FNV eist het volle pond ECONOMIE Hans Anders in handen Gilde DHL schrapt in Brussel 1500 banen Tekorten EU-landen in Overname van Rabobank in 2005 opnieuw te hoog VS gestrand Nieuw station voor Abcoude Lodewijk de Waal ligt op ramkoers Coca-Cola schrapt 80 banen Handen op motor Shell geeft aanwezigheid bij 'bitumenoverleg' toe k Ahold zeer tevreden over prestaties Albert Heijn Videotheken zitten in de verdrukking [lacht tegen netgidsen ;en.- Het Steunpunt Ac- raude heeft bij justitie Jaag aanklachten inge- jens mogelijk gerom- ïdvertentiecontracten itgever van de Inter- >ntegids en de Inter- tngids. Bij het steun- tientallen klachten ;omen van bedrijven en te zijn misleid. Justi- 'de FIOD-ECD ge- q |e klachten te onder- Bedrijven maken tele- t afspraken over een ad- op een website voor Later blijkt dat ze een hebben waarmee dui- euro's gemoeid zijn. svan Website Services irdam geven de gidsen ;ument is sbaarder' - Consumenten wetsbaarder voor on- erkopers, zei Euro- aris Byrne gisteren op pese consumenten- de in Amsterdam, ferkoopmethoden zo- let zijn in opkomst en 25|pn vergrijst de bevol- gjj gens hem werken ou- een magneet op op- De Europees commis- It daarom dat de nale- !68 consumentenrechten I rden versterkt. Brussel |go isumenten de laatste papier meer rechten Maar in de praktijk lastig alle schendin- e pakken. Consumen ten soms zelf niet wel- !o5 :nze hebben. ord plan bij S s Nijmegen vrijdag 22 OKTOBER 2004 j ;S il overschot iitse export Duitsland stevent dit een recordoverschot tenlandse handel van d euro. Dat heeft de '.3/ van het verbond van lel en buitenlandse r|0i jA) Börner verklaard. U' Ide Duitse export 9,5 y® inzwellen tot 725 mil- 5,1! pe invoer komt 6,5 7,02 )ger uit op 567 mil- tartV-bird november ff - Als prijsstunter V- in de lucht komt is de loop van novem- en doorstart per 1 no niet haalbaar, omdat gunning in het fail- valt en de nieuwe ei- liet snel over kan be- ■urator Meijs denkt inde week een be nen nemen. Een Ne- overnamekandidaat sdag een bod op ta- lat 's avonds nog is De kandidaat wil starten'met 50 tot 91 werknemers en tvluchtschema. weesp/anp - De optiekketens Hans Anders en Het Huis Opticiens krijgen een nieuwe eigenaar. Retail Network heeft de ketens die vallen onder de Optische Exploitatie Maatschappij (OEM) ver kocht aan Gilde Investments. Onder OEM vallen ook de zaken van Hoorwinkel Van Boxtel. Vol gens Retail Network heeft de transactie geen ge volgen voor de werkgelegenheid en kan de ver koop nog dit jaar worden afgerond. In totaal gaat het om 425 vestigingen in Neder land en 25 in België. De omzet is volgens Retail Network meer dan 150 miljoen euro. Het markt aandeel in Nederland is circa 30 procent en er werken 1400 mensen. Retail Network ontstond in 2002. Investerings maatschappij CVC Capital Partners en het mana gement van de winkels kochten van detailhan delsconcern Vendex KBB behalve de optiekke tens van OEM ook Kijkshop, Prenatal, Scapino, Perry Sport, Lucardi en Siebel. Hieruit ontstond een detailhandelsorganisatie van 1100 winkels en 8500 medewerkers. Retail Network probeert de formules te bewerken zodat ze meer waard worden. Vervolgens wordt de keten dan met winst weer verkocht. „OEM heeft een ijzersterke marktpositie en is goed winstgevend. Daaraan kunnen wij in dit stadium weinig meer toevoegen, en dat is de reden dat wij afscheid van de keten nemen", zei Heidman van Retail Network. „Het grote verschil tussen Retail Network en een beleggingsfirma is dat wij ons ook bezig houden met de bedrijfsvoering." De detailhandelsonderneming houdt nog een minderheidsbelang van 20 procent in OEM. „Dat zullen we later afstoten. Door een minderheids belang te behouden, tonen wij onze betrokken heid. We benoemen een commissaris, maar be moeien ons niet meer met de bedrijfsvoering." Met de opbrengst, waarvan de omvang niet be kend is gemaakt, wil het bedrijf andere aankopen financieren. Met Gilde sprak Retail Network af dat het zich niet meer op de optiekmarkt be weegt. Heidman denkt dat er nu voor een redelij ke prijs winkelketens te koop staan. „Het is een kopersmarkt. De supermarkten staan nu in de belangstelling door de prijzenslag, maar ook in andere branches is het knokken. Ik denk dat we iets vinden." abcoude - Langs de drukke spoorlijn Amsterdam-Utrecht worcjt bij Abcoude gewerkt aan een nieuw NS-station. Vanwege de spoorver- dubbeling is door 3e inwoners een verdiepte spoorbak afgedwongen die het huidige station binnenkort overbodig maakt. De verdiepte spoorligging was jarenlang onderwerp van politiek debat omdat des tijds minister Jorritsma de extra kosten van deze dure constructie niet wilde betalen. Na financiële steun van gemeente, provincie Utrecht en het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij werd de bouw toch doorgezet. Station en tunnelbak moeten in 2005 klaar zijn. ANP/Ton Borsboom 1 - De vakbonden en ;0-, jnhet eens geworden 23 sociaal plan voor de mensen die hun baan bij de vestiging in |.e: l Het elektronicacon- ;®gtde ondersteunende van vier chipfabrieken r K téén 'Industriëel Cen- jj-, negen'. In het voorjaar \',1 b bonden het overleg af, omdat 1400 men isten solliciteren op 1,9 nve vacatures. Volgens 5 in investeert Philips zo deling en scholing, dat en voor hun ontslag re baan hebben ge it sluiting ain Zwolle Personeel van Ned- 33 (gisteren bij de direc- 4; icht geprotesteerd te- rij uiting van de werk- £7 Zwolle eind 2005. b,i ediezen 46 van de 250 ers hun baan. De 52 moeten gaan werken 5.9 dam of Hengelo. De ers kondigden na een i'i irbeking aan opnieuw .1 ueren als de NS-direc- lor volgende week in- eis van de onderne- om een onafhanke- zoek in te stellen naar takvan de sluiting. mie China 9 procent Iet bruto binnenlands bbp) van China is in kwartaal met 9,3 pro- •jjj tarbasis) gegroeid, 'es procent minder dan J3 irtaal ervoor en 0,4 jg iger ten opzichte van [01 drie maanden van ;roei over heel 2004 >p 9 procent. Dit blijkt ns van het Chinese Bureau van Statistiek. ^Iirecteur Youcheng '*55 ireau, koelt de Chine- Qie in 2005 verder af. oopt dan terug tot 8,8 amsterdam/gpd - „Het kabinet moet niet denken dat de FNV ge noegen neemt met kleine aan passingen in de omstreden kabi netsplannen. Wij eisen het volle pond op hoofdonderdelenals WAO, VUT en prepensioen. En een looneis voor volgend jaar." FNV-voorzitter De Waal geeft een scherp signaal af nu van daag staatssecretaris Van der Knaap zijn laatste gesprekken voert in de tweede verkennings ronde. In het weekeinde of uiter lijk maandagmorgen brengt hij verslag uit aan het kabinet. De Waal geeft een duidelijke waarschuwing aan de premier, die volgende week een per soonlijk initiatief neemt om het conflict met de vakbeweging vlot te trekken. „De sleutel ligt in het WAO-dossier. Daar had den bonden, werkgevers en kroonleden in de Sociaal-Eco nomische Raad een werkbaar compromis over beperking van de instroom van de WAO. Zon der enig zakelijk argument is het kabinet daar dwars door heen gefietst. Daar is het ver trouwen gebroken." Balkenende komt volgens Haagse kringen mogelijk maan dagmiddag al in actie. Met een poging weer in gesprek te raken met de vakcentrales FNV, CNV en MHP neemt hij de CDA- fractie in de Eerste Kamer de wind uit de zeilen. Die dreigt dinsdag, bij de algemene poli tieke beschouwingen, ernstige kritiek op het kabinet te uiten. Erg veel hoop dat het kabinet tegemoet komt aan de eisen van de bonden heeft De Waal niet. „Men luistert niet naar ar gumenten en bekijkt geen re kensommen. Er wordt een rigi de ideologische koers gevaren. Zelfs aan de Raad van State en het Centraal Planbureau heeft men geen boodschap." Hij begrijpt best dat het kabinet niet in contact getreden met SER-voorzitter Herman Wijffels. „Die zou ze hebben geconfron teerd met het feit dat men on redelijk bezig is. Die boodschap is nu niet gewenst." De FNV is daarom niet ingegaan op een verzoek tot een tweede gesprek met Van der Knaap, nadat in de eerste ronde al gebleken was dat deze niets te bieden had. „Alle standpunten zijn al lang bekend. Verkennen heeft geen zin meer. Er moet serieus wor den onderhandeld en niet op kleine puntjes." De Waal bereidt zich voor op een paar zware maanden. „We bestoken de politiek tot half de cember met argumenten. We voeren de acties op om druk op de ketel te houden. Eventueel organiseren we een referen dum. En in het nieuwe jaar gaan we in de bedrijven alles terugpakken in CAO-afspra- ken." Het steekt De Waal nog het meest dat het allemaal niet nodig is. „Werkgevers en werk nemers hadden al een afspraak over de WAO, die werkt. In 1997 is met het vorige kabinet een af spraak gemaakt om de pensioe nen te hervormen, wat is ge schied. De regelingen zijn goedkoper geworden en we sti muleren mensen langer aan het werk te blijven. Dat gebeurt ook, in een tempo dat vergele ken met andere landen in Euro pa hoog is." Als het kabinet zakelijk keek naar wat er mogelijk is, hoeft de oorlog met de vakbeweging vol gens De Waal niet verder te worden gevoerd. „Maar dan moet er wel serieus met ons worden gepraat." Hij citeert graag het betoog van een CDA- kamerlid om te onderstrepen dat het kabinet studeerkamer- beleid voert. „Om de levens loopregeling te bepleiten is ge zegd dat als een minimumloner acht jaar lang elke maand 50 euro spaart, hij daarna een jaar lang een dag in de week minder kan werken. Alsof iemand met het minimumloon jaar in, jaar uit elke maand 50 euro kan luxemburg/anp - Vier eurolan den hebben bij ongewijzigd be leid volgend jaar wellicht op nieuw een te hoog begrotings tekort. Volgens minister Zalm (financiën) blijkt uit de schat tingen van de Europese Com missie, die volgende week wor den gepubliceerd, dat Grieken land, Italië, Duitsland en Portu gal in 2005 in de probleemzone zitten. Eurolanden mogen geen tekorten hebben van meer dan 3 procent van hun bmto bin nenlands product. Volgens Zalm, die gisteren een EU-vergadering van ministers van financiën in Luxemburg voorzat, hebben de landen die de grens dreigen te overschrij den wel allemaal beloofd om extra maatregelen te nemen als dat nodig is. Zalm noemde Frankrijk, dat jarenlang een te hoog tekort heeft gehad, niet in het rijtje landen dat in 2005 in de fout dreigt te gaan. Parijs gaat zelf uit van een tekort voor volgend jaar van 2,9 procent. Voor Nederland was er goed nieuws. Gisteren hebben de EU-ministers aanvaard dat de bezuinigingen die Den Haag voorbereidt, voldoende zijn. Eurocommissaris lmunia (mo netaire zaken) klaagde gisteren dat de eurolanden dit jaar niet genoeg hebben gedaan om de tekorten aan te pakken. Het ge middelde tekort in de eurolan den komt waarschijnlijk op 2,7 procent uit. „Het is spijtig dat als je de huidige cijfers verge lijkt met de voornemens, dat je dan tekortkomingen ziet. En dat terwijl de economische groei hoger was dan verwacht." De ministers hebben uitgebreid gesproken over Griekenland, dat al jaren boven de limiet van 3 procent blijkt te zitten, terwijl de officiële rapportages er on der lagen. Zalm: „In Duitsland en Nederland kijkt Eurostat op de tiende procent nauwkeurig, maar in Griekenland hebben ze procenten tegelijk over het hoofd gezien." dongen/gpd - Frisdrankfabri kant Coca-Cola schrapt 80 van de 400 arbeidsplaatsen bij de fabriek in Dongen. Basis voor de ingreep is de afschaffing van de petfles met statiegeld. In de grootste Coca-Colafabriek van Europa wordt jaarlijks zo'n 450 miljoen liter Coca-Cola, Fanta en Sprite gebotteld. Tot nu toe in hervulbare flessen waarop statiegeld zit. Onder druk van Europese regels heeft de Kamer echter ingestemd met weg- werpflessen. Die worden alleen gerecycled. Dat betekent dat er vanaf 2006 geen gebruikte fles sen meer hoeven te worden in genomen, gespoeld, gecontro leerd en opnieuw gevuld. Ook de aanvoer van hervulbare fles sen uit Tjechië kan worden ge staakt. In Dongen komt nu een nieuwe productielijn, inclusief een machine die kunststof ver warmt en daaruit een recycleer bare fles voor eenmalig gebruik blaast. De bonden betreuren de ingreep, maar zijn tevreden over het sociaal akkoord. den haag/gpd - Supermarkt concern Ahold is 'zeer tevre den' over de prestaties van dochter Albert Heijn. De keten zag de omzet het afgelopen kwartaal met 3,1 procent stijgen en slaagt er in meer nieuwe klanten te trekken. .Albert Heijn ligt goed op stoom; je mag van een echt succes spre ken", aldus een woordvoerder van Ahold. De Zaanse multinational pre senteerde gisteren de laatste omzetcijfers. Het concern als geheel zag de omzet in het der de kwartaal dalen met 7,9 pro cent tot 12 miljard euro. Die da ling werd vooral veroorzaakt door de voor Ahold ongunstige dollarkoers. Het bedrijf behaalt inmiddels zo'n 73 procent van haar omzet in de VS. Omdat Ahold haar cijfers presenteert in euro's is een daling van de dollar nadelig. Verder werden dochterbedrij ven afgrestoten om onder meer de schuldenlast te verminde ren. Ook die omzet wordt nu gemist. Zonder die bijzondere posten steeg de omzet in het derde kwartaal met 1,2 procent. Over de eerste drie kwartalen ligt dat cijfer op 1,8 procent. Tegenover tevredenheid over Albert Heijn, staan zorgen in de VS. Ahold is daar onder meer aan het reorganiseren bij de ke tens Stop Shop en Giant Landover, tegelijkertijd wordt de concurrentie steeds sterker. Vooral het Amerikaanse Wal- Mart slaagt er in snel meer win kels te openen en voert stevige prijscampagnes. Bij het door de boekhoudfraude getroffen cateringbedrijf US Foodservice steeg de netto-om- zet in het derde kwartaal met 2,9 procent tot 4,4 miljard dol lar. Deels komt die stijging door prijsinflatie. US Foodservcie heeft inmiddels haar klanten bestand doorgelicht en beslo ten met sommigen niet verder te gaan. Verder zorgden de or- Amsterdam - In Amsterdam werd gisteren de MotoRai geopend. Tien bezoekers maken kans op een splinternieuwe motor. Voorwaar de is dat ze minstens 48 uur hun hand laten liggen op een tentoon gesteld exemplaar. Uitgebreid nieuws over de motor-expositie op de pagina Weg en Wiel. Foto: ANP/David van Dam den haag/anp - Shell erkent aanwezig te zijn geweest bij overleg met andere bedrijven over de Nederlandse bitumenmarkt. In een opmerkelijke verklaring, die gisteren is verspreid, zegt Shell dit nu te betreuren. „Wij hadden niet bij deze bijeenkomsten aanwezig moeten zijn", aldus directeur Willems van Shell Nederland. De Europese Commissie doet al ruim twee jaar onderzoek naar mogelijke prijsafspraken op de Nederlandse bitumenmarkt. Daar bij zouden tot 2002 niet alleen producenten van het olieproduct voor asfalt en dakbedekkingen betrokken zijn geweest, maar ook wegenbouwers. Slachtoffers waren vooral opdrachtgevers voor de bouw van snelwegen, zoals de overheid, die te hoge prijzen voor bitumen moesten betalen. 'Brussel' is momenteel bezig met het versturen van de zogenoem de punten van bezwaar naar de 14 bedrijven die ze verdenkt van overtreding van de Europese mededingingsregels. Shell wil de punten eerst bestuderen. Het concern zegt sinds vorig jaar de Eu- ropes Commissie details te hebben verstrekt over de bitumen markt. Doorgaans krijgen bedrijven die openheid verschaffen een lagere boete. brussel/gpd - Koeriersbedrijf DHL gaat zijn activiteiten op de Brusselse luchthaven Zaventem afbouwen. Daardoor zullen op den duur minimaal 1500 banen verloren gaan. De werknemers van DHL legden vannacht en kele uren het werk neer uit pro test tegen de beslissing. De kwestie-DHL zorgt al weken voor een crisissfeer in de paarse regering van Verhofstadt. De premier heeft zijn lot verbon den aan het creëren van 200.000 nieuwe banen tijdens zijn regeerperiode. DHL beloof de ruim 10.000 extra banen als het mocht uitbreiden op Za ventem. Maar dan moest wel de wettelijke grens van 25.000 nachtvluchten per jaar opge trokken worden. Dat was echter onaanvaardbaar voor de Brusselse deelregering, die elke toename van het aantal nachtvluchten boven de hoofd stad van de hand wijst. En ook Vlaanderen lag dwars. Pogin gen van Verhofstadt om de re gionale overheden op één lijn te krijgen, mislukten. Uiteinde lijk werd besloten dat DHL mocht uitbreiden als het zou afzien van vluchten met lawaai erige MD 11-toestellen. „Volstrekt onhaalbaar", rea geerde DHL. Volgens het bedrijf is de MD 11 het meest geluids arme en grootste vrachtvlieg tuig van dit moment. „Er is T geen alternatief', zei topman Kruse van DHL in Europa giste ren. De directie van het koe riersbedrijf liet weten het gekra keel over het aantal nacht vluchten meer dan beu te zijn en af te zien van de uitbrei dingsplannen op Zaventem. Daardoor gaan bij het bedrijf en de aangesloten luchtvaart maatschappij EAT (European Air Transport) minimaal 1500, en in het slechtste geval 1700 banen verloren. Bij DHL wer ken in Brussel nu nog ruim 3000 mensen. De schuld voor de ontslagen ligt volgens het bedrijf bij de regionale overhe den. DHL verwijt Vlaanderen en Brussel een 'gebrek aan poli tieke wil' om tot een oplossing te komen. Verhofstadt betreurt de beslis sing van DHL, maai' volgens de premier waren de voorwaarden die het bedrijf stelde aan verde re uitbreiding op Zaventem on verantwoord. Over de gevolgen voor zijn paarse regering wilde Verhofstadt gisteren niet uit weiden. „We gaan keihard wer ken om het banenverlies op te vangen. Op Zaventem blijft te gen 2008 een regionaal sorteer- centrum van DHL over. De gro te, Europese zogeheten hub' komt nu in het Duitse Leipzig of het Noord-Franse Vatry. Een definitief besluit valt volgende maand. utrecht/anp - De pogingen van Rabobank om de landbouw- bank Farm Credit Services of America (FCS) in de VS in te lij ven, zijn mislukt. De Ameri kaanse bank heeft de principe overeenkomst met de Neder landers opgezegd. Rabobank bood aanvankelijk 600 miljoen dollar voor FCS. Vorige maand verhoogde Rabo zijn bod tot 750 miljoen dollar, wat echter niet heeft geholpen. FCS vormde voor Rabo een aantrekkelijke aanwinst. De bank uit Nebraska heeft 59.000 klanten die tevens vaak aan deelhouder zijn. Er zijn 900 mensen in dienst. Het belans- totaal is 8 miljard dollar. In augustus werd duidelijk dat het verzet tegen de komst van Rabo steeds sterker werd. Vol gens The Wall Street Journal studeerden enkele andere co- operatieve banken op een te genbod om te voorkomen dat het machtige Farm Credit Sys tem uiteen zou vallen. Dit le ningennetwerk verstrekt al 88 jaar boeren kredieten tegen gunstige rentetarieven. FCS be hoorde ook tot dit systeem. De banken vreesden dat een overname van FCS de weg zou openen voor meer kapers. Broekhuyse, regiodirecteur voor Noord-Amerika, zei dat de tegenstanders worden gedreven door angst voor concurrentie en kortzichtigheid. De bank zette de eerste stappen in de VS in 2002, toen het Valley Inde pendant Bank in Califorië kocht. Later kwamen daar Lend Lease Agro-Business (hypothe ken) en AG Services (oogstfi- nanciering) bij. kanen in Florida voor minder omzet. De supermarktbranche verkeert in veel belangrijke markten in zwaar weer. De Franse keten Carrefour kwam vorige week met een winstwaarschuwing. Een eveneens heftige prijzen oorlog in Frankrijk speelt het concern parten. Sainsbury, de op twee na grootste Britse keten kwam dinsdag met een 'omzet- herstelplan. Het assortiment moet beter en een kwart van het personeel op het hoofdkan toor verliest zijn baan. Sains bury heeft concurrentie van marktleider Tesco en Wal-Mart - dochter Asda. Twee vrachtvliegtuigen van DHL op de Brusselse luchthaven Zaven tem. Foto: Reuters/Thierry Roge rijswijk/anp - Vier van de vijf videotheken hebben tot nu toe dit jaar de om zet zien dalen door de toenemende populariteit van illegale kopieën van films. De omzetdalingen varieerden van 8 tot 15 procent in vergelijking met 2003, zo zei directeur Van Teeseling van de Ne derlandse Video Detaillis ten Organisatie (NVDO). Vooral consumenten die meerdere keren per maand de videotheek be zoeken, blijken hun ter rein te hebben verlegd naar illegale kopieën. Sinds vorig jaar heeft de piraterij omvang van be tekenis gekregen, aldus Van Teeseling. Toen de branche twee jaar geleden onderzoek deed, was nog sprake van een consolida tie van de omzet. Tussen 1999 en 2001 groeide de omzet flink door de op komst van de dvd. De piraterij heeft de bran che aangezet tot actie. Onlangs lanceerden de belanghebbenden in de filmbranche de cam^kgne filmdiefstal.nl om mensen bewust te maken van de gevolgen van het illegaal kopiëren. De campagne loopt in bioscopen en zal binnenkort uitgebreid worden naar videotheken. De dalende omzet heeft tot gevolg dat het aantal videotheken aan het krimpen is. „Er sluit elk jaar wel een aantal zijn deuren, maai' nu is er met een afname 15 tot 20 op een totaal van rond de 1000 videotheken duide lijk sprake van een neer waartse trend." De kleine re zaken hebben de groot ste problemen, aldus Van Teeseling, omdat zij geen kans zien om de klappen op te vangen met andere inkomstenbronnen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9