LEIDE Nieuwe 'munitie' tegen Molenplan REGIO Website met panorama's van Leiden trekt bezoekers uit de hele wereld €0 Biefstuk van Ed voor kersverse moeders Met de huisarts op pad R1 Uitgekeken op uw collega's Hoop voor tegenstanders bouwplan Noordman Onderzoek in zedenzaak loopt dood A vrijdag 22 OKTOBER 2004 kabeljauw iat slecht, maar t in Katwijk fietser door «aangereden j- Een 34-jarige bromfiet- toensdag gewond ge- ij een aanrijding met een s de politie gaf de een voorrang aan een 26- [eidse automobilist op de jgBoshuizerkade en Sta lde. De bromfietser raakte daan enkel, pols en rib- keidiefstal tniet I- Een 30-jarige vrouw uit is woensdagmiddag be ll winkeldiefstal in een arkt aan de Flevoweg. d zag dat zij vier fiets- n een ruitenwisser kkende. Daarop werd de Ingeschakeld. gangster op aangereden Een 92-jarige voetgang- Leiden is woensdagmid- het oversteken van de enschansweg, ter hoogte Leliestraat, aangereden en automobilist (34) uit Daarbij liep zij heuplet- een hersenschudding op. Deel van een panoramaoverzicht vanaf het terras van Annie's Verjaardag, met in het midden de 'punt' van de Hoogstraat. Foto: Peter Brands Voorschotenaar maakt '360-gradenfoto's' van Leidse binnenstad door Rody van der Pols vervolg van voorpagina leiden - In vroeger dagen was het schilderen van een panorama een ar beidsintensief en uiterst secuur werk je. Weken, zo niet maanden konden schilders zwoegen op zo'n stadsge zicht. De komst van de digitale foto grafie heeft het leven in dat opzicht een stuk eenvoudiger gemaakt. Voor schotenaar Peter Brands hoeft zijn camera en statief maar te voorschijn te trekken, een paar kiekjes te maken en de computer doet de rest. Het re sultaat is een website vol met prachti ge '360-gradenfoto's' van de meest pittoreske plekjes in Leiden. Niet dat iedereen met dezelfde appa ratuur dezelfde mooie beelden maakt, zegt Brands. „Daarvoor moet je wel een beetje gevoel hebben", meent de Voorschotenaar, die het verschijnsel 'panoramafoto' zo'n drieëneenhalf jaar geleden ontdekte terwijl hij op het internet surfte. Als vuistregel hanteert hij dat minimaal 75 procent van de omgeving interes sant moet zijn voordat hij een plaatje schiet. „Maar in de binnenstad van Leiden is dat geen enkel probleem." Het bewijs vormen de ongeveer der tig foto's die inmiddels op zijn websi te 'www.leiden360.nl' staan van mar kante stadsgezichten als het stadhuis, de Sterrenwacht de Burcht en de Hooglandse Kerk. Sinds zijn site in mei de lucht in ging, heeft Brands al elfduizend bezoekers geteld. En niet alleen uit Leiden en omgeving. Ook internetters uit bij voorbeeld de Verenigde Staten, Duitsland en Canada signaleert de Voorschotenaar veelvuldig op zijn in ternetpagina. „Gemiddeld zijn het zo'n honderd bezoekers per dag." De foto's heeft Brands genomen tij dens zijn vele omzwervingen door de stad. Bij voorkeur op zondag- of maandagochtend.Als het lekker rustig is op straat. Want dat is nog het allerleukste aspect van deze hobby: er lekker met mijn fietsje op uit trekken. Nieuwe plekjes ontdekken." Ook tij dens uitjes met zijn gezin sleept hij zijn camera met statief steevast mee. Brands: „Het is zelfs al zover dat mijn kinderen voortdurend lopen te speu ren naar mooie plekken voor foto's." Hoewel het merendeel van de 'toeris tische plekjes' van Leiden inmiddels is vastgelegd, is de fotograaf nog lang niet klaar met zijn project. „Graag zou ik ook binnenin gebouwen foto graferen. De Leidse Schouwburg bij voorbeeld. Of een panorama vanaf de Sterrenwacht." Daarnaast onderzoekt hij nu de techniek om panoramafilm pjes te maken. „Dat is leuk voor win kelstraten met veel publiek, beelden met veel actie. Naast zijn Leidse webpagina is Brands ook nog beheerder van de site 'www. startkabel, nl/k/panorama' Daarop staan verwijzingen naar pa noramasites over de hele wereld. Wie vanuit zijn bureaustoel kennis wil maken met park Dubrovina in de Let se plaats Daugavpils of bijvoorbeeld de locatie van het Oktoberfest in München wil zien, is hier aan het goede adres. De vele links op deze si te tonen de populariteit aan van deze vorm van fotografie. Ook veel Neder landse steden hebben inmiddels een webpagina met panorama's. Brands probeert zijn Leidse pagina wel enigszins te onderscheiden van gelijksoortige sites door er uitsluitend kwaliteitsfoto's op te plaatsen. „Bij sommige andere sites draait het om zoveel mogelijk plaatjes. Dat vind ik zelf niet zo interessant. Voor je het weet sta je ieder saai kruispunt te fo tograferen. Ik wil vooral interessante beelden van Leiden laten zien." Morgen vindt u de baan die bij u past in (advertentie) unt ons maar er niet bellen! 13 B0 UT Jllschade specialisten Westzijde 326 1506 GK Zaandam Ed Nozeman geeft de eerste vleesbon symbolisch aan mevrouw Baytemur (links) die zojuist is bevallen van dochter Beyza en mevrouw Hof man met zoon Niels. Verpleegkundigen Marina, Petra en Anke (vlnr) kunnen het initiatief wel waarderen. Foto: Hielco Kuipers lhulpbijletselschade.nl door Eric-Jan Berendsen leiden - Zijn opa deed het al en zijn vader zette die traditie ja ren voort: gratis biefstuk voor vrouwen die bevallen zijn in het Diaconessenhuis Leiden. Tot dat deze traditie op enig mo ment stopte. Waarom valt niet meer te achterhalen. Maar Ed Nozeman, de slager uit de Van 't Hoffstraat, heeft dit oude ge bruik deze week weer nieuw le ven ingeblazen. Volgens Nozeman mogen vrou wen tijdens hun zwangerschap geen rauw vlees eten om even tuele ziektes te voorkomen. „Dus als hun kindje eenmaal geboren is, lusten ze wel een lekker stukje vlees. Via een klant van mij die in het ziekenhuis werkt, heb ik besloten deze tra ditie weer nieuw leven in te bla zen. Met een lekker stukje vlees voor kersverse moeders om weer aan te sterken, maar ook als felicitatie." Dus ging de slager uit de Pro- fessorenwijk deze week naar het ziekenhuis gewapend met een stapel bonnen. Elke bon geeft recht op een kogelbiefstuk voor twee personen. „Er is ei genlijk maar een voorwaarde. Het vlees moet worden opge haald in de slagerij. De actie is voorlopig voor onbepaalde tijd. Het maakt niet uit of de moeder uit Leiden, Lisse of Katwijk komt. Als ze maar in het Diaco nessenhuis Leiden is bevallen." door Robbert Minkhorst leiden - Tegenstanders van de bouwplannen op het terrein van Noordman in Leiden putten nieuwe hoop uit verklaringen van een molendeskundige. Diens uitlatingen vormen voor hun de munitie voor juridische procedu res tegen de plannen. 'Molenterriër' Rien van Schaijk verklaarde afgelopen week in deze krant dat bebouwing van het terrein aan de Haagweg de monumentale stellingmolen d'Heesterboom om zeep helpt. Van Schaijk woont in Friesland, waar hij een aantal molens be heert. Oud-Leidenaar Van Schaijk won twee jaar terug de Molenbiotoop-prijs. Volgens hem hoeven voor schriften van gemeenten of provincies over het vrijhouden van ruimte rondom een molen niet altijd rechtsgeldig te zijn. Zo heeft de Raad van State de grenzen van de bebouwing bij een molen al eens aange scherpt. Van Schaijk is zo over tuigd van zijn gelijk, dat hij voorspelt dat wie een rechts zaak begint over de plannen van Noordman, deze ook wint. Noordman verplaatst het leeu wendeel van zijn bedrijfsactivi teiten en wil in plaats daarvan een groot deel van het terrein bebouwen met woningen. De gemeente heeft - na het ja woord van de politiek - Noord man toestemming gegeven om drie torentjes met woningen en kantoren te bouwen ten westen en zuidwesten van de molen - de belangrijkste windvang voor d'Heesterboom. Op termijn wil de ondernemer er nog twee bij zetten. Sowieso komen er nog een chic restaurant en ongeveer twaalf villa's. Enkele houtlood- sen worden gerestaureerd. Sommige woonboten verdwij nen, andere moeten worden verplaatst. Het bestuur van de wijkvereni- ging Transvaal onderzoekt mo menteel de mogelijkheden om onderdelen uit het plan tegen te houden. Daarbij wordt zeker rekening gehouden met de ver klaringen van Van Schaijk, meldt een bestuurslid van de vereniging. Woonbootbewo ners in de omgeving zien aan leiding in de uitspraken om eveneens pogingen te onderne men plannen of delen daaruit te blokkeren. Nieuwe hoop, na de voor hun teleurstellende be slissing van de politiek, leeft er ook bij bewoners van de Haag- GroenLinks overweegt nadere vragen te stellen aan wethouder Ron Hillebrand over d'Heester boom en zijn naaste omgeving, 'maar er ziet er nu nog even vanaf. Dat meldt raadslid Jos Posthuma. Vergeefs probeerde de partij tijdens de raadsverga dering over de plannen van Noordman om meer rekening te houden met de molenbio toop. Het verzoek kreeg onvol doende steun. Posthuma heeft deze week op heldering gevraagd bij een ambtenaar. Uit diens antwoor den maakt hij op dat het bouw plan niet direct gevaar loopt. „De bewuste uitspraak zou slaan op een molen in een open gebied. Daar is hier geen sprake van", meldt het raadslid. „De gemeente baseert zich daarbij op informatie van de provincie. Ik Iaat mij nog wel graag infor meren door de deskundige." Posthuma zal contact zoeken met Van Schaijk. „Ik moet nog wel zeggen dat het me heeft verbaasd dat de bewuste uitspraak van de Raad van State niet bij de gemeente bekend was", zegt de Groen linkser. „Bij de Oostvlietpolder is dat ook al een keer mis ge gaan. Dit is niet goed voor de geloofwaardigheid van het ge meentebestuur en het zou zeer onzorgvuldig zijn als we voor een tweede keer bij de Raad van State stranden." Ontbijtservies spaaractie I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad 1 door Erna Straatsma leiden - Politieonderzoek in een pand aan de Beestenmarkt heeft geen aanknopingspunten opgeleverd die wijzen op mogelijke zedendelic ten of andere misdrijven. De huiszoeking vond plaats na een aangifte over een zedenzaak waar bij minderjarigen zouden zijn betrokken. „We hebben het bewuste pand doorzocht en in het geheel geen aanwijzingen gevonden, die wij zen op een zedenzaak", zegt politiewoordvoerder C. van Egmond. Ook andere onregelmatigheden zijn niet aangetroffen. „We zijn uitgerecher- cheerd. Voorlopig is dit even een zaak met een open eind. We weten niet waar of wat we verder moeten doen." Verschillende welzijnsinstellingen spraken de af gelopen tijd vermoedens uit over mogelijk seksu eel misbruik van minderjarige meisjes. De man nelijke bewoners van het bewuste pand aan de Beestenmarkt spelen in die verhalen een een hoofdrol. Ze zouden meisjes naar binnen lokken en hen seksfilms voorschotelen. Ook wordt de meisjes gevraagd om seks te hebben met hen on bekende, meerderjarige mannen. De organisatie MEE Nederland, afdeling Leiden (tot voor kort bekend als de Sociaal Pedagogische Dienst) en Cardea Jeugd hulpverlening maken zich grote zorgen over de gebeurtenissen in het huis op de Beestenmarkt. Beide instellingen heb ben minderjarige cliënten die regelmatig in het pand komen. MEE-directeur H. de Vos sprak in september over 'seksueel misbruik' en 'ander soortige criminele activiteiten'. Het zou gaan om een groep Antilliaanse jongens, die meisjes syste matisch het huis op de Beestenmarkt inlokt. Car dea sprak eind augustus over 'loverboys' die ac tief zijn op de Beestenmarkt en licht verstandelijk gehandicapte, minderjarige, meisjes tot hun slachtoffer maken. Beide instellingen hebben hun zorgen enige tijd geleden kenbaar gemaakt aan de politie. (advertentie) Vanavond in De Stadsdokter, ned. i, 22.30 uur «- horen zien geloven De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 0Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang Aerstc 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro 56.70) II v m bezorgcontrole) Naam Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: Geboortedatum: e-mailadres: Bank/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 -1711 E-mail lezersservice<?hdc nl of surf naar www.leldschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad M DV

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11