BUITENLAND Beleggers weten het al: Bush wint 'Kwestie Buttiglione' wordt politieke thriller Hof haalt streep door Belgische drugswet Orkaan trekt over Japan: 66 ff fjR doden en tientallen gewonden Duitsepaiiement. Geen Brjtten naar 'drfehoek deS doods' geld voor Stasi-puzzel Amerikanen vrijgemaakt voor offensief tegen Fallujah Acht jaar voor misbruik gevangenen Abu Ghraib Iran wil blijven praten over stoppen nucleair program School weigert Franse meisjes met hoofddoek hdc155 vrijdag 22 oktober 2004 Keuters: Claudia Daut el Castro loopt tel op bij val iciara - De Cubaanse jent Fidel Castro heeft isdag bij een val een bot- ;in de knie opgelopen, schijnlijk heeft hij ook een -ebroken. De 78-jarige Cu- se leider sprak zelf vanuit joel over zijn verwondin- ladat hij na een toespraak ita Clara. 280 kilometer >sten van hoofdstad Hava- val was gekomen. )kverbod in 0 reca Liverpool -ooi. - Liverpool wil als grote Britse stad een erbod instellen voor on- j leer restaurants, cafés en leentra. De gemeenteraad daar in grote meerderheid ngestemd. Als het Britse nent de wensen van de loolse gemeenteraad om- nieuwe wetgeving, kan op isteken van een sigaret in irbeeld een horecagele- ideen boete van 1000 (ruim 1400 euro) komen ia 3000 man ra naar Darfur li - De Afrikaanse Unie ireidt haar missie in de lese regio Darfur uit tot nilitairen. De vredes- en ïeidsraad van de AU e gisteren in met de uit- ng. De AU heeft op dit ent 465 man in Darfur. De iding is kleiner dan waar lorzitter Olusegun Oba- van Nigeria op hoopte, li eerder ervan uit te gaan 00 militairen naar Sudan worden gestuurd. él doodt ias-leider tad - Israël heeft gisteren al-Ghoul gedood, een rijke leider van de "islami- Hamas-beweging. De staat deed dat door een fte vuren op Gaza-Stad, fdstad van de autonome nse Gazastrook. Daarbij auto van Ghoul getrof- ilgens medische bronnen de aanval twee doden gewonden gevallen, n de gewonden is er em- toe. Israël was al vijf- ir op zoek naar Ghoul, langrijke Palestijnse enmaker. gewonden rambotsing Bij een botsing tussen ams in Brussel zijn gis- end tientallen gewon- vallen, onder wie enkele ewonden. Een tram niet tijdig voor een voor op de rails. De bestuur- en van de zwaargewon- e meeste gewonden kon een korte behandeling iekenhuis weer naar egen dagen geleden p bijna dezelfde plaats irtgelijke botsing. Toen er 21 gewonden. kse vrouwen: slaag terecht - Ruim eenderde van cse vrouwen vindt dat ze erdienen als zij ruzie ma lt hun man, hem seks :n of het eten laten aan- n. Dat is de uitkomst enquête die het Turkse reau Anatolië heeft ge- «rd. Uit het onderzoek at 39 procent van de n vindt dat haar man eeft als hij haar slaat om ide volgende redenen: laten verbranden, de [van haar man betwis- oodig geld uitgeven, de 11 verwaarlozen of wei aks met hem te hebben. ir 62 doden bij ongelukken Bij twee ongelukken in jn afgelopen nacht ze- lijnwerkers om het le- Hnen. Bij de Daping- Kinmi in de provincie derven 56 mijnwerkers «plosie. Meer dan hon deren worden hier nog Bij een ongeluk in een mijn bij de stad ling zijn zes mijnwer- gekomen. Volgens het - irsbureau Xinhua zijn e autoriteiten bezig om in wat er te redden valt. D noment van de ontplof- en er 400 arbeiders in De helft wist op eigen ontsnappen. berlijn/anp-dpa - Het Duitse parlement wil voor 2005 geen geld uittrekken om met behulp van computers 'de grootste puzzel ter wereld' in elkaar te zetten: de 16.000 zakken met versnipperde documenten uit de archieven van de Stasi, de geheime dienst in het voormali ge Oost-Duitsland. Volgens Der Tagesspiegel was voor een eer ste project 2,2 miljoen euro no dig, maar de commissie voor binnenlandse zaken van de Bundestag wil dat bedrag niet ophoesten. Sinds 1995 werkt een klein groepje van vijftien ambtenaren nabij Nümberg aan het met de hand ordenen van de snippers. Tot dusver hebben ze 260 zak ken afgewerkt. In dit tempo zal het nog vijf eeuwen duren voordat de klus is geklaard. De betrokken documenten werden kort voor de val van de Muur versnipperd door Stasi medewerkers in Berlijn. Het was eigenlijk de bedoeling de snippers te verbranden, maar daar kwam het niet meer van. Onderzoekers verwachten in de papieren belangrijke informatie te vinden over bijvoorbeeld spi onnen of informanten van de Stasi. londen-bagdad/anp-rtr-dpa - Het Verenigd Koninkrijk gaat on geveer 850 militairen tijdelijk verplaatsen van het zuiden van Irak naar de omgeving van Bag dad, zoals de Verenigde Staten hebben gevraagd. Dat maakte minister Hoon van defensie gis teren officieel bekend. Het is de eerste keer dat Britse troepen in het gevaarlijke Cen- traal-Irak worden gestatio neerd, de 'driehoek des doods' rond Bagdad. Tot nu toe zaten zij in het veiliger zuiden. Vol gens Hoon zal de herschikking slechts voor enkele weken zijn. Hij noemde de troepenver plaatsing „een essentieel on derdeel van het proces om de juiste omstandigheden te creë ren voor de verkiezingen in ja nuari". De bewindsman bena drukte dat de militairen onder Brits commando blijven. Door de Britse steun kunnen Amerikaanse soldaten worden vrijgemaakt voor een offensief tegen het rebellenbolwerk Fal lujah. In Blairs Labourpartij was veel verzet tegen de troepenver plaatsing. Sommige socialisti sche afgevaardigden spraken de verdenking uit dat de premier de Amerikaanse president Bush wil helpen bij zijn herverkie zing. Diens Democratische uit dager Kerry had Bush verweten dat hij er vrijwel alleen voor staat in Irak. Waarnemers in Londen waar schuwen dat het besluit zich te gen Blair kan keren als daar door het dodental onder Britse soldaten in Irak stijgt. Tot nu toe zijn 68 Britten omgekomen bij de aanvalsoorlog vergeleken den haag/gpd - John Kerry is nog niet uit de strijd, maar George W. Bush maakt een gro tere kans in het Witte Huis te blijven. Het 'aandeel' van de democraat staat namelijk net boven de veertig dollarcent, ter wijl het aandeel van de republi keinse kandidaat rond de zestig cent schommelt. Aandelen van presidentskandi daten? De Universiteit van Iowa peilt al jarenlang met behulp van aandelenhandel de stem ming over allerlei onderwerpen. Ook bij presidentsverkiezingen. Deze aande lenmarkt is 1 juni geopend. M De markt is vergelijkbaar met het pool tje bij voetbalwedstrijden van Oranje. De deelnemers leggen dan een euro (of meer) in en ra den wat de uitslag zal zijn. De handelaren bij de Iowa Electro nic Markets doen iets derge lijks. Zij zetten geld in op de kandidaat die volgens hen gaat winnen. In dit geval is het aan tal keuzemogelijkheden be perkt: Bush of Kerry. Het aardige van de IEM is dat zij redelijk nauwkeurig voor spelt wie zal winnen. Hoewel George Bush en Al Gore bij de verkiezingen in 2000 in de opi niepeilingen nek-aan-nek gin gen, 'wisten' de beleggers al weken van te voren dat Bush zou winnen. Duurste verkiezingen De aandelenhandel is vaak nauwkeuriger dan de peilingen van marktonderzoekbureaus. Een oorzaak kan zijn dat er geld in het spel is. Bij een peiling willen geënquêteerden nog wel eens een antwoord geven dat sociaal gewenst is en niet over eenkomt met de werkelijkheid. Wie geld inzet, wil dat ook te rugwinnen en zal werkelijk gok ken op de kandidaat die in zijn of haar ogen zal winnen. Op deze manier kun je ook een terroristische aanslag of een in ternationale ontwikkeling voor spellen. Het Amerikaanse mi nisterie van de fensie heeft ooit nagedacht over een futu- resmarkt voor dit soort voor spellingen. Dat werd echter af gebroken vanwege hevige kri tiek uit de politiek en publieke opinie. Die vonden het gokken op een aanslag op de president of een bomaanslag moreel on aanvaardbaar. Wie een gokje wil wagen bij de presidentsverkiezingen, kan te recht op de website van de uni versiteit: www.biz.uiowa.edu/iem/mar- kets Echt rijk kan een handelaar overigens niet worden. De mi- nimuminzet is 5 dollar en het maximum is 500 dollar. Meer dan 500 dollar winnen is daar door niet mogelijk. Aan de presidents- en Congresverkiezingen op 2 november in de Verenigde Staten wordt volgens een gisteren gepubliceerde schatting ongeveer 3,9 miljard dollar uitgeven. Dat is circa 30 procent meer dan aan dezelfde verkiezingen in 2000, aldus het onafhankelijke Center for Responsive Politics. Volgens het insti tuut zijn de uitgaven nog nooit zo hoog geweest. Alleen al in de strijd om het Witte Huis zal dit jaar een recordbedrag van zeker 1,2 miljard dollar omgaan. Dat geld wordt gespendeerd door de campagneteams van George Bush en John Kerry en door talrij ke organisaties die ijveren voor een van de kandidaten of die zich inzetten voor een grootschaliger registratie van kiezers. John Kerry was gisteren letterlijk op jacht naar stemmen. De Democratische presidentskandidaat ging op ganzenjacht in Ohio om te laten zien dat hij een gewone jongen is die net als andere Amerikanen graag jaagt in zijn vrije tijd. Foto: Reuters/Brian Snyder door Hans Gertsen brussel - De controverse rond de Italiaan se kandidaat-commissaris voor justitie, Rocco Buttiglione, is e?n politieke thriller van jewelste aan het worden. Het is niet uitgesloten dat het Europees Parlement (EP) de nieuwe Europese Commissie vol gende week in zijn geheel wegstemt. Dit uit onvrede over Buttiglione en over de wijze waarop commissievoorzitter Barro- so met het probleem om gaat. De linkse fracties en ook veel liberalen in het EP vinden Buttiglione niet ge schikt voor de portefeuille justitie van wege zijn opvattingen over homosek sualiteit en vrouwen. Buttiglione noem de homoseksualiteit onlangs tijdens een hoorzitting in het parlement 'een zon de'. En de traditionele katholiek, een persoonlijke vriend van de paus, maakte duidelijk dat het huwelijk er volgens hem is om wouwen de kans te geven kinderen te krijgen terwijl ze beschermd worden door hun man. Veel linkse parlementariërs en ook veel liberalen vinden dat een man met zulke opvattingen niet geschikt is voor de por tefeuille justitie. Daaronder valt namelijk ook het bestrijden van discriminatie. Voorzitter Barroso weigert echter Buttig lione een andere, minder gevoelige por tefeuille te geven. Tijdens overleg met de fractievoorzitters kwam Barroso de criti ci gisteren wel enigszins tegemoet. Als het aan hem ligt, is Buttiglione straks niet in zijn eentje verantwoordelijk voor het bestrijden van discriminatie, maar wordt dit de taak van een groepje com missarissen onder leiding van Barroso zelf. Maar socialisten en liberalen noem den dat compromis 'slap en volstrekt onvoldoende'. Eerder op de dag deed Buttiglione zelf ook een poging de ergste kou uit de lucht te halen. In een brief aan Barroso betuigde hij spijt over het feit dat zijn opmerkingen mensen hebben gekwetst. Een emotioneel beladen woord als 'zon de' beter niet gebruikt worden tijdens politieke debatten, gaf Buttiglione toe. En hij gaf aan bereid te zijn de verant woordelijkheid voor het bestrijden van discriminatie met collega's te delen. Alleen de christen-democratische EVP, met 268 leden de grootste fractie in het parlement, en de klein-rechtse UEN (27 zetels) toonden zich tevreden met de concessies en zullen de commissie-Bar- roso steunen. Maar de socialisten, de groenen en klein-links, samen goed voor ruim 280 zetels, dreigen massaal tegen te stemmen. De sleutel ligt daarmee in handen van de liberalen, die met 88 zetels de derde met 1100 Amerikanen. Het Nederlandse ministerie van defensie heeft laten weten dat het Britse besluit geen gevolgen heeft voor de Nederlandse mili tairen, die net als de Britten in het zuiden van Irak zijn gele gerd. Als door de troepenver plaatsing van de Britten gaten ontstaan, zullen Nederlandse militairen die niet opvullen. In de Iraakse hoofdstad Bagdad is donderdag een bus met werknemers van de luchthaven beschoten. Daardoor kwamen zeker vier inzittenden om het leven en raakte een onbekend aantal gewond. Dat zei een me dewerkster van het vliegveld. „De bus was doorzeefd met ko gelgaten. Overal lag gebroken glas", aldus de werknemer. Vol gens haar zaten zeker 25 men sen in de bus toen het voertuig onder vuur werd genomen in een buitenwijk van Bagdad. De bus, die op weg was naar het vliegveld, vervoerde kantoor personeel. Het Yarmouk Zie kenhuis liet weten een aantal gewonden te hebben ontvan gen, waarvan enkele ernstig. bagdad/gpd-reuters - De Ame rikaanse sergeant Ivan Frede rick is gisteren tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens zijn rol bij de mishande ling van gevangenen in de Abu Ghraib-gevangenis in Irak. Fre derick, de hoogste in rang van de acht aangeldaagde soldaten, had een gedeeltelijke schuldbe kentenis afgelegd. Voor de krijgsraad, die zitting hield op het vliegveld van Bag dad, bekende de 38-jarige Fre derick onder meer dat hij drie gevangenen had gedwongen te masturberen, terwijl hun celge noten toekeken en andere sol daten foto's maakten. Ook gaf hij toe een andere gevangene zo hard op de borst te hebben geslagen dat reanimatie nodig was. De praktijken in Abu Ghraib schokten de wereld toen dit voorjaar foto's naar buiten kwa men die de soldaten tijdens de mishandelingen hadden ge maakt. Frederick, reservist en in het dagelijks leven werkzaam als cipier in een gevangenis in Virginia, zei dat hij de mishan delingen had kunnen stoppen, maar dat niet heeft gedaan. „Wat ik gedaan heb was ver keerd. Ik had het niet moeten doen." Frederick is de derde soldaat die is veroordeeld wegens de misstanden in Abu Ghraib. Vijf anderen moeten nog voor de krijgsraad verschijnen. Allemaal hebben ze gezegd dat de 'harde aanpak' van gevangenen van hogerhand was gesanctioneerd. In diverse officiële onderzoeks rapporten is hetzelfde gecon stateerd. Toch is er tot op he den niemand van hogere rang aangeklaagd. Het Pentagon houdt vol dat de mishandelin gen het werk waren van een losgeslagen groepje soldaten in de nachtdienst. In de Abu Ghraib-gevangenis worden nog steeds meer dan tweeduizend mensen vastge houden, voor onbepaalde tijd en zonder dat zij in staat van beschuldiging zijn gesteld. fractie in het EP vormen. Sommige libe ralen, zoals de Nederlandse Sophie in 't Veld (D66), noemden de houding van Barroso gisteren 'onacceptabel en zeer teleurstellend'. Ze kondigde aan volgen de week woensdag, als het parlement zich tijdens een zitting in Straatsburg over de commissie uit zal spreken, tegen te stemmen. Volgens haar is er in de fractie veel steun voor dat standpunt. Maar de liberale fractievoorzitter Wat son hield zich duidelijk op de vlakte, al waarschuwde hij Barroso er wel voor om 'niet te laag in te zetten' als het om de positie van Buttiglione gaat. Als een meerderheid van het parlement volgende week tegen de commissie-Bar - roso stemt, moet de Portugese voorzitter opnieuw aan het formeren. Barroso's ei gen positie staat niet ter discussie. Zijn benoeming door de Europese regerings leiders is in juli immers al door het par lement bekrachtigd. brussel/gpd - Belgische soft drugsgebruikers zijn terug bij af. Het Belgische arbitragehof heeft een belangrijk deel van de omstreden drugswet uit 2003, die het bezit van cannabis en hasj voor eigen gebruik niet langer strafbaar stelde, vernie tigd. De wet zou te vaag zijn. Gevolg is dat softdrugs op nieuw illegaal zijn in België. In praktijk verandert volgens de Belgische minister van justitie Onkelinx weinig of niets: de op sporing van cannabisgebruikers heeft geen prioriteit. De handel in softdrugs is en blijft verbo den. De Belgische drugswet ligt al van meet af aan onder vuur. Zo stelt België, anders dan Ne derland, geen grens stelt aan de maximale hoeveelheid soft drugs die iemand mag bezitten. In Nederland is de toegestane hoeveelheid vijf gram. Onder druk van de Vlaamse so cialisten volgde België dat voor beeld niet. De socialisten von den het vaststellen van een maximum-hoeveelheid 'contra productief en een verkeerd sig naal naar de jeugd'. Die zou het idee kunnen krijgen dat er niets mis met het gebruik vijf gram softdrugs, zolang het daar maar bij blijft. Gekozen werd daarom het gebruik van cannabis niet langer te bestraffen 'tenzij er sprake is van maatschappelijke overlast of problematisch ge bruik'. Te onduidelijk, oordeelt het Ar bitragehof. Het ene parket kan oordelen dat vijf gram te veel is, terwijl in het andere arrondis sement de grens bij tien gram wiet ligt. In praktijk gebeurde dat ook. In Antwerpen bijvoor beeld moest de hennepgalerie annex museum - eigendom van de Haarlemse coffeeshophou der Nol van Schaik - de deuren meteen na de opening weer sluiten omdat er in de etalage een T-shirt lag met de afbeel ding van een cannabisplant. In Namen daarentegen, werd een 23-jarige man vrijgesproken van het bezit van tien gram cannabis. wenen/gpd-rtr - Iran wil blijven praten over het stopzetten van zijn nucleaire programma. Groot-Brittannië, Duitsland en Frank rijk deden gisteren in Wenen een - wat zij noemden laatste poging - om Iran te bewegen geen uranium te verrijken. De delegatie uit Iran stond niet afwijzend tegenover het voorstel, maar er is nog geen overeenkomst gesloten. In ruil voor het staken van het Iraanse programma zijn de drie Eu ropese landen bereid nucleaire technologie te leveren, waaronder een lichtwaterreactor. Wel werd benadrukt dat dit het allerlaatste aanbod is. Als Iran het plan afwijst, zullen de drie landen de eis van de Verenigde Staten steunen om via de VN-Veiligheidsraad economische sancties tegen het land te nemen. Het Internationaal Atoomagentschap IAEA heeft Iran tot 25 november de tijd gegeven om definitief te stoppen met zijn verrijkingsprogramma en volledi ge openheid van zijn nucleaire zaken te geven. door onze correspondent Peter van Nuijsenburg Tokio - De orkaan Tokage heeft gisteren in Japan aan minstens 66 mensen het leven gekost. Voor het leven van 22 vermisten wordt gevreesd. De orkaan ontwrichtte het trein- en vliegverkeer en richtte voor tientallen miljoenen schade aan. Tokage is de tiende orkaan die dit seizoen over Japan raast. Daarmee is het record van 11 jaar geleden, toen het land door zes orkanen werd ge teisterd, ruimschoots gebroken. In totaal zijn dit jaar meer dan 100 mensen door het orkaange- weld omgekomen. Tokage bereikte op zijn hoog tepunt snelheden van 126 km per uur. Veel mensen kwamen gisteren om bij landver schuivingen en overstromingen die het gevolg wargn van hevige regenval. Anderen rekten do delijk bekneld onder omgevallen bomen en mas ten. De getroffen gebieden boden de inmiddels vertrouwde, trieste aanblik. In modder wegge zakte huizen, omgewaaide bomen en telefoon masten, personenauto's, bussen en vrachtwa gens die van wegen, viaducten en bruggen waren geblazen. De 167 opvarenden van een vastgelo pen schip moesten worden geëvacueerd. Twee kustvaarders werden tegen de kust gesmakt. De 29 bemanningsleden kwamen met de schrik vrij. Tienduizenden reizigers moesten uren op sta tions en luchthavens doorbrengen omdat hun treinen en vliegtuigen uitvielen. Het andere ver keer ondeivond grote hinder van de aanhouden de regenval en harde windstoten. In het centrum van Tokio kon de riolering de vloed niet verwer ken, zodat hele delen ervan blank kwamen te staan. Overstromingen als gevolg van hevige regenval zetten delen van Japan onder water. Hulpverleners eva cueren bewoners van de stad Toyo-oka. Foto: EPA/Kjeld Duits parijs/gpd - Golven van protest heeft het nog niet opgeleverd maar de discussie in Frankrijk over het dragen van hoofd doekjes op de openbare school is in een nieuwe fase gekomen. Dinsdag en woensdag zijn vijf meisjes van school gestuurd omdat ze bleven weigeren hun hoofddoek af te doen. Aan de beslissing van de schoolleiding zijn enkele weken intensieve discussies met de betrokkenen voorafgegaan, zoals in de nieu we wet is voorgeschreven. Toen de meisjes bleven vasthouden aan hun standpunt werd beslo ten hen de toegang tot de school te ontzeggen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7