdmans. Toen Schoof twee weken gele den tijdens een persoverleg zijn reis naar Iran aankondigde, sprak hij over 'een verkennend bezoek'. Persoonlijk was hij nieuwsgierig naar wat hij in het streng islamitische land zou aantreffen. „Ik heb begrepen dat er eigenlijk twee werelden zijn: de buitenkant en de ver borgen samenleving. Ik denk dat de reis een bijzondere erva ring wordt." Eerdmans heeft geen bood schap aan dat soort verhalen. Hij wil van minister Remkes een totaaloverzicht van alle dienst- en snoepreizen die vo rig jaar door gemeenteambte naren en gemeentebestuurders zijn gemaakt. Volgens hem kos ten de buitenlandse trips een lieve duit. Hij wil te weten ko men hoeveel geld hiermee is gemoeid. „Op de wereldstad Rotterdam en de hoofdstad Amsterdam na, zie ik het nut er niet van in dat gemeenten hun lokale belangen ver overzee zit ten te verdedigen. Het effect van deze reizen is volgens mij ook zeer marginaal." Vanuit het Alphense stadhuis wordt wel gemeld dat het Ne derlands Genootschap van Bur gemeesters het 'wijzer' zou hebben gevonden als Eerd mans contact had opgenomen met het NGB of de VNG voor dat hij de Kamervragen aan mi nister Remkes stelde. „Dan was hem onder meer duidelijk ge worden dat het bezoek van een delegatie aan Iran niets van doen heeft met individuele ste denbanden van Nederlandse gemeenten. De reis werd ge maakt om te onderzoeken of juist in een zeer turbulente re gio als het Midden Oosten een dialoog kan worden opgezet, op het niveau van lokaal bestuur en lokale gemeenschappen." Peter van Selm: „Ik denk dat de meeste Wassenaarders het fantastisch zouden vinden als de Europaschool behouden blijft." Foto: Hielco Kuipers mingsplan te wijzigen, hadden allang doorlopen kunnen zijn. Voordat die zijn afgerond, ben je zo weer twee jaar verder." De groep had gehoopt op meer en thousiasme bij wethouders en politiek voor hun plan. „Ze vin den het een sympathiek idee, maar er is niemand die echt een vuist voor ons wil maken. Terwijl ons plan zo uniek is. Er gaan hier een daar ook stem men op om het gebouw plat te gooien en er een appartemen tencomplex neer te zetten. Ik denk niet dat de meeste Wasse naarders daarop zitten te wach ten. Die zouden het fantastisch vinden als het gebouw behou den blijft." Een woordvoerster van de ge meente kan Van Selm deels ge rust stellen. Volgens haar blijft de school behouden en krijgt het pand een woonbestem ming. Over de verdere gang van zaken, wordt binnenkort meer bekend. lisse - Het Fioretticollege wil de huidige hoofdlocatie aan de Lissese Sportlaan slopen en er vervolgens een hele nieuwe school voor ruim 1150 leerlin gen bouwen op het huidige sportveld. Nu zitten er ruim 850 leerlingen aan de Sportlaan, maar de nieuwe huisvesting zal ook plaats bieden aan de vm- bo-locatie Uitermeer aan de Lissese Fazantstraat. Het geld is het grote struikelblok. Nieuw bouw kost 9 tot 10 niljoen euro en dat geld is er bij lange na niet. De scholengemeenschap vindt dat de gemeente het gat van rond de 4 miljoen euro moet dichten. Een en ander bleek deze week tijdens een presentatie van sec tordirecteur H. Wilmink en ad viseur I. Zuidberg voor de Lis sese gemeenteraadsleden. In Lisse moet aan de Sportlaan het complete theoretische voortge zet onderwijs een plek krijgen krijgen met vmbo, havo, athe neum en gymnasium. Volgens Wilmink is nieuwbouw de beste optie. Renovatie van het huidige gebouw is miljoe nen euro's duurder. Dat geldt ook voor een gedeeltelijke nieuwbouw, waarbij de gymlo kalen en de computer/studie ruimte blijven staan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15