REGIO Rechter mild voor bouwer HSL-spoor Een topkaas doet meer dan goed smaken Varmonds korps blust dorpsbrand het liefst zelf Werkstraf en rijontzegging geëist na akelig ongeluk in Leiderdorp Progressief Oegstgeest praat over vliegtuigen Lijn 41 vervangt lijn 30 ieterwoude list harde waterstraal R3 4 ^sidie voor rtsteunpunt dorp/zoeterwoude - Het erie van volksgezond- ivelzijn en sport geeft de nten Leiderdorp en Zoe- ude 250.000 euro subsi- geld zetten de gemeen- voor het steunpunt Sport regen, dat mensen moet eren meer aan hun con- doen. Het totale bedrag lerdorp en Zoeterwoude aangevraagd, is geho- Om het sportsteun- e kunnen openen, moe- er zelf wel geld bij doen. keiochtend dervaliden aJpoRP - Ouderen, mensen ^éht ter been zijn, chro- ieken en mensen met ndicap kunnen 3 novem- hun gemak winkelen, vierde keer houdt de Ihof een speciale win- :nd voor mensen die gemakkelijk zonder be- U, ng kunnen shoppen. :n van de derde klassen van Visser 't Hooft Ly- rijn aanwezig om hand- e idiensten te verlenen. tend wordt omlijst met pr*. Wie wil komen winke- V daarbij een rol- wer of andere begelei dt dig heeft kan contact op- pri met Pluspunt, 071- n 6. VI jiRWOuDE - Meer dan 150 Dntjes heeft waterbe- ydron deze week ge- n uit Zoeterwoude. In- s van dat dorp vragen waarom er sinds zon- >g slechts een miezerig Ije uit de kraan komt. its woordvoerder Je- J ichmaal is het euvel volg van een lek in een transportleiding aan de 1 eweg in Zoeterwoude- k. Het water loopt nu andere leiding, waar ir druk op zit. >rd n vermoedt dat er een e plek in de grote ta ortleiding heeft geze- e het heeft begeven etting van de grond, h kis inmiddels gerepa- ia Hydron wist gisteren et wanneer de leiding [ebruikt kan worden. 1 c et water in de leiding d onsters genomen, die h laboratorium op de en izigheid van bacteriën oijn onderzocht. Van- vordt de uitslag ver- Als blijkt dat bij de re- bacteriën in het wa- gekomen, worden e monsters genomen in er weer een paar da- erheen voordat de uit- STELLING I wereld is beter af nog eens vier jaar George Bush. Geef uw mening iw.leidschdagblad.nl vrijdag 22 OKTOBER 2004 den haag/leiderdorp - De voetgan ger (15) die in Leiderdorp door een auto werd aangereden, had zelf het rode stoplicht genegeerd. Voor de 19- jarige Boskoper die de auto bestuur de, stond het licht wél op groen. Ook reed hij niet te hard. Toch werd de autobestuurder voor het gerecht ge sleept. Hem werd schuld aan zwaar lichamelijk letsel ten laste gelegd. Bij de Haagse rechtbank hoorde hij gis teren 240 uur werkstraf eisen, naast een rijontzegging van 18 maanden, waarvan 9 maanden voorwaardelijk. Het drama speelde zich af op 27 fe bruari om kwart voor negen 's a- vonds op de kruising van de Engelen- daal met de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp. Een paar jongeren staken in de vrieskou een zebrapad over on danks de omstandigheid dat het stoplicht voor hen op rood stond. Toen ze zagen dat er een Renault vanaf de Engelendaal op hen afkwam (voor wie het licht dus groen was) zetten ze het op een rennen, maar niet allemaal. De 15-jarige jongen uit Leiderdorp twijfelde halverwege en bleef staan of liep zelfs terug. Nadat de auto hem raakte, werd de jongen nog tientallen meters meege sleurd. Hij liep een schedelbasis- breuk, een zware hersenschudding, een gebroken kaak en ernstige in wendige bloedingen op. Ook lag hij een tijdje in coma, wist de officier van justitie gisteren te vertellen: „Nadat hij bijkwam, is hij nooit meer dezelf de geworden, zeggen zijn ouders. Zij worden bijgestaan door een psycho loog en maatschappelijk werker om met de veranderde psyche van hun zoon te leren omgaan." Gisteren voelde de rechtbank de jeugdige bestuurder uit Boskoop uit voerig aan de tand over de toedracht van het akelige ongeval. Hij had wel geremd zei hij, maar er waren geen remsporen aangetroffen door de po litie. Hij ontkende dat er een ondoor zichtige ijslaag op zijn voorruit zat, terwijl een getuige zoiets wel had ge zien en de warmteblower in zijn auto voluit stond toen de politie de auto motor startte na het ongeval. Hij had ook geen extra gas gegeven uit irritatie zoals een van de overste kende meisjes had opgemerkt bij de politie. Dit had ieder ander kunnen overkomen die daar in mijn plaats had gereden", aldus de 19-jarige ver dachte die van beroep vrachtwagen chauffeur is. Hij had die dag voor zijn werk tien uur in de file gestaan. Was hij hij dan niet te moe om vanaf zijn werk in Leiderdorp naar huis te rij den? Volgens de Boskoper niet. Maar volgens officier van justitie Vin- kesteyn had de man toch de verkeer de beslissing genomen op het ge wraakte moment. „Ik ga ervan uit dat hij niet heeft geremd. Zijn snelheid was - ondanks dat hij niet harder dan 50 reed - toch te hoog voor de situa tie ter plekke en ik ga er ook vanuit dat hij geen onbelemmerd zicht had door ijsvorming op zijn voorruit." Het wetboek van strafrecht kent in dit soort gevallen drie gradaties van schuld. De aanklaagster wreef de ver dachte de middelste variant aan: schuld aan zwaar lichamelijk letsel door 'aanmerkelijk onvoorzichtig rij gedrag' „In de straf die ik eis, hou ik rekening met de omstandigheid dat het slachtoffer door rood liep. En ook dat de verdachte mogelijk zijn baan kwijtraakt door de rij-ontzegging. Maar door de ernstige gevolgen die dit ongeval met zich heeft meege bracht, vind ik het belang van de ver dachte niet doorslaggevend", aldus de aanklaagster gisteren. De Boskoper had via de politie gepro beerd contact op te nemen met het slachtoffer en diens ouders. Maar daar werd van die kant vooralsnog geen prijs op gesteld. „Maar ook mijn cliënt is slachtoffer. Hij moet ook met dit ongeval leren leven. Ook hij had slapeloze nachten, hij is ook al ge straft door al het gebeurde. Het is niet nodig om hem nu een trap na te ge ven", sprak verdachtes advcaat L Ca- lis gisteren. Zij vroeg de rechtbank om haar cliënt vrij te spreken. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Keurmeesters aan het werk bij de jaarlijkse keuring van Rondom Leiden. Foto: Hielco Kuipers 'Al pocht de melker nog zo kras, de kaas wijst uit hoe de melk was' door Ben Zwirs leiden/regio - Gekleed in witte jas en ge wapend met boor, snijplank en mes gaan de keurmeesters circa honderd ka zen te lijf. Met een draad snijden de ken ners de kaas door. Nauwkeurig worden de twee helften bestudeerd. „Een beetje te weinig ogen", zegt één van de profs. „Een kaas moetje aankijken. Deze knip oogt alleen een beetje." De vereniging Rondom Leiden hield gis teren haar jaarlijkse kaaswedstrijd in het clubhuis van de Leidse wielervereniging Swift. Er werd gestreden in zeven cate gorieën, waaronder de Leidse en de Goudse kaas. Tijdens de keuring letten de keurmees ters niet alleen op de geur en de smaak. Ook het uiterlijk, de consistentie en de doorsnede van de ambachtelijk bereid de kazen tellen mee. Consistentie is jar gon voor de hard-, droog- en vettigheid van de kaas. Bij het bestuderen van de doorsnede kijken de meesters hoe de ogen zijn verdeeld en hoe het is gesteld met de dikte van de korst. „Het belangrijkste van de kaas is de melk", zegt kaasboer Ben Verkleij uit Al phen aan den Rijn. „Het gezegde luidt: 'Al pocht de melker nog zo kras, de kaas wijst uit hoe de melk was'." Op de vraag wat het belangrijkste verschil is tussen ambachtelijke boerenkaas en een fa- brieksproduct zegt de Alphenaar: „Boe renkaas heeft veel meer smaak. Wij ge bruiken verse en onbewerkte melk. In de fabriek gebruiken ze vaak melk van een paar dagen oud. Dat gaat ten koste van de smaak." Kaasliefhebber Rob van Bavel is één van de weinigen toeschouwers bij de keu ring. Hij kijkt zijn ogen uit en trakteert zijn smaakpapillen op, zoals Verkleij zegt, 'het beste wat kaasproducerend Nederland te bieden heeft'. „Dit is voor mij echt een feestje", aldus Van Bavel. „Ik proef ook verschil tussen de kazen, maar met minder nuance dan de keur meesters." Van Bavel heeft lange tijd in het buiten land gewoond maar ging ook daar altijd op zoek naar kazen van Nederlandse bo dem. „Wat kaas betreft ben ik erg chau vinistisch. De kazen in Frankrijk en Duitsland hebben minder persoonlijk heid en smaak dan de Goudse en Leid se." Wisselbeker De grote winnaar van de wedstrijd zijn de broers Jos en Ronald van der Plas uit Sassenheim. Zij winnen in drie catego rieën en gaan er met de wisselbeker van door. „Het is bijna moeilijk om beschei den te blijven", zegt een glunderende Jos van der Plas (37). „Maar we moeten niet naast onze schoenen gaan lopen, morgen moeten we gewoon weer goede kaas maken." De kazen oogsten zoveel lof omdat de koeien van de broers 24 uur per dag bui ten lopen, denkt Van der Plas. „Dat proef je aan onze producten. In de zo mer zijn ze wat zachter, in de winter wat harder. Dat valt blijkbaar in de smaak." Karin Castelijn (44) uit Rijpwetering wint in de categorie kruidenkazen. Zij is het met Van der Plas eens dat de kazen ver schillen per jaargetijde. „Je proeft de na tuur in boerenkazen", aldus de boerin, die blij verrast is met haar eerste prijs. „Ik wist dat mijn kaas goed was, maar het is altijd afwachten hoe de kazen van andere boeren zijn." VOF De Jong uit Zoeterwoude wint de prijs voor beste zware jonge Goudse kaas. De boerderij kan putten uit de er varing van meerdere generaties kaasma kers. Leo de Jong (63) nam het vak van zijn vader over en inmiddels runt zijn zoon de kaasboerderij. „Vooral de door snee was dit jaar erg mooi", zegt de 63- jarige kaasmaker trots. „Verder zijn de verschillen met de andere kazen klein, maar mijn kaas is wel erg lekker." 311 Commandant Baardscheer neemt afscheid van vrijwillige brandweer 6.(Wd Jarenlang was hij een be- 50 acht in Warmond. Nu trekt hij maal terug in de kazerne van ïer Hollands Midden aan de 3en £daan in Leiden. Alleen bij udite branden in het dorp springt i01 "j- Hans Baardscheer blijft na- randweercommandant in hart i, maar het reilen en zeilen ma farmondse vrijwillige brand- iuii t hij voortaan aan zijn collega /al lintjes over. Kc 51 Hans Baardscheer stopt na elf jaar als commandant bij de vrijwillige brandweer in Warmond. Het dorp is volgens hem de laatste jaren een stuk brandveiliger gewor den. Foto: Hielco Kuipers Dan trainde ik bijvoorbeeld de brand- ren eindverantwoordelijk. Een tekort weermensen.aan vrijwilligers om de enige War- Voor ieder brandje en elke redd^igsac- mondse brandweerwagen mee te vul de in het dorp was hij de afgelopen ja- len, heeft Baardscheer nooit gehad. „Het gemeenschapsgevoel leeft in Warmond heel sterk", geeft hij als ver klaring. „Ik heb de inzet van de negen tien vrijwilligers altijd knap gevonden. Dat zij naast hun reguliere baan toch iedere keer klaarstaan, is heel bijzon der." De werkwijze van de brandweer heeft volgens hem de afgelopen jaren een enorme verandering doorgemaakt. „Tien jaar geleden waren we vooral re pressief bezig. Als het brandalarm af ging, dan rukte je uit. Als commandant zorgde je er verder voor dat het korps opgeleid en goed geoefend was en het materieel in orde." Dat ligt nu wel an ders, stelt Baardscheer vast. „En geluk kig maar. De brandweer houdt zich nu ook bezig met preventie en het verle nen van vergunningen." Het dorp is daarmee volgens hem een stuk veiliger geworden. Toch kende Warmond ook in de tijd daarvoor weinig heftige brandhaar den. Baardscheer kan veel van de meegemaakte incidenten niet eens meer bij naam benoemen. Eén klus heeft wel een onuitwisbare indruk ge maakt: de brand bij Dekker Hout van drie jaar geleden. Toen werden drie opslaghallen van het bedrijf uit de Veerpolder en de botenloods van jachthaven Jufferrhans in de as gelegd. „Ik woon zelf in de Merenwijk en zag de vuurgloed van Dekker al op de ge vel van mijn overburen staan." Het was een klus die de zes dapperen in de Warmondse brandweerwagen nooit in hun eentje konden klaren. Acht brand weerkorpsen uit de regio kwamen er uiteindelijk aan te pas. Inmiddels is de nauwe samenwerking in de regio de normaalste zaak van de wereld. Kleintjes is benoemd tot over koepelend brandweercommandant van de korpsen uit Warmond, Oegst- geest, Voorhout en Sassenheim. „Die functie kan je ook echt niet meer part time doen", zegt Baardscheer, nu plaatsvervangend commandant bij Hollands Midden. „Je hebt iemand nodig die zich daar fulltime voor inzet met een professioneel administratief team." Wat hem persoonlijk zeker bij zal blij ven van zijn Warmondse tijd is hoe trots de inwoners zijn op hun dorp. „Een brand in hun woonplaats blus sen ze ook echt het liefst zelf. Ze trai nen er hard voor en willen dan als de kans zich voordoet aan de slag." Is een ander korps eerder bij de brandhaard, dan 'balen' ze wel een beetje, geeft Baardscheer eerlijk toe. Maar bij grote klussen is het samenwerken op het ei gen terrein natuurlijk wel vanzelfspre kend: „Dan fïeb je de buren namelijk heel hard nodig." Echtpaar Post verliest kort geding door Janneke Dijke vervolg van voorpagina hoogmade/leiderdorp - Hoe wel de HSL-projectorganisatie niet netjes heeft gehandeld, kan het werk aan de provinciale weg N446 gewoon doorgaan. De Haagse rechtbank wil de bouw van de weg over de A4 bij Hoog- made en Leiderdorp niet stilleg gen. De miljoenenstrop die daar door zou ontstaan voor de aan leg van HSL en A4 weegt niet op tegen het belang van één om wonende, zo besloot de rechter. Rechter Paris is mild voor de HSL-projectorganisatie, maar erkent ook dat Loek en Renate Post uit Hoogmade de dupe zijn van de verplaatsing van de N446. Zij eisten vorige week een bouwstop in een kort geding te gen de staat. De provinciale weg wordt 55 meter dichter bij hun huis over de A4 en de HSL geleid dan de bedoeling was volgens het tracébesluit. Hier door kan de provinciale weg de snelweg en de spoorlijn recht kruisen, wat 16 miljoen euro bespaart ten opzichte van de schuine kruising uit het tracé- besluit. Kleine wijzigingen aan dat tracébesluit zijn toegestaan, maar grote veranderingen zijn uit den boze. Rechter Paris heeft het idee dat de HSL-projectorganisatie bui ten haar boekje is gegaan door de N446 zo te verleggen dat die buiten het tracébesluit valt, hoewel hij zegt dat hij het niet kan bewijzen. Hij vindt het niet horen dat de HSL-projectorga nisatie voor de verandering vrij stelling heeft gevraagd en ge kregen van de gemeente Lei derdorp. Uit het oogpunt van rechtsbescherming hoort dat niet, stelt hij in zijn vonnis, maar bij die constatering laat hij het. De rechtbank vindt het daaren tegen van 'zwaarwegend maat schappelijk belang' dat de re constructie van de N446 afge maakt wordt. Als dat niet ge beurt komen alle werkzaamhe den aan de A4 en de HSL stil te liggen, en dat heeft grote finan ciële gevolgen. Loek Post is 'er helemaal dood ziek van'. „Ik vind het een uiter mate slap verhaal en ben met stomheid geslagen. Die rechter is toch niet blind?" Post vindt dat de rechter geen lef toont, omdat hij erkent dat de HSL- projectorganisatie onzorgvuldig gehandeld heeft, maar het werk toch laat doorgaan. ,,Als je vijf kilometer te hard rijdt krijg je een bekeuring, en de overheid krijgt gewoon gelijk als ze on rechtmatig handelen. Omdat er zoveel geld mee gemoeid is, moeten wij het maar slikken. Als je in mijn ziel kijkt, zie je een diepe kras." Het echtpaar Post mag een schadeclaim indienen. Post doet dat met tegenzin. „Dat houdt in dat ik bij de HSL-orga nisatie moet aanbellen en moet smeken om geld." Hij betwijfelt of hij in hoger beroep gaat, om dat hem dat weer veel geld kost en hij weinig meer verwacht van de rechters. Het personeel van de HSL-pro jectorganisatie is verheugd. „We hebben niet heel erg in angst gezeten, maar het is altijd afwachten wat eruit komt. Je bent pas echt gerust als de uit spraak van de rechter er is", zegt een woordvoerster. „Het werk is ondertussen gewoon doorgegaan en er ontstaat geen vertraging." oegstgeest - Progressief Oegst geest organiseert een politiek café met thema 'geluidsoverlast Schiphol'. Woensdag 27 okto ber staat vanaf 20.30 uur de deur van De Roode Leeuw open voor iedereen die zijn of haar hart wil luchten over vliegver keer. De fractie van PrO heeft in 2003 aan B en W gevraagd om de klachten over de toenemende geluidsoverlast ook als gemeen te aan te pakken. „Sindsdien worden de klachten uit Oegst geest serieus genomen', schrijft de partij op haar website. „Maar dat is niet voldoende. Pas met een meetpunt kunnen we ook aantonen dat we niet zeuren maar daadwerkelijk overlast hebben. Meten is we ten." Joris Wijnhoven van Milieude fensie komt meer vertellen over de beleving van geluid en de toenemende mate van overlast. Ook geeft hij informatie over de meetsystemen van de Rijks overheid waarbij hij uiteenzet dat die niet voldoen. Daarna legt Jasper van Lieshout van de Stichting geluidsnet uit wat de ze stichting doet en waarin zijn meetsysteem verschilt van die van Schiphol. Progressief Oegstgeest is gecharmeerd van de uitgangspunten van Stich ting Geluidsnet. „De investerin gen zijn lager dan voor de regu liere meetpunten, de metingen zijn minder kwetsbaar en ze zijn informatiever." De partij wil weten hoe de inwoners van Oegstgeest denken# over ge luidsoverlast van Schiphol. Ook moet duidelijk worden of inwo ners een bijdrage willen leveren aan een geluidsnet in Oegst geest. oegstgeest/leiden - Busreizi- gers die nu lijn 30 pakken naar de Wassenaarseweg in Leiden en de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest, kunnen vanaf 12 december met lijn 41 reizen. Connexxion haalt die dag lijn 30 uit de dienstregeling maar laat lijn 41 over de Wassenaar seweg en de Endegeesterstraat weg rijden. Zo kunnen bezoekers en bewo ners van de psychiatrische in stellingen in die hoek van Oegstgeest toch nog voor de deur uitstappen. De instellin gen krijgen door de routewijzi ging zelfs een directe verbin ding met de Breestraat. Eerder deze week brak er on rust uit onder passagiers van lijn 30, na het bericht van ver voersbedrijf Connexxion dat de buslijn opgeheven wordt. Veel patiënten van Endegeest en Cu rium zijn afhankelijk van de bus als ze eens naar buiten willen. De woordvoerder van Connex xion meldt nu dat lijn 41, die tussen Leiden en Katwijk pen delt, voortaan een oir\netje maakt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13