Kritiek politici hindert rechters INTERNATIONALE rtfPRIJSSTUNT! BINNENLAND 1 Wat zijn de gevolgen voor mijn uitkering? Maxima in Raad van State 'meer vrijheid' toegewenst A ARDE Gezag rechterlijke macht aangetast door uitlatingen Kamerleden Fietsclub: Motoragent reed door na ongeval Vaker ziek worden van biologisch varkensvlees Smokkelaars stallen 21 illegalen in appartement 'Meeste internetaanbieders beveiligen webmail slecht' Nederlandse vader wilde baby ontvoeren Genieten is GALLGALL 'Verzekering voor hennepkwekerij' Jerlanders id bij ongeluk ïeel ïeefi de enpT -3gtt elt lan (advertentie) n uitvaart? Geen idee... t Yarden geeft u er santen vorm aan! Zorg voor een goede ajloop! bel 0800-1292 of surf naar www.yarden.nl donderdag 21 oktober 2004 Bij een ernstig ver ongeluk in Tanzania zijn ■nsen omgekomen, onder ree Nederlanders. Een bus laarin de Nederlandse toe kwam dinsdag bij de Arusha frontaal in bot- iet een vrachtwagen. Be- het Nederlandse echtpaar en drie Spanjaarden, een een Nieuw-Zeelander toerist met onbekende aliteit om het leven. Ook inzittenden van de [wagen overleefden de iatn »iet' m ktekosten J veel hoger' iaag - De premies van par- re ziektekostenverzeke- igaan volgend jaar met 4 j irocent omhoog, denkt e ter Hoogervorst (volksge- m ïeid). Hij liet dit gisteren 'e,e iin reactie op de verwach- 'h an Zorgverzekeraars Ne- id dat de premies met on- f 1° procent zullen stij- Jmdat er steeds meer con- n. ntie komt, meent Hooger- w dat verzekeraars zich uit irkt prijzen als hun pre- lenl1 fors duurder worden, er ui x Itaurants ziek h( oplichterspaar oorn - Een echtpaar uit iter heeft de afgelopen "n„D den zeker vijf restaurant- :rs in Apeldoorn en om- ppj!opgelicht door te vein- at ze door het eten in het irant ziek geworden wa- e restauranthouders kon- >n schikking treffen om n7s. de te voorkomen'. Enkele '1' aars namen de klacht seri- n lat leverde de 33-jarige ters dinerbonnen en gra- ntjes op. lAntillianen ig met bonus ug - Veel meer Antillia an verwacht hebben de ipen drie jaar gebruik ge- van de verhuisregeling. lie werd ingevoerd ging ainet nog uit van 75 toe- igen per jaar, dat zijn er toe vijfhonderd gewor- drie jaar tijd. Doel van eling was beroepskrach- interesseren voor de leeg- le Antilliaanse arbeids- Werknemers die op de f een baan accepteer- f onden maximaal een bo- een kleine 6000 euro jgen. den haag/gpd - Rechters en offi cieren van justitie voelen zich in hun werk gehinderd door de scherpe uitlatingen van Kamer leden naar aanleiding van de vrijspraak van marinier Eric O. Zowel de Nederlandse Vereni ging voor Rechtspraak (NWR) als de Raad voor de Recht spraak hekelt het optreden van Tweede-Kamerleden die zich zeer kritisch uitlieten over de vervolging van O. Volgens de beroepsverenigingen tast dat het gezag van de rechterlijke macht aan. De kritiek is 'volstrekt onge past', aldus het WD-Kamerlid Van Baaien. „Het is niet aan een ambtenaar om een volks vertegenwoordiger te beleren. Als er in alle huiskamers wordt gesproken over deze zaak kan een volksvertegenwoordiger niet zwijgen." Bovendien mo gen politici zich altijd uitlaten over het functioneren van amb tenaren, zoals rechters en offi cieren van justitie. De WD'er ziet in de kritiek van de NWR vooral een afleidings manoeuvre voor het falen van het openbaar ministerie (OM) in de zaak tegen Eric O.. Het ge zag van de rechterlijke macht is niet in het geding door uitspra ken van parlementariërs, maar door het optreden van het OM, dat de marinier geboeid liet af voeren. Ook werd ten onrechte de suggestie gewekt dat er mo gelijk sprake zou zijn geweest van moord. „Het is mijn plicht achter een door de Kamer uitgezonden militair te gaan staan als die on zuiver wordt behandeld", aldus Van Baaien, die al eind septem ber een brief kreeg van voorzit ter Van Delden van de Raad voor de Rechtspraak. In de brief stond dat de WD'er zijn uit spraken over het proces moest matigen. Van Delden spreekt tegen dat hij Van Baaien heeft willen be leren. „Ik heb juist een debat op gang willen brengen. Dat de heer Van Baaien dat ongepast vindt, moet hij weten." Volgens Van Delden heeft hij Van Baai en in de brief opgeroepen tot meer terughoudendheid. Hoogleraar staatsrecht Jurgens, die voor de PvdA in de Eerste Kamer zit, vindt dat Van Baaien ongelijk heeft met zijn argu ment dat een militair de be scherming van de politiek ver dient. „Hij verdient niet de be scherming van de politiek, maar van de rechtspraak." Ook vindt hij dat parlementariërs voorzichtig moeten zijn met hun kritiek op de rechtspraak. Volgens hem moet worden voorkomen dat een rechter on der druk wordt gezet. sint willebrord/anp - Tour- club 'Rust wat' uit Sint Wille- brord beschuldigt een motor agent ervan dat hij zondag is doorgereden, nadat hij een on geval had veroorzaakt. Daarbij brak een man zijn sleutelbeen en liep een ander schaafwon den op. De politieagent zou zijn ingereden op een groep van 35 fietsers van de toerclub, omdat die op de openbare weg fiets ten, terwijl dat is verboden. De fietsers schrokken daar zo van dat ze hard remden en over el kaar heen buitelden. J. Brouwers, een van de leden van de club, is ervan overtuigd dat er bij de motoragent geen kwade opzet was. Wat hij hem wel kwalijk neemt, is dat de man geen hulp bood en ge woon doorreed. Brouwers en zijn medecluble den waren er overigens van overtuigd dat in Nederland als het om toerfietsers gaat, dezelf de regels gelden als in België. Daar mogen clubs mits onder begeleiding wel op de openbare weg rijden. De politie heeft de leiding van de toerclub uitgenodigd om de kwestie in alle rust met de mo toragent te bespreken. Die zegt overigens niet op de groep te zijn ingereden, maar rustig te zijn afgestapt. laai 'gi i bekent nbraken elder - De politie heeft aanhouding van een 30- „nan uit Den Helder 87 en opgelost. De man ging 1 tussen april 2004 en vo- eek dinsdag, de dag dat en de lamp liep. De onge- i bezoeken vonden plaats ^namelijk vakantiebunga- i de westelijke kuststrook oord-Holland, zoals Hei- [hagen en Den Helder. spoor oorzaak (eerschaos ug - Een oliespoor tus- t Prins Clausplein en lam veroorzaakte gister- een verkeerschaos tus- n Haag en Rotterdam. 1 oor ontstonden files tot kilometer tussen Den ■entrum en de afslag Ber- lenrijs bij Rotterdam, iespoor was veroorzaakt en vrachtwagen die olie De chauffeur was op weg 'n Haag naar Rotterdam, hoogte van Rotterdam tkwam de man er achter n wagen olie lekte. wageningen/anp - Zwangere vrouwen en mensen met een verminderde weerstand moe ten extra oppassen met vlees van bio- en scharrelvarkens. Uit onderzoek van wetenschap pers van de Wageningen Uni versiteit blijkt dat het vlees mensen ziek kan maken, omdat het de parasiet Toxoplasma be vat. Ongeboren kinderen kun nen er ernstige afwijkingen door krijgen, invalide door wor den of zelfs overlijden. Goede verhitting van het vlees doodt de parasiet, meldt de Voedsel- en Waren Autoriteit (VWA). In het slachthuis waar de we tenschappers hun onderzoek deden, zat de parasiet in 2,9 procent van de bio- en schar relvarkens, terwijl hij helemaal niet in 'gewone' varkens zat. De onderzoekers waarschuwen dat als de risico's voor de gezond heid van mensen groter worden als er, net als vroeger, weer meer bio- en scharrelvarkens komen. Daarom willen zij dat dit vlees in slachthuizen wordt gecontroleerd. Het ministerie van landbouw wacht op een advies van de VWA. De parasiet treft jaarlijks zo'n 250 mensen. Zij krijgen bijvoor beeld koorts of een oogontste king, die nogal eens tot blind heid leidt. Bio- en scharrelvar kens krijgen de parasiet binnen als zij eitjes van besmette kat ten eten, of besmette knaagdie ren. Prinses Maxima bekijkt de grondwet die zij heeft gekregen van de vice-voorzitter van de Raad van State, Tjeenk Willink. Foto: GPD/Phil Nijhuis amsterdam/anp - De vreemde lingenpolitie in Amsterdam heeft dinsdag 21 illegalen aan getroffen in een piepklein twee kamerappartement in de bin nenstad. De vier vrouwen en zeventien mannen waren door mensensmokkelaars in het ap partement gestald in afwach ting van hun overtocht naar Engeland, aldus de politie. Negentien illegalen, allen van Chinese afkomst, zijn in vreem delingenbewaring gezet in af wachting van hun uitzetting. Twee mannen uit Honduras hadden een paspoort. Zij kre gen een vertrekregeling aange boden. De politie vermoedt dat men sensmokkelaars het Amster damse appartement gebruikten als doorvoerwoning voor illega le Chinezen. De gehele ruimte stond vol met stapelbedden, die met schotten waren afge schermd. De politie onderzoekt nog of er onder de 21 aange troffen mensen leden van de bende smokkelaars zijn: Zij heeft nog niemand aangehou den. den haag/gpd - Een mengeling van trots en passende plechtstatigheid heerst woensdag in de vergaderzaal van de Raad van State. Op de voorzittersstoel neemt koningin Beatrix plaats in een paars/antraciet ensemble. „Voorzitter, als ik dat zo mag zeggen", begint prinses Maxima in een toespraakje, gericht aan haar schoonmoeder. Beatrix, prins Wil lem Alexander, vice-voorzitter Herman Tjeenk Willink en alle aanwezige staats raden glimmen van genoegen. Dat Méxima zitting zou nemen in de Raad van State, weliswaar zonder stem recht, was al duidelijk bij haar verloving met Willem-Alexander in maart 2001. Het kabinet nam het formele besluit op 24 september dit jaar. Een zetel in het hoogste adviescollege van de regering, zo is de redenering, vormt het sluitstuk van het intensieve inburgeringspro- gramma dat Maxima de afgelopen drie jaar heeft doorlopen. Gisteren was het dan zover dat de prin ses haar plaats mocht innemen. Maxima houdt een korte toespraak. „Het is een voorrecht zitting te mogen nemen in dit belangrijke college, waar van u voorzitter bent", zegt ze tot Bea trix. „Op deze wijze wordt een traditie voortgezet die van belang is voor een goede vervulling van mijn taak." Het historisch belang van de gebeurte nis wordt ook onderstreept door Beatrix, die de Raad van State alleen voorzit bij bijzondere gelegenheden: het laatst in 1997 bij de aanstelling van vice-voorzit ter Tjeenk Willink. Het is een lange tra ditie dat leden van het koninklijk huis vergaderingen van het adviescollege bij wonen, benadrukt Beatrix.Al in 1531 werd de Raad opgericht om advies uit te brengen over alle grote en voornaamste zaken van het land." Door zittingen bij te wonen, kan nog steeds inzicht wor den verkregen 'in de vraagstukken van de tijd', aldus de majesteit. Vice-president Tjeenk Willink grijpt zijn speech aan voor een meer filosofisch pleidooi. Oude instellingen, zoals de Raad van State, symbolen en tradities zijn nodig omdat ze houvast bieden in onzekere tijden, constateert hij. Wie ver anderingsgezind is, zou daarom juist de ze instellingen en tradities moeten koes teren. „Waarom gaan we dan met dit bestel vaak zo slordig om?" Als Tjeenk Willink Maxima in bedekte termen oproept niet al te voorzichtig te zijn in het doen van uitspraken over het 'gevoelige terrein' van de integratie, be trekt het gezicht van Beatrix. Maar dat komt vooral, omdat de vice-president bij dit pleidooi de in 2002 overleden Prins Claus ten tonele voert. „Moge u het voorbeeld van uw schoonvader volgen. Prins Claus heeft mij weieens gezegd: Zelf ben ik in het begin misschien te voorzichtig geweest. Je moet ook risico durven nemen." Het kabinet, aldus Tjeenk Willink, moet die ruimte ook durven bieden en kritiek opvangen, om dat leden van het koningshuis nu een maal onschendbaar zijn. Maxima heeft al die tijd aandachtig ge luisterd. Dat zal zij de komende maan den vaker doen in reguliere zittingen van de Raad van State. Als welkomstge schenk kreeg zij gisteren een in luxe druk uitgevoerde grondwet mee. amsterdam/anp - De bekendste Nederlandse internetaanbie ders hebben hun webmail slecht beveiligd. Kwaadwillen den kunnen met gemak mail le zen, doorsturen en wachtwoor den achterhalen, stelde e-mail- beveiliger Izecom gisteren. Onderzoeker Brinkers van Ize com ontdekte in de afgelopen maanden lekken in de webmail van Planet Internet, Tiscali, Zonnet, Wanadoo, 12Move, Freemail, Raketnet, Ilse en Ly cos. Brinkers waarschuwde ze allemaal, maar tot voor kort had geen van allen verbeterin gen doorgevoerd. Een mailtje met een speciale code was in sommige gevallen voldoende om webmailinstel- lingen van gebruikers te veran deren. Computerkrakers had den zo de mogelijkheid om wachtwoorden te veranderen en al het mailverkeer te kopië ren en door te sturen naar een ander adres. graz/anp-dpa - Een Nederland se man heeft in het Oostenrijk se Graz zijn veertien maanden oude baby willen ontvoeren. De vader uit Vriezenveen kwam tot de daad na een lange strijd om het voogdijschap. De man kreeg bij de ontvoering hulp van een neef. Het duo greep het kind uit de armen van de moe der en sprong in een gereed staande auto. De wanhopige vrouw wierp zich op de motor kap. Bij de vechtpartij die volg de, raakten de moeder en haar begeleider gewond. De politie trof de baby bij zijn oma aan. De vader werd gear resteerd en moet rekening hou den met een aanklacht voor ontvoering. Het gescheiden echtpaar had de regeling ge troffen dat het kind om de maand bij een van de ouders zou zijn. (advertenties) Chateau Lassus 2003 Genieten &l Genieten Aanbieding geWt 1/mlr tilburg/anp - Verzekeraar In terpolis wil hennepkwekerijen die op een veilige manier zijn opgebouwd gaan verzekeren. Dat heeft directeur Wiechmann gisteren gezegd tijdens een bij eenkomst over illegale hennep teelt in Tilburg. Hij pleit voor een certificeringssysteem voor wiettelers. „Als ik tomatenkwekerijen als klant heb, waarom zou ik dan geen hennepkwekerijen verze keren", vroeg Wiechmann zich af. „Het gaat ons om het gevaar. We hebben ook coffeeshops als klant", aldus de verzekerings baas. Interpolis benadrukt dat er nog criteria worden ontwik keld voor hennepteelt. „Het ge doogbeleid is mooi, maar het is raar dat voor de teelt niets is ge regeld." Interpolis maakt zich grote zor gen om de illegale hennepteelt. Kwekers vormen door hun ge knoei met elektriciteit en lam pen een enorm gevaar. Vaak ontstaat brand in ondeskundig ingerichte kwekerijen. De verzekeraar veiwacht dat dit jaar voor 6 miljoen euro aan claims te ontvangen die hebben te maken met de kweek van de softdrugs. Het totaal voor alle verzekeraars ligt rond de 60 miljoen euro en het aantal claims stijgt nog ieder jaar met ongeveer 5 procent. Op dit moment zet Interpolis klanten die betrapt worden op hennepteelt zonder pardon uit de verzekering. Als schade is ontstaan door hennepteelt keert de verzekeraar niet uit. (advertentie) De herbeoordeling hóeft geen gevolgen te hebben voor uw uitkering. Maar wordt u arbeidsgeschikter beoordeeld dan voorheen, dan kan uw uitkering omlaag gaan of zelfs worden stopgezet. Dat gebeurt dan niet meteen: uw uitkering loopt dan eerst nog twee maanden door. Heeft u nog meer vragen over de herbeoordeling voor mensen meteen WAO-, WAZ- of Wajong-uitkering? Kom dan naar een van de voorlichtingsbijeenkomsten die ook in uw regio worden gehouden. Kijk voor de data en locaties op uwv.nl. Of bel de UWVTelefoon: 0900 - 92 94 (lokaal tarief) IfUWV

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3