Forse dwangsom onwillige betalers BINNENLAND 1 40% Afgekeurd, 100% ambitieus. 'Ze zouden Eric O. adjudant moeten 6? Nieuw onderzoek naar verdwijning Filippijnse vrouw Spontane stille tocht in Zeewolde Bavianen Amersfoort wacht wisse dood Dag vol problemen bij NS Nieuw machtsmiddel voor de fiscus jrafenis te duur tic - De uitvaartbranche nabestaanden en jekeningen van begrafe- rematie op. Dat blijkt uit Dek van het televisiepro- aNova. Ook hebben jersonen voor bijna een ieuro aan premies voor iringen verduisterd. Vol- lorzitter Chris Rutten Platform Uitvaartwezen jnd is geen sprake van iele fraude maar van 'in- jn'. Toch wil hij een on- k binnen de branche. knsgevaar ^en geweken - De 12-jarige jon- Ivorige week donderdag ■dwijk werd neergesto- jbuiten levensgevaar. Dat ■woordvoerder van justi- tren. De jongen is een ^■slachtoffers van een rtij. Zijn 37-jarige moe- trleed, twee andere kin- |1 en 2 jaar oud) raakten 1. Een 39-jarige Hage- ingehouden. dinsdag 19 OKTOBER 2004 r stuit lijk otjfUR - Een boer uit Nijs- intA Zuid-Limburg heeft ie Éiiddag in zijn maaiveld gevonden. De politie dit van een misdrijf. Vol te lie boer zat het lijk gedeel- iliaïeen plastic zak en zag i islnaar uit dat het lichaam ingfin het veld lag. Hij be- lat het om het stoffelijk tot van een vrouw gaat. ilheidsmaniak nielt camera Een 28-jarige man uit heeft de diefstal en ver- ;van een politiecamera n boete van 550 euro be- Ook moet hij de schade flitspaal vergoeden. De vorige week in Peize "eerd. Hij had zich over opgewonden dat irdag terugkeerde en (era vernielde. jtertijd begint ioktober Ug - In de nacht van za- §30 op zondag 31 oktober J mensen weer een uur- leer slapen of uitgaan, Ban eindigt de zomertijd «int de wintertijd. De klok lom 03.00 uur een uur te- let. In 1996 is bepaald dat Jertijd begint op de laat- g van maart en de hijd op de laatste zondag hober. agtekens dualisme iG - Tweede-Kamer- Itter Weisglas zet vraagte- lij de dualistische opstel- ils CDA, WD en D66 die ;n. In de Volkskrant van tg legden de fractielei- die partijen uit hoe zij iet sluiten van akkoorden iitie van het parlement te- rer het kabinet willen ver- n. Volgens Weisglas die positie pas sterker als "'ij ilitiefracties bereid zijn [koorden tijdens een de- de Kamer aan te passen. maar tent bloed gezocht 0 M - politie in Arnhem al een week naar de ver- c elijk Duitse eigenaar van ibloede tent, die is aange- n in de uiterwaarden bij em. In de tent lagen even- lebloede persoonlijke in. Toen de politie speur- 1 ]Bn liet zoeken, liepen die Ie rivier. Duikacties heb- ln|, een resultaat opgeleverd, de politie houdt er ernstig ling mee dat er een li- in het water ligt. Iheid omlaag gladde A12 mg - Op de snelweg A12 iZoetermeer en Den geldt sinds vrijdag een numsnelheid van 70 kilo- rper uur. Rijkswaterstaat ot de maximumsnelheid te brengen omdat het Bk op dat traject zeer glad dagavond vonden er bij- ijktijdig drie ongevallen Volgens de politie was eid de oorzaak. Zorg voor een goede afloop! bel 0800-1292 of surf naar www.yarden.nl den haag/anp - Werkzaamhe den, storingen en ongevallen hebben gisteren de hele dag overlast veroorzaakt voor treinreizigers. De trein van Amsterdam naar Amersfoort Schothorst stond in de avond- spits drie kwartier stilgestaan op station Amersfoort, omdat een van de passagiers een vuurwapen bij zich zou heb ben. De politie doorzocht de trein maar vond niets. Werk aan het spoor tussen Dordrecht en Breda duurde langer dan gepland. Door pro blemen met de bovenleiding reden daar tot half zes geen treinen. Een sein- en wissel storing had tot gevolg dat tus sen de stations Almere Buiten en Lelystad vanaf half elf geen treinen konden rijden. Door uitgelopen werkzaamheden aan een spoorviaduct liepen reizigers tussen Den Haag CS en Rotterdam Hofplein de he le ochtend en het begin van de middag vertraging op. Tussen Utrecht en Amster dam reden een tijd minder treinen omdat er een defecte trein op het spoor stond. Door een seinstoring reden tussen Den Bosch en Oss van half vier tot zes uur geen treinen. Na een ongeval reden na drie uur bussen tussen Weert en Roermond. Om zes uur werd het spoor weer vrijgegeven. Nederlandse echtgenoot aangehouden in Oslo op verdenking van moord nuenen/gpd - Een recherche team zoekt naar het stoffelijk overschot van Fatima Paha (31) in en om haar voormalige wo ning aan het Puyven in Nue- nen. De echtgenoot van de Fi lippijnse vrouw, een arts, is in zijn huidige woonplaats Oslo aangehouden op verdenking van moord of doodslag. Onderzoek door misdaadver slaggever Peter R. de Vries leid de tot heropening van de ver dwijningszaak, die in januari 2001 begon. De 31-jarige Fati ma Veneranda Paha is sinds die tijd vermist. Pas zo'n zes maan den na haar verdwijning maak ten vriendinnen daarvan mel ding. Zij hadden al die tijd niets van de vrouw vernomen en ge loofden het verhaal van haar echtgenoot niet, dat zijn vrouw in haar vaderland zou zijn. On derzoek door de politie liep op niets uit. Door het onderzoek van Peter R. de Vries, die naar de Filippij nen afreisde, zijn volgens de woordvoerder nieuwe feiten aan het licht gekomen waar door een gerechtelijk vooron derzoek in gang kon worden gezet. De Vries toonde zijn eerste be vindingen rond de verdwijning in twee uitzendingen in april 2003. Die vormden al aanlei ding voor justitie om de ver dwijning opnieuw te onderzoe ken. „Maar we zijn achter de schermen doorgegaan", aldus De Vries. „Daarbij zijn we tot enkele nieuwe ontdekkingen gekomen. Welke dat zijn vertel ik natuurlijk nog niet." De nieuwe bevindingen, die op donderdag 28 oktober worden uitgezonden, gaf De Vries wel door aan de politie. „We willen nu de onderste steen boven krijgen", aldus de woordvoer der. Het eerste deel van het vooron derzoek door het recherche team betreft de zoektocht naar een stoffelijk overschot in wo ning en tuin, dat gisteren van start ging. Het gezin dat het huis van de Nuenense arts zou huren, heeft vervangende woonruimte gekregen. Een team van twaalf recher cheurs, ondersteund door fo- rensisch-technische recher cheurs, heeft drie dagen gekre gen om de omgeving compleet te doorzoeken. Gisteren werd volgens een woordvoerder van de politie niets aangetroffen. Vandaag wordt het onderzoek voortge zet. Het huis wordt 's nachts bewaakt. De echtgenoot van Fatima Paha verhuisde kort na de verdwij ning van zijn vrouw naar Oslo. Hij meldde de vermissing nooit. Tegen vriendinnen en familie beweerde hij dat zijn vrouw niet lang na de geboorte van hun zoontje in een depressieve bui naar haar geboorteland was gevlucht. Hij zou steeds telefo nisch contact met haar hebben. Zij zou hem hebben gezegd dat zij geen contact met vrienden en familie wilde. Later vertelde hij hen dat Fatima ook het con tact met hem verbroken had. den haag/gpd - De belasting dienst krijgt het recht forse dwangsommen op te leggen aan bedrijven en personen die niet meewerken aan onderzoek van hun administratie. In de huidige situatie heeft de fiscus te weinig middelen om medewerking af te dwingen, vindt staatssecretaris Wijn van financiën. Voor zijn voorstel kan Wijn vrijwel zeker op een meerderheid rekenen. De Kamer drong aan op het wetsvoorstel naar aanleiding van het gedrag van bouwbedrij ven. De bouwbedrijven weiger den hun administraties te over handigen aan de Belasting dienst, die de schaduwboek houding van de bedrijven wilde controleren op belastingont duiking. De fiscus kon vervolgens alleen via de rechter medewerking af dwingen. „Dat is absurd", al dus CDA-kamerlid Van Vroon hoven. „Belasting betalen is een plicht. De fiscus moet niet worden gedwongen om dat via de rechter af te dwingen." Eerder liep de Belastingdienst tegen problemen op bij 'fiscale vrijplaatsen' zoals woonwagen kampen. Daar bleken bedrijven vaak helemaal niet over een ad ministratie te beschikken en kon de belastinginspecteur ook alleen via de rechter proberen de gevraagde gegevens boven tafel te krijgen. Wijn vindt dat, met Van Vroon hoven, de omgekeerde wereld. „Iedereen is wettelijk verplicht gegevens aan de belastingin specteur te verstrekken. Als ie mand niet mee wil werken moet de fiscus naar de rechter. Dat is een kostbare en tijdro vende manier van werken en bovendien niet altijd succes vol." Om de belastingplichtigen te dwingen mee te werken wil Wijn daarom de dwangsom als stok achter de deur hebben. Be drijven die niet meewerken moeten dan betalen als ze de gegevens niet op tijd aanleve ren. Ook bedrijven die geen of slechts een gedeeltelijke admi nistratie hebben moeten een dwangsom betalen. Op die ma nier wordt voorkomen dat be drijven hun administratie of een deel daarvan laten verdwij nen. De WD is tegen het wetsvoor stel. WD'er Dezentjé vindt dat de fiscus veel te veel macht krijgt. „De belastingplichtige moet de dwangsom betalen, ook al staat hij of zij volledig in zijn recht. Ik vind dat de Belas tingdienst voldoende mogelijk heden heeft om medewerking af te dwingen. Een dwangsom is overbodig." De bavianenkolonie in Dierenpark Amersfoort. Foto: PR Dierenpark schaamt zich niet voor laten inslapen overtollige apen door Henk Runhaar Amersfoort - Het is nagenoeg onvermijdelijk dat Dierenpark Amersfoort tien tot vijftien mantelbavianen afmaakt. Al drie jaar is het dierenpark op zoek naar een dierentuin in Eu ropa die het teveel aan bavia nen wil overnemen. Maar an dere dierentuinen zitten vaak zelf met de 'roze konten' in hun maag. Bavianen doen het goed in gevangenschap. Euthanasie is volgens het dierenpark het enige alternatief. De dreigende dood van de apen leidt tot veel onrust. Toch schaamt de Amersfoortse zoo zich nergens voor. Amersfoort heeft nog maar kort een bavia nenkolonie. In 2000 kwamen de apen over van het Noorder Die renpark in Emmen. In vijf jaar tijd is de groep gegroeid van 52 tot zeventig apen. Paren is nu eenmaal hun hobby, zoals die rentuinbezoekers wel weten. Maar nu is de groep echt te groot. „Er is veel onrust", zegt dierentuinbioloog Raymond van der Meer. „Er zijn veel te veel mannetjes. Losse manne tjes pakken vrouwen af uit de harems. In het wild zouden ze aanhaken bij een andere troep om daar vrouwtjes te vinden." Een aantal vrouwtjesbavianen krijgt anticonceptie om de groei te remmen. Maar helemaal geen babybaviaantjes meer is volgens het dierenpark dieron vriendelijk en onnatuurlijk. Bo vendien worden kinderloze vrouwtjes verstoten of juist ont zettend jaloers op soortgenoten die wél kroost hebben. Alleen door het weghalen van tien tot vijftien mannetjes kan de rust weerkeren. De laatste hoop lijkt een nieuwe dieren tuin in Spanje, maar daar krij gen ze ook aanbiedingen van andere dierentuinen in Europa. Een Spaans nee betekent de dood van de Amersfoortse apen. Laten inslapen is volgens de ethische code van de Neder lands Vereniging van Dierentui nen toegestaan. zeewolde/anp - Een kleine dui zend mensen liepen gisteiw avond in Zeewolde mee in een spontaan ontstane stille tocht ter nagedachtenis van de vijf jongeren die zondagmorgen om het leven kwamen bij een verkeersongeval bij Almelo. De slachtoffers waren tussen de 17 en 22 jaar oud en kwamen allen uit Zeewolde. Het gaat om een 17-, 19-, 20 -en 22-jarige man en een 20-jarige vrouw. De identificatie van de slachtoffers is afgerond, meldt de politie. Over de oorzaak van het onge val is nog niets bekendgemaakt. Ook gisteren zochten jongeren in Zeewolde in groten getale steun bij elkaar in jongerencen trum Get Down in het kerkcen trum. Vrienden van de slachtof fers namen foto's en bloemen mee. In het dorp heerst nog steeds grote verslagenheid. Voor elke overledene is een wit te roos namens de vrienden en een rode namens Get Down neergelegd. Op het condolean ceregister op de website van Get Down waren gisteren al ruim zeshonderd berichten ge plaatst. Het jeugdcentrum is de plek waar jongeren sinds het ongeluk bijeen komen om met elkaar rouwen. „Er wordt heel veel gehuild, gestaard en niets gezegd", zegt vrijwilliger M. Kruider. „Zeewolde is een klein dorp en we kennen elkaar alle maal." De jongeren denken erover een herdenkingsdienst te houden, maar dat is nog niet zeker, laat Kruider weten. „Ze komen nu alleen nog maar om te huilen. Het heeft een enorme impact op ze. Voor sommigen lijkt het alsof Zeewolde vervloekt is." Twee weken geleden kwamen er ook drie tieners, onder wie een Zeewoldenaar, om het le ven door een ongeval bij het dorp. De gemeente heeft nog niets gehoord over een herdenkings dienst, maar zal een dergelijk initiatief steunen, laat een woordvoerder weten. De ge meente wil eerst met de fami lies van de overledenen spre ken. (advertentie) Tweede Kamer laaakt optreden openbaar ministerie (advertentie) 'jn uitvaart1 Geen idee...M d ïarden geeft u er jrARDEH den haag/gpd - De Tweede Ka mer kraakt het optreden van het openbaar ministerie in de zaak Eric O. Volgens het CDA heeft het openbaar ministerie (OM) een pijnlijke misser heeft begaan 'door zo hoog van de toren te blazen.' „Eerst is het doodslag, bijna moord", aldus kamerlid Kortenhorst. „Na de rechterlijke uitspraak is daar niets van overgebleven, behalve een beschadigde militair." Kortenhorst hoopt op spoedig eerherstel voor Eric O. Volgens hem moeten voortaan alleen ervaren, gespecialiseerde offi cieren van justitie militaire za ken onderzoeken. PvdA-kamerlid Koenders spreekt van een 'enorme misre kening' van het OM. „Wij willen van minister Donner weten waarom dit is gebeurd. Ik kan me niet voorstellen dat er goe de redenen voor waren." Voor O. en de militairen in Irak betekent de uitspraak een grote opluchting, meent Koenders. „Dit hing als een zwaard van Damocles boven hun hoofd. Nu is duidelijk dat de gewelds- instructie glashelder is." Ook regeringspartijen WD en D66 tonen zich kritisch over het op treden van het OM. Volgens minister Kamp zijn de contacten tussen Defensie en het OM sinds de affaire verbe terd. Het OM bracht deze zo mer een bezoek aan de militai ren in Irak om een beter beeld te krijgen van hun werk. Afge sproken werd om militairen die betrokken zijn bij een schietin cident te beschouwen als getui ge en niet als verdachte. Bataljonscommandant luite nant-kolonel K. Matthijssen zegt vanuit de grootste Neder landse basis in Irak, Camp Smitty, dat het vonnis duide lijkheid geeft voor de militairen. „Er zijn momenten dat je in fracties van seconden moet be sluiten over de inzet van ge weld. Het is goed te weten dat militairen niet bang hoeven te zijn voor de toetsing achteraf. Dat we kunnen vertrouwen op het rechtssysteem en ons geen zorgen hoeven te maken over de consequenties achteraf van ons handelen." Dries Knoppien, voorzitter van de Stichting Veteranen Plat form, uit kritiek op de officier van justitie. Eric O. moet eer herstel krijgen, zegt Knoppien, in de vorm van een hogere rang. „Deze sergeant-majoor is dan wel juridisch vrijgesproken, maar hij heeft veel over zich heen gekregen. Ze zouden hem adjudant moeten maken. Vol gens mij heeft O. er goede pa pieren voor. Het is de enige ma nier om hem te rehabiliteren." De militaire vakbond ACOM toont zich verheugd. „Eindelijk gerechtigheid voor een militair die als een misdadiger is beke ken", aldus voorzitter Jan Klei- an. Volgens hem geeft de uit spraak rust binnen de organisa tie. „Dat was nodig. Zeker na de wilde verhalen die procureur- generaal De Wijkerslooth op de televisie heeft verteld", aldus Kleian. De militaire vakbond VBM CFO is 'ontzettend tevreden' met de uitspraak. Volgens voorzitter Jean Debie moeten rechters door dit vonnis in de toekomst luisteren naar wat de militair verklaart en zijn niet de argu menten van het openbaar mi nisterie het belangrijkst. Alleen de militair kan volgens Debie aangeven in welke om standigheden hij verkeerde en wat zijn instructies waren. Een woordvoerster van De Wij kerslooth wijst in een reactie op de kritiek naar wat de recht bank in het vonnis over de rol van de procureur-generaal heeft gezegd. Daarin stellen de rechters dat hij zich op 15 janu ari in een interview met Nova niet schuldig heeft gemaakt aan het beschuldigen van O. „Hij heeft niet gezegd dat de ver dachte schuldig is, hij is bij zijn uitlatingen niet op de stoel van de rechter gaan zitten. Ook de objectieve toeschouwer kon op grond van feiten en informatie vermoeden dat er verdenking bestond dat verdachte een strafbaar feit had gepleegd", staat in het vonnis. (advertentie) Uit recent onderzoek kwam het opnieuw naar voren: voor driekwart van de werkgevers die iemand met een arbeidshandicap in dienst nemen, speelt de bijzondere motivatie van de kandidaat een belangrijke rol. WAO-ers kunnen uw twijfels wegwerken. Ga naar uwv.nl UWV verstrekt tijdelijk Inkomen in het kader van wettelijke regelingen als de WW en de WAO. Maar koppelt dat altijd a. van mogelijkheden om terug te keren op de arbeidsmarkt 1 het onderzoeken ■fuwv IN (IptlNK IHIOMtM Kom daarom snel langs bij de Rabobank voor een adviesgesprek. Vraag naar de actlevoowaardcn Toetsing t»n registratie bij BKR tcTief. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3