Branche verwacht toename verkoop Maserati '4-deurs' Italiaanse schone Panda op waterstof beperkt leverbaar Vrachtauto als rijdend billboard Ontwerp een MG of Rover Vooral door kwestie 'grijs kenteken' AUTO HEEMSKERK G&W Idenktassers jlen motorshow vier Rai-hallen J ioodrich roept w banden terug hatsu: terrein ugwinnen in - Daihatsu moet groei- leiding van de Japanse abrikant is verre van tevre- 1 iver de resultaten in Euro- kampioen van de kleine van weleer ziet met lede laan hoe de Koreaanse en in het kleine segment s sterker worden. Daihat- taAzië erg sterk. Het merk potaandeelhouder Toyo- procent) komt volgend □et een nieuwe kleine au- Boon, op de markt. En lgens wil het elk jaar met ieuw model komen. Dai- verkocht in de jaren ne- gnog 90.000 auto's in Eu- Nu zijn er dat minder dan Geruchten dat Daihatsu op Aziatisch grondgebied lillen terugtrekken schij- <ens op gestoeld. di A4 begint 29.990 euro - Begin december ide nieuwe Audi A4 op de Irlandse markt en in janua- "sportieve S4 en S4 Avant. Krijs begint bij 29.990 euro 'e 1.6 liter. De vanafprijs [deTDi 1.9 is 35.090 euro. int kost 2100 euro meer. [laard heeft de auto actieve Isteunen vóór, twee air- [en automatische airco. orth-motor iaterham Seven ikdHAAG - BFGoodrich, een lenmerk van Michelin, 14x4- en suv-banden te- na trillingen, geluids- en oblemen in de VS. In totaal het om zo'n 3500 banden. Vt landen zijn in Fort Wayne Amerikaanse staat In- itj 1 geproduceerd en op de ;eejkt gebracht in Noord- en 3er -Amerika, Europa, Afrika, lidden-Oosten en Azië. 'n tda RX-8 kt erg gewild haag - In anderhalf jaar ide Mazda RX-8, een 4- icoupé, 100.000 keer de 8 jkspoort bij Hiroshima in uitgerold. De roadster haalde die mijlpaal in één 7( jd minder. De RX-8 wordt fdreven door een bijzon- 7.1 motor met rotatiezuigers. augustus waren er in Ja- 7.1 neer dan 23.000 verkocht, - VS ruim 29.000 en in Eu- 6' een dikke 18.000. ïaposcH - Het Engelse Cater- n Cars heeft een nieuwe ver- tefnde 'Seven'. Het heeft aar geduurd, maar er zit een Cosworth-motor in. izits model is 48 jaar en is destijds ontworpen Colin Chapman. Het her- ►Sjtnu de door Cosworth ont- elde 2.3 liter aluminium lagf-motor met 200 en 260 pk. ALENDER hi KER 2004 inj Eurospoor 2004, nu elauto en -treinenbeurs, eg leurs, Utrecht. oi|640 354. .eurospoor.nl ha i.hobbycar.nl di IRétromobile Festival, Ui iel (B). 0032 2582 0857. ïei i.brusselsretrofestival.be lijf MC, Hotel Mercure, is terdam. 020 6413 082. ch i.hobbycar.nl P Brazilië, Formule 1, hit Interlagos, Sao Paulo. 'lijf en laatste Grand Prix. gpbrazil.com arfegionale Vredestein 01 tiedagen, Louwman iction, Raamsdonksveer. zul '.vredestein.nl lai andvoort 500, Nederlands hei ter Endurance kampioen- idjl lp. Circuit Park Zandvoort. ïog 5740 750. www.cpz.nl >rp lodeltrein en -autoruil- dj s, Reeweghal, Dordrecht. e\f!501 222. 'Jiobbycar.nl ijp< lAuto Moto Italia, op tco Expocenter, Houten, iel «36 990. chi '.auto-moto-italia.nl tij ft l aar: redactie Weg Wiel, e «507, 2003 PA Haarlem, afl e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl lail >nhiging onder verantwoording y0- e betreffende organisatie. De uit- is niet verantwoordelijk voor af- ingen of gewijzigde data. f Plaatste informatie: bel het ver- telefoonnummer of ga naar het Da Ifende internetadres. Weg Wiel vrijdag 22 OKTOBER 2004 redactie: Peter Lodewijks overigens niet elke tekst op de achterkant. Loterijen, zwaar po litieke boodschappen en seks- reclame zijn uit den boze van wege de christelijke achter grond van de onderneming. „We willen voorkomen dat mensen die boodschappen as sociëren met ons bedrijf." vianen/gpd MG en Rover be staan dit jaar respectievelijk 80 en 100 jaar, een bijzondere mijlpaal voor twee in grote pro blemen verkerende Britse auto merken. Om de jubilea te ge denken zijn er allerlei acties, waaronder een ontwerpwed strijd. Belangstellenden worden opgeroepen een ontwerp te te kenen voor een nieuwe MG of Rover. Ze kunnen worden inge diend als schets, computerteke ning of zelfs als schaalmodel. Alle inzendingen worden be oordeeld door een jury, waarin ook autodesigner Peter Stevens (ontwerper van de McLaren F1 en MG XPower SV) zit. De prijs uitreiking heeft plaats tijdens de AutoRai in februari. De eer ste twee prijzen bestaan uit kor te hotelvakanties. Inzenden voor 31 december bij importeur te Vianen of MG-Roverdealer. Gepensioneerd ingenieur Gra ham Goodal verzamelt Trabants. Hij heeft er al 49, ze staan ge parkeerd in een wijngaard op zijn terrein in Middleton by Youlgreave, Derbyshire. Maar de gemeente is er niet blij mee en wil de auto's weg hebben. Good al denkt er echter niet aan en spaart gewoon door. Zijn auto's amsterdam/anp - De verkoop van nieuwe personen- en be stelauto's zal volgend jaar met ruim een procent stijgen in ver gelijking met 2004. Dat ver wachten de brancheorganisa ties Bovag en Rai. De verkoop van auto's met grijze kentekens zal volgens hen in 2005 met bij na 7 procent afnemen. Beide organisaties verwachten dat volgend jaar in totaal zo'n 560.000 nieuwe personenauto's en bestelauto's zullen worden afgeleverd. In 2003 waren dat er 566.025 en in 2004 worden het er naar alle waarschijnlijkheid 555.000. De onderzoekers base ren hun prognoses op de ont wikkeling van het consumen ten- en producentenvertrou- wen. Door de wijziging in de re gels voor grijze kentekens ver wachten de brancheorganisa ties dat er meer personenau to's, voorzien van een geel ken teken, worden verkocht. Omdat particulieren volgend jaar geen voordeel meer hebben van het rijden met een grijs kenteken, zullen er minder bestelauto's worden verkocht. vormen samen al de grootste prlvé-collectie Trabants ter we reld. Deze week moest de inge nieur voor de rechter verschijnen om zijn weigering uit te leggen. Hij kan een boete krijgen van maximaal 28.000 euro. De Tra- bant was eens de trots van de Oost-Duitse automobielindu strie. Het aandoenlijke koek trommeltje was eigenlijk niet veel meer dan een overdekte bromfiets. Maar toch was hij op sommige punten ook modern. Want de auto had al een kunst stoffen carrosserie en voorwiel aandrijving. Maar ook een ver warming die was aangesloten op het uitlaatsysteem. Eenvoud was zijn charme. Foto: EPA den haag/gpd - Of het nu is voor het promoten van een nieuw televisieprogramma, een voorlichtingscampagne of het vergroten van naambekendheid, steeds vaker worden vrachtwa gens ingezet om de boodschap over te brengen. Voor transport bedrijven levert het een aardige aanvulling op de inkomsten op. Voor de NCRV zijn 300 trucks op pad met teksten over de tv- programma's 'Willem Wever' en 'Huis op Stelten'. Volgens een woordvoerder om 'eens wat anders te doen'. En die aanpak lijkt succesvol, want er zijn al heel wat reacties bij de omroep binnengekomen. „Mensen zijn erg positief. Maar we onderzoeken nog of we er mee doorgaan." Het ministerie van verkeer en waterstaat huurde ruimte op 200 vrachtwagens voor haar campagnes 'Gordels om, ook achterin' en 'Houdt twee se conden afstand'. „Het was voor ons een uitermate geschikt middel om de boodschap on der de aandacht te brengen. De bestuurders worden ermee ge confronteerd op de plek waar die van toepassing is", aldus het ministerie, dat overweegt om ook voor nieuwe campag nes vrachtwagenreclame in te zetten. Martijn Zewald begon drie jaar geleden met het bedrijf en de website vrachtwagenrecla- me.nl. Na een aarzelend begin groeit de omzet van zijn bedrijf nu jaarlijks met ongeveer 35 procent. Naar eigen zeggen is hij veruit de grootste aanbieder op de markt. In Nederland rij den zo'n 700 vrachtwagens en trailers rond (en nog eens 400 in de rest van de EU) met ach terop boodschappen van onder andere de Nationale Postcode Loterijshow, het ministerie van verkeer en waterstaat, NCRV en KPN Telecom. „Het is een schot in de roos. Maandelijks krijg ik ongeveer 25 aanvragen voor een reclamecampagne", zegt directeur-eigenaar Zewald. Hij verklaart het succes door de re latief lage prijs (voor 30 mille dragen honderd trucks een maand lang een reclamebood schap) en het grote bereik. „De wagens komen door het hele land. Mensen hebben op de snelweg meer tijd om een boodschap te lezen dan in een stad. Hierdoor valt de reclame eerder op." Transportbedrijf Koopman-De- potrans uit Nijkerk heeft 250 trailers rondrijden met recla meboodschappen die Zewald binnenhaalt. Volgens directeur Harry van der Eerden vormen de billboards 'een interessante extra inkomstenbron'. „De marges in de transportwereld zijn flinterdun. Dit extraatje kunnen we dus goed gebrui ken." Het vervoerbedrijf plaats door Peter Lodewijks de schoonheid in ruim vijf se conden van 0 naar 100 km/u. Een top van 275 km/u behoort tot de mogelijkheden. Een sportwagen in een vriende lijke, prachtig getekende carros serie. Een van de weinige sport wagens met een dikke kofferbak en een hartstikke comfortabele achterbank. Het hele zitmeubi- lair is trouwens van grote klas se, met prachtig, dik leer. Hij kost 137.700 euro en dan heb je een geweldig ogende au to, die razendsnel is, een pracht van een motor heeft, maar een vervelend schakelende versnel lingsbak. Want met die (Ferrari) lepeltjes aan het stuur lijkt het leuk, maar om het netjes te doen is veel gewenning en enig technisch gevoel nodig. Anders schudt en haakt het allemaal nogal. Het instrumentarium is tame lijk eenvoudig, maar hoe je het stuur ook verstelt, men heeft al tijd een wijde blik op de instru menten. Terwijl een hoop knopjes juist weer zorgvuldig verborgen zitten. Aan het stuur is het trouwens wel erg druk: radio, telefoonbediening kan op dat fraaie wiel, maar aan de achterkant zitten weer knopjes voor de navigatiebediening. Daar heel pal achter liggen de flippers voor de versnellingsbak en daar weer achter de hendels voor verlichting, cruise control, richtingaanduiding en wissers. Verwarrend. En wat is het toch jammer, dat zo'n unieke auto mobiel zo matig afgewerkt is. Hier en daar zit de binnenbe- kleding los en grote kieren ont sieren het fraaie geheel. Maar hij is in elk geval wel veel beter in elkaar gezet dan zijn open zusje, de Spyder 3200 GT. lijnden - De nieuwe Panda is een regelrechte hit voor Fiat. In Nederland dook de kleine Itali aan (Auto van dit Jaar) vanuit het niets de top-10 van best ver kopende modellen binnen en Eu ropees gezien gaat het verkoop aantal al richting 300.000 stuks. door Rien van der Steen Maserati heeft weer een luxe se dan. De nieuwste bolide uit Mo dena heet Ouattroporte, Itali aans voor '4-deurs'. Stel je voor dat ze in Born een Smart met die Nederlandse naam van de band zouden laten lopen. Daarom noemen ze hem liever 'forfour'. Klinkt niet zo goed als Ouattro porte, maar heel wat beter dan '4-deurs'. De Maserati is zo Italiaans als het maar kan. Al heeft die neus ook wel wat van een Britse As ton Martin. En die koplampen zijn eigenlijk een tikje te klein, net zoals de eerste Alfa 166 last had van veel te minimale schijnwerpers. Maar verder zijn de vormen die Pininfarina aan deze mobiele schoonheid meegaf fenomenaal. Een auto om een hele tijd naar te kijken. Dat gebeurt op straat trouwens ook. Automobilisten gaan eer biedig naar rechts om de voitu- De Ouattroporte lijkt wat op een Britse Aston Martin maar is zo Itali aans als maar kan. Foto's: Maserati re door te laten, hopend dat ze een glimp van auto en inzitten den mogen opvangen. Pininfarina hield in 1955 op met tekenen voor Maserati om (advertentie) 33 JAAR NISSAN DEALER leiden: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL: 071-531 08 11 roelofarendsveen: ALKEMADELAAN 1. 2371 EX. TEL.: 071-331 28 66 wwwautoheemskerk.com zich volledig met concurrent Ferrari te gaan bezighouden. Vandaag de dag zitten Ferrari en Maserati in dezelfde onder neming en liggen de kaarten dus enigszins anders. De sedan oogt elegant, gespierd sportief met prachtige details als het pa lissander hout in het interieur en de inlaatluchtgaten opzij. Maar als u liever titaniumfinish heeft of mahonie kan dat ook. De 4.2 V8 met zijn 400 pk is een dikke versie van de motor uit de Ferrari 360 Modena. Een fan tastisch ding. Geweldig geluid ook. En ongelooflijk bij de les: een klein wolkje gas en de toe ren schieten naar boven. En van hoog is hij ook in no-time weer terug bij 800 toeren. Feno menale machine. Terwijl zo'n auto toch 1928 kilo weegt, raast Opnieuw breidt Fiat nu de suc cesvolle reeks uit, ditmaal met een zeer bijzondere uitvoering: de Panda Hydrogen. Deze Pan da is voorzien van brandstof celtechnologie, volgens velen de aandrijving van de toekomst. Veel fabrikanten zijn ermee be zig, maar tot dusver zijn er geen auto's met deze techniek mas saal in productie genomen. Ook Fiat doet dat niet, zodat de Hy drogen voorlopig slechts in zéér kleine aantallen beschikbaar komt. Fiat wil laten zien dat de brandstofcelauto gebruiksklaar is, maar tevens nog vol in ont wikkeling. Bij de Italiaanse fabrikant wordt al jaren gewerkt aan deze vorm van energievoorziening. Drie jaar geleden leidde dat tot de Panda Elettra H2 Fuel Cell en daarna de Fiat Seicento Hydro gen. In beide gevallen ging het om prototypes van het Fiat Re search Center in samenwerking met het Italiaanse ministerie van milieu. In de Panda Hydro gen is alle door de jaren heen opgebouwde kennis samenge voegd tot een praktisch geheel. De ontwikkeling van de brand stofceluitvoering past naadloos in Fiats streven om zo snel mo gelijk met bruikbare alternatie ven te komen voor de huidige benzine- en dieselmotoren. Bij de Panda Hydrogen wordt de benodigde elektriciteit voor de aandrijving aan boord van de auto opgewekt. Via een che misch proces wordt die ont trokken aan water- en zuurstof. Het 'hart' van het brandstofcel systeem is rechtstreeks aange sloten op de krachtbron. Het tevens aanwezige kleine accu pakket wordt alleen aangespro ken op momenten dat er veel energie nodig is. zoals bij het accelereren en de koude start. Energie die vrijkomt bij bijvoor beeld het afremmen wordt naar de accu's teruggeleid en daar bewaard. Het in de Panda Hy drogen gebruikte brandstofcel systeem bevindt zich onder de motorkap. De elektromotor en de transmissie zijn achterin ge monteerd. De waterstof bevindt zich onder een druk van 350 bar in twee composiettanks met een totaal volume van 68 liter: één voorin, onder de cen trale tunnel en de andere onder de achterbank. De Panda Hy drogen heeft een top van 130 km/u en een acceleratie naar 50 km/u in minder dan zeven se conden. De actieradius van de ze elektro-auto bedraagt 220 ki lometer en het tanken van de waterstof vergt slechts tien mi nuten. Het 'voltanken' van de accu's van een normale elek trisch aangedreven auto duurt doorgaans een uurtje of acht. Dit bij elkaar maakt de Hydro gen zeer geschikt voor gebruik in randstedelijke gebieden. Ten aanzien van de kosten, brand stofopslag en betrouwbaarheid is er, zo benadrukt Fiat, nog heel veel ontwikkelingswerk nodig. Fiat ziet de brandstofcel auto dan ook nadrukkelijk als een lange termijn-mogelijkheid. Dit neemt echter niet weg dat de Panda Hydrogen nu al goed bruikbaar is in gecontroleerde omstandigheden. Om die reden zal de auto op korte termijn reeds in kleine series worden ingezet.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19