BUITENLAND Gezin gedood bij aanval op Fallujah Brussel wil Europese Kritiek Kamp op Iraakse politie Zuma in Zuid-Afrika verder in het nauw Prikken in overvloed voor Congres Vaker jongens voor samenwonende ouders Hulptroepen Bush en Kerry onderweg alarmcentrale terrorisme Minister vertolkt opvattingen Nederlandse militairen ij heeft -Ier' genen Verkeersinfarct a la Karachi Bolkestein sleept Britten voor rechter Zes maanden de cel in voor antisemitisme Finland weer minst corrupte land ter wereld verwachtte n doden Irak NGTON - De Amerikaanse lent Bush verwachtte dat Ie invasie in Irak geen kaanse soldaten zouden elen. Dit heeft de Ameri- tv-predikant Pat Robert- rklaaid. Iraakse verzets- rs hebben al circa 1100 kaanse soldaten gedood, mocratische presidents- laat Kerry daagde Bush zaak op te helderen: De ent moet zeggen of de ent de waarheid spreekt. pistool valt lankroof - Twee onhandige die- bben gisteren een bank- I verprutst nadat een van n plastic pistool op de kapot liet vallen. „Het is schreeuwde een vrouw overvallers in het Duitse irtal sloegen op de De politie heeft de twee n later aangehouden. n vrouw g in Darfur irk - Gewapende milities zich in de regio Darfur westen van Sudan op ote schaal schuldig aan krachten van vrouwen leren, dat van oorlogs- en sprake is. Dat heeft Shifman van Unicef ge- Geen enkele vrouw is :e voor iten hond ;ong - Een vrouw in ing heeft een boete van ingkong-dollar (156 eu- egen voor het slachten lereiden voor consump- ei een hond. Het is voor it in vijf jaar dat iemand linese stad voor het nvan een hond is be- 'olitieagenten betrapten irige Chan Yuk-sim, op een heuvel een hond aio aan het slachten ;t haar stond een pan ater. donderdag 21 oktober 2004 brussel/gpd - Brussel wil een grotere rol bij de bestrijding van terrorisme in Europa. Na een aanslag moet een centraal Eu ropees crisiscentrum de schakel vormen tussen nationale inlich tingen-, politie- en veiligheids diensten. Omdat het vlak na een ramp vaak onduidelijk is of het gaat om een aanslag of om een 'natuurlijk' ongeluk, wil de Europese Commissie vanuit Brussel alle nationale crisiscen tra coördineren. Dat is de kern van een advies dat de Europees Commissaris Vittorino gisteren heeft gepubli ceerd, op verzoek van de Euro pese regeringsleiders. Zijn aan bevelingen worden besproken tijdens de Europese top van 4 november, waar grensover schrijdende terrorismebestrij ding op de agenda staat. Volgens Vittorino moet bij een 'alarmcentrale' in Brussel alle benodigde expertise samenge bracht worden, ook op het ge bied van milieu, volksgezond heid, transport en energie. Een netwerk van politie-eenhe- den moet de problemen op het gebied van de openbare orde kunnen aanpakken. Daarover kan Europol in Den Haag de regie voeren. bagdad/anp - Minister Kamp (Defensie) liet tijdens zijn bezoek aan Irak geen spaan heel van de politiemacht in Al Muthanna. In gesprekken met de Iraakse rege ring in Bagdad heeft hij aange drongen op een aanzienlijke kwaliteitsverbetering. De Nederlandse militairen in de Zuid-Iraakse provincie Al Muthanna en minister Kamp zijn zeer ontevreden over de kwaliteit van de Iraakse politie. Zeker 30 procent van het poli tiepersoneel is ongeschikt. Kamp sprak gisteren op de laat ste dag van zijn bezoek aan Irak in de hoofdstad Bagdad met een uitgebreide regeringsdele gatie, onder wie premier Allawi. Ook sprak hij met de Ameri kaanse luitenant-generaal Pe- traeus, de op een na hoogste Amerikaanse militair in Bag dad. Kamp zei na afloop van zijn ge sprekken dat premier Allawi hem had verzocht om de Ne derlandse missie in Irak te ver lengen, na de datum van 15 maart. Maar Kamp liet weten dat het Nederlands kabinet daar niets voor voelt en niet op zijn be sluit terug zal komen. Wel wil Kamp de resterende vijf maanden van het verblijf van de ruim 1350 Nederlandse mili tairen in Irak een eindsprint in zetten. Daarbij moet dus vooral het niveau van de Iraakse poli- a pelotons ftnuwachtig jr De Vietnamese premier ^fan Khai heeft het minis- Veiligheid gevraagd methoden voor execu- nderzoeken. Reden ir is, dat rond de 30 pro- 1 het vuurpeloton de lelde doorgaans mist :enuwen. Een optie is ienen van vergif. Maar Drzaakt een te langza- lijnlijke dood. Dit jaar linstens 94 mensen in lunistische Vietnam itraf gekregen. houdt vast |(ernambities Iran heeft gisteren ioravond van overleg >pa laten weten de pro- verrijkt uranium niet opgeven. Volgens het :he regime kan de cri- worden opgelost door log. President Khatami In kabinetszitting dat |t recht" heeft om nu- :hnologie voor vreed- ileinden te bezitten. iuigongeluk ssouri |o gton - Door een onge- pen klein passagiers in de Amerikaanse ssouri zijn zeker acht ijftien mensen aan m het leven gekomen, motorige Jetstream 32 Jveg van St. Louis naar e in het noorden van i. Vlak voor de landing et toestel neer. tor aanslag lerlander - Het hof van assisen lgische Tongeren heeft ?en veroordeeld-tot in van respectievelijk en tien jaar wegens een >p een Nederlandse za- De twee Belgen had- :ember 1999 een Rus- itergranaat gegooid ïuis van de Nederlan- tin Van der Klugt in La- ijdens de aanslag was ir niet thuis. De twee de aanslag omdat de ider zou hebben ge- I de leiding van hun 'er te nemen. De mens heeft minder In gedacht. Tot nu toe etenschap uitgegaan 10 tot 40.000 dragers Ijke eigenschappen in i, maar het blijken er |125.000. Dat heeft on- h het kader van het jGenoom Project 'gewezen. Het Britse lappelijke tijdschrift •ibliceert vandaag de Karachi - De Pakistaanse stad Karachi op een doorde weekse dag. Wat dat betreft mogen we in de Nederland se steden niet mopperen. De verkeerschaos is niet te overzien. Niemand schijnt zich iets van de verkeersregels aan te trekken en het is een kwestie van 'doordrukken' wil je op tijd op je bestemming zijn. Ook de chauffeurs van stadsbussen menen altijd voorrang te hebben. Krij gen ze het niet, dan nemen ze het, met alle gevolgen vandien voor de miljoenen forenzen. Foto: EPA pretoria/gpd - Terwijl de Zuid- Afrikaanse vice-president Jacob Zuma een speech hield als voorzitter van de door hem in gestelde Commissie van Morele Wedergeboorte, werden in een rechtszaal harde bewijzen ge toond voor Zuma's betrokken heid bij corruptie. Zuma is de gedoodverfde opvolger van zit tend president Thabo Mbeki, maar een proces tegen een za kenvriend dreigt zijn 40-jarige politieke carrière te ruïneren. Zuid-Afrika blijft dagelijks smullen van het proces tegen Schabir Shaik, de zakenman en ex-verzetsstrijder die na het einde van het apartheid een za- kenimperium wist op te bou wen. Het OM wil bewijzen dat dit gebeurde dankzij zijn con tacten met het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) en met na me Zuma, van wie inmiddels bekend is dat hij chronische geldproblemen had die hij via Shaik probeerde op te lossen. Cruciaal is de vraag of de vice- president Shaik heeft geholpen te profiteren van de omstreden mega-order van 4,5 miljard eu ro die de Zuid-Afrikaanse rege ring vijf jaar geleden plaatste voor de aanschaf van Europees militair materieel. Deze week presenteerde de aanklager een fax uit 1999 die weinig te raden laat over de re latie tussen Zuma en een Fran se wapenfirma. In de fax, afgedrukt op alle voorpagina's en voorzien van de tekst 'hier is de smoking gun', staat dat Zuma een jaar lijks bedrag van 65.000 euro krijgt van de firma Thomson CSF, partner van Shaik. In ruil moet Zuma de firma bescher men tegen een onderzoek naar corruptie rond de aanschaf van wapens voor marineschepen en 'permanente steun geven bij toekomstige deals'. washington/anp - Hoewel in de rest van de Verenigde Staten een nijpend tekort heerst aan griepvaccins, kunnen leden en medewerkers van het Congres in Washington snel en gratis een prik krijgen, zelfs als ze jong en gezond zijn. Er is zelfs zo'n overschot aan griepvaccins op Capitol Hill, waar de Senaat en het Huis van. Afgevaardigden zetelen, dat de arts van het Congres alle 535 volksvertegenwoordigers met klem heeft opgeroepen zich te laten inenten. Veel Congresle den hadden juist afgezien van een griepprik, na oproepen aan jonge en gezonde mensen om de weinige beschikbare vaccins te laten aan kwetsbare groepen, zoals ouderen, zuigelingen, chronisch zieken en zwangere vrouwen. Deze oproep deed ook presi dent George Bush tijdens het laatste televisiedebat voor de verkiezingen van 2 november. Zijn uitdager John Kerry greep het tekort aan griepvaccins in dat debat aan om nog maar eens te hameren op de puin hoop die de regering-Bush van de Amerikaanse gezondheids zorg zou hebben gemaakt. De arts van het Congres liet via een woordvoerder weten dat Congresleden meer risico lopen omdat ze heel veel mensen de hand moeten schudden. Daar mee hebben zij niet alleen meer kans griep te krijgen, maar is de kans ook groter dat zij de ziekte verspreiden. Dat argument heeft ook de Republikeinse fractieleider in de Senaat, de hartchirurg Bill Frist, aange voerd. Niettemin staat de oproep van de arts haaks op het officiële Amerikaanse regeringsbeleid. Bovendien zijn het niet alleen de Congresleden die gratis een griepprik kunnen halen. De voorziening is beschikbaar voor iedereen die werkt op Capitol Hill, dus ook voor onder ande ren veiligheidsbeambten, klus jesmannen, medewerkers van het restaurant en journalisten. De afgelopen weken stonden in diverse Amerikaanse steden honderden mensen in de rij voor een griepprik. In de stad Bloomfield, in de staat New Jer sey, besloot de gemeente maandag zelfs de beschikbare vaccins te verloten onder be jaarden om hun die marteling te besparen. Het tekort aan griepvaccins is een gevolg van een productie verbod bij het Britse biotechno- logieberdijf Chiron. Bij dat be drijf werd bij controle begin de ze maand vervuiling geconsta teerd in het griepvaccin Fluviri- tie in Al Muthanna worden op gekrikt. Te vaak handelen poli tieagenten niet in het belang van de openbare orde, maar volgen ze hun stam- of familie belangen. Kamp heeft concrete voorstel len voor de verbetering van de politie. Zo wil hij binnenkort een vijftal politiefunctionarissen van het middenkader een spoedcursus in Nederland aanbieden. Kamp zei gisteren na zijn gesprekken in Bagdad dat hij vindt dat juist landen als Frankrijk en Duits land, die fel tegen de Ameri kaanse invasie in Irak waren en niet meedoen met de interna tionale troepenmacht in Irak, nu wel binnen de EU een bij drage moeten gaan leveren aan de wederopbouw van Irak. Dat kan volgens hem ook bin nen de NAVO. Die organisatie gaat zich meer richten op de kwaliteitsslag bij de Iraakse Nationale Garde. bagdad/gpd - Bij een Ameri kaanse luchtaanval op een huis in de opstandige Iraakse stad Fallujah zijn gisteren zes leden van één gezin, waaronder twee kleine kinderen, om het leven gekomen. Volgens de Amerika nen was de aanval gericht tegen twee huizen waarin zich strij ders van terroristenleider Al- Zarqawi zouden ophouden. Het Amerikaanse leger liet slechts weten twee schuilplaat sen van terroristen te hebben geraakt en noemde berichten over burgerslachtoffers vals. Volgens Iraakse artsen en hulp verleners zijn de laatste weken echter herhaaldelijk woonhui zen getroffen bij acties van de Amerikanen tegen leden van de beweging van al-Zarqawi. Daar bij zouden geregeld onschuldi ge burgers zijn gedood. Inwo ners van Fallujah bestrijden dat al-Zarqawi zich in hun stad op houdt. In Samarra werden vier kinde ren gedood toen een autobom ontplofte nabij een school. De aanslag was eigenlijk gericht te gen een Amerikaans konvooi dat net voorbij kwam, maar slechts één Amerikaans leger voertuig raakte beschadigd. Bij botsingen elders in Samarra kwamen nog eens vier Iraakse burgers om en werden elf Ame rikaanse soldaten gewond. brussel/anp - Europees com missaris Bolkestein (Interne Markt) gaat bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg een rechtszaak aanspannen te gen het Britse verbod op de vrije invoer van alcohol en ta bak voor persoonlijk gebruik. Bolkestein vindt dat de rege- ring-Blair in strijd met het vrije verkeer van goederen handelt. Zij doet dit door strenge limie ten te stellen aan de hoeveel heid alcohol en tabak die Britse burgers van een reisje naar het continent mee naar huis mo gen nemen. De accijns op bier, wijn en siga retten ligt in Groot-Brittannië zoveel hoger dat het lucratief is daarvoor zogeheten 'booze- trips' te maken. De Britse minister van financi en Brown laat streng optreden, omdat hij vermoedt dat veel reizigers alcohol en tabak met een lichte winst doorverkopen. Bolkestein stelt echter dat er geen limiet mag zijn voor de hoeveelheid goederen die Brit ten vanuit een andere EU-lid- staat importeren, ook als zij de ze meenemen voor anderen. londen/anp - De omstandighe den waarin een man en vrouw leven als zij een kind verwek ken, zijn mogelijk van invloed op het geslacht van hun nako meling. Uit een Amerikaanse studie blijkt dat stellen die getrouwd zijn of samenwonen, meer kans hebben een jongen te krijgen dan ouders die niet bij elkaar wonen. Het Amerikaanse onderzoek is gebaseerd op gegevens van 86.436 geboorten. Van de ba by's van stellen die samenleef den ten tijde van de conceptie, was 51,5 procent een jongetje. Van de kinderen die zijn ver wekt door ouders die niet bij el kaar woonden, was dat 49,9 procent. Dat lijkt een klein ver schil, maar het maakt volgens de onderzoeker statistisch ge zien op de wereldbevolking heel veel uit. De wetenschappers zeggen dat hun ontdekking de relatieve da ling in de geboorte van jonge tjes kan verklaren, die zich de afgelopen dertig jaar in een aantal ontwikkelde landen heeft voorgedaan. Eerdere stu dies suggereerden al dat vrou wen die niet in een stabiele, monogame relatie moeder wor den, minder kans hebben op een jongen. Mannelijke em bryo's zijn minder sterk dan vrouwelijke en moeten daarom meer worden gekoesterd tij dens de zwangerschap om die tot het einde toe te overleven. Mogelijk zijn vrouwen met een stabiele relatie meer in de gele genheid om die koestering te bieden, denken de onderzoe kers. washington/anp - Oud-presi dent Bill Clinton zal de Demo cratische presidentskandidaat John Kerry maandag vergezel len tijdens een verkiezingsbij eenkomst in Pennsylvania. Pre sident Bush krijgt binnenkort steun van 'governator' Arnold Schwarzenegger. Het is voor het eerst sinds zijn viervoudige bypassoperatie dat Clinton weer samen met Kerry zal optreden. De twee hadden de afgelopen weken wel telefo nisch contact. Kerry zei eerder op de dag al dat hij verwacht dat oud-president hem bijstaat in de laatste weken van de cam pagne. Amerikaanse media be richtten afgelopen weekeinde dat Clinton langzamer van zijn hartoperatie herstelt dan zijn artsen aanvankelijk verwacht ten. Daardoor kan hij maar in beperkte mate Kerry bijstaan in diens verkiezingscampagne. Clinton herstelt thuis in Chap- paqua in de staat New York van de bypassoperatie die hij op 6 september onderging. The Terminator, Arnold Schwa- zenegger. Foto: Reuters President Bush zal ook extra hulp krijgen van een zwaarge wicht. De gouverneur van Cali- fornië, Arnold Schwarzenegger, zal op 29 oktober spreken in Ohio, aldus The San Francisco Bill Clinton met zijn vertrouwde sax. Foto: AP Chronicle. Ohio geldt als een 'swing state', een cruciale staat die doorslaggevend kan zijn voor de overwinning van een van de twee kandidaten op 2 november. 'Arnie' heeft zich tot dusver redelijk op afstand ge houden van de campagne van Bush. Hij sprak wel op de Re publikeinse Conventie, hoewel de ex-bodybuilder en Bush po litiek van fors mening verschil len over thema's als abortus, stamcelonderzoek en wapenbe zit. Het is nog de vraag hoe de inzet van 'The Govemator' zal vallen bij zijn vrouw. Naar ei gen zeggen had Schwarzeneg ger na zijn optreden tijdens de conventie voor straf twee we ken geen seks met zijn echtge note Maria Shriver, zo zei hij eerder deze week. „Alles heeft zo zijn gevolgen", aldus de gouverneur tegenover een lachend publiek. Shriver is het nichtje van oud-president John F. Kennedy en overtuigd Democrate. In Bagdad werd een adviseur van premier Iyad Allawi gedood door iemand die vanuit een voorbijrijdende auto schoot. En in de stad Baquba kwam een 15-jarige jongen om bij een bomaanslag op een Amerikaans konvooi. Twee Amerikanen raakten gewond, alsmede vier Iraakse politieagenten. De hulporganisatie Care Inter national, die in Irak water- en gezondheidsprojecten uitvoert, heeft al haar activiteiten opge schort sinds de ontvoering dinsdag van haar lokale direc teur, de Brits-Iraakse Margaret Hassan. Care overweegt zich helemaal uit Irak terug te trek ken. Hassan woont al dertig jaar in Irak. Wie haar ontvoer ders zijn en wat zij eisen is on duidelijk. Hassans man riep in een tv-boodschap de ontvoer ders op zijn vrouw vrij te laten omdat zij niets met politiek te maken zou hebben. De Amerikaanse sergeant Ivan Frederick heeft gisteren voor de Amerikaanse krijgsraad in Bag dad schuld bekend aan het mishandelen van Iraakse ge vangenen in de Abu Ghraib-ge- vangenis. Frederick geldt als een van de belangrijkste ver dachten in het gevangenis- schandaal dat eerder dit jaar wereldwijd voor verontwaardi ging zorgde. brussel/anp - De rechtbank in Brussel heeft gisteren Youssef S. (21) en Mourad J. (20), twee oud-leerlingen van een athene um in Laken, veroordeeld tot een celstraf van zes maanden. De twee hadden in 2002 antise mitische uitlatingen gericht aan hun leraar Frans, David Ber- man, die van joodse afkomst is. Een van de leerlingen zei tegen Berman dat hij een 'jodenkop' had. Toen de leraar hem een waarschuwing gaf, kreeg hij een bank en enkele stoelen naar het hoofd geslingerd. berlijn/anp - Voor het vijfde jaar op rij is Finland het minst corrupte land ter wereld. Ban gladesh voert opnieuw de lijst van corruptste landen aan, maar deelt dit jaar de eerste plaats met Haïti. Dat blijkt uit het jaarlijkse rapport dat de on afhankelijke anticorruptiewaak- hond Transparency Internatio nal (TI) gisteren heeft gepubli ceerd. Op de lijst staan dit jaar 146 landen, die een cijfer heb ben gekregen op een schaal van 0 (hoogste mate van corruptie) tot 10 (hoogste mate van inte griteit). Nederland kreeg een 8,7 en staat daarmee op nummer 10 van de lijst van rmnst cor rupte landen, net als in 2002. Vorig jaar stond ons land met een 8,9 op de zevende plaats. Tussen Finland, dat een 9,7 scoorde, en Nederland staan respectievelijk Nieuw-Zeeland, Denemarken, IJsland, Singapo re, Zweden, Zwitserland, Noor wegen en Australië in de top tien. Nigeria, Myanmar (Birma), Tsjaad, Azerbeidzjan, Paraguay, Angola, de Democratische Re publiek Congo, Ivoorkust, Ge orgië en Indonesië deden het nauwelijks beter dan Bangla desh en Haïti, die beide een 1,5 kregen. In Finland komen cor ruptie en fraude zo weinig voor, omdat de fiscus over alle infor matie over alle bankrekeningen in het land beschikt. Een over zicht van belastingen, inkom sten en bezit van elke Fin, ook de ministers, wordt jaarlijks ge publiceerd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7