BINNENLAND 2 amper voor Nederlander Haagse topambtenaren sjoemelen er lustig op los Op kousenvoeten vier miljoen steentjes zetten PrCStcitic telt Geen wc-papier meer in verzorgingshuis Ruzie bij genootschap voor fysiotherapeuten Duitser propt pony in Polo Scheepvaart lam door olievlek Solidariteit staat voorop Parkeerboetes leveren gemeenten miljoenen op tste prijs sloterij ooit ic - De Nederlandse iterij is gisteren begon- de verkoop van Oude- Juten. De winnaar van de 1 iff ontvangt 20 miljoen euro ingvrij. Nog niet eerder in derlandse geschiedenis ie één persoon kans op rate geldprijs, laat de lo- U eten. De organisatie van derlandse Staatsloterij icht daarom een storm- ■aaru, ,p de loten. In 2003 kocht pde twee huishoudens /d w udejaarslot, op 31 decern- Dinw ui dat jaar waren er bijna )v^ Ijoen verkocht. a fundering rmeetfout ywiden - Door een meet- - njgen 23 nieuw te bou- oningen in de Leeuwar- endstuin een soort dub- indering. Omdat 130 fun- reser ispalen 39 centimeter uit staan, moet nog eens d'* [fde hoeveelheid palen de reim in worden geslagen. De ningen worden in het van de Friese hoofd- luwd. Itie vindt pinewasserij De politie heeft vo- aand in Den Haag een ewasserij ontdekt. In het verden met cocaïne ge beerde kleren via een ;ch proces gewassen, zo- harddrugs uit de kleding in. Een woordvoerder openbaar ministerie leeft de vondst van de asserij gisteren bevestigd, al in het pand had plaats iptember.Daarbijwerd •jarige inwoner van Den langehouden. voor smokkel explosieven - De rechtbank in I heeft een 38-jarige man i veroordeeld tot vijf jaar Volgens de rechtbank |de leider van een bende isieven en wapens naar ld smokkelde. De ben- luit Utrecht opereer- kocht van november t januari 1999 in totaal ventig kilo TNT en Se- an een Nederlandse 35 )ok zijn twee pistoolmi- rs aan de man geleverd. 5 jaar voor rd op vrouw sch - Het openbaar mi- heeft gisteren voor het shof in Den Bosch vijf- £|r celstraf geëist tegen ■jarige man uit het ■Limburgse Vredepeel de moord op zijn ex- imoeder in maart vorig ilgens de aanklager is er wijs dat de man eind Best ook zijn vrouw irmoord. Bij de recht- Roermond eerder dit IS Ie het OM nog levens- or de moord op beide donderdag 21 OKTOBER 2004 knemers fel n vies toilet I leeuwarden/gpd - 'Deze deur alleen openen als het groene licht brandt' staat er in grote letters op de deur die naar de zaal in het Leeuwarder FEC leidt waar 4,25 miljoen steen tjes voor het nieuwe Domino Day record worden neergezet. Geen tochtvlaag mag de domi nosteentjes bereiken. Binnen heerst een serene rust. Het ruikt er naar koeien. Maar de dikke bromvliegen die nor maal rond zoemen, zijn dankzij een vakkundig middeltje ner gens te vinden. In de zaal liggen gympies, sneakers en andere schoenen keurig in paren naast elkaar. De 81 bouwers die hier in diepe concentratie aan het werk zijn, lopen op sokken. Op de grond staan geavanceerde muizenvallen. Maar er is nog geen muis gesignaleerd. In stilte is iedereen bezig. Fluis terend wordt overlegd. Op een kraan werken vijf jongens hoog in de lucht aan een rij domino steentjes. Aan de andere kant van de zaal verrijst geleidelijk een vulkaan. Een meisje plaatst met een pincet een laatste roze steentje op zijn plek. Voorzich tig trekt ze haar hand terug. Ondanks alle maatregelen valt er toch elke dag wel een steen tje om. Gisteren nog, ging ruim een vierkante meter om van het vliegtuig dat de geluidsbarrière doorbreekt. Daniël Comelisse uit Almere krijgt weer de bibbers als hij te rugdenkt aan de Romeinse ren baan die inmiddels toch fier overeind staat. „Twee keer heb ik de rij steentjes vlak naast me omgeknikkerd. Dat voelt zo ver schrikkelijk. Als je die weer op Opbouw voor de Domino Day in volle gang. Foto: GPD/Maartje Roos moet bouwen, werk je tussen twee banen in. Dan staat het zweet je op het voorhoofd." Als de bouwers om zes uur 's avonds weer vertrekken, zijn ze bekaf. Bij elke stap die je zet, el ke beweging die je maakt, van negen uur 's ochtends tot het avonduur, moet je oppassen dat je niemand per ongeluk een elleboogstoot geeft. Of net met je kleine teen tegen een steentje aantikt. Vaker gaat het goed. Even ver derop zijn drie van de vijf mis sen Universe klaar, zonder dqt er ook maar een steen is omge vallen. Tot nu toe. Julie Gau- nard uit het Franse Cannes zit gebogen over de tekening die precies aangeeft welk kleur steentje waar moet komen te staan. Gaunard: „De tekening goed le zen, dat is echt het lastigste. Het zetten gaat in een roes. Het mooiste is als alles staat. Dan gloei je van trots." Voorlopig ligt alles nog op sche ma. Gisteren stonden 2,25 mil joen steentjes op htm plek. De bouwers zijn over de helft. Nog ruim drie weken te gaan. En dan mag toch nog alles om. a/d ijssel - Werknemers zich het meest aan vies d en vieze toiletten. Dat i'j t een onderzoek in op- van schoonmaakbedrijf nterview NSS onder- eshonderd werknemers (belang van een schone ik. Uit de enquête blijkt ïesten hun werkomge- het algemeen schoon (67 procent). De com- procent) en de vloe- :ocent) worden als loon ervaren. Vies sa- vieze toiletten ziet 75 ials grootste ergernis. udingen straatroven Éi - De politie heeft in de en tijd in totaal tien Am irs in de leeftijd van 16 iar aangehouden als 'ten van een reeks 'Ven en overvallen, ïijnlijk volgen nog meer dingen. In de zomer- in noteerde de politie (intig aangiftes van len en straatberovingen il het zuidelijk stads- egelijk zijn ze ook be- bij een tweede reeks en in Arnhem-Noord. II minister t WHO-prijs c - Oud-minister Borst «gezondheid heeft gis- Den Haag de WHO- 13 gekregen. De Wereld- j leidsorganisatie (WHO) de prijs wegens haar ri het roken te ontmoe- f(l orst maakte zich des- niinister sterk om in ^ien gezamenlijk anti- id van de grond te krij- i zette ze zich in om op iveau tot een antirook- te komen. In Nederland ok maatregelen om het )kers te verminderen. rotterdam/gpd - 'Goedemor gen, met ingang van 10 oktober worden er geen toiletrollen meer verstrekt, met uitzonde ring van de verpleegafdeling op de tweede etage. Wel zal het mogelijk zijn toiletrollen te ko pen in het winkeltje beneden'. De boodschap op het prikbord in de royale ontvangsthal van woon- en zorgcentrum Maas- veld in Rotterdam is duidelijk: voortaan geen gratis waterclo setpapier meer. Ruud Perdon wist niet wat hij zag toen hij te rugkwam van vakantie en zijn oude oma van 87 bezocht op de verzorgingsafdeling. Op hoge poten eiste de Rotterdammer bij de receptie een kopie van de huishoudelijke mededeling. Een afschrift daarvan heeft hij alvast naar de SP-fractie in Den Haag gemaild, aandringend op maatregelen. Andere fracties zullen volgen, zegt hij dreigend. „Mijn oma", zegt Perdon, „be taalt 663,48 euro per maand voor haar kamer en de verzor ging. Ze beweegt zich voort per rollator. Ze heeft suiker en soms is ze in haar hoofd de weg kwijt. Moet zij op eigen houtje wc-papier gaan kopen?" Facili tair manager Chris Olij erkent dat bij de tien katholieke ver pleeg- en verzorgingsinstellin gen (kw) in Rotterdam, waar onder Maasveld valt, wordt be zuinigd. „Het is een strijd punt", zegt hij, doelend op het al of niet gratis beschikbaar stellen van toiletpapier. „Maar de regels zijn bij ons duidelijk op dit punt: wc-rollen zijn voor de mensen op de verzorgingsaf deling voor eigen rekening. Toi letpapier wordt, niet standaard voor niets verstrekt." Janny van Ginkel, coördinator huishoude lijke aangelegenheden van Maasveld. Begin dit jaar leidde het afschaffen van gratis wc-pa pier in een verzorgingshuis in het Brabantse Boxtel tot een rel. Het interieur werd bij wijze van protest bedolven onder toilet papier. De actie had succes, want het papier wordt weer gratis verstrekt. Staatssecretaris Ross (volksgezondheid) toonde zich destijds 'onthutst' over de maatregel. Volgens haar zijn verzorgingshuizen vanwege de (hoewel verlaagde) bijdragen die ze krijgen in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), verplicht voor kost en inwoning van de bewoners te zorgen. Ross: „En daar horen ook tandpasta, shampoo en toiletpapier bij." zuidlaren/ANP - Een Duitse bezoeker van de dinsdag ge houden Zuidlaardermarkt heeft geprobeerd een pony mee naar huis te nemen in een Volkswagen Polo. Dat heeft de politie gisteren be kendgemaakt. De Duitser werd na afloop van de paar denmarkt in Zuidlaren be trapt. Surveillerende agenten geloofden aanvankelijk hun ogen niet toen ze meenden een pony achterin de kleine personenautote ontwaren. Maar dat bleek bij controle wel degelijk het geval. De Shetland pony was in de kof ferbak gepropt, had geen en kele bewegingsruimte en stond met het hoofd tegen het raam gedrukt, zo constateer den de agenten. Deze dieron vriendelijke wijze van vervoer leverde de 42-jarige Duitser een boete van 220 euro op. Ook nam de politie het dier in beslag, omdat de vervoerder geen exportcertificaat kon to nen. Zodra de man zijn papie ren in orde heeft, mag de po ny alsnog mee naar Duitsland, maar dan wel in een iets rui mere wagen. arnhem - Een olievlek van 2,5 kilometer lang be smeurt het Twentekanaal. Het deel tussen Delden en Enschede is hierdoor gestremd voor scheep vaartverkeer. Rijkswaterstaat is bezig de olie op te ruimen. Vanochtend bekijkt de dienst of ze het ka naal kan vrijgeven. Gisteren was men druk bezig de olie op te ruimen. Daarvoor was een groot scherm geplaatst. Ongeveer twintig schepen lig gen noodgedwongen voor anker. Volgens Rijkswa terstaat is er geen gevaar voor de volksgezond heid. Meldingen over dode dieren zijn nog niet binnengekomen. Over de oorzaak is nog niets be kend. De olievlek werd dinsdagavond ontdekt. Foto: ANP/Eric Brinkhorst den haag/gpd - Verreweg de meeste Nederlanders voelen niets voor een prestatiemaat schappij. Ze hebben liever een samenleving waarin solidariteit en aandacht voor de directe om geving behouden blijven, ook al betekent dit dat hun welvaart minder snel groeit. Dat blijkt uit het vandaag ver schenen rapport Kwaliteit en Toekomst van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM). Het instituut on derzocht of de nu gewenste kwaliteit van leven ook in de toekomst voortgezet kan en moet worden. Bij deze verken ning naar duurzaamheid kre gen 2500 Nederlanders vier ver schillende wereldbeelden voor gelegd. Daaruit blijkt dat slechts zes procent een prestatiemaat schappij wil, met de daaraan verbonden verdere globalise ring en individualisering. De overgrote meerderheid geeft de voorkeur aan een wereldbeeld waarin solidariteit behouden blijft. Datzelfde geldt voor het behoud Avan de regionale schaal, in plaats van een mon diale ontwikkeling. Ook de aan hangers van vrijwel alle politie ke partijen delen die mening. De meeste voorstanders van een prestatiemaatschappij zijn te vinden onder WD- en D66- kiezers, maar ook daar zijn ze met respectievelijk 16 en 10 procent ver in de minderheid. Afwijzing van de prestatiemaat schappij betekent overigens wel dat de welvaart minder groeit. Het gemiddelde inkomen van een Europeaan zal in 2040 dan niet met 150 procent zijn geste gen, maar met 50 tot 100 pro cent. Bijna de helft van de Ne derlanders kiest voor een we reldbeeld waarin de zorgzame regio centraal staat. Gemeen schapszin, burgerlijke verant woordelijkheid en sociaal-cul turele diversiteit staan daarbij hoog in het vaandel. Met uit zondering van de LPF heeft elke partij haar grootste aanhang bij die visie. LPF-kiezers geven de meeste voorkeur aan het we reldbeeld van een veilige regio, dat sterk is gericht op nationale veiligheid, orde en gezag. Ze ventig procent van de onder vraagden vindt het moeilijk om voor een levensstijl te kiezen die natuur en milieu minder aantasten. Ze zijn alleen bereid hun gedrag aan te passen als anderen dat ook doen. De over heid moet er volgens hen voor zorgen dat die impasse wordt doorbroken. Volgens de onder zoekers staat deze uitkomst haaks op het idee dat de burger een terugtredende overheid zou willen. den haag/gpd - Het kan ge meenten ruim vijftig miljoen euro opleveren als zij zelf boe tes mogen uitschrijven voor fout parkeren. Justitie loopt dat geld mis, schrijft justitieminis ter Donner in antwoord op vra gen van de Tweede Kamer. Bovendien kunnen boetes voor kleine ergernissen zoals wild- plassen, graffiti en hondenpoep op de stoep de gemeenten nog eens vier miljoen euro opleve ren. De regering wil de gemeen ten de bevoegdheid geven zelf dergelijke 'bestuurlijke boetes' op te leggen. Het wetsvoorstel daarover ligt op dit moment bij de Raad van State en wordt waarschijnlijk in de loop van volgend jaar door de beide Ka mers behandeld. De gemeenten mogen het geld dat door deze boetes binnen komt zelf houden. Donner houdt op zijn begroting al reke ning met de tegenvallende in komsten voor het rijk. De grote klapper is het fout parkeren en stilstaan op verboden plaatsen (bijvoorbeeld te dicht bij een zebra). Dat kan de gemeenten zo'n 52 miljoen euro opleveren. Of de boetes voor kleine erger nissen inderdaad uitkomen op vier miljoen is nog niet zeker, omdat de inning daarvan nogal kostbaar is. Gemeenten kunnen daarom beslissen er maar niet aan te beginnen. Overigens houdt Justitie ook re kening met extra inkomsten. Ouders moeten in de toekomst mee betalen als hun kinderen in de fout gaan. Hoewel de re geling nog uitgewerkt moet worden, en Justitie nog bekijkt welke bijdragen ouders voor strafmaatregelen en behande lingen moeten gaan betalen, verwacht Donner acht miljoen euro aan extra inkomsten. amersfoort/anp - Binnen het Koninklijk Nederlands Genoot schap voor Fysiotherapie (KNGF) is ruzie uitgebroken over de te volgen koers voor de beroepsgroep. Een groep onte vreden leden eist het vertrek van het voltallige bestuur als het zijn beleid niet aanpast. Volgens de leden heeft het be stuur 'rampzalig' geopereerd in onderhandelingen met de over heid over de toekomst van de beroepsgroep. Het bestuur zou de belangen van zijn leden slecht hebben verdedigd. De ontevreden leden hebben zich verenigd in actiecomité VOTE. Woordvoerster K. Bou ten kan njet aangeven om hoe veel personen het gaat. Het KNGF telt ongeveer 19.500 le- door Frouke Houtman en Paul Koopman den haag - Stel, je bent topambtenaar - schaal zestien en hoger - en je verdient ruim 62.000 euro per jaar bruto. Daar naast ontvang je een riante vaste on kostenvergoeding en een bonus van en kele duizenden euro's per jaar omdat je je werk uitmuntend verricht. Betekent dat dan, datje nooit de grenzen van het betamelijke opzoekt? Natuurlijk niet. Uit een verkennend onderzoek onder alle ministeries blijkt dat topambtenaren het niet altijd even nauw nemen met de regelingen die voor hen zijn ontworpen. 'Structurele misstanden' zijn niet aan het licht getreden, stelde minister Remkes vorige week opgelucht vast. Maar uit de onderzoeksverslagen zelf rijst een ander beeld op. Neem het mi nisterie van buitenlandse zaken. Van de negen directeuren-generaal autori seren er acht hun eigen declaraties. Dat blijkt geen doorslaand succes. Drie ambtenaren leggen een voorlief de aan de dag voor peperdure hotels, bij vier reizen declareren ze voor 9.000 euro méér aan hotelkosten dan is toe gestaan. Ook maakt een ambtenaar om privé-redenen een tussenstop, waardoor het ticket driemaal duurder uitvalt. Alle kosten worden gedecla reerd. En, zo merkt de interne contro ledienst diplomatiek op: „Niet altijd blijkt dat het meereizen van echtgeno ten functioneel is." Buitenlandse Za ken is geen uitzondering. Bij het mi nisterie van financiën zit een ambte naar die wel heel erg op de kleintjes let. Deze topfunctionaris toucheert een riante vaste 'representatievergoe ding', maar declareert niettemin twee maal een fooitje, dat hij in diensttijd had gegeven. Met de representatiever goeding of 'vaste onkostenvergoeding' blijken meer ministeries te worstelen. Want: welke kosten worden daarmee eigenlijk bedoeld? Ruim negentig pro cent van de topambtenaren van Alge mene Zaken krijgt zowel een eenmali ge toeslag (8.000 euro gemiddeld) als een vaste onkostenvergoeding die kan oplopen tot 6.400 euro per jaar. „Het is niet duidelijk welke niet declareerbare kosten dit betreft", constateert de con troledienst. Het moet gezegd, de mi nisteries van algemene zaken en finan ciën springen er nog in positieve zin uit. Bij Landbouw (94 topambtenaren) is meer mis. Twaalf van hen betalen ten onrechte geen cent belasting over hun representatievergoeding van 11.000 euro per jaar. Het ministerie van justitie voerde slechts een globale verkenning uit onder 103 topambtena ren. De oogst: één medewerker van de rechterlijke macht bleek 2000 euro per maand te krijgen voor een gemeubi leerde pied-a-terre, dichtbij zijn werk. Vier ambtenaren krijgen 33.000 euro te veel aan verlof uitbetaald. Al bij hun sollicitatiegesprek staat blijkbaar vast dat vier ambtenaren uitmuntend werk gaan verrichten: zij krijgen op voor hand een bonus voor geleverde top prestatie (totaal 28.000 euro) uitge keerd. Eén ambtenaar toucheert een jaar lang een vergoeding van 590 euro per maand voor een nevenfunctie die hij al niet meer vervult. Ook het ministerie van economische zaken is een uitschieter in negatieve zin. Minister Brinkhorst keerde ruim 100.000 euro uit aan onrechtmatige beloningen en onkostenvergoedingen. 'Enkele ambtenaren' hebben een dienstauto, maar doen daarvan geen aangifte bij de salarisadministratie. Bij het ministerie van verkeer en wa terstaat zorgt de dienstauto in één ge val eveneens voor opgetrokken wenk brauwen. Een topambtenaar bestelt een dienstwagen die vanwege de vele accessoires 'boven zijn stand' is. Des alniettemin laat hij zich elke dag per taxi van een naar zijn werk vervoeren, op kosten van het ministerie. Ook het fenomeen 'spookambtenaar' duikt op in de verslagen van de rijks controleurs. Bij het ministerie van buitenlandse za ken krijgt een ambtenaar bijna zes jaar volledig loon doorbetaald terwijl daar geen arbeidsprestatie tegenover staat. Hij is - met anderen - ondergebracht in de zogeheten 'flexibele arbeidsre serve'. Bij het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening worden vijf van dat soort topambtena ren geteld. De opsomming is bij lange na niet volledig. Een aantal ministeries is gevraagd nog uitvoeriger onderzoek te verrichten naar de beloning van topambtenaren. den. VOTE heeft een extra le denvergadering afgedwongen waar het bestuur ter verant woording wordt geroepen. De onvrede speelt al lange tijd. Eerst ging de KNGF volgens Bouten akkoord met het plan van de regering om fysiothera pie uit het ziekenfonds te halen. „De KNGF heeft toen slecht on derhandeld en geen garanties bedongen om het inkomen van fysiotherapeuten te verbete ren." Daarbij heeft de organisa tie, volgens VOTE, ingestemd met experimenten voor vrije marktwerking. Deze experi menten beginnen in januari. „Deze 'marktwerking leidt tot een koude sanering van de sec tor. Ook hier heeft het bestuur geen eisen gesteld." ANWB verwacht morgenavond een drukke avondspits den haag/anp - Het wordt mor- genavond druk op de Neder landse wegen. Dat voorspelt de ANWB. Volgens de toeristen bond gaan dit weekeinde 500.000 Nederlanders uit de re gio Zuid op vakantie. Die heb ben dan herfstvakantie. Boven dien komen 700.000 mensen uit de regio's Noord en Midden te rug van vakantie. Het hoogte punt van de drukte verwacht de ANWB rond de spits, 17.30 uur. Vooral in het oosten en zuiden voorspelt de bond volle wegen. Ruim de helft van de 500.000 vakantiegangers blijft in eigen land. Vakantiegangers die za terdag wel naar het buitenland gaan en door Duitsland reizen, moeten rekening houden met files bij München, Hamburg en Würzburg.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5