Noord-Luxemburg op zoek naar nieuwe toeriste OERISME Nog meer achter glas en onder water Ardennenojfensie) Met de camper op vakantie Mensen die op reis gaan met een camper en zij die dat over wegen moeten zaterdag 30 ok tober vrij houden in hun agen da. Die dag houdt touroperator Travelhome - gespecialiseerd in campervakanties - in samen werking met ruim twintig ande re organisaties zoals luchtvaart maatschappijen, verkeersbu reaus, camperverhuurders en gespecialiseerde touroperators, een voorlichtingsbijeenkomst over camperreizen. Alle aspec ten van een campervakantie en alle mogelijke bestemmingen worden daar toegelicht. Ook combinaties met motor- en treinreizen komen er aan bod. De bijeenkomst vindt plaats in het Van der Valkhotel langs de rijksweg A4 in Hoofddorp van 10.00 uur tot 16.00 uur. Entree bedraagt 6 euro per persoon, kinderen tot en met 12 jaar gra tis. Aanmelden via tel. 040 2113 938 of info@travelhome.nl. Avontuurlijk fietsen Liefhebbers van avontuurlijke fietsreizen kunnen zondag 7 november binnenlopen bij Bike Tracks. Deze club, die fietsrei zen organiseert in de bekende Europese landen, maar ook in Mongolië, Thailand/Laos, Bali, de Himalaya, Polen en de Balti- sche staten, houdt die dag van twee tot vijf uur open huis in Sportcentrum De Pijp aan de Lizzy Ansinghstraat 88 in Am sterdam. Daar deskundigen van Bike Track aanwezig die tekst en uitleg geven over de reizen en de bestemmingen. Om hele maal in de stemming te komen liggen er kaarten, boeken en reisverhalen ter inzage en wor den foto's en dia's vertoond. De toegang is gratis. Opvang bij het skiën Al een paar jaar lang biedt de ANWB wintersportreizen met kinderopvang aan in de Zwit serse plaats Champoussin. De ze winter zijn daar twee nieuwe bestemmingen aan toegevoegd: Engelberg (ook in Zwitserland) en Fieberbrunn (Oostenrijk). Het bijzondere van dit arrange ment U skiet, de ANWB past op' is de aanwezigheid van pro fessionele Nederlandse kinder leidsters die de hele dag met de kinderen in de weer zijn. Ook de accommodaties waar van voor dit arrangement ge bruik wordt gemaakt zijn toege sneden op gezinnen met kinde ren. De achtdaagse reis (vanaf 595 euro p.p. inclusief skipas, kinderen tot en met 3 jaar 90 euro) is te boeken voor de kerstvakantie en de maanden januari, februari en maart. Voor meer informatie, tel. 0900 9008 070 of www.anwb.nl. Meer interesse voor kamperen De groeiende belangstelling .voor kampeervakanties heeft zich op de Kampeer Caravan Jaarbeurs, die vorige maand in Utrecht werd gehouden, ver taald in tien procent meer be zoekers. Maar liefst 52.445 mensen kwamen af op de twee de editie van dit evenement. Een rondgang langs de expo santen heeft de organisatie ge leerd dat er veel aankopen zijn gedaan, met name in het duur dere segment. De meeste be langstelling ging uit naar toer- caravans (57%) en campers/ kampeerauto's. Veel bezoekers lieten weten dat zij graag meer tenten op de beurs willen zien. Volgend jaar wordt het evene ment van 12 tot en met 17 okto ber gehouden. VRIJDAG 22 OKTOBER 20 Dansend naar de sneeuw met de Ski-Trein Disco. Foto: PR Dansend naar de sneeuw Jongeren die op skivakantie gaan, kunnen vanaf 24 decem ber geheel in stijl hun reis naar de sneeuw maken met de Ski- Trein Disco. Net als in de Ne derlandse film Snowfever, waarin ook de Ski-Trein Disco een rol speelt, begint de après ski vóór de reizigers al in Utrecht. Iedere vrijdagavond tot 18 maart 2005 vërtrekt de dance-train van Utrecht Cen traal (opstappen kan ook in Den Bosch en Venlo) om ver volgens zonder overstappen naar de populaire wintersport bestemmingen in Oostenrijk te rijden. Ouders van feestbeesten en anderen die liever in rust worden vervoerd hoeven de trein niet te mijden, want zij kunnen gewoon een treinbedje boeken in de Ski-Trein Basic. Die zit weliswaar vast aan de discotrein, maar is daar wel van afgescheiden. Voor meer informatie: www.ski-trein.nl. Overal koolzaadvelden. Foto: Luxemburgs Verkeersburo Uitzicht op Kasteel Vianden. Foto: GPD Velden als Mondriaans. Foto: Luxemburgs Verkeersburo Het noorden van Luxemburg, tussen Duitse Eiffel en Belgische Ardennen, doet er van alles aan toeristen te trekken. Te veel rei zigers trekken er slechts door heen en als ze er al blijven han gen is het meestal in het Müller- thal. Maar in het dal van de Our worden ideeën in daden omge zet. 'Cultuur ligt in onze natuur', is de slogan. door Thom Olink Vele handen zijn ineengeslagen voor de oprichting van het Na tuurpark Our. Wie zich wil ver kopen moet wat tonen. Dat doen ze daar in het noordoos ten van Luxemburg, zeker in Heinerscheid. Het helder inge richte informatiecentrum Cor- nelyshaff heeft een parkeer plaats die is berekend op vele bussen. Eigenlijk is dit gebouw aan de N7 een permanente tentoon stelling van regionale produc ten. Kansen genoeg om er te kijken en te proeven. Maar ook aan de kleine brandschone brouwerij, die er is gehuisvest, beleven de bezoekers veel ple zier. „We gebruiken uiteraard graan van akkers uit deze streek. Onze productie is geli miteerd", vertelt de Nederland se brouwmeester. „Maar dit ongefilterde bier is top." En toegegeven, het witbier Wais- sen Ourdaller en de lokale kaas die op tafel komen hebben een smaak, die de haast uit het le ven haalt. Niet alleen binnen, maar ook op de velden van dit heuvelach tige land wil de bundel ge meenten achter het Natuurpark Our laten zien dat wordt gebro- De Champs Elysées, akkers met nieuwe gewassen. Foto: Luxemburgs Verkeersburo ken met oude patronen. Vlak bij Kalborn, enkele kilometers van de grens met Duitsland, slingert wat de beheerders nog al pretentieus de 'Champs-Ely- sées' noemen. Een kilometers lang pad door de akkers, velden en heuvels nabij het diepsnij- dende Our-dal. Een wandeling door een landschap als een Mondriaan; helgekleurde vak ken, geometrisch zuivere vor men. Luc Jacob vertelt tijdens een verkenningstocht over het doel dat de dertien gemeenten zich hebben gesteld, maar ook van het harde leven van de boeren. Hier, op ruim honderd kilome ter van Maastricht, zijn de win ters lang en op de hellingen blqast vaak de wind. „We zoe ken naar andere producten, ex perimenteren met nieuwe ge wassen, die ook weer heel oud zijn. We willen het landschap verrijken, de boeren een kans Tussen Bettendorf en Wallendorf kan men de Promenade de Souvenir bewandelen langs plekken uit het Ardennenoffen sief. Moutainbikers kunnen voor 12 euro een weerbestendige map kopen met een gedetailleerde kaart van de Luxemburg se Ardennen. In de map een reeks van parcoursen. Achterin zijn adressen vermeld voor overnachtingen. Tekst en uitleg: Frans en Nederlands. Interessante musea zijn: Nationaal Militair Historisch Muse um in Diekirch (www.nat-military-museumJu); Gen.Patton Memorial Museum in Ettelbruck (www.luxembourg.co.uk/nmmh/patton); Musee de la Bataille des Ardennes in Wiltz en in Clervaux. Voor meer informatie: Luxemburgs Verkeersbureau, Nassau- laan 8, 2514 JS, 's-Gravenhage, tel. 070 3649 041, e-mail: info@verkeersburo-luxemburg.nl, www.luxemburg.pagina.nl en www.ont.lu; geven en de toeristen op zoek naar puurheid iets aanreiken." Op borden langs de akkers kan men de bijzonderheden van de nu zo anders bebouwde perce len lezen. „Ja, ook hennep groeit hier weer," zegt de advi seur van het park lachend, 'maai- met een laag thc-gehalte, anders komen uw landgenoten met bussen tegelijk op bezoek." Lobby In Kalborn staat de Eilenbecker boerderij, waar uit de nieuwe gewassen hennep-, lijn- en koolzaadolie koud wordt ge perst. Toeristen kunnen in streekwinkels bijzondere oliën, zeep en mosterd kopen. „De productie groeit en groeit en de boeren zien langzamerhand in dat er aan toeristen en streek genoten op zoek naar gezonde en eerlijke waar geld valt te ver dienen." Ietsje zuidelijker in dit kleine, maar mooie land heeft Cler vaux, in een diepe kloof, al heel lang een grote aantrekkings kracht, vooral op oudere bezoe kers. Het stadje met alle tien vingers in het toerisme heeft iets heel bijzonders in huis, na melijk de permanente tentoon stelling van 'The Family of Man'. Dit fotografische document van het ménselijk ras in al zijn ver schillen en verbondenheden ontroerde in de jaren vijftig en begin zestig een wereld vol koude oorlog. Tientallen mil joenen hebben de zeer intense foto's gezien, waarvan sommige nooit meer van het netvlies zul len verhuizen. Bedenker en ma ker Edward Steichen was een Luxemburger, vandaar dezé vaste plek hoog in de burcht. Op de binnenpleinen van Cler vaux staan monumenten vol dank aan de Amerikanen, die dit deel van de Duitsers bevrijd den. Het dal van de rivier de Clerve is een schoonheid en een aantrekkelijk traject voor de kalme fietsers. In dat noordelijk deel van Luxemburg heeft men namelijk goed gekeken naar opkomst van de fietsende mens. Ook langs de boorden van de rivier de Süre - in de kluwen van vele talen ook wel Saur of Zure - kan men van stadje naar stadje fiet sen. Mountainbikers hebben hier een prima stek gevonden. Mooie, steile hellingen en hek- loze landschappen om door te stuiteren maken de noordelijke streek van het groothertogdom zeer populair. De Nederlandse toeristen heb ben altijd al een plek ingeruimd voor Luxemburg en dat kan men heel goed zien in het kos telijke Vianden. In de smalle klimmende straten en op ter rassen aan beide zijden van de brug over de Our klinken vele vaderlandse dialecten. Het is er in de zomer heel druk en de stad drijft letterlijk op toerisme. Hoog boven alles uit torent het paleiskasteel van Vianden. Deze burcht uit de 11de eeuw (de fundamenten gaan terug tot de Romeinen) is toeristische at tractie nummer één van Luxemburg. De banden met Nederland zijn talrijk, de Oranje-Nassaus heb ben hier altijd hun zetel gehad. Koning Willem I verkocht het kasteel, maar de Nassau-tak was de nieuwe bezitter. Het kasteel wordt tot de belangrijk ste monumenten in West-Euro pa gerekend. Er is een kabel baan voor de bezoekers. Museum Wie Vianden echter goed wil verkennen, moet over de stads muren met hun halfopen ronde torens een omtrekkende bewe ging om deze oude stai Dat geeft een helder be de oorspronkelijke mid eeuwse bewoning met het beroep bepaalde b ren. Overal hoort de da mens tussen de velen t; Portugees, want om de ten te bedienen zijn vel het Iberische schiereila komen werken en won manent. De streek is op zoek na we toeristen, die ander stellen aan comfort. En denstand denkt mee. E kip en het glaasje bier I uiteraard hard gaan, m avonds hoog boven Vis hotel Belvedère met sti uitzicht op het kasteel, drinkt de bezoeker in d visie. In het rustige noorden, Luxemburgers zelf 'Éisl noemen, hebben de ge en toeristische organisi goed begrepen dat puu een steeds zeldzamer g wordt in Europa. En dii schappelijke onbedom zal in combinatie metl en nieuwe ontspanninj lijkheden de nieuwe, v8 ve toeristen moeten bri Of zoals een Amerikaai zeer verrassende Natioi litaire Museum in Diek telt: „Ik kom voor de h( ringen, mijn moeder is boren, mijn Duitse vad gestorven. Maar wat ik vind, is rust, piece of m vooral door het Luxeml landschap." Luxemburg werd in 1940 zonder pardon ingelijfd door de Taal en cultuur moesten worden uitgegumd. De bevrijdini het zuiden begon al in september 1944, maar de weg naar vrede zou hard worden onderbroken. Dit feit wordt de kot maanden op veel plaatsen herdacht. Op 16 december 1944 begon namelijk de laatste stuiptrek! Hitler-Duitsland. Een wanhopig offensief vanuit de Luxera en Belgische Ardennen moest het geallieerde blok in tweei ten. Vooral in het noorden, vanaf Echternach aan de Sauei het gehele Our-dal golfde de vijand weer naar binnen. Eeri succes. De Duitsers noemden de tegenaanval 'Wacht am 1 maar de namen die zijn blijven hangen zijn Ardennenoffei 'Battle of the Bulge'. Op 21 december in een ijskoude winter omsingelden Wehi en SS-troepen Bastogne. Toen het weer opklaarde moestei rug. Pal voor de kerst waren de Duitsers vastgenageld aani vers van de Maas. Op 27 januari 1945, veertien dagen na di ding van Bastogne, was het offensief afgelopen met achteil van 67.675 doden aan Duitse kant, 75.522 bij de Amerikani 1408 aan Engelse zijde. Standbeeld voor de bevrijders in Clervaux. Foto: GPD Diergaarde Blijdorp bouwt verder op succes van Oceanium door Alexander Bakker De komende jaren zijn steeds meer dieren in Diergaarde Blij dorp 'achter glas en onder wa ter' te zien. Er komen nieuwe verblijven voor krokodillen, nijlpaarden en ijsberen waarbij via grote ruiten de dieren in hun natuurlijke omgeving on der water kunnen worden be keken. Opnieuw investeert Blijdorp ve le tientallen miljoenen euro's in vernieuwingen en verbeterin gen van de dierentuin. Dat be gint al bij de bouw van een nieuw tijgerverblijf, waarmee reeds is gestart, en loopt tot en met de herbouw van de histori sche uitkijktoren bij de Rivièra- hal. Met de 'doorkijkjes' onder water borduurt Blijdorp verder op het succes van Oceanium. Daar kan door glas worden be keken hoe onder meer de pin guïns, zeeleeuwen, haaien en andere vissoorten zich voortbe wegen. Een van de grote projecten in de komende jaren is de bouw van een nieuwe grote kas als onderkomen voor de nijlkroko- dillen en nijlpaarden. Het pro ject maakt deel uit van de her inrichting van de Afrika-bio- toop met onder meer een ge heel nieuwe savanne waar ook Diergaarde Blijdorp wil, voortbordurend op het succes van het Oceanium, de dieren meer van achter glas laten zien. Foto: ANP de giraffen een nieuw verblijf krijgen. De krokodillen- en nijlpaarden- kas wordt spectaculair, belooft dierentuindirecteur Ton Dorre- steijn. Het onderwaterbeeld van 'dansende nijlpaarden' leidt, belooft hij, tot een compleet andere kijk op deze logge reu zen. Onlangs nog heeft Dorre- steijn in Amerikaanse dieren tuinen vergelijkbare projecten bekeken. In de dierentuin van San Diego en in Disney's Ani mal Kingdom in Orlando zijn zeer geavanceerde verblijven voor nijlpaarden gebouwd. „Daar zijn ze zelfs in staat om door toepassing van moderne filtertechnieken het water kraakhelder te krijgen en te houden", vertelt Dorresteijn. „In het Oceanium hebben wij natuurlijk ook al heel veel erva ring met zulke filtertechnie ken." Het Oceanium zal met een Suriname-hal voor apen, vogels, kaaimans, anaconda's en vlinders worden uitgebreid. Tunnel In het Afrika-continent wordt komend voorjaar al het eerste grote project opgeleverd: het nieuwe tijgerverblijf. Hiervoor wordt het oude ijsberen- en zeehondenverblijf compleet verbouwd. Ook dit deel krijgt een glazen tunnel van waaruit de tijgers van een geheel andere kant worden bekeken. Volgend jaar komen er ook een nieuwe speeltuin, een nieuw restaurant en een grote weide vogelvolière, alle in Afrikaanse sfeer. Daarna wordt er in Blijdorp een begin gemaakt met het 'inpak ken' van het spoorviaduct van de hogesnelheidslijn. Aan de Oceaniumkant van de tuin zal de betonnen spoorbak op palen aan het oog worden onttrokken Blijdorp wil reuzenpanda Diergaarde Blijdorp aast op een nieuwe internationale atj een reuzenpanda-echtpaar. Het stel moet de nieuwe bevj worden van het huidige roofdierenverblijf. Door vernieui in de dierentuin komt dit verblijf de komende jaren vrij. J Na renovatie hoopt Blijdorp er de reuzenpanda's te huisi Sinds bijna een jaar wordt er achter de schermen met de se autoriteiten onderhandeld over een reuzenpanda-steli moment zijn er vier panda's in dierentuinen in Europa. I zoo's in Wenen en Berlijn hebben elk een pandapaar. Het door Blijdorp verlangde pandapaar moet komen uit pandareservaat Woolong in het noorden van China. In dit reservaat en in een enkele dierentuin in de VS is vo planting van de panda's tot nu toe alleen langs kunstmat weg tot stand gebracht „Kunstmatige inseminatie is onze eer te na", zegt Blijdor recteur Ton Dorresteijn. „Wij willen de panda's weer aan praat krijgen." door een moerasgebied met snel groeiende planten. Door het gebied komen verlaagde wandelpaden met, uiteraard, slootkanten van glas. Als Blijdorp in 2007 honderd- vijftig jaar bestaat, moet de sa vanne worden gecompleteerd met een savannehuis als onder komen voor giraffen, neus hoornvogels, Mhorr-gazellen en diverse reptielen. In dezelfde periode staan de restauratie en herinrichting van de Rivièrahal op het programma. Tegenover het Oceanium komt een nieuw ijsberenverblijf. Het 'zwembad' van de beren krijgt grote glazen wanden. Aanslui tend komt een toendraland schap waar poolvossen, sneeuwuilen en lemmingen de bewoners worden. Nó 2007 hoopt Blijdorp nen beginnen met de h van de uitkijktoren bij c vièrahal. Daaivoor moe wel het huidige restaur den gesloopt. Een ande monumentaal deel van rentuin, het roofdieren^ moet tegen die tijd gesc worden gemaakt voor 'I achtigen'. In het Azi-continent mt ook de oude apenrots v omgevormd tot Himala bied. Na 2010 resten er de aanleg van een Ande Rocky Mountains-gebie de spoorlijn aan de Oce kant, een nieuw verblijl orang oetans, afrondinj savanne, de aanleg van stralië-deel en het volto van het Europa-contine

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24