KUNST CULTUUR Uoody Blues wordt steeds meer BZN 1 R7 A /\1 oryx i Landré, met 'Niemandsland' in Leidse Schouwburg, neemt afscheid Of koop nu 'n Mazdal met navigatiesysteem. Uw voordeel €2.050,- 20 DONDERDAG 21 oktober 2004 Bert Jansma f iDAM-Veertig jaar thea- n Parijs naar Kees van ler- udio. Via Sjakie bij de ers' naar Fassbinder. Maar genoeg voor karakterac- du Landré. Hij neemt af- in Harold Pinters 'Nie- sland' bij Het Nationale To- ji Als 't klaar is, is 't klaar." 3) e?", vraagt Lou Landré. Met een geamuseerde ling in zijn ogen. Een re- he vraag als zijn antwoord P veronderstelling dat je n liet zomaar als acteur s! iphouden. „Nee", zegt ei( slist, elders in het ge- Sl Op de vraag of hij na 2. ;jaar acteren niet wil te- een, koesteren, rollen nog 'al Ie revue wil laten passé- adenken over wat het the- P' em gebracht heeft. a dit is gewoon een vak, achtig vak trouwens, als 't klaar is, is 't klaar. En voorstelling klaar is, komt v ?r iets nieuws. Dat heb ik a io gezien. Ik ben nooit hangen in dingen. Na- - kheb je herinneringen dierbaar zijn, maar dat ^ijd herinneringen aan n.Zo simpel is 't." andré wordt op 20 no- ;r65 en dan kim je als ac- I ten vast engagement bij e zeischap meer hebben. •ti emt dan afscheid van Het id iale Toneel waar hij de 1 jaren werkzaam was. Er a' teurs die zich onmiddel- e Dr andere rollen, in niet- ihi rerbintenissen beschik- k lellen. Lou Landré niet. eft al nee gezegd tegen inbieding. „Ik ga wel weer vat doen, ergens in een e", omschrijft hij zijn ng. Rustig, overdacht, bij- II hecht en tevreden. I kt een flagrante tegenstel- )t de passie waarmee hij at afscheidsstuk praat, Pinters 'Niemandsland'. „Een fantastisch cadeau van Evert de Jager en Johan Does burg (directie van het gezel schap) om me hier in te zetten. Ik heb wel veel Pinter-stukken gezien, maar er nog nooit zelf in gestaan. En mijn rol als Spooner is een heerlijke rol. Ik heb zelden zo'n geweldig stuk in handen gehad." Zijn mede spelers zijn Carol Linssen, Peter Bolhuis en Hajo Bruins. Evert de Jager had het aan het begin van het seizoen al zo omschre ven: 'Twee mastodonten van acteurs die met Pinters zinne tjes in hun mond wondertjes verrichten.' Lou Landré: „Wanneer je dan met zulk gigantisch mooi mate riaal wordt geconfronteerd, voel je opeens weer de oude waanzin die je had, dat is heer lijk." Hij kijkt nog eens terug: „Het prachtige van je werk is, dat je met schrijvers in aanra king komt. Het is eigenlijk één grote les die je krijgt. Toneel spelen, acteren is voor mij héél goed timmeren. Als anderen het mooi vinden, een kunst vorm vinden, is dat meegeno men. Je stopt er zo veel moge lijk liefde in. En het brengt je heel dicht bij jezelf op den duur. Het vormt je, verandert je, je bent langzaam aan anders tegenover je werk gaan staan. Dingen verschuiven, en dat is goed. Je gaat anders acteren als je ouder wordt. Ik denk dat ik vroeger móest spelen om in evenwicht te blijven. Dat heb ik niet meer. En dat is heel pret tig-" Karakteracteur Lou Landré heeft de laatste jaren de ene na de andere mooie rol neergezet bij Het Nationale Toneel. Van Fassbinders 'Het vuil, de stad en de dood', via 'Huis Tuin', 'Maat voor maat', naar de res tauranthouder in Patrick Mar- bers tragi-komedie 'Poker'. Met een invulling die nooit uiterlijk was, maar meer als een binnen brand van emoties die voortdu rend dreigt uit te slaan. In 1964 kwam hij van de toneel school en kreeg een eerste en- Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan heeft weer een ■n kunstwerk gemaakt. Een levensgroot wassenbeeld van jere Amerikaanse president John F. Kennedy. Het beeld ligt kist in de kapel van het Parijse stadsmuseum voor moderne Cattelan behoort tot de internationale top van hedendaagse naars. Zijn werk was ai vaker omstreden. Zo maakte de Itali- eg ïfder een beeld van de paus die getroffen werd door een mete- n Vorig jaar ontstond opwinding over een wassenbeeld van id Hitier, op zijn knieën in bidhouding, devoot omhoog starend, bl rd tentoongesteld in het Rotterdamse Museum Boymans van igen. Foto: EPA/Andre Morin :f muziek recensie Peter Bruyn tert: The Moody Blues Gezien: 20/10, HMH Amsterdam 't( >s( oody Blues, zanger-gita- e»tin Hayward, bassist- 'john Lodge en drummer e Edge, waren voor het inds 1991 weer terug in ld, in de uitverkochte :en Music Hall vol veer pers. ia' ijk zijn er twee Moody v' Tussen 1967 en 1973 8 neerde de groep toegan- op het randje van de balancerende liedjes met tperimenten die in die inbrekend waren: orke- rangementen, tempo gen, de introductie van ités als de mellotron en thesizer. De tweede P 'Blues is de groep die 978 de wereld rondtoert. P nieuwingsdrang is ver- i. Gebleven zijn slechts ch en de sentimenten. ?ze Moodies waren in de ichtig en negentig in 1 a populairder dan ooit. terdam worden evenveel ers van de vroege als van gagement bij Studio van Kees van Iersel. Sindsdien acteerde hij bij alle grote gezelschappen. Globe, Publieks theater, RO-the- ater. Veel televisie en film, waarbij zijn maatschappelijk werker Sjakie uit de 'Flodder'- serie het bekendst werd. Een karakteracteur, een kameleon. 'Niemandsland' is een theater stuk voor vier mannen. Hirst, Spooner (Landré) en twee be dienden. De een is een literaire grootheid, de ander een twee- derangsdichter die hij heeft op gepikt in de kroeg. Al pratend verliezen ze zich in hun herin neringen. Waarbij de toon grimmiger wordt naarmate ze dieper terugduiken. Het stuk wordt bijna een thriller, waarbij je op zoek moet naar de waar heid. Zijn ze wel vrienden? Wat bindt ze eigenlijk, vrezen ze el kaar? Haten ze elkaar? Of zich zelf? En wat voor dubbelrollen spelen die bedienden? Sinds de eerste opvoering in 1975 is er veel geschreven en gegist over Pinters werk. 'Fan tastisch toneel, maar wat be doelt hij?', was vaak de vraag. Van Pinter geen antwoord. Dat gaf hij nooit. Speel maar, er staat wat er staat, was zijn on uitgesproken motto. Wat is waar en wat niet waar is steevast de vraag bij bijna elk stuk van Pinter. In 1958 schreef de auteur: 'Er is geen scherp onderscheid tussen wat werke lijk is en wat onwerkelijk. Noch tussen wat waar is en wat niet. Iets is niet noodzakelijk óf waar óf vals, het kan zowél waar als vals zijn.' Lou Landré geniet ervan. „Het is zó puur theater. Pinter is zelf acteur geweest, heeft met gezel schapjes gereisd, het gewone werk gedaan, stukken snel in el kaar timmeren. Hij weet precies wat werkt en wat niet. En je merkt dat hij z'n klassieken kent. Molière, Shakespeare, Kafka, Beckett, Noel Coward. Hij heeft ze opgegeten, is in de verste verte geen epigoon, maar doet er op een volstrekt eigen manier iets mee." Nog één keer zijn afscheid en het 'zo is het goed'-gevoel. Lan dré wil er geen nadruk op leg gen, hij heeft het eerder gezegd en wil niet zeuren. Maar het blijft een van zijn grote onge noegens over het toneelbestel hier. Het met een nieuw stuk van hot naar haar moeten rei zen, van de ene naar de andere schouwburg. Waardoor een stuk nooit even op die ene plek kan groeien. „Ik houd van een plek waar je aan iets dóór kunt werken", zegt hij. „En dat gaat dus niet in dit bestel." Afscheid dus. „Voor mij is 't okay, is het prima zo. Ik ben veertig jaar van school, heb twee jaar in Parijs bij Etienne Decroux (befaamd mime kunstenaar met een heel eigen school. BJ) gewerkt voor wie Er ik Vos mij destijds enthousiast maakte. En ik heb 38 jaar in Ne derland geacteerd. Het is hoog tijd dat ik gepensioneerd word, al was 't alleen maar om die stapel ongelezen meesterwer ken die nog op me wacht." 'Niemandsland', wo. 3 novem ber in de Leidse Schouwburg. Lou Landré: Je gaat anders acteren als je ouder wordt." Foto: GPD/Evert-Jan Daniels de latere Moodies gespeeld. Dat is eigenlijk jammer, want re centere songs als 'Lean on me' en 'December Snow' klinken eendimensionaal alsof ze zo uit de koker van BZN komen. Dat de echte klassiekers en thousiaster onthaald worden, was te verwachten. De samen zang van Heyward en Lodge is naast de nostalgische prikkel de belangrijkste troef van het Moody Blues-trio dat zich door vier gastmusici laat bijstaan. Een zwaktebod is echter dat de mellotron, het instrument dat de groep in de jaren zestig groot maakte, niet meer wordt gebruikt. Het wordt nu geïmi teerd in digitale, gesampelde vorm. Maar dat steriele toetsen- geluid in combinatie met de platte 'tsjing boem' drumpartij en zorgt ervoor dat een klassie ker als 'The Story in your Eyes' domweg vemacheld wordt. 'Isn't Life strange', toch een van de mooiste Moody-songs, brengt de groep met de hakken over de sloot tot een goed ein de. En de top-100-aller-tijden- evergreen 'Nights in White Sa- tin' haalt met vocale hulp van het publiek ook nog nét een ze- ventje. Het eveneens in de fina le gespeelde 'I'm just a Singer (in a Rock and Roll Band)' is echter wat de titel betreft min der autobiografisch dan ooit. (advertentie) ZOEK HET LEKKER ZELF UIT! Wie guts heeft, die kiest voor zijn eigen stijl. En voor functionaliteit die daarbij past. Daarom heeft de sportieve Mazdad standaard een VDO Dayton CD-ROM navigatie systeem met 5,8 inch wegklapbaar kleurenscherm. Nooit meer zoeken en tijdelijk een voordeel van liefst 2.050,-. Zo'n Mazdad met navigatie rijdt u nu vanaf 23.689,- s Dtiutmtssti

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19