REGIO De kabeljauw gaat slecht, maar niet in Katwijk n bof aan de kant gezet 'eel mensen hebben het ;chap. Acht Herfststormen rond mijn haar VRIJDAG 22 OKTOBER 2004 NAVRAAG land ontkerkt in rap tempo, blijkt uit een gezamenlijk onder en de NCRV, Trouw, de Vrije Universiteit en het Nederlands Bij- jaar geleden was nog de helft van de Zvtjking kerkelijk, nu is dat teruggelopen tot éénderde. Het bijbel- neemt ook sterk af. Iets meer dan de helft van de Nederlanders een bijbel, terwijl dat boek in 1996 nog bij 67 procent van de en in de kast stond. „De ontkerkelijking komt vooral door de in- la! loze prediking", zegt H. VAN DER VELDE, eigenaar van christe- ioek- en muziekwinkel Het Anker in Alphen aan den Rijn. de resultaten van het onderzoek u? het gaat al jaren zo. De helft van de Nederlanders heeft dus jbel, maar lang niet al die mensen lezen hem nog. Dat is Sp jg, maar het is niet anders." Ml 11 omt het dat minder mensen de bijbel lezen? mensen hebben het geloof aan de kant gezet. Dat komt Idoor de prediking, die is namelijk in veel kerken niet meer delijk. Ik hoef geen politiek praatje te horen, ik wil een bij- joodschap. Die moet natuurlijk wel zijn vertaald naar deze eel jongeren ha- omdat ze hele- ica niets met de S kunnen in het jks leven." oe, u in uw winkel bijbels ver- in( absoluut niet. De A is gelukkig nog ons best ver- boek. Andere 3Cjn verkopen ook maar dat is il tijdelijk." Ge 1 bang voor het voortbestaan van uw winkel door de voort- Ie ontkerkelijking? Wc Wij houden wel een bepaald deel van onze klanten vast. In au nmercie moet er elk jaar meer worden verkocht, maar bij Oj die druk niet zo groot. We verkopen iets minder dan vorig 3 Z iaar dat doet ons zeker niet de das om. Nu niet en in de toe- niet." de lege kerkbanken op als een tijdelijke dip? ;al in de jaren zeventig begonnen. Het geloof wordt steeds ir belangrijk. Het aantal gelovigen stabiliseert zich op een ge- moment natuurlijk wel, want de vaste kern blijft. Gelukkig is en wereldwijde trend: in Azië groeit het aantal christenen, imt door de onderdrukking daar. In een onderdrukt land v het aantal kerkgangers. Tijdens de Tweede Wereldoorlog in and zaten de kerken ook bomvol." Annelies Karman foto: CPD/Phil Nijhuis UIT DE ARCHIEVEN 1954, Vrijdag 22 October ipj 1 - Leiden krijgt een torenflat van maarliefst 32 meter hoog bij Afienburgerpolder, volgens wethouder Jongeleen de ideale omge- orzo'n flat. Woon- en gedeeltelijk ook slaapkamers zullen over lie lengte-as (ruim 72 meter) „front-maken" naar de zijde van angs geopende Park Roomburg, dus met uitzicht op de tegen- je Lorentzkade. Deze 'frontbepaling' is niet zonder opzet geko- irdoor liggen immers alle kamers op het Zuiden. De flat krijgt edte van ruim 12 meter en komt te staan ongeveer ter hoogte Gymnasium aan de Fruinlaan in de richting van de Kanaalweg. j thans kunnen mededelen ligt het in de bedoeling, dat de be- (lees huisvrouw) in de eigen keuken hun was behandelen. Met J latte was" kan men in de centrale wasserij van het gebouw te rn haar te drogen, mangelen of te strijken. De service zal zich zelfs zo ver uitstrekken, dat jonge moeders in de centrale was- box aantreffen voor hun baby. Hej-Met een blokkade voor het autoverkeer hebben de winke- us n Stille en Lange Mare zaterdagmiddag geprotesteerd tegen ier> nen om de mogelijkheid open te houden de Mares met water ian n. 'Het is bezopen de Mare vol te laten lopen, wij willen win- idde de tekst op een spandoek van de winkeliers. ma chief Leidsch Dagbiad in In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 8 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer ttv. HIK: Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van ve Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Roosevcltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg nail: directie.hdcuz@hdc.nl Idredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg ,cMiail: redactie.ld@hdc.nl ITOOR faat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 '''e ostbus 54.2300 AB Leiden, ge 071-5 356415 ir, I h* 071-5 356 325 Ka Men fax 023-5150 567 IEVERKOOP vrc s m.b.t 6813661 lanF** 023-5150 543 "pllhandel: 071-5 356 300 iaus kunnen contact opnemen 3636 Wi, s jgratis) 5196800 nten staling (acceptgiro) (alleen aut. ine) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken matisch afschrijven van het Isgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel 072 - 5196800 ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; 2a: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13 00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derdün. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Kwart over tien, zou het nog lukken vandaag? De kapster van Haarzaak kent mij. Als ik het be sluit neem om naar de kapper te gaan, moet dat op korte termijn, anders is het over. Kwart over vijf is er nog een gaatje, lukt dat? Het lange wach ten begint. Ik heb een paar dagen herfstvakan tie genomen. Niet om de kinderen te controleren, hoewel zij mijn aanwe zigheid wel zo voelen. Natuurlijk zet ik ze af en toe even aan het werk, laat ze de badkamer schoonmaken en preek ik dat het verstandig is om alvast te leren voor de toetsweek die snel na dert. Toch is dat niet mijn hoofddoel. Nee, ik wil wat leuke dingen doen met mezelf. Ik heb geen kleren meer - echt waai- - en ik moet zaterdag naar een feest om de loopbaan van mijn man te steunen en ik wil iets anders met mijn haar. Verder besluit ik regelmatig te zitten op de bank met het vorig jaar in mei geleende boek 'Schitterend gebrek' van Arthur lapin. Ik was toen tot de helft gekomen. Ik ^yil het nu aaneengeslo ten lezen in dezé vrije da gen. Om mijn leven nog wat inhoud te geven was ik en bak ik een prachtige chocoladetaart - eentje met jamvulling en slag room, die in een vorm van 24 centimeter moet. Dat zorgt even voor wat opwinding. De ring is er wel, m.iï'ar de onderkant niet. Gebruikelijk in ons gezin waar veel taarten worden weggegeven in clusief onderkantjes. Ik denk creatief en doe het deeg dus in een 26. Na tuurlijk de taart wordt groter en minder hoog. Op zich is dat niet erg, al leen moet hij na het bak ken overlangs gehalveerd worden voor de vulling. Anderhalve centimeter doorklief ik moeiteloos. Sam staat ademloos te kijken. De bovenkant breekt niet. „Als je maar vertrouwen in je zelf hebt, lukt je alles", zeg ik tevreden als de warme chocoladesaus de onef fenheden maskeert. Met een speciaal vormpje maak ik er nog wat poe dersuikersterretjes op. In harmonie ga ik weer te rug naar de bank met thee, taart en boek. De gravin van Montereale maakt zich op voor het Venetiaanse huwelijk van haar dochter. Het buiten in Pasiano mc-'k worden opgeknapt. Prachtige beschrijvingen. Mijn haren zouden in die tijd absoluut niet mis staan. Het is lang, vooral lang. Je zou het kunnen vlechten, mooi opsteken, met strikken bewerken, maar ik kom 's morgens niet verder dan een lus die drie keer door een elastiek gaat. Meestal zie ik er redelijk mee uit. Ze ker in de zomermaan den, maar nu de herfst stormen rond het huis woeden, wordt het min der. Niet alleen het haar, maar ook de huid trekt het niet meer. Om drie uur is het besluit geno men: het gaat eraf. Ik roep het naar alle kinde ren die thuis zijn. „Je doet je best maar", roe pen zij terug. Fleur plaatst er een kantteke ning bij: „Als je het straks maar niet hoeft te föh nen, want ik heb dat ding nu vast op mijn kamer liggen." Ik zit nergens mee. Ms dat moet koop ik gewoon een nieuwe, zo n chroomkleurige profes sionele blazer. Mijn moe der zegt het vaak genoeg: „Geef nu ook eens wat aan jezelf uit. Je werkt er toch voor." Zo is het. Ik laat mijn haar lekker wassen. Het valt tot over de schouderbladen. In de spiegel zie ik een heks. De kapster zegt: „Het ge bruikelijke, stukje korter zeker." „Een flink stuk", zeg ik ferm. Ze gaat aan het werk. Als het karwei bijna is afgerond en het haar precies op de schouders hangt zeg ik. „Doe er nog minstens vijf centimeter af." De kap ster aarzelt. We zitten te gen sluitingstijd. Ik haal haar over met lieve woor den. „Kom, dit is een bij zonder moment." Twin tig minuten later is mijn haar een halve meter korter. Het golft tegen mijn oren. Het wappert in de wind. Het voelt goed. Niemand herkent mij meer. Thuis weten ze niet on middellijk iets zinnigs uit te brengen. Theo heeft een nieuwe bril en Sam een nieuw ve^Beide he ren zien er golft uit. Ik sta sukkelig met een kleurshampoo in de hand om straks de uit groei van grijze haren wat te kunnen bijwerken en heb iets gedaan wat niemand op deze dag voor mogelijk hield. Een uur later zijn ze eraan ge wend. En dan zegt Sam: „Wat zit je haar jong." Daarna word ik bedolven onder de complimenten. Haar is voor mij pas echt leuk als het de volgende ochtend ook nog een beetje zit. En dat is het geval. Het piekt niet. maar golft nog steeds. Misschien dat ik volgen de week iets aan de foto laat doen. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.ni.stoelinga@hdc.nl Europese biologen adviseren opnieuw de kabeljauwvangst te verbieden. Reden: de vis wordt steeds schaarser. De prijs die de consument moet neertellen voor een kilo is de afgelopen driejaar bijna ver dubbeld. „Ik zou het toch wel mooi vinden als mijn kinderen en kleinkinderen hem ook nog kunnen eten." GerritVooys (81) moet erom lachen in zijn rijkelijk met scheepsschilderijen getooide rijtjeshuis in Katwijk. Ja, zijn zonen merken dat er minder vis zit dan jaren geleden. Maar hun quotum halen ze ieder jaar moeiteloos. „Begin dit jaar trokken we net onder de kust in een keer honderd kisten van veertig kilo vol. Er is dus nog meer dan voldoen de kabeljauw." Vooys is een van de weinige Nederlandse vissers die kabeljauw binnen haalt. Biologen pleiten voor een vangstverbod. Dat zou de doodsteek voor Vooys' bedrijf betekenen, dat hij zo'n veertig jaar geleden begon met zijn vader en broer. „Van de ande re vissoorten kunnen we niet leven. Kabeljauw is verreweg de duurste soort die we van gen." Volgens de biologen gaat het al een paar jaar slecht met de kabeljauw. De vis die in de ja ren zeventig jaarlijks nog met 4 miljoen ton uit zee werd ge haald, komt steeds minder voor. Deskundigen wijzen overbevissing als voornaam ste oorzaak aan. Maar ook de opwarming van het water in de Noordzee en warmere zee stromingen maken het voor de kabeljauw steeds moeilij ker te overleven. Europees Commissaris Fisch- ler van landbouw en visserij kwam daarom vorig jaar met het voorstel een algeheel vangstverbod in te stellen. Maar na druk van Nederland besloot Brussel dat Europese vissers toch nog 27.000 ton mochten vangen. Dit jaar ligt het vangstverbod opnieuw op tafel. De visstand wil zich maar niet herstellen. Volgens bioloog Martin Pas toors van het Nederlands In stituut voor Visserij Onder zoek is het nog maar de vraag of de populatie ooit terug komt op het niveau van dertig jaar geleden. Zo is in Canada de kabeljauw al verdwenen. „Misschien hebben ze in Canada wel te lang doorge- vist. In Europa lopen we dat risico ook. Eén- en tweejarige vissen krijgen de kans niet om op te groeien en zich voort te planten, omdat ze worden weggevist. Het bes te zou zijn, de kabeljauw een paar jaar met mst te laten." Ook voor de sportvissers zijn het slechte tijden. Zo'n twin tig jaar geleden waanden ze zich nog in de kabeljauwhe- mel. Met soms honderden ki lo's tegelijk werden ze na een boottrip aan wal gezet. Knoe- pers van vijftien tot twintig pond waren eerder regel dan uitzondering. Maar die tijd is volgens Rinus Visser van Bootvisvereniging Zuid-West Nederland allang „Als de vissers de kabeljauw geen rust gunnen, verdwijnt dit onderwaterbeeld misschien voorgoed", aldus de biologen. Archieffoto GPD clusiviteit die hij nu geniet, maar is het aan de andere kant zonde dat de vis steeds Kabeljauw verpakt in gerookte za Ingrediënten 2 Kabeljauwloins van elk 190 gram, 300 gram aardappelpuree, gedroogde tomaat op olie, 6 blaadjes verse basilicum, 4 plakken gerookte zalm, 4 plakjes rode paprika. Saus: een gehakt lente-uitje, een fijn gesne den rode paprika, een gesneden hard ge kookt ei, een gesneden groene paprika, twee deciliter olijfolie, vijf eetlepels witte wijnazijn, een deciliter chilisaus en peper. Bereidingswijze Snij de kabeljauw in tweeën en voeg peper en zout toe. Wikkel ze in plakjes gerookte zalm. n voor vier personen Leg op ieder pakketje een plakje paprika en smeer ze in met olijfolie. Verpak ze in alumi niumfolie dat is ingesmeerd met olijfolie en zet ze in een ingevette ovenschaal. Pureer de gedroogde, uitgelekte tomaatjes tot een fijne salsa. Meng deze samen met de fijngehakte basilicum door de aardappelpuree. Meng alle ingrediënten van de saus en breng hem op smaak met peper en zout. Zet de kabeljauw tien tot vijftien minuten in een op 180 graden Celsius voorgewarmde oven. Verwarm de aardappelpuree en verdeel deze over vier borden. Maak de saus lauw. Haal de gare ka beljauw uit de folie en leg deze op de puree. Het geheel afmaken met de saus. minder voorkomt. „Ik zou het toch wel mooi vinden als mijn kinderen en kleinkinderen hem ook nog kunnen eten." De topkoks hebben de prijs voor een kilo kabel jauw binnen een paai jaar zien ver dub belen. „Drie jaar geleden betaalde ik 11 euro, I i nu betaal ik 20", zegt Boer. „Kabeljauw is duurder geworden dan zalm. En dan vragen de mensen zich af waarom de prijzen in de res taurants omhoog zijn ge gaan." Katwijker Gerrit Vooys heeft van die prijsstijging weinig ge merkt. „De prijs die wij ervoor krijgen is in drie jaar ongeveer hetzelfde gebleven. Wat er in de winkel voor wordt ge vraagd, daar weet ik natuurlijk geen fluit van." Alleen eind vorig jaar, toen ontvin gen de Kat- wijkers een topprijs voor de vis. „Zeshonderd gul dens, in Hollands geld, voor veertig kilo kabel jauw. Want als er weinig aan voer is, kan het even de pan uit vliegen." En vliegt de vis in huize Vooys de pan ook in? „Jazeker, ik eet veel kabeljauw, maar ook schol of rode poon, een zo- mervis. Twee keer per week staat hier vis op tafel." Henk van Ingen en Jan Salden Een vangstverbod treft de vloot van kabeljauwvissers, want kabeljauw als dure vissoort brengt nog steeds veel geld in het laatje. Archieffoto GPD vervlogen. „Nu gaan er soms dagen voorbij dat je er niet een naar boven haalt. En als je er dan een van tien pond aan slaat, is dat een bij zonderheid." Rinus Visser vist graag op kabeljauw omdat je er geen geoefend sportvisser voor hoeft te zijn. Maar voor hem staat het vertoeven in de vrije natuur en de rust om hem heen voorop. „Maar een visje vangen is natuurlijk leuk. Het is jammer dat het steeds moei lijker wordt." Sportvissers ver handelden hun buit soms, maar dat is verboden. Wie het verbod overtreedt, riskeert een ge vangenisstraf van drie jaar. De kans daarop is echter steeds kleiner, want je kunt moeilijk iets verhandelen dat er niet is. Kok Jonnie Boer van driester renrestaurant De Librije in Zwolle haalt zijn kabeljauw niet bij sportvissers, maar bij zelfgekozen handelaren. Hij vindt dat de vissers de kabel jauw in het voorjaar, als hij kuitschiet en zich voortplant, links moeten laten liggen. „Juist in de lente is hij op zijn slechtst. De structuur is niet goed en het vlees niet stevig. Ik zou zeggen: laten we liever in het Boer krijgt bijval van collega Cees Helder van restaurant Park heuvel (eveneens drie Michelinsterren) in Rotterdam. Volgens hem verdient de kabeljauw de ex-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15