REGIO Slechts zeven zuurstofarme jaren TO? ffü V*' Betaald voetbal in Leiden - waarom is dat nooit van de grond gekomen? Vriendelijk, maar niet te vertrouwen GERECHT DONDERDAG 21 OKTOBER 2004 NAVRAAG leen sigaretje roken, betekent klandizie voor de tabakswinkel, «en illegaal sigaretje roken, dat is een andere zaak. De douane heeft in de eerste negen Wülc sigaretten, maanden van dit jaar al bijna 1 j ry twee keer zo veel illegale si- lt IS uTOOUTOO] garetten onderschept als in het hele vorige jaar. Tot en ptember nam de douane 155 miljoen sigaretten in beslag, te- ter 81 miljoen in 2003. Vaak gaat het om namaaksigaretten, si- van een bekend merk, nagemaakt in lagelonenlanden. En iroodroof van de reguliere rookwarenhandel, zegt J. VAN RIJN, genaar van Sigarenmagazijn Het Valutahuis in Katwijk. j wel eens namaak-rookwaren in handen gehad? nooit gezien ook. Ja chocoladesigaretten, haha. Maar we zit- nook op een 'goed dorp'. Ik denk dat het in de stad meer >mt, waar illegale sigaretten via de onderwereld terechtko- ide handel. De sigaretten die niet b douane worden onderschept, gaan 5 mij vooral naar de horeca. Er zijn lonafide winkeliers die daaraan mee- lijk is er een niarkt voor illegale si- m. Zijn de echte sigaretten te duur? i natuurlijk het grote probleem. We afgelopen jaren veel te veel omhoog imet de prijs voor rookwaren. Dat eert de illegale handel. De overheid jaardoor inkomsten mis. En de win- ook. Als een klant voor weinig geld jar slofjes illegaal op de kop kan tik- iissen wij de omzet." j klanten wel eens om 'goedkope' si- j deze zaak zal op dat verzoek ook liet ingaan. Dat is een veel te linke i, dan begeef je je in het donkere circuit. Bovendien, ik denk nsen ook niet te koop lopen met een vraag om illegale siga- Ze zijn ons overigens ook nog nooit aangeboden." mchil tussen echt en nep te zien, ofte roken? eb ik ze nooit gerookt, maar men zegt dat het merkbaar is, ak is anders. Daarna wordt het vaag: de één zegt te zwaar, er te licht. Zoveel mensen, zoveel wensen." in er ook namaak sigaren? □s mij niet in Nederland. Wij zijn het sigarenland bij uitstek, laliteit dus we hebben een naam hoog te houden. Ja, Cuba iigarenland, maar daar hebben ze alleen Cubaanse tabak. In and hebben we veel meer soorten, onze sigaren zijn be- top. Een sigarenroker zal het dan ook direct merken als aartje nep is, althans als hij een beetje smaak heeft." askia Buitelaar foto: EPA/Michael Crabtree UIT DE ARCHIEVEN 1954, Donderdag 21 October N-Op de Leidse markt, de heerlijke, wekelijks terugkerende tenis is tussen de bonte kleurenmengeling van fruit, kleding, in en wat al niet meer een stalletje verschenen van het Neder- lijbelgenootschap. Dat is een tijdelijke zaak. Het is de Hervorm- lissie voor Bijzonder kerkewerk vooral te doen om kijkers. Onder kapping van de Korenbeurs zijn omvangrijke borden aange- met het opschrift „Leest de Bijbel." Opeens valt het in de an de bijbeltent op, die voor één week tussen het fleurige ewoel verrezen is, hoeveel onbekende mensen je passeren, imen zij vandaan? Waar wonen zij? Welke idealen en gedachten ze? Verraden zij hun innerlijk door haastig voorbij te lopen, net een fijn glimlachje en een tikkeltje spot in de ogen, zodra de installing in hun blikveld ligt? Of is deze haast en het strak ge in, afgewende gezicht een schijnbeweging? Mensen blijven, marktgewoel, ondoorgrondelijk. 1979, maandag 22 oktober iCHOTEN - Deze kinderen demonstreren vanaf de plek waar zij abije toekomst willen spelen. Op deze plek aan de Sixlaan, lan wel met een dak boven hun hoofd. Hier willen de bewo- inde Bloemenwijk een buurthuis hebben, waar ook de kinde- or allerlei activiteiten terecht kunnen, rchief Leidsch Dagblad In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ig 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Ln-v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan tlie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg mail: directie.hdcuz@hdc.nl ttóredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl MOOR ilraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden. *071-5 356415 «fax 071-5 356 325 toten fax 023-5150 567 heverkoop 8 m.b.t.: 1-6813661 goed: 023-5150 543 075-6813677 tailhandel: 071-5 356 300 "«us kunnen contact opnemen 813636 VICE '(gratis) 1-5196800 ÏNTEN Staling (acceptgiro) '(alleen aut. ine.) p/j €216,90 dit ons een machtiging verstrekken 'matisch afschrijven van het "tsgeld ontvangen €0,50 korting verzending per post Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €o,6o per zaterdag. geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13,00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Qua opkomst was de lezing al bijna net zo succesvol als het onderwerp: twaalf belangstel lenden hoorden dinsdagavond het verhaal aan dat Ruud Paauw hield over betaald voet bal in Leiden. Waarom is dat nooit van de grond gekomen? „De kinnesinne in de Leidse voetbalwereld was nu eenmaal ongekend groot." Volendam, Doetinchem, Waalwijk, Emmen, Kerkrade, noem ze maar op. Plaatsen met beduidend minder inwo ners dan Leiden, maar plaat sen waar wel een vereniging in het betaalde voetbal speelt. Hoe komt het toch dat er bin nen de stadsgrenzen van Lei den nooit een stabiele prof club is ontstaan? Het is een vraag waar velen het hoofd al over braken. Paauw kwam in de theaterzaal van het Volks huis met een vierledige ver klaring. „Maar het is een per soonlijke opvatting. Ik preten deer hierover zeker niet de wijsheid noch de waarheid in pacht te hebben", aldus de voormalig adjunct-hoofdre dacteur van het Leidsch Dag blad. Deel één van Paauws visie gaat terug naar de ontstaans geschiedenis van het betaald voetbal in Nederland, de pe riode direct na de Tweede Wereldoorlog. In die jaren werden voetballers eerst nog op allerlei slinkse wijzes be loond. Zo kregen spelers van de Leidse tweedeklasser Lug- dunum kleine bedragjes toe gestopt, betaald uit de op brengst van de fietsenstalling. De beste voetballers zochten hun heil over de landsgren zen, bijvoorbeeld in Frankrijk, waar voetbal als beroep allang een feit was. Vanaf 1954 was het financieel belonen van voetballers ook in Nederland gepermitteerd, met aparte competities tot ge volg. In Leiden trad alleen UVS kortstondig toe tot die profli ga's, maar de club kwam nooit verder dan de onderste re gionen van het be taalde voetbal. Paauw: „Het waren zeven zuurstofar me jaren in de laagste afdeling. Geld om behoorlij ke spelers aan te trekken zou er nooit komen." In 1962 keerde UVS terug naar de ran gen der amateurs, officieel vanwege een schuld van 14.000 gulden. El ders was een der gelijk tekort waar schijnlijk aange vuld vanuit de ge meentekas, zo niet in Leiden. De gemeente worstelde in de naoorlogse jaren met grote sociale en financiële proble men en stond onder curatele van de provincie. Maar ook als er wel geld was geweest, zou UVS vermoedelijk ge woon aan zijn lot zijn overge laten, zo meent Paauw. „De sport is door de gemeente de hele twintigste eeuw tamelijk stiefmoederlijk bedeeld." Daar waar de politiek niet thuis geeft, zou een voetbal- lievende geldschieter uit komst kunnen bieden. Dat is het tweede aspect van Paauws verklaring. „Leiden bezat geen mecenas, zoals in som mige andere plaatsen, die be reid was stevig in de club te investeren." Zo heeft Roda JC UVS'er Richard Groeneweg in duel met een speler van Tonegido. Als enige club in Leiden speelde UVS een tijdje betaald voetbal. „Zeven zuurstofarme jaren", aldus Ruud Paauw. Foto: Hielco Kuipers Lege tribunes bij UVS. Archieffoto: Mark Lamers uit Kerkrade nu nog textielba ron Nol Hendriks als geld schieter en kan het Alkmaarse AZ terugvallen op de vrijwel onuitputtelijke reserves van bankier Dirk Scheringa. In de begintijd van het betaalde voetbal waren zulke suiker ooms afkomstig uit de indu strie, en dan precies die vor men van industrie die in rap tempo uit Leiden verdwenen, zoals de textiel. De fragmentatie binnen de Leidse voetbalwereld is het derde onderdeel van Paauws verklaring. Volendam, Doetin chem, Waalwijk, Emmen: daar was maar één voetbal club, waar alle aandacht en al het geld naar toe kon vloeien. In een stad met tien vereni gingen lag dat veel complexer. Als in Leiden alle middelen naar één van die tien waren gegaan, had dat onherroepe lijk geleid tot scheve gezichten bij de rest. De vierde poot in Paauws ver haal borduurt voort op de derde. De voetbalclubs in Lei den hebben nooit een een heid gevormd, ze waren altijd verdeeld. Zo was er in de tijd dat UVS betaald voetbal speelde, sprake van een sa menwerking met andere grote Leidse clubs zoals LFC, Roo- denburg en Lugdunum. „Maar de onderlinge naijver die er altijd was geweest en ook nadien zou blijven, ver hinderde dat", aldus Paauw. Hij verduidelijkt: „De voorzit ter van UVS voelde wel voor een bundeling van krachten, maar alleen als de aldus ge vormde nieuwe vereniging UVS zou heten en in het blauw-wit zou spelen. Ik chargeer wat, maar daar kwam het wel zo ongeveer op neer. De andere clubs voel den daar natuurlijk niets voor. Maar ook zonder die opstelling van het UVS-be- stuur was er waarschijnlijk nooit een profclub in Leiden ontstaan. De kinnesinne in de Leidse voetbalwereld was nu eenmaal ongekend groot." De rivaliteit is geleidelijk min der onoverkomelijk gewor den, zo zou men kunnen af leiden uit twee recente fusies in het Leidse voetbal. De Sleu tels en VCL smolten samen tot de Groene Hart Combina tie en LFC, UDWS en VNA vormden samen FC Boshui zen. Helaas, als redding voor Leiden als voetbalstad komt dat allemaal veel te laat. Die mening is althans Paauw toegedaan, zo bleek aan het slot van zijn relaas. Hij wees op de verdeeldheid die er nog altijd heerst én op het be scheiden niveau waarop de meeste clubs acteren. „De Leidse voetbalgemeenschap heeft nooit de bestuurlijke kracht, het elan, de durf of de verbeelding gehad die nodig was. En ook nu nog ontbreekt in Leiden de samenhang die nodig is om ooit tot betaald voetbal te komen." Maar moeten we dat wel zo jammer vinden? Die vraag werpt zich op, nu tal van prof clubs wor stelen met grote financië le problemen en spreekkoren het betaalde voetbal in een kwaad daglicht zetten. Paauw is duidelijk: „Wie nooit wat probeert, loopt inder daad geen ri sico in moei lijkheden te verkeren. Maar het resul taat is dat we in Leiden buiten het echt belangrijke voetbal zijn beland. Misschien vindt men dat in meerderheid helemaal niet erg, maar persoonlijk vind ik dat jammer." Maarten Dekker Ruud Paauw. Archieffoto: Hielco Kuipers Hij wil niet opvallen. Dus komt de 33-jarige man uit Noordwijkerhout heel behoedzaam de rechts zaal binnen. Zijn voet stappen zijn nauwelijks hoorbaar. Alleen zijn schoenzolen maken een zacht krakend geluid. Het liefst blijft de man een onopvallend muur bloempje. Maar die vlie ger gaat vandaag niet op. De man speelt, of hij nu wil of niet, de hoofdrol. En die rol is, op zijn zachtst gezegd, onaange naam. De Noordwijkerhouter heeft in begin van het jaar dertien computers achterovergedrukt bij zijn oud-werkgever, een elektronicadealer uit Lis- se. Last van gewetens wroeging had hij vervol gens niet. Zonder blikken of blozen besloot de man de zojuist gestolen waar aan te bieden op www- .marktplaats.nl. Nota be ne binnen werktijd én op de computer van zijn baas! De man heeft wel vaker dingen gedaan die niet door de beugel konden. Zo kon hij in het verle den ook al moeilijk met zijn handen van zijn werkgevers spullen afblij ven. Op het gebied van bedrijfsdiefstal heeft de Noordwijkerhouter in middels een 'flinke' re putatie opgebouwd. Dus tijdens het solliciteren naar de baan als verko per bij de Lissense elek tronicawinkel had hij zeer goede redenen zijn verleden te verzwijgen. Wie hem nu bekijkt, snapt best waarom de winkeleigenaar met de verdachte in zee ging. De jongeman ziet er op het eerste gezicht heel ver zorgd uit. Hij is zelfs knap te noemen, zonder dat hij gladjes overkomt. Wanneer hij spreekt, klinkt hij vriendelijk, nooit opdringerig of fel. De man zou daarom uit het juiste hout gesneden zijn voor het verkoopvak, mits hij het wat nauwer nam met het mijn en dijn. „Er moet iets goed mis zijn met uw hoofd", ver klaart de rechter wan neer de officier aan hem de feiten heeft voorge houden. „Ik vind het ronduit stuitend dat u tij dens uw werk de gesto len computerkasten op internet heeft aangebo den." De man lacht wat schaapachtig. Hij werd pas bij zijn ldadden ge grepen toen zijn baas een camera in het magazijn liet plaatsen. „Tja, ik had hoge schulden", veront schuldigt de Noordwij kerhouter zich. „Nu ik word geholpen met schuldsanering gaat het ook weer beter met me." „O, oké", reageert de rechter bitter. „Er is dus eindelijk meer helder heid gekomen in die grij ze hersencellen." De verdachte zegt zich het aantal computers dat hij heeft gestolen niet precies meer te herinne ren. Eerst rept hij over acht, later over dertien exemplaren. „Hoeveel waren het er nou?" De man staart voor zich uit. „Ehhh, ik weet het echt niet." Zijn werkgever heeft in de aangifte der tien computers als gesto len opgegeven. „Dat kan best zo zijn, dat aantal geloof ik wel", bevestigt de man. Van de dertien zijn er uiteindelijk maar vier op de digitale markt terechtgekomen. Waar de anderen zijn geble ven, blijft onduidelijk. De verdachte houdt het op: „Die zijn bij vrienden." De man uit Noordwijker hout vindt dat de rechter best meer begrip mag to nen voor zijn moeizame persoonlijke situatie. Na dat hij was opgepakt voor deze diefstal, zo ver telt hij, was het namelijk erg lastig om weer aan een baan te komen. „Niet zo gek", redeneert de rechter. „Niet ieder een wil na deze ervaring nog met u in zee." Des ondanks is het de man gelukt. Hij werkt nu als salesmedewerker voor een aanbieder van mo biele telefoons. Met zijn salaris onderhoudt hij zijn vriendin, hun baby en haar twee kinderen uit een eerdere relatie. De rechter kan maar wei nig sympathie voor de verdachte opbrtngen. Haar hart ligt bij de be stolen winkelier. „Heeft u haar al in een brief excu ses aangeboden?" Die vraag verbaast de Noord wijkerhouter: „Een brief? Daar zit toch niemand op te wachten? Ik vind het nogal krom om eerst die computers te stelen en dan te zeggen dat .ik er spijt van heb. Daar had ik dan maar eerder aan moeten denken." De computerdief krijgt 200 uur werkstraf en 4 maanden voorwaardelijk opgelegd. Daarnaast moet hij zijn voormalige werkgever ruim 8.000 eu ro betalen voor de gele den schade. Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17