LEIDEN REGIO Handtekeningen voor Kees van Super De Boer AGENDA TIP 23,2CGLeiden Aanbouw gemeentehu Katwijk kost vijf miljo Leids bedrijf maakt dertig motorframes voor Ariane-5 22 EN 23 OKTOBER VERWARMINGSSH Bijna overal te plaatsen!!! De nieuwste hyper moderne kachels van I Tijdens onze verwarmingsshow REAL UB Diverse spectaculaire ATAG aanbiedingen i 10 jaar lang zorgeloos stoken. Kopen, huren of lease, vraag vrijblijvend naar de mogelijk Nieuwe Beestenmarkt 7-11 Wp Haitwijk Zn tel.:071-5126627 Foto: Frans Roomer Politiewagen drie keer over de kop noordwijk - Een politieauto is dinsdagavond rond negen uur drie keer over de kop geslagen op de afrit van de N206 bij de Noordwijkse Van Berckelweg. De patrouillewagen, bestuurd door één agent, was vanuit Kat wijk op weg naar een melding in Sassenheim. Nadat de auto tot stilstand was gekomen, wist de agent zelf uit het wrak te kruipen. Hij is met een hoofd: wond naar het ziekenhuis over gebracht. Verder raakte nie mand gewond. De afrit van de N206 is ongeveer anderhalf uur afgesloten geweest. De toe dracht van het ongeluk is onbe kend. Kinderloosheid in gespreksgroep leiden - Voor mensen die onge wenst kinderloos zijn en niet meer medisch behandeld kun nen worden begint de Fiom een gespreksgroep in Leiden. Tij dens acht bijeenkomsten, eens in de twee weken, kunnen deel nemers ervaringen uitwisselen en komen diverse thema's aan de orde, zoals het verschil in beleving tussen mannen en vrouwen en de invloed van on gewenste kinderloosheid op de relatie. De gespreksgroep komt bijeen in het pand van de Fiom aan de Haven 32, op maandag avond van 19.00 tot 21.30 uur. Voor aanmelden en meer infor matie: 071-5226199. Oegstgeesterweg in Rijnsburg dicht rijnsburg - De Oegstgeester weg in Rijnsburg is morgen af- fesloten voor autoverkeer. Dat omt omdat er een woonboot uit het water moet worden ge hesen. Fietsers en bromfietsers kunnen wel over de dijk blijven rijden. door Saskia Buitelaar katwijk - De uitbreiding van het Katwijkse gemeentehuis be tekent een flinke kostenpost voor de nieuwe fusiegemeente van Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg. Om negentig extra werkplekken te realiseren, moe ten één of twee extra vleugels worden gebouwd langs de Juli- analaan. Geschatte kosten: 5,25 miljoen euro. De nieuwe gemeente gaat er dan van uit dat parttimers niet allemaal een eigen bureau no dig hebben, zij kunnen wellicht 'flexibele werkplekken' delen. Voor een parkeerkelder met 25 plaatsen en aanpassingen aan de raadzaal, de publieksbalie en kantoorruimte komt er nog ruim een miljoen euro bij. Als onverhoopt een overstortriool moet worden verlegd, vallen de kosten nog hoger uit. Een voor deel is dat, als naar verwachting in 2008 de ambtenaren uit Rijnsburg en Valkenburg in Katwijk zitten, geld wordt te rugverdiend met het verhuren of verkopen van de twee leegge komen gemeentehuizen Bij de grootscheepse wing van het Katwijt meentehuis zes jaar er door de architect al n mee gehouden dat er t deel wordt aangebouwi groene strook richting i laan. Architecten moeti kijken hoe dat in te pa Op voorhand houdt de groep er rekening mee hele operatie zo'n drie kost. Een deel van de ai valt namelijk buiten stemmingsplan. Daani een vrijstellingsprocedu ten worden gevolgd vergt tijd. Bovendien is er een i tot grote kans' dat de naast het gemeentehuis ologische sporen beval dat er mag worden gi moet de gemeente een logisch advies vragen a kundigen en zo nodig vingen laten verrichten, er een monumenten ning nodig voor de verb aangezien het gemee een rijksmonument is. (advertentie) De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Actievoerende kinderen voor Super De Boer. Vanaf links: Bianca de Graaf, Miranda Slingerland, Rachelie Rahajaan en Frederique Raha- jaan. „We zijn dol op Kees." Foto: Hielco Kuipers chef. „Ik was nooit blij als ik met moeder boodschappen moest doen, behalve als Kees er was", schrijft de een. „Alle kinderen in de buurt zijn dol op Kees", schrijft een ander. Als Kees er niet is, is er voor ons geen Super De Boer meer", luidt de noodkreet van een der de kind. Ze weten nog niet wat ze met de handtekeningen gaan doen. „Mijn moeder zei dat we wat reclame moesten maken voor onze actie", zegt Miranda. „Vandaar dat we naar het Leidsch Dagblad zijn gestapt." Ze hebben hun hersftvakantie benut om advies te vragen in het stadhuis. „Daar hebben we dit boekje gekregen", zegt Mi randa en laat een gemeente- gids zien. „Het personeel van Super De Boer heeft ook hand tekeningen ingezameld tegen het ontslag van Kees, maar die zijn op het hoofdkantoor ver scheurd", zegt Miranda. De zusjes Rahajaan spelen met het idee om op de laatste werk dag van Kees een actie voor de deur van de supermarkt te voe ren. „Met een hele grote groep kinderen", zegt Frederique. De afdelingschef is in verlegen heid gebracht door de actie van buurtlcinderen. „Het is natuur lijk hartstikke lief." Bij dat commentaar wil hij het graag laten. „Ik heb geen behoefte aan publiciteit." De overige werknemers van Super De Boer betreuren het vertrek van hun collega. „Zo'n actie van kinderen is natuurlijk goed bedoeld", zegt een van hen. „Het is strelend voor Kees. Maar ik denk niet dat het be sluit teruggedraaid kan wor den." Erna Straatsma door Timoteus Waarsenburg leiden - Het Leidse bedrijf Dutch Space, gevestigd aan de New- tonweg pal naast museum Natu- ralis, maakte vorige week be kend een order van 50 miljoen euro in de wacht te hebben ge sleept. Het Europese lucht- en ruimtevaartconcern EADS, Euro pean Aerospace and Defense Systems, heeft Dutch Space ge vraagd in de komende zes jaar de motorframes voor 30 Ariane-5 raketten te bouwen. Een mega- order, waar Dutch Space vanzelf sprekend zeer verheugd over is. Maar wat gaan ze nou precies maken? Om de bijdrage van Dutch Space aan de Ariane-5 raket te begrijpen, is eerst enige kennis van de raket zelf nodig, zegt projectleider Franklin Annink. „De Ariane-5 raket is een kolos saal apparaat van zo'n 750.000 kilo en 50 meter hoog met twee stuwraketten. De raket is be doeld om een satelliet in een baan om de aarde te brengen. En daar is een hoop kracht voor nodig." De stuwraketten brengen de hoofdraket naar een hoogte van zo'n 70 kilometer. Dan zijn de ze helpers op en worden ze af gestoten. Vervolgens neemt de zware Vulcain-motor van de hoofdraket het werk over tot buiten de dampkring. Ten slot te gaat alleen de punt van de raket met een eigen motor ver der. Dutch Space maakt de op hanging voor die twee motoren. Annink: „Het overgrote deel van de hoofdraket is gevuld met 150.000 kilo vloeibare zuurstof en waterstof waarmee de motor wordt aangedreven. Die vloei stoffen worden onder hoge druk de motor ingepompt. Al die brandstof moet in 600 se conde worden verbruikt. Om een idee te geven: één zo'n pomp kan een compleet gevuld wedstrijdzwembad in 2 a 3 mi nuten legen. De krachten die tijdens dat proces vrijkomen zijn enorm. En de geluidstrillin gen ook. Als je een lancering bijwoont, sta je op vijf kilome ter afstand en voel je je maag trillen door het geluid. Zou je er vlakbij staan, dan ben je op slag dood, enkel door het immense geluid. Je kunt je voorstellen dat het frame waar zo'n motor in hangt - met een diameter van 5,5 meter en een hoogte van 3,5 meter - enorme krach ten moet kunnen opvangen." Zo'n frame voor de eerste trap moet een aantal eigenschappen hebben: het moet sterk, stijf, licht en hittebestendig zijn. „En daar komt eigenlijk de moeilijk heid kijken. Dat zijn namelijk een paar tegenstrijdige eisen waaraan één onderdeel moet voldoen. Sterk en stijf is bij voorbeeld niet hetzelfde. Ijzer is sterker dan papier. Maar een opgerold papiertje dat rechtop staat is stijver, dus moeilijker in te drukken, dan een plaatje ijzer." De zoektocht naar een motor frame dat aan al deze eisen vol doet, begon voor Dutch Space in 1985. Nu, twintig jaar en vijf tig miljoen euro later, is het re sultaat ernaar en kon Dutch Space een aantal belangrijke concurrenten achter zich laten in de race om de miljoenenor der voor 30 frames voor de eer ste trap en 22 frames voor de tweede trap. Toch is het niet zo dat Dutch Space met deze or der woekerwinst maakt. Inte gendeel zelfs, stelt Geert Men- nenga, hoofd Strategie en Com municatie van Dutch Space. „ESA heeft de bevoegdheid om elk bedrijf in Europa dat be trokken is bij de productie van onderdelen voor het Europese ruimtevaartprogramma op elk gewenst moment te controle ren. Ook de boekhouding. Als blijkt dat wij te duur zijn, liggen we eruit. Maar in de ruimte vaart is alles duur", aldus Men- nenga. De hoofdreden daarvoor is de eis tot 'tracability'. Annink: „Elk onderdeeltje dat in de ruimte vaart gebruikt wordt, moet tra ceerbaar en dus gemerkt zijn. Een standaardboutje, dat bij Gamma een euro kost, kost voor een raket misschien wel 50 euro. Als er iets misgaat met een raket, moet elk onderdeel tje dat wordt teruggevonden, hoe klein ook, volledig traceer baar zijn. Waar is het gemaakt, wie hebben dat onderdeel alle maal in hun handen gehad, noem maar op. Een ander kostenverhogend as pect van de ruimtevaartechniek is onderzoek. Annink: Wij hebben dertig man in dienst die fulltime werken aan deze mo torframes. Slechts zes van hen zijn met de productie bezig, de rest doet onderzoek. We heb ben nu een order van vijftig miljoen binnengehaald. Maar daar is wel vijftig miljoen euro aan vooraf gegaan om het ken nisniveau te bereiken dat we nu hebben." En die kennis komt ook aan an dere, commerciëlere bedrijfs takken van Dutch Space ten is nu aan boord van eenl satelliet en de eerste gege daarvan worden op 25 ok verwacht. Maar we werke voorbeeld ook aan militai temen. Zo zijn we nu bez een zeer geavanceerd coi tertrainingsprogramma w straaljagers. Daarvoor isl langstelling vanuit het An kaanse leger. Kortom, Du Space is een zeer veelzijd ternationaal miljoenenbf Midden in Leiden." Grootste van Nederland Dutch Space, voorheen ker Space geheten, zit al jaar in de ruimtevaart^ nologie en is het groots ruimtevaartbedrijf in Ni land. Sinds 1993 zit de hoofdvestiging van het; man tellende bedrijf in den aan de Newtonweg 2002 zijn ook de clean 1 de stofvrije productie! ten, naar Leiden overgè bracht Buiten Leiden h Dutch Space nog vestig in Parijs en Washingtoi Dutch Space draait een lijkse omzet van ongevi miljoen euro. Veruit hei grootste deel van de we zaamheden betreft ruil vaarttechnologie. Zo'nl procent van hun opdfa worden voor ESA uitga en de commerciële mie vaartmarkt beslaat nog 35 procent van hun wei Slechts 5 procent van d werkzaamheden bij Dm Space is voor de 'aardsi markt: militaire en wet schappelijke projecten. Dutch Space maakt bel onderdelen voor de Aii ook zonnepanelen, ins menten voor satelliet® specifieke onderdelen 1 de ruimtevaart, waarva bekendste project de E de robotarm die in 20Ö het internationale ruiij tion ISS zal worden bei tigd. Daarnaast maakt; ontwikkelt Dutch Spac ciale software voor oni meer de Europese en A kaanse defensiemarkt De eerste raket die de l in gaat met alleen maai torframes van Dutch S] is de Ariane-522. Die w over twee weken, op 4. vember, gelanceerd vai Frans Guyana. goede. Er wordt aan de New tonweg namelijk meer gemaakt dan alleen motorframes voor Arianes. „De productie van kleine syste men, zoals instrumenten, voor de ruimtevaart vormt het groot ste deel van ons werk", zegt Mennenga. „We hebben ook de robotarm gemaakt die in 2007 aan het internationale ruimte station ISS wordt bevestigd. En 'Kees moet blijven!' Kinderen uit het centrum van Leiden i voeren actie voor de afdelings chef groente van Super De Boer aan de Lange Mare, die zijn baan kwijtraakt. Daar wil len ruim honderd jeugdige ac tievoerders een stokje voor ste ken. Ze hebben de afgelopen dagen handtekeningen verza meld en zinnen op verder pro test. .1 Miranda Slingerland (12) is, met Bianca de Graaf (14) en twee andere buurmeisjes uit de Mirakelsteeg, een actie voor Kees begonnen. De 53-jarige man verliest zijn baan als ge volg van een reorganisatie bin- 1 nen het Laurus-concem, dat in totaal 1300 banen schrapt. Tot het Laurus-concern behoren alle vestigingen van Konmar, Super De Boer en Edah. „Het is een hele lieve man, die Het trechter vormige mo torframe van de Ariane-5 heeft een dia meter van 5,5 meter en een hoogte van 3,5 meter en wordt door Dutch Space in Leiden ge maakt. Aan weerskanten van de raket zijn de twee stuwraketten zichtbaar. Foto: Dutch Space op dit moment cirkelt er een in strument van onze hand rond. de aarde dat de ozonlaag waar ook ter wereld kan meten. Dat al dertig jaar bij die supermarkt werkt", zegt Miranda. „Hij heeft een wereldbaan en alle kinderen uit het centrum zijn dol op hem." Haar twee buur meisjes - de zusjes Rachelie (9) en Frederique Rahajaan (8) knikken. „Vorige week vertelde Kees mijn moeder dat hij weg moet. Hij zag er echt verdrietig uit." De supermarktmedewer ker zou een cursus niet gehaald hebben, zeggen de meisjes. „Dat heeft hij mijn moeder ver teld." Volgende week is het de laatste werkdag van de afde lingschef groente. Hij is boven tallig verklaard. De verontwaardiging bij de meisjes is groot. Ze hebben in twee dagen tijd 117 handteke ningen verzameld, voorname lijk van kinderen. De lijst bevat een reeks liefdesverklaringen aan het adres van de afdelings-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14