TROS is niet meer welkom bij overleg MEDIA Heet tafereel met Boris en Ang 'Ik heb nooit begrepen dat ik 25 uur per dag bezig heb kunnen zij Erik de Vlieger feest mee met daklozen Publieke omroep houdt vast aan Colorful Radio Toespraak Beatrix live bij NOS Publieke omroep: overgangsperiode RTL FM daagt luisteraars uit Documentaire over opleiding van butlers Mogelijke concurrent in vergadering ongewenst Hilversum - De NOS zendt dinsdag rechtstreeks de toe spraak uit van koningin Beatrix in het Europees Parlement in de Franse stad Straatsburg. Dat liet de NOS gisteren weten. Het programma is vanaf 11.50 uur op Nederland 2. De koningin houdt haar toespraak omdat Nederland tijdelijk voorzitter is van de Europese Unie, het sa menwerkingsverband van 25 landen. De laatste keer dat Bea trix het Europees Parlement toesprak, was in 1984. De NOS zendt vrijdag ook de onderteke ning door de regeringsleiders van de grondwet van de Euro pese Unie uit. Hoe laat dit pro gramma begint, is nog niet dui delijk. Hilversum - Het jaar 2005 is in de ogen van de raad van be stuur van Publieke Omroep vooral een overgangsjaar. De raad zei dat gisteren bij de pre sentatie van de meerjarenbe groting. „Normaal gesproken biedt de jaarlijkse presentatie van de meerjarenbegroting ruimte aan programmatische plannen met vergezichten en wensdromen. Dit jaar hebben we het sober gehouden", zegt voorzitter Harm Bruins Slot. Volgens de raad van bestuur zijn er te veel onzekere factoren rond het publieke bestel die een duidelijke beleidslijn zou den rechtvaardigen. Zo wil de politiek nog dit jaar een funda mentele bezinning op de om roep en is de omroep pas dit jaar begonnen met het uitvoe ren van de maatregelen die ho ren bij de bezuinigingen en de aanbevelingen van de visitatie commissie. Hilversum -RTL FM garandeert overdag nooit dezelfde plaat te draaien, maar gaat deze week expres de fout in. Luisteraars die het muziekstation weten te betrappen op het draaien van dezelfde plaat tussen negen en vijf uur, maken kans op dui zend euro. Degene die weet om welke plaat het gaat en ook nog eens de twintigste beller is, die wint. warnsveld/anp - De Duitse tv- zenders Arte en ZDF maken een documentaire over de In ternational Butler Academy in Warnsveld. De vijf afleveringen van ieder 25 minuten over de buüeropleiding worden in het voorjaar van 2005 uitgezonden. Dat liet Robert Wennekes, voor zitter van de opleiding, gisteren weten. De afleveringen tonen de negen internationale studenten tij dens de opleiding. De laatste afleveringen worden nog opge nomen. Deze gaan over het af studeren op 29 oktober. Wennekes benadrukt dat het geen Big Brother-achtige docu mentaire wordt. „De studenten zijn gevolgd en er is zeker emo tie te zien, maar niet op de schreeuwerige manier zoals bij enkele andere reallife-program- ma's." Het is volgens de voor zitter een integere serie. Hij hoopt dat de documentaire ook aan het buitenland wordt ver kocht. De International Butler Acade my bestaat sinds 2000 en staat in de wereld zeer hoog aange schreven. donderdag 21 OKTOBER 2 Erik de Vlieger. Foto: United photos de Boer amsterdam/anp - Amsterdam mers hebben de afgelopen ne gen jaar vijf miljoen exempla ren gekocht van Z Magazine, de daklozenkrant in de hoofdstad. Reden voor een feestje, vindt de uitgever. Zondag komen de straatverkopers bij elkaar om het wapenfeit te vieren. De Am sterdamse ondernemer Erik de Vlieger neemt de vijfmiljoenste in ontvangst. Erik de Vlieger is een voor de hand liggende keus, verklaarde Marleen van Dijk, assistent-co- ordinator van Z Magazine, gis- Daklozenkrant Z Magazine verkoopt vijfrniljoenste exemplaar teren. „Hij is Amsterdammer en anders dan gangbaar. Dat zijn wij ook." Dat De Vlieger rijk is en de verkopers arm zijn, speelt volgens haar geen rol. „We zit ten niet achter zijn geld aan." Voor de ongeveer tweehonderd verkopers levert de verkoop van Z Magazine elke twee weken door Patrick van den Hurk Hilversum - De TROS is niet meer welkom bij het overleg over een publiek bestel in Neder land omdat de omroeporganisa tie daar in de toekomst mogelijk geen deel meer van uitmaakt. Dat heeft de Raad van Bestuur van de Publieke Omroep laten weten aan de leiding van de TROS. Die omroep overweegt het bestel te verlaten om com mercieel te gaan. Volgens de Raad van Bestuur is het ondoen lijk over de toekomst van het be stel te praten in aanwezigheid van een mogelijke toekomstige concurrent. De TROS heeft 'be grip' voor de beslissing. De TROS oriënteert zich al en kele maanden op een 'allein- gang' in samenwerking met de Vlaamse commerciële zender VTM. Als het zo ver zou komen, zou die combinatie in het na jaar van 2005 buiten het bestel met uitzenden moeten begin nen. De TROS wil de beslissing echter pas in maart volgend jaar nemen. Volgens Harm Bruins Slot, voorzitter van de Raad van Be stuur, leidt die aanhoudende onzekerheid tot 'zó veel oplo pend ongemak' in het overleg over de toekomst van het pu blieke bestel dat verder mee praten van de TROS onwense lijk is. Zowel Bruins Slot als de TROS zegt dat beide partijen in goed overleg tot dit besluit zijn geko men. „Er is niet met deuren ge smeten", aldus Bruins Slot. Een TROS-woordvoerder: „We be grijpen de gedachtegang wel. Er is geen sprake van ruzie." Bruins Slot overweegt overigens ook de AVRO niet langer mee te laten praten. Die omroep maakte gistermiddag bekend zich aan te sluiten bij de com merciële verkenningstocht van de TROS en VTM. De Publieke Omroep noemt het 'op zich goed' dat er meer duidelijkheid Jongerenzender moet zich meer onderscheiden door Patrick van den Hurk Hilversum - De Publieke Om roep is vastbesloten de op al lochtone jongeren gerichte mu ziek- en informatiezender Co lorful Radio in de lucht te hou den. De organisatie doet dat on danks een vorige week uitge sproken gerechtelijk verbod en het feit dat de zender volgens het Commissariaat voor de Me dia op grond van de Mediawet een 'ontoelaatbare neventaak' is. De Publieke Omroep gaat in beroep tegen de uitspraak van de rechter, en zal bij het Com missariaat een nieuwe aanvraag neerleggen voor het station, maar dan met een gewijzigde formule. De rechter deed uitspraak in een kort geding dat was aange spannen door de Vereniging van Commerciële Radio (VCR). Die vond het niet in de haak dat de Publieke Omroep het voor heen commerciële jongerensta- tion met publiek geld van on dernemer Erik de Vlieger heeft Ruurd Bierman: „We vinden het echt essentieel dat Colorful blijft. Foto: Ton Kastermans overgenomen, en sprak van concurrentievervalsing. De rechter gaf de VCR gelijk en bepaalde dat Colorful Radio ui terlijk op 11 november uit de lucht moet zijn. een bescheiden inkomen op. Per editie worden ongveer 20.000 exemplaren verkocht, voor 1,50 euro per stuk. De dak en thuislozen kopen ze in voor 80 eurocent, waardoor ze elke twee weken gemiddeld 70 euro aan hun baantje overhouden. Een grove rekensom leert dan dat Amsterdammers de afgelo pen negen jaar minimaal 3,5 miljoen euro aan de straatver kopers hebben geschonken. „Maar er zijn grote verschil len", zegt Van Dijk. „Sommige schizofrene daklozen verkopen maar een paai- exemplaren. An deren zijn veel fanatieker en za kelijker, voor hen is het een echte baan." Een paar verko pers zijn er al bij vanaf septem ber 1995, toen de eerste daklo zenkrant in Amsterdam het licht zag. En lang niet alle ver kopers zijn zwervers die onder een brug slapen, benadrukt Van Dijk. „Ze slapen bijvoorbeeld in een tentje of een kraakp huren een garagebox halve zolderkamer." Met de verkoop van Z Ma ging het de afgelopen jat minder goed. Een paar j; leden werden nog 30.000 plaren verkocht. Gratis 1 als Spits en Metro conci met de daklozenkrant, ze Dijk. Mag Erik de Vliej krant dan overnemen? hij is eigenlijk een cono Hij geeft de Amsterdam en de Week van Amsterd en dat zijn ook gratis krai is over de koers van de AVRO. Nadat onlangs de directie van de omroep door het bestuur naar huis werd gestuurd, be stond daar onzekerheid over. „We gaan nu eerst met de AVRO praten en besluiten daar na of deze omroep voortaan nog kan aanschuiven bij de be sprekingen", aldus een woord voerder. Over de loyaliteit van de KRO aan het publieke bestel bestaat volgens Bruins Slot voldoende duidelijkheid. Die omroep meldde onlangs desnoods zendtijd bij een commercieel station te willen kopen als ze delen van haar missie niet meer binnen het bestel kwijt zou kunnen. Staatssecretaris Medy van der Laan noemde dat met een al onaanvaardbaar, omdat op die manier publiek geld bij de commerciële concurrentie terecht komt. Bruins Slot: „De KRO heeft me bij monde van de voorzitter laten weten volstrekt loyaal aan het bestel te zijn." De kwestie met het Commissa riaat voor de Media liep al lan ger. Dat ziet in Colorful Radio geen doelgroepzender, maar een tweede landelijke jongeren zender naast 3FM. Daarvan zou> Colorful zich onvoldoende on derscheiden. Ook zou de komst van een op allochtone jongeren gerichte zender betekenen dat de reeds bestaande vijf publiek radiostations zich minder op minderheden zullen richten, terwijl dat wel tot de hoofdta ken van de Publieke Omroep hoort, aldus het Commissari aat. Volgens Ruurd Bierman, lid van de Raad van Bestuur van de Publieke Omroep, zendt Color ful Radio op 12 november nog gewoon uit. Essentieel „Wij vinden het echt essentieel dat Colorful blijft. Er wordt ons in het kader van onze wettelijke taken gevraagd meer te gaan doen voor minderheden. Als we dat op de bestaande stations doen, gaat dat weer ten koste van andere doelgroepen die we moeten bereiken." amsterdam/gpd - Hij voelt zich vereerd. Nee, reageert ze snel, zij is juist vereerd. Complimenten vliegen over en weer op het kleine podium. Ondertussen zwelt de mu ziek aan, en staan de twee achtergrondzan geressen letterlijk te trappelen om te begin nen. Laten we maar gaan zingen, stelt de souldiva voor. Dat lijkt Boris een goed idee. De Amerikaanse megaster Angie Stone gaf eind juli een 'intiem concert' in de kerkzaal van Hotel Arena in Amsterdam, op initiatief van The Box. De clipzender organiseert al enige tijd P.U.R.E-concerten, unplugged sessies voor een kleine schare fans die toe gangskaarten kunnen winnen via een prijs vraag. Eerder werden vergelijkbare sessies van on der meer Di-rect, Krezip, Relax, Beef, Brainpower, Raymzter, Jim en Intwine uit gezonden. Angie Stone is ongetwijfeld de grootste artiest die tot nog toe optrad voor 250 kijkers van The Box. De zangeres, tekst schrijfster, bespeelster van talloze instru menten én talentenscout was er speciaal voor naar Nederland gekomen. Stone, ergens in de veertig, zong tijdens haar jeugd in de Eerste Nazareth Baptisten- kerk in South Carolina. Ze speelde saxo foon in de band van Lenny Kravitz en maakte deel uit van het raptrio Sequence. In 1997 kwam haar eerste soloplaat Black Diamond uit. Met deze 'neo-soul' plaatste ze zich in het rijtje van Alicia Keys en Eryk- ah Badu. Haar tweede album Mahogany Soul werd ook goed ontvangen, en haar laatste cd Stone Love leverde de hit I Wan na Thank Ya, met rapper Snoop Dogg, op. Toch wordt Stone door velen nog onvol doende op waarde geschat, stelde ze vorige maand in een interview. Oorzaak: de voor oordelen in de muziekindustrie. „Ik ben net zo goed als al die andéren in het we reldje; leeftijd, gewicht en kleur zouden daar niets mee te maken moeten hebben. Angie Stone. Als het alleen om de muziek zou gaan, zou ik niet meer stuk kunnen. De platenbonzen moeten muziek beoordelen met een blind doek voor." Want dan zou ze pas het suc ces krijgen dat ze verdient, denkt ze. Om een milde Engelse term te gebruiken: Angie Stone is een 'plus-size lady'. Met het imposante lijf in een strakke spijkerbroek en een bepaald niet afkledende, want witte blouse, betreedt ze zelfverzekerd Hotel Are na. Het publiek, knus op houten bankjes rondom het podium gerangschikt, ont vangt haar enthousiast. Met de en< i achtergrondzangeressen en band I veel hits van het eerste album. Ooi haar huidige lover T.H.C. enkele kt podium voor een rapbijdrage. Dan is het tijd voor het aangekond duet met Boris, die eerder op de di gen P.U.R.E-sessie hield. „Hij is ecl speciaal", kondigt Stone de booml Limburger aan. De Idols - winnaar 1 met haar het nummer Stay for a W gehore, en houdt zich keurig staan de soulzangeres. Het gaat er soms heet aan toe. 'Boris, baby', kermt S 'Oh Angie, baby, antwoordt Boris Het tieneridool heeft genoten van! treden, vertelde hij later. Stone vei woordigt immers soul, het muziekj van zijn hart.Als je van die muzie en je woont in Nederland, moet je een beetje doen met de mensen oi heen. Dus natuurlijk doet het je he als je even mag samenwerken met die echt in die sfeer is opgegroeid.' Voorafgaand aan het gezamenlijk! liet Angie Stone de haar onbekend! nog wel even zweten. Hij moest tw i voor haar hotelkamer wachten voo1 kon komen voorstellen. „Ze bleef i op haar stoel zitten, en zei: 'laat ra wat je kan'.Boris wist haar te ove van zijn kunnen, hij mocht vast ga nen met haar band, en het duet wt feit. Inmiddels heeft Boris al gemel deze Amsterdamse uitvoering van a While waarschijnlijk op single vw gebracht. Bernice Breure P.U.R.E, met Angie Stone, The Box, t avond om 21.00 uur. Herhaling: n 16.00 uur, en volgende week dinsdi 21.00 uur Eens waren ze beroemd, nu hoor of zie je ze niet meer. Hoe zou het toch met die Bekende Nederlanders van weleer zijn? Deze week het eerste deel: Martin Brozius (62). SERIE door Eelco van den Heuvel Amsterdam - „Ik word nog altijd voor allerlei dingen gevraagd. Ik blijf het leuk vinden. Ik word vaak voor thema-achtige dingen gevraagd. Door mensen van jouw leeftijd, die vroeger fan waren en nu directeur zijn geworden. Eri'die vinden het wel leuk om mij in hun bedrijf te heb ben. Dus dan haal ik m'n decor en m'n rokkostuum - ik ben geen gram metje gegroeid - van zolder. Laatst was ik nog in een bejaardenhuis. Dat was meer slofje rot met rollators. De formule van Ren je rot is gewoon ijzersterk. Het is een feest der her kenning. Het is moeilijk om nee te zeggen, dus als men zo enthousiast is, hijs ik me weer in mijn rokkos tuum. Maar ik vind het wel leuk, hoor. Ik ben nu bezig met schrijven en componeren. Ik vind het toch het leukste om teksten voor theatervoor stellingen te maken. En voor cd's, is dat dan tegenwoordig. Dat is een Martin Brozius: „Ik heb toen ook de naam Ren je rot bedacht. Da's een nationale kreet geworden. Jammer dat ik het nooit heb gedeponeerd. Foto: GPD/Cees Mooij stuk rustiger dan in je auto naar een voorstelling te moeten racen. Verder heb ik een compagnon en die heeft me gevraagd voor een docudra- mamedie, dat is een soort levensver haaltje van mij. Niemand zit erop te wachten, maar het is gewoon leuk om na te gaan wat mijn leven heeft ingehouden op artistiek gebied. Ik ben daar nu even mee gestopt, want ik wil eerst mijn kleinkinderen zien. Anders ben ik alleen maar bezig. Woonplaats: Amsterdam. Was bekend door: Ren je rot (123 afleveringen van oktober 1973 tot juni 1983) en Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen (45 afle veringen van 22 januari 1972 tot 15 mei 1976). Hoogtepunt: „Die prille periode was heel spannend." Dieptepunt: „Ten aanzien van het vak eigenlijk niet." Verdient nu de kost als: Schrijver en componist Wordt nog wel eens herkend op straatija. Voor het laatst in de roddelbla den: „Ik zou het niet eens we ten." Ik ben al sinds de jaren vijftig bezig. Die prille periode was heel span nend. Ik deed op m'n achtste, ne gende jaar al voorstellinkjes voor kinderen in de buurt. Dat kostte vijf cent, kwam de hele buurt. Had ik een choreografie uitgewerkt van (zingt) Sterren stralen overal. Of ik had een gat in het behang gemaakt. Dan had ik er allemaal dingen achter gemaakt en dan ging ik goochelen. En in de pauze kregen ze wijnballen van Jamin. In het weeshuis had ik een gefiguurzaagd altaartje en daar speelde ik de mis na. Ik kwam uiteindelijk in Amsterdam op een kamer, nadat ik was weggelo pen met mijn koffertje. Daar ben ik een van de pioniers van de Acade mie voor de Kleinkunst, tegenwoor dig de kleinkunstacademie, geweest. Moest ik 's nachts op de Hoogovens werken of oberen in Krasnapolsky om het lesgeld te kunnen betalen. In Carré zag ik de eerste one-man- show van Toon Hermans, met die stoel van z'n zuster, weet je wel. Daar wilde ik ook staan! En ver domd, na de academie was m'n eer ste engagement No No Nanette, met Joop Doderer en Johan Kaart, in Carré. Ik zat in het corps de ballet, want we zongen er ook bij. Op een gegeven moment ging ik bij de Tros werken. Ik deed toen radiootjes en- zo. Jan Keja, hoofd drama en jeugdza ken zei: 'God Martin, wil je een bandje bekijken', en dat was Run Around. Dat was een Amerikaans programma waarin een man met z'n kinderen een soort ganzenbordspel deed. Hij was aan het improviseren. Ik zei: maar ik kan helemaal niet im proviseren. Jan zei: probeer het nou en bla bla bla en zus en zo. Uiteinde lijk ben ik erin getuind en ik heb het tien jaar gedaan. Achteraf ben ik er blij om, want dat is ook een hele leu ke kant van het vak: improviseren. Ik heb toen ook de naam Ren dacht. Da's een nationale l worden. Jammer dat ik het gedeponeerd. Opeens zijn er dan mensei de schouders slaan. Danv, reldberoemd in Nederland vond ik heel wonderlijk, vo 1 dat ik daarvoor al heel vee! theater had gedaan. Ren je j maar een facet. Ik moest ei wennen, maar ik heb er no 1 mee gehad. Ik heb er ook r stilgestaan, ik was gewoon werk bezig. Tempo Ik moet er niet aan denken allemaal nog een keer zou doen. Die veelheid, alles dl heen. Op dit moment mis maal niks. Nu kan ik alles in mijn eig( j doen. Je wordt een jaartje 1 Dat merk ik. Ik moet bepa. gen inhalen die mijn kinde hebben meegekregen. Ik k thuis en dan lagen de kind bed, al hebben ze dat den) 1 een gemis ervaren. Bovendien heb ik alles al e gedaan. Ik ben lekker bezi| en ik ben nog steeds bezig meer zo gehaast. Ik heb n( pen dat ik 25 uur per etma werk bezig heb kunnen zij De Amerikaanse zangeres Angie Stone gaf een P.U.R.E.-concert voor muziekzender The Box. Ze zong ook een duet met zanger Boris. GPD/pr

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10