'Geen huizen op sportpark in Stomp wijk' ter REGIO CDA en PZ tegen bezuiniging op Zoeterwoudse schoolbegeleiders 'Oegstgeest moet boerderij Zwetsloot snel verkopen' [ovincie stelt besluit ;r brede school uit 'Kulturhus' moet tij in Stompwijk keren Gedoogd klimtoestel gelegaliseerd 'Alphen krijgt geen uitzetcentrum' ■mfc ms» jêêm dinsdag IQ OKTOBER 2004 2 SCHOTEN - Een auto van il-jarige Voorschotenaar is nacht van zaterdag op lag in brand gevlogen. De had zijn wagen op Het le geparkeerd. Toen de Iwerd opgemerkt door oorbij ganger was het voer- J bijna uitgebrand. Een degen woonhuis en twee liepen roet- en brand- op. De politie houdt re- ig met brandstichting. Lstgeest houdt n orzitting 31 geest - Hoeveel ruimte Oegstgeest nog voor wo- if groen? Wat is de behoef- 1 de verschillende inwo- 1 jroepen, de instellingen, de jven en de sportverenigin- Kortom: welke koers moet geest varen als het op de ing van de ruimte aan- De structuurvisie 2004 de leidraad zijn voor 31 elijke beslissingen. Op B' idag houdt de gemeente- ne een hoorzitting in het ge- m tehuis aan de Rhijngees- aatweg. Vanaf 20.00 uur 0 iraad reacties horen van kkenen. Op basis van de wordt een definitieve 8? samengesteld die waar- m dijk in de commissie- en vergaderingen van de- q3! er wordt behandeld. rei npwijk houdt te bus 170 l wijk - Bus 170 verdwijnt itStompwijk. De bus tus- letermeer en Leiden m een halte aan de Meer- rh )at heeft de provincie ef lolland de bezorgde le- k i n de dorpsraad verze- )e leden van de dorps- o chreven de provincie on- brief omdat ze zich ou 1 maakten over plannen lijziging van de route, en enaar botst - lolitiewagen aa aan den rijn - Een 80- le eidenaar is zaterdag- 2111 op de NI 1 tegen een stil- let b politieauto met waar- ngslichten aangereden, itieauto botste door de er 1 zijn beurt weer tegen de (orlpvan een andere agent. uurder die het ongeluk lf zaakte, dacht dat de sur- cewagens op de vlucht - idij waren geparkeerd. Na de af; ing is de Nil een half sloten geweest. De stonden niet op de :ook maar op de rech- Ze waren aan het op een takelwagen. [Sjide auto wegslepen van man uit Gouda :rder die avond hadden enjouden. Deze man was idelijk zwaar onder in- an drugs. Bij hem is een 1st afgenomen en zijn rij- in beslag genomen. door Judy Nihof zoETERwouDE - Niet snijden in het onderwijs, maar kijken of de gemeente met minder ambtenaren toe kan. Dat oppert oppositie partij Progressief Zoeterwoude (PZ) in zijn re actie op de voorgenomen bezuinigingen voor 2005. PZ erkent de noodzaak om te snijden in de uitgaven nu Zoeterwoude minder geld krijgt van het rijk. Maar daarvan mogen volgens PZ de schooladviesdienst en de logopedie op scholen niet de dupe worden. Het CDA is het deels met PZ eens. Het budget voor de schooladviesdienst mag van het CDA niet omlaag. „Scholen worden steeds meer gecon fronteerd met kinderen met speciale proble matiek als dyslexie en ADHD. Bezuinigen kan op termijn leiden tot een lastiger schoolcar- rière van de leerling. Dat kost de maatschap pij uiteindelijk meer", aldus CDA-fractievoor- zitter Van der Hulst. De WD, een minderheid in de raad, heeft geen moeite met bezuinigingen op de school adviesdienst en op logopedie. Alledrie de fracties kunnen wel leven met de afschaffing van het schoolzwemmen, ook al omdat de scholen daar niet zo mee zitten. Het zwem men kost de scholen teveel onderwijstijd. Naast bezuinigingen op onderwijs, groenon derhoud en onderhoud van sportvelden wil het college de tekorten opvangen door be paalde investeringen uit te stellen. PZ zét daar vraagtekens bij. „Uitstel kan resulteren in ho gere uitgaven in de toekomst." Worden zaken straks inderdaad op de lange baan gescho ven, dan heeft Zoeterwoude minder perso neel nodig, constateert PZ. „Ons voorstel is om vacatures niet automatisch in te vullen, maar deze drie maanden intern op te vangen. In die tijd kan worden bekeken of vervanging noodzakelijk is." Een uitzondering wil PZ ma ken voor 'belangrijke en strategische posities'. Alle fracties dragen in hun reacties op de be groting ideeën aan voor bezuinigingen. Ze hopen zo onder meer geld over te houden voor voetbalclub SJZ, die grote verbouwings plannen heeft. Zo stelt het CDA voor om de 15.000 euro voor een 'klanttevredenheidson- derzoek' op het gemeentehuis 'beter te beste den'. De VVD oppert een stagiaire het onder zoek te laten doen. Ook wil de WD het bud get voor verkeersveiligheidprojecten omlaag brengen van twee ton naar een ton. PZ vindt het onbegrijpelijk dat het college 17.000 euro en tachtig uur ambtelijke capaciteit reserveert om ouderen aan het sporten te krijgen. „Het gaat om tien tot vijftien senioren. Dat is 1500 euro per senior. Dat valt niet uit te leggen. Bezuinigen kan Zoeterwoude volgens PZ al leen door het plan voor de dorpskern niet uit te voeren. Dat idee opperde PZ vorig jaar ook, maar CDA en WD voelden daar niets voor. Volgens hen valt daar geen bezuiniging te ha len, omdat de investeringen zichzelf moeten terugverdienen. In de dorpskern moeten een grote ClOOO-supermarkt en appartementen komen. PZ stelt voor om de C1000 op zijn plaats te houden en de omgeving op een so bere manier anders in te richten. De vervallen boerderij Zwetsloot. Archieffoto: Dick Hogewoning oegstgeest - De gemeente Oegstgeest moet boerderij Zwetsloot zo snel moge lijk te gelde maken. Dat is de mening van een meerderheid van de raad. Vol gens Leefbaar Oegstgeest zijn de plan nen van de initiatiefgroep Boerderij Zwetsloot voor de vervallen boerderij bij Poelgeest jammerlijk mislukt. Andere onderhandelingen die wethou der De Ruijter voert, gaan LO te lang du ren. Ze hebben volgens de partij geen realiteitswaarde. „We moeten Zwetsloot verkopen en geld verdienen", aldus raadslid Van Dijk. CDA en WD zijn de zelfde mening toegedaan. Vorig jaar werd bekend dat de gemeente Oegstgeest van de boerderij afwilde. Maar eind januari bedacht Initiatief groep Boerderij Zwetsloot een alterna tief plan. Er zou ruimte zijn voor een mi lieueducatiecentrum en een aantal maatschappelijke instellingen. Wethou der De Ruijter zegt echter dat de initia tiefgroep te weinig geld heeft voor de hoeve. Hij voert nog wel onderhandelin gen met een 'historisch werfje' en ie mand die een activiteitenboerderij wil Jliteit lucht in Leiderdorp onderzocht ike Dijke ip - De provincie Zuid- stelt het besluit over de de brede school >weg A4 in Leiderdorp neemt zij de kwaliteit icht rondom de school goed onder de loep. tel is nodig in verband b 1 uitspraak van de Raad p te en een brief daarover lseI atssecretaris Van Geel. 3ijei d van State verbood on- j dji b aanleg van een bedrij- yo0 tin en een benzine- vlakbij rijksweg Al6 in -Ido-Ambacht. Volgens A gste rechtsorgaan heeft leente niet goed genoeg 'eerd welke maatregelen n ft ut om de grote hoeveel- stofdioxide en fijn stof dringen. Van Geel dat gemeenten moeten idet111 met bouwen, rscli ?incie wil desondanks nee itzoeken wat de uit- irtg, precies betekent. „Je ers( ter zorgvuldig te werk -,m Vellicht moet de ge- Me beter motiveren waar- 5 'aaide maatregelen ge- zijn", zegt een provin ce! Ivoerder. De provincie school als een gevoelig jko! lat last heeft van lucht- maar °°k als moge- ,gSt£)n van verontreiniging, gele Iers hun kinderen met aan brengen dan veroor- 11 gebouw ook vervui- Ideikan zijn dat de school )ibl)r boven de norm 1 p dat geval'mag er niet gelv l worden op de hoek agnjNoogmadeseweg en de ep 5 e \va Ngrng 'Weg van de arte verwacht dat de uit- wü an de Raad van State mer lg heeft dat de basis- ,et extra voorzieningen nderopvang niet ge bouwd mag worden langs de A4. Bovendien putten de ou ders hoop uit een negatief ad vies dat een provinciaal milieu ambtenaar deze zomer opstel de voor gedeputeerde staten. Het advies is inmiddels achter haald, meldt de provincie woordvoerder. TNO stelt dat de lucht in Lei derdorp net aan de normen voldoet, onder meer door ervan uit te gaan dat de uitstoot van vieze stoffen minder wordt. De milieuambtenaar bestrijdt dat laatste: vrachtwagens worden niet schoner. De afname moet nu al te meten zijn, maar 'de voorspelde verbetering van de luchtkwaliteit heeft zich de af gelopen jaren in Zuid-Holland niet voorgedaan', schrijft ze in haar advies aan het provincie bestuur. Daarnaast vindt ze het moreel niet juist om een kwets baar gebouw als een school vlak naast een drukke snelweg te bouwen. „Gedeputeerde sta ten nemen hun eigen besluit, maar als ze dit niet overnemen moeten ze het wel motiveren. Gelukkig zijn er nog overheids instanties die wel bereid zijn gezondheidsbelangen boven economische belangen te laten gaan", zegt Karin Laurens van de vereniging Weg van de snel weg. Volgens de provinciewoord voerder nemen gedeputeerde staten het advies niet over. „De inhoud is gebaseerd op onvol ledige informatie en is achter haald. Jammer dat het naar buiten is gekomen." Dat de mi lieuambtenaar de bouw van een school naast de snelweg geen goed plan vindt, erkent de woordvoerder. „Dat kan de me ning van iemand zijn, maar dat is nog niet het totale plaatje. Er kunnen ook andere dingen meewegen, en dan kan er een andere uitkomst zijn." wassenaar - Hij staat er al wel, maar moet officieel nog door de gemeente worden goedgekeurd: de Spectaculair Rope Challen ge, de 'touwuitdaging' van Green Adventu res. Het Wassenaarse bedrijf, gespecialiseerd in bedrijfsuitjes en vrijgezellenfeestjes, heeft het hindernissencircuit gebouwd in attractie park Duinrell. Het toestel wordt nu gedoogd. Via kabels kunnen waaghalzen al klauterend de houtenplatforms bereiken die op 4 tot 7 meter hoogte aan bomen zijn vastgemaakt. Het klimtoestel staat nog op zichzelf, maar over 2 a 3 jaar moet een nieuw attractiepark je in Duinrell verrijzen, legt directeur Harm Bons van Green Adventures uit. „Dat park richt zich dan meer dan Duinrell op volwas senen." Green Adventures huurt de attractielocatie van Duinrell. De Spectaculair Rope Challenge wordt vaak aangeboden in combinatie met een middag mountainbiken of handboog- schieten in de duinen. De Wassenaarse ge meenteraad buigt zich binnenkort over de bouwvergunning die nodig is voor het toe stel. Het college van burgemeester en wet houders ziet geen enkel bezwaar. Foto: Green Adventures door Judy Nihof stompwijk - De Stompwijkse dorpsraad wil geen huizen op sportpark Meerhorst. In een ver gadering bleken de dorpsraads leden gisteravond fel gekant te gen de opoffering van een deel van het terrein voor woning bouw. De huizen moeten geld opbrengen voor een nieuw trai ningsveld van kunstgras voor voetbalclub Stompwijk '92. Een andere mogelijkheid om aan geld te komen zien burge meester en wethouders in Leid- schendam/Voorburg niet. De dorpsraad is groot voorstander van huizenbouw, maar niet op het sportpark. Dorpsraadslid Van Wissen stelde voor om de woningen die elders in Stomp wijk zijn gepland als kostendra- ger voor het trainingsveld te la ten fungeren. „Zeker is dat Stompwijk straks gaat groeien, en dan kan het niet dat het sportpark kleiner wordt", aldus dorpsraadslid Van Nierop. „Of fer je een deel op dan zijn de uitbreidingsmogelijkheden voor Stompwijk '92 in de toe komst minimaal." Het 500 leden tellende Stomp wijk '92 heeft al geruime tijd dringend behoefte aan een nieuw trainingsveld. Het huidi ge veld wordt intensief gebruikt en is daarom snel kaal. Volgens de club is een kunstgrasveld, dat ruim vijf ton kost, de oplos sing. Het college van Leid- schendam/Voorburg heeft dat geld volgens wethouder Van der Brugge niet. Door te schuiven met velden ontstaat volgens burgemeester en wethouders van Leidschen- dam/Voorburg zowel de moge lijkheid om een kunstgrasveld aan te leggen als om huizen te bouwen. Dat valt slecht bij be woners van de Dotterbloem, omdat een van de velden er door dichter tegen de huizen aan komt. Dat betekent volgens hen meer licht in hun huizen en meer herrie. Wethouder van der Brugge verwacht dat het met de overlast van licht mee valt. „Lichtmasten kun je te genwoordig heel goed afstel len." Dat Stompwijk '92 in de toe komst niet kan uitbreiden als er huizen op het sportpark ko men, is volgens wethouder Van der Brugge geen beletsel voor het plan. Hij is er geen voor stander van dat clubs maar blij ven groeien. „Er zijn grenzen aan de groei. De velden raken overbespeeld en het gras gaat achteruit." De politiek van Leidschendam- /Voorburg buigt zich 26 okto ber over het plan. beginnen in het gebouw. Hij is daar ver der vaag over. Raadslid De Blaeij van het CDA gelooft niet langer dat de onderhandelingen die wethouder De Ruijter voert zin hebben. „Ik wil dat Zwetsloot officieel te koop wordt gezet." LO-er Van Dijk is het met hem eens. „Iedereen moet dat toch we ten." stompwijk - Woning Vidomes en zorgaanbieder Flo rence gaan mogelijk samenwer ken met het bestuur van de Laurentiuskerk om in Stomp wijk een zogeheten Kulturhus van de grond te krijgen. In een Kulturhus, een idee dat is over gewaaid uit Scandinavië, zitten allerlei maatschappelijke voor zieningen onder één dak, zoals een bank, een huisarts, fysio therapeuten, een postagent schap, een bibliotheek, wel zijnsorganisaties en een peuter speelzaal. Nabij het Kulturhus moeten woningen voor senio ren komen. Het Kulturhus moet het tij keren in Stompwijk, waar steeds meer voorzieningen ver dwijnen. De gemeente Leidschendam- /Voorburg, woningcorporatie Vidomes, zorgaanbieder Flo rence en de Stompwijkse heb ben enige tijd geleden een werkgroep gevormd die het plan voor het Kulturhus verder uitwerkt. De werkgroep heeft inmiddels bij de provincie Zuid-Holland subsidie aange vraagd voor een Kulturhus. Vol gens dorpsraadslid Van Wissen, die in de werkgroep zit, is het goed mogelijk dat de werkgroep gaat samenwerken met het be stuur van de Laurentiuskerk, omdat deze onlangs een verge lijkbaar plan heeft gepresen teerd. Het kerkbestuur wil in de kerktuin 36 appartementen bouwen voor ouderen en een aantal bijgebouwen neerzetten voor maatschappelijke doelein den. Met de opbrengst wil het kerkbestuur de restauratie van de Laurentiuskerk betalen, die zeker 1,5 miljoen euro kost. alphen aan den rijn - .alphen krijgt geen uitzetcentrum." Dat zegt de voorlichter van de Dienst Justitiële Inrichtingen. De plannen voor een 'gewone' penitentiaire inrichting krijgen steeds meer gestalte. In Den Haag is een 'proefcel' gebouwd, die als voorbeeld dient voor de petoet die naast de bestaande gevangenis in Alphen wordt neergezet. In een hal van Terminal Noord, het hoofdkantoor van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJD is de cel te bezichtigen. Publiek heeft geen toegang tot de hal, maar kan door de ramen een glimp opvangen van het bouw werk. Achter de tralies en het glas staat een stapelbed. De ruimte meet ongeveer 3 bij 5 meter. „We wilden kijken of de cel, als hij eenmaal is gebouwd, overeenkomt met de plannen die we koesteren. Vandaar dit proefmodel", zegt de voorlich ter van DJI. Meer wil ze niet kwijt over de proefcel. Ondertussen blijft burgemees ter Schoof met vragen rondlo pen. Hij ergert zich aan de werkwijze van Justitie, die nau welijks openheid van zaken geeft. In Alphen is de gevange nis, mogelijk de grootste van Nederland, het gesprek van de dag. De plaatselijke politieke partij ANA stelde er schriftelijke vragen over. Het gerucht ging dat er geen gevan^iis maar een uitzetcentrum zón komen. De fractie wil van het college weten hoe de vork in de steel zit. Schoof weet dat ook niet, geeft zijn woordvoerder aan. Ook de burgemeester is afhan kelijk van de informatie die Jus titie vrijgeeft „Zodra hij ant woord op zijn eigen vragen heeft, kan hij de vragen vanuit de raad beantwoorden", geeft zijn woordvoerder aan. „We houden vast aan de peni tentiaire bestemming", zegt de voorlichter van DJI. „Dus het wordt een huis van bewaring of een gevangenis. Een uitzetcen trum valt niet onder diezelfde noemer." Het geldende be stemmingsplan van Alphen biedt alle ruimte voor een ge vang. Daardoor kan de dienst voortvarend aan de slag. „Bin nenkort willen we de bouwver gunning aanvragen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15