Middenklassers stelen motorshow in Rai WEG WIEL 2 De Vulcan Owners Club Motorclub Het Derde Wiel te; MotoRai 2005 edf ïmetsite van de motorrij vat ond KNMV is een aange- ur i adres om de adressen 01 ikale en regionale motor- te vinden. Op www.knm- ,'orden iri angeslo- K)0£AARKNMV ïrenigin- Lpr°- - irift. <-"i' op een jezet. De rijzi erk te nteren over zijn eeuwfeest 8Sr de voor de hand liggende 0,100 jaar KNMV'. Er is ruim ik gemaakt van de archie- •rvic in het magazine Motor, ook nog veel materiaal be valt Jaar is uit de begintijd van eur#otorrijden in ons land. O" ijs van het boek is nog ekend. abieca prototype, Taiwan. lezen op opese markt Koreanen lijken ook de i gen de Europese motor- j lotermarkt op de korrel te n. Er zijn er natuurlijk ook wat. Hier heeft bijna nie- Ivan Zongshen gehoord, ze bouwen toch heus al aien motoren per jaar. as de grote Intermot ten- telling in München stel- okKymco (al wel eerder i) en het ons onbekende pvallend aardige motors- r modellen voor. Inclusief fde prototypen. Het zal mg duren voor die mer- Dk in ons land op grote actief zullen zijn. De Ja- ers krijgen er wederom robleem bij. t op de Rai: W K1200R lotorfiets die wél even aan zamelde motorpers is ge- I, maar nog niet aan het onstellingspubliek wordt esteld, is de naakte versie 0 e pas gelanceerd BMW )S. Zij naam luidt K1200R 0 wordt in de loop van vol- jaar in de showroom ver- t. De Duitse 4-cilinder op zijn minst gedurfd en it niet minder dan 160 pk eren. toren plus, - mmers min I rkoop van motoren is in ste acht maanden van dit iet zes procent gestegen. aal werden er in die tijd 2 op kenteken gezet. Rai- Ivoerder Pam de Vries ziet redenen: „De motor wordt populairder voor gebruik l( vrije tijd, maar menigeen ikt ook de voordelen voor Si -werkverkeer. Geen last les: ideaal". Bij de brom- en snorfietsen gaat de n juist in de tegenoverge- g richting. Daar werden er ntJit maanden maar liefst 17 1 Qt minder van verkocht. ies: „De jongeren geven m lan andere zaken uit. Maar h ok meetelt, is het slechte 3 van scooters. De negatie- 'g luiden vanuit de politiek 0 rvolgens in de media laten 9 poren achter". S er rijden op iti estiende f e kritiek rond racende I- en snorfietsen zoveel ilijk te smoren, hebben /a rteurs en dealers een af- k gemaakt om het opvoe- 0 in bromfietsen tegen te Er is ook een reclameco- itgesteld. Het zogenaam- invenant zelfregulering' is <6 de minister van verkeer en staat positief ontvangen, elden de initiatiefiiemers. gi scussie rond het optrek- an de opstapleeftijd voor Le mer rijden berust volgens 0 iet op harde feiten. „Een jan liet gepubliceerd onder van TNO geeft aan dat het een nogal wankel verhaal 5t blijkt dat 16-jarigen be den dan 17-jarigen. Eerder ati in met de rijopleiding meer gunstige effecten, orbeeld op je 14de of zo meldt Pam de Vries, itter van de Rai-tweewie- leling. 1MV blikt 2 1 eeuw terug door Rob van Ginneken De echte wereldprimeurs zijn al gepresenteerd tijdens eerdere motortentoonstellingen. Maar voor verreweg de meeste Neder landse bezoekers is de MotoRai de eerste echte gelegenheid om hun droommachine voor 2005 met eigen ogen te bekijken. Het goede nieuws: er is opeens een riant aanbod in een redelijk be taalbaar middensegment. Motorliefhebbers zullen op de MotoRai merken dat de tot voor kort oppermachtige Japanse merken flink worden belaagd. Ook uit onverwachte hoek. Zo toont het Koreaanse Hyosung de gestroomlijnde Cornet 650 S en R modellen. Vlot ogende 2- cilinder sportmotoren met een fraai prijskaartje van rond de 6500 euro. De Koreanen hebben ook nog een nieuw Custom-mo del, maar aan die Aquila Cruise 650 wordt nog geschaafd. Het grote Harley-Davidson had -zo wil het verhaal- bezwaar tegen de wel erg grote overeenkom sten met hun exclusieve en pe perdure V-Rod model. Het moet niet gekker worden. Opmerkelijk genoeg doen zelfs de Italianen mee. Hoewel de term betaalbaar in dat geval wellicht wat oneerbiedig is. Toch mag je de fraaie Ducati S2R en vooral de Multistrada 620 als budget uitvoeringen van hun exotische broeders bestem pelen. De Japanners laten de aanval niet zomaar over zich heen ko men en rollen in diezelfde 'op stap'-prijsklasse ook interessan te modellen naar voren. Zo is er een naar 656 cc vergrote Suzuki Bandit (naar keuze met stroom- lijntje of abs-remmen) voor net onder de 7 mille. Ook de Honda FMX650 verdient vermelding. Een kruising tussen een terrein motor en stadsmodel, die na drukkelijk inspeelt op de actuele Supermoto trend. Hij kost 6650 euro. De Britse afvaardiging doet van zich spreken met bijvoorbeeld de Triumph 2.3 liter Rocket III, de Sprint ST 1050 en de 'naakte' SpeedTriple. Veel eigenwijzer kun je een motor niet stileren! Naast de geboortegolf van een nieuwe generatie 650 cc mid denklassers worden natuurlijk ook de dikke motoren niet ver geten. Zo trekken alle Japanse merken een blik vol supersport modellen open. Opvallend ge noeg nog niét de Grand Prix re plica's waar de kenners eigenlijk al wel op rekenden. Die moeten kennelijk tot volgend jaar wach ten. Zeer het belajken waard is de dikke Yamaha MT-01. Letter lijk een prototype dat werkelijk heid is geworden. Een aantal ja ren geleden vielen de monden op de Tokyo Motor Show van verbazing open door zijn wilde design. De KTM 990 Superduke is niet veel minder opvallend vormgegeven. En als we het dan toch over het Europese design offensief hebben: wandel ook even langs de nieuwe Moto Guzzi Griso 1100. De enige echte wereldprimeur op de MotoRai is een aanzienlijk meer bescheiden tweewieler. Aprilia kiest Amsterdam voor de lancering van een nieuwe brom scooter. Ze houden de spanning er flink in, want voor het begin van de MotoRai wilden ze zelfs geen fotootje onthullen. Reken maar op een 50 cc motortje met brandstofinspuiting en vloei- stofkoeling. En de snuit van een racemotor. De MotoRai is gisteren geopend en duurt tot en met zondag 24 okto ber. Vandaag is de beurs van 11 tot 22 uur geopend, in het weekeinde van 10 tot 18 uur. Een toegangs kaartje kost 12,50 euro, kinderen tot 4 jaar mogen gratis naar bin nen. Er zijn ook meerdaagse -goed kopere- toegangskaarten te koop. Motorrijdende bezoekers kunnen hun stalen ros gratis op een afgezet parkeerterrein neerzetten. Bewaakt door de Amsterdamse politie. Weer wegrijden lukt alleen onder ver toon van het kentekenbewijs. De MotoRAI is dit jaar flink groter dan de voorgaande keren. Er zijn vier hallen in gebruik. De grote Parkhal is toegevoegd om ruimte te scheppen voor meer 'actie'. Sterker nog, de organisatie meldt dat on geveer de helft van de 30.000 vier kante meter tentoonstellingsop pervlak wordt gereserveerd voor vermaak en allerhande activiteiten. Zonder twijfel onder druk van suc cesrijke andere tentoonstellingen overigens. Er is een hoofdrol weg gelegd voor stuntrijders. Vandaag en morgen wordt om het Open Ne derlands Kampioenschap 'stunten' gereden. Een tweetal motormerken stuurt zelfs internationaal vermaar de rijders naar Amsterdam om te laten zien hoe je ook op één wiel kunt rijden. Supermoto wedstrijd rijders laten him kunsten in de monstratieraces zien. Meer informatie: www.motorai.nl Meer dan een miljoen Nederlanders hebben een motorrijbewijs. Opvallend veel motormuizen zijn aangesloten bij een motorclub. Soms is het merk of model de bindende factor, de andere keer de woonplaats of streek van het land. In alle gevallen staat het plezier van motorrijden voorop. Twee portretten van opmerkelijke clubs: Het Derde Wiel en de Vulcan Owners Club. KTM Superduke. Yamaha MT-01, prototype wordt werkelijkheid. door Rob van Ginneken Het Derde Wiel gaat op pad. Foto: Mare Bolsius- Een motorclub van zijspanrijders is zelfs binnen het toch behoorlijk bonte motor wereldje een tamelijk opvallend gezel schap. Wat bezielt een mens uiteindelijk om op de motor in de file te gaan staan? Een motor met zijspan kom je niet be paald elke dag tegen. Exacte cijfers zijn er niet, maar Wim Fridzema schat dat er in ons land een paar duizend zijspan- combinaties in gebruik zijn. Als voorzit ter van zijspanclub Het Derde Wiel kan hij het weten. Maar kan Fridzema ook enig licht doen schijnen op de prangen de vraag wat een mens ertoe brengt om de nadelen van de auto feilloos te com bineren met de nadelen van het motor rijden? Met een zijspancombinatie sta je immers muurvast in de file, terwijl je bij een regenbui toch tot je onderbroek nat wordt. Wat is er mis met een auto? „Het antwoord is simpel: ze hébben een auto. In verreweg de meeste gevallen is de gewone motor ingeruild voor eentje met een bak omdat er kinderen bij zijn gekomen. En zo kun je blijven motorrij den zonder de familie thuis te laten. Tij dens ons laatste kampeerweekeind was het thema 'Harry Potter' en kwamen er op 150 zijspancombinaties zo'n 150 kinderen mee." „Je kunt trouwens ook zeggen dat zij- spanrijden pas écht ouderwets motor rijden is. Het zijn per definitie geen mooi-weer-rijders. Heel wat clubleden gaan zelfs in de winter door. Je zit lekker buiten en bent heel actief bezig. Een combinatie is -zoals ze het dan mooi zeggen- een asymmetrisch voertuig. Met slechts één aangedreven wiel rea geert hij op gasgeven, je kunt er mee driften en spelen. Het hoeft niet eens hard te gaan om lol te hebben. Een MZ haalt misschien een top van 90 kilome ter en dan moet je de wind nog vol mee hebben ook." Niet alleen de zijspannen, maar ook de berijders hebben volgens Fridzema nogal eens een vrij dikke gebruiksaan wijzing om ze goed te besturen. „Het zijn geen mensen die de makkelijke weg kiezen. Dan koop je gewoon een Golfje en geen Honda GoldWing met een au togasinstallatie bijvoorbeeld. Want die zijn er. Omdat de activiteiten altijd na drukkelijk rond de kinderen worden ge organiseerd, ontstaat vanzelf een hech te vriendenclub. Het oudste actieve lid van Het Derde Wiel is 76 jaar en gaat nog steeds met zijn BMW-boxer mee op kampeertrips. Zonder kinderen, in dat geval. Gekheid natuurlijk, maar het geeft aan dat het voor veel zijspanrijders zo'n unieke hobby is dat ze nooit meer naar twee wielen terugstappen. En de kinderen vinden het prachtig omdat ze altijd voorin zitten en enorm de bink uithangen op de camping. Ik heb de mijne al een tijdje geleden verteld dat ik geen taxibordje op de motor heb, want voor je het weet moet de hele camping een rondje mee." Een dure liefhebberij? „Zoals zo vaak kun je het zo duur maken als je wilt. Een geheel aangeklede combinatie kan oplopen tot de prijs van een nieuwe motor plus pakweg 10.000 euro om bouwkosten. Er rijden er rond met een span van veertig mille. Maar voor vijf tot tienduizend euro koop je al een leu ke gebruikte. Voor je dat doet: altijd een instructiedag meemaken. Er zijn vijf zij- spanspecialisten in ons land. Die laten je zien wat je wel en niet op drie wielen kunt doen. Het rijden vergt absoluut oe fening voor je de weg op kunt." Van sleutelen houden ze niet, wel van lekker toeren door het hele land. De Vulcan Owners Club heeft leden van allerlei pluimage. Met als gemeenschappelijke kenmerk hun liefde voor de roffel van de Kawasa ki Vulcan. Vanaf de snelweg hoor je de roffel van motoren naderbij komen. De parkeerplaats van McDonald's bij Barneveld vult zich gestaag met de bijpassende zware V-twin machi nes en in leder gehulde berijders, hier en daar met een 'bandana' om het hoofd gewikkeld. Het is zondagmorgen. De reguliere be zoekers van de 'Mac' kijken van achter hun plastic beker met kof fie met onverholen achterdocht door de ramen naar buiten. Een invasie van hardcore bikers op Harley-Davidsons? Los liggende mobieltjes en portemonnees wor den schielijk in veiligheid ge bracht. De kenners zien echter meteen dat het geen Amerikaanse, maar een Japanse invasie betreft. De Kawasaki Vulcan club verzamelt zich voor een toerritje. De voorzit ter heeft trouwens haast, want als groothandelaar in boeken reist hij na de rit af naar de Frankfurter Buchmesse. Jaap Roodveld is nota bene ook lid van de Cadillac club. Waarom dan een Japanse Vulcan? „Nou, fietsen vond ik niks," lacht hij. „Maar zonder gekheid: eigen lijk is het toeval. Er zat een dealer bij mij om de hoek en met een be drijf in Amsterdam lijkt het me geen goed idee om daar een Har- ley neer te zetten. Ik heb geen zin om elke maand een nieuwe te ko pen. En sleutelen doe ik sowieso liever aan mijn 1956 Sedan de Vil- le." En als je door de bril van de 500 leden kijkt? „Ach, de gemiddelde leeftijd is achterin de veertig. Bouwvakkers, een grafisch ont werper, een vertegenwoordiger in medische apparatuur, kortom al lerlei mensen. Het zijn niet be paald wilde bikers. De afgelopen week hebben we bijvoorbeeld de 'dierenvoertoer' gedaan. Starten bij de Animals in Dieren en dan naar een asiel om zo veel mogelijk dierenvoer te doneren. In een paar gevallen reed moeders er met een auto met een goed gevulde aanhanger achteraan, trouwens." „Een Vulcan is gewoon een leuke machine. Niet iedereen heeft geld voor een Harley en je weet met zo'n Japanner trouwens ook zeker dat er onderweg niet gesleuteld hoeft te worden. Dat komt goed uit, want als club organiseren we door heel het land toertochten. Letterlijk, want we proberen in twee seizoenen in £ille provincies te rijden. Gewoon een kilometer of 100 rustig over binnenwegen tuffen, mooie lunch, lekker met el kaar ouwehoeren en weer op je gemak naar huis." Gezapig? De Friese en Zuid-Lim burgse delegaties dachten van niet. „Vanmorgen stonden de eer sten al net na zessen bij Landgraaf klaar. Die hebben er dus al een halve dag opzitten voor de toerrit begint." Daarover gesproken: het is tijd voor de start. Met donde rend geweld starten tachtig 2-ci- linders en komt de karavaan in beweging. Voorrijders in fluores cerend oranje hesjes zorgen voor een vrije doortocht op de eerste kruising richting Voorthuizen. De Vulcan Owners Club heeft alles piekfijn voorbereid. Inclusief een eigen internetsite (www.vocn.nl) en een clubblad waar menig ma gazine een puntje aan kan zuigen. „Meer dan de helft van de begro ting", meldt de voorzitter zuinig. „De bezoekers op de MotoRai kunnen ons op de Kawasaki stand trouwens ook komen opzoeken. Het eerste evenement voor 2005 is ook al bekend? „De traditionele Kwijldagën in maart. Lekker kijken wat de leden in de winter allemaal aan hun Vulcan hebben vertim merd." De Vulcan Owners Club klaar voor de start van een herfstige toertocht. Foto: Rot» van Ginneken Honda FMX 650. Hyosung Comet 650R, betaalbare sportmiddenklasse.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21