Steeds meer cocaïne in Nederland BINNENLAND 2 Gladde Al2 een raadsel voor deskundigen Veel huisartsen herkennen mishandeling niet Curasao wil hulp van Nederlandse douaniers 'Dokteren aan de geest moet vaker via het internet' Vlammend protest el kinderen den van zuur ningen - Ongeveer een tot de helft van de kinde- indt zuur lekker. Voorkeur zuur bij kinderen is niet .boren maar kan op zeer leeftijd worden aange- Dat stelt ir. Djin Gie die op 2 november pro- iert aan de Wageningen irsiteit. Volgens Uem eten jren met een voorkeur zuur gevarieerder. Ze eten oibeeld meer fruit en zijn er kieskeurig. De kinderen em onderzocht kregen jing met veel citroenzuur. Kjrkeur voor zuur bleek erkst beïnvloedbaar in het [levensjaar. De voorkeur andere smaken, zoals zoet, iok op latere leeftijd mak- worden verhoogd. liconceptie ilanon is veilig iaac - Het anticonceptie- el Implanon is veilig. Op s van het College ter be ling van geneesmiddelen [hebben Europese autori- idat besloten. Implanon is ein staafje dat vlak onder id van de bovenarm ingebracht. Het werkt ar lang. Volgens het CBG looit reden geweest om de ■en over de veiligheid en Ikzaamheid van het mid- let middel kwam enige ja- deden in opspraak toen i-en die het hadden ge- poch zwanger raakten, iszaken wezen uit dat art- et middel niet of onjuist >n ingebracht. •oraties tegen rbeleid Dekker idam - Woningcorpora- n tegen de extra huurver- gen die het kabinet de ko- jaren wil doorvoeren, poraties hebben gisteren reten bezwaar te maken eralisering van de huren iniet van plan mee te be- aan de huursubsidies, r is van plan voor zeker ilf miljoen woningen de rrij te geven. Voor die hui- ordt dan een forse huur- ging verwacht. Dekker met de koepel van wo- orperaties Aedes afge- en dat de huren hoger nals de corporaties mee- n aan de huursubsidie. ikels claimen ide bij KPN idam - Winkeliers die in sterdamse wijk Buiten- idrie dagen lang last n gehad van ontregeld te- verkeer, eisen 50.000 eu- adevergoedinmg van Uadat tijdens heiwerk- leden een kabel van KPN saakt, kregen de onder- is kregen telefoontjes bin- ie niet voor hen waren be- of waren ze helemaal on- baar. ntekanaal ropen m - Het Twentekanaal, ids gedeeltelijk dicht was ten grote olievlek, is giste- eer geopend voor de waart. De stremming tus- elden en Enschede is op en. De olie in de vaarweg moeg opgeruimd, zo Rijkswaterstaat. Het waartverkeer in het ka- erd woensdag stilgelegd er een olievlek van 2,5 ki er werd ontdekt. Onder- an Rijkswaterstaat toont «waarschijnlijk 1000 liter gelekt uit de machineka- an een nog onbekend end schip. •beller in Dop de bon «END - Met een mobieltje oor langs een politiewa- heuren. En dat om te teren tegen het verbod •biel telefoneren achter mr. Dat deed woensdag jarige man uit Hoorn, jefoon stond uit en er zat on-kaart in, zodat hij niet pp bellen. Toch slingerde litie de man op de bon. klaarde dat hij het niet met de wetgeving die tijdens het rijden ver- De politie denkt dat de fn proefproces wil uitlok- landheld' bellen is sinds ut 2002 verboden. Een ting kost 140 euro. ivast voor in maïsveld UR/maastricht - De po- teft woensdagavond een ige man uit het Limburg- Jftn aangehouden op ver ft van betrokkenheid bij ft van een Chinese ■Dat meldde een woord- ■gisteren. Een boer die ■maaien was, vond het 1 de vrouw maandag in fcveld in het vlakbij Wit- fegen Nijswiller. Het gaat '45-jarige vrouw van e afkomst zonder vaste of verblijfplaats. 'Asfalt hoort geleidelijk te slijten, niet rigoureus' door Lex de Jonge den haag - Deskundigen gissen nog naar de oorzaak van de plotselinge gladheid afgelo pen vrijdag op de A12 die tot kettingbotsin gen leidde. Toch is het belangrijk dat daar over snel duidelijkheid komt. Niet alleen om de verkeersveiligheid te dienen, maar ook om de schuldvraag te kunnen beantwoorden. De advocaten voor letselschade lopen zich al warm. De kettingbotsingen van vrijdagavond op de Al 2 tussen Zoetermeer en Den Haag plaatsen deskundigen voor raadsels. Hoe immers ver klaar je drie kop- en staartbotsingen zonder directe oorzaak op een klein stukje snelweg in een tijdspanne van enkele uren? Niet uitsluitend door te constateren dat het zoab-asfalt op het betreffende wegdek vol gens de huidige richtlijnen hier en daar een fractie te glad is. Daarin wil W. Gerritsen van het materiaal- en wegbouwkundig instituut KOAC-NCP wegbeheerder Rijkswaterstaat wel gelijk geven. Dat de politie het vooralsnog op gladheid houdt, overtuigt hem niet helemaal. „Dit is heel erg vreemd", meent Gerritsen. „Willen 42 auto's op drie verschillende plekken zo op elkaar vliegen, dan moet er haast wel meer aan de hand zijn, dan alleen onvoldoende stroef asfalt." Maar wat is er dan wel aan de hand? De des kundigen kunnen er alleen maar naar gissen. Wellicht waren er veel jongeren bij de onge lukken betrokken, gokt Gerritsen van KOAC- NCP. Die testen nu eenmaal graag hun gren zen en zijn daarom relatief vaak bij botsingen betrokken. Of ligt het aan de bouw van de HSI^angs de rijksweg? „Misschien is er ,nate- De A12 in de spits. Een van de drukste autowegen in Nederland en tot overmaat van ramp ook nog eens met een veel te glad wegdek. Foto: GPD/Phil Nijhuis riaal over de weg gewaaid die veroorzaakt heeft dat de kiezelsteentjes in het asfalt extra zijn gaan polijsten", zo schat M. Jacobs van het centrum voor verkeer, vervoer en infra structuur (CROW). Hoe het ook zij: Rijkswa terstaat zit met een probleem. Aan het weg dek worden immers eisen gesteld. Als asfalt te glad wordt, moet de wegbeheerder onder houd plegen. Gebeurt dat niet, dan is er spra ke van risicoaansprakelijkheid, ook al zijn de normen slechts richtlijnen. En op de AJ^ussen Zoetermeer en Den Haag bleek het wegdek na enkele controles op dinsdag inderdaad te glad, al werd de norm maar ternauwernood gemist. Het zoge heten wrijvingscoëfficiënt bleef steken op 0,37, waar 0,38 het algemeen aanvaarde mini mum is. Dat zit zo. Om een wiel over het wegdek te kunnen laten rollen, is er kracht nodig. En hoe meer kracht dat vergt, hoe stroever en beter het asfalt is en hoe hoger het coëfficiënt uitvalt. Rijkswaterstaat stelt dat vorige contro les van het wegdek van de Al 2 geen acute re den gaven tot vervanging over te gaan. Toch zouden de letselschadespecialisten van de Pais Groep graag namens slachtoffers voor de rechter hun licht laten schijnen over deze zaak. J. Venema is advocaat bij de Pais Groep. Volgens hem maken alle veertien gewonden bij de kettingbotsingen van vrijdag aanspraak op schadevergoeding. De wegbeheerder heeft volgens het burgerlijk wetboek immers de verplichting om een weg in goede conditie te houden. „Ze kunnen wel zeggen dat de con troles van een half jaar geleden geen aanlei ding gaven om asfalt te vervangen, maar dat moet ik nog zien. Dat is een heel technisch en moeilijk verhaal. Hoe je het ook wendt of keert de wegbeheerder is bij gebreken aan de weg aansprakelijk." Maar stel dat Rijkswaterstaat gelijk heeft en de metingen van een half jaar geleden geen aanleiding gaven om problemen te verwach ten? Hoe betrouwbaar zijn controles van as falt dan nog? Over die vraag breekt projectlei der M. Jacobs van het CROW sinds vrijdag zijn hoofd. Volgens de gangbare modellen is het immers niet mogelijk dat asfalt plots een stroefheid kent van onder de 0,38. Dat zou bij eerdere metingen te voorzien moeten zijn. Stroef is veilig De stroefheid van nat wegdek is van grote invloed op verkeersveiligheid. Een lagere stroefheid daarentegen kan zowel het aantal ongevallen doen toenemen als ook de ernst van deze ongevallen. Bovendien kunnen tijdelijke reparaties en gedeeltelij ke vervanging van asfalt de stroefheid be- invloeden. De stroefheid van het afsfat wordt gemeten met een meetwiel. Dat hangt achter een meetwagen en wordt slippend over het wegdek getrokken. Bij een meetwaarde van 1 blokkeert het wiel totaal, bij een waarde van nul is de weg spiegelglad. Bij nieuwe wegen geldt een waarde van meer dan 0,52 als goed. Bij bestaande wegen wordt de wegbeheerder gewaarschuwd als de stroefheid Mp uit komt dan 0,45. Is de stroefheid lager dan 0,38, moet er ingegrepen worden. Volgens de meting van deze week lag de stroef heid op het gewraakte deel van de A12 ge middeld op 0,37, dus lager dan de onder- houdsrichtlijn. „Wegdek slijt geleidelijk, niet rigoureus", zo stelt hij. „Als dit verhaal van de A12 klopt, dan heeft Nederland een behoorlijk groot pro bleem. Dan zouden die botsingen veel vaker kunnen voorkomen." Ook W. Gerritsen van het KOAC-NCP houdt de vinger graag aan de pols. Hij werkt aan een evaluatie van de berekeningen die worden gebruikt om asfalt te testen. Zijn vraag: is de decennia oude norm voor as falt nog wel de juiste? „Ik denk dat de ketting botsingen op de A12 aangeven dat het hoog tijd wordt om de normen weer eens goed te gen het licht houden." Recordvangst coke in 2003 Rotterdam/anp - Nederland wordt steeds meer een plaats waar cocaïne wordt verwerkt in laboratoria. Dat blijkt uit de gis teren gepubliceerde Criminali teitsbeeldanalyse Latijns-Ameri- ka 2002-2003 (CBA) van de na tionale recherche van het Korps Landelijk Politiediensten (KLPD). Cocaïnelaboratoria zijn er altijd in Nederland geweest. Toch zijn er volgens de CBA de laat ste twee jaar meer meldingen in Nederland gedaan van ontman telde bewerkingsplaatsen. Hoe wel er volgens het belangrijkste productieland van cocaïne, Co lombia, en ook volgens de Ver enigde Naties sprake is van een afnemende cocateelt, is daar in de praktijk niet veel van te mer ken. „De groothandelsprijs van cocaïne is nog nooit zo laag ge weest en er worden met regel maat partijen van enkele dui zenden kilo's in beslag geno men", constateert de nationale recherche. „Waarschijnlijk zijn de laatste jaren vanwege over productie op strategische pun ten grote voorraden cocaïne aangelegd." De Nederlandse opsporings diensten hebben in 2003 dan ook een recordhoeveelheid van 17.000 kilo cocaïne in beslag genomen. De nationale recher che vermoedt dat de werkelijke hoeveelheid ingevoerde cocaï ne in ons land vele malen gro ter is. Voor de cocaïnehandel is Nederland na Spanje de tweede toegangspoort tot Europa. In het transport van cocaïne naar Nederland werken Colom biaanse handelaren voorname lijk samen met Surinaamse en Antilliaanse criminele netwer ken, blijkt verder uit de CBA Zo vertrekken vanuit de Neder landse Antillen dagelijks vlieg tuigen met drugskoeriers. Over zee is transport via containers de meest geliefde methode. Latijns Amerika is een aan dachtsgebied van de nationale recherche. In de CBA wordt on der meer beschreven hoe ver schillende soorten drugs in één transport worden verborgen en gesmokkeld. Het gebruik van deze zoge noemde cocktailzendingen zijn bijzonder omdat de landen waar deze verschillende soor ten drugs worden gemaakt, flink verspreid liggen. Ook heb ben de diverse soorten drugs verschillende afzetgebieden. Toch beschikt de nationale re cherche niet over voldoende in formatie om te kunnen conclu deren dat criminele netwerken hun handelswaar op een logis tiek punt verzamelen. willemstad/anp - De Neder landse Antillen willen dat Ne derland douaniers levert, met name voor de strijd tegen de drugssmokkel. De Antilliaanse minister De Lannooy van Fi nanciën heeft dit verzoek tij dens haar werkbezoek eind au gustus al neergelegd in Den Haag. Maar of Nederland ge hoor geeft aan het verzoek is nog onduidelijk, zei staatssecre taris Wijn van Financiën, die deze week op werkbezoek is op Curasao. „Er zijn op organisa torisch niveau al Nederlanders werkzaam bij de douane. Maar of we ook douaniers beschik baar kunnen stellen hangt van een aantal zaken af. We moeten eerst onderzoeken of het moge lijk is. Maar ik zeg daar nu nog niet teveel over", aldus Wijn. Het douanekorps op de Antillen is al lange tijd zwaar onderbe zet. Van de driehonderd ar beidsplaatsen zijn er iets meer dan tweehonderd gevuld. Met name het speciale Hato-team op de gelijknamige luchthaven van Curasao lijdt hieronder. Bo vendien zijn vijf leden van dit speciale drugsopsporingsteam, onder wie de chef van het team, de laatste maanden gearres teerd op verdenking van het doorlaten van drugs tegen beta ling. Daardoor is de dmk op dit team nog verder toegenomen. De Lannooy zou graag zien dat Nederlandse douaniers op Hato worden ingezet. Dit ook omdat deze douaniers ervaring hebben met de pre-clearance controles op Schiphol. „Een ander voor deel is dat er nieuw bloed in het team komt en kan er makkelij ker gerouleerd worden als het team groter is. Zo bescherm je de leden van het team ook te gen de risico's van beïnvloeding en omkoping", aldus de be windsvrouw. Wijn bezocht ook de werkruim te van het Hato-team op de luchthaven. „Het was goed om de feitelijke situatie te zien. Ik zie enerzijds ruimte voor verbe tering, maar anderzijds zie ik ook dat criminelen altijd crea tief zijn en nieuwe manieren zullen vinden om drugs te smokkelen." Wijn wilde niet zeggen op welke verbeteringen hij doelt. „Ik wil mensen niet op ideeën brengen." „Mijn belangrijkste boodschap is dat de mensen op Hato dui delijk betrokken zijn en dat ze hun best doen in de strijd tegen de drugssmokkel. Het is goed om dat ervaren te hebben." door Ferdi Schrooten amsterdam/gpd - De helft van de huisartsen is niet in staat om bij patiënten mishandeling of misbruik te herkennen. Daar door blijven duizenden ge weldsmisdrijven onopgemerkt. In veel andere gevallen starten politie en justitie juist ten on rechte onderzoeken, omdat de artsen valse aangiften van 'slachtoffers' niet doorzien. Dat blijkt uit onderzoek van fo rensisch geneeskundigen van de GG&GD in Amsterdam, die 250 huisartsen hebben onder vraagd. Volgens het onderzoek, dat vandaag verschijnt in het vakblad Medisch Contact, voelt de helft van de artsen zich on voldoende opgeleid om een goede letselbeschrijving te kun nen geven. Op grond van de letselverkla ring en het proces-verbaal van de politie beslist de officier van justitie of een verdachte moet worden vervolgd. „Maar dat ge beurt dus niet als een arts denkt dat iemand echt van de trap is gevallen of zichzelf heeft be zeerd, terwijl er eigenlijk meer aan de hand is", zegt dr. Udo Reijnders, forensisch genees kundige. Volgens hem onder kennen nogal wat artsen signa len voor mishandeling niet. „Blauwe plekken in verschillen de stadia van genezing, dus met verschillende kleuren, zijn een indicatie dat er waarschijnlijk structureel iets mis is. Zeker als ze op rare plekken zitten. Als je valt door een ongeluk, heb je meestal verwondingen aan je elleboog, handen of knieën. Maar heb je verwondingen aan borsten, billen of bovenarmen, dan is er veel meer reden om aan mishandeling te denken." Uit het onderzoek blijkt ook dat één op de drie huisartsen zich bij een letselbeschrijving wel eens misleid heeft gevoeld door de patiënt. Volgens Reijnders komt het vaak voor dat mensen een mishandeling voorwenden. „Bijvoorbeeld om de ex, een fa milielid of de baas in een kwaad daglicht te stellen." Ook ont kennen veel slachtoffers mis handeling of verkrachting, uit angst voor represailles van de dader. Reijnders: „Daardoor kan mishandeling soms jaren doorgaan." Een ander pro bleem is zelfverminking, vaak een schreeuw om aandacht. Driekwart van de ondervraagde artsen vindt het helemaal niet hun taak om letsel te beschrij ven en te beoordelen. Zij vin den dat zij als behandelaar geen verlengstuk van politie en justitie kunnen zijn. Ze wijzen daarbij op de vertrouwensrela tie met hun patiënten. Reijnders begrijpt dat veel art sen de letselrapportage meer een zaak vinden voor een speci alist. Daardoor wordt volgens Reijnders het zicht ontnomen op de omvang van het aantal gevallen van mishandeling. Leeuwarden - De acties tegen het kabinetsbeleid gaan nog steeds door. Gisteren was van de invalswegen van de Friese hoofdstad werd een brandslang uitgerold en aan au- het de beurt aan de brandweer van Leeuwarden om een protest te laten horen. Op een tomobilisten werden pamfletten uitgedeeld. Foto: GPD/Catrinus van der Veen amsterdam/anp - Mensen met lichte psychische stoornissen moeten vaker via internet wor den behandeld. Prof. dr. P. Cuijpers heeft dit gisteren be pleit in zijn oratie waarmee hij zijn hoogleraarschap van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft aanvaard. De behandeling voorkomt volgens hem dat pa tiënten zieker worden. Daarbij bespaart de maatschappij zich veel geld. De intemethulp kan, aldus Cuijpers, helpen bij men sen met bijvoorbeeld een bumout of bij ouderen met be ginnende depressieve klachten. Volgens Cuijpers is er alle reden om veel aandacht te besteden aan de juiste behandeling van psychische stoornissen. Hij be toogde dat alleen al depressies, angststoornissen en alcoholver slavingen de Nederlandse sa menleving per jaar minimaal 6 miljard euro kosten. Een op de vijf Nederlanders kampt met een van de verschijnselen. Per jaar komen er 300.000 nieuwe patiënten met depressieve stoornissen bij. Cuijpers vindt dat de overheid ook meer aan preventie van de ziekten moet doen. Hulpverle ners zouden mensen die risico lopen op depressies, zoals kin deren van alcoholisten of men sen die een traumatische ge beurtenis hebben meegemaakt, meteen al bij de eerste signalen hulp moeten bieden. Hij ver wacht dat deze behandelingen een kwart van de nieuwe ziek tegevallen voorkomen of uit stellen. Utrecht 23 Arnhem Nleuwerbrug Waarder Orte bruggen 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5