V REGIO Kattenogen, wortelgevaar en de Vloek van het Boek ft vidcn neep: een neleooel laars weten dan klanten weggejaagd' Bloemschikken DINSDAG 19 OKTOBER 2OO4 NAVRAAG ederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) heeft een landelijke éte gehouden onder consumenten en zelfstandig ondernemers. 7 r, 777 7 De reden: make- tiële kopers kun- oorspiegelen. Dat resulteerde onder meer in een lijstje van beste ilsteden. Leiden, naar inwonertal de 21ste stad van het land, 30 it daarin een 19de plek in. „En daar zijn we niet ontevreden over", itrummanager ROBERT STRIJK. Zijn taak is om het winkelkli- jn Leiden te verbeteren. verrast door de uitkomst van het on- 1tk? st eigenlijk niet eens dat dat onderzoek is voerd. Ik weet dus ook niet op welke gron- 0 verschillende steden vergeleken zijn. ik ben tevreden. In elk geval sluiten hun listen en aanbevelingen aan bij wat wij tijden roepen." eiden te vies en te rommelig is en dat er inig speciaalzaken in de stad zitten? erste is zeker niet nieuw, dat zeggen wij [aar wat doe je er aan? Geen enkele on- ner stuurt zomaar een veegploeg op pad hele Haarlemmerstraat schoon te ma- laar alle winkeliers tezamen kunnen dat anaf 1 januari beginnen wij met een on- mersfonds. Dat wordt een potje waar alle liers in bijvoorbeeld de Haarlemmerstraat verplicht aan moe- jdragen. Van dat geld zal de verlichting tijdens de feestdagen >n betaald, maar ook een veegploeg om de binnenstad overdag en dus aantrekkelijk voor klanten te houden." gebrek aan speciaalzaken? eiden te weinig speciaalzaken zou hebben, geloof ik niet. Die zeker wel. Bijzondere hoedenwinkeltjes, fraaie zaken voor luxe leding, noem maar op. Ze zitten alleen verstopt in de stad, in steegjes. Het is niet zo bekend bij het grote publiek, de consu- noet ze zoeken." er wel, maar niemand weet het. Dat is misschien nog wel er- n moet meer reclame maken buiten de stad. Haarlem staat als Istad op een negende plek en volgens de NVM is het gat tussen im en Leiden enorm groot. Maar als je kijkt naar het aantal n dat op tien minuten rijden van Leiden woont en dat verge et Haarlem, heeft Leiden veel meer potentie. We moeten die n alleen terug zien te krijgen naar de stad. Leiden heeft een el klanten uit de regio in het verleden weggejaagd. Maar de de laatste tien jaar een stuk aantrekkelijker geworden voor :nd publiek: veel parkeerruimte, koopzondagen en mooie Dat is helaas bij veel potentiële klanten in bijvoorbeeld de en Bollenstreek onbekend. Ook daar gaan we vanuit het on- nersfonds wat aan doen." volgend jaar staat Leiden in de toptien? ondernemersfonds vanaf 1 januari een feit is, eindigt Leiden Ijaar sowieso hoger." imoteus Waarsenburg archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN 1954, Dinsdag 19 October Spooktocht in Noordwijks bos als kinderpartijtje blijkt een hit *2 Op zoek naar de 'kattenogen' in het bos. De belangstelling voor deze activiteit van de Noordwijkse jeugdherberg is overweldigend. Foto's: Taco van der Eb Ooit hadden ze een leuke, aardige, ge zellige activiteit in de Noordwijkse Stayokay (de moderne naam van de aloude Jeugdherberg). De activiteit heette De Vloek van het Boek en be helsde een maaltijd, een film en een boswandeling in het duister. Tussen door werden de gasten, veelal kinde ren op een kinderpartijtje, vervloekt door een eng mens in een zwart pak. „Als jullie je ogen sluiten tijdens deze enge film en als jullie niet alle ogen in het bos vinden, zul je nooit meer wak ker worden", zo luidde de vloek van het boek. Ooit was dat een leuke en aardige activiteit waar een redelijke interesse voor was. Dat is nu niet meer. De Vloek van het Boek bestaat nog steeds, maar de belangstelling is sinds een paar weken overweldi gend. Oorzaak? Een artikel in het tijdschrift met de grootste oplage van Nederland: het ANWB-leden blad De Kampioen. „Sinds die dag hebben we wel twintig telefoon tjes per dag", zegt Guido van der Horst, de assis tent-manager van het prachtig bij duin, strand en bos gelegen Stayokay in Noordwijk. „Allemaal mensen die informatie willen of gewoon meteen boeken. Voor ons is dit echt geweldig." Deze zondagavond heeft Van der Horst het samen met een stel collega's druk. Vanaf een uur of vijf is hij bezig om groe pen kinderen met tus sendoor een stel volwas senen, te begeleiden naar de filmzaal. „We hebben drie zalen, die helemaal vol zittqn. Nog een groot verschil met vorig jaar. Toen hadden we een zaaltje waarin soms tien of vijftien mensen zaten. Nu hebben we er in to taal 140." In zaal drie wordt ondertussen ge wacht op het verschijnen van 'een gast'. De jongere helft van het zaaltje schurkt voor de zekerheid tegen pappa of mamma aan, de oudere helft doet of speelt stoer. „Ik hoop dat het een gorilla is of een zombie", zegt een jongetje van een jaar of vijf tegen zijn vader. „We zullen zien", antwoordt pa. „Let maar op." Als de vrouw in het zwarte pak bin nenkomt, wordt het al snel stil. Al leen het jongetje van daarnet perst er een angstig 'hoe gaat het?' uit. „Goedenavond", zegt de enge ver schijning en zij vertelt het verhaal van nieuwsgierige Betje die heel vroeger, toen er op de plaats van de jeugdherberg een boerderij stond, het leven liet en als spook verder moest. „Zij kreeg de Vloek van het Boek", zegt het enge mens, „en jullie krijgen die ook. Jullie moeten deze enge film zien zonder je ogen dicht te doen." En zij verdwijnt weer. „Dit is helemaal niet waar hè", smeekt het jongetje dat vlak daar voor om te testen nog zijn ogen een paar seconden stijf dicht heeft ge houden. „Kijk maar, ze gaan weer open." „Nou", zegt zijn vader, „misschien is het wél waar." Als de film gestart wordt is iedereen weer stil. Zelfs de stoere jongens, die traditiegetrouw op de achterste rij zitten. Van der Horst geniet even na van het eerste gedeelte van de Vloek van het Boek, dat voor deze hele week nage noeg vol zit. „Maar volgende week hebben we weer wat ruimte. Verder gaan we er mee door in de weekein- des tot en met december en zijn we van plan om ook in de kerstvakantie de Vloek te doen. En daarna in janu ari en februari. Ik denk dat we voor lopig nog wel wat keren dit pro gramma doen." Het succes van de Vloek zit hem in de eenvoud, zegt Van der Horst, ter wijl het spook zich ook aan tafel meldt. Het spook blijkt Samantha Brokken te heten. Zij heeft het idee van de Vloek van het Boek uitge werkt. „Het is een leuke combinatie, die eigenlijk heel weinig kost. Eten, Het Vloek van het Boek-avondprogramma be gint tot en met 31 oktober elke dag om 16.30 uur. Van november tot en met december zijn de griezelavonden alleen op vrijdagen en in het weekend. Het hele programma (eten, verhaal, film en boswandeling) duurt ongeveer 3,5 uur. Kosten zijn 10 euro per persoon (inclusief maaltijd). Minimum leeftijd is acht jaar. Reserveren is verplicht en kan via 0252-372920, Stayokay in Noordwijk, Langevelderlaan 45. U kunt ook kij ken op www.stayokay.com/noordwijk. film en een boswandeling voor tien euro. Daarvoor kun je wel een kin derpartijtje houden." „Voor het personeel is dit erg leuk om te doen", zegt Van der Horst. „Vrijdag deden we het weer voor het eerst sinds een paar maanden en tot ons plezier verliep het erg soepel." Samantha is inmid dels ver trokken. Zij moet als spook haai- op wachting maken bij het begin van de boswan deling, „Jullie hebben het eerste gedeelte goed ge- daan. Niemand deed zijn ogen dicht bij de film. Maar nu komt het tweede deel. Jullie moeten de ogen in het bos vinden. De ogen op de bomen. Vind ze allemaal en jul lie zijn van de vloek af." De groep van Willem en Jacqueline Varkevis- ser uit Noordwijk telt elf kinderen van pak weg zes tot elf jaar. Hun dochter Britt is acht geworden en dit is haar verjaardagspartij tje. „Kom op jongens, we gaan ogen zoeken", zegt Willem. „Loop jij voor, Mike? En maar schijnen op de bomen, want daar zitten de ogen." De ogen, rode reflecte rende stickers in som mige bomen, zijn met een ook de bakens voor de tocht door het don kere bos tussen de Stayokay en de golf baan. Tot aan het eer ste pad zijn ze makkelijk te vinden. Mike met de sterke zaklamp is een kei in het ontdekken daarvan. De jongere kinderen, van wie twee aan de hand van Jacqueline, hebben moeite om het tempo bij te houden. Moeder Varkevisser vraagt haar man Willem menigmaal of er nog steeds elf kin deren ztjn. „Willem, hoeveel tel jij er? Ik heb er hier vier." Bij het weggetje dat het bospad na twee honderd meter kruist is het even moeilijk om de ogen te ontdekken. Op de kruising zijn meer groepjes, in ieder geval hun zaklampen, zichtbaar. Hier zoekt iedereen naar nieuwe ogen, die door de kinderen 'kat tenogen' worden genoemd. Het ver lossende woord komt van Mike: 'kat tenogen hiero', en de Varkevissers gaan verder. Dan blijkt het volgende obstakel, want wie al die tijd hoog in de bomen schijnt heeft geen zicht op de ondergrond en daar vormen grote boomwortels akelige hinder nissen voor de kleine beentjes. Het woord 'kattenogen' wordt daarom regelmatig afgewisseld met 'wortel gevaar'. De tocht door het donkere bos duurt een uurtje en dat is een aardige on derneming voor de deelnemertjes. Zeker als het regent, zoals op deze avond. Het groepje van de familie Van der Zwan uit Zoetermeer vond de tocht dan ook eerder nat dan eng. „Maar we bevelen het zeker aan hoor", zegt vader Van der Zwan. „Dit was een leuk avontuur. Zeker voor mijn vrouw, want die is nacht- blind." Gerard Baas LEIDEN, 15.30 UUR De trouwzaal van het stadhuis staat vol bloemstukken. Het Leids Kampioen schap Bloemschikken leidt jaarlijks tot vele kunstwerkjes. Aafje Nieuwenburg wijst op haar creatie, die de tweede prijs heeft gewonnen. Een smalle glazen vaas, met witte rozen en divers groen. Een 'rustig stuk, met een mooie vloeiende lijn', oordeelde de jury. Een bloemstuk dat 'goed in balans' is. „Net kreeg ik nog een compliment van een bloemist", zegt de maakster. Nee, dat was niet David Nieuwenburg. „Is wel een neef van mijn De eerste prijs is gewonnen door Riet Pas- schier, die een groene taart heeft gemaakt. Op een glazen taartvorm ligt een, met blade ren ingepakte, oase. Het geheel is versierd met gekrulde takken en zilveren sterretjes. Zeven Leidse turnverenigingen hebben ge streden om de prijzen. Het zijn voorname lijk vrouwen, die naast het verzorgen van een moestuin ook graag bloemschikken. De 23 deelnemers zijn onderverdeeld in de ca tegorieën 'beginners' en 'gevorderden'. Wel geteld één man deed mee, de heer Verhoog, van vereniging Ons Buiten. Hij heeft een aanmoedigingsprijs gekregen. „We kregen een uur de tijd om een vrij stuk te maken", zegt Nieuwenburg, die al een jaar of tien meedoet aan de kampioen schappen. Naast de vrije opdracht moesten de deelnemers ook een 'verplicht stuk' ma ken. „Ook daar had je een uur de tijd voor." Jans Teske van Ons Buiten is, samen met dochter jeanine, in de prijzen gevallen. Moeder heeft een fruit- en vleesschaal van huis meegenomen en die kunstig gevuld met bloemen. De dochter - winnaar van een jeugdprijs - heeft donkerrode rozen, mimo sa en varens verwerkt. Hilda Stikvoort van Cronesteyn heeft een herfstpalet op een dakpan gedrapeerd. Rode kersen en eikels liggen er als garnituur omheen. De ironie wil dat veel prijswinnaars lid zijn van turnvereniging Veldheim. Een club die moet wijken voor extra begraafplaatsen van Rhijnhóf. „Ik ben al een tijdje geleden van mijn moestuin afgegaan", zegt Nieuwen burg. Veldheim krijgt over een tijdje een nieuw onderkomen, nabij Roomburg. In de tussentijd moeten de leden zich schikken in het bloemschikken. Erna Straatsma Leidsch Dagblad Directie: M. Essenberg Bil: directie hdcuz@hdc.nl (redactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg I redactie.ld@hdc.nl oor at 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 54,2300 AB Leiden 071-5356415 1*071-5 356 325 lenfax 023-5150 567 everkoop m.b.t.' 813661 *<i: 023-5150 543 5-6813677 ■handel: 071-5 356 300 lus kunnen contact opnemen 3636 ratis) 5196800 •ling (acceptgiro) "een aut ine) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken •atisch afschrijven van het ,J ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr 07.30-17.00 uur; za. 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding- en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar COLOFON I 1 979, vrijdag 19 oktober De Stichting Studentenhuisvesting is bang dat de verdere iri een studentencomplex aan de Kaiserstraat voorgoed van is. De bouwvergunning blijft geschorst, totdat de Raad van uitspraak heeft gedaan naar aanleiding van een beroep vakverenigingen. Die vinden de geplande bouwwerken te to: archief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na r2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer lv. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van igblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan iv-an het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. I - De Leidse Raad is gisteren unaniem accoord gegaan met eheten veemarktplan. Het is een historisch moment, dat een inluidt, waarop aan ongeveer 30 jaar van plannen maken een gekomen. B. en W. en de Raad hebben thans een ontwerp, voortgebouwd kan worden. Alvorens deze beslissing viel - naar is hiermede f 8.500.000 gemoeid - heeft men er drie uren liscussieerd. Tijdens deze discussies is wel gebleken, dat alle zich konden verenigen met dit voorstel en de toekomstige an de nieuwe veemarkt: het Schuttersveld, op enkele ondergeschikte punten werd een nadere toelichting I. Hoewel het college van B. en W. zich uiteraard nog niet kon aan een bepaald tijsschema - dat hangt van vele factoren af - wethouder Jongeleen „dat voor het einde van de zittingsperio- let huidige College (1958) het plan is binnengehaald."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17