LEIDE REGIO Komen er barsten in de Blauwe Steen? etselschade? Lakenhal mogelijk omgedoopt Belastingdienst: Leiden blijft in beeld 'Wij hoeven hier niet zo nodig weg' STUDIE EN BEROEP R1 4 PALS GROEP osteloos juridisch advies WD vraagt om opheldering Ide stellingI 'I Vaarom kreeg len nooit t aald voetbal? donderdag 21 OKTOBER 2004 tite ,d cloi- leiden - Het staat nog niet vast dat de Belastingdienst weggaat uit Leiden. Wel is zeker dat de dienst het huidige pand aan het Stationsplein verlaat. Een woordvoerder van de Belasting dienst: „We kijken nog of we in Leiden kunnen blijven of dat we naar elders, mogelijk Hoofd dorp, vertrekken. Die opties zijn gelijkwaardig. Voor ons telt wat het handigst en het voorde ligst is." De Belastingdienst informeerde zijn werknemers deze week over het vertrek uit het pand aan het Stationsplein. „Het vol doet niet meer aan de eisen van de moderne tijd en is aan het einde van zijn technische le vensduur. Het is een oud en onhandig gebouw, waar bij voorbeeld geen airco is", aldus de woordvoerder. „Wij hebben gezegd: we willen het niet laten renoveren, dus gaan we op zoek naar een andere plek. Hoofddorp zou een logische keuze zijn, omdat daar ons re giohoofdkantoor al zit." Volgens de woordvoerder gaat de voorkeur niet bij voorbaat uit naar de ene of de andere plek. „Wij zijn vooral op zoek naar een geschikt pand. Of dat een nieuw of bestaand pand wordt, is bijvoorbeeld nog niet duidelijk. Een belangrijke voor waarde is dat het toekomstige belastingkantoor de infrastruc tuur voor het grote computer netwerk van de Belastingdienst heeft." De woordvoerder van de Belas tingdienst denkt dat het pand van Heerema aan de Plesman- laan, waar de dienst eerder zijn oog op had laten vallen, om die reden is afgevallen. „Het kostte te veel ingrepen om dat pand aan onze eisen te laten vol doen." Het feit dat een groot deel van de werknemers uit Leiden en omstreken komt, speelt bij de keuze voor een nieuwe locatie geen rol van betekenis. „Onze hoofdoverweging is: wat is het handigst voor de dienst als ge heel? Met individuele werkne mers houden we vooralsnog geen rekening", aldus de woordvoerder. De Ondernemingsraad van de Belastingdienst wil pas reage ren als er concreet een nieuwe locatie in beeld is. Volgens de OR is er dan pas aanleiding om zijn standpunt naar buiten te brengen. Volgens een woordvoerster van de rijksgebouwendienst is deze organisatie 'pas zeer onlangs' op de hoogte gebracht van het vertrek van de belastingdienst uit het pand aan het Stations plein. „Het gebouw voldoet vol gens de belastingen niet meer aan de eisen van deze tijd. Mo menteel beraden we ons over de toekomst van het gebouw, maar we gaan er wel van uit dat er weer een overheidsdienst in wordt gehuisvest. Afhankelijk van welke organisatie dat is en wat haar wensen zijn, kijken we dan of en hoe het gebouw wordt gerenoveerd. Maar dat is allemaal niet van vandaag op morgen gerealiseerd." Het Belastingkantoor aan het Stationsplein. Gebouwd in 1967, voldoet het gebouw anno 2004 niet meer aan de eisen die de Belastingdienst aan een kantoorpand stelt. Foto: Hielco Kuipers door Nienke Ledegang leiden - Een druilerige motregen houdt de mensen van de Belastingdienst van daag binnen tijdens hun lunchpauze. Een enkele verstokte roker of liefhebber van frisse lucht waagt zich toch buiten voor een klein blokje om. Het nieuws dat de Belastingdienst weggaat van de plek waar hij al sinds de oplevering van het pand in 1967 zit, is woensdag het ge sprek van de dag onder de 350 Leidse werknemers. „De schok is groot", zegt een belasting ambtenaar. Hij wil, net als zijn collega's, niet met zijn naam in de krant. „Eigen lijk mogen we niets zeggen over de ver huizing", vertelt hij. Maar, wil de man wel kwijt: „Iedereen baalt stevig. Ik denk dat ik namens 99 procent van de men sen in dit gebouw spreek, als ik zeg dat we hier niet zo nodig weg hoeven." Een dag eerder kregen de ambtenaren van de Belastingdienst een brief waarin het managementteam uitlegt dat het pand aan het Stationsplein niet meer ge renoveerd wordt en dat wordt gezocht naar een nieuw onderkomen. Behalve dat ze op zoek zijn in Leiden, bekijken de managers of verhuizen naar Hoofd dorp een optie is. Dat laatste is zeer tegen de zin van de meeste werknemers, die veelal in Leiden of de regio wonen. Een van de ambtena ren, die juist op zijn fiets stapt: „Ik kom op de fiets vanuit Katwijk, nu al 28 jaar. Ik kan me niet voorstellen dat dat straks misschien niet meer kan. Wat mij betreft is het ook nergens voor nodig: ik heb geen enkel probleem met dit pand. Maar eerlijk gezegd denk ik dat het be sluit al vaststaat. Ik durf erop te wedden dat we naar Hoofddorp moeten. Ik hoop dat de gemeente Leiden nog een voet tussen de deur kan krijgen. Die zullen toch niet zonder Belastingdienst verder willen? Want niet alleen voor ons, maar voor de hele stad is het erg als de Belas tingdienst verdwijnt." Een collega van de man erkent dat het gebouw 'aan de oude kant' is. „Het tocht er vooral erg." Maar hij blijft liever in Leiden en ziet het niet zitten om naar Hoofddorp te verkassen. „Ik kom uit Zoetermeer. Met de auto naar Hoofd dorp is slecht te doen en met het open baar vervoer moet ik eerst naar Den Haag met de trein of naar Leiden met de bus. Ik denk dat ik elke dag een uur lan ger onderweg ben. Ik denk dat ik nog eerder overplaatsing naar Den Haag zou aanvragen, dan dat ik zou meegaan naar Hoofddorp", aldus de man, die even eens 28 jaar in dienst is. „Mopperaars", zegt een andere collega, die het allemaal wat van de zonniger kant ziet. „Maar daar zijn het ambtena ren voor. Ik woon hier nu vijf minuten vandaan en dat is hartstikke lekker. Maar hoe ver is Hoofddorp nu hele maal? Er loopt een prima treintje tussen hier en daar. En er is ook wel iets voor te zeggen, om samen te werken met het kantoor Haarlem en Hoofddorp. Je krijgt meer eenheid van beleid, je hebt meer LEIDSE KWESTIES 'esties die als een eeu- agteken boven de stad Is de Leidse bevolking dom? Wie is de rijkste n Leiden? Kun je het nwater drinken? De ru- idse Kwesties biedt een op vragen die elke Lei- wel eens stelt. Afle- Barst de Blauwe Steen lilfeestraat? 'e vraag stelt, slaat mis- le schrik om het hart. ,slichv Dreigt werkelijk een uitgespro ken Leids, historisch en juri disch monument dan teloor te gaan? Anderen zijn wellicht op gelucht: legt die misvormde en misplaatste stoeptegel eindelijk het loodje? Waarschijnlijk niet. De vraag is niettemin relevant. In 2007, 2008 of 2009 moeten er tram rails liggen in de Breestraat voor de Rijn Gouwe Lijn, de sneltram die eerst Gouda met Alphen en Leiden moet gaan verbinden, en een paar jaar daarna ook Leiden met de kust. (advertentie) Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl Volgens de mensen die de lijn willen aanleggen is de vraag niet meer óf de tram er komt, maar hóe, nu het Rijk met een dikke honderd miljoen op de proppen is gekomen. In de Breestraat ligt al eeuwen de Blauwe Steen, een van de plekken voor de terechtgestel- den in de stad in de Middeleeu wen, waar ook de vonnissen werden voltrokken. Er zijn ook nog een rode en een witte steen. Het blauwe exemplaar ligt er tamelijk pontificaal en bijna midden in het asfalt bij, wat de vrees voedt dat de raüs het monument straks zullen doorklieven. „We moeten in elk geval zorgen dat die steen wordt veiligge steld", zegt Cees Waal, voorzit ter van de Vereniging Oud Lei den. Waal, tevens oud-wethou der, werpt zich verder op als beschermheer van nog een mo nument in het straatplaveisel: het medaillon aan de voeten van de bordestrap van het stad huis. Een geschenk van zijn ei gen organisatie 'aan de stad Leiden'. De klinkers beelden het stadswapen uit. De Blauwe Steen: midden in het asfalt, maar een uitgesproken Leids, historisch en juridisch monument. Archieffoto: Hielco Kuipers De eis is overigens noch ge steld, noch ingewilligd, weet Waal. „Er is nog tijd. Ik ver wacht niet dat het huidige stadsbestuur al tot de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn over gaat." Voor de historische vereniging hebben de stenen een onschat bare waarde. „De blauwe, rode door Rody van der Pols leiden - Stedelijk Museum De Lakenhal in Leiden ondergaat wellicht een naamswijziging. Dat blijkt uit een nota over de samenvoeging van het museum aan de Oude Singel met het Cen trum Beeldende Kunst (CBK), dat nu nog aan de Hooglandse Kerk- gracht is gevestigd. Daarin wordt de mogelijkheid openge houden dat de nieuwe instelling een andere naam krijgt. WD- raadslid Arend-Jan Sleijster heeft om opheldering gevraagd. De WD'er vindt dat het stads bestuur wel hele goede redenen moet aandragen om een nieu we naam voor het museum te rechtvaardigen. „De naam 'La kenhal' wordt al meer dan hon derd jaar gebruikt en is in de wijde omgeving een begrip. Daar kun je niet zomaar van af stappen", aldus Sleijster, die zegt zich 'ten zeerste te hebben verbaasd over de suggestie'. La kenhal-directeur Jetteke Bolten zegt dat er vooralsnog niet is gesproken over een nieuwe naam voor het museum, maar dat het aan wethouder Hessing is om uitsluitsel te geven over deze kwestie. Het raadslid plaatst meer vraag tekens bij de plannen voor de samenvoeging van de twee in stellingen. Alvorens het CBK bij De Lakenhal wordt onderge bracht, moet een groot deel van de collectie van de kunstuitleen worden afgestoten. Het ge meentebestuur heeft vorig jaar besloten dit onderdeel van het CBK op te heffen. Vorige maand heeft de artotheek defi nitief haar deuren gesloten. „Maar over wat er nu met de collectie moet gebeuren, circu leren de meest tegenstrijdige berichten", zegt Sleijster. In een recente nota wordt ge opperd om de kunstuitleencol lectie te veilen, waarna de op brengst ten goede komt aan het aankoopbudget van de Laken hal. Een ander beleidsstuk meldt daarentegen dat een deel van de verzameling aan Kunst Vliegwerk wordt geschonken, een atelier voor verstandelijk gehandicapten. 'Conform de wens van de commissie', vol gens deze notitie. „Maar ik kan me niet herinneren dat ik daar ooit mee heb ingestemd zegt Sleijster, lid van de raadscom missie voor cultuur en onder wijs. Daarnaast vraagt het raadslid zich af of er al een 'afkooprege ling' is getroffen met de kunste naars van wie het CBK kunst werken heeft gehuurd. Ook wil hij weten hoe het zit met de spaartegoeden die leden van de kunstuitleen in de loop der tijd hebben opgebouwd. De wereld is beter af met nog eens vier jaar George Bush. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl contact met collega's en je kunt dus nog eens overleggen hoe je de zaken aan pakt. Plus dat we daar een mooier kan toor krijgen. Prima toch?" De studenten Floris en Jiska, die een be lastingformulier komen ophalen, begrij pen er in elk geval helemaal niets van. „Ik zou het erg raar vinden als een stad als Leiden geen eigen Belastingkantoor heeft", zegt Jiska. „Als er nu nog een uit giftepunt voor formulieren blijft, vind ik het tot daar aan toe", vult Floris haar aan. „Maar helemaal weg? Wat kan het mij trouwens schelen als het hier wat ouderwets is? Als het maar functio neert." Het alternatief, zaken doen via telefoon en internet, lijkt de Leiderdorpse me vrouw Zhu in elk geval niets. „Ik moet hier regelmatig zijn. Nu bijvoorbeeld weer voor mijn huursubsidie. Als je dat via de telefoon doet, dan moet je eerst een half uur wachten en daarna krijg je te horen: even geduld alstublieft. Daar moet je toch niet aan denken." idcojleqe wellantcollege (,arCj£arc Ro'* <Z.Leiden en witte steen markeerden in de stad de grenzen van de rechtsgebieden uit de vroege Middeleeuwen. Ze zijn buiten gewoon bijzonder", verklaart Waal. De rails van de tram die vroeger door de binnenstad reed liep volgens hem net langs de Blauwe Steen. Dat moet haast wel weer gebeuren, ver wacht het provinciale project bureau Rijn Gouwe Lijn, dat de aanleg voorbereidt. „Het zou raar zijn als het niet zo was", zegt medewerker Michael Haa- se. „Hij is zo'n symbool, daar kun je niet omheen. Dus dat wordt ongetwijfeld meegeno men." Inderdaad, geeft Floor van Deursen van de gemeente de uiteindelijke garantie. „Het kan zijn dat de steen een beetje opgeschoven wordt. Dat hangt uiteindelijk af van het ontwerp dat de politiek krijgt voorge legd. De Blauwe Steen zal door de komst van de Rijn Gouwe Lijn zeker niet worden aange tast, of verdwijnen uit de Bree straat." Dat staat in ieder geval zwart op wit. Robbert Minkhorst De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! BI Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis) Bovendien spaar ik als vaste abonnee maktelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbqtservies! Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro (€56.70) Naam OM V Adres Postcode Plaats: Geboortedatum Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leldsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 171 1 E mail: lezersservice^hdc nl of surf naar www letdschdagblad.nl Deze aanbieding ls geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad inderen in ie voor Kees ei de supermarkt Varmond wil t arige op le ius sturen aak in huis 1 Witte Singel lij een inbraak in een an de Witte Singel zijn pacht mobiele tele- °0 n een computer meege- Ook verdwenen er au- >ls, waarna de inbreker ie auto vandoor ging. idelijk is het slot van de ir open gewrikt. ie op zoek aanrander lüe politie is op zoek p man van ongeveer 30 ïsdagavond kort na ir op de Zoeter- ingel een 25-jarige ||it Leiden onzedelijk ist. De man stond g achter de vrouw hij haar vastpakte en gebrekkig Nederlands k. De vrouw sloeg van fen liep door naar haar jar zij de politie belde, ierzoek in de buurt Tnder resultaat. (advertentie) wereld, mijn krant. I chö Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13