Alcoholisme eist steeds meer levens krakers BINNENLAND 2 SUPER DE BOER 'Een van verdachten moord Maja is psychopaat' 0.69 ms 7.98 3.49 KN AI/<; 25% korting 'Boringen in Waddenzee zijn een gelopen race' Awa bedreigt slachtoffers vanuit jeugdgevangenis Dr75 Appeltje van Oranje in Amsterdam Aanbiedingen geldig t/m 24 oktober 2004. rbif HSL"brug naai verzakt -r|< e k De pijler van de i'ate igover het Hollandsch indanks de last van zes- htwagens met 750 ton ot 18 afgelopen vijf dagen dire( al verzakt. Rijkswater- evreden met het resul- de test. Onlangs kwam licht dat een pijler ze ieter is verzak. Rijks- besloot daarom een te laten voeren. De pij- in in honderd jaar vijf- ieter zakken. n wil smiljoenen De aanpak van de erlast in Heerlen komt r omdat het kabinet de brug komt met de niljoen euro steun die ;egd. In 2001 werd de te omgerekend 2,3 mil- [0 toegezegd voor de Hartslag, die toen be- operatie moet een ein- n aan de drugsoverlast mtrum van Heerlen rd op te treden tegen ren, gebruikers en ees, en tegelijkertijd verslaafden aan te bie- nog toe heeft het Rijk 60.000 euro o verge- an de gemeente Heer- est moesten gemeenten re betrokken instanties iet en. vandeling rampwijk e - Herinneringen op- i toevoegen over Room- ds de Enschedese wijk de vuurwerkramp in D uitzag. Dat is het uit- int van een virtuele w door de getroffen e vanaf 13 mei 2005 ge- oet krijgen. Het idee virtuele wandeling met Droombeek is afkom- ischedese ICT-bedrij- idelend door de hui- mtten de wandelaars fie over het Roombeek ;er uit een zakcompu- zitten gedichten, vi- len, foto's en inter en over de wijk. haalt |it water - Een man die zijn iet heeft zaterdag in langs de Oude Haag- in Haag een lijk ge- De politie liet gisteren at nog onduidelijk is slachtoffer, een 46-jari- uit Den Haag, in het recht is gekomen en Ukr loodsoorzaak is. Waddenvereniging haalt bakzeil utrecht/gpd - De beslissing om te beginnen met gasboringen in de Waddenzee kan niet meer worden tegengehouden. Dat stelt voorzitter L. Bikker van de Waddenvereniging. De wad denclub blijft tegen de borin gen, maar wil straks wel mee praten over de verdeling van het geld dat de gaswinning op levert. Volgens Bikker is de strijd over het doorgaan van de gasborin gen zo goed als gestreden. De Waddenvereniging moet zich daarom na het besluit van de Tweede Kamer op 9 november praktisch opstellen en zo veel mogelijk geld voor de bescher ming van het wad zien binnen te halen. „We moeten principi eel blijven, maar ons niet bui ten spel laten zetten", zo stelde de voorzitter. De Waddenvereniging houdt op 22 oktober een fakkeltocht langs de kust om te demonstre ren tegen gaswinning. „Dat doen we niet voor de vorm, maar het is voor 99 procent ze ker dat de Tweede Kamer in stemt met de boringen. Die ra- ce is gelopen", aldus Bikker. De vereniging moet met de re gering praten om meer geld voor bescherming van het wad los te krijgen. De hoogte van dat bedrag moet volgens de le den los staan van de opbreng sten van het waddengas. Vol gens berekeningen van de Waddenvereniging is er voor het herstel van het waddenge bied minimaal 1,3 miljard euro nodig. Het kabinet wil daarvoor 500 miljoen euro uittrekken. De leden van de Waddenver eniging besloten in mei nog dat de club meer moet inzetten op het voeren van acties. Zij von den dat het strijdvaardige ima go van de milieuvereniging was verbleekt doordat de club de af gelopen jaren steeds vaker de juridische en diplomatieke weg bewandelde. Die beslissing is nu door de le den enigszins teruggedraaid. kend. Het strafbare feit wordt toegevoegd aan de tenlasteleg ging- De beperkingen golden voor de tweede helft van september. Maar sinds de opheffing ervan heeft Awa zijn bedreigingen hervat, zo melden oud-klasge noten. Via telefoontjes en brie ven aan hen probeert hij zijn slachtoffers te bewegen hun aanklachten tegen hem in te trekken. In de brieven van afgelopen week vertelt Awa dat hij niet be grijpt waarom hij zo zwaar wordt beschuldigd en waarom hij gevangen wordt gehouden. Hij verwacht er met een lichte straf vanaf te komen. Na de meest recente aanklach ten van bedreiging heeft de zaakofficier opnieuw verzocht beperkende maatregelen op te leggen. Die zullen waarschijn lijk tijdens Awa's gehele voorar rest van kracht blijven. leeuwarden/gpd - Awa, de 16- jarige jongen uit Leeuwarden die wordt verdacht van het in brand steken van zijn even ou de ex-vriendin, zet zijn bedrei gingen vanuit jeugdinrichting Eikenstein in Zeist gewoon door. De jongen mocht daarom gedurende twee weken geen bezoek meer ontvangen. Ook post- en telefoonverkeer was hem in die periode verboden. Sinds de opheffing van deze be perkingen, begin deze maand, heeft Awa zijn bedreigingen hervat. Het openbaar ministerie beves tigt dat de directeur van de jeugdinrichting op verzoek van de officier van justitie de - tijde lijke - maatregelen heeft opge legd. „Omdat de verdachte van uit de inrichting de aangeefster had bedreigd. Het OM wü niet ingaan op de aard van de bedreiging. De jon gen heeft de bedreiging be- Hoger beroep in de zaak van brute moord op Nijmeegs schoolmeisje arnhem/gpd - De 19-jarige Go ran M. uit Beuningen, die door de rechtbank in Arnhem is ver oordeeld voor de moord, vorig jaar november, op de 16-jarige Nijmeegse scholiere Maja Bra- daric, is een psychopaat. Ieder een is doodsbang voor de jon gen, die op zeer bedreigende wijze macht uitoefent. Dat heeft mr. J. Boone, raadsman van de eveneens veroordeelde Ferdi (19) uit Nijmegen, gis teren voor het gerechtshof in Arnhem gezegd. De ouders van Maja waren bij de zitting in ho ger beroep aanwezig. Zij ken nen de jongens die terecht staan, omdat het vrienden van htm dochter waren. O. is door de rechtbank veroor deeld tot elf jaar cel voor de moord op het Nijmeegse meis je. Goran M. kreeg acht jaar en tbs. De 17-jarige Goran P. heeft drie jaar gevangenisstraf waar van zes maanden voorwaarde lijk opgelegd gekregen, omdat hij wel bij de gruwelijke moord aanwezig was, maar er zelf niet heeft meegedaan, aldus de rechtbank eerder dit jaar. Het Openbaar Ministerie vond de straffen te laag en is in be roep gegaan. Ook de verdach ten tekenden beroep aan. Boone stelt dat zijn cliënt be kendstaat als een naïeve jon gen, die als een kind moet wor den gezien. Mensen vinden hem vriendelijk en aardig. Het is een raadsel hoe deze jongen tot zo'n vreselijke daad heeft kunnen komen. De rechtbank heeft daar volgens de raadsman ten onrechte geen nader onder zoek naar gedaan. Boone wil ook dat de jongen uit Beuningen nader wordt onder zocht, zodat blijkt hoezeer hij anderen angst kan inboeze men. Dat zou Ferdi kunnen vrijpleiten. Maar de Beuninge- naar wil daar niet aan meewer ken, aldus diens raadsman Stassen. „Mijn cliënt wil alleen maar zo snel mogelijk met zijn behandeling beginnen. Hij heeft zijn misdaad toegegeven en vindt dat hij dringend thera pie nodig heeft. Maar hij was niet alleen schuldig", aldus Stassen. Boone wil acht getuigen horen, die volgens hem kunnen verkla ren dat ook zij buitenproportio neel bang waren voor de jon gen uit Beuningen. Het hof doet op 25 november uitspraak in de verzoeken van Boone. Het is de bedoeling dat het hof de zaken tegen de drie jongens op. 18 en 19 november inhou delijk gaat behandelen. i T'»ri t. dinsdag 19 oktober 2004 SttfïR Chocolademelk pak 1 liter Amsterdam - Prinses Maxima poseert gewillig tus sen de kinderen van atletiekvereniging Continen tal Sport in Amsterdam. De prinses kreeg daar gis teren een rondleiding als beschermvrouwe van het Oranjefonds. Eerder dit jaar kreeg de atletiekver eniging van het fonds een Appeltje van Oranje. Dat is de prijs die het Oranjefonds geeft voor intia- tiatieven op het gebied van maatschappelijk wel zijn en sociale cohesie. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Door vergrijzing en bevolkingsgroei den haag/gpd - Het aantal do den door alcohol is de afgelopen 25 jaar met 60 procent toegeno men. De vergrijzing én de groei van de bevolking zijn volgens het Trimbos-instituut, het ken niscentrum voor verslavingen, de voornaamste oorzaak van die stijging. In 2002 stierven in Nederland 1800 mensen door (jarenlang) bovenmatig alcoholgebruik. In 1980 waren er 1100 doden te betreuren, en in 1996 was dat al opgelopen tot 1400. Veertig procent van de toename sinds 1996 is alleen aan de vergrijzing toe te schrijven, ?ddus het Trim bos-instituut. Twee van elke drie alcoholdoden zijn tussen de 45 en 69 jaar. Alcohol is volgens Trimbos-on derzoeker Jacqueline Verdur- men een langzame sloper. De voornaamste ziekten door alco holgebruik (leverkanker, hart en vaatziekten en ziekten aan het zenuwstelsel) openbaren zich pas na jaren. Daarom is het volgens Verdurmen belang rijk dat alcoholisten al op jonge leeftijd onder behandeling ko men. Binnen de bevolking zijn risicogroepen aan te wijzen waar meer alcoholdoden te vin den zijn. Ongehuwde, maar vooral gescheiden mensen drinken meer en vaker. De meeste slachtoffers zijn man, al groeit het aantal vrouwen snel ler. Bij de mannen blijken Suri- namers hoog te scoren (31 per 100.000) en Turken en Marok kanen bijzonder laag (3 per 100.000). Bij de mannen van Nederlandse afkomst sterven 20 per 100.000 door alcohol. Meer dan de helft van de alco holdoden zijn mensen met psy chische stoornissen en gedrags stoornissen. Zij gaan drinken doordat zij die stoornissen heb ben of ontwikkelen die door de alcohol. De stoornissen zijn meestal niet de directe oorzaak van de dood. Door het alcohol gebruik ontstaan lichamelijke ziekten die dodelijk kunnen af lopen. Anderen plegen in com binatie met alcoholgebruik zelf moord of komen om door een ongeluk. Een enkeling sterft door alcoholvergiftiging. Prijs Magere braadlappen per kilo Ariel wasmiddel diverse varianten 4r?9/5^T9 (advertentie) /OtfSk DIGi MPJo I SPHURDERS.NL jouw (ver)koopsite Handperen Conference of Doyenne du Cornice Holland, klasse 1 per kilo Aangeboden door Rosa op Speurders.nl: Mobiele telefoon €32,- Deze Siemens C 55 is nog maar één jaar oud. Compleet met oplader. In originele doos met gebruiksaanwijzing. Er zit ook nog een mooi beschermhoesje bij. Kijk op Speurders.nl voor deze en nog veel meer scherpe aanbiedingen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5