REGIO Moeder Godskerk Voorschoten dicht Werkstraf voor vishandelaar die van experimenteren houdt oop verdient een betere uzie over horecavergunning Dekker R3 Boete voor alcoholiste fan fan Donia it strontrace jond/workum - De Swan )onia van schipper André sma heeft de strontrace aun-Warmond-Workum innen. Wïersma, die zijn haven in Langweer heeft, ite gisteren om 7.28 uur. jes acht minuten eerder Rudolf Le Poole. Met zijn sje Rust na Arbeid was Le dinsdag de eerste schip- ie het keerpunt bij War- bereikte. Hij kon zijn j sprong de tweede helft van ie ce niet behouden. „We j'l en nog een kleine slag om m houden", zegt organisa- tai larga Swaans. „Vandaag ea jen namelijk nog bezwaren 01 en ingediend. Dat ver- i v iten we echter niet." De of- s e uitslag wordt vanavond V ndgemaakt. donderdag 21 OKTOBER 2004 door Nancy Ubert leiderdorp/den haag - Hij houdt Wel van een beetje experimenteren, de Leiderdorpse vishandelaar die zich gisteren bij de Haagse politierechter moest verantwoorden. Hij begon met wijngaardslakken en grossierde daar na in de eetbare paddestoel stropha- ria. Nadat zowel het ene als het ande re kweekexperiment jammerlijk mis lukte, gooide hij het over een andere boeg. Hij werd parttime wietteler. Voor die bezigheid kreeg de man kreeg 40 uur werkstraf. Bovendien is de visverkoper twee mille aan de staat kwijt, omdat hij met zijn begin nende hennepkwekerij geld verdiend moet hebben. „Het loopt niet lekker in de vishan del", klaagde de 42-jarige leverancier gisterochtend. De politierechter, zelf fervent liefhebber van de geschenken uit de zee, slikte dat niet meteen. „Ik geloof er geen fluit van. Ik betaal me suf aan vis." De Leiderdorper bleef bij zijn verklaring dat een dreigend faillissement hem op het verkeerde pad bracht. Op de boerderij van zijn schoonou ders aan de Achthovenerweg, waar de visverkoper zelf ook woont, pro beerde hij eerst met de kweek van wijngaardslakken wat bij te verdie nen. Dat liep uit op een fiasco, daar om stapte hij over op paddestoelen. „Ik lever vis aan horecaondernemers. Zodoende weet ik waaraan restau rants behoefte hebben. Stropharia lijkt qua smaak op eekhoorntjes brood en is ook een ware delicatesse. Ik dacht dat ik met de teelt flink wat kon verdienen, maar het ging mis. Het wordt in boeken allemaal zo mooi omschreven maar in werkelijk heid is het heel moeilijk om met schimmels te werken." De Leiderdorper, geboren in Hazers- woude, ging bij een Belgische colle ga-tuinder op bezoek om te praten over zijn 'moeilijke' paddestoelen. „Ik kreeg te horen dat ik het helemaal verkeerd aanpakte. Voor de grap zei hij me dat ik maar hennep moest gaan verbouwen omdat iedereen in Nederland dat doet." Dat advies nam de vishandelaar pas serieus nadat hij voor zijn verjaardag van een vriend een zakje cannabis zaadjes had gekregen. „Na een proef- verbouwing ben ik het serieus gaan aanpakken." De man investeerde flink in apparatuur. Zijn nieuwe bij baan kostte hem duizenden euro's aan elektriciteit, want aan illegaal stroomtappen deed hij niet. De eerste echte oogst mislukte. Er was spint in de planten gekomen. Uiteindelijk leverde die serie maar zeshonderd gulden op, zo verklaarde hij. De tweede leek heel wat meer geld in het laatje te brengen. „Maar precies twee dagen voordat ik zou gaan oogsten deed de politie een in val en nam mijn hele handel mee. Al mijn spullen werden in beslag geno men en ik bleef met een gigantische stroomrekening zitten." Of de politie niet eerder had kunnen zijn met de ontmanteling van de plantage, was het verwijt van de ad vocaat van de handelaar. Maanden eerder was de politie al eens komen kijken naar aanleiding van een ano nieme tip. Een agent snoof toen een hennepgeur op, zo staat te lezen in het politierapport, maar actie is ver der niet ondernomen. „Uidokking", probeerde de raadsman. Even later zei hij: „Maatschappelijk kun je dit mijn cliënt ook niet aanrekenen. In de coffeeshop mag wiet verkocht worden. Die plantjes moeten toch er gens verbouwd worden." De officier van justitie en de advocaat bakkeleiden verder nog even over de vraag hoeveel de Leiderdorper aan zijn hennephandeltje verdiend moet hebben. De aanklager meende dat hij duizenden euro's te vorderen had. De rechter maakte daar uiteindelijk twee mille van. Ook moest de officier inle veren op zijn eis van 80 uur werkstraf. De helft was genoeg, luidde het oor deel. Het pleitte in het voordeel van de visleverancier, meende de rechter, dat hij verder nauwelijks iets op zijn kerfstok heeft staan. Standbeeld Zoetemelk van Ahoy' naar Rijpwetering leiderdorp/alphen aan den rijn/den haag - „Een bijzon der tafereeltje." Zo om schreef de politierechter van het Haagse parket het oproer in het Rijnland Ziekenhuis te Leiderdorp. Een 50-jarige al coholiste uit Alphen aan den Rijn schopte op een dag flink stennis door het ziekenhuis personeel uit te maken voor alles wat 'mooi en lelijk' is. De politierechter veroordeel de de vrouw gistermiddag tot een boete van 350 euro wegens lokaalvredebreuk. Ondanks de verschillende verzoeken van de beveili ging, weigerde de vrouw het ziekenhuis te verlaten toen zij haar vriend, die in Leider dorp werd verpleegd, wilde bezoeken. Ze was met vier flessen drank in haar tas naar het Rijnland gekomen. De zwaar verslaafde vrouw woont in een woonwagen op een afgelegen terrein in Al phen. Om van de alcohol af te komen, gebruikt ze tegen woordig 'refusal'. Een pil die ervoor zorgt dat je ziek wordt zodra je alcohol binnen krijgt. „Ik heb gehoord dat ze de afgelopen week heel hel der is geweest en dat er geen alcoholwalm meer om haar heen hangt", aldus haar raadsman De rechter hoopt dat de vrouw van de drank kan afblijven en dat ze ge richte hulp kan krijgen. door Janneke Dijke voorschoten - De Moeder Godskerk in Voorschoten gaat uiterlijk in 2010 dicht. De katho lieken in het dorp kiezen ervoor samen verder te gaan in de Lau- rentiuskerk, vanwege het afne mende aantal kerkgangers. De kerken vormen één paro chie en houden regelmatig sa men diensten. „We zijn een eenheid", zegt W. Warmerdam, secretaris van het kerkbestuur. „Tijdens de restauratie is de Laurentiuskerk een hele tijd dicht geweest en hebben we samen diensten gehouden. Op de verschillende kerkdien sten in het weekeinde komen in totaal zo'n 300 parochianen af. De Laurentiuskerk biedt plaats aan maximaal 250 be zoekers per dienst, waarmee de monumentale kerk aan de Leidseweg precies de goede omvang heeft voor de kleiner wordende parochie. De Moe der Godskerk aan de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan daarentegen is veel te groot. Het gebouw, dat nog geen veertig jaar oud is, is ei genlijk alleen geschikt voor vie ringen waarop veel mensen af komen, zoals de kerstmis. Een commissie heeft de afgelo pen tijd onderzocht wat de an dere voor- en nadelen van bei de kerkgebouwen zijn. De Lau rentiuskerk staat centraal in het dorp, naast het kerkhof en het Bondsgebouw, een pand dat verschillende ruimtes heeft en na verbouwing plaats heeft voor kinderactiviteiten, bijeen komsten en vergaderingen. Daarnaast is de Laurentiuskerk een rijksmonument, wat bete kent dat het pand moeilijk ver koopbaar is. De commissie denkt dat het wel mogelijk is de Moeder Godskerk te verkopen. „De ge meente Voorschoten heeft in het verleden al eens geïnfor meerd of ze het konden over nemen om er een cultureel centrum in te vestigen", zegt Warmerdam. „Inmiddels heeft de gemeente niet veel geld meer, maar misschien willen ze het alsnog." Het zou de paro chie goed uitkomen als het pand blijft staan. „Dan kunnen wij het huren als we een grote dienst willen houden." Een verdergaande optie is dat de kerk wordt gesloopt om plaats te maken voor bijvoorbeeld huizen. „Diverse projectont wikkelaars hebben al bij ons geïnformeerd." De kerk vindt dat echter nog een stap te ver. „We hebben de tijd. Het hoeft pas in 2010 geregeld te zijn." De parochianen steunen de plannen van de commissie, die vervolgens zijn overgenomen door het kerkbestuur. „De sfeer is goed. Men verwachtte het al. Het is wel pijnlijk voor de men sen die destijds elke gulden bij elkaar hebben gespaard voor de bouw van de Moeder Gods kerk", zegt Warmerdam. Dat er steun is, blijkt uit het grote aantal mensen dat zitting wil nemen in een werkgroep om op die manier een steentje bij te dragen aan de samenvoe ging. Een werkgroep gaat uit zoeken hoe het Bondsgebouw verbouwd kan worden en een andere groep onderzoekt welke bestemming de Moeder Gods kerk kan krijgen. Een clubje mensen zoekt naar een alterna tieve locatie voor de grote vie ringen. Om de pijn voor de le den van de Moeder Godskerk te verzachten, zoekt een werk groep uit welke objecten uit dit gebouw kunnen verhuizen naar de Laurentiuskerk of het Bondsgebouw. „Wij zijn heel blij dat er volkomen begrip is. Daarom geven wij als kerkbe stuur alle ruimte aan de werk groepen", zegt Warmerdam. (advertentie) idam/rijpwetering - Joop ;n emelk gaat Rotterdam ver- :a Ruim achttien jaar gele re verd in Sportpaleis Ahoy' tsl leeld van de toenmalige Ni dkampioen wielrennen e ïld, maar het is zeer waar- ?t ilijk dat de sculptuur vol- ji voorjaar naar Rijpwete- eg rerhuist. Zoetemelks ge- II eplaats. ei litiatief daartoe is geno- ge door de Rotterdamse au- 1 b red van Slogteren, die be- rig met een biografie over oc rlands laatste winnaar van ?n iut de France. Een boek :vi ilgend jaar mei moet ver re ien ter gelegenheid van \i melks Tourzege, in 2005 III >s25 jaar geleden. Van n ren wil graag dat het ra ter gelegenheid daarvan >e ilek krijgt waar het thuis- lilin Rijpwetering'. rg eeld is destijds gemaakt va lanleiding van de wereld- 1 cjfie Zoetemelk in 1985 ver- Ju Ie in het Italiaanse Giavera is ontello. 'Die kerel ver- eti een standbeeld', stond :n te lezen in Het Vrije Volk. iel ant begon een actie: Vi sgoud in brons'. Lezers en is iors konden hun bijdragen ei 111 in een speciaal fonds en ni itterdamse beeldend kun- vaiarTom Waakop Reijers E opdracht een 'driekwart' 30 lat van Zoetemelks 'finish- in te vervaardigen. >ei eeld werd op de ope et avond van de Rotterdam- ac idaagse 1986, 24 januari, nd de toenmalig staatssecre- 1 ran sport, Joop van der ;l en, onthuld. Zoetemelk el het beeld, hoog bovenin aai eede bocht onder de re- S; en, 'goed gelijken'. Zei er v als commentaar bij: 4 de ketting ligt op het bin- va ad...' Terwijl hij op zeker lat zijn ketting tijdens zijn op-kousenvoeten 'op het ïblad' had gelegen. ield heeft sindsdien een -ijk anoniem bestaan ge il let de wielerbaan ver- 1 ook de wielersport uit Het beeld was eigenlijk U reemde eend in de bijt van lusementstempel. Diverse en n werden geopperd om 2 ;ïn andere bestemming te zijlmaar dat van Van Slog- gel lijkt eindelijk resultaat te Ir in. r n -initiatiefnemer destijds wi idig redacteur van het g dams Dagblad Peter Ou- et#rk: „Ik vind het een mooi pa Het beeld heeft op zijn de ;e plek in Ahoy' zijn lang- ee 5 gehad. Het wordt niet ie 1 onderhouden, ziet er een a verwaarloosd uit. Maar 11 het met roem: er zijn jv i minder Ahoy'-bezoekers du g weten wie Zoetemelk 1 t zomaar uit Ahoy weg De Rotterdamse auteur Fred van Slogteren (links) en wethouder Wil Reinders vinden dat het bronzen beeld van Joop Zoetemelk een betere plek verdient.Het beeld staat er in Ahoy' een beetje verloren bij. Foto: Cor Vos kan? Ouwerkerk: „Het beeld is van niemand en iedereen. Het is nooit vastgelegd wie de rechtmatige eigenaar is. Een paar mensen staan aan de basis ervan. En als ik namens hen mag spreken: Joop verdient een betere plek. Ik weet dat men er bij Ahoy' net zo over denkt." Manager evenementen Hans van Amerongen (Ahoy'): „Het beeld is hier gekomen omdat we vroeger veel met fietsen hadden. Maar dat is niet meer, ook al wordt de Zesdaagse dan nieuw leven ingeblazen. Veel mensen weten niet eens dat het een beeld van Zoetemelk is. En als de initiatiefnemers met een serieus plan komen om het een goede plaats te geven, hebben wij geen bezwaar." Van Slogteren heeft met die we tenschap contact opgenomen met wethouder Reijnders van sportzaken in de gemeente Al kemade, waar Rijpwetering on der valt. Die vond het een pri ma idee, heeft inmiddels zijn college 'om' en lijkt bereid de kosten van overplaatsing voor zijn rekening te nemen. Gisterochtend brachten Van Slogteren en Reijnders een be zoek aan Ahoy'. Reijnders: „We hebben in de gemeente Al kemade een fietspad dat is ver noemd naar Joop Zoetemelk. Het is de weg van Rijpwetering naar Roelofarendsveen. Maar een standbeeld heeft natuurlijk meer uitstraling." Beeldend kunstenaar Waakop Reijers gaat zijn beeld weer op poetsen, fatsoeneren en klaar maken voor een mooie plaats, ergens in 'hartje' Rijpwetering. Zoetemelk zelf heeft zich ook verguld verklaard met het ver huisplan. Al moest hij daar wel even over nadenken. Van Slogteren: „Toen ik Joop belde met de mededeling dat het beeld naar Rijpwetering zou verhuizen bleef het even stil. Vervolgens zei Joop: 'Daar moet ik even over nadenken'. Twee dagen later belde hij me dat hij akkoord was. Dat is Joop, altijd even nadenken." Sjneente Warmond wil 73-jarige op cursus sturen uit en moest daardoor aan de eisen van de vernieuwde hore- cawet voldoen. De horecawet uit 2000 schrijft voor dat een ei genaar van een horecagelegen heid een diploma sociale hygië ne op zak moet hebben. Gemeenteambtenaar J. Faasse hield gisteren in opdracht van het college tijdens de zitting zijn poot stijf. Volgens het War- mondse gemeentebestuur moet namelijk naar de letter van de wet worden gehandeld, legt hij uit. „Ook al is die regel onrede lijk." De gemeente heeft het volste recht om het restaurant en de bar aan de Veerpolder te sluiten als het papiertje niet door Dek ker wordt behaald. „De wette lijke verplichting van het diplo ma is eigenlijk bedoeld om mensen uit de onderwereld uit de horeca te weren", verklaart Faasse tegenover de commissie. „Die kunnen dan minder mak kelijk een restaurant of café be ginnen om crimineel geld mee wit te wassen." Het diploma so ciale hygiëne stelt op zich maar weinig voor. De spoedcursus van één avond stelt als enige minimumeis een afgeronde la gere schoolopleiding. Directeur Van der Kwast snapt niets van de harde opstelling van het gemeentebestuur. Eige naar Dekker laat slechts af en toe zijn hoofd zien in het enor me complex aan de Veerpolder: „Hij heeft 88 bedrijven. Ik doe in Warmond de bedrijfsvoering. Daarbij kunnen we veel van meneer Dekker zeggen, maar toch echt niet dat hij tot de on derwereld behoort." Om een 73-jarige man, die nu herstelt van een operatie aan twee halsaders en zijn heup, verplicht weer de schoolbanken in te sturen, vindt hij van de zotte. Dekker heeft al zijn hore- cadiploma's in een ver verleden gehaald. „In 1982 kreeg hij van de gemeente al een horecaver gunning", toont Van der Kwast aan. Zelf hoeft de directeur (60) niet meer op bijscholingscur sus. „Beheerders en bedrijfslei ders op leeftijd krijgen dispen satie", bevestigt ook ambtenaar Faasse. „Jammer genoeg geldt dit niet voor eigenaren." Het is een vervelend conflict, vinden beide partijen. „Vooral omdat de regels straks weer worden versoepeld", verklaart Van der Kwast. „Minister Hoo- gervorst (VWS) is het met ons eens. Kunnen we dan niet op die wijzigingen anticiperen?" Het college ziet daarvoor geen mogelijkheid. „Het is nog hele maal niet bekend dat het beleid gaat veranderen", verklaart Faasse streng. Van der Kwast is teleurgesteld: „Deze bureaucra tie is gewoon te gek voor woor den." De commissie beroep en be zwaar doet over vier weken uit spraak in de zaak Dekker. Het college neemt vervolgens zijn besluit. Dan wordt duidelijk of de oude baas alsnog met zijn hoofd de boeken in moet. bi 'oor Ligtvoet ond - De gemeente War- volhardt in haar eis. Zo de 73-jarige eigenaar C. •r van het Warmondse concern geen cursus hygiëne volgt en zijn di- haalt, krijgt hij geen horecavergunning en zijn sport- en partycen- "legaal. Tegen het afwij- 1 de vergunning protes- Dekker-directeur Philip T Kwast gisteren bij de ,/flfissie beroep en bezwaar. lOuwtrek om een horeca- ig begon toen het •ndse bedrijf een paar ig zijn oude kok omruil- een nieuwe. „Eentje die 'Hfcns veel beter is gekwali- voegt de directeur toe. nging van de chef-kok horecagelegenheid ver- opnieuw een vergunning vragen. Die aanvraag het geval van Dekker 'ee jaar geleden de deur Aangeboden door Patrick op Speurders.nl: Winterhanden €100, Vier kwaliteits winterhanden op velgen. Bijna nieuw, nog 8 mm profiel! Banden maat 185/65 R15. Kijk op Speurders.nl voor deze en nog veel meer scherpe aanbiedingen. speurders.nl jouw (ver) koopsite

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15