Vinexgeld bouwlocatie loopt gevaai LEIDEN REGIO Van Nieuwenhoven praat nog niet over portefeuille Pieterskerkdiscussie:Spijkers op laag water Leidsche Vagebond wil positieve publiciteit Rutte: 'Studieklima universiteiten slech HDC972 vrijdag 22 OKTOBER 2OO4 door Erna Straatsma den haag - Jeltje van Nieuwenhoven wil voorlo pig niet praten over haar portefeuille bij de pro vincie Zuid-Holland. De nieuwe PvdA-gedepu- teerde mobiliteit en regio West wil zich de ko mende weken eerst verdiepen in alle dossiers die Marnix Norder achterlaat. „Het zou heel erg raar zijn als ik nu al een mening heb over zaken waar ik nog niets van weet. Dat bestuurders uit de regio Leiden verbaasd zijn over haar overstap, begrijpt de PvdA-politica wel.Als het me niet was gevraagd om gedepu teerde te worden, had ik daar niet aan gedacht." Geen begrip heeft Van Nieuwenhoven voor twij fel over haar interesse voor het onderwerrp 'mo biliteit'. Zo is de Noordwijkse burgemeester Har ry Groen sceptisch over haar capaciteiten op dit gebied. „Dat laat ik geheel voor zijn rekening ko men. Norder was ook geen deskundige op het gebied van mobiliteit toen hij als gedeputeerde begon hoor." Als Kamerlid was Van Nieuwenho ven voornamelijk actief op de beleidsterreinen: media, sociale zaken, kunst en emancipatie. Over haar band met de provinciale 'regio West', waartoe Leiden en de Bollenstreek behoren, is van Nieuwenhoven kort: „Ik vind in de vraag naar mijn band met het gebied een beschuldi gende toon zitten. Ik ben heel vaak in Leiden ge weest en heb in de omgeving ook wel gefietst. Voor de rest geldt hetzelfde als voor 'mobiliteit': Lennie Huizer en Lenie Dwarshuis moesten de provincie toch ook leren kennen, toen ze als? ge deputeerde begonnen?" Ze gaat zich de komende weken verdiepen in de zaken die als gedeputeerde op haar bordje te recht komen. Tot die tijd wil ze geen uitspraken doen die 'inhoudelijk van aard zijn'. „Dat kan ik niet. Ik wil sowieso wachten tot na mijn beëdi ging. Daarna zal het nog zeker enige weken du ren voor ik op de hoogte ben van alles water speelt. Laat ik eerst die grote stapel papier maar eens doornemen. Anders krijg ik het verwijt dat ik nu al een mening heb over zaken waar ik nog niets van weet." Ze is het ook niet eens met degenen die stellen dat ze kiest voor een 'plek in de luwte'. „Daaruit spreekt dédain voor de provincie. Ik vind hele maal niet dat ik als gedeputeerde in de luwte kom. Daar is volgens mij geen sprake van." Van Nieuwenhoven wordt 27 oktober beëdigd als gedeputeerde. Kan Lenferink zowel burgemees ter zijn als voorzitter van het be stuur van de Stichting Pieters kerk? De WD heeft deze vraag vorige week aan het college van burgemeester en wethouders gesteld en sindsdien is de discus sie over nevenfuncties van open baar bestuurders in volle hevig- heid losgebarsten. Het Leidsch Dagblad polste wat meningen van direct betrokkenen. Alexander Pechtold, burge meester van Wageningen. Was ten tijde van zijn wethouder schap in Leiden voorzitter van het bestuur van de Stichting Pieterskerk. „Ik ben een voorganger van Lenferink en heb mij in hoge mate verbaasd over deze dis cussie. Ik vind dit een school voorbeeld van spijkers op laag water zoeken. Als je deze trend zou doorvoeren zou geen enke le burgemeester, wethouder of raadslid zitting kunnen hebben in maatschappelijke organisa ties. En dat is juist belangrijk voor het goed uitoefenen van die functie. Naar mijn idee zou dat ook een enorme verschra ling van de functie van open baar bestuurder inhouden. Maar belangrijker is de discus sie over de Pieterskerk, Dat ge bouw is hartstikke belangrijk voor Leiden. Die kerk moet als de wiedeweerga worden geres taureerd en behouden voor de stad. Daar zijn zware bestuur ders voor nodig die stevig moe ten kunnen lobbyen om de be nodigde miljoenen euro's bin nen te halen. Het is vreemd als de burgemeester daarin niet voorop zou kunnen lopen." Ton Boon, directeur van de Pieterskerk „Ik wil mij nu niet publiekelijk in deze discussie mengen. Wie geschoren wordt, moet stil zit ten. Wij zijn geen onderwerp in deze discussie, maar voorwerp. Daarom geef ik nu geen inhou delijke reactie. Op een later tijd stip geef ik graag onze visie op deze kwestie." Arnold Vromans, koster/ be heerder van de Hooglandse Kerk die eveneens gerestau reerd moet worden. „De burgemeester lijkt mij ver standig en wijs genoeg om za ken gescheiden te houden. Zijn rol als voorzitter van het be stuur van de Pieterskerk is dui delijk en open. De discussie die nu gevoerd wordt, heeft veel weg van een politiek spel, be- Cees Goekoop: „In 1974 vonden de gemeente en de universiteit het van eminent belang om de in verval geraakte en te koop gezette Pieterskerk te redden." Foto: Hielco Kuipers doeld om de burgemeester te beschadigen. De Hooglandse Kerk heeft verder niets met de gemeente te maken. En dat zou ik eigenlijk wel anders willen zien. De gemeente heeft zich garant gesteld voor de subsidies voor de restauratie van de Pie terskerk. Dat betekent dat als het Rijk niet meer betaalt, de gemeente zelf in de buidel zal moeten tasten. Ik zou willen dat de gemeente dan niet al het be schikbare gemeenschapsgeld voor alleen de Pieterskerk reser veert. Als het Rijk niets meer geeft, zit ook de Hooglandse Kerk in de problemen. Naar mijn idee heeft ook die kerk recht op geld van de Leidse burgers." Paul van Meenen, fractievoor- zitter van D66, raadslid en partijgenoot van wethouder Ruud Hessing die eveneens zit ting heeft in het bestuur van de Pieterskerk. „Ik vind het niet erg dat dit soort vragen gesteld wordt. Het kan niet zo zijn dat dit onder werp omdat het nu eenmaal al dertig jaar goed gaat, niet meer mag worden aangeroerd. Maar voer die discussie wel op een gezonde manier. Naar mijn idee wordt er nu van alle kan ten wat overspannen op deze kwestie gereageerd. Ik ben zelf namens de gemeente bestuurs lid van de Streekmuziekschool Leiden. Maar ik zit ook in de commissie die zich buigt over de begroting van die club. Die dubbelrol vind ik zelf ook vreemd. Vandaar dat ik niet te gen een debat over nevenfunc ties ben. Maar dan zie ik geen fundamenteel verschil tussen de volksuniversiteit K&O en de Pieterskerk. Overigens, maar dat is een andere discussie, vraag ik mij wel of deze nauwe band tussen gemeente en Pie terskerk in het belang van de kerk zelf is. De Pieterskerk is geen Leids, maar een nationaal monument. Hoe harder je als gemeente roept dat je je ontzet tend verantwoordelijk voelt voor dat gebouw, hoe lager naar mijn idee de drempel voor het Rijk is om te zeggen: de res tauratie van de Pieterskerk lost Leiden zelf wel op. Als je zegt dat er op de plek van die kerk ook best een parkeergarage mag komen, valt heel Neder land over je heen en is de kans groter dat het benodigde geld met vereende krachten bijeen wordt gebracht." Cees Goekoop, oud-burgemees ter van Leiden en oud-voorzit ter van de Stichting Pieters kerk „De hele discussie vind ik een storm in een glas water. Maar ik geloof dat er bij het raadslid dat vragen over deze kwestie heeft gesteld wat historisch besef ontbreekt. In 1974 vonden de gemeente en de universiteit het van eminent belang om de in verval geraakte en te koop ge zette Pieterskerk te redden. Daarom is toen voor een zeer bijzondère driehoeksconstruc tie gekozen: een bestuur be staande uit vertegenwoordigers van de Pieterskerk, de universi teit en de gemeente. Het doel van die club was en is om de Pieterskerk voor de stad te be houden. Met zo'n uitgangspunt moetje als gemeente ook zit ting hebben in het bestuur. En wat betreft de kwestie van be langenverstrengeling: Lenferink dient met zijn zitting in het be stuur van de Pieterskerk juist een gemeenschappelijk belang. Bovendien gaat het hier om een Hij zit er behoorlijk mee in zijn maag, René Meijers, medeop richter en eindredacteur van de Leidsche Vagebond, de twee wekelijkse krant van het Leids Daklozengenootschap. Afgelo pen weekeinde werden op de warenmarkt mensen bedreigd door een verkoper van de straatkrant. En dat leidde tot de nodige negatieve publiciteit terwijl Meijers graag een posi tieve uitstraling wil. „Ik vind het verschrikkelijk dat die men sen zijn bedreigd maar de man die dat heeft gedaan, is hele maal geen officiële verkoper van de krant", aldus Meijers. „Hij heeft die kranten waar schijnlijk gekocht van iemand om er vervolgens zelf geld mee te verdienen. Onze verkopers hebben allemaal een pasje." Sinds half september is er in Leiden een krant die wordt ge maakt en verkocht door dak en thuislozen. Niet te verwar ren met de Straatkrant die De Blauwe Steen, die ai 700jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 vooral door asielzoekers aan de man wordt gebracht. „Verko pers van de Leidsche Vage bond zijn te herkennen aan een speciaal pasje", aldus Meijers. Van de eerste twee edities van onze krant waren er 1000 exemplaren. Van de der de, die nu wordt verkocht, zijn er 1500 gedrukt. Verkopers ko pen de krant voor 25 cent en verkopen de krant voor een eu ro. De winst mogen ze hou den." Volgens Meijers is het moeilijk om illegale verkoop van de Leidsche Vagebond tegen te gaan. Hij vermoedt dat de be dreiger van afgelopen weekein de de kranten van een officiële verkoper voor een zacht prijsje heeft gekocht om ze met winst door te verkopen. „Datis bijna niet tegen te houden en moei lijk te controleren. Ik kanwel zeggen dat als ik zie dat er mensen een straatkrant verko pen die daarvoor geen pasje hebben, ik ingrijp." Daarnaast heeft Meijers zich geërgerd aan uitlatingen van Zeshin van der Plas, eveneens oprichter van de Leidsche Va gebond. Van der Plas noemde de man die mensen bedreigde omdat ze geen Vagebond van hem wilden kopen, een onge leid projectiel, die in een gek kenhuis thuis hoort. „Dit zijn namelijk psychiatrische geval- Een deel van de voorpagina van de Leidsche Vagebond: Leiden stad van vluchtelingen en zwervers. Foto: Leidsche Vagebond len. Dê mensen mogen blij zijn dat er niet geschoten of gesto ken is. Van de opbrengst van de verkoop heeft die man waarschijnlijk drank of dope gekocht." Door deze uitlatingen zijn de echte verkopers van de Leid sche Vagebond in een negatief daglicht komen te staan, meent Meijers. „Het is niet alleen een drank- en drugsverhaal. Want er zijn ook verkopers van de straatkrant die van hun op brengst een overnachting in het Slaaphuis bekostigen. Maar nogmaals, als er figuren zijn die kwaad willen, is dat bijna niet tegen te houden." Eric-JanBerendsen Leidse woningzoekenden gedupeeri onbetaalde functie waar hij op geen enkele wijze persoonlijk voordeel uithaalt." Judith Sluijter, voorlichtster van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken en Konink rijkrelaties. „Een gedragscode voor burge meesters of zelfs vastomlijnde regels voor politieke ambtsdra gers vanuit het ministerie zijn er niet. Wij kunnen hooguit richtlijnen uitzetten, maar we hebben verder niets te zeggen over burgemeesters of wethou ders. Die taak ligt bij de ge meenteraad. Zij hebben de ver antwoordelijkheid om de bur gemeester te controleren. Een raadslid dat in geval van twijfel over een bepaalde functie vra gen stelt, bewandelt de juiste en enige weg." Timoteus Waarsenburg door Roza van der Veer voorhout - Leidenaars die hun zinnen hebben gezet op een be taalbare woning in de nieuw te bouwen wijk Hooghkamer in Voorhout, zouden wel eens met uitstel en mogelijk zelfs afstel geconfronteerd kunnen worden. Voorhout dreigt 2,8 miljoen euro aan subsidie mis te lopen, omdat de bouwplannen voor deze nieuwbouwwijk niet op tijd klaar zijn. In het Voorhoutse Hooghkamer moeten achthonderd huizen worden gebouwd, waarvan een flink deel is gereserveerd voor woningzoekenden uit Leiden. Voorhout onderhandelt echter nog steeds met de projectont wikkelaars die de gronden voor de nieuwe wijk in handen heb ben. Maar de provincie wil de bouwplannen uiterlijk op 1 ja nuari binnen hebben. Alleen als op die datum de bestemmings plannen helemaal klaar zijn, kan de provincie het door het rijk beschikbare geld uitkeren. Uitstel is volgens de woord voerder van de provincie P. Ruytenbeek niet mogelijk. In Voorhout gaan ze er voorals nog vanuit dat uitstel wel mo gelijk is omdat er wordt ge bouwd voor de Leidse regio met 30 procent sociale woning bouw als richtlijn. Maar als het rijk anders beslist, is de h eel dat de er veel minder komen en dat het aandee ale woningbouw fors lag pakt. Bovendien zal het huizen dat voor woninga den in de Leidse regio i eveneens kleiner zijn. Als de bouwplannen nie klaar zijn, gaat het rijk e pelweg vanuit dat dat ge nodig is. En dan gaat he naar de rijksoverheid. Ui bij mijn weten niet moge! dat weten de gemeente ren heel goed want we k ze in het voorjaar nog ei de deadline gewezen", Ruytenbeek van de pn Zuid-Holland. Overigens dreigt niet Voorhout subsidie kwijt ken. In totaal heeft de pn bijna elf miljoen euro ini expot zitten waarvan t toe zes miljoen euro is keerd. Ook bouwplanne kleinere bouwplannen Leiderdorp, Zoeterwou Alkemade zijn mogelijk 1 lemaal op tijd klaar. G teerde Van Dijk vindt dal meenten hun afsprake het bouwen van nieuwe moeten nakomen en hu nen op tijd inleveren. „1 ge de grote vraag naar hu de Leidse regio zijn vei gen in het bouwscenai aan de bevolking uit te le leiden/ anp - Staatssecretaris Rutte (Onderwijs) stelt univer siteiten verantwoordelijk voor een slecht studieklimaat. Dat zei hij woensdagavond tijdens een bijeenkomst op de Leidse studentenvereniging Augusti- nus. De bewindsman heeft ge constateerd dat studenten en thousiast de universiteit bin nenstappen en na een jaar alle inspiratie kwijt zijn. „Dat kan natuurlijk niet. Dat is onacceptabel", zei Rutte tij dens een debat met Leidse stu- denten. Volgens de staatssecre taris heerst er op de universi teiten geen uitdagend intellec tueel klimaat waardoor; ten geïnspireerd word blijven. Rutte ziet het als de ft studenten zich optimaal wikkelen. „Ik verwacht toekomstige elite dat hi grijze muizen zijn, maa sen met een eigen n soms tegendraads en geerd en geïnspireerd 0 eigen mening uit te d Hij vindt wel dat stt harder moeten studere deed hij zeven jaar o\ studie geschiedenis in .Achteraf moet ik toegei was te lang." AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 ei uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl De Leidse Sterrenwacht or ganiseert een jeugdcursus Sterrenkunde. De eerste bij eenkomst is vanavond. De ove rige avonden zijn op 5 en 19 november en 3 december. De cursus is bedoeld voor jonge ren van 14 tot 18 jaar en wordt gegeven op de Leidse Sterren wacht, Sterrenwachtlaan 6. De bijeenkomsten zijn van 19.00 tot 21.00 uur. De hele cursus kost 35 euro. Voor informatie en aanmelding, bel Wouter Poos: 06-41189545. De Lactatiekundigen Praktijk aan de Vondellaan 35A houdt elke vrijdagochtend tussen 9.00 en 11.00 uur een inloopspreek uur voor zwangere en borst- voedende vrouwen. Deelname aan de ochtend, bedoeld om ervaringen uit te wisselen kost 1 euro per keer. Kaartliefhebbers kunnen elke vrijdagmiddag terecht voor een bridgemiddag in het wijkservi- cepunt Van der Willigenhof aan de Brahmslaanl6. Voor twee euro kunnen de deelnemers onder deskundige begeleiding vanaf 14.00 uur spelen. IVN houdt op zaterdag 23 ok tober een herfstmarkt waar aankopen voor het nieuwe tuinjaar kunnen worden ge daan. De markt vindt plaats in de Hortus Botanicus, Rapen burg 73 te Leiden. In buurtcentrum Morschwijck aan de Topaaslaan is zaterdag 23 oktober een Bosfeest. Kin deren van 3 tot en met 12 jaar kunnen er van 13.00 tot 17.00 uur terecht voor allerlei spelle tjes rond het thema bos. Buurthuis De Pancrat houdt op zondag 24 oktober een rom melmarkt. De markt aan de Middelstegracht 85 duurt van 10.00 tot 14.00 uur. Toegang is gratis. Kinderen van 6 tot 12 jaar kunnen zondagmiddag 24 ok tober paddestoelen zoeken in Cronesteyn. De excursie, geor ganiseerd door IVN-jeu| viteiten, begint om 14.01 bij het bezoekerscentrui duurt ongeveer anderha Op zoek naar een corn Tussen 10.00 en 16.00 u op zondag 24 oktober in Groenoordhallen de PC count XXL computerko beurs. Rond het thema 'Padd len ontdekken' organise zondagmiddag 24 oktob excursie in de Houtkan Heemtuin in Leiderdor] excursie begint om 15.0 bij de hoofdingang van Heemtuin aan Persant 5 weg. Deelname is gratis Op zondag 24 oktober in het Antonius Zalence aan de Lange Mare ond naam 'Beat-meat 2004' temationale Beatles vei laarsbeurs plaats. De zs opend van 11.00 tot 16.1 De entree bedraagt 2,50 Bij het theehuis in de 1 Hout wordt zondag 24 voor de tweede keer eei tiek spreekuur gehoud spreekuur is van 11.001 uur. Bingoliefhebbers kuni zondag 24 oktober vans uur terecht in buurthui gen Wieken aan het Val 5 voor de Bingo 50+. K< euro voor 5 spelrondes. Gymnastiekverenigin( hilde verzorgt elke dins tend van 9.15 tot 10.151 ditiegymnastiek voor vanaf ongeveer 40 jaar. sen worden gegeven aa Lammenschansweg 4 i) den. Voor meer inform! 071-5122237. Een informatiebijeenl over borst- en eierstok wordt dinsdag 26 oktol houden op het IKW-bu aan de Schipholweg 5a informatie en aanmeld 071-5259759 ofa.gui- nee@ikw.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12