Strijd tegen hoofdluis houdt nooit oj GESPREK VAN DE DAG Billie Bofkont en Lady Lolita vrezen oormerk 5Sliming a celebrity hoogtepunt op Kidsy Choice Award Uit de hand DAGELIJKS LEVEN 'UESYES" NOG TOE Zjj JUtllC NOU MOO STÊEPS" BU FL-KV^fU: MENSELIJK De allereerste Nederlandse Kids' Choice Awards worden morgen om 17.00 uur uitgedeeld in het Pepsi Stage in Amsterdam. Het evenement is live te volgen op te levisiezender Nickelodeon. Ster ren als de Sugababes, Blue en Freestylers doen hun ding en ho pen natuurlijk op een onderschei ding van de enige echte experts, de kinderen zelf. De pechvogels die geen kaarten hebben, krijgen de kans om mor gen om 13.00 uur naar de buiten show te komen kijken. Die is hele maal gratis en ook hier treden ar tiesten als Jim, Maud, Lange Frans en Baas B bij de Pepsi Stage op om het publiek vast in de juis te stemming te brengen. Het beste boek, de beste filmac teur, cartoon, muziekgroep en de beste boer. Allemaal worden de winnaars in deze categorieën be loond met een speciale prijs. In Amerika is dit al jaren een waan zinnig succes. Vorig jaar lieten maar liefst 22 miljoen kids hun stem horen. De meest spraakma kende jaarlijkse traditie en hoog tepunt van de avond is 'sliming a celebrity'. Dit is voor de grootste sterren een felbegeerd moment en een enorme eer. De afgelopen jaren werden artiesten als Will Smith, Pink en Jim Carrey overgo ten met slijm. En ook in Neder land zal dit slijmfestijn met flinke porties groene drab niet overge slagen worden. Zangeres Do en Erik van dei presenteren de show. Van dt heeft in de aanloop naar de een speciale ontmoeting Prins Bernhard gehad. De krijgt namens Nickelodeor cheque aangeboden voor he reld Natuur Fonds. Het inte is te zien tijdens de uitze van de Awar ds. De Antillen krijgen prinselijk bezoek. PIETER-CHRISTIAAN, de sportieve zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, is volgende week (29 en 30 ok tober) samen met prins Albert van Monaco een paar dagen op ARUBA en CURA SAO. Zon, zee en golf zijn trekkers, maar de hoogheden hebben ook een serieus doel. Ze vragen aandacht voor de organisatie 'Laureus Sport for Good', dat geld inzamelt om in onder ontwikkelde landen sport mogelijk te maken. Laureus is in 2000 opgericht door de hoogste bazen van DaimlerChrysler en Richemont (Car- tier). De Caribische eilanden zijn nu voor het eerst aan de beurt. De Amerikaanse rockartieste COURT NEY LOVE moet een man die een con cert van haar bijwoonde een schadever goeding van 1777 euro betalen, omdat ze hem met een microfoon op het hoofd had geslagen. Artsen moesten hechtin gen op het hoofd van de 24-jarige Gre gory Burgett aanbrengen om het bloe den te stoppen. Het incident had in maart dit jaar plaats in een nachtclub in MANHATTAN. De weduwe van Nirvana- voorman Kurt Cobain gaf voor de rechter toe dat ze Burgett met een microfoon had geslagen. Naast het betalen van de medische kosten van Burgett droeg de rechter in Manhattan Courtney Love ook op een ontwenningskuur te volgen om van haar drugsverslaving af te komen. Foto: EPA De in Puerto Rico geboren zanger RICKY MARTIN heeft de internationale ge meenschap opgeroepen de strijd met het SEKSTOERISME aan te binden. In een bijeenkomst met diplomaten van de Verenigde Naties zei Martin dat die vorm van slavernij moet worden afgeschaft. Hij zei dat de kinderen die in het sekstoerisme terechtkomen geen enkele keus hebben. De zanger stelde dat elk jaar twee miljoen kindereen door het sekstoerisme worden beschadigd. Het Amerikaanse bedrijf FRANKLIN MINT eist een SCHADEVERGOEDING van zestien miljoen pond van het Diana herinneringsfonds. Dit omdat de Amerikanen er in 1998 ten onrechte van wer den beschuldigd de naam van Diana commercieel te misbruiken. Franklin Mint verkocht Diana-souvenirs, zo als poppen en servies. Het fonds claimde vergeefs het alleenrecht en nu neemt het bedrijf wraak. De rechtszaak is op 5 november in Los An geles, tenzij het fonds wil schikken. Voorlopig krijgen de 'goede doelen' van wijlen de prinses van Wales even geen geld. Foto: Reuters Judoka DENNIS VAN DER GEEST is vader geworden van een zoon. Zijn vriendin Zaina beviel gisterochtend van BJ0RN. De baby weegt ruim zeven pond. Van der Geest liet onlangs in het Duitse Abensberg verstek gaan tijdens de finale van de Europa Cup van zijn club Kenamju, omdat hij het risico te groot vond dat hij de geboorte moest missen. Dennis van der Geest behaalde tijdens de Olympi sche Spelen in Athene de bronzen medaille in de klasse boven de honderd kilo. Er was een tijd dat de COBURGS fervente jagers waren. Nu is er in de Belgische koninklijke familie bijna niemand meer die met een dubbel loops geweer op de schouder het bos in trekt. En dat heeft gevolgen voor de WILDSTAND op het konink lijke domein in Ciergnon in de Ar dennen. Volgens tellingen van de jachtopzieners lopen er 130 herten te veel op een oppervlakte van zo'n tweeduizend hectare. Een ingelaste jachtpartij van prins Lorenz, schoonzoon van de koning, moet uitkomst bieden. Lin Yutang Een goede reiziger is iemand die niet weet waar hij heen gaat en een volmaakte reiziger weet niet waar hij vandaan komt De Britse prins HARRY is gistermor gen vroeg in Londen bij een nacht club betrokken geweest bij een handgemeen met een fotograaf toen hij in zijn auto wilde stappen. De prins is in het gezicht geraakt met een fotocamera, aldus een woord voerder van het koninklijk huis. De tweede zoon van prins Charles en wijlen prinses Diana raakte niet ge wond. Een fotograaf liep een snee in zijn lip op toen de prins een camera wegduwde. Foto: EPA In het vliegtuig pakte ze mijn hand. Ze had nog nooit gevlogen. Het reisbureau had ons aan elkaar voorge steld; twee meiden van dezelfde leeftijd. Eén reisde met haar moeder, één reisde alleen, maar had thuis een moeder zitten die daar niet van kon slapen. Een hele geruststelling dus, dat ze tijdens de reis bij mijn moeder en mij kon aansluiten. Die hand heeft ze nooit meer losgelaten. De vriendschap onderging meteen de ultieme houd baarheidstest: samen op vakantie. Thuis vielen we weliswaar weer terug in onze eigen patronen, de ei gen vriendenkring en eigen stad, maar er was plaats voor elkaar. Die plaats werd steeds groter. We hadden samen een eigen wereld, waar niemand bij kon en niemand iets van snapte. Dat wilden we graag zo houden. Zeven jaar later wonen we in dezelfde stad. In de badkamer staat haar tandenborstel naast de mijne, in de kast liggen schone onderbroeken. Ze heeft de sleutels... ...Hij ook. En behalve zijn tandenborstel en onder broeken, heeft hij een volledig kledingassortiment in mijn kast liggen. In het hele huis zijn sporen van zijn aanwezigheid. Een dinsdagavond even na negenen. Ze komt de trap op en betreedt het territorium: ruikt, snuffelt, draait ongemakkelijk rondjes, herkent het terrein niet als het hare. Vreemde geurtjes, vreemde objecten, sporen van een roofdier dat haar plaats ingenomen heeft. Ze gaat zitten, ongemakkelijk en achterdochtig. De glans in mijn ogen bevestigd het verraad. Ik ben de overlo per in mijn eigen huis. Ze blijft niet lang. Ze is moe en voelt zich niet lekker. Ik reik, maar het is een leegte die niet aangeraakt mag worden. Het is een zwijg zaamheid die niet besproken mag worden. Het is het begin van dat wat voor onmogelijk werd gehouden. En ik ben het. Ik heb het gedaan en daarmee ben ik niet meer wie ik was. Ik heb de vrienschap verloo chend, ik heb haar laten vallen. Ik ben een weg inge slagen, die zij niet volgen kan. Dat is wat ze me kwa lijk neemt. Ik ben verliefd geworden en gelukkig met hem. Dat was niet volgens de afspraak. Onafscheidelijk. Voor altijd ja. Samen naar Afrika. Samen een scenario schrijven. Samen een theehuis beginnen waar ik verhalen zou voorlezen en zij haar zelfgemaakte sieraden zou verkopen. Plannen en toe komstdromen met de gedachte aan een vriendschap die nooit zou veranderen. Dat die vriendschap het stilzwijgende contract bevatte dat ik van haar was en zij van mij, heb ik me nooit zo beseft. Maar het is dat contract wat nu op tafel is gesmeten en de kleine let tertjes worden me onder de neus gewreven. Ik begrijp haar, maar dat verandert niets aan de situ atie. Hoe meer ik rpijn best doe om te bewijzen dat er aan de vriendschap op zich, niets veranderd is, hoe duidelijker het wordt dat dat wel degelijk zo is. De gesprekken verlopen stroef, het zorgeloos bij elkaar zijn is nu een gespannen bijeefikomst waarin zij af wacht en ik alles wat ik wil vertellen inslik omdat het gaat over de dingen die zij niet wil horen. Het bellen wordt uitgesteld en belandt uiteindelijk op mijn to- do-lijstje... Het ergste wat een vriendschap kan overkomen, is dat die op een to-do-lijstje wordt gezet. En daar staat ze- Eigenlijk meer een what-to-do? Het is het bekende verhaal. Hij geeft mij wat zij mij nooit zal kunnen geven, terwijl zij veel van haar alleenrecht moet inle veren. Ik kan ook met hem praten over het leven en De hoofdluis duikt deze maand weer massaal op in scholen en kin deropvangcentra. De parasiet lijkt niet uit te roeien en wordt zelfs steeds resistenter tegen verdel gingsmiddelen. Scholen en opvang staan machteloos zonder hulp van alle ouders. „Ook de juf wordt ge controleerd, zo zien kinderen dat er niets vreemds aan is." Op een schoolplein in Breda kij ken kinderen schichtig om zich heen als 'de hoofdluis' ter sprake komt. Ze praten er liever niet over, omdat ze bang zijn dat vriendjes dan niet meer met ze willen spelen. Bij Kevin (8) werd vorige week een hoofdluis gevon den, maar nu zijn ze 'morsdood'. Rosanne (7) had vorig jaar luis. „Dat was echt rot, ik voelde me net ziek", zegt ze met een vies ge zicht. Overal in Nederland worden ba sisscholen weer geconfronteerd met de hoofdluis. „Een explosie", noemt directeur Fons Fluitman van de katholieke basisschool Laurentius in Breda de uitbraak deze week. „Elk jaar is het om de ze tijd hetzelfde liedje. De jassen, mutsen en shawls gaan weer aan, waardoor de beestjes makkelijk overdraagbaar zijn. Eén hoofdluis kan dan al leiden tot een ware plaag." De school vraagt de ou ders daarom via nieuwsbrieven hun kroost elke week te controle ren. „Dat gebeurt nog te weinig en dan sta je als school machte loos. Helemaal uit te roeien zijn ze niet." Veel moeders op school geven toe dat ze de raadgevingen pas volgen 'als het gaat stormen'. „Je vergeet het snel." Volgens conciërge Helen van Oos terhout was de luis de afgelopen jaren bijna uit de school verdwe nen, maar is ze nu weer helemaal terug. „Elke dag pikken we er weer een paar kinderen uit met hoofdluis." Samen met 53 luizen- ouders controleert de coördinator van de 'luizenbrigade' om de twee maanden alle 600 kinderen. „Ook de juf wordt gecontroleerd, zo zien kinderen dat er niets De hoofdluis duikt deze maand weer massaal op in scholen en kinderopvangcentra. De luizenkam is onmisbaar. Foto: GPD vreemds aan is." De hoofdluis is zo oud als de mensheid en evolueert met de mens mee. De parasieten leven uitsluitend van het bloed van hun gastheer. Weg van de hoofdhuid overleven ze maar een paar da gen. De luis heeft niets maken met gebrekkige persoonlijke hygi ene. Sterker nog: het beestje voelt zich het beste thuis op een scho ne hoofdhuid. „Iedereen kan hoofdluis krijgen. Daar hoeft nie mand zich voor te schamen", zegt 'luismoeder' Miriam Rombouts. Jaarlijks raken 150.000 tot 225.000 basisschoolleerlingen besmet. De luizen lijken steeds ongevoeliger te worden voor bestrijdingsmid delen. Volgens het Protocol Hoofdluis van de Landelijke Coördinatie structuur Infectieziektenbestrij- ding (LCI) falen veel middelen. In het buitenland zijn al veel meldin gen van resistentie gekomen. In de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Israël werden hoofdlui zen aangetroffen die niet vatbaar zijn voor het veel gebruikte mid del permethrine. In de VS is de angst soms zo groot, dat kinderen met hoofdluis op scholen worden geweerd - volgens deskundigen een zinloze maatregel. „De luis is lastig te bestrijden", bevestigt kin derarts Tom Schulpen, die in de 'werkgroep hoofdluis' van lande lijke gezondheidsinstellingen zit. De mogelijke resistentie in Neder land baart hem zorgen. „Het lijkt alsof de luizen zich aanpassen aan de preparaten. Daarom moe ten nieuwe middelen op de markt komen." Scholen proberen de pa rasieten op allerlei manieren bui ten de deur te houden. Ze vervan gen bijvoorbeeld kapstokken door kluisjes, zodat de luis niet van de ene jas naar de andere kan wan delen. Ook de luizencape, ont worpen door een Amsterdamse moeder, vindt gretig aftrek. Ont dekt men op school een luis of neet dan krijgen ouders direct het advies de kinderen te behandelen met chemische middelen. Maar of dat succes heeft, is niet zeker. De basisscholier moet dus nog maar even wachten tot hij puber wordt. Bij kinderen ouder dan 12 en vol wassen komt de hoofdluis nauwe lijks voor. „Basisscholieren heb ben meer hoofdcontact", zegt kinderarts Tom Schulpen. „Maar het kan ook aan de veranderde sa menstelling van het haar of het bloed of aan de aanmaak van hor monen liggen." cpd Bestrijding Hoofdluizen zijn niet ziek kend, maar wel lastig. De GGD raadt ouders aan crè che, peuterspeelzaal of school meteen te waarsch wen. Behandelen moet all gebeuren als er levende lu zen of eitjes worden aangf troffen. Preventief behand len levert onnodige risico' op voor de gezondheid en vergroot de kans dat luizj resistent worden. Besmetl kinderen moeten onder di douche en de haren wassf Daarna wordt het hoofd ii smeerd met shampoo, lot crème of spray met malatj on of een andere werkzan stof, zoals permethrine. A de luizen resistent zijn teg dit laatste middel, heeft hi volgens Amerikaanse ond zoekers weinig zin de dosi verhogen. Beter is het om ander middel (malathion) nemen. Na een week moe behandeling worden her haald, om luizen die in de tussentijd uit de eitjes zijn komen alsnog te doden. E een waslijst aan huismidd tjes in omloop, variërend: insmeren van het haar mc olie, gel en enzymen, tot 1 föhnen en bevriezen van i haar. Van al deze maatreg len is de effectiviteit volge onderzoekers van de Ame kaanse Harvard Universiti niet bewezen of zelfs hoo« twijfelachtig. Alle kleren d het kind en de ouders in c 48 uur voor de behandelii hebben gedragen en het 1 dengoed, de knuffels, dasi en mutsen, moeten op mi maal 60 graden worden gi wassen. Spullen die die te peratuur niet aan kunnen mogen 24 uur in de vrieze Vaak krijgen ouders het ai vies ook het hele huis groi te zuigen en de stofzuiger daama meteen weg te got in een plastic zak. Billie Bofkont, Bromsnor, Vrouw Vos, Aagje, Lady Lolita, Stalker, Miss Universe, Rosamunde, Bru tale Griet, Caesar en Gevaarlijke Eddy kijken met angst en beven uit naar de dag dat hun oren 'met een tang tot moes' worden ge drukt. „Deze dieren hebben al hun vertrouwen aan mij gege ven", zei Dalhe Westerhof giste ren tegen de politierechter in Am sterdam. „Als ik ze oormerk, is dat vertrouwen in één klap weg." Westerhof was gedagvaard omdat zij weigert haar zeven varkens, twee koeien en twee schapen te oormerken, een wettelijke rege ling die geldt voor alle veehou ders. „Het is in strijd met mijn ge weten om ze nodeloos pijn te doen", zei ze. Zij heeft de Familie Bofkont gered uit de bio-industrie en blijft de dieren op haar Amstel- veense erf 'Het Beloofde Varkens land' tot hun dood verzorgen. Om zwerende, ontstoken en uit gescheurde oren te voorkomen, heeft Westerhof haar dieren op een alternatieve manier geïdenti ficeerd. „Ik heb alle dieren gepor tretteerd en oormerken op de fo to's aangebracht. En ik heb een identiteitskaart gemaakt van alle dieren, met foto's van de voor-, zij- en achteraanzichten en foto's van toen ze jong waren." „Het laat zien dat ze de regels niet aan haar laars lapt", zei haar ad vocaat G. Spong. Waarom kunnen de dieren niet worden gechipt, vroeg hij aan de rechter. „Me vrouw is bereid haar dieren te chippen, zoals dat ook bij honden en katten gebeurt. Mijn hondje is een maand geleden ook gechipt en hij kreeg er een paspoort bij, en hij was dolblij." Spong betoogde dat de oor- merkregeling in strijd is met een andere wet. „Het is verboden zonder redelijk doel bij een dier pijn of letsel te veroorzaken of de gezondheid van een dier aan te tasten." De raadsman wil dat zijn cliënt als gewetensbezwaarde wordt ontslagen van rechtsvervol ging. Voor justitie staat vast dat Wester hof de wet heeft overtreden. De officier eiste een boete van 3000 euro. De politierechter doet, later dan gebruikelijk, uitspraak op 4 november. „Omdat ik zoveel re gels en wettelijke uitspraken over me kreeg uitgestort", aldus de rechter. ANP Reageren?reactics_op_column@hotmaiLcom de dingen die mij bezighouden; ik kan ook met hem de slappe lach hebben; ik kan ook met hem op de bank een videootje kijken; ik kan ook met hem op va kantie. Alles wat kan, wil ik ook met hem. En met haar op onze eigen vertrouwde manier, alleen is daar nu minder tijd voor. Niet minder wil... Dat ik die wil moet bewijzen, maakt me wel minder gewillig. Dat alles wat ik over ons bij haar loslaat, als burgerlijk wordt bestempeld, maakt me minder open. Dat mijn afspraken met haar, worden vergeleken met de kwaliteit van vroeger, geeft mij een schuldgevoel. Bij elkaar opge teld ben ik dus veranderd, dat is waar. In haar ogen komt dat doordat onze fusie in gevaar is gekomen door een vijandige overname. Maar zij is het, die zich vij andig opsteld, zij is het die wil concur reren, die appels met peren wil vergelij ken. Zij is het, die jaloers is op iets wat ze zelf het liefste ook zou willen. Zij is de laatste waarvan ik dacht dat onze vrienschap niet zou standhouden. Zij is het voor wie ik altijd klaar zal staan... Ook al staat er nu iemand achter mij. Zij ziet alleen zijn schaduw, zoals die voor mij uitstrekt en waarin ze mijn silhouet niet meer kan onderscheiden. Zij ziet op de grond tussen ons de donkere vormen van een man als een gat dat niet meer valt te overbruggen. Ze hoeft alleen maar mijn hand te pakken... Beestenvrouw Dafne Westerhof buiten het paleis van justitie met ei plica en een foto van haar dieren. Foto: GPD/Diederik van der Laan

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2